معرفی بهترین ارقام نهال درخت بادام

بهترین نهال بادام محصولات مغذی به بار می نشاند که در سبد غذایی ایرانیان جایگاه ویژه‌ای دارد. بادام از دیرباز جز خشکبار و آجیل ایرانی محبوب بوده است. به همین دلیل بهترین بادام ایران همیشه در مناسبت‌های مختلف به عنوان میان وعده بر سر سفره و میز ایرانیان می درخشیده است. در این مقاله با همراه با ما همراه شوید تا چند نمونه از بهترین نهال بادام که در این سرزمین قابل کشت است را به شما معرفی کنیم. قبل از آن به شما توصیه می کنیم برای خرید انواع نهال بادام مراکز و نهالستان های معتبر را شناسایی کنید. زیرا در این صورت زحمت شما کمتر می شود و پرورش بهترین نوع درخت بادام برای شما فرآیندی لذت‌بخش خواهد بود.

بهترین نهال بادام؛ بادام مامایی 

یکی از بهترین نوع درخت بادام در ایران بادام مامایی است. این نهال نسبت به سرمای بهاری از مقاومت نسبی برخوردار است و از لحاظ زمان گلدهی نیز در گروه میانی قرار می گیرد. بهترین مکان برای کشت این نوع نهال مناطق کوهپایه ای و مناطق سردسیر میانی است. اما کاشت نهال بادام مامایی در ارتفاعات زیاد مانند مناطق کوهستانی به علت سرمای شدید و طاقت فرسا توصیه نمی شود.

میوه های بادام مامایی یک قلو و بیشتر دوقلو هستند. رنگ مغز این بادام طلایی رنگ و دارای طعم شیرینی است. مشخصه اصلی بادام مامایی درصد بالای چربی مغز آن می باشد. این ویژگی باعث شده مغز بادام مامایی در صنایعی چون تولید لوازم آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد زیادی داشته باشد. از طرفی بادام مامایی به دلیل کیفیت مطلوب، قابلیت صادرات به کشورهای خارجی را دارد و از این لحاظ می توان به پرورش بادام مامایی به عنوان سرمایه گذاری و یک پروژه اقتصادی سود آور نگاه کرد.

بادام مامایی یکی از بهترین نهال بادام

 بادام دیرگل آذر؛ مقاوم و پرثمر 

بادام دیرگل آذر ثمره پیوند نهال بادام فرانسوی «ای» با بادام ایتالیایی به نام «کریستو مورتو» می باشد. این بادام از ارقام تجاری و جز بهترین رقم بادام در ایران به شمار می رود که از درجه اعتبار بالایی در بازار انواع خشکبار و آجیل برخوردار است. درخت بادام دیرگل آذر بالغ بر ۴۰ سال عمر می کند و دارای حجم باردهی بالایی می باشد. یکی از ویژگی‌های ممتاز نهال بادام آذر به عنوان یکی از بهترین درختان بادام ایرانی مقاومت بالای آن نسبت به سرما است. به طوری که حتی در هوای سرد و یخبندان بهار نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. به همین دلیل در مناطق کوهستانی و سردسیر به خوبی رشد می‌کند و باردهی بالایی دارد.

از ویژگی های ظاهری بادام دیرگل آذر می‌توان به رشد طولی کم و برگ های تیز و نیزه ای شکل آن که دارای کمی موج می باشد اشاره کرد.

نهال بادام آذر یکی از بهترین نهال بادام

 بادام فرانسیس؛ بهترین نهال بادام برای سوددهی

اصالت بادام فرانسیس به عنوان یکی دیگر از انواع بهترین نهال بادام در ایران به فرانسه برمی گردد. این نوع نهال در سال‌های اخیر توجه باغداران ایرانی را به خود جلب کرده است. به طوری که هم اکنون در خیلی از مناطق کشور کاشت می شود. از هر دو بادام فرانسیس احتمال دوقلو بودن مغز های آن ۵۰ درصد است. بنابراین این نهال بادام فرانسیس از لحاظ کاشت و بهره اقتصادی سود بالایی دارد. از طرف دیگر بادام فرانسیس نوعی از نژادهای دیرگل بادام می باشد. این ویژگی در کنار مقاومت آن نسبت به سرما باعث شده که بادام فرانسیس در گروه بهترین نهال بادام در مناطق کوهستانی و ارتفاعات بلند به شمار آید.

نهال بادام فرانسیس یکی از بهترین نهال بادام

 بادام تونو؛ با قابلیت میوه دهی سریع

خاستگاه نژاد بادام تونو ایتالیا است اما در کشور ایران نیز زیاد کاشت می شود تا جایی که در لیست بهترین بادام ایران نیز جای گرفته است. پنج سال باید صبر کرد تا بتوان از این نوع نهال بهره تجاری برد. این نوع بادام دیرگل می باشد هرچند زمان میوه دهی آن بسیار سریع است. به همین دلیل برای باغبانانی که به دنبال ثمره زودهنگام و مراقبت و نگه داری کمتر نهال بادام هستند جذابیت ویژه ای دارد.

جالب است بدانید که طبق آمار و داده های موجود از بادام تونو سالیانه ۶۰ الی ۷۰ کیلوگرم بادام همراه با پوسته چربی به دست می آید. پوست بادام تونو سخت و قهوه ای روشن است. استان های شمال غرب کشور از لحاظ موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی بهترین مکان برای کاشت بادام تونو به شمار می‌رود. ضمن این که حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از میوه‌های این درخت دارای مغز های دوقلو هستند.

نهال بادام تونو یکی از بهترین نهال بادام

بهترین رقم بادام؛ بادام شکوفه

یکی دیگر از معروف ترین ارقام و بهترین نوع درخت بادام در ایران بادام شکوفه است. نهال بادام شکوفه حاصل پیوند نهال های «ای» و «نونپاریل» می باشد که هر دو گونه های فرانسوی هستند. بهترین اقلیم برای رشد نهال بادام شکوفه مناطق سردسیر کوهستانی است. زیرا این نهال برای میوه دهی در شرایط سخت به حدود 70 تا 10۰ ساعت سرما نیاز دارد. میزان احتمال دوقلو بودن محصول درخت بادام شکوفه تنها دو درصد است. درصد پوست به مغز بادام شکوفه نیز ۶۰ درصد می باشد. در کل آنچه بادام شکوفه را در رده بهترین نهال بادام قرار می‌دهد رنگ طلایی مغز بادام و طعم بسیار لذیذ آن است. این ویژگی‌ها مغز بادام شکوفه را به بخشی جدایی ناپذیر از آجیل و خشکبار ایرانی تبدیل کرده است.

نهال بادام شکوفه یکی از بهترین نهال بادام

 بادام سوپرنوا؛ بهترین نهال بادام تجاری 

خاستگاه بادام سوپرنوا یا بادام خوشه ای کشور ایتالیا می باشد. این نوع بادام در دسته درختان بادام دیرگل و میان رس به شمار می رود. به طوری که میوه آن در نیمه اول شهریور ماه قابل برداشت است. بادام سوپرنوا در برابر سرمای بهاری مقاوم می باشد و در حال حاضر به عنوان بهترین نهال بادام به لحاظ اقتصادی شناخته شده است. اما چرا این نژاد جز بهترین نهال بادام شناخته می شود؟

نهال سوپرنوا که بعد از ۸ الی ۹ سال کاشت به باردهی کامل می رسد حداکثر تا دو برابر بیشتر از ارقام دیگر بادام محصول دارد. از طرفی بیشتر از نصف بادام های این درخت دارای مغز های دوقلو هستند. بنابراین از لحاظ اقتصادی توجه بسیاری از باغبانان به کاشت و پرورش این نهال جلب شده است. مغز بادام سوپرنوا قهوه‌ای روشن است و دارای طعم بسیار لذیذی می باشد. با توجه به ویژگی های این نوع بادام می توان گفت سوپرنوا یک بادام تجاری است که علاوه بر تامین بازار داخلی و استفاده از آن در صنایع شیرینی پزی، پخت و پز و غیره می توان حجم قابل توجهی از آن را نیز به کشورهای دیگر صادر کرد.

نهال بادام سوپرنوا یکی از بهترین نهال بادام

بادام شاهرودی؛ محبوب ایرانیان

بادام شاهرودی یکی از بادام های بومی کشور ایران است که دارای ۱۲ گونه متفاوت می باشد. هر کدام از این گونه ها دارای ویژگی های منحصر به فردی از لحاظ میزان باردهی، شکل میوه و نوع مغز است. با وجود این تفاوت ها انواع بادام شاهرودی دارای ویژگی های مشترکی هستند که آن را در رده بهترین نهال بادام قرار داده است. از جمله می‌توان گفت که انواع نهال بادام شاهرودی دارای باروری قابل توجهی می باشند و زمان گلدهی مناسبی دارند. هرچند از بادام شاهرودی در آجیل و خشکبار نیز استفاده می‌شود اما شکل نارس آن یا همان چغاله بادام به همراه نمک مصرف خوراکی بالایی دارد. علاوه بر آن از بادام شاهرودی خلال شده برای تهیه انواع دسر و شیرینی جات استفاده می گردد.

نهال بادام شاهرودی یکی از بهترین نهال بادام

بهترین بادام ایران؛ بادام سنگی 

بادام سنگی جز بادام های بومی و خوشنام در کشور ایران به شمار می رود. این نوع بادام در شرایط کم آبی نیز رشد می کند. بنابراین بهترین مکان برای کاشت نهال بادام سنگی، مناطق معتدل و نسبتاً خشک می باشد. از طرفی نهال بادام سنگی زود گل است و به صورت دیمی کشت می شود. به طوری که تنها دو سال بعد از کاشت دیگر نیاز به آبیاری ندارد و آب مورد نیاز خود را برای رشد و باروری از بارش باران تامین می کند.

علت نامگذاری این بادام پوسته چوبی و سنگ مانند آن است که به راحتی قابل شکستن نیست. همین ویژگی باعث شده است طول عمر بادام سنگی در پوست تا 8 سال حفظ شود و بتوان آن را به راحتی در انبار نگهداری کرد. از بادام سنگی به عنوان یکی از ارقام محبوب و بهترین بادام ایران برای خلال بادام در شیرینی پزی ها و همچنین پخت و پز و تهیه انواع دسر ها نیز استفاده می شود.

نهال بادام سنگی یکی از بهترین نهال بادام

بادام سهند؛ سالم و جان سخت 

به عنوان یکی دیگر از انواع بهترین نهال بادام می توان به بادام سهند اشاره کرد. ویژگی بارز نهال بادام سهند مقاومت آن در برابر انواع آفات می باشد. اصالت این نوع بادام به کشور فرانسه برمی گردد و در حال حاضر در ایران در شهرهایی مثل میاندوآب به خوبی رشد می کند. این بادام جان سخت دیرگل است و در برابر کم آبی تحمل بالایی دارد. تقریبا ۱۰ درصد از میوه های درخت بادام سهند دارای مغز های دوقلو هستند. از طرفی نسبت مغز به پوسته چربی در این نوع بادام ۳۰ درصد برآورد شده است. مغز این بادام دارای رنگی تیره و طعم شیرینی است. از بادام سهند در آجیل و خشکبار و همچنین شیرینی پزی استفاده می شود.

نهال بادام سهند یکی از بهترین نهال بادام

 بادام کاغذی؛ بهترین نوع درخت بادام

حتما شما هم تا به حال نام بادام کاغذی یا حداقل یکی دیگر از نام های آن را مانند بادام سفید یا بادام نجف آبادی شنیده اید. منشاء این نوع بادام کشور ایران می باشد. بادام کاغذی زودگل و دیررس است. با این حال جز ارقام معروف بادام ایرانی و بهترین رقم بادام ایران مخصوصاً در حوزه صادرات به شمار می رود. دلیل نامگذاری این بادام پوست نازک آن می باشد که مانند کاغذ نازک است و به راحتی حتی با یک فشار کم دست نیز شکسته می شود.

از طرفی درشتی و وزن مغز این بادام بخش زیادی از فضای بادام را به خود اختصاص داده است. نهال بادام کاغذی به دلیل مقاومتی که در برابر کم آبی دارد در استان های خشک مرکزی مانند فارس، اراک، اصفهان و غیره به خوبی رشد می کند. میوه درخت بادام کاغذی هم به صورت خام و هم بو داده و شور قابل استفاده است. این بادام بخش زیادی از حجم صادرات میوه بادام به خارج از کشور را به خود اختصاص داده است. چرا که بادام کاغذی علاوه بر ایران در سایر کشورها نیز دارای طرفداران زیادی می باشد.

نهال بادام کاغذی یکی از بهترین نهال بادام

 خرید انواع نهال بادام

خرید انواع نهال بادام از برترنهال یا سایر مراکز معتبر فروش نهال مرحله بسیار حساسی می باشد. اگر از مراکز غیر معتبر برای خرید نهال بادام اقدام کنید علاوه بر از دست دادن سرمایه خود، وقت و انرژی تان را نیز تلف می کنید. دقت کنید که قیمت نهال بادام به صورت منصفانه و بدون واسطه به شما اعلام شود. همچنین برای خرید بهترین نهال بادام از راهنمایی کارشناسان مربوطه نیز کمک بگیرد تا سرانجام به سود بالایی برسید.

سخن پایان

با اینکه بهترین نهال بادام برای هر منطقه جغرافیایی و شرایط اقلیمی متفاوت است اما ما در این مقاله سعی کردیم گونه های معروف و پرطرفدار را به شما معرفی کنیم. امیدواریم با خرید انواع نهال از نهال برتر تجربه لذت بخشی از کاشت ، داشت و برداشت نهال بادام کسب کنید.

در پایان امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.