خرید، مشخصات و قیمت نهال گردو دماوند

نهال پر محصول دماوند که کیفیت و مرغوبیت بالایی دارد یکی از محصولات ارائه شده توسط نهالستان پالیز گردو است که آوازه‌ی آن به خارج از ایران هم رسیده است؛ این نهال اصیل ایرانی از بهترین نهال‌های گردو است و باردهی مطلوبی دارد که البته منوط به نگهداری و حفاظت درست از آن است. در مجموعه نهالستان پالیز گردو، تمامی خصوصیات و مشخصات نهال گردو دماوند را باهم مرور میکنیم.

خصوصیات نهال گردو دماوند

یکی از خصوصیات نهال گردو دماوند این است که این نهال که دارای چوب با ارزشی است، شاخه‌هایش به صورت باز و گسترده رشد کرده و متراکم میشوند و این نهال به رشد گسترده عادت دارد.

یکی دیگر از خصوصیات نهال گردو دماوند، داشتن ریشه‌های بسیار گسترده است که تا عمق زیادی از خاک نفوذ میکنند، بنابراین برای اینکه این درخت بتواند رشد خوبی داشته و محصول عالی ارائه بدهد باید در خاکی مناسب کاشته شود؛ مناسب ترین خاک برای این نهال، خاک لومی است که از ۲۰ درصد رس و ۴۰ درصد سیلت و ۴۰ درصد از شن تشکیل شده است، که بهتر است در این خاک کشت شود. همچنین این نهال در خاک‌های سبک و آهکی رشد بسیار خوبی دارد.

مورد دیگر از خصویات نهال گردو دماوند این است که اگر ریشه‌های این نهال در خاکی کم عمق و سفت باشد که رطوبت آن نیز راکد است، ریشه‌ها پوسیده میشوند؛ از طرفی ریشه‌های این نهال به شدت به شوری و آبیاری غرقابی حساس هستند و در این شرایط نهال دچار فلج گیاهی خواهد شد.

مشخصات نهال گردو دماوند

از مشخصات نهال گردو دماوند این است که این نهال قادر است در آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای و آب و هوای معتدل خشک و مرطوب رشد کند. برای نمونه‌ی این نواحی میتوان دماوند را مثال زد که دارای آب و هوای معتدل است و همچنین مناطق دیگری مثل همدان، آذربایجان، تویسرکان، کردستان،  اصفهان،  شمال خراسان، کرمان و خوانسار و سایر مکان‌هایی که آب و هوای مناسب برای رشد این نهال را دارند.

البته ناگفته نماند که بهترین مکان برای رشد نهال گردو دماوند که میتواند باردهی خوبی را به ثمر بنشاند، مکانی است که زمستان‌های سرد داشته باشد.

یکی دیگر از مشخصات نهال گردو دماوند این است که این نهال در دمای ۴۲ تا ۵۰ درجه برگ‌ها و میوه‌هایش میسوزد، و همچنین رطوبت نسبی کم نیز به نهال آسیب رسانده و سبب میشود که مغز میوه آن سیاه و کوچک شود؛ برای اینکه نهال محصول عالی ارائه بدهد، به دمای پایین در تابستان نیاز دارد.

فاصله کاشت نهال گردو دماوند

فاصله کاشت نهال گردو دماوند بطور استاندارد بنا به گفته‌ی برخی منابع، ۶ در ۷ است که در این صورت در هر هکتار حدودا ۳۰۰ نهال کاشته میشود.

کشور سازنده نهال گردو دماوند

نهال گردو دماوند اصالتش به کشور ایران و شهر زیبای دماوند برمیگردد؛ البته با وجود فروش نهال گردو دماوند به سایر کشورها که استقبال آنها را در بر داشته و در نهایت خرید نهال گردو دماوند توسط سایرین باعث شده تا امروزه این نهال اصیل ایرانی در جاهای دیگری از دنیا مثل کالیفرنیا کشت شود.

درصد چربی گردو دماوند

یکی از خصوصیات نهال گردو دماوند داشتن چربی فراوان در مغز میوه این نهال است که در قیمت نهال گردو دماوند تاثیراتی نیز داشته است.

شکل گردو

یکی دیگر از خصوصیات نهال گردو دماوند درشت و کشیده بودن میوه‌های این نهال است که البته به شکل بیضی هم دیده میشوند، این خصوصیت در قیمت نهال گردو دماوند بی تاثیر نخواهد بود؛ چرا که همیشه کیفیت و مرغوبیت است که ارزش یک محصول را بالا میبرد.

ضخامت پوست چوبی

ضخامت پوست چوبی میوه نهال گردو دماوند تقریبا سخت بوده و چسبندگی بین دو نیمه پوست چوبی متوسط است. به طور متوسط اندازه قطر میوه این نهال حدودا ۳۲ میلی متر است.

حداکثر ارتفاع درخت گردو دماوند

یکی از خصوصیات نهال گردو دماوند که قابل توجه میباشد، ارتفاع بلند این نهال است. البته باید بدانید ارتفاع را نمیتوان صرفا مزیت یا عیب حساب کرد، چراکه موارد مهم دیگری هم هستند که میزان محصول را افزایش یا کاهش میدهند؛ از جمله‌ی این موارد طرز نگهداری و مراقبت از نهال گردو است. نهالستان پالیز گردو، ضمن فروش نهال گردو دماوند، آموزش مراقبت از این نهال‌ها را نیز به شما ارائه میکند تا ضمن بهره وری حداکثری از باغ خود، کسب و کار پر رونقی داشته باشید.

تحمل خشکی نهال گردو دماوند

نهال گردو دماوند، اگر در مناطق خشک هم باشد، آبیاری منظم آن لازم است؛ بنابراین نتیجه میگیریم که خشکی مفرط موضوعیست که از تحمل نهال گردو دماوند خارج است.

نیاز سرمایی

یکی از مشخصات نهال گردو دماوند این است که این نهال به ۶۰۰ تا ۸۰۰ ساعت سرما در طی فصول پاییز و زمستان احتیاج دارد تا از خواب زمستانه بیدار شود. نیاز سرمایی نهال درخت گردو موضوعیست که نمیتوان از آن غافل شد و بدون شک باید قبل از کاشت، منطقه‌ی جغرافیایی مورد نظر بخوبی تحلیل شود.

به طور کلی میتوان گفت این نهال گردو، میزان حساسیت زیادی به سرمای زمستان ندارد.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز میوه نهال گردو دماوند مانند گردوی نهال گردو ژنوتیپ برتر به آسودگی از پوست چوبی خود جدا میشود که این موضوع ممکن است در قیمت این نهال و همچنین در میزان خرید نهال گردو دماوند تاثیر داشته باشد.

عمر اقتصادی

در خصوص عمر اقتصادی نهال گردو دماوند باید بگوییم که محققان، عمر این نهال را تا چند صد سال نیز تخمین زده‌اند؛ این موضوع باعث میشود که این نهال در بحث سرمایه گذاری و تاسیس باغ گردو اهمیت بالایی داشته باشد.

رنگ مغز گردو دماوند

رنگ مغز میوه نهال گردو دماوند مثل مغز میوه‌ی نهال گردوی جمال، قهوه‌ای روشن است و اغلب در آن رگه‌هایی نیز دیده میشود.

وزن گردو دماوند

وزن میوه نهال گردو دماوند به همراه پوست چوبی‌اش به طور متوسط ۱۷ گرم میباشد، که اگر پوست چوبی جدا شود وزن خالص مغز میوه به طور متوسط ۷٫۷ خواهد بود. خوب است بدانید که درصد مغز میوه‌ی این نهال هم به طور تقریبی ۵۷ درصد است.

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع مناسب برای کاشت نهال گردو دماوند ۵۰۰ الی ۱۵۰۰ میباشد که اگر در ارتفاع بیشتری کاشته شود میزان محصول دریافتی از درخت کم میشود.

مقاومت در برابر آفت

این نهال به طور کلی نسبت به بیماری‌ها به صورت قوی عمل میکند، مثلا در برابر نوعی بیماری به نام انتزاکتوز مقاوم است، اما در برابر تعدادی بیماری مثل بلایت حساس میباشد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

حداکثر تولید نهال گردو دماوند در هر هکتار ۳ تا ۳٫۵ تن گردو میباشد. این میزان باردهی بدون شک با مراقبت ویژه‌ای حاصل میشود.

شروع به محصول دهی نهال گردو دماوند

گفته میشود این نهال از سال اول شروع به باردهی میکند. معمولا زمان برداشت محصول درخت گردو دماوند، در اواسط شهریور میباشد.

قدرت رشد درخت

قدرت رشد نهال گردو دماوند متوسط تا قوی ارزیابی شده است. با رعایت نکاتی که موقع خرید از نهالستان پالیز گردو، دریافت میکنید میتوانید با حداکثر سرعت به باردهی متعادل برسید.

رقم گرده افشان

از خصوصیات نهال گردو دماوند این است که در آن گل نر زودتر از گل ماده گرده افشانی میکند، در ضمن این نهال برای باردهی نیاز صد در صد به گرده افشانی دارد.

میزان آبیاری نهال گردو دماوند

غفلت باغدار نسبت به آبیاری نهال گردو دماوند خسارات زیادی را موجب میشود؛ اگر آب کافی به آن نرسد محصول همان سال و سال‌های آتی کم و بی کیفیت میشود.بیاری آبیاری نهابقلث به طور متوسط نیاز آبی نهال گردو دماوند بین ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰ متر مکعب در هر هکتار میباشد. آبیاری این نهال‌ها  هر ۷ الی ۱۰ روز باید در سایه انداز انجام شود.

قیمت نهال گردو دماوند

اگر میخواهید برای خرید نهال گردو دماوند اقدام کنید و اطلاعات زیادی از نحوه‌ی مراقبت و نگهداری از این نهال را ندارید، کافیست به مجموعه‌ی نهالستان پالیز گردو با مدیریت سعید قاسمی اعتماد کنید و علاوه بر خرید نهال گردو دماوند با کیفیت بالا و قیمت مناسب، از آموزش‌ها و نکات طلایی نگهداری از این نهال گردو، بهره مند شوید.

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو دماوند