آیا به دنبال میوه ای خوشمزه و مقوی برای افزودن به باغ و یا باغچه خانه خود هستید؟ شاید بهتر است پرورش  را در نظر بگیرید! خرمالو میوه ای است که به راحتی رشد می‌کند و می‌تواند سالیان سال میوه‌های خوش طعم و منحصر به فردی را برای شما فراهم نماید اما این نهال نیز همانند نهال‌های دیگر دارای ارقام گوناگون و بسیاری مختلفی است که البته این گوناگونی می‌تواند انتخاب را برای کشاورزان گرامی به یک امر سخت و دشوار تبدیل نماید.

از این رو برتر نهال با هدف آرامش و آسایش شما عزیزان سعی نموده ده گونه از بهترین و پربارترین نهال‌های خرمالو را برای کاشت معرفی نماید و به طور کامل و جامع به توضیح آنها بپردازد پس توصیه می‌کنیم که همراه ما بمانید.

نهال خرمالو را بهتر بشناسید

اگر نگاه اجمالی به ادیان‌های مختلف در طول تاریخ بیاندازید خرمالو را با نمادهای گوناگون و متعدد یافت خواهید کرد که ما در اینجا به دین بودا و کشورهای آسیایی همچون چین به طور مجمل و مختصر خواهیم پرداخت.

همچنین در دین بودا خرمالو نماد دگرگونی محسوب می‌شود که تغییرات اساسی و مهم را به دنبال خود به ارمغان می‌آورد و در کشور چین نیز این میوه را به عنوان تحفه ای فرخنده و ارزشمند برای نو عروسان به هدیه می‌برند تا آن‌ها را از داشتن لذت عشقی ابدی سهیم و سیراب نمایند چرا که این میوه در فرهنگ کشور چین نماد عشق ابدی و جاودان به شمار می‌رود.

همچنین شاید جالب باشد که بدانید سرخپوستان آلگونکوین میوه‌های خرمالو را پسامین یا پسمینیان می‌نامیدند که به نام رایج این میوه در کشور آمریکا و اهالی سرخپوست آن نسبت داده می‌شود و البته ناگفته نماند که سرخپوستان چروکی اولین کسانی هستند که نان شیرینی خرمالو را به مردم اروپا نشین معرفی کردند.

همچنین آن‌ها از خرمالو سبز برای تهیه جوهر نیز استفاده می‌کرند و از برگ و پوست نهال خرمالو برای درمان همه چیز از دیفتری گرفته تا بیماری‌های مقاربتی و هموروئید و همچنین درمان طیف وسعی از مشکلات سلامتی به ویژه برای گلودرد و بیماری‌های دهان مانند برفک استفاده می‌شد.

البته شایان ذکر است که قسمت‌های مختلف و گوناگون نهال خرمالو دارای خواص  ضد عفونی کننده می‌باشد و در گذشته از پوست‌های نهال خرمالو به عنوان مواد ضدعفونی استفاده می‌کردند.

نهال خرمالو به دو دسته نهال خرمالو آسیایی و نهال خرمالو آمریکایی تقسیم می‌شود که در ادامه به طور کامل و جامع به توضیح آنها خواهیم پرداخت پس همراه ما بمانید.

نهال خرمالو آمریکایی

نهال خرمالو آمریکایی دوپایه است به این معنا که نهال‌های نر و ماده به صورت کاملا جداگانه وجود دارند و البته نکته حائز اهمیت این است که برای به دست آوردن میوه‌های نارنجی رنگ و خوش طعم و عطر خرمالو به هر دو پایه نیاز خواهد بود.

نهال خرمالو آمریکایی در فصل بهار تا روزهای اولیه فصل تابستان گل می‌دهد و شکوفا می‌شود و در اواسط فصل پاییز میوه‌های خود را بر روی شاخه‌ها نمایان می‌کند همچنین باید بدانید که میوه‌های این نهال بعد از بالغ شدن و یا به اصطلاح در زمان رسیدن بسیار خوش رنگ و شیرین هستند و می‌توانند با رنگ‌های دلفریب و طعم بی نظیر خود نظر هر بیننده ای را به خود جلب نمایند و همچنین خوب است بدانید که میوه خرمالو دارای یک منقار مشخص در قاعده میوه می‌باشد.

نهال خرمالو در خاک‌های مرطوب با زهکشی خوب و مناسب و شنی در آفتاب کامل تا نیمه سایه بهترین رشد را از خود به معرض نمایش می‌گذارد و همچنین خالی از لطف نیست که بدانید نهال خرمالو می‌تواند به آسانی شرایط اقلیمی گرم، خشک، خاک‌های ضعیف و شرایط شهری و باد را تحمل نماید.

در شرایط نامناسب این نهال ممکن است به ظاهری بوته مانند با ارتفاعی در حدود 4 متر دست پیدا کند و در ضمن گفتنی است که نهال خرمالو را می‌توان از طریق پیوند، قلمه زدن، ریشه یا بذر تکثیر نمود اما ریشه عمیق نهال خرمالو پیوند را بسیار دشوار خواهد کرد.

نهال خرمالو آمریکایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و فورا میوه نمی دهند و نهال‌هایی که از بذر تکثیر می‌شوند در حدود 4 تا 9 سال شروع به تولید و پرورش میوه می‌کنند و این در صورتی است که نهال‌های پیوندی برای تولید میوه به 3 سال زمان نیاز خواهند داشت.

نهال خرمالو آسیایی

نهال‌های خرمالو شرقی برگریز با برگ‌های پهن و بسیار ضخیم و سفت هستند و میوه‌های این نهال شیرین با طعمی نزدیک به عسل و کمی تند با بافتی نرم تا گاهی فیبری است که ارقام و اقسام بسیار گوناگون و متعددی دارد برخی از واریته‌ها در حالت ترد و سفت خوراکی هستند یعنی قابل خوردن می‌باشند اما بهترین طعم خود را پس از برداشت و در صورت کمی استراحت می‌دهند چرا که در این زمان نرم و کاملا ژله ای خواهند شد، این میوه که به عنوان توت آبدار طبقه بندی می‌شود دارای واریته‌های بسیار متنوع و گوناگون می‌باشند که معمولا به صورت خوشه ای بر روی نهال قرار می‌گیرند و رشد می‌کنند.

زمانی که میوه‌ها می‌رسند ژله خمیری غلیظی تشکیل می‌شود که در پوسته ای با پوست نازک مومی قرار گرفته است، میوه‌ی کروی تا بیضی شکل که دارای ساقه فرورفته و چهار کاسبرگ می‌باشد و می‌تواند تا حدود 500 گرم وزن داشته و همچنین دارای پوسته ای صاف، براق و نازک در سایه از زرد تا قرمز نارنجی است میوه‌هایی که گوشت کمی روشن تر دارند می‌توانند تا هشت دانه داشته و حتی ممکن است طعم قابضی داشته باشند اما جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که با افزایش زمان و با بالغ شدن کامل میوه‌ها مانند کیوی نرم می‌شوند و آن طعم قابض کاملا از بین می‌رود.

نهال‌های خرمالو شرقی معمولا تا سن 3 تا 6 سالگی بارور نمی شوند و گل‌های آن‌ها 2 تا 2.5 سانتی متر عرض دارند و بسته به تنوع گونه‌ها و منطقه رویش در روزهای پایانی فصل بهار یا اوایل فصل تابستان بر روی شاخه‌های نهال ظاهر می‌شوند گل‌های به شکل لوله ای به رنگ سفی و یا کرم هستند.

گل‌های ماده به تنهایی رشد می‌کنند در حالی که گل‌های نر ممکن است رنگ صورتی داشته باشند و تمایل دارند که در دسته‌های سه تایی ظاهر شوند و در ضمن خالی از لطف نیست که بدانید دیوسپیروس کاکی به طور معمول یک گونه دوپایه می‌باشد و این بدین معنا است که نهال‌های خرمالو نر و یا ماده هستند اما برخی از گونه‌های کشت شده نیز تک پایه هستند.

که در این صورت هم، پایه نر و پایه ماده و حتی کامل (نر + ماده) گل‌ها را می‌توان روی یک نهال مشاهده نمود و همچنین خوب است بدانید که گل‌ها دارای چهار کاسبرگ تاجی شکل و چهار گلبرگ می‌باشند که یک کاسه گل بزرگ را تشکیل می‌دهند.

فراتر از تقسیم بندی جغرافیایی میوه‌ی خرمالو را می‌توان به دو دسته متفاوت تقسیم نمود اولین تقسیم بندی متعلق میوه‌های قابض است و دومین دسته متعلق به میوه‌های خرمالو غیر قابض خواهد بود و همچنین خالی از لطف نیست که از انواع میوه‌های قابض می‌توان به واریته‌ها و رقم‌های گوناگون خرمالو چون نهال خرمالو هاچیای ژاپنی و نهال خرمالو آمریکایی که طعم تیز و گسی دارند اشاره نمود و البته اگر این میوه‌های قابض به دقت رسیده باشند بسیار نرم و شیرین خواهند شد به گونه ای که شما می‌توانید در داخل میوه خرمالو قوام ژله ای نرم را به راحتی مشاهده نمایید و از چشیدن آن نهایت لذت را ببرید و همچنین شایان ذکر می‌باشد که انواع غیر قابض که به دلیل رنگ نارنجی یا قرمز عمیق خود  قابل توجه است مانند نهال خرمالو فویو که بسیار شیرین و نرم می‌باشد را می‌توان به راحتی چشید و از طعم فوق العاده شیرین آن به وجد آمد.

نهال خرمالو یکی از نهال‌های نیمه گرمسیری و نیمه استوایی است که می‌تواند در آب و هوای معتدل و بین عرض جغرافیایی 25 درجه شمالی و عرض جغرافیایی 50 درجه جنوبی به خوبی رشد کند و از همه مهم تر به رشد و باردهی حداکثری خود نیز دست پیدا نماید و در ضمن می‌بایست به خاطر داشته باشید که نهال خرمالو از حساسیت بالایی نسبت به ارتفاع از سطح دریا در زکان کاشت برخوردار می‌باشد از این رو به نظر می‌رسد که رعایت این امر می‌تواند نهالی با راندمان کمی و کیفی بهتری برای شما عزیزان به وجود آورد.

نهال خرمالو موزی

ظاهر بسیار متفاوت محصول نهال خرمالو موزی سبب شده تا این میوه پاییزی طرفداران بسیار زیادی را به دست آورد و بخش بزرگی از بازار فروش نهال خرمالو را به خود اختصاص دهد و البته تنها وجه تماییز خرمالو موزی تنها در شکل ظاهری این میوه خوش رنگ و لعاب نیست و این تفاوت را می‌توان به راحتی در مزه و طعم آن که بسیار شیرین و لذیذ است، نیز احساس نمود.

همچنین شاید جالب باشد که بدانید خرمالو موزی نسبت به ارقام دیگر خرمالو کشیده تر است و پوست آن نیز به رنگ نارنجی کم رنگ است و در ضمن ناگفته نماند که نهال خرمالو موزی برای گرده افشانی نیاز به یک رقم دیگر برای گرده افشانی ندارد و همچنین ناگفته نماند که این نهال در زمره نهال‌های خرمالو بسیار زودرس قرار دارد.

نهال خرمالو سیبی

یکی از رقم‌های پیوندی نهال خرمالو که میوه‌ی بسیار خوش طعم و عطر با رنگی و لعابی چشم نواز و دلنشین را تولید می‌نماید نهال خرمالو سیبی نام دارد، نهال خرمالو سیبی که در هر فصلی از سال سرسبز است میوه‌های بسیار شیرین با بافتی نرم و عطری فوق العاده و منحصر به فرد تولید می‌نماید که می‌تواند هوش از سر هر فردی ببرد و این خود عاملی است برای محبوبیت این نهال در بین کشاورزان ایرانی.

نهال خرمالو ایورکا

نهال خرمالویی که به سبب مقاومت بسیار زیاد در برابر آب وهوای سرد و خشک مورد استقبال کشاورزان بی شماری قرار گرفته است نهال خرمالو ایورکا نام دارد، نهال خرمالو ایورکا به سبب تولید میوه‌های بسیار توانسته در ردیف نهال‌های پربار و تجاری قرار بگیرد و همچنین شایان ذکر خواهد بود که کشاورزن مشهدی با کاشت این نهال دیررس اما پر محصول در باغ‌های خود می‌توانند در آبان ماه اقدام به برداشت محصولات آن نمایند و از سود حاصله آن نهایت لذت را ببرند.

نهال خرمالو سایی جو

اگر به دنبال نهالی به رنگ زرد مایل به نارنجی با گوشتی بسیار لطیف و طعمی شیرین و لذیذ و بسیار پربار و پرمحصول هستید به طور قطع نهال خرمالو سایی جو بهترین انتخاب خواهد بود از ویژگی‌های منحصر به فرد این نهال خرمالو می‌توان به مقاومت در برابر سرما حتی دمای صفر درجه، استحکام در برابر کم آبی،مناسب برای کاشت در مناطق کوهستانی و بسیار سردسیر و قدرت رشد پذیری بالا اشاره نمود.

نهال خرمالو گریت وال

زادگاه نهال خرمالو گریت وال کشور چین بوده و به تدریج این نهال توانسته راه خود به بازار فروش نهال خرمالو هموار سازد و همچنین خوب است بدانید که این نهال خرمالو قدرت رشد پذیری بسیار بالایی دارد به طوری که در همان سال‌های اول بعد از کاشت شروع به باردهی خواهد کرد.

از ویژگی‌های نهال خرمالو گریت وال می‌توان به مقاومت در برابر کم آبی، مناسب برای کاشت در اکثر مناطق کشورمان ایران، قابلیت نگهداری طولانی مدت، مقاومت بسیار بالا در برابر ابتلا به بیماری‌ها و آفات، تولید محصولات تقریبا کوچک و با ظاهری چهارگوش با گوشتی بسیار لطیف با رگه‌های سیاه، طعمی شیرین و کمی گس و عطری دلنشین اشاره نمود.

نهال خرمالو تاباتا

مقاوم در برابر بیماری‌ها و نوسانات دمایی، مناسب برای کاشت در اکثر مناطق سردسیر و کوهستانی، زودبازده، پربار و پرمحصول،مقاوم در برابر سرما، طعمی بسیار شیرین و عطری دلنشین و رنگ و لعابی چشم نواز و تولید محصولات بسیار با کیفیت و مرغوب و بسیاری از ویژگی‌های دیگر سبب شده تا نهال خرمالو تاباتا به یکی از محبوب‌ترین نهال خرمالو در بین کشاورزان تبدیل شود.

نهال خرمالو ژاپنی

یکی از بهترین و پربار‌ترین نهال‌های خرمالو که توانسته نظر بسیاری از کشاورزان را به خود جلب نماید نهال خرمالو ژاپنی نام دارد و همچنین از ویژگی‌های این نهال بسیار بازار پسند و تجاری می‌توان به مناسب برای کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی، بسیار شیرین و خوش عطر، قابلیت ماندگاری طولانی و زودبازده و بسیار مقاوم در برابر کم آبی و ابتلا به بیماری‌ها و آفات اشاره نمود.

نهال خرمالو ارموند

پوست زرد و گوشت قرمز رنگ جذاب و طعم فوق العاده شیرین و عطر منحصر به فرد محصولات نهال خرمالو ارموند سبب شده تا کشاورزان بی شماری به یکی از طرفداران این نهال خرمالو تبدیل شوند.

میوه‌های نهال خرمالو ارموند که به شکل مخروطی هستند به دلیل کیفیت بسیار بالا توانسته‌اند بازار فروش نهال خرمالو را با رونقی بسیار چشم گیر روبرو کند و همچنین خوب است بدانید که نهال خرمالو ارموند در زمره نهال‌های دیررس قرار دارد و از این رو می‌توان از کاشت این نهال در مناطق سردسیر و کوهستانی بهره برد.

نهال خرمالو پایه کوتاه

اگر در جستجوی نهال خرمالویی بسیار پربار و بازار پسند هستید که با فروش محصولات تجاری آن به سودی قابل توجه و چشم گیر دست پیدا کنید به طور قطع نهال خرمالو پایه کوتاه بهترین انتخاب برای شما کشاورزان عزیز خواهد بود.

در واقع می‌توان گفت که تناژ باردهی فوق العاده بالا نهال خرمالو پایه کوتاه سبب شده تا این روزها این نهال به یکی از محبوب‌ترین نهال‌های خرمالو تبدیل شود و طرفداران بی شماری به دست آورد.

نهال خرمالو تاموپان

نهال خرمالویی زودبازده و بسیار پربار  و تجاری که توانسته نظر بسیاری از کشاورزان را به خود معطوف نماید نهال خرمالو تاموپان نام دارد و همچنین از ویژگی‌های این نهال بی نظیر و منحصر به فرد می‌توان به مقاومت بسیار بالا در برابر بیماری‌ها و انوع آفت، قابلیت کشت در اکثر مناطق کشور به خصوص مناطق سردسیر و کوهستانی، مقاوم در برابر کم آبی، تناژ باردهی بسیار بالا، تولید محصولاتی پهن با پوستی ضخیم در اندازه‌های بزرگ و با طعمی فوق العاده شیرین، کیفیت بسیار بالا و دیررس و مقاوم در برابر سرمای ناگهانی فصل بهار اشاره نمود.