مشخصات نهال بادام شکوفه

رسیدگی به نهال بادام شکوفه یکی از مهمترن عواملی است که می تواند در کیفیت میوه های آن نقش داشته باشد. این میوه دارای طعمی شیرین می باشد. مغز این بادام با پوستی قهوه ای است. حداکثر ارتفاع این درخت حدود 6 الی 8 متر است.

خواستگاه بومی

خواستگاه بومی نهال بادام شکوفه مربوط به کشور ایران است. این نهال از دیرباز در آذرشهر ایران پرورش و تولید یافته است.

پایه اصلی نهال  :

بادام تلخ پایه اصلی نهال بادام شکوفه می باشد. برخی از درختان در طبیعت از طریق بذر تکثیر می شوند. اما در باغات بادام تجاری، درختان با پیوند یا جوانه زدن پیوندک در پایه هایی که قبلاً در مزرعه کاشته شده اند، تکثیر می شوند. بادامکاران حرفه ای از درختی سود می برند که ترکیبی از دو بافت مختلف گیاهی پایه و پیوندک است. پایه قسمت پایینی درخت است و سیستم ریشه را تولید می کند.

ویژگی نهال  :

نهال بادام شکوفه یکی از بهترین نهال های موجود در بین گونه های هم نوع خود است. یکی از دلایل آن این است که دیر گل می دهد .شکوفه های صورتی گل رز معمولا در أواخر فروردین باز می شوند. این باعث می شود در برابر سرماهای بهاری آسیب پذیرتر شوند. این امر نه تنها زیبایی آنها را بیشتر می کند، بلکه باعث افزایش محصول در فصل برداشت نیز می شود.  همچنین کمتر مورد توجه آفات و بیماری ها قرار می‌گیرد که برای ایجاد مجموعه‌ای خوب از محصولات  ضروری است.

یک درخت بادام شکوفه می تواند در محیط باغ در مناطق گرم تر به خوبی عمل کند. یک مکان گرمسیری اغلب مفیدتر است زیرا درخت می تواند به خوبی رشد کند.

فاصله مناسب برای کاشت :

درخت بادام شکوفه  مانند همه درختان ، آفتاب کامل و خاک با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. درخت بادام در خاک لومی عمیق، شنی، زهکشی خوب، آبیاری و غنی از مواد آلی رشد می کند. این درخت می تواند طیف وسیعی ازph را تحمل کند، اما در باغ های تجاری، اکثر کشاورزان برای تثبیت pH از آهک استفاده می کنند . این درخت نسبت به غلظت بالای سدیم، کلر و بور حساس است.فاصله مناسب برای کاشت این نهال حدود 4*4 متر است.

میزان وزن هر میوه :

بادام شکوفه پوستی سبز و کرکی دارد. این میوه از دو تخمک به وجود می آید که یکی از آنها رشد می کند. در برخی موارد هر دو تخمک کنار هم بزرگ می شوند. برای خرید نهال بادام شکوفه می توانید به سایت پالیز نهال مراجعه کنید.

ارتفاع درخت در طول عمر

نهال بادام شکوفه در صورت رسیدگی و مراقبت صحیح حدود 6 الی 8 متر ارتفاع دارد.

نیاز سرمایی لازم برای خواب زمستانی :

اکثر  باغبانان هنگام انتخاب نهال بیشتر نگران مقاومت در برابر سرما هستند، کسانی که در مناطق گرم هستند نیز باید شرایط سرما را درک کنند. نهال بادام شکوفه معمولاً بین 100 تا 600 ساعت سرما دارد. نهالستان های متخصص مثل نهالستان پالیز در درختان میوه برای مناطق گرم، نیازهای سرمای هر گیاه را فهرست می‌کنند – عاقلانه است که در مورد میانگین ساعات سرما در منطقه تحقیق کنید و سعی کنید با آن مطابقت دهید.

عمر مفید نهال :

نهال بادام شکوفه حدود 45 سال عمر مفید دارد. شما باید همه نکات مراقبتی مربوط به احداث باغ را بدانید و نهال ها را با توجه به آن پرورش دهید.

ارتفاع  از سطح دریا مناسب کاشت نهال :

ارتفاع نهال اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا است. ارتفاع معمولاً به ارتفاع یک نقطه در سطح زمین اشاره دارد و نه در هوا.این ارتفاع اندازه گیری ارتفاع یک جسم است که اغلب به ارتفاع شما از سطح زمین (مانند هواپیما یا ماهواره) اشاره دارد. در حالی که ارتفاع اغلب اصطلاح ترجیحی برای ارتفاع مکان فعلی شما است، ارتفاع و ارتفاع از سطح دریا نیز رایج است.

برای نتیجه گیری بهتر از نهال بادام شکوفه بهترین ارتفا حدود 400 متر از سطح دریا است.

مصونیت و مقاومت در برابر آفات و بیماری ها :

Crown Gal  یکی از بیماری های رایج در درختان بادام شکوفه است. این بیماری توسط باکتری Agrobacterium tumefaciens  ایجاد می شود و معمولاً مربوط به نهال های جوان است. شایع ترین علامت تومورها (رشد بیش از حد) است که در ریشه ها، درست بالای یا زیر خط خاک ظاهر می شود. درختان آلوده با گال های زیاد به تدریج قادر به انتقال آب و مواد مغذی به قسمت های بالایی درخت نخواهند بود. در نتیجه کم کم ضعیف می شوند و در نهایت می میرند. این باکتری می تواند سال ها در خاک زنده بماند.

میزان باردهی محصول در هر هکتار :

شما با خرید نهال بادام شکوفه در باغ خود می توانید چیزی در حدود  10 تن در هر هکتار بادام تولید کنید.

رقم مناسب برای گرده افشان در صورت نیاز :

نهال های بادام سهند، آذر و فرانیس ایده آل ترین نهال های گرده افشان مناسب درخت بادام شکوفه هستند.

نحوه و مدت آبیاری درخت :

آبیاری یکی از عملیات های مهم و حیاتی برای موفقیت باغ بادام است. در دهه های گذشته درصد زیادی از باغات بادام غیرآبیاری بودند. با این حال، کشاورزان به سرعت دریافتند که درخت بادام به شدت به تامین آب مصنوعی واکنش نشان می دهد، هم از نظر رشد شدید برای تولید محصول و هم از نظر افزایش قابل توجه در تولید چوب. به این ترتیب امروزه بیشتر باغات تجاری آبیاری می شوند.

در فصل بهار می بایست 10 روز یکبار اقدام به آبیاری نهال ها کنید؛ اما در فصل های تابستان و پاییز هفته ای یکبار کافی است.

شروع باردهی محصول  :

اواخر تابستان میوه ها محصول خود را آماده برداشت می کنند. کشاورزان بسیاری در شهریور ماه خود را برای اینکار آماده می کنند.

زمان شکوفایی درخت :

نهال بادام کاغذی جزو نهال های دیرگل است. این موضوع از حیث تولید بیشتر یک مزیت برای نهال به حساب می آید.

نتیجه گیری

اگر قصد نهال بادام شکوفه را دارید اما تا کنون مجموعه ای را جهت خرید آن پیدا نکرده اید، پیشنهاد می کنیم با مجموعه پالیز نهال تماس بگیرید. نهالستان پالیز با سابقه ای چندین ساله در زمینه خرید و فروش نهال های تجاری و غیر تجاری می تواند بهترین خدمات را به شما در این حوزه ارائه دهد.