نهال گردو فرانکت

اگر به دنبال داشتن باغ گردویی سراسر از گردوهای خارجی و پربازده هستید، گردو فرانکت انتاب بسیار خوبی برای شماست. این نژاد می‌تواند به عنوان گرده افشان یا نژاد غالب باغ شما قرار بگیرد. البته برای کاشت نهال گردو فرانکت نیاز به شرایط خاصی است تا در سالهای آینده بهترین باردهی انجام شود. اگر مشخصات این رقم گردو را به خوبی نمی‌شناسید و با شرایط نگهداری و کاشت آن اشنایی ندارید با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

نهال گردو فرانکت

مشخصات گردو فرانکت

درخت گردو فرانکت بسیار پربازده است ودر مقایسه با گونه‌های دیگر حدود 60 درصد باردهی بیشتری تولید می‌کند. به همین دلیل در بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکایی از این نوع گردو بیشتر خریداری و کاشته می‌شود. اصالت این نژاد، به کشور آمریکا و شمال کالیفرنیا در اواخر دهه 1800 بازمی‌گردد و بر پایه یک گردو پیوندی ایجاد شده است.

البته در برخی از منابع آن را درختی فرانسوی می‌دانند چرا که در ابتدای قرن 19 میلادی توسط یک باغدار فرانسوی در این کشور کاشته شد و به سرعت در تمام نقاط فرانسه گسترش پیدا کرد.

به هر حال این گونه یکی از نژادهای قدیمی گردو در دنیاست که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا به فروش می‌رسد. به همین دلیل شما با خرید نهال گردو فرانکت و کاشتن آن می‌توانید سهم خوبی از بازار صادرات را از آن خود کنید.

این گردو به دلیل کیفیت بالا و میزان محصول رضایت بخش مورد استقبال بسیاری از باغداران در ایران و سراسر کشور قرار میگیرد. قیمت گردوی فرانکت برای فروش بسیار مناسب و سودده است و به دلیل خواص زیادی که برای بدن دارد استفاده متعادل از آن، به تمام مردم پیشنهاد می‌شود.

لازم به ذکر است که  نژاد فرانکت در مقایسه با درخت‌های گردوی موجود در ایران نسبتا تازه وارد محسوب می‌شود و هنوز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است.  البته این گونه ابتدا به عنوان درخت گرده افشان وارد بازار ایران شد اما در حال حاضر بسیاری از افراد آن را به عنوان گونه غالب در باغ‌های خود به کار می‌برند و همین نشان از نتیجه عالی کاشت این نژاد دارد.

این گونه خارجی، یکی از بهترین گرده افشان‌ها برای نژادهای گردوی چندلر، پدرو و هارتلی محسوب می‌شود اما گرده افشان موثری برای خود گردو فرانکت هنوز یافت نشده است. خوشبختانه میزان گرده افشانی این نژاد به قدری بالاست که می‌تواند تا حد زیادی خود را بارور کند و به گونه‌های دیگر نیازی نداشته باشد.

از ویژگی‌های درخت گردو فرانکت می‌توان به قد نسبتا بلند  و برگ‌های پهت و شانه‌ای آن اشاره کرد. البته ارتفاع درخت در گذشته بالای 15 متر بود اما در حال حاضر این نژاد تا ارتفاع 7 متر رشد می‌کند. این درخت به خوبی گسترده می‌شود و شاخ و برگ زیادی دارد. به همین دلیل باید فاصله مناسبی از درختان دیگر داشته باشد تا دچار مشکل نشوند.

شکل گردو فرانکت، تخم مرغی شکل است و وزن بیشتری نسبت به گونه‌های دیگر دارد. این نژاد مانند دیگر گردوها در ابتدا دارای دو پوسته است که اولی رنگ سبز و بافت نرمی دارد و پس از گذر مدت زمانی کوتاه در فصل تابستان خشک می‌شود.

پوسته دوم پوسته قهوه‌ای رنگ و چوبی مانندی است که وظیفه حفاظت از مغز گردو را دارد. این پوسته بسیار نازک است و در زمره گردوهای پوست کاغذی قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که مغزهای گردو به راحتی از پوسته جدا می‌شوند و زحمت خاصی ندارند.

مغز گردو فرانکت، سفید رنگ است و حدود 43 تا 46 درصد از وزن کل گردو را تشکیل می‌دهد. وجود چربی بالای گردو فرانکت باعث شده تا کاشت این نژاد گردو، مقرون به صرفه و انتخابی عالی برای باغداران باشد.

قیمت گردوی فرانکت در مقایسه با زودبازده بودن درخت و تولید گردوهای باکیفیت، بسیار منطقی است. البته باید این نکته را به یاد داشته باشید که باردهی کامل هر درخت گردو مستلزم رعایت تمام شرایط مورد نیاز کاشت نهال گردو فرانکت و نحوه نگهداری از آن است که در ادامه تمامی این موارد را بررسی خواهیم کرد.

خرید نهال گردو فرانکت

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا

در هنگام خرید نهال گردو فرانکت باید به این موضوع توجه داشته باشید که این گونه مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما دارد و تا دمای منفی 11 درجه را تحمل خواهد کرد.  لذا محل مورد نظر شما برای قیمت نهال گردو باید ترجیحا در مناطق سرد کوهستانی باشد.

لازم به ذکر است که جوانه‌های تازه نهال گردو فرانکت باید حدود 70 تا 1500 ساعت در سرمای زیر 7 درجه سانتی گراد باشند تا بتوانند در بهار به خوبی رشد کنند و شکوفه بزنند. البته دما در سرمای زمستان نباید بیشتر از منفی 11 درجه زیر صفر شود؛ در این صورت باردهی درخت تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

این نژاد می‌تواند گرمای تابستان را تا دمای 35 درجه نیز تحمل کند که در مقایسه با گونه‌های دیگر مقاومت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل از آن به عنوان درختی قوی یاد می‌شود که در یخبندان و سرمای بهاره دچار سرمازدگی نخواهد شد و با گرمای تابستان میوه‌های خود را از دست نخواهد داد.

این گونه زودبازده اما دیرگل است و نسبت به دیگر گونه‌ها حدود 20 تا 25 روز دیرتر شروع به رشد برگ و گل دادن خواهد کرد. این مساله باعث مقاومت بالاتر درخت در برابر سرمازدگی زمستان و بهار می‌شود.

نوع خاک و نحوه کاشت

بهترین نوع خاک برای کاشت این گونه از گردو، خاک لومی است که نه خیلی سخت و سنگلاخی است و نه خیلی بافت نرم و رسی دارد. در این حالت آب به خوبی به ریشه‌ها می‌رسد و ریشه‌ها فرصت رشد کردن خواهند داشت.

خاک لومی متشکل از 40 درصد شن، 40 درصدسیلت و 20 درصد خاک رس است و باید پیش از کاشت به خوبی زه کشی شود. لازم به ذکر است که با غنی نگه داشتن خاک پیش از کاشت نهال گردو فرانکت، می‌توانید تا حد زیادی باردهی و سرعت  رشد درخت را افزایش دهید.

برای شرایط ایده‌آل بهتر است محل مورد نظر برای کاشت درخت را در ابعاد 1.5 تا 3 متر زهکشی کند و چاله‌ای با ارتفاع 1 متر بکنید. در هنگام قرار دادن نهال در داخل گودال مراقب ریشه‌ها باشید که آسیبی به آنها وارد نشود. بهترین فصل کاشت فصل پاییز است که دما و رطوبت در تعدل خوبی قرار دارد و حداقل 2 هفته پس از کاشته شدن دمای هوا بین 15 تا 25 درجه باقی می‌ماند.

نکته دیگری که در هنگام کاشت باید به ان توجه کنید فاصله درختان از یکدیگر است. با توجه به گستردگی شاخه‌های درخت فرانکت پس از بالغ شده شما باید بین هر درخت فاصله‌ای در حدود 7 تا 8 سانتی متر قایل شوید تا نور درخت به خوبی به شاخه‌ها برسد. البته این فاصله بسته به میزان تابش آفتاب در منطقه شما کم و زیاد خواهد شد.

نکته: چیدن هلف‌های هرز و جلوگیری از رویش انها می‌تواند در رشد بهتر درخت تاثیر به سزایی داشته باشد.

قیمت خرید نهال گردو فرانکت

آبیاری

پس از کاشته شدن نهال گونه گردو فرانکت، در هر هفته باید حدود 7 لیتر آب به نهال برسانید. البته این میزان با رسیدن فصل زمستان و هوای سرد بسیار کمتر می‌شود چرا که می‌تواند باعث یخ زدگی ریشه‌ها شود. در فصل بهار هر 10 روز یکبار به درختان آب دهید و در فصل تابستان نیاز است تا هفته‌ای یک بار آب را به ریشه درخت گردو فرانکت برسانید.

نکته: به طور کلی آب مورد نیاز این گونه، سالی 4 تا 7 هزار متر مکعب  است.

کوددهی

یکی از اقدامات مهم برای داشتن درختی پربار کوددهی مناسب درخت است. شما با انجام این کار رشد درخت و سلامت ان در برابر بیماری و آفت‌ها را کنترل خواهید کرد. از شایع‌ترین بیماری‌هایی که گریبان‌گیر گردو فرانکت می‌شود می‌توان به بیماری بلایت، آنتراکنوز، پوسیدگی ریشه، شانکر باکتریایی پوست و گال باکتریایی طوقه اشاره کرد. به طور کلی این گونه بسیار به بیماری‌ها و آفات حساس است و نباید در کوددهی آن کوتاهی کرد.

بهترین کودها برای این گونه گردوی خارجی، کودهای اسید هیومیک، اسید اوریک، آمونیوم فسافات و کود کامل دامی است. بهتر است این کوددهی به صورت سالیانه انجام شود و برای هر هکتار چیزی در حدود 5 تن از آن را در شعاع 1.5 متری درخت انجام دهید. لازم به ذکر است که اسیدیدته خاک باید در محدود خنثی باشد و  PH خاک نباید از محدود 6.5 تا 7.5 خارج شود.

هرس کردن

هرس کردن درختان باعث فرم دهی درخت، رشد طولی بیشتر، انجام راحت‌ترچیدمان میوه‌ها و باردهی بیشتر خواهد شد. این کار در 2 نوبت تابستان و زمستان صورت می‌پذیرد.

هرس تابستانه برای فرم دهی به شکل درخت است و نیازی به انجام این کار به صورت سالیانه ندارید. هرس دوم در فصل زمستان انجام می‌پذیرد و بهترین زمان ابتدای زمستان و انتهای فصل پاییز است که دمای هوا در سردترین حالت خود قرار دارد. این کار با هدف حذف شاخه‌های خشک شده، مریض و مزاحم انجام می‌شود.