خرید، مشخصات و قیمت نهال گردو شیلی

نهال گردو شیلی

نهال گردو شیلی یکی از بهترین پیشنهادها برای دریافت محصولی با کیفیت و با حجم زیاد از باغات گردو است که توسط نهالستان پالیز گردو به شما معرفی خواهد شد. کم حجم بودن پوست چوبی میوه‌ی درخت گردو شیلی از شواهدی است که اقتصادی بودن و مقرون بصرفه بودن این گردو را تایید میکند. گرچه اصالت این نهال گردو به آمریکای جنوبی برمیگردد، اما در دیگر مناطق نیز میتواند به خوبی رشد و باردهی داشته باشد.

خصوصیات نهال گردو شیلی

از مشخصات درخت گردو شیلی میتوان به دیر گل بودن آن اشاره کرد؛ به طوری که در اوخر فروردین یا اوایل اردیبهشت تازه شروع به گلدهی میکند. یکی دیگر از مشخصات این نهال گردو، کوتاه قد بودن و همچنین داشتن پایه کوتاه است. مطلبی که درباره‌ی این نوع از نهال گردو خیلی مهم است، این است که این نهال مقاومت بسیار بالایی در مقابل سرما و به ویژه سرمای فصل بهار دارد.

یکی دیگر از مشخصات نهال های گردو شیلی که در اینجا به آن اشاره میکنیم شکل آن است؛ این نوع نهال گردو  قامت راست و گستردگی‌اش حدودا 2.5 متر است. این نهال گردو نیاز به کودهی دارد که برای کود معمولا از کود‌های دامی مثل گاوی و گوسفندی و همچنین از کود طیور نیز استفاده میشود.

مشخصات نهال گردو شیلی

این نهال در دنیا به کاغذی ترین گردو معروف است، زیرا پوست چوبی آن بسیار نازک بوده به طوری که حتی مغز آن دیده میشود. خاکی که برای کاشت نهال گردو شیلی مورد استفاده قرار میگیرد تا محصول خوبی ارائه شود معمولا خاک لومی میباشد که این خاک قابلیت نفوذ خوبی دارد و میتواند مواد مغذی مورد نیاز درخت را به ریشه‌های آن برساند.

از مشخصات نهال و درخت گردو شیلی که باغدار باید به آن توجه ویژه داشته باشد این است که این نهال نیاز به هرس شدن و سمپاشی دارد و اگر در این امور کوتاهی شود درخت محصول خوبی را ارائه نخواهد داد. این نهال مخصوص نواحی کوهستانی معتدل، با آب و هوای سردسیر و نیمه سردسیر میباشد.

یکی دیگر از مشخصات درخت گردو شیلی که حائز اهمیت است، مشکلی است که به سبب دمای بالای هوا به آن دچار میشود؛ آفتاب سوختگی برگ‌ها و میوه‌ها و سیاه و کوچک شدن مغز گردو‌ها و همچنین چروکیده شدن پوست سبز گردو‌ها در اثر دمای بالا در فصل تابستان است؛ طوری که دمای محیط 42 تا 50 درجه باشد و از طرفی نیز اگر رطوبت بالای 45 درجه باشد سبب مشکلات این چنینی میشود. بنابراین در تابستان دمای پایین و هوای خنک برای رشد درختان یکی از عوامل مفید است.

فاصله کاشت 

فاصله کاشت نهال گردو شیلی، هم میتواند باردهی آن را کاهش دهد و هم افزایش؛ چراکه فاصله کم باعث میشود که ریشه‌ها در زیر زمین دچار درهم تنیدگی شوند و یا نور مناسبی به شاخه برگ‌ها نرسد؛ اما در صورت فاصله مناسب بین نهال‌ها این اتفاقات رخ نمیدهند. برای کاشت این نوع نهال گردو در زمین‌های شیب دار باید فاصله کاشت 5 در 5 در نظر گرفته شود و اگر سطح زمین مسطح بود فاصله 7 در 7 مناسب است. بدین ترتیب تراکم نهال‌ها در هر هکتار 300 نهال تخمین زده میشود.

کشور سازنده 

اصل این نهال گردو  مربوط به آمریکای جنوبی و کشور شیلی است، پس مبدا فروش این نهال از این کشور بوده و به دیگر کشورها صادر شده است. کیفیت و مرغوبیت این نهال گردو سبب شده تا خرید و فروش نهال های گردو شیلی در نقاط مختلف دنیا انجام شود.

درصد چربی گردو

آنچه درباره‌ی درصد چربی مغز گردو شیلی گفته شده است حاکی از درصد قابل توجه‌ای چربی در این محصول است. درصد چربی بالا در مغز این گردو تا حدودی شبیه به مغز میوه‌ی نهال گردو تویسرکان است.

شکل گردو

از مشخصات نهال گردو شیلی که قابل توجه است، شکل میوه این نهال است؛ گفته میشود این میوه درشت و بیضی شکل میباشد.

ضخامت پوست چوبی

نکته جالب در خصوص ضخامت پوست چوبی میوه درخت گردو شیلی این است که پوست چوبی این گردو بسیار نازک است؛ به طوری که گفته میشود از روی پوست چوبی، مغز گردو دیده میشود!

حداکثر ارتفاع درخت گردو شیلی

ارتفاع این نهال به طور متوسط در هنگام بلوغ حدودا 7 متر میباشد. و این مهم بدون شک نیاز به مراقبت فراوان و رعایت نکات آموزشی که توسط نهالستان پالیز گردو ارائه میشود دارد.

تحمل خشکی 

یکی از مواردی که هنگام کاشت نهال های گردو شیلی باید به آن توجه کرد، میزان تحمل این نهال در برابر خشکی است؛ باید بدانید که این نهال به دلیل تحمل کم در برابر خشکی برای کشت در نواحی گرم سیر و خشک مناسب نمیباشد.

نیاز سرمایی

برای اینکه جوانه‌های نهال های گردو شیلی خواب زمستانه خود را بشکنند نیاز به 700 تا 1500 ساعت سرمای زیر 7 درجه دارند. ناگفته نماند که این نهال میتواند تا دمای منفی 11 درجه را نیز تحمل کند.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز میوه نهال گردو شیلی به سهولت و بدون زحمت از پوست چوبی خود جدا میشود. همانطور که در بخش نهال گردو دیرگل گفتیم، سهولت جداشدن مغز از پوست چوبی برای مصارف خانگی حائز اهمیت است.

عمر اقتصادی 

در بحث عمر اقتصادی درخت گردو شیلی ژنوتیپ باید بگوییم که طبق نظر کارشناسان، این نهال حداقل 80 سال عمر اقتصادی دارد.

رنگ مغز گردو

رنگ مغز میوه درخت گردو شیلی به رنگ کهربایی روشن میباشد و البته باید بدانید که طعم مغز این گردو نیز مطبوع و خوب است.

وزن گردو

از مشخصات نهال گردو شیلی این است که مغز میوه‌اش حدودا 75 الی 85 درصد وزن گردو را به خود اختصاص میدهد. میتوان گفت که وزن این گردو حدودا 15 گرم میباشد. و این اقتصادی بودن این نهال گردو را میرساند و همچنین قابلیت سرمایه گذاری بر این محصول را اثبات میکند. هر کیلو از این محصول حدودا 65 الی 70 عدد گردو دارد.

ارتفاع از سطح دریا

نهال های گردو شیلی در ارتفاع 500 الی 1500 متری کاشته میشود، اگر ارتفاع کاشت تغییر کند و زیاد شود محصول نیز کم خواهد شد.

مقاومت در برابر آفت

میوه درخت گردو شیلی نسبت به انواع بیماری‌ها و آفات بسیار مقاوم است. البته بدون شک این دلیل نمیشود که از مراقبت‌های هنگام کاشت و رشد نهال غافل شویم.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

حاصل باردهی درختان گردو شیلی در هر هکتار حدودا 5 الی 9 تن گردو میباشد. این میزان کاملا وابسته به میزان توجه باغدار در مراقبت از این نهال گردو است.

شروع به محصول دهی 

درختان گردو شیلی تقریبا زود بازده میباشد و در سال اول بین 2 تا 25 عدد گردو میدهند و از سال دوم باردهی قابل توجهی خواهند داشت، همچنین در برخی منابع گفته میشود که باردهی اقتصادی قابل توجه از سال پنجم به بعد خواهد بود. برداشت محصول نهال گردو شیلی نیز در مهر ماه صورت میگیرد.

قدرت رشد

قدرت رشد درختان گردو شیلی تقریبا مانند نهال گردو دماوند متوسط میباشد.

رقم گرده افشان

پذیرفتن کلاله در درختان گردو شیلی در اغلب مواقع همزمان نیست؛ به همین دلیل نیاز به درخت گرده افشان دارند که مناسب ترین پیشنهاد برای درخت گرده افشان فرانک فرانسوی میباشد؛ به طوری که بین هر 15 عدد نهال 2 درخت گرده افشان کاشته میشود.

میزان آبیاری 

میزان آبیاری در فصل بهار یعنی ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد هر 10 الی 15 روز یکبار است.

در فصل تابستان یعنی ماه‌های تیر، مرداد و شهریور نیاز است که هر هفته یکبار آبیاری نهال گردو شیلی صورت بگیرد.

قیمت نهال گردو شیلی

خرید نهال گردو شیلی جهت کاشت در باغات بصرفه است، چراکه محصول این نهال مرغوبیت مطلوبی دارد و همانطور که گفتیم، محصول این نهال مقاومت خوبی در مقابل آفات دارد. نهالستان پالیز گردو بمدیریت سعید قاسمی، فروش نهال گرو شیلی با قیمت مناسب و کیفیت بالا را در ضمن آموزش نگهداری و پرورش این نهال انجام میدهد.

 نهالستان پالیز گردو بر آن است تا نهال مرغوب را به باغداران برساند و با آموزش‌های خود، تحول شگرفی در صنعت باغداری گردو در ایران بوجود آورد.

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو شیلی