خرید، مشخصات و قیمت نهال گردو مقاوم به سرما

نهال گردو مقاوم به سرما

نهال گردو مقاوم به سرما از بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر میباشد. این نهال پربازده محصول خوب و مرغوبی دارد و اصالت آن به کشور آمریکا برمیگردد؛ در مقابل برخی از آفات مقاومت خوبی دارد و با رعایت نکات و موارد اصولی نگهداری از آن که توسط مجموعه نهالستان پالیز گردو گفته خواهد شد، میتوان بهره وری از آن را افزایش داد.

خصوصیات نهال گردو مقاوم به سرما

نهال گردو مناطق سردسیری دیر گل میباشد و معمولا در اواخر فرودین ماه یا اوایل اردیبهشت ماه گل میدهد، این ویژگی نهال گردو سردسیری به معنای این است که دیر گل بودنشان سبب شده تا مقاوم به سرما باشند؛ به ویژه در برابر سرمای فصل زیبای بهار (که باعث سرما زدگی درختان و ریزش گل‌ها میشود)، این نهال‌ها مقاومت بالایی دارند و قوی عمل میکنند.

در این رقم از نهال های گردو باردهی در شاخه‌های جانبی دیده میشود. ریشه‌های این نهال که بهترین رقم نهال گردو برای مناطق سردسیر است بسیار گسترده است و باید زمین کاشت نهال عمیق باشد و نیز خاک مناسب کاشت نهال، بهتر است که خاک لومی باشد؛ همچنین در صورت راکد بودن رطوبت در خاک، ریشه‌های نهال پوسیده میشوند.

مشخصات نهال گردو مقاوم به سرما

این نوع از انواع نهال گردو در زمان درآمدن برگ‌های نهال و همچنین به بار نشستن نهال دقیقا همانند والد خود عمل میکند. نهال گردو سردسیری که از ارقام گردو مقاوم به سرما میباشد، برای رشد و باردهی نیازمند آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای تا معتدل خشک و مرطوب میباشد.

همچنین دیده میشود این نهال در منطقه‌های استپی مثل؛ همدان، شمال خراسان، آذربایجان، اصفهان، تویسرکان، خوانسار، کردستان نیز به خوبی سازگار شده و رشد میکند.

نهال گردو مناطق سردسیری همان طور که از اسمش پیداست باید در مناطقی کاشته شود که زمستان‌های سردی دارد. در کنار نیاز و سازگاری به سرما در این نهال، گفته میشود که این رقم نهال به دمای زیر 21 درجه حساس میباشد؛ البته این موضوع عجیب نیست و واضح است که مقاومت این نهال به سرما هم حدی دارد.

فاصله کاشت 

فاصله کاشت مناسب برای نهال گردو مقاوم به سرما که بهترین رقم نهال گردو برای مناطق سردسیر است، 7 در 5 است؛ به این ترتیب در هر هکتار از باغ گردو سردسیری، 285 از این نهال گردو کاشته میشود. این فاصله برای جلوگیری از برخورد شاخه و برگ‌های دو درخت باهم است و همچنین از برخورد و تداخل ریشه‌ها در زیر خاک جلوگیری میکند.

کشور سازنده 

این نوع نهال در اصل مربوط به کشور آمریکا میباشد که بعدها در اثر خرید نهال گردو سردسیری توسط دیگر کشورهای جهان، این نهال با استقبال خوبی مواجه شد و اکنون در جاهای مختلفی از آن استفاده میکنند.

درصد چربی

درصد چربی مغز میوه درخت گردو مقاوم به سرما طبق بررسی‌ها 73 درصد بدست آمده است. البته نگران نباشید، این چربی با چربی‌های مورد مصرف روزانه ما خیلی فرق دارد و مصرف متعادل آن خاصیت بالایی دارد. (البته در هنگام داشتن بیماری‌های خاص و یا بالا بودن چربی، با مشورت پزشک باید مصرف شود)

شکل گردو

در خصوص شکل میوه نهال گردو سردسیری باید بگوییم که ظاهر آن تقریبا درشت و گرد است. همچنین خوب است بدانید که پوست این گردو نیز کاغذی میباشد.

ضخامت پوست چوبی

ضخامت پوست چوبی نهال گردو مقاوم به سرما، نسبتا نازک میباشد و تقریبا مانند پوست میوه‌ی نهال گردو پوست کاغذی است. این موضوع قطعا در سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی تاثیر خوبی دارد.

حداکثر ارتفاع درخت گردو مقاوم به سرما

به طور متوسط ارتفاع این نهال که  بهترین رقم نهال گردو برای مناطق سردسیر میباشد حدود 4 تا 5 متر میباشد.

تحمل خشکی

هر نهال گردو مقاوم به سرما نیاز دارد که هر 20 روز به اندازه‌ی 20 لیتر آبیاری شود و در غیر این صورت خشک میشود. مراقبت از نهال گردو مقاوه به سرما بسیار حائز اهمیت است، چرا که درصد مراقبت با درصد باردهی و رشد نهال رابطه مستقیم دارد. خوب است بدانید با خرید این نهال از نهالستان پالیز گردو، بصورت رایگان آموزش نگهداری از آن را هم دریافت خواهید کرد.

نیاز سرمایی 

نهال گردو مقاوم به سرما نیاز دارد که 600 الی 800 ساعت در دمای 5 الی 10 درجه بماند تا جوانه‌های آن از خواب زمستانه بیدار شوند؛ این مطلبی است که در انتخاب موقعیت جغرافیایی برای کاشت این نهال بسیار مهم است.

سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی

مغز میوه نهال گردو مناطق سردسیری مانند نهال گردو پا کوتاه به راحتی و بدون دردسر از پوست چوبی‌اش جدا میشود.

عمر اقتصادی 

عمر اقتصادی درخت گردو مقاوم به سرما طی تحقیقات حدودا بیش از 100 سال است که بدون شک به سبک مراقبت از آن هم بستگی دارد.

رنگ مغز گردو

رنگ مغز میوه این نوع نهال بسیار سفید میباشد به طوری که حتی در فصل تابستان و با گرمای زیاد این فصل هم رنگ مغز گردو تغییر نمیکند.

وزن گردو

وزن هر عدد میوه درخت گردو مقاوم به سرما همراه با پوست چوبی میوه 13 گرم میباشد، ولی اگر پوست چوبی میوه از مغز آن جدا شود وزن مغز به تنهایی 6.5 گرم خواهد بود. این موضوع یعنی نسبت مغز به هسته این گردو تقریبا 50 درصد است.

ارتفاع از سطح دریا‌

ارتفاع مناسب برای کاشت این نهال  400 الی 1200 متر میباشد. این ارتفاع با نهال گردو خوشه ای ترکیه هم همخوانی دارد، چراکه ارتفاع لازم برای کاشت این نهال هم 1200 متر فاصله از سطح دریا میباشد.

مقاومت در برابر آفت

گفته میشود مقاومت نهال گردو منطقه سرد سیری یا همان نهال گردو مقاوم به سرما نسبت به بیماری کرم سیب و بیماری بلایت، نسبتا بالا میباشد. البته در هر صورت مراقبت از این نهال، بی تردید اهمیت بالایی دارد.

حداکثر عملکرد میوه در هکتار

اگر نهال‌های موجود در هر هکتار به طور تقریبی 8 ساله باشند از هر هکتار حدود 16 تن گردو برداشت میشود.

شروع به محصول دهی 

نهال گردو مقاوم به سرما معمولا از سال اول شروع به باردهی میکند. برداشت محصولات نهال گردو مناطق سردسیری هم در شهریور ماه انجام میشود.

قدرت رشد درخت

قدرت رشد این رقم از نهال گردو که بهترین رقم نهال گردو برای مناطق سردسیر است نسبتا متوسط میباشد و این نهال به صورت نیمه راست رشد میکند.

رقم گرده افشان

رقم گرده افشان فرانکت و رونک و برخی دیگر از درختان، ارقام مناسبی برای گرده افشانی نهال گردو مقاوم به سرما میباشند. برای گرده افشانی نیاز است که برای هر 10 عدد از این نهال، یک گرده افشان در نظر گرفته شود.

میزان آبیاری 

این نهال نیاز دارد که در هر هکتار از آن 1000 الی 7000 متر مکعب آبیاری صورت بگیرد؛ این آبیاری باید هر 7 الی 10 روز یکبار در سایه انداز درختان صورت بگیرد. همچنین خوب است بدانید که این نوع نهال گردو در کنار این آبیاری منظم، نیاز به 760 میلی متر بارندگی دارد.

قیمت نهال گردو مقاوم به سرما

برای خرید این نهال گردو باید به سطح مرغوبیت آن توجه کنید؛ نهال مرغوب همیشه احتمال به حاصل نشستن بیشتری را دارد و با مراقبت میتوان آن را به درختی پربار تبدیل کرد. نهالستان پالیز گردو به مدیریت مهندس سعید قاسمی با فروش نهال گردو مقاوم به سرما با قیمت مناسب  و با آموزش رایگان نگهداری از آن، در پی جلب رضایت و اعتماد مشتریان است و قصد دارد تا صنعت کاشت نهال را در ایران، هر روز حرفه‌ای‌تر و گسترده‌تر کند.

اطلاعات تماس جهت مشاوره و خرید نهال گردو مقاوم به سرما