مشخصات نهال گردو فرانسوی

یکی از محصولاتی که در اغلب مناطق کشور میوه می‌دهد، درخت گردو است. درخت‌های گردو معمولاً از دختان باارزش محسوب می‌شود؛ زیرا هر ساله باروری بسیار خوبی به دست می‌دهند و از طرفی، سازگاری مناسبی نیز با انواع محیط‌ها دارند. یکی از گردوهای بسیار معروفی که نزد باغداران هم محبوبیت فراوانی دارد، نهال گردو خوشه ای فرانسوی است. اگر تمایل دارید راز محبوبیت، مشخصات و قیمت نهال گردو فرانسوی را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم این یادداشت را از دست ندهید.

گردو خوشه ای فرانسوی

منظور از گردوی خوشه‌ای فرانسوی چیست؟

کشور فرانسه خاستگاه انواع مختلف نهال‌های گردو است؛ نهال‌هایی که هر کدام خصوصیات مربوط به خود را دارند. گردو خوشه‌ای نیز یکی از نهال‌های این کشور است که به دلیل پایه کوتاهی که دارد، به آن گردوی پاکوتاه نیز می‌گویند. این نهال از مناطق سردسیری و کوهستانی فرانسه سربرآورده است؛ به همین علت در شرایط کوهستانی بهترین میوه‌دهی را خواهد داشت.

درباره مشخصات ظاهری این نهال باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • گردو خوشه ای فرانسوی در انتهای هر شاخه ثمر می‌دهد و هر شاخه در حدود ۱۰ الی ۱۵ خوشه در برمی‌گیرد. در مقابل، هر خوشه نیز دارای ۵ تا ۱۰ گردو است که نسبت به دیگر انواع گردو، بی‌نظیر و بسیار پربار به حساب می‌آید.
 • شکل هر گردو بیضی و دایره‌ای است و وزن هر کدام در حدود ۲۲ تا ۲۴ گرم برآورد می‌شود.
 • میزان چربی گردو خوشه‌ای نسبتاً زیاد است و همچنین پوسته بسیار نازکی نیز دارد؛ به‌طوری که به‌راحتی از گردو جدا می‌شود.
 • میزان ثمردهی نهال‌های فرانسوی به اندازه‌ای است که در هر هکتار نزدیک به ۷ تن گردو برداشت می‌شود.
 • رنگ مغز گردوهای فرانسوی سفید است و به همین علت، در صدر پرطرفدارترین گردوها قرار دارند.

شرایط کشت گردو خوشه‌ای فرانسوی

یکی از مشخصاتی که درباره درخت گردو خوشه ای فرانسوی به‌وضوح دیده می‌شود، ارتفاع نسبتاً کوتاه آن در مقایسه با سایر انواع است. طول درخت این گردوها حداکثر به ۷ متر می‌رسد و به همین دلیل، به آن نهال گردوی پاکوتاه نیز گفته می‌شود.

۱.فاصله کاشت

زمانی که تصمیم دارید به کاشت این نهال‌ها اقدام کنید، بهتر است فاصله‌ای ۶ الی ۷ متری را برای هر نهال در نظر بگیرید. در این حالت، نور خورشید با کیفیت بهتری به همه شاخه‌ها حتی شاخه‌های زیرین می‌رسد و از طرفی مرز میان درخت‌ها نیز مشخص است. در نتیجه عملیات برداشت و چیدن نیز برای باغداران راحت‌تر انجام می‌شود.

۲.شرایط دمایی

درباره شرایط دمایی کاشت نیز باید به سازگاری این نها‌ل‌ها توجه داشته باشید. گردو خوشه ای فرانسوی از زادگاهی سردسیر برخاسته است؛ در نتیجه دمای محیط کشت نباید از ۴۵ درجه بیشتر باشد. تقریباً اغلب باغداران می‌دانند که این گردوها بهتر است در دمایی زیر ۳۰ درجه نگهداری شوند. از طرفی این نهال‌ها برای شکوفه دادن در فصل بهار نیاز دارند حداقل ۷۰۰ و حداکثر ۱۵۰۰ ساعت در فصل زمستان در دمای زیر ۷ درجه باشند.

نهال گردو خوشه ای فرانسوی می‌تواند حداکثر تا دمای ۴۵ درجه و حداقل تا دمای منفی ۱۰ درجه از خود مقاومت نشان دهد. همچنین گردو خوشه‌ای برای کاشت باید ۵۰۰ الی ۱۵۰۰ متر از سطح دریا فاصله داشته باشد.

قیمت نهال گردو خوشه ای فرانسوی

۳.بازه های آبیاری

مسئله آبیاری موضوع مهم دیگری است که پس از کاشت باید به آن دقت‌نظر داشت. از آنجایی که این درختان بهتر است در مناطق سردسیری کاشته شوند، بنابراین نیازی به آبیاری روزانه ندارند؛ زیرا مناطق کوهستان اغلب پرباران و دارای رطوبت معتدلی هستند. به‌طور کلی، در ماه‌های گرم سال توصیه می‌شود هر هفته آن‌ها را آبیاری کنید، در ماه‌های سرد سال بهتر است هر ۱۰ روز یکبار آبیاری شوند و در فصل بهار و پاییز نیز در بازه ۱۰ الی ۱۵ روزه آب داده شوند.

۴.شرایط باروری

نهال گردو خوشه ای فرانسوی یک نهال پربازده به حساب می‌آید. به‌طوری که از سال اول محصول به بار می‌آورد. این روند در سال دوم بیشتر می‌شود و در سال سوم جهش می‌گیرد. در نهایت از سال پنجم به بعد شاهد ‌اوج محصول‌دهی این درخت خواهید بود.

انواع نهال گردو خوشه‌ای فرانسوی

هنگام خرید نهال گردو خوشه ای فرانسوی باید توجه داشته باشید که این نهال‌ها به سایر نهال‌های گردوهای فرانسوی شباهت بسیاری دارند. بنابراین در زمان خرید بهتر است با انواع نهال‌های گردو که متلعق به کشور فرانسه هستند، آشنا شوید. این نهال‌ها عبارت‌اند از:

 • نهال گردو فرنور فرانسه
 • نهال گردو پاریزین فرانسوی
 • نهال گردو فرانکت فرانسوی

این نهال‌ها برای کشت به زمینی نیاز دارند که بیش از ۳ متر عمق داشته باشد؛ زیرا درختان گردو به تدریج ریشه‌های عمیقی را در لایه‌های زیرین می‌گسترانند که عمق آن‌ها گاهی به ۲.۵ متر نیز می‌رسد. در صورتی که جنس زمین پتانسیل نگهداری آن‌ها را نداشته باشد، رشد نهال گردو خوشه ای فرانسوی متوقف خواهد شد.

خرید نهال گردو فرانسوی

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو خوشه ای فرانسه

خواص گردو خوشه‌ای فرانسوی

به‌طور کلی گردو یک مغز بسیار مفید است که مصرف آن به تمام افراد به‌خصوص دانش‌آموزان و افرادی با فعالیت ذهنی مداوم توصیه می‌شود. در کنار این، گردو خوشه ای فرانسوی چربی نسبتاً زیادی دارد و یک منبع غنی از امگا ۳ به حساب می‌آید؛ به همین خاطر چربی طبیعی را که بدن نیازمند آن است، به‌خوبی تامین می‌کند. این گردو سرشار از فیبر، منیزیم و کلسیم نیز است و مصرف آن ویتامین‌های B و E بدن را تامین خواهد کرد.

خاصیت آنتی‌اکسیدانی و رساندن مقادیر زیادی مواد معدنی به بدن از دیگر خواص گردوهایی است که خوشه‌ای و از کشور فرانسه هستند. به همین علت، مصرف گردوی فرانسوی به کارکرد بهتر ذهنی، تقویت حافظه، یادگیری بهتر و رشد افراد می‌انجامد و خوردن آن به خانم‌های باردار و کودکان بسیار توصیه می‌شود.

خرید نهال گردو خوشه ای فرانسوی

قیمت و خرید نهال گردو خوشه‌ای فرانسوی

برای آنکه از قیمت نهال گردو خوشه ای فرانسوی مطلع شوید، باید بدانید قیمت آن‌ها بستگی به نهالستانی دارد که از آن خرید می‌کنید. به این دلیل که یک نهالستان باکیفیت به عرضه و فروش نهال‌های مرغوب می‌پردازد و بهترین قیمت نهال گردو را نیز برای محصولات خود در نظر می‌گیرد. حال اگر به دنبال خرید گردو خوشه ای فرانسوی هستید، می‌توانید با نهالستان نهال برتر تماس بگیرید و از وضعیت قیمت آن‌ها مطلع شوید.

نکات مهم در رابطه با نهال گردو خوشه‌ای فرانسوی

ما در پایان به ذکر برخی نکات می‌پردازیم که به تصمیم‌گیری بهتر شما برای خرید نهال گردو فرانسوی منجر می‌شود:

 • خرید نهال این گردوها به خریدار یک تضمین اقتصادی طولانی‌مدت می‌دهد؛ زیرا طول عمر این درختان به بیش از ۱۰۰ سال می‌رسد. یعنی درخت گردو فرانسوی می‌تواند بیش از یک سده باروری و محصول‌دهی داشته باشد.
 • گاهی حتی با وجود برقراری مناسب‌ترین شرایط محیطی برای محصول‌دهی یک درخت، آفت‌ها به آن‌ها حمله‌ور می‌شوند. لکه سیاه، بلایت گردو، تاج‌گل و حشرات از مهم‌ترین آفت‌های درختان گردو هستند که همواره گردو خوشه ای فرانسوی را نیز تهدید می‌کنند. توصیه می‌شود برای دفع این آفت‌ها از نحوه سمپاشی و روتین آن مطلع باشید.
 • در صورتی که برای کوددهی درختان گردوی فرانسوی اقدام می‌کنید، بهتر است بدانید میزان مناسب آن برای هر هکتار در حدود ۵ تن توصیه می‌شود.
 • از آنجایی که نهال گردو فرانسوی به یک نهال دیرگل که در مقابل کمبود آب مقاوم است شهرت دارد، در زمان آبیاری به میزان آب توجه داشته باشید. در مقابل زمانی که این نهال‌ها در فصل جوانه‌زنی هستند، باید در شرایط محیطی خنک قرار بگیرند. بنابراین به دمای هوا و حجم آبیاری همواره دقت کنید.

سخن نهایی

آنچه که تاکنون گفتیم، شرح حالی درباره نهال گردو خوشه ای فرانسوی بود. کاشت و پرورش این نهال در نهایت به گردوهایی سنگین، چرب و در حجم زیاد منجر می‌شود. از طرفی، نهال گردو فرانسوی در شرایط محیطی سردسیر و حتی گرمسیر نیز به بار می‌نشیند و هرساله چندین تن محصول برای باغدار به ارمغان می‌آورد. به همین علت عده زیادی از باغداران خرید این نهال را به سایر انواع نهال گردو ترجیح می‌دهند. حال شما بگویید؛ به نظر شما بهترین نهال گردو برای کاشت در مناطق مختلف ایران کدام نوع است؟