منطقه مازندران ویژگی‌های جغرافیایی و اقلیمی خاصی دارد. تشخیص بهترین نهال گردو در مازندران تا حد زیادی وابسته به شناخت این ویژگی‌هاست. در این مطلب شرایط استان مازندران و شهر ساری را برای کاشت نهال گردو بررسی می‌کنیم. سپس به معرفی بهترین نهال گردو در ساری می‌پردازیم.

شرایط منطقه‌ای ساری مرکز مازندران

برای آن‌که بدانیم بهترین نهال گردو در ساری کدام است، باید با شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی و در کل هر آنچه با کشت نهال در ساری ارتباط دارد، آشنا شویم.

آب‌وهوای ساری کاملا معتدل است و این شرایط دمایی می‌تواند برای برخی از ارقام نهال گردو کاملا مناسب باشد. این شهر در بخش قابل توجهی از ایام سال مرطوب و بارانی است و نیاز نهال به آب را تا حد زیادی تأمین می‌کند. البته در زمستان‌ها به سردی و خشکی می‌گراید؛ به ویژه در بخش‌هایی که در مجاورت با کوهستان‌های سرد البرز هستند. مردم ساری در زمستان‌های سرد این شهر دمای دوازده درجه زیر صفر را نیز تجربه کرده‌اند.

ارتفاع این شهر از سطح دریا 54 متر است بنابراین بهترین نهال گردو در ساری باید از ارقامی باشد که محدودیتی از نظر ارتفاع نداشته باشد و بتوان آن را در ارتفاعات پایین پرورش داد.

بارش سالیانه در ساری شرایط مطلوبی برای کاشت نهال گردو دارد. وجود رودخانه‌های متعدد و دیگر منابع تأمین آب طبیعی سبب شده است که محدودیت آبیاری در این منطقه وجود نداشته باشد. این موضوع در رابطه با نهال گردو که نیاز به آبیاری منظم دارد، مهم است.

بهترین نهال گردو در ساری

بهترین نهال گردو در مازندران باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

با آن‌که به نظر می‌رسد مازندران خطه‌ای با خاک مرطوب است و ممکن است برای کاشت نهال گردو ممناسب نباشد، خوشبختانه می‌توانیم گونه‌های متنوعی از این نهال را در آن پرورش دهیم.

رشد در هوای معتدل و سرد

همان‌طور که اشاره شد مازندران به‌ویژه شهر ساری آب‌وهوایی معتدل دارد اما زمستان‌های آن به رو به سردی و خشکی می‌رود. این به دلیل مجاورت ساری با مناطق کوهستانی البرز است. بنابراین می‌توان ارقامی از نهال را در آن کاشت که در هوای معتدل مایل به سرد رشد و باردهی خوبی دارند. نیاز سرمایی نهال‌ها در فصل زمستان ساری برآورده می‌شود و می‌توان از آن در فصل رشد انتظار جوانه‌زنی و باردهی خوب داشت.

قابلیت رشد در ارتفاع کم

نکته مهم دیگر ارتفاع از سطح دریاست. ساری به عنوان شهری در سرزمین‌های شمالی جلگه‌ای و نزدیک به دریای خزر ارتفاع زیادی ندارد. پس بهترین نهال گردو در ساری باید از ارقامی انتخاب شود که محدودیتی از نظر ارتفاع زمین ندارند و می‌توانند در ارتفاع صفر به بالا رشد کنند.

آبیاری

نیاز به آبیاری منظم با توجه به ذخایر آبی خوبی که مازندران و ساری دارند، برای نهال گردو برآورده می‌شود بنابراین می‌توان به مرغوبیت میوه گردو و سودآوری احداث باغ آن در این مناطق امید داشت.

مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها

با توجه به رطوبت زیاد منطقه امکان رشد قارچ‌ها و بسیاری از آفات و بیماری‌های دیگر که نهال گردو را تهدید می‌کنند، فراهم است. به همین دلیل بهترین نهال گردو برای کاشت در مازندران باید مقاومت مناسبی نسبت به آفات و بیماری‌ها داشته باشد. البته که رسیدگی و سم‌پاشی مداوم یکی از اصول نگهداری از نهال گردوست و باغداران باید به آن توجه داشته باشند.

مراکز فروش نهال گردو در ساری نیز باید به این ویژگی‌ها توجه داشته باشند و نمونه‌های بهترین نهال گردو در مازندران را به باغداران این منطقه عرضه کنند.

 

بهترین نهال گردو در ساری و مازندران کدام ارقام‌اند؟

تعدادی از ارقام را می‌توان برای پرورش معرفی کرد. بنابراین نمی‌توان گفت تنها یک رقم بهترین نهال گردو در مازندران است. با برخی از مهم‌ترین این ارقام آشنا شوید.

نهال گردو چندلر

نمونه‌ای از بهترین نهال گردو در مازندران، نهال گردو چندلر است. رشد و بازدهی خوب این نهال تنها محدود به خطه مازندران نیست بلکه در بسیاری ازمناطق دیگر خصوصا در مناطق سرد و مرتفع رشد می‌کند و باردهی فراوان دارد.

نهال چندلر از جمله نهال‌های گردو است که می‌توان آن را در ارتفاع صفر تا 1500 متر از سطح دریا کاشت. به همین دلیل برای کاشت در منطقه ساری و مازندران مناسب است.

این نهال از جمله ارقام پربار با بازدهی سریع است که باغداران را به پرورش خود ترغیب می‌کند. از سوی دیگر  دیرگل است یعنی پس از سرمای دیرهنگام بهاره شروع به گل‌دهی می‌کند؛ بنابراین بیشتر شکوفه‌های آن حفظ شده و تبدیل به میوه می‌شوند. نهال گردو چندلر همچنین مقاومت خوبی در برابر آفات و بیماری‌ها دارد.

هر درخت بالغ چندلر حدود 70 کیلو میوه می‌دهد.

درخت گردو مناسب ساری

نهال گردو فرنور

دیگر نمونه بهترین نهال گردو در مازندران، گردو فرنور است که به پرباری و مقاومت به سرما شهرت دارد. فرنور از جمله نهال‌های دیرگل است که با پشت سر گذاشتن سرما شروع به گل‌دهی می‌کند؛ بنابراین شکوفه‌های آن که میوه‌های بالقوه هستند، حفظ می‌شوند. مقاومت این نهال تنها مربوط به شرایط آب‌وهوایی سرد نیست بلکه نسبت به گرمای تابستان نیز دوام و پایداری خوبی از خود نشان می‌دهد.

از هر هکتار گردوی فرنور با رعایت فاصله کاشت استاندارد می‌توان حدود 6 تن محصول پس از رسیدن درختان به بلوغ برداشت کرد. البته این میزان یک حد میانه است و با رسیدگی‌های منظم می‌توان آن را افزایش داد.

گردوی ژنوتیپ

از جمله نهال‌های پیوندی و اصلاح شده که می‌توانند به عنوان بهترین نهال گردو در ساری معرفی شوند، ارقام گوناگون نهال گردو ژنوتیپ هستند. این ارقام نهال توان رشد و باردهی خوب هم در مناطق مرطوب و هم در مناطق سرد را دارند.

نهال ژنوتیپ از نظر دمایی در نواحی معتدل رشد خوبی دارد. این رقم نهال به دلیل اصلاحاتی که روی آن صورت گرفته است، می‌تواند بار فراوانی (تا دو برابر نهال‌های پربار چندلر و فرنور) بدهد. از سوی دیگر می‌تواند در ارتفاع صفر به بالا رشد کند و از این نظر نمونه‌ای از بهترین نهال گردو در مازندران است.

یکی دیگر از مزیت‌های گردوی ژنوتیپ مقاومت بسیار بالای آن در برابر بیماری‌ها و آفات است که در نواحی مرطوب مازندران و ساری اهمیت بیشتری دارد.

از مهم‌ترین نتایج مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها، افزایش عمر اقتصادی در کنار بهبود کمی و کیفی محصول است که می‌تواند باغدار را به سود فراوانی برساند.

نهال گردو اسرائیلی

نهال گردو اسرائیلی از مقاوم‌ترین ارقام نهال است و مرغوب‌ترین میوه‌ها را دارد. بهترین شرایط رشد این نهال در ارتفاعات حدود 2000 متر است، بنابراین شاید تصور شود که نمی‌تواند بهترین نهال گردو در ساری باشد. با این حال می‌توان آن را در زمین‌های کم‌ارتفاع نیز کاشت. از سویی به دلیل مقاومت خوب در برابر آفات بار خوبی می‌دهد. با کاشت نهال گردو اسرائیلی در زمین‌های ساری می‌توان در هر هکتار حدود 8 تن میوه برداشت کرد.  عمر اقتصادی نهال گردو اسرائیلی هشتاد سال است که مدتی قابل توجه به شمار می‌رود و می‌توان آن را از نهال‌های گردوی سودآور دانست.

کلام آخر

دانستیم که چندلر، فرنور، ژنوتیپ و اسرائیلی نمونه‌هایی از بهترین نهال گردو در مازندران هستند. اگر باغدار هستید و قصد مراجعه به مراکز فروش نهال گردو در ساری و دیگر شهرهای مازندران را دارید، به نهالستان‌های معتبری مراجعه کنید که نهال را با شناسنامه و کارت سلامت به شما ارائه می‌دهند. در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید خرید نهال گردو را از این سایت به صورت اینترنتی و غیر حضوری انجام دهید. محصولات نهالی که به شما تقدیم می‌شود همگی دارای شناسنامه و کارت سلامت هستند و در نهایت دقت و مراقبت برای شما ارسال می‌شوند.