خرید نهال گردو در دورود✔️ قیمت انواع نهال گردو پربار دورود

ایران به عنوان خاستگاه اولیه گردو و سومین تولید کننده برتر گردو در جهان شناخته می‌شود لذا شهرستان‌هایی مانند دورود در غرب کشور با اقلیم کوهستانی منطقه‌ای مستعد برای پرورش این نهال است. برای آشنایی با شرایط گردوکاری در این بخش با ما همراه باشید.

نمایش محصولات


از کاشت تا برداشت همراه شما هستیم

آدرس دفتر مرکزی : میاندواب خیابان ۲۴ متری نرسیده به مسجد فاطمه زهرا (س) شرکت برتر نهال

آدرس گلخانه : شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

ساعات پشتیبانی : 24 ساعته

شرایط اقلیمی دورود

در بررسی شرایط اقلیمی درود باید عنوان کنیم که این شهر به عنوان پایتخت طبیعت ایران با قرارگیری در دامنه‌های کوهپایه‌ای زاگرس و اشترانکوه و با داشتن رودخانه‌های پر آبی مانند تیره و ماربوره یکی از پر آب‌ترین شهرهای استان لرستان است که مهمترین محصولات باغی آن گردو و زردآلو است. این شهر در ارتفاع ۱۵۲۲ متری از سطح آب‌های آزاد قرار گرفته و همین ارتفاعات و نزدیکی به دامنه‌های اشترانکوه و احاطه شدن با کوه‌های باباخور از جنوب، کوه پریز از جنوب شرقی و واقع شدن در دشت حاصل خیز و پرآب سیلاخور باعث شده کشاورزان با فراغ بال و راحتی بیشتری کلیه نهال‌های میوه علی الخصوص گردو، زردآلو، سیب، گلابی، بادام، شلیل، هلو، انار، انگور را مورد کشت قرار دهند. اکوسیستم کوهستانی این بخش در کنار میانگین بارشی ۶۷۹ میلی‌متر در سال شرایطی را ایجاد می‌کند که بیشتر ماه‌های سال سرما غالب بوده و دوره تابستان آن کوتاه است. لذا جهت بهره‌مندی از منابع آبی گسترده آن همچون دریاچه گوهر، چشمه‌سارها، رودخانه‌های پر آب، خاک‌های حاصلخیز و غنی باید نژادهای دیرگل و سردسیری مقاوم به یخبندان در این بخش مورد کشت قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: خرید نهال گردو در خرم آباد

تاریخچه باغات گردو در دورود

از اطلاعات بارزی که در بررسی تاریخچه باغات گردو در دورود به چشم می‌خورد این است که این شهرستان دارای میانگین بارشی ۶۸۶ میلیمتر در سال، یکی از پربارش‌ترین مناطق استان با داشتن ۲۹۵ هکتار باغ گردو یکی از قطب‌های تولیدی گردو در استان است که سالانه ۴۰۰ الی ۵۰۰ تن محصول از اوایل پاییز از این باغات با کمک نهال‌های نوک کلاغی، پوست کاغذی، چندلر و ارقام محلی و پیوندی برداشت شده و به شهرستان‌های دیگر نیز صادر می‌شود. اما در راستای تقلیل معضلات و خسارت‌های سهمگین آفات و سرمازدگی اکثر باغداران باید در کنار رقم‌های بومی از ارقام پیوندی و اصلاح نژاد شده زود بازده، پربار و پایه کوتاه استفاده کنند.

توضیحات کامل در رابطه با احداث باغ گردو در دورود

اگر به طور خلاصه در این مقاله بخواهیم در مورد احداث باغ گردو معیارهای اصلی را ذکر کنیم توجه به شرایط آب و هوایی، پوشش گیاهی منطقه، نوسانات دمایی، وضعیت خاک، کیفیت و میزان بارندگی‌ها، خرید نهال‌های سالم و سازگار، داشتن سرمایه های لازم (برای طرح‌های عملیاتی تصحیح و هموارسازی خاک و سیستم‌های آبیاری) مهم‌ترین شاخصه‌ها هستند که تماماً این پروسه باید با همراهی و کمک کارشناسان و متخصصان کشاورزی انجام شود.

 

آیا کاشت نهال گردو در دورود حالت اقتصادی دارد؟

نزدیکی به اشترانکوه و سلسله جبال زاگرس، بارش‌های فراوان، شبکه‌های آب روان و حاصلخیزی خاک باعث رونق باغداری و سودآوری کاشت نهال گردو در دورود شده است. برای برداشت بالاترین سود با کمترین هزینه‌های باغداری، خرید نهال‌های پیوندی، اصلاحی، دیرگل و پربار از مراکز معتبر موثر است. آبیاری به موقع، تغذیه رسانی با کودهای ارگانیک، مراقبت‌های اصولی، هرس و سمپاشی می‌تواند باعث داشتن نهال‌های گردویی با راندمان تولید بالا و عملکرد رشدی و کیفیت ثمره‌های بالا شود. امروز استفاده از نژادهای پیوندی پایه کوتاه که ارتفاع بین ۵ الی ۴ متر دارند در کنار کم دردسر بودن رسیدگی‌ها، باعث افزایش تراکم کاشت در نتیجه برداشت محصول بیشتر می‌شود.

 

خرید نهال گردو در دورود

با توجه به فراوانی انواع نهال‌های گردو و شرایط آب و هوایی شهرستان دورود باغبانان باید بر حسب شرایط باغ، هدف تجاری و هزینه در اختیار خرید نهال گردو در دورود را از ارقام مناسب انجام دهند. لذا قبل از خرید باید نسبت به بررسی کیفیت و سلامت آنها مطمئن شوند. در برتر نهال انواع نهال‌های پیوندی و اصلاحی با بالاترین درجه کیفیت و سلامت موجود بوده و بدون مراجعات حضوری با اطمینان از اعتبار، سابقه فعالیت، رضایت مشتریان سابق و ضمانت‌نامه‌های نهال و گواهی عدم بیماری می‌توانید بهترین نهال‌ها را با اطمینان خاطر دریافت کنید.

فروش نهال گردو در دورود

مراکز بسیاری به صورت عمده فروش نهال گردو در دورود را انجام می‌دهند که به دلیل اهمیت فوق العاده کیفیت و سلامت نهال‌ها، هر نهال فروشی مناسب خرید نهال نخواهد بود. نهال‌ها باید در محیط و بستری بسیار بهداشتی و سالم، بدون بیماری و آفات رویش و رشد پیدا کرده باشند و نهالستان تولیدی دارای مجوزهای لازم در زمینه پرورش و توزیع نهال‌ها باشد.

نهال گردو مناسب دورود

از جمله واریته‌هایی که می‌توانند به عنوان نهال گردو مناسب دورود با توجه به ارتفاع و تنوع اقلیمی منطقه مورد کشت قرار گیرند، ارقام هارتلی، چندلر، ژنوتیپ پالیز، فرنور، پوست کاغذی، یالووا، خوشه‌ای، تخم مرغی، تویسرکان و اسرائیلی هستند.

انواع نهال گردو در دورود

از بین انواع نهال گردو در دورود که در بخش فوق به آن اشاره شد رقم‌های زیر به عنوان پربارترین و زود بازده‌ترین ارقام می‌توانند کشت شوند.

  • گردوی یالووا: نهالی ترکیه‌ای، با ارتفاع ۴ متر، با عمر باردهی ۱۰۰ سال، تناژ ۴ تن در هکتار، از ارقام دیرگل و مقاوم به سرما، قابل کاشت از ارتفاعات ۸۰۰ الی ۳۰۰۰ متر است.
  • گردوی فرنور: از نژادهای اصلاحی، پایه کوتاه و تجاری، فرانسوی با عمر اقتصادی صد سال و تناژ محصول آوری ۷ تن در هکتار است که از ارتفاعات ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متری قابلیت کاشت دارد. این نژاد بسیار مقاوم به سرمای بهاره و یخبندان تا منفی ۳۰ درجه است.
  • گردوی ژنوتیپ پالیز: با میوه‌ای نسبتاً پوست کاغذی، درشت و پرمغز از جمله نژادهای اصلاحی و بومی، مقاوم به سرمای زیر ۳۰ درجه، قابل کاشت در تمامی ارتفاعات از نژادهای پربار، با باردهی ۱۰ الی ۱۲ تن در هکتار است.
  • گردوی چندلر: از جمله نهال‌های معتدله و نیمه سردسیری، قابل کاشت در مناطق هموار دورود از ارتفاعات ۲۰۰ تا ۱۶ ۱۶۰۰ متری است که می‌تواند با توانمندی در برابر سرمای زیر ۳۰ درجه و انواع بیماری‌ها محصول دهی ۶ تن در هکتار داشته باشد.
  • گردوی هارتلی: از دیگر رقم‌های سردسیری مناسب برای ارتفاعات ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ متری با عمر باردهی ۸۰ سال و مقاومت فوق العاده به سرما و یخ زدگی که می‌تواند تا ۶ تن باردهی داشته باشد.

قیمت نهال گردو در دورود

با توجه به اینکه بسیاری از نهال‌های گردو محصول دهی خود را از سال‌های پنجم به بعد شروع می‌کنند اما بعضاً رقم‌های پیوندی از سال‌های اول بازدهی داشته، میزان باردهی، محدودیت کاشت نهال‌ها در ارتفاعات متعدد، نوع گلدهی و نژاد آنها در قیمت نهال گردو در دورود تاثیرگذار است. لذا با مراجعه به لینک زیر می‌توانید در کنار مشاهده قیمت‌ها با انواع نهال و خصوصیات آن نیز آشنا شوید.

بهترین نهال دورود

مسلماً با توجه به حرکت حوزه باغداری در مسیر مدرنیزه و مکانیزه شدن بهترین نهال گردو در دورود رقم‌های اصلاح نژاد و پیوندی با خصوصیات باردهی و مقاومتی حداکثری در برابر تنش‌های محیطی و آفات است.

نهالستان گردو در دورود

با توجه به محبوبیت محصول گردو از دیرباز در بین ایرانیان و فلات ایران شاید به جرات بتوان گفت که برای رسیدن به درآمدهای بسیار چشمگیر برای سالیان متوالی احداث نهالستان گردو در دورود یکی از معقولانه‌ترین انتخاب‌ها و گزینه‌ها خواهد بود. با همراهی برتر نهال و خرید نهال‌های اصلاحی پربار و پیوندی از این مجموعه و با کمک کارشناسان کشاورزی می‌توانید بهترین نژادهای پربار، تنومند و سودده را پرورش دهید.

کلام آخر

در نهایت بیشتر باغداران شهرستان دورود به دلیل مهیا بودن زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های طبیعی و منابع آبی بالا ترجیح می‌دهند ثروت آفرین‌ترین نهال میوه یعنی نهال گردو را مورد کشت قرار دهند و از چوب، مغز میوه، پوست و برگ آن نیز به درآمدهای بسیار کلان برسند. برای آشنایی بیشتر با ارقام نهال مناسب دورود و خرید نهال در دورود اینجا کلیک کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال