خرید، مشخصات و قیمت نهال گردو خوشه ای ایرانی

نهال گردو خوشه ای ایرانی

یکی از انواع نهال گردو ایرانی که محبوبیت قابل توجه‌ای در بازار دارد نهال گردو خوشه‌ای ایرانی میباشد. افراد زیادی قبل از کاشت نهال گردو خوشه ای ایرانی، چه بصورت استفاده شخصی و چه بصورت تاسیس باغ و سرمایه گذاری بلند مدت، به فکر خرید نهال خوشه ای ایرانی هستند و دچار سردرگمی شده‌اند.

 البته اقدام مناسب برای خرید این محصول این است که نهال مرغوب را با قیمت مناسب از نهالستان پالیز گردو خریداری کنید. نکات مهمی را در بحث معرفی نهال گردو خوشه ای ایرانی قرار است بیان کنیم.

خصوصیات نهال گردو خوشه ای ایرانی

نهال گردو خوشه ای در دمای بالاتر از 38 درجه برگ‌هایش دچار آفتاب سوختگی میشود و در نتیجه سوختگی برگ‌ها، آفتاب مستقیم به میوه درخت می‌تابد و سبب میشود تا پوست سبز میوه خشک و چروکیده شود و در نهایت مغز میوه کوچک و پوک میشود.

باغدارانی که قصد کشت نهال گردو خوشه ای ایرانی را دارند باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند، که اگر میخواهند این نهال رشد خوبی داشته باشد و هر ساله به بار بنشیند، نیاز به آب و هوای کوهستانی و دره‌ای دارد.

مشخصات نهال گردو خوشه ای ایرانی

نهال گردو خوشه ای پاز جمله نهال‌هایی است که ارتفاع آنها خیلی بلد میشود، چربی فراوانی را در دل خود جای داده و ارزش غذایی بالایی دارد. مقاومت بالای نهال گردو خوشه ای ایرانی در مقابل آفات هم یکی از مزیت‌های مهم آن است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

یکی از مشخصات نهال گردو خوشه ای پزود گل بودن آن است، بنابراین باید از این نهال در هنگام بروز سرمای بهاره محافظت کرد تا در فصل برداشت، محصولی با کیفیت برداشت شود.

این نهال برای بیدار شدن جوانه‌هایش به سرما نیاز دارد. در بحث نیاز سرمایی نهال گردو خوشه ای بیشتر در این باره خواهیم گفت.

فاصله کاشت نهال گردو خوشه ای 

نهال گردو خوشه ای ایرانی، رشد بسیار خوبی دارد، بنابراین باید نهال‌ها را در فاصله 7 در 7 یا 6 در 7 بکارند که بعد از گذشت زمان شاخه‌ها و برگ‌ها در هم نپیچند. علاوه بر درهم تنیده شدن شاخه‌ها، نزدیک بودن دو نهال میوه به هم باعث میشود که در ادامه، ریشه‌های آنها در زیر زمین باهم تلاقی کنند و مواد لازم معدنی به هر یک نرسد؛ پس حتما فاصله کاشت بین نهال‌ها را در باغ میوه نیاز به توجه دارد.

کشور سازنده 

همان طور که از نام این نهال پیداست، اصالت این نهال گردو به کشور ایران برمیگردد؛ البته جالب است که بدانید، در اثر فروش نهال گردو ایرانی توسط باغداران ایرانی به سایر کشورها، این نهال در نقاط دیگر جهان هم کشت میشود و از این رو، هم خانواده‌ی نهال گردو مراغه(backlink) از جهت صادراتی بودن میباشد.

درصد چربی

درصد چربی این نهال گردو ایرانی به میزان قابل توجه‌ای بالا میباشد. در بحث نهال گردو دیرگل(backlink) در بحث چربی گردوها مفصل حرف زدیم و ضرر نداشتن مصرف به اندازه آنها را برای افراد سالم تایید کردیم.

شکل گردو

شکل میوه‌های نهال گردو خوشه ای ایرانی تقریبا گرد متمایل به بیضی است. این گردوهای خوش طعم همانند دانه‌های خوشه انگور کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

ضخامت پوست چوبی

به طور کلی اندازه یک عدد گردو حاصل این نهال‌ها، 32 میلی متر میباشد. و خوب است بدانید که پوست چوبی که مغز گردو را احاطه کرده است، نسبتا سخت میباشد.

حداکثر ارتفاع درخت گردو خوشه ای ایرانی

ارتفاع نهال گردو خوشه ای ایرانی حدودا 30 متر میباشد، پس میتوان به طور کلی این نهال را در دسته نهال‌های گردو بلند قامت قرار داد. البته قبلا هم گفتیم که نمیشود ارتفاع را به چشم یک مزیت یا عیب قطعی نگاه کنیم.

تحمل خشکی 

یکی از نهال‌هایی که نسبت به نبود آب و خشکسالی و یا حتی نبودن نظم در آبیاری حساس است و آسیب میبیند نهال گردو خوشه ای ایرانی است؛ در صورت بروز حوادث اینچنینی، این نهال نه تنها میوه سال جاری‌اش کاهش پیدا میکند، بلکه در سال‌های بعدی هم محصول خوبی نخواهد داد و این جریانات در روند کلی باردهی میوه تاثیر منفی میگذارد.

نیاز سرمایی 

این نهال برای بیدار شدن جوانه‌هایش در فصل پاییز و زمستان حدود 700 الی 1500 ساعت به دمای زیر صفر احتیاج دارد. در واقع این سرما سبب میشود تا جوانه ها از خواب بیدار شده و گل بدهند. ناگفته نماند که این نهال ایرانی توانایی تحمل سردی هوا تا دمای منفی 11 درجه را در فصل زمستان دارد!

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز گردو حاصل از این نهال به راحتی و بدون دردسر از پوست چوبی‌اش جدا میشود و این ویژگی سبب شده تا باغدارانی که قصد کاشت نهال گردو دارند، به این نهال توجه ویژه‌ای داشته باشند. سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی به معنی سرعت بیشتر در جدا سازی مغز گردو است.

عمر اقتصادی 

گفته میشود عمر اقتصادی مفید نهال گردو خوشه ای ایرانی، بالای 100 سال میباشد. شک نکنید که عمر زیاد درخت گردو و بازدهی بالای آن، ما حصل تلاش در نگهداری و رعایت نکات مراقبتی است که متناسب با هر نهال تدوین شده؛ نهالستان پالیز گردو علاوه بر فروش نهال گردو خوشه ای با قیمت مناسب، این آموزش‌ها را نیز بصورت رایگان در اختیار شما میگذارد.

رنگ مغز گردو

رنگ مغز میوه‌ی نهال گردو خوشه ای ایرانی آماده برداشت و رسیده، به رنگ قهوای روشن است. این مغزهای سرشار از انرژی، طعم مطبوعی هم دارند.

وزن گردو

وزن هر کدام از میوه‌های این نهال‌ها همراه با مغز چوبی‌‌یشان حدود 11 گرم میباشد؛ اما اگر مغز این گردو از پوست چوبی‌اش جدا شود حدود 4 الی 5 گرم میباشد.

ارتفاع از سطح دریا

نکته جالب در مورد این نهال این است که معمولا برای کاشت آن، ارتفاع محل کاشت از سطح دریا مطرح نیست. این نهال میتواند در هر ارتفاعی کاشته شود و محصول با کیفیتی را ارائه دهد.

مقاومت در برابر آفت

این نهال‌های ایرانی در برابر انواع بیماری‌ها و آفات مقاومت بالایی دارند و عمکرد آن‌ها نسبتا قوی ارزیابی شده است. این نکته خبر خوبی برای باغداران و کسانی که قصد سرمایه گذاری بر این نهال را دارند، میباشد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

هر کدام از نهال‌های 10 ساله گردو خوشه ای ایرانی قادر هستند، هر سال حدودا 80 تا 100 کیلو محصول به باغداران ارائه بدهند که بدین ترتیب از هر هکتار 3 تا 3.5 تن گردو برداشت میشود.

شروع به محصول دهی نهال گردو خوشه ای 

دیده میشود که این نهال‌ها، از حدود 5 سالگی به بار مینشینند، البته قبل از 5 سالگی نیز محصول میدهند اما به صورت نوبرانه و اندک؛ اما محصول دهی اقتصادی آنها از همان سال پنجم است.

قدرت رشد درخت گردو خوشه ای ایرانی

اگر شرایط محیطی نهال‌ها مساعد باشد و آب مورد نیازشان را دریافت کنند، نسبتا رشد بسیار خوبی خواهند داشت و به صورت گسترده نیز رشد میکنند.

رقم گرده افشان 

فاصله بین گرده افشانی گل‌های نر و گل‌های ماده، این نهال‌ها تقریبا کم میباشد، بنابراین این نهال‌ها برای گرده افشانی نیازی به درختان گرده افشان ندارند و از باد و حشرات  برای عمل گرده افشانی کمک میگیرند و در نتیجه زحمت کمتری را میطلبند.

میزان آبیاری نهال گردو خوشه ای

نهال‌گردو خوشه ای ایرانی نیاز دارد که هر 7 تا 10 روز از سایه انداز آبیاری شود؛ به طور تقریبی میزان آب مورد نیاز این نهال‌ها در هر هکتار حدود 1000 تا 7000 متر مکعب است.

قیمت نهال گردو خوشه ای ایرانی

شاید فکر کنید که برای خرید نهال گردو خوشه ای ایرانی از نهالستان های معتبر باید پول زیادی بپردازید؛ اما باید بدانید که نهالستان پالیز گردو با مدیریت مهندس سعید قاسمی همه تلاشش را میکند تا مرغوب‌ترین نهال‌ها را با کمترین قیمت عرضه کند و بصورت عمده و یا تکی به فروش نهال گردو خوشه ای ایرانی و سایر نهال ها بپردازد. نهالستان پالیز گردو در کنار فروش محصولات، مشتریان خود را از حیث آموزش نیز تامین میکند.

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو خوشه ای ایرانی