رواج استفاده از بلوبری در انواع سالاد و دسرهای لاکچری سبب افزایش تقاضای بازار به این میوه ی خوش رنگ و خوش طعم شده است، این میوه ی خوش طعم و خوش رنگ دارای خواص بی نظیر در سلامتی نیز هست که باعث افزایش طرفداران آن شده است، با توجه به افزایش تقاضای بازار به این میوه باغداران زیادی نیز به کاشت و پرورش درخت بلوبری در سطح وسیع روی آورده اند، در این مقاله به بررسی شرایط خاص ومورد نیاز برای پرورش نهال بلوبری و سایر اطلاعات ضروری برای باغداران در این زمینه می پردازیم پس با ما همراه باشید.

آیا کاشت بلو بری می تواند سود ده باشد؟

همانطور که می دانید میوه ی بلوبری میوه ای با ارزش غذایی بالا است و به دلیل داشتن آنتی اکسیدانهای فراوان مصرف آن برای تمام گروه های سنی بلامانع است، با توجه به افزایش طرفداران این میوه، کیفیت بالا و طعم بی نظیر آن و همینطور صادراتی بودن بلو بری کاشت نهال بلوبری برای باغداران قطعا گزینه ای پر سود خواهد بود.

شرایط کاشت بلوبری:

قطعا نهال بلو بری نیز مانند بسیاری دیگر از درختان میوه طالب شرایط مطلوب برای کاشت خواهد بود، در این بخش شرایط خاص کاشت و نگهداری اصولی بلوبری را به شما آموزش خواهیم داد.

شرایط آب و هوایی مناسب برای پرورش بلوبری:

شرایط آب و هوایی خود شامل ریز فاکتورهایی است که در مورد هر منطقه با مناطق دیگر متفاوت خواهد بود،ریز فاکتورهایی مانند نوسانات دمایی، ارتفاع از سطح دریا، تامین نیاز سرمایی و میزان بارش هر منطقه می تواند بیانگر مساعد بودن شرایط آب و هوایی یک منطقه برای کاشت نهال بلو بری باشد.

  • ارتفاع از سطح دریا:

ارتفاع از سطح دریا با توجه به تفاوتی که در میزان فشار هوا ایجاد می کند می تواند بر آب و هوای یک منطقه و البته رشد و باردهی درختان میوه تاثیر گذار باشد، بلو بری در ارتفاعی معادل 800 تا 1500 متر از سطح دریا می تواند بهترین رشد و باردهی را از خود نشان دهد، بنابراین در زمان خرید نهال بلوبری این فاکتور را در مورد منطقه ی خود با دقت مورد بررسی قرار داده و در صورتی که منطقه ی شما در این رنج از ارتفاع از سطح دریا قرار دارد نسبت به کاشت نهال بلوبری اقدام نمایید.

  • تامین نیاز سرمایی:

بلوبری میوه ای معتدله بوده و برای باردهی بهتر نیاز به تامین سرما به تعداد ساعات مشخصی دارد، در صورتی که در منطقه ی شما در زمستان دست کم 1000 ساعت سرمای زیر 7 درجه سانتی گراد در زمستان تامین شود می تواند برای کاشت نهال بلوبری مناسب باشد، معمولا کارشناسان فروش نهال بلوبری این نکته ی بسیار مهم را در مورد مناطق مختلف با توجه به نیاز ارقام مختلف در نظر گرفته و می توانند بهترین رقم را برای کاشت در شرایط آب و هوایی خاص منطقه ی شما به شما پیشنهاد دهند، در نظر داشته باشید که حداقل نیاز سرمایی در مورد ارقام مختلف متفاوت بوده و 1000 ساعتی که اعلام شد تنها میانگین حداقل نیاز سرمایی برای ارقام مختلف بود.

  • نوسانات دمایی:

با توجه به مقاومتی که بلو بری در زمان خواب زمستانی به سرمای هوا پیدا می کند سرما در زمستان نمی تواند مشکل ساز باشد اما به هر حال بلوبری نیز مانند درختان دیگر در زمان شکوفایی نمی تواند نوسان شدید دما را تحمل کند، لازم به ذکر است که نهال بلو بری می تواند در مکانهای بادخیز و یا سایه نیز به خوبی رشد کند.

  • میزان بارش:

در صورتی که منطقه ی شما بارش کم و سطح آبهای زیر زمینی پایینی داشته باشد فکر کاشت نهال بلوبری را در منطقه ی خود از سر بیرون کنید، بلوبری برای رشد و باردهی به آبیاری بالایی نیاز دارد و علاوه بر آن رطوبت بالای خاک نیز در رشد آن تاثیر بسزایی دارد، رطوبت نسبی هوا نیز می تواند تاثیر مطلوب بالایی بر بارذهی این درخت بگذارد و بنابراین کاشت بلوبری در مناطق با رطوبت نسبی پایین، میزان بارش و سطح آبهای زیر زمینی پایین از آنجایی که نمی تواند آنها را به باردهی مطلوب برساند نمی تواند برای باغداران سود بخش باشد.

خاک مناسب برای پرورش و کاشت نهال بلوبری:

یکی از مهمترین مشاوره هایی که کارشناسان فروش نهال بلوبری به باغداران می دهند مشاوره در خصوص مساعد بودن خاک برای کاشت نهال بلو بری است، در صورتی که نهال بلوبری در شرایط مساعد خاک کاشته نشود نمی تواند باردهی مطلوب ایجاد کند از این رو قبل از احداث باغ بلوبری باید شرایط خاک به دقت مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مساعد نبودن تا جای ممکن اصلاخات لازم صورت پذیرد.

بلوبری در خاک اسیدی رشد بهتری داشته و بنابراین بهتر است اسیدیته ی خاک را با اصلاح کنند های اسیدی به سمت اسیدی شدن سوق دهید، علاوه بر ن بلوبری به رطوبت بالای خاک نیز نیاز دارد، برای تامین رطوبت خاک شما نمی توانید دور آبیاری را کاهش دهید چرا که هزینه ی زیادی را در بر خواهد داشت و هزینه ی بالا به معنای کاهش سود دهی است، برای تامین رطوبت ناسب خاک بهتر است بافت خاک ظرفیت بالایی در نگهداری رطوبت داشته باشد و از این رو بافت خاک لومی که حاوی درصد بالاییی از مواد آلی است برای کاشت بلوبری مناسب خواهد بود.

مواد الی در خاک می تواند ظرفیت نگهداری آب را در خاک افزایش داده و حتی می تواند خاک را به سمت اسیدی شدن که برای رشد بلوبری مساعد است نیز سوق دهد بنابراین توصیه می شود بلوبری را در خاکی با درصد بالای مواد آلی و کمپوست و با اسیدیته ی پایین بکارید، در نظر داشته باشید که رطوبت بالی خاک با ماندگاری آب پای ریشه متفاوت بوده و ریشه ی بلوبری به ماندگاری آب پای ریشه بسیار حساس است بنابراین توصیه می شود از کاشت بلوبری در خاک با زهکشی پایین خود داری کنید.

سلامت نهال بلوبری در زمان کاشت:

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در زمان کاشت نهال بلوبری باید در نظر داشته باشید سلامت نهال بلوبری در زمان کاشت است، سلامت نهال در زمان کاشت می تواند بیش از 50 درصد سلامت باغ شما در سالهای آینده را تضمین کند، در این خصوص باید آگاهی های لازم در رابطه با آفات و بیماریهای رایج و خسارت زننده بر درختان بلو بری را داشته باشید، در این بخش به برخی از مهمترین آفات و بیماریهای بلو بری اشاره خواهیم کرد.

  • بیماری سوختگی ساقه در بلوبری:

این بیماری قارچی که می تواند همراه با نهال آلوده به باغ شما وارد شود سبب ایجاد لکه های سوخته در ساقه و یا دم میوه ها شده و در صورتی که لکه در دم میوه ایجاد شود می تواند میوه دهی درخت را به شدت تحت تاثیر قرار دهد، در مورد آلودگی به این بیماری همچنین باید حساسیت ارقام مختلف در نظر گرفته شود.

برخی ارقام بلوبری حساسیت بالایی به این بیماری از خود نشان داده و در مقابل برخی دیگر مقاومت بیشتری دارند، از آنجایی که این بیماری یک بیماری جدی در بلوبری به شمار می رود علاوه بر تایید سلامت نهال در زمان خرید باید به مقاومت بالای نهال در برابر بیماری نیز توجه داشته باشید، در صورتی که نهال مقاوم خریداری کنید دیگر نگرانی از بابت درگیری با این بیماری در سالهای بعد نیز وجود نخواهد داشت.

تقویت درختان آلوده و هرس و سوزاندن سر شاخه های آلوده بهترین راهکار عملی در کنترل این بیماری در درختان درگیر محسوب می شود اما متاسفانه قارچ کشی که بتواند به طور کامل در کنترل بیماری موثر باشد وجود ندارد، بنابراین با خرید نهال سالم و مقاوم و تقویت درختان سعی کنید از آلوده شدن باغ خود به این بیماری جلوگیری کنید چرا که در صورت درگیر شدن کنترل این بیماری با خسارت بالا بسیار دشوار خواهد شد.

  • تریپس:

تریپس آفتی مکنده و پلی سیکل است که می تواند در صورت طغیانی شدن خسارت بالایی را به درختان بلوبری وارد کند، این آفت پلی سیکل و البته پلی فاژ می تواند روی میزبانان دیگر زمستان را سپری کرده و با شروع بهار به روی درختان شما مهاجرت کند، از این رو کنترل آن تقریبا دشوار است اما خوشبختانه با وجود راهکارهای زراعی و شیمایی که برای کنترل این آفت وجود دارد کنترل آن غیر ممکن نیست.

در مورد آفات مکنده در نظر داشته باشید که در صورتی که بافت درختان در اثر استفاده ی بیش از اندازه از کودهای ازته ظریف و شکننده شده باشد می تواند برای حمله ی این آفات مساعد شده و از این رو استفاده ی بی رویه از کودهای تسریع کننده ی رشد رویشی مانند کود ازته می تواند به طغیان این آفت دامن بزند.

نکته ی دیگری که در مورد این آفت باید در نظر داشته باشید پایش مستمر درختان در باغات و مناطق مستعد آلودگی است، در مناطق مستعد که آلودگی زیاد دیده می شود و یا در سالهای قبل مشاهده شده است نباید پایش مستمر باغ را فراموش کنید، پایش مستمر به شما این امکان را می دهد در صورتی که یک درخت و یا یک شاخه درگیر شد به سرعت کنترل شود و اجازه ی طغیان به آن داده نشود.

  • کرم بلوبری:

کرم بلوبری می تواند ناشی از تخم گذاری انواع آفات مانند مگس میوه و مگس میوه ی مدیترانه و یا شب پره های مختلف باشد که پس از تفریخ شدن لارو آفت از گوشت میوه تغذیه می کند، با توجه به اینکه آفات مختلفی می توانند این کرم خوردگی را ایجاد کنند برای شما بسیار اهمیت دارد تا بدانید باغ شما به طور عمده با چه آفتی درگیر شده است تا با استفاده از تله فرمونی از تخمگذاری آنها جلوگیری کنید اما در صورتی که امکان تشخیص نداشته باشید می توانید با استفاده از تله های زرد چسبنده که تله های عمومی محسوب می شوند آفت را تا حدی کنترل کنید.

البته با توجه به آفاتی که به تله های زرد می چسبند نیز می توانید نوع آفت خسارت زننده به باغ خود را شناسایی کرده و از روش مطمئن تر تله های فرمونی برای کنترل آفت استفاده نمایید.

همانطور که می دانید مقاومت و سلامت نهال تاثیر بسیار مهمی در احداث باغ خواهد داشت و در صورتی که باغ خود را با نهالهای مقاوم و دارای گواهی تاییدیه سلامت احداث کنید می تواند از سود ده بودن باغ خود اطمینان حاصل کنید، لازم به ذکر است که علت تفاوت قیمت نهال بلوبری در نهالستانهای مختلف نیز به همین کیفیت نهال بر می گردد، قطعا نهالی که گواهی سلامت داشته باشد و مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماریها از خود نشان دهد قیمت بالاتر و البته سود دهی بالاتری هم خواهد داشت.

معرفی ارقام پرفروش و محبوب بلوبری:

در این بخش برای باغدارانی که قصد احداث باغ بلوبری را دارند برخی از پرفروش ترین ارقام بلوبری را معرفی خواهیم کرد.

  • بلوبری رقم رزبری:

این رقم را به دلیل ویژگیهای ظاهری بسیاری با تمشک اشتباه می گیرند اما به دلیل ظاهر جذاب و طعم فوق العاده میوه طرفداران بسیاری دارد، رز بری در اصل متعلق به آمریکای شمالی و کالیفرنیا است وبرای رشد در آب و هوای سردسیری، نیمه سردسیری و معتدل بسیار مناسب است.

کاشت رز بری در باغ به فاصله ی 80سانتی متر مناسب بوده چرا که این نهال به سایه مقاوم بوده و از جمله درختن سایه دوست محسوب می شود، در صورتی که خاک اسیدی با ظرفیت بالای نگهداری آب را برای این نهال فراهم کنید، نیازهای غذایی را به خوبی بر طرف کنید و هرس به موقع و اصولی روی آن انجام دهید رز بری می تواند تا 5 تن میوه در هکتار تولید کند که با توجه به قیمت بالای محصول باردهی بالایی محسوب شده و سود دهی بالایی نیز برای باغداران به همراه دارد.

  • بلک بری:

بلک بری گونه ای دیگر از بلوبری است که می تواند سود دهی بالایی برای باغداران به همراه داشته باشد، این میوه که در واقع اصالتی اروپایی دارد بهترین عملکرد را در مناطق سردسیر و یا معتدل سردسیری دارد، تکثیر نهال بلک بری با روش رویشی و یا با استفاده از بذر انجام می شود و البته نگرانی از بابت سازگاری آن در مناطق مختلف ایران وجود ندارد تنها به شرط اینکه آب و هوا برای کاشت آن مساعد باشد.

این نهال در خاک اسیدی، شرایط آب و هوای مساعد، برخورداری از هرس کافی و اصولی و همینطور تغذیه ی مناسب می تواند تا 6 تن باردهی داشته و باردهی خود را تا 5 سال هم ادامه می دهد.

  • گوجه بری:

گونه ای دیگر از بلوبری تحت عنوان گوجه بری وجود دارد که می توان به عنوان یک گونه ی پر فروش آن را به باغداران معرفی کرد، شرایط رشد و نگهداری از گوجه بری نیز مانند دیگر گونه های بری نیازمند آب و هوای معتدل و معتدل سردسیری بوده و تنها در این مناطق است که نیاز سرمایی این بوته ی خزان پذیر تامین می شود، اسیدیته ی خاک اسیدی تا خنثی، کود دهی مناسب، مراقبت از آفات و بیماریها و البته آبیاری مکفی از دسته مراقبتهایی است که می تواند بوته ی گوجه بری را به باردهی 4 تن در هکتار برساند، لازم به ذکر است که این بوته دارای میانگین عمر مفید بالاتری بوده و می تواند تا 15 سال باردهی مفید داشته باشد.

کلام آخر:

باغداران باید توجه داشته باشند که تنها در صورتی از باغ خود می تواندسود کافی ببرند که نوع درخت و یا بوته ای که برای کاشت انتخاب می کنند بالاترین سازگاری را با اقلیم منطقه و همینطور شرایط خاک باغ آنها داشته باشد، در میان درختان میوه ی بسیاری که در مناطق مختلف ایران کاشته می شود توجه به این نکته که کاشت بلوبری نیاز مند خاک اسیدی است بسیار اهمیت دارد چرا که خاک با شرایط اسیدی تنها در مناطق محدودی از کشور مانند مناطق پرباران شمالی وجود دارد.

برای اینکه از احداث اصولیو انتخاب رقم مناسب مطمئن شوید توصیه می شود انتخاب رقم را زیر نظر متخصصان و کارشناسان انجام دهید، برای این منظور می توانید از مشاوره ی رایگان کارشناسان ما نیز استفاده کرده و از طریق پلهای ارتباطی با ایشان به طور مستقیم در ارتباط باشید.