خرید نهال گردو در بوشهر✔️ قیمت انواع نهال گردو پربار

هر آنچه که باید درباره نهال گردو در بوشهر بدانید

استان بوشهر از نظر اقلیمی، تقریبا دارای آب و هوای متفاوتی می باشد، به این صورت که در برخی از مناطق، هوای گرم و مرطوب بوده و در برخی مناطق، هوا گرم و خشک است، اما آن چه که بین آب و هوای مناطق بوشهر مشترک می باشد، گرمای شدید هوا در تابستان و سرمای ملایم در زمستان است. به طور معمول، فصل های برجسته بوشهر، تابستان و زمستان می باشد؛ که در زمستان شاهد باران هایی در سطح کم هستیم. هوای گرم منطقه بر روی فعالیت های کشاورزی خاص بوشهر تاثیر چندانی نگذاشته و مردم این منطقه عموما به فعالیت های زراعی و باغداری مشغول هستند. نهال های مختلف میوه در این منطقه امکان کاشت دارند، اما انواع نهال های میوه قابل کاشت در بوشهر محدود می باشد. این محدودیت را اقلیم این منطقه ایجاد کرده است. چندین دهه است که، برخی از مناطق کوهستانی بوشهر و منطقه های همجوار با استان فارس پتانسیل کاشت نهال گردو پکان را دارا می باشند، که در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته می شود.

نمایش محصولات


از کاشت تا برداشت همراه شما هستیم

آدرس دفتر مرکزی : میاندواب خیابان ۲۴ متری نرسیده به مسجد فاطمه زهرا (س) شرکت برتر نهال

آدرس گلخانه : شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

ساعات پشتیبانی : 24 ساعته

شرایط اقلیمی در بوشهر

قبل‌ از بررسی شرایط اقلیمی و آب‌ و هوایی بوشهر به بررسی مختصری درباره تقسیمات آب‌ و هوایی در ایران می‌ پردازیم. بدون شک آب‌ و هوا، یک مورد حیاتی در کشاورزی باغداری و به زیر کشت بردن مراتع است. در برخی از شرایط مردم برای این‌ که بتوانند از آب‌ و هوای منطقه استفاده کنند، با به کار گیری راه‌حل‌ هایی سعی بر وقف خود با شرایط موجود کرده اند. آشنایی با اقلیم کلی ایران می‌ تواند، یک چشم‌اندازی را برای شناخت اقلیم شهرهای دیگر ایجاد نماید. به‌ صورت کلی و جامع ایران یک کشور فلاتی می‌ باشد که، بخش اعظمی از این کشور را کویر و نیم کویر فرا گرفته است. در ایران، مناطق کوهستانی و جلگه‌ ای نیز وجود دارد، اما به نسبت مناطق کویری، مساحت آن کم‌ تر است و تقریباً می‌ توان گفت که، یک‌ سوم ایران، شرایط کوهستانی دارد و قسمت کمی از مساحت ایران به جلگه اختصاص‌داده‌ شده است. جلگه نیز در حاشیه دریاهای موجود درون ایران، به‌ وجود آمده اند؛ و خاک جلگه، خاکی مرغوب، دارای حاصلخیزی بالا، برای فعالیت‌ های کشاورزی و زراعی بسیار مفید است. ایران کشوری با گوناگونی اقلیمی هست، به این صورت که، در هر منطقه ایران، از جنوب تا شمال از شرق تا غرب ما شاهد آب‌ و هوای گوناگونی هستیم. اگر ایران را بخواهیم از نظر میزان بارش بررسی کنیم، در میان کشورهای جهان، جزء کشورهای کم بارش محسوب می‌ شود؛ و میزان بارش در فصل های زمستان، تابستان، پاییز و بهار در ایران مختلف است.
دسته بندی آب و هوایی ایران
یک دسته‌ بندی کلی از آب‌ و هوای ایران انجام می‌ دهیم. آب‌وهوای ایران به پنج مورد عمده دسته‌بندی می‌ شود که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:
۱- آب‌ و هوایی که در برگیرنده هوای مرطوب و معتدل است (بیشتر شمال کشور و حاشیه‌ نشینان دریای خزر، دارای این آب‌ و هوا هستند).
۲- نوع دوم آب‌ و هوای سرد زمستانی است (کوهستان نشین های غربی کشور، این هوا را تجربه می‌ کنند)
۳- نوع سوم آب‌ و هوای گرم و خشک است ( مرکزنشینان فلات ایران دارای این آب‌ و هوا هستند).
۴- آب‌ و هوای مرطوب و گرم چهارمین نوع است (سواحل جنوبی خلیج فارس، بوشهر و استان های همجوار نیز این هوا را تجربه می‌ کنند)
۵-پنجمین نوع آب و هوا، معتدل و مرطوب است (هوایی که در آن رطوبت به‌ صورت مناسب وجود دارد)
با مبنا قرار دادن پستی‌ و بلندی می‌ توان، استان بوشهر را به دو بخش جلگه‌ ای و کوهستانی دسته‌ بندی نمود؛ بخش جلگه‌ ای بوشهر در امتداد، خلیج‌ فارس واقع شده که تا، رودهای مختلف استان بوشهر ،نظیر شاپور، موند، اهرم و دالکی ایجاد شده‌ است. در این قسمت می‌ توان به دشت بوشهر که خاک جلگه‌ای داشته، اشاره شود که و درون آن کشاورزی‌ های متعددی صورت می‌ گیرد؛ و با توجه به مرغوبیت خاک این قسمت، عموم خانه‌ها و زمین‌ های کشاورزی در این بخش‌ ها قرار گرفته‌ اند. به‌ طور کلی ،می‌توان گفت، دشت بوشهر به‌ عنوان یک منطقه جلگه ای، بسیار حاصلخیز و به بیشتر فعالیت‌های کشاورزی و زراعی درون این قسمت صورت می‌گیرد.‌در قسمت کوهستانی استان بوشهر، گچ ترش و ارتفاعات نوکند تشکیل‌ دهنده‌ ی دو رشته کوه بوده که این دو رشته‌ کوه، در کل استان بوشهر امتداد پیدا کرده‌ا ند و در قسمت‌ های شمالی و شرق استان واقع گردیده اند. دلیل اقلیم گرم استان بوشهر و هوای گرم و خشک این منطقه، قرار گرفتن در منطقه فوق حاره‌ ای می‌ باشد. همچنین عامل دیگر در گرمای هوا، موقعیت جغرافیایی بوشهر و استقرار آن در عرض‌های جغرافیایی متوسط است. قسمتی که در آن، بارش سالیانه بسیار کم، اما میزان تبخیر در این منطقه بالاست. دلیل تبخیر بالای استان بوشهر نیز فصل گرمای طولانی آن است. بوشهر نیز در برخی از ایام سال، دارای هوایی سرد زمستانی نیز هست، آن‌ هم به دلیل آمدن هوای سرد شمالی و دریای مدیترانه که این آب‌ و هوا، باران‌زا و توأم با ابرهای مختلف است.
دسته بندی شرایط اقلیمی بوشهر
اگر به‌صورت کلی بخواهیم شرایط اقلیمی بوشهر را تقسیم‌ بندی کنیم، می‌ توان دو نوع آب‌ و هوا برای این اقلیم در نظر گرفت.
۱-آب و هوای نوار ساحلی بوشهر
۲-آب و هوای نواحی داخلی بوشهر
آب‌ و هوایی که در نوار ساحلی بوشهر وجود دارد با آب‌ و هوای نواحی داخلی بوشهر دارای تفاوت‌ هایی می باشد، این تفاوت‌ ها به این شکل نمود پیدا می‌ کنند که، آب‌ و هوای نوار ساحلی بوشهر، گرم با رطوبت زیاد است که، می‌ توان گفت هوایی مرطوب دارد و بخش داخلی بوشهر دارای هوایی گرم و خشک است که البته، برخی از ایام سال به‌ صورت کاملاً محدود، دارای مقدار اندکی رطوبت نیز می‌ باشد. اما در نوار داخلی این رطوبت، آن‌ قدر اندک است که گاهی به چشم محققان نمی‌ آید؛ و به‌طورکلی بخش داخلی را خشک می‌نامند. در استان بوشهر، برخلاف برخی از استان‌ های کشور که چهار فصل بوده می‌توان برای بوشهر، دو فصل، در نظر گرفت؛ به‌صورت کلی و براساس مطالعات صورت‌ گرفته، بوشهر را شامل زمستان و تابستان می‌دانند و آب‌ و هوای بوشهر در زمستان سرد است که، این سرمای هوا، با یک خنکی ملایم همراه می باشد، خنکی هوا، نخست از ماه‌های آبان شروع می‌شود و تقریباً سرمای شدید در بهمن ماه به وجود می‌آید و اسفند ماه تا حدودی اقلیم بوشهر ملایم شده و این هوا تا فروردین نیز ادامه دارد و از اردیبهشت تا اواخر تیر، بادهای گرم در این منطقه وزیده می‌ شو؛ و در مرداد و شهریور نیز اقلیم بوشهر ، گرما و رطوبت همراه است. فصل بهار در استان بوشهر به نوعی از زمستان آغاز می‌ شود و با آغاز فصل بهار سرسبزی هایی که در زمستان به‌ وجود آمده اند، رو به زوال می‌روند. به نوعی بهار بسیار کوتاهی در این استان وجود دارد. دمای هوا در استان بوشهر به پنجاه درجه می‌ رسد و کمترین مقدار دمایی که بوشهر می‌ تواند تجربه کند، نهایت شش تا هفت درجه سانتی‌گراد است، بوشهر به‌ هیچ‌ عنوان دوره یخبندان نخواهد داشت و حتی دمای آن به زیر صفر نخواهد رسید.
بوشهر از لحاظ میزان بارش نیز بارندگی‌ های متغیر دارد و بارندگی‌ های این شهر، از اواخر مهر و اوج آن آبان تا اردیبهشت ماه ادامه دارد. البته ممکن است در برخی از ایام سال، بارش‌ها، فقط در آبان و آذر صورت‌ گرفته و تا اردیبهشت‌ ماه منطقه بارشی نداشته باشد. کلا بارندگی در شرایط اقلیمی بوشهر متغیر است و یک جو باثباتی در این منطقه وجود ندارد. بادهای باران‌زا از عناصر طبیعی درون بوشهر هستند که، اقلیم منطقه را تحت تأثیر قرار می‌ دهند. متوسط بارش سالیانه که برای استان بوشهر در نظر گرفته می‌ شود، دویست و هفده میلی‌متر است، این بارش‌ ها ممکن است بسیار کوتاه بو ه به این منظور که در دوره‌های کوتاه با ریزش بسیار، صورت می‌گیرند. منطقه بوشهر منطقه برف‌ خیزی نیست و در هیچ موقع از سال، این منطقه ریزش برف را تجربه نخواهد کرد؛ اما می‌ توان یک الی دو بار در سال ریزش تگرگ را مشاهده نمود.

تاریخچه باغات گردو در بوشهر

از زمان اسکان مردم در بوشهر، فعالیت‌های کشاورزی و باغداری به‌ وجود آمده اند. با توجه به این‌ که، بوشهر دارای آب‌ و هوای گرم و خشک می‌باشد، در دوره‌های مختلف تاریخی، در این منطقه کاشت انواع مختلف گیاهان و نهال‌ها وجود داشته است. در میان گونه‌ های متنوع نهال، ارقامی وجود داشته که می‌تواند خود را با آب‌ و هوای گرم خشک و آب و هوای گرم و مرطوب بوشهر وقف دهند. البته باید خاطرنشان کرد که، در بوشهر مناطقی وجود دارد که پتانسیل تاسیس باغ و کشت انواع مختلف نهال را دارد. در کل استان بوشهر دارای، اختلاف دمای بسیاری در تابستان و زمستان هست و با توجه به کوهستانی بودن برخی از نواحی، درون رشته کوه های زاگرس، خاک و هوایی وجود دارد که، برای پرورش نهال مناسب می باشد؛ اما باید به نوع نهالی کاشته شده، دقت کرد؛ برخی از گونه های مختلف نهال های سردسیری، آن هایی که پایه اصلی آن ها، مناطق سرد، نیمه سرد و معتدل با بارش های مناسب در طول سال است، امکان کاشت و بهره بردای در هوای بوشهر را دارند، نهال های مانند گردو که خاص مناطق سرد است، اما بوشهر پتانسیل رشد و پرورش یک نوع آن را دارد. زیرا گردو دارای انواع متعددی می‌باشد که هر کدام از این نوع برای کشت به یک آب‌ و هوا و خاک متناسب با ژنتیک خود نیاز دارند.

قیمت نهال گردو بوشهر

قیمت نهال گردو در بوشهر بستگی به عوامل مختلفی نظیر کیفیت نهال، ظاهر و فرم معمول نهال، سن نهال و غیره دارد. می توان درون نهالستان موجود، نهال گردو با قیمت های مختلف را پیدا کرد، باغدار در زمان خرید نهال باید دقت چندانی بر روی قیمت نداشته باشد و هدف آن ها، بیشتر کیفیت نهال گردو، برای بهره برداری از آن باشد.

بهترین نهال گردو بوشهر

برای یافتن بهترین نهال گردو باید به نهالستان های مختلف درون بوشهر مراجعه کرد و اگر بهترین نوع نهال گردو در آن یافت نشد، اقدام به خرید یک نهال بی کیفیت نکرد، زیرا امروزه بر اساس فناوری های نوین، امکان یافتن بهترین نهال گردو کاری سخت نبوده، و می توان در سریع زمان، نهالستانی معتبر جهت خرید بهترین نهال گردو پیدا کرد.

توضیحات کامل در رابطه با احداث باغ گردو در بوشهر

قبل از احداث باغ در شهر بوشهر، باید به بررسی موقعیت احداث باغ توجه شود، البته، احداث باغ بستگی به نوع نهال کاشته شده در آن نیز دارد، به این صورت که، اگر نهال با شرایط آب و هوایی موجود سازگار نباشد، قطعا احداث باغ با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد، تا جایی که باغ هیچ گونه صرفه اقتصادی برای باغدار ندارد. افراد علاقه مند به تاسیس باغ گردو در بوشهر، باید قبل از هر کاری نسبت به انواع مختلف نهال گردو، شناخت پیدا کرده و تمام اطلاعات مورد نیاز را در این باره به دست آورده، تا پیامد تصمیمات آن ها، یک خروجی منحصر به فرد و پربازده باشد. برای یافتن مکان مناسب، بهتر است که، ارتفاعات موجود درون استان بوشهر که با مرکز استان فارش، شیراز همجوار بوده انتخاب شود، در ارتفاعات موجود، برخی از عناصر بیان شده، مانند خاک مرغوب، هوای مناسب، آب کافی، نور مورد نیاز، فراهم می باشد، البته باید به این نکته اشاره کرد که، میزان عناصر طبیعی موجود برای کاشت، همه نوع رقم نهال گردو مناسب نیست، فقط یک نوع رقم پکان در این منطقه امکان کاشت و بهره برداری را دارد، از این رو، بعد از مشخص کردن مکان مناسب و نوع نهال گردو که پکان است، باید اقدام به تهیه این نهال در کیفیت فوق العاده کرد، نهال های زیادی در بازار فروش نهال گردو عرضه می شوند، اما تمامی آن ها کیفیت مناسب و در خوری ندارند، بنابراین بهتر است که در زمان خرید، یک نهال گردو پکان تضمین شده خریداری کرد، مورد بعدی در نظر گرفتن یک فضای مناسب برای باغ است، با توجه به این که نهال گردو عمر طولانی داشته و مرتفع و عریض می باشد، برای رشد کردن به فضا نیاز دارد، وقتی فضای کافی وجود نداشته باشد، ریشه ها، برگ ها، شاخه ها و در برخی موارد، تنه نهال گردو پکان، به یکدیگر برخورد کرده و علاوه بر به وجود آوردن یک ظاهر نامناسب برای باغ، رشد نهال گردوی پکان نیز با مشکل روبرو می شود. از دبگر احتیاجات باغ گردو در بوشهر، رسیدگی مداوم و کودهی مناسب نهال گردو خواهد، اگر فرایند کوددهی به درستی صورت نگیرد، مواد لازم به نهال نخواهد رسید و یک ثمر ضعیف از آن بر جای می ماند، علاوه بر این، براساس خاک تقریبا فقیر بوشهر، در زمان کاشت نهال گردو درون باغ ضرورت دارد که، خاک موجود تقویت شده و مواد مغذی مورد نیاز که خاک منطقه فاقد آن است، از طریق کود به آن اضافه شود، مورد دیگر که در ارتباط با احداث باغ گردو در بوشهر باید به آن پرداخته شود، مدیریت آفات و بیماری های رایج برای نهال گردوی پکان است، باید از طریق تامین سموم مورد نیاز، چه در بوشهر و یا شهر های دیگر که در زمینه نهال فروشی، و عرضه نهال فعال هستند، تمام احتیاجات لازم درباره مراقبت با آفات ها تهیه گردد.

آیا کاشت نهال گردو در بوشهر حالت اقتصادی دارد؟

برای این که به بررسی صرفه یا غیره صرفه بودن نهال گردو پرداخته شود، باید اقدام به برآورد هزینه های جانبی مصرف شده در زمان تاسیس باغ گردو شود، برخی فقط خرید زمین و سپس خرید نهال گردو پکان را به عنوان هزینه در نظر می گیرند، اما آن چه که باید به آن پرداخته شود این است،که، هزینه های موجود، بسیار بیشتر از هزینه خرید زمین و خرید نهال گردو است و تا زمانی که نهال درون باغ گردو وجود دارد، همواره باید برای آن هزینه هایی صورت گیرد، هزینه هایی که به هرس، کود و سموم مختلف و در زمان برداشت، هزینه نیروی انسانی و دیگر مسائل این قبیل مطرح می باشد. اما با تمام این هزینه های بیان شده می توان به صورت قطعی اعلام کرد که، درآمد حاصل از نهال گردوی پکان بسیار بیشتر از هزینه های صرف شده می باشد، و از آن جایی که در میان ارقام متنوع، گردو، پکان جز پر مشتری ها می باشد، فروش آن راحت تر صورت می گیرد. به علاوه نهال گردو پکان فروشی چهار فصله دارد، یعنی در زمستان، تابستان، پاییز و بهار، میوه نهال گردو پکان در بازار جهت عرضه وجود دارد. نوسان پذیر بودن قیمت نهال گردو نباید برای باغداران نگران کننده باشد، زیرا به ازای افزایش قیمت نهال گردو پکان، قطعا، قیمت میوه آن نیز افزایش خواهد یافت، به علاوه افراد زیادی وجود دارند که حاضرند، گردو را با هر قیمتی خریداری نمایند.
شاید برای برخی افراد این سوال به وجود آید که آیا کاشت نهال گردو در بوشهر حالت اقتصادی دارد یا خیر، این یک سوال هوشمندانه قبل از تاسیس باغ است، اگر گردویی برای پرورش انتخاب شود که با شرایط اقلیمی بوشهر سازگار باشد و تمام رسیدگی های لازم در ارتباط با مراقبت از نهال گردو انجام شود، قطعا سود و صرفه اقتصادی زیادی خواهد داشت. کاشت نهال گردوی پکان در شهر بوشهر، بازدهی درخوری هم برای باغدار داشته و هم به تولید ملی از طریق فعالیت های باغداری و کشاورزی اضافه خواهد کرد، و بر اساس ارزش غذایی گردوی پکان و وجود ویتامین های مختلف و مفید درون این نوع گردو، مردم نسبت به خرید محصول نهال گردو پکان، رغبت زیادی از خود نشان می دهند. از آن جایی که امروزه، اینترنت سبب گسترش علوم مختلف شده، اکثر مردم با یک سرچ ساده می توانند، از خواص گردوی پکان مطلع شده و اقدام به خرید محصول نهال گردوی پکان با هر قیمتی نمایند. وقتی برای ثمر یک نهال در بازار متقاضی و مصرف کننده وجود داشته باشد، محصول روی دست باغدار نخواهند ماند و به فروش خواهد رسید، به طوری که از محل سود حاصل فروش میوه نهال گردوی پکان، باغدار به یک صرفه اقتصادی مناسب روبرو خواهد شد و جهت خرید نهال گردو در سطع وسیع تر اقدام خواهد کرد.

همچنین برای خرید نهال گردو در تهران اینجا کلیک کنید.

خرید نهال گردو در بوشهر

در زمان خرید نهاد گردو در بوشهر باید دقت کافی به خرج داد و نهالی انتخاب شود که با موقعیت و اقلیم گرمسیری بوشهر تناسب شدیدی داشته باشد. برای یک باغدار، خرید نهال گردو، از وظایف مهم است، که اگر به درستی و با توجه به شرایط خاص صورت نگیرد، قطعا پیامد آن، چیزی جز شکست نخواهد بود، در میان رقم های مختلف نهال گردو، نوعی وجود دارد که در هوای گرم و خشک آمریکا، دوام آورده و به رشد باردهی نشسته است، میوه این نوع نهال از لحاظ شکل ظاهری با دیگر محصولات نهال گردو، دارای تفاوت هایی می باشد، علاوه بر اندازه نهال گردوی پکان شکل آن بیضی بوده و پوست آن با پوست گردوی دیگر نهال گردو متفاوت است؛ بنابراین، هنگام خرید نهال گردو در بوشهر باید تمام این موارد را در نظر بگیرید تا یک گونه اشتباه خریداری نکنید. نهال گردوی پکان، از آن جایی که استقامت بسیار عالی در مقابل گرمای شدید بوشهر داشته، امکان باردهی آن وجود دارد.

فروش نهال در بوشهر

با توجه به شرایط اقلیمی بوشهر که سازگاری ویژه ای با نوع نهال گردو پکان دارد، فروش نهال گردو در بوشهر مقدور است، اما در برخی موارد، می توانیم شاهد این مورد باشیم که، باغداران بوشهری اگر کاشت نهال گردوی پکان را اولویت کاشت خود قرار داده اند، برای تهیه نهال گردو به شهرهای دیگر که، به کاشت و پرورش نهال گردو به صورت تخصصی و سازمان پرداخته اند، به طوری که ریشه های نهال گردو، درون خاک کاملا مهندسی بوده اقدام کنند، این نهالستان ها علاوه بر فروش نهال گردو، در زمینه سایر ارقام نهال میوه نیز فعال هستند.

نهال گردو مناسب بوشهر

به طور کلی نهال گردو عمری طولانی داشته و سن بیشتر از یک قرن می باشد که در باغات مختلف کاشت این نوع نهال و بهره برداری از آن شروع شده است. در زمان های گذشته، گردو را بر اساس رنگ به دو دسته سفید و سیاه تقسیم بندی می کردند که گردوی سفید را گردوی ایرانی و گردوی سیاه را گردوی آمریکایی می نامیدند. هردو گردوی ایرانی و آمریکایی دارای ویژگی های ظاهری همانند بوده به این صورت که در فصل پاییز، برگ های آن تغییر رنگ داده و دچار ریزش می شوند و در فصل زمستان هر دوی این نهال به خواب رفته و بدون برگ می شود، هر دوی این نهال گردو، در فصل بهار شکوفه داده و در فصل تابستان برداشت می شوند. بر اساس مزیت های زیادی که میوه نهال هر دو نوع گردو داشته و خواص و ویتامین های بیشمار آن، عرضه نهال گردو در سراسر منطقه وجود دارد.بر اساس ویژگی های محیطی بیان شده و بررسی قابلیت ها و نیازهای نهال های مختلف گردو، می توان نهال گردوی مناسب بوشهر را، نهال گردو پکان دانست، نهالی که به دلائل مختلف که شاخص ترین آن، علاقه به دمای زیاد بوده، در این آب و خاک رشد خواهد کرد.

انواع نهال گردو در بوشهر

در یک تقسیم بندی جزیی می توان تعداد زیادی رقم برای نهال گردو در نظر گرفت که هر کدام از این ارقام، دارای ویژگی های ظاهری خاص و نیازهای مخصوص به خود را دارند. که در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود:

 • نهال گردو فرنور

  نهال گردوی فرنور به دلیل اروپایی بودن این گونه، توان بالایی در پذیرش سرما داشته و به نوعی یک نهال گردوی سرما دوست می باشد، سرمایی که خیلی از نهال های میوه دار، توانایی تحمل آن را ندارند، این نوع نهال به راحتی آن را جذب می کند، محصول نهال گردوی فرنور، از کیفیت و مرغوبیت فوق العاده ای برخورداربوده و حجم میوه دهی آن چشمگیر است. این نوع نهال گردو در بوشهر امکان کاشت نخواهد داشت، زیرا به شدت به گرما حساس بوده و از بین خواهد رفت.

 • نهال گردو چندلر

  چندلر ابتدا در کشور آمریکا وجود داشته است، اما در ایران نیز به وفور در برخی مناطق کاشته می شود، مناطقی که با ژنتیک این نوع نهال گردو سازگاری فوق العاده ای داشته باشد، به طور مثال از سطح دریا حداقل ۷۰۰ و حداکثر ۱۵۰۰ ارتفاع داشته باشد، این نوع نهال نیز در بوشهر امکان رویش آن وجود نخواهد بود، زیرا بوشهر ارتفاع ناچیزی در حد ۱۸ متر از سطح دریا داشته، که جوابگوی نهال گردو چندلر نخواهد بود.

 • نهال گردو فرانکت

  نوعی نهال گردوی سردسیری می باشد، که برگ ها و شاخه های این نهال در سرمای زیاد، بسیار شاداب بوده و گرما، سبب پژمرده شدن برگ های نهال گردو فرانکت خواهد شد. این نوع نهال نیز آمریکایی بوده و پوست میوه آن بسیار نازک می باشد، بر اساس ویژگی سردسیری بودن، مناسب کاشت در استان بوشهر نخواهد بود

 • نهال گردو اسرائیلی

  مبدا این نهال، سرزمین های غارت شده فلسطین می باشد که در نخستین سالهای شروع باردهی، حجم قابل توجهی میوه خواهد داد، لازم به ذکر است که این نوع نهال نیز به آب و هوای سرد نیاز داشته و مناسب منطقه گرمسیر بوشهر نخواهد بود.

 • نهال گردو هارتلی

  هارتلی یک نوع نهال گردوی آمریکایی محسوب می شود که در زمان انتقال بر روی زمین، همان سال اول می توان برای فروش از آن برداشت نمود و به نوعی می توان برای گرده افشانی برخی از نهال های گردو از آن استفاده نمود، مورد بعدی که باید در ارتباط با نهال گردوی هارتلی به آن اشاره شود، ارتفای زیاد از سطح دریا می باشد ارتفاعی که از ۱۲۰۰ شروع شده و تا ۲۰۰۰ پایان می یابد، همین ارتفاع زیاد از سطح دریا و دیگر عوامل موجود سبب شده که این نوع نهال در طبقه بندی انواع نهال گردو مناسب بوشهر جایگاهی نداشته باشد.

 • نهال گردو کانادایی

  نهال گردوی کانادایی در کانادا به وجود آمد، با توجه به این که کانادا منطقه ای فوق سرد می باشد، این نهال نیز برای رشد و پرورش به سرمای زیاد نیاز ندارد. از لحاظ میزان ثمر و باردهی، این نوع نهال مقدار زیادی ثمر خواهد داد، و تا ارتفاع ۳۰۰۰ متر از سطح دریا، امکان کاشت و زایش دارد، هیچ کدام از ویژگی های بیان شده را اقلیم بوشهر دارا نمی باشد بنابراین به هیچ عنوان، این نوع نهال گردو در بوشهر سبز نخواهد شد.

 • نهال گردو لارا

  نهال گردو لارا تا حدودی نسبت به گرما مقاوم است و می توان آن را در زمره نهال گردوی گرمسیری محسوب کرد، اما گرمایی که این نهال در آن رشد پیدا می کند، گرمای جنوب ایران نیست، زیرا شدت زیاد گرمای منطقه امکان کاشت را فراهم نخواهد کرد، علاوه بر این ارتفاع مورد نیاز برای کاشت نهال گردوی لارا ۱۷۰۰ متر از سطح دریا است که ارتفاع بوشهر از سطح دربا، ۱۸ متر است.

 • نهال گردو ژنوتیپ

  نهال گردوی ژنوتیب، نسبت به دیگر انواع نهال گردو، بیشتر مورد کاشت قرار می گیرد، و هوای سردسیر و ارتفاع تا ۳۰۰۰ هزار متر، برای کاشت مناسب است، علاوه بر این، نهال گردوی ژنوتیپ، یک نهال اصلاح شده می باشد، و دلیل علاقه زیاد به کاشت این نوع نهال، این ویژگی است.

 • نهال گردو توسرخ

  همانطور که از اسم این نهال گردو مشخص است، مغزی سرخ رنگ دارد و برای کاشت در بوشهر اصلا مناسب نیست، زیرا دیر گل بوده و به سرمای شدید و ارتفاع ۱۲۰۰ نیاز دارد.

 • نهال گردو پکان

  نهال گردو پکان نیز، امریکایی محسوب می شود، این نوع نهال گردو از نظر مرتفع بودن، در مقایسه با دیگر انواع نهال گردو، ارتفاعی متوسط دارد، علاوه بر این این نوع نهال نسبت به گرمای شدید بسیار مقاوم بوده و به ارتفاع از سطح دریا نیاز ندارد، به همین دلیل در تقسیم بندی انواع نهال گردو در بوشهر، می توان این نوع نهال گردو را مناسب آب و هوای بوشهر دانست

نهالستان گردو بوشهر

بر اساس تفاوت های اساسی میان نهال فردشی و نهالستاتن، می توان گفت، درون شهر بوشهر، نهالستان تخصصی پرورش نهال وجود ندارد. باغداران بوشهری که علاقه مند به کاشت نهال گردو پکان هستند، می توانند نیاز خود را از طریق نهالستان های تخصصی شهرهای دیگر، برطرف نمایند. نهالستان هایی که با دستگاه های پیشرفته و علوم مدرن اقدام به کاشت انواع مختلف نهال گردو کرده و آن را بر اساس نوع منطقه، به متقاضیان می فروشند،یکی از بزرگترین تولید کننده های نهال گردو در ایران برتر نهال می باشد، با مراجعه به سایت برتر نهال می توانید به تمام ارقام نهال های تولید شده در این شرکت دسترسی پیدا کنید.

نتیجه گیری

بوشهر، دارای هوای گرمسیری است، میزان رطوبت در این شهر بالاست و بارش های سالانه کمی را تجربه می کند؛ همچنین در برخی از ایام سال، با بادهای بسیار گرم مواجه می شود، شرایط اقلیمی و آب و هوایی بوشهر، مانع از کاشت ارقام مختلف نهال میوه دار نظیر گردو می شود، از آن جایی که بیشتر انواع نهال گردو دارای ژنتیک سرمایی هستند و برای کاشت به یک ارتفاع مناسب از سطح دریا نیاز دارند، به طور مثال نهال گردو چندلر، نهال گردو تو سرخ، نهال گردوی ژنوتیپ و دیگر انواع گردو به ارتفاع حداقلی ۷۰۰ تا حداکثر ۳۰۰۰ هزار متر از سطح دریا نیازمندند، و استان بوشهر چنین ارتفاعی از سطح دریا ندارد و ارتفاع آن از سطح دریا فقط ۱۸ متر است، امکان کاشت انواع نهال گردو را نخواهد داشت. اما نوعی از گردو وجود دارد که آمریکایی بوده و بر اساس ژنتیک خود، در برابر هوای خیلی گرم مقاوم است، همچنین به ارتفاع از سطح دریا نیز حساس نیست، از این رو، این نوع نهال گردو، که نهال گردوی پکان نام دارد، در استان بوشهر بیشترین بازدهی را خواهد داشت.همچنین شما عزیزان برای مطالعه ارقام نهال های میوه دیگر که در شهر بوشهر می توان کاشت کرد، به صفحه خرید نهال در بوشهر مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال