خرید، مشخصات و قیمت نهال گردو جمال

نهال گردو جمال

نهال گردو جمال ، یکی از محصولات اصیل ایرانی است که توسط نهالستان پالیز گردو ارائه میشود، این نهال با مقاومت در برابر آفات و سرمای بهاره و نیز مرغوبیت مغزهای گردویش، فروش خوبی را در بازار دارد. مقاومت در برابر آفت، یکی از مزایای جالب این نهال گردو است که بدون شک طرفداران فراوانی دارد. توجه به نکات و مواردی که در ادامه گفته میشود به بازدهی بیشتر نهال گردو ، کمک خوبی خواهد کرد.

خصوصیات نهال گردو جمال

یکی از خصوصیات این نوع نهال گردو عادت این نهال به رشد گسترده است که سبب میشود، شاخه‌ها و برگ‌های آن به صورت باز رشد کنند و به اطراف گسترده شوند.

از خصوصیات این نهال گردو که در ظاهر درخت دیده میشود، تنه‌ی نیمه بلند آن است که البته این ویژگی باعث میشود تا این نهال به صورت پرچین در باغ‌ها کاشته شود.

یکی دیگر از خصوصیات نهال گردو جمال که بسیار مهم است و کسانی که قصد کشت این نهال را دارند باید به آن توجه ویژه داشته باشند، آب و هوای مناسب برای رشد و باردهی این نهال است؛ آب و هوای مناسب برای کشت این نهال، آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای و معتدل مرطوب و خشک است. البته ناگفته نماند این نهال قادر است در مناطق استپی نیز رشد کرده و باردهی داشته باشد؛ از نمونه این مناطق در ایران میتوان به تویسرکان، همدان، کردستان، کرمان، اصفهان، خوانسار و یا آذربایجان اشاره کرد.

مشخصات نهال گردو جمال

از مشخصات این رقم از نهال گردو که جالب توجه است این است که اگر این نهال یک دوره زمستان سرد را تجربه نکند، نمیتواند باردهی داشته باشد. پس باید به مکان کاشت این نهال توجه ویژه داشته باشیم تا در مناطقی کاشته شود که زمستان‌های سردی دارند.

 مقاومت این نهال نسبت به سرمای بهاره نسبتا میباشد و این ویژگی خاص نهال، آن را از دیگر نهال‌های گردو متمایز کرده است.

یکی دیگر از مشخصات نهال گردو جمال که باغدار باید به آن توجه ویژه داشته باشد، تحمل گرمایی نهال است که گفته میشود، دمای 42 تا 50 درجه در فصل تابستان به نهال آسیب جدی وارد میکند و باعث میشود که برگ‌های نهال بسوزد و از طرفی نیز میوه‌های این نهال مغزهایش سیاه و کوچک میشوند، همچنین پوست سبز میوه که دور پوست چوبی را احاطه کرده است نیز در این شرایط چروکیده خواهد شد.

میوه درخت گردو جمال یکی از خشکبار مهم به شمار میرود و در آجیل هم از آن استفاده میکنند.

فاصله کاشت 

میزان مناسب فاصله کاشت نهال گردو جمال که باید به آن توجه ویژه داشت، به گفته برخی منابع 7 در 7 متر است؛ در این صورت در هر هکتار حدودا 200 نهال کاشته میشود. فاصله کاشت را هنگام احداث باغ گردو دست کم نگیرید!

کشور سازنده 

این نهال برای اولین بار در ضیا الدین قزوین کشور ایران توسط یک باغدار نمونه به نام آقای جمال عاطفی به جهان معرفی شد، بنابراین خرید و فروش این نوع، در ایران رونق بیشتری دارد.

در اثر فروش این نهال گردو توسط ایران، امروزه این نهال گردو در نقاط مختلفی از دنیا کشت میشود که برای مثال میتوان گفت که نهال گردو جمال پیوندی، در کالیفرنیا در حال کشت است.

درصد چربی

به موارد خصوصیات نهال گردو جمال، درصد چربی میوه این نهال را هم باید اضافه کنیم؛ گفته میشود مغز گردوی این نهال درصد چربی متوسطی دارد.

شکل گردو

نهال گردو جمال مانند میوه‌ی نهال گردو مراغه حالت گرد و کشیده‌ای دارد؛ گفته شده که این گردو به شکل بیضی و کشیده میباشد و نوک گردو نیز تیزی کمی دارد. اندازه قطر گردو نیز حدودا 32 میلی متر میباشد.

ضخامت پوست چوبی

ضخامت پوست چوبی میوه، به گفته برخی منابع نازک و متصل میباشد و همچنین میزان چسبندگی بین دو پوسته میوه نیز متوسط است.

حداکثر ارتفاع درخت گردو جمال

یکی دیگر از خصوصیات نهال گردو جمال این است که ارتفاع این نهال زمانی که سن بلوغ میرسد بلند است. فراموش نکنید که باردهی بالا و رشد این نهال به مراقبت نیاز دارد؛ در نهالستان پالیز گردو به شما یاد میدهیم که چگونه از نهال گردویتان باردهی حداکثری داشته باشید.

تحمل خشکی 

اغلب نهال‌های گردو، در اوایل رشد خود تحمل بالایی مقابل خشکی ندارند و ظاهرا این نهال گردو نیز هم از این موضوع استثنا نیست.

نیاز سرمایی 

نهال گردو جمال برای اینکه جوانه‌هایش از خواب زمستانه بیدار شوند، به 600 تا 800 ساعت سرما در دمای 5 الی 10 درجه، در فصول پاییز و زمستان دارد.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

یکی از خصوصیات نهال گردو جمال این است که مغز میوه این نهال به سهولت و بدون زحمت از پوست چوبی‌اش جدا میشود و برای مصارف عادی و روزمره مشکل ساز نیست.

عمر اقتصادی 

از مهم‌ترین عواملی که عمر اقتصادی این نهال گردو را افزایش میدهد این است که باغدار، از مرحله‌ی کاشت تا مرحله‌ی برداشت بخوبی تمامی نکات پرورش نهال را رعایت کند و با صیانت و رسیدگی مرتب به نهال، علاوه بر بازدهی بالا، عمر اقتصادی نهال را هم افزایش دهد.

رنگ مغز گردو

رنگ مغز میوه نهال گردو جمال به رنگ قهوه‌ای روشن میباشد.

وزن گردو

وزن یک عدد میوه درخت گردو جمال همراه با پوست چوبی‌اش، به طور تقریبی 12 گرم میباشد، که در صورت جداشدن مغز از پوست چوبی، مغز میوه حدودا 5 گرم وزن خواهد داشت. طبق بررسی‌ها درصد مغز میوه درخت گردو جمال 49درصد میباشد.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع مناسب برای کاشت نهال گردو جمال 500 الی 1500 متر از سطح دریا است.

مقاومت در برابر آفت

برخی از متخصصین اعتقاد دارند که این نهال گردو به طور کلی به بیماری‌ها و آفات درختان گردو مقاوم است. برای نمونه باید بگوییم که این نهال نسبت به بیماری آنتراکنوز مقاوم بوده و همچنین نسبت به بیماری بلایت نسبتا مقاوم است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

تولید حداکثری نهال گردو جمال تقریبا از سال پنجم به بعد آغاز خواهد شد و حداکثر عملکرد میوه در هکتار برای این نهال حدودا 4 تن میباشد.

شروع به محصول دهی 

این نوع نهال گردو باردهی خود را از سال 3 تا 4 سالگی به صورت نوبرانه شروع میکند.

قدرت رشد درخت گردو جمال

قدرت رشد نهال گردو جمال متوسط ارزیابی شده است. و سرعت رشد آن بدون شک به رعایت اصول نگهداری نهال بستگی دارد.

رقم گرده افشان

گل نر این نهال‌ها زودتر از گل ماده‌‌‌ شان گرده افشانی را شروع میکند، به همین سبب برای گرده افشانی به یک درخت گرده افشان نیاز دارند که معمولا از درختان گردو دماوند به این منظور استفاده میشود.

میزان آبیاری 

غفلت در آبیاری نهال‌ها توسط باغدار خسارات جدی را بر نهال گردو جمال وارد میکند؛ به طوری که تا چند سال میزان باردهی نهال‌ها کاهش میابد. آبیاری این نوع نهال گردو  باید در هر هکتار به میزان 1000 تا 7000 متر مکعب و در طول هر 7 الی 10 روز بر روی سایه انداز انجام شود.

قیمت نهال گردو جمال

اگر قصد خرید نهال گردو جمال را دارید باید بدانید که مهم‌ترین موضوع درباره‌ی خرید این محصول، اصالت و مرغوبیت آن است؛ یکی از خدمات نهالستان پالیز گردو، فروش نهال گردو جمال با کیفیت بالا و با قیمتی مقرون به صرفه است. از دیگر محصولات نهالستان پالیز گردو که با مدیریت مهندس سعید قاسمی اداره میشود، میتوان به نهال گردو تویسرکان نهال گردو بوانات، نهال گردو پوست کاغذی و… اشاره کرد که همگی ضمن آموزش نکات نگهداری به مشتریان عزیز عرضه میشوند.

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو جمال