خرید، مشخصات و قیمت نهال گردو دماوند

نهال پر محصول دماوند که کیفیت و مرغوبیت بالایی دارد یکی از ارقام نهال شده توسط نهالستان پالیز گردو است که آوازه‌ی آن به خارج از ایران هم رسیده است؛ این نهال اصیل ایرانی از بهترین نهال‌های گردو است و باردهی مطلوبی دارد که البته منوط به نگهداری و حفاظت درست از آن است. در مجموعه نهالستان پالیز گردو، تمامی خصوصیات و مشخصات نهال گردو دماوند را باهم مرور میکنیم.

نهال گردو دماوند

خصوصیات نهال گردو دماوند

یکی از خصوصیات نهال دماوند این است که این نهال که دارای چوب با ارزشی است، شاخه‌هایش به صورت باز و گسترده رشد کرده و متراکم میشوند و این نهال به رشد گسترده عادت دارد.

یکی دیگر از خصوصیات نهال های گردو دماوند، داشتن ریشه‌های بسیار گسترده است که تا عمق زیادی از خاک نفوذ میکنند، بنابراین برای اینکه این درخت بتواند رشد خوبی داشته و محصول عالی ارائه بدهد باید در خاکی مناسب کاشته شود؛ مناسب ترین خاک برای این نهال، خاک لومی است که از 20 درصد رس و 40 درصد سیلت و 40 درصد از شن تشکیل شده است، که بهتر است در این خاک کشت شود. همچنین این نهال در خاک‌های سبک و آهکی رشد بسیار خوبی دارد.

مورد دیگر از خصویات نهال دماوند این است که اگر ریشه‌های این نهال در خاکی کم عمق و سفت باشد که رطوبت آن نیز راکد است، ریشه‌ها پوسیده میشوند؛ از طرفی ریشه‌های این نهال به شدت به شوری و آبیاری غرقابی حساس هستند و در این شرایط نهال دچار فلج گیاهی خواهد شد.

مشخصات نهال گردو دماوند

 این نهال قادر است در آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای و آب و هوای معتدل خشک و مرطوب رشد کند. برای نمونه‌ی این نواحی میتوان دماوند را مثال زد که دارای آب و هوای معتدل است و همچنین مناطق دیگری مثل همدان، آذربایجان، تویسرکان، کردستان،  اصفهان،  شمال خراسان، کرمان و خوانسار و سایر مکان‌هایی که آب و هوای مناسب برای رشد این نهال را دارند.

البته ناگفته نماند که بهترین مکان برای رشد نهال دماوند که میتواند باردهی خوبی را به ثمر بنشاند، مکانی است که زمستان‌های سرد داشته باشد.

یکی دیگر از مشخصات نهال دماوند این است که این نهال در دمای 42 تا 50 درجه برگ‌ها و میوه‌هایش میسوزد، و همچنین رطوبت نسبی کم نیز به نهال آسیب رسانده و سبب میشود که مغز میوه آن سیاه و کوچک شود؛ برای اینکه نهال محصول عالی ارائه بدهد، به دمای پایین در تابستان نیاز دارد.

فاصله کاشت 

فاصله کاشت گردو دماوند بطور استاندارد بنا به گفته‌ی برخی منابع، 6 در 7 است که در این صورت در هر هکتار حدودا 300 نهال کاشته میشود.

کشور سازنده 

نهال دماوند اصالتش به کشور ایران و شهر زیبای دماوند برمیگردد؛ البته با وجود فروش نهال گردو دماوند به سایر کشورها که استقبال آنها را در بر داشته و در نهایت خرید گردو دماوند توسط سایرین باعث شده تا امروزه این نهال اصیل ایرانی در جاهای دیگری از دنیا مثل کالیفرنیا کشت شود.

درصد چربی

یکی از خصوصیات نهال دماوند داشتن چربی فراوان در مغز میوه این نهال است که در قیمت نهال دماوند تاثیراتی نیز داشته است.

شکل گردو

یکی دیگر از خصوصیات نهال های گردو دماوند درشت و کشیده بودن میوه‌های این نهال ها است که البته به شکل بیضی هم دیده میشوند، این خصوصیت در قیمت نهال دماوند بی تاثیر نخواهد بود؛ چرا که همیشه کیفیت و مرغوبیت است که ارزش یک محصول را بالا میبرد.

ضخامت پوست چوبی

ضخامت پوست چوبی میوه این نهال گردو تقریبا سخت بوده و چسبندگی بین دو نیمه پوست چوبی متوسط است. به طور متوسط اندازه قطر میوه این نهال حدودا 32 میلی متر است.

حداکثر ارتفاع درخت گردو دماوند

یکی از خصوصیات درخت گردو دماوند که قابل توجه میباشد، ارتفاع بلند این نهال است. البته باید بدانید ارتفاع را نمیتوان صرفا مزیت یا عیب حساب کرد، چراکه موارد مهم دیگری هم هستند که میزان محصول را افزایش یا کاهش میدهند؛ از جمله‌ی این موارد طرز نگهداری و مراقبت از نهال گردو است. نهالستان پالیز گردو، ضمن فروش نهال گردو دماوند، آموزش مراقبت از این نهال‌ها را نیز به شما ارائه میکند تا ضمن بهره وری حداکثری از باغ خود، کسب و کار پر رونقی داشته باشید.

تحمل خشکی 

نهال دماوند، اگر در مناطق خشک هم باشد، آبیاری منظم آن لازم است؛ بنابراین نتیجه میگیریم که خشکی مفرط موضوعیست که از تحمل نهال دماوند خارج است.

نیاز سرمایی

یکی از مشخصات نهال دماوند این است که این نهال به 600 تا 800 ساعت سرما در طی فصول پاییز و زمستان احتیاج دارد تا از خواب زمستانه بیدار شود. نیاز سرمایی نهال درخت گردو موضوعیست که نمیتوان از آن غافل شد و بدون شک باید قبل از کاشت، منطقه‌ی جغرافیایی مورد نظر بخوبی تحلیل شود.

به طور کلی میتوان گفت این نهال گردو، میزان حساسیت زیادی به سرمای زمستان ندارد.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز میوه درخت گردو دماوند مانند گردوی نهال گردو ژنوتیپ برتر به آسودگی از پوست چوبی خود جدا میشود که این موضوع ممکن است در قیمت این نهال و همچنین در میزان خرید نهال گردو دماوند تاثیر داشته باشد.

عمر اقتصادی

در خصوص عمر اقتصادی نهال های گردو دماوند باید بگوییم که محققان، عمر این نهال را تا چند صد سال نیز تخمین زده‌اند؛ این موضوع باعث میشود که این نهال در بحث سرمایه گذاری و تاسیس باغ گردو اهمیت بالایی داشته باشد.

رنگ مغز گردو دماوند

رنگ مغز میوه درخت گردو دماوند مثل مغز میوه‌ی نهال گردوی جمال، قهوه‌ای روشن است و اغلب در آن رگه‌هایی نیز دیده میشود.

وزن گردو دماوند

وزن میوه نهال گردو دماوند به همراه پوست چوبی‌اش به طور متوسط 17 گرم میباشد، که اگر پوست چوبی جدا شود وزن خالص مغز میوه به طور متوسط 7.7 خواهد بود. خوب است بدانید که درصد مغز میوه‌ی این نهال هم به طور تقریبی 57 درصد است.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع مناسب برای کاشت نهال های گردو دماوند 500 الی 1500 میباشد که اگر در ارتفاع بیشتری کاشته شود میزان محصول دریافتی از درخت کم میشود.

مقاومت در برابر آفت

این نهال به طور کلی نسبت به بیماری‌ها به صورت قوی عمل میکند، مثلا در برابر نوعی بیماری به نام انتزاکتوز مقاوم است، اما در برابر تعدادی بیماری مثل بلایت حساس میباشد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

حداکثر تولید نهال گردو دماوند در هر هکتار 3 تا 3.5 تن گردو میباشد. این میزان باردهی بدون شک با مراقبت ویژه‌ای حاصل میشود.

شروع به محصول دهی 

گفته میشود این نهال از سال اول شروع به باردهی میکند. معمولا زمان برداشت محصول درخت گردو دماوند، در اواسط شهریور میباشد.

قدرت رشد درخت

قدرت رشد نهال های گردو دماوند متوسط تا قوی ارزیابی شده است. با رعایت نکاتی که موقع خرید از نهالستان پالیز گردو، دریافت میکنید میتوانید با حداکثر سرعت به باردهی متعادل برسید.

رقم گرده افشان

از خصوصیات نهال دماوند این است که در آن گل نر زودتر از گل ماده گرده افشانی میکند، در ضمن این نهال برای باردهی نیاز صد در صد به گرده افشانی دارد.

میزان آبیاری 

غفلت باغدار نسبت به آبیاری نهال دماوند خسارات زیادی را موجب میشود؛ اگر آب کافی به آن نرسد محصول همان سال و سال‌های آتی کم و بی کیفیت میشود.بیاری آبیاری نهابقلث به طور متوسط نیاز آبی نهال گردو دماوند بین 1000 تا 7000 متر مکعب در هر هکتار میباشد. آبیاری این نهال‌ها  هر 7 الی 10 روز باید در سایه انداز انجام شود.

قیمت نهال گردو دماوند

اگر میخواهید برای خرید نهال دماوند اقدام کنید و اطلاعات زیادی از نحوه‌ی مراقبت و نگهداری از این نهال را ندارید، کافیست به مجموعه‌ی نهالستان پالیز گردو با مدیریت سعید قاسمی اعتماد کنید و علاوه بر خرید نهال دماوند با کیفیت بالا و قیمت مناسب، از آموزش‌ها و نکات طلایی نگهداری از این نهال گردو، بهره مند شوید.

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو دماوند