خرید، مشخصات و قیمت نهال گردو مراغه

نهال گردو مراغه

نهال گردو مراغه، از دیگر نهال‌ های اصیل ایرانی است که مرغوبیت بالایی دارد و میتوان با تاسیس باغ گردو، روی این نهال ایرانی سرمایه گذاری بلند مدت کرد. خصوصیات و مشخصات این نهال را برای شما بازگو خواهیم کرد. ضمن اینکه شما میتوانید خرید این نهال را از طریق ارتباط با نهالستان پالیز گردو انجام دهید.

مشخصات نهال گردو مراغه

در شهر مراغه واقع در آذربایجان شرقی، نهال‌های گردو ژنوتیپ برتر مراغه، تولید کننده‌ی گردوهایی هستند که در بین مردم محلی آنجا به گردو کاغذی معروف است؛ این شهر به گفته برخی منابع دومین قطب تولید گردو در کشور ایران است.

این نهال پایه کوتاه که شکلی نیمه راست دارد در فصل زیبای بهار نسبتا دیرگل میباشد. نوع پیوندی این نهال گردو در شهر کالیفرنیا از ایالات متحده آمریکا نیز کشت میشود.

خصوصیات نهال گردو مراغه

ریشه نهال گردو ژنوتیپ برتر مراغه به غرقابی بودن و شوری خاک حساس است و در صورت وقوع این موارد، نهال به فلج گیاهی مبتلا میشود.

نهال گردو مراغه برای اینکه بتواند در طول یکسال محصول عالی و با کیفیت تولید کند، به هوای خنک نیاز دارد. در واقع از عوامل مهم در رشد گیاه، هوای خنک میباشد؛ بنابراین این گونه از نهال‌های گردو در آب و هوای معتدل و نیمه سردسیر کاشته شده و محصول میدهند.

فاصله کاشت 

در مورد فاصله کاشت نهال‌های گردو مراغه نظرات متفاوتی بیان شده است. این نهال برای گرده افشانی نیاز به درختان دیگری هم دارد. در برخی نهالستان‌ها 8 در 8 متر و در برخی دیگر 10 در 10 متر فاصله‌ی کاشت مناسبی بیان شده است. همچنین باید بدانید که موارد دیگری از اعداد نیز به چشم میخورد.

به طور کلی در هر هکتار حدودا 300 نهال کاشته میشوند.

کشور سازنده 

نهال گردو ژنوتیپ برتر مراغه بیشتر در کشور ایران به عمل می‌آید. علی رغم اینکه کشور سازنده نهال گردو مراغه، ایران است اما انواع پیوندی این نوع نهال را میتوان در ایالات متحده آمریکا نیز مشاهده نمود.

درصد چربی گردو

مغز گردوی برگرفته از درختان گردو مراغه، مانند مغز گردوی نهال گردو خوشه ای انگوری، درصد چربی بسیار بالا و قابل توجهی دارد. درصد چربی گردو مراغه میتواند از عوامل ترغیب به خرید و کاشت آن باشد.

شکل گردو

ظاهر و شکل میوه‌‌های درختان ژنوتیپ برتر مراغه تقریبا مانند میوه‌های نهال گردو جمال، درشت و کشیده است که دارای پوست چوبی تقریبا صاف نیز می‌باشد.

ضخامت پوست چوبی

ضخامت پوست چوبی گردوی حاصل از درختان گردو مراغه تقریبا نازک است و این موضوع شکستن آن را سریع‌تر میکند. پوسته چوبی این گردو نسبتا صاف است.

حداکثر ارتفاع 

ارتفاع رشد نهال گردو مراغه تقریبا متوسط است؛ اگر بخواهیم برای حداکثر ارتفاع این نهال عددی را بیان کنیم، میتوانیم بگوییم که این نهال میتواند حتی به حدود 20 متر برسد.

تحمل خشکی

درختان گردو مراغه به طور کلی تحمل بالایی در سرما و گرما و خشکی دارند؛ اما اگر دمای محیط این درختان 42 تا 50 باشد سبب آفتاب سوختگی برگ‌های درخت شده و از طرفی امکان دارد که مغز گردوی این درختان نیز سیاه و پوک شود. همچنین این درختان که نیمه راست هستند در صورت کم بودن رطوبت نسبی نیز آسیب جدی را متحمل میشوند.

بنابراین میتوان گفت که دمای پایین در فصل تابستان برای رشد نهال‌ها و افزایش کیفیت محصولات بسیار خوب است.

نیاز سرمایی 

نهال گردو ژنوتیپ برتر مراغه نسبت به سرما به ویژه سرمای بهاره مقاومت بالایی دارد. این نهال‌ها برا شکستن خواب زمستانه خود نیاز به 700 تا 1500 ساعت سرما با دمای صفر تا منفی 7 درجه دارند که این قضیه بسته به رقم نهال ممکن است دستخوش تغییر شود.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز سفید میوه‌ی درختان گردو مراغه که درصد چربی قابل توجهی نیز دارد به سهولت از پوست چوبی گردو جدا میشود. سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی همیشه یک مزیت بوده و کارها را راحت تر میکند.

عمر اقتصادی 

عمر اقتصادی درختان گردو ژنوتیپ برتر مراغه بالای 80 سال میباشد. همانطور که میدانید بازدهی و طول عمر نهال گردو مراغه به رعایت نکات پرورشی این نهال بستگی دارد که شما با خرید این نهال از نهالستان پالیز گردو، میتوانید بصورت رایگان، این نکات را آموزش ببینید.

رنگ مغز گردو

میوه‌های این نوع درختان دارای مغزی با کیفیت و سفید رنگ هستند. نهال گردو مقاوم به سرما هم در رنگ مغز گردو مانند نهال گردو مراغه است.

وزن گردو

به طور متوسط وزن هر عدد گردو مراغه همراه با پوست چوبی‌اش حدود 13 گرم میباشد؛ اگر پوست چوبی را از مغز گردو جدا کنیم، مغز گردو به تنهایی وزنی تقریبا 6.3 گرمی خواهد داشت. خوب است بدانید، نسبت مغز میوه نهال ژنوتیپ برتر مراغه به طور تقریبی 58 درصد است.

ارتفاع از سطح دریا

نهال ژنوتیپ برتر گردو مراغه در اتفاعات 500 الی 1500 متر کاشته میشود تا بتواند هر ساله محصولاتی با کیفیت عالی ارائه دهد. نهال گردو مراغه در بحث ارتفاع از سطح دریا برای کاشت، مشابهت جالبی با نهال گردو خوشه ­ای فرانسه دارد.

مقاومت در برابر آفت

نهال گردو مراغه در برابر بیماری و آفت‌ها مقاومت بسیار بالایی دارد، با این حال در دو مرحله این درختان را سمپاشی میکنند؛ این دو مرحله سمپاشی شامل سمپاشی زمستانه و سمپاشی بهاره است.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

از هر درخت 10 ساله گردوی مراغه، در طول یک سال تا 100 کیلو گردو برداشت میشود؛ به طور کلی از هر هکتار نهالستان گردو مراغه حدودا 5 الی 6 تن گردو برداشت میشود.

شروع به محصول دهی نهال گردو مراغه

به گفته برخی منابع درختان گردو مراغه زود بازده هستند و از همان سال‌های اول محصول میدهند؛ اما به طور کلی محصول دهی آنها از سال پنجم آغاز میشود. زمان برداشت محصولات از درختان گردو مراغه از اواسط پاییز تا انتهای این فصل است.

قدرت رشد 

این درختان قدرت رشد متوسطی دارند. بطور کلی میتوان گفت که قدرت رشد نهال گردو مراغه، علاوه بر موارد ژنتیکی، به رسیدگی منظم باغدار نیز بستگی دارد.

رقم گرده افشان

در درختان گردو مراغه پذیرش کلاله در اکثر مواقع به صورت همزمان نیست و گل‌های نر زودتر از گل‌های ماده یعنی در اواسط فروردین گرده افشانی میکنند. به دلیل همزمان نبودن گرده افشانی گل‌های نر و ماده، حدود 7 درصد از باغ‌های گردو را به کاشت درختان گرده افشان اختصاص می‌دهند.

گفته میشود باید به ازای هر 15 نهال 2 درخت گرده افشان کاشته شود تا گرده افشانی به درستی صورت بگیرد.

میزان آبیاری 

در خصوص میزان آبیاری این نهال باید بیان کنیم که در همه‌ی ماه‌های  فصل بهار، نیاز است که هر 10 روز یکبار درختان گردو آبیاری شوند. در کل فصل تابستان و ماه اول پاییز نیز باید در هر 7 روز آب مورد نیاز درخت را به آن رساند تا بتوان محصولی با کیفیت عالی دریافت کرد.

قیمت نهال گردو مراغه

برای خرید بهترین نهال گردو باید نهال‌های خود را از نهالستان معتبری فراهم کنید؛ نهالستان پالیز گردو با مدیریت مهندس سعید قاسمی، در ضمن فروش این نهال گردو، انواع نهال‌های گردو از جمله نهال گردو خوشه ای ایرانی، نهال گردو دیرگل نهال گردو تویسرکان و… را ارائه میدهد تا مشتریان عزیز بتوانند با قیمت کمتر و کیفیت بالاتری، این محصولات را خریداری کنند. آموزش نگهداری و مراقبت از نهال در هنگام خرید، حسن نیت ما برای پیشرفت اقتصادی شما را میرساند.

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو مراغه