یکی از انواع میوه های مجلسی و محبوب بین مردم ازگیل است، این درخت که هم خانواده ی سیب، گلابی، به و سایر گلسرخیان است در ایران و در شهرهایی که آب و هوای مساعد برای کاشت آنرا داشته باشند به وفور کاشته می شود، در این مقاله شما را با جزئیات شرایط کاشت و نگهداری از این درخت میوه در قالب سوالات رایج آشنا می کنیم تا در صورتی که قصد احداث باغ میوه دارید بتوانید به خوبی تصمیم بگیرید که آیا کاشت درخت ازگیل می تواند گزینه ی خوبی برای شما باشد یا خیر؟

درخت ازگیل در چه شرایط آب و هوایی بهتر رشد می کند؟

قطعا اولین پرسشی که در ذهن همه ی شما نقش می بندد این است که آیا شرایط آب و هوایی و اقلیمی شهر ما برای کاشت نهال ازگیل مناسب است یا خیر؟ در پاسخ به این پرسش باید بدانید که نهال ازگیل را می توان مانند دیگر درختان میوه ی معتدله و خزان دار در شهرهایی با آب و هوای معتدل کاشت، شهرهایی که دارای تابستانهای نسبتا گرم باشند و زمستان خیلی سرد نداشته باشند، البته لازم به ذکر است که این درخت میوه می تواند تا منفی 20 درجه سانتی گراد را تحمل کند.

در واقع بهتر است بگوئیم آب و هوای معتدل مدیترانه ای برای کاشت این درخت میوه مناسب تر است اما جالب است بدانید این درخت در برابر سرمای دیر رس بهاره هم مقاومت دارد به این معنا که باردهی این درخت میوه تحت تاثیر سرمازدگی بهاره قرار نمی گیرد.

اگر در منطقه ای قصد احداث باغ دارید که رطوبت هوا بالا است باید بگوئیم ازگیل می تواند یکی از گزینه های پیشنهادی عالی ما به شما باشد، درخت ازگیل در شرایط آب و هوایی با رطوبت نسبی هوای بالا بهتر از مناطق خشک رشد می کند، رطوبت خاک نیز برای رشد بهتر این درخت ضروری است و توصیه می شود خاک پای درخت همواره مرطوب باشد.

آیا درخت ازگیل را می توان در سایه نیز کاشت؟

کاشت اکثر درختان میوه در سایه مقدور نیست چرا که در بیشتر موارد درختان میوه به ویژه در زمان باردهی به تابش مستقیم خورشید نیاز دارند، درخت ازگیل نیز به عنوان درخت پهن برگ با برگهای سبز نیاز به نور خورشید دارد و این نیاز به 8 ساعت در طول روز هم می رسد اما مزیت این درخت در این مورد نسبت به سایر درختان میوه این است که در مقابل رشد در سایه نیز مقاومت خوبی داشته و همین امر سبب می شود رشد این درخت در سایه کم نشود.

عمق ریشه درخت ازگیل چقدر است؟

از آنجایی که عمق و گستردگی ریشه ی درخت نقش بسیار مهمی در رشد و گستردگی تاج آن دارد این سوال برای باغداران مطرح می شود که عمق و گستردگی ریشه ی درخت ازگیل چقدر است، در این مورد باید بدانید ریشه ی درخت ازگیل در بیشتر موارد تنها تا عمق 50 سانتی متری زمین وارد می شود و در سنین بالاتر بیشتر تمایل به گستردگی سطحی و حت به صورت فیبری و روی زمین دارد، شاید به همین دلیل است که پهنای تاج این درخت نیز در سنین بالاتر بیشتر شده و درختی است که سایه انداز گسترده ای دارد.

آیا درخت ازگیل را می توان در حیاط خانه کاشت؟

درخت ازگیل در دوره ی بلوغ خود به ارتفاع بیش از 8 متر و پهنای بسیار زیاد دست پیدا می کند، در رابطه با عمق و گستردگی ریشه ی این درخت نیز در بخش پیشین توضیحات کامل ارائه شد، بنابراین اگز قصد دارید در حیاط بزرگ خود تنها یک درخت میوه داشته باشید ازگیل گزینه ی خوبی است اما اگر بخواهید درختان میوه ی دیگری نیز بکارید که اتفاقا آنها نور گرایی بیشتری دارند بهتر است ازگیل را از گزینه های مورد نظر خود حذف کنید.

در نظر داشته باشید که درخت ازگیل سایه گستری خوبی داشته و میوه های خوش طعمی دارد و بنابراین اگر قصد شما از کاشت درخت ازگیل این است که از سایه و میوه ی آن استفاده کنید کاشت تنها یک درخت ازگیل در حیاط خانه مناسب است.

یکی دیگر از ویژگیهای بسیار خوب درخت ازگیل که سبب می شو این درخت را بتوان در حیاط منزل کاشت خود بارور بودن آن است و این به معنای عدم نیاز درخت ازگیل به پایه ی گرده افشان برای باردهی است، این ویژگی نیز سبب می شود که شما بتوانید تنها یک درخت ازگیل را در حیاط خانه بکارید و از سایه و باردهی آن استفاده کنید.

در صورتی که این درخت را در خانه بکارید می توانید در گستره ی سایه ی این درخت از درختچه ها و یا گلهای زینتی سایه دوست که عمق ریشه ی زیادی ندارند برای زیبا تر شدن فضای باغچه استفاده کنید که در این زمینه نیز می توانید در زمان خرید نهال ازگیل با مشاوران مشورت کرده و مناسب ترین درختچه و یا گل زینتی برای رشد در کنار درخت ازگیل را نیز انتخاب کنید.

آیا نهال ازگیل برای رشد به شرایط خاک حساس است؟

با توجه به اینکه شرایط خاک در بیشتر مناطق کشور ما از حالت نرمال خارج شده است به این معنا که یا بافت نامساعد و یا اسیدیته ی نامناسب دارد این سوال برای باغداران مطرح می شود که آیا برای احداث باغ ازگیل و یا حتی برای کاشت یک نهال ازگیل در حیاط خانه باید بافت خاک و یا اسیدته ی آن را مساعدسازی کنند یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت درخت ازگیل به مرطوب بودن مستمر خاک نیاز دارد اما در عین حال خاک باید دارای زهکش بسیار قوی باشد در غیر این صورت ممکن است در اثر ابتلا به بیماری پوسیدگی طوقه و ریشه از بین برود، جالب است بدانید بر عکس بسیاری از درختان میوه که خاک با اسیدیته ی خنثی را دوست دارند ازگیل خاک اسیدی را دوست دارد البته اسیدی بودن خاک نباید از حدی فراتر رود، بافت خاک نیز برای تامین زهکش و مواد غذایی کافی بهتر است لومی شنی باشد تا هم مواد غذایی کافی داشته و قابلیت نگهداری آب در آن بالا باشد و هم زهکش و خلل و فرج خوبی برای تهویه به منظور حفظ سلامت ریشه داشته باشد.

میزان باردهی درخت ازگیل چقدر است و پر بار ترین نوع درخت ازگیل کدام است؟

قطعا هر باغداری که قصد کاشت درخت ازگیل را داشته باش به دنبال پر بارترین نوع درخت ازگیل خواهد گشت و میزان باردهی این درخت برای او اهمیت بسیاری دارد، در این قسمت شما را با برخی از پر بار ترین ارقام درخت ازگیل و میزان باردهی آنها آشنا خواهیم کرد:

  • درخت ازگیل قرمز:

یکی از پربارترین انواع درخت ازگیل که باردهی آن می تواند به بیش از 40 تن در هکتار در شرایط مساعد برسد درخت ازگیل قرمز است، این درخت که در خاک اسیدی و لومی شنی به خوبی ریشه های خود را گسترده می کند در دوران بلوغ به ارتفاع 8 تا 10متر رسیده و سایه گستری بالایی دارد از این رو در باغات ازگیل بهتر است این رقم ازگیل را با فاصله ی دست کم 4 متر از یکدیگر بکارید تا دریافت نور برای این درختان به اندازه ی کافی صورت بگیرد.

800 تا 1600 ساعت سرمای زیر هفت درجه سانتی گراد برای شکوفایی بهتر این درخت مناسب بوده و با توجه به تحمل دمایی، رطوبت مورد نیاز و نیاز سرمایی این درخت را می توان در شرایط آب و هوایی معتدل گرمسیری کاشت.

این رقم ازگیل را می توان از ارتفاع 0 تا ارتفاع 1500 متر از سطح دریا کاشت و با توجه به مجموع شرایط اقلیمی و ارتفاع مناسب از سطح دریا برای کاشت این رقم ما کاشت نهال ازگیل قرمز را به هموطنان و باغداران عزیز در شهرهای شمالی کشور پیشنهاد می کنیم.

  • نهال ازگیل ژاپنی:

خواستگاه همه ارقام ازگیل در اصل چین است اما به هر حال قدمت کاشت این رقم در ژاپن بسیار زیاد است به طوری که تحت عنوان ازگیل ژاپنی شناخته شده است، ازگیل ژاپنی نیز می تواند تا 45 تن محصول را به ازای هر هکتار و در صورت برخوردار بودن از شرایط مساعد کاشت و پرورش تولید کند که رقم بسیار بالایی خواهد بود.

فروش نهال ازگیل ژاپنی بیشتر به باغداران در مناطقی صورت می گیرد که در آن مناطق رطوبت نسبی هوا بالا باشد، این رقم ازگیل به رطوبتی که از طریق بارندگی تامین شود نیاز زیادی دارد، در صورتی که قصد کاشت نهال ازگیل ژاپنی در منطقه ی خود را دارید از کاشت نهال در روزهای بسیار سرد و برفی و همینطور در روزهای گرم و خشک با رطوبت نسبی پایین هوا خودداری کنید تا نهال بتواند به خوبی استقرار پیدا کند.

لازم است بدانید نهال ازگیل ژاپنی حساسیت بالایی به شوری خاک نشان می دهد و از این رو برای کاشت نهال ازگیل در زمین مورد نظر خود باید از شوری متعادل خاک اطمینان حاصل کنید.

نکته ی دیگری که در مورد این رقم ازگیل باید بدانید این است که کاشت نهال ازگیل ژاپنی در حیاط منازل به واسطه ی گستردگی بالای تاج امکان پذیر نبوده و به همین دلیل بهتر است در مورد کاشت در باغات نیز فاصله ی 5 متر از یکدیگر را رعایت کنید.

  • نهال ازگیل جنگلی:

اگر به دنبال کاشت یک رقم ازگیل بومی ایران هستید ما قطعا نهال ازگیل جنگلی را به شما پیشنهاد خواهیم داد، نهال ازگیل جنگلی یکی از ارقام بومی و پرباری است که کاشت آن معمولا دغدغه ی خاصی را برای باغداران به همراه ندارد، نهال ازگیل جنگلی در صورتی که در شرایط مساعد پرورش قرار داشته باشد می تواند بیش از 40 تن باردهی در هکتار داشته باشد.

از مزیتهای مهم این رقم ازگیل کوتاه قامت بودن آن نسبت به ارقام دیگر ازگیل است و همین امر سبب می شود رسیدگی به این رقم ازگیل و همچنین برداشت میوه از آن با دشواری همراه نباشد، ارتفاع این درخت در حداکثر رشد خود به دو و نیم متر می رسد و در واقع درختچه ای محسوب می شود، همین ارتفاع کم و محدودیت پهنای شاخساره سبب می شود که بتوانید این رقم را در باغچه خانه بکارید و یا در هنگام کاشت در باغ هم رعایت فاصله ی 4 متر برای آن مطلوب باشد.

این رقم ازگیل نیز به مانند همتایان خود به رطوبت نسبی هوا نیاز دارد و همین امر سبب می شود که کاشت آن در مناطق گرم و خشک موفقیت آمیز نباشد، یکی دیگر از مزیتهای این رقم ازگیل این است که به دلیل درختچه ای بودن به هرس فرم دهی نیاز نداشته و از این جهت نیز دردسر خاصی برای باغداران به همراه ندارد، باردهی مفید این رقم ازگیل تا 30 سال در صورتی که شرایط برای رشد آن مساعد باشد ادامه خواهد داشت.

آفات و بیماریهای رایج ازگیل چیست؟

پرسش مهم دیگری که ممکن است در رابطه با کاشت درخت ازگیل مطرح شود در رابطه با آفات و بیماریهایی است که می تواند سلامت درخت ازگیل را تهدید کند در این قسمت شما را با برخی از مهترین انواع آفات و بیماریهای رایج درخت ازگیل آشنا خواهیم کرد.

  • پوسیدگی طوقه و ریشه:

با توجه به اینکه درخت ازگیل معمولا در آب و هوای پر باران و مرطوب کاشته می شود و خاک پای ریشه ی نهال ازگیل باید همواره مرطوب باشد در صورتی که خاک از زهکشی مطلوبی برخوردار نباشد می تواند منجر به ایجاد پوسیدگی در طوقه و ریشه ی درخت ازگیل شود.

این بیماری می تواند در اثر حمله ی قارچ آرمیلاریا و یا در اثر حمله ی شبه قارچ فایتوفتورا رخ دهد که در هر دو رطوبت بالا و زهکشی نامناسب زمینه ساز بیماری خواهد بود، برای پیشگیری از این بیماری باید از کاشت نهال ازگیل در خاک با زهکش نامناسب و خاک سنگین خود داری کنید، از آبیاری غرقابی و سنگین درختان خود داری کرده و در صورت مشاهده ی علائم بیماری در یک یا چند درخت فورا اقدام به درمان درخت بیمار کنید تا بیماری به درختان دیگر سرایت نکند.

  • بیماری سفیدک داخلی:

یکی دیگر از بیماریهای درخت ازگیل در شرایط رشد با رطوبت بالا سفیدک کرکی و یا داخلی است، در مودر این بیماری رطوبت بالای سطح برگها و خشک نشدن طولانی مدت آنها می تواند به توسعه ی بیماری دامن بزند، برای جلوگیری از این بیماری خطرناک باید در زمان احداث باغ فاصله ی مناسب بین درختان رعایت شود تا تهویه ی مناسب بتواند به سرعت سطح برگها را خشک کند، در مورد کنترل بیماری در درختان درگیر نیز باید به سرعت وارد عمل شد چرا که این بیماری از طریق قطرات باران و شبنم روی درختان به سرعت به درختان سالم منتقل شده و در مدت زمان کوتاهی همه درختان را درگیر می کند.

  • آتشک سیب و گلابی:

این بیماری باکتریایی یکی از مهلک ترین بیماریهای درختان سیب و گلابی و البته ازگیل است، این بیماری نیز به وسیله ی رطوبت و از طریق زخم روی شاخه منتقل شده و در مدت زمان کوتاهی درخت را به شدت درگیر می کند به طوری که گمان می کنید درخت به طور کامل و یا حداقل بخشی از درخت سوخته و آتش گرفته است، برای پیشگیری از درگیری با این بیماری باید از هرس کردن درختان در شرایط مرطوب و بارانی جدا خود داری کنید.

در صورت مشاهده ی بیماری در باغ به سرعت شاخه های آلوده را هرس کرده و سم پاشی انجام دهید، کنترل این بیماری به پایش مرتب و منظم نیاز داشته و پایش منظم می تواند از طغیان بیماری در باغ جلوگیری کند.

  • آفات مکنده:

آفات مکنده مانند شته ها و کنه ها از جمله آفات تهدید کننده ی سلامتی درختان ازگیل خواهند بود، شته نیز در شرایط رطوبتی بالا توسعه ی بیشتری پیدا می کند و سلامتی درختان ازگیل را به خطر می اندازد از این رو دقت داشته باشید در شرایط رطوبتی بالا باید درختان ازگیل را به دقت تحت نظر داشه باشید و در صورت مشاهده ی شاخه و یا درخت آلوده به شته کنترل را انجام دهید چرا که شته ها در صورتی که در شرایط دمایی مطلوب و میزبان حساس قرار بگیرند به سرعت تکثیر شده و در مدت زمان کوتاهی کل باغ را درگیر می کنند.

علت تفاوت قیمت نهال ازگیل چیست؟

این پرسش معمولا زمانی مطرح می شود که باغداران در جستجوی نهال ازگیل مورد نظر خود به نهالستانهای مختلف سر زده و با تفاوت در قیمت رو به رو می شوند، در اینجا باید دو نکته ی بسیار مهم در مورد نهال ازگیل را به شما یاد آوری کنیم، یکی اصالت نهال و دیگری سلامت نهال ازگیل است، علت عمده ی تفاوت قیمت نهال ازگیل در نهالستانهای مختلف به سلامت و اصالت نهال بر می گردد، علت دیگر تفاوت قیمت نهال ازگیل به تفاوت در میزان مقاومت نهال به آفات و بیماریها و شرایط کاشت برمی گردد که البته ارقام مقاوم تر قیمت بالا تری نیز خواهند داشت.

در نظر داشته باشید در صورتی که برای خرید نهال ازگیل نهالستان معتبر، مجوز دار و با کیفیتی را انتخاب کرده اید فارغ از قیمت نهال، نهالی را انتخاب کنید که سالم، شناسنامه دار و مقاوم باشد تا باردهی و سود دهی باغ شما را بتواند تضمین کند.

کلام آخر:

دانستید که کاشت نهال ازگیل به طور کلی برای مناطقی که آب و هوای معتدل با رطوبت نسبی هوای بالا دارند بسیار مناسب بوده و کاشت این درخت در مناطق خشک با رطوبت نسبی پایین موفقیت آمیز نیست، برای اینکه باردهی درختان شما مطلوب باشد باید درختان در شرایط رشدی مطلوب از نظر کود دهی و آبیاری و هرس قرار داشته باشند و در صورتی که احاطه ای به اجرای درست این اصول باغبانی ندارید توصیه می شود از مشاوران راهنما به صورت گام به گام و مرحله به مرحله راهنمایی بخواهید تا با انجام رست این اصول از باردهی بالای 40 تن در هکتار برخوردار شوید.