احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

اگر قصد دارید باغ احداث کنید یا یک حیاط خلوت سبز داشته باشید، لازم است تا نکاتی را درباره خرید نهال، انواع نهال میوه، قیمت و بهترین مرکز فروش نهال بدانید.

خرید نهال

خرید نهال به آسانی خرید اقلام مصرفی خانوار یا کالاهای اساسی زندگی نیست. نهال، یک موجود زنده است که باید حتما هم نکاتی را موقع خرید آن در نظر بگیرید و هم دانش و مهارت کافی برای مراقبت از آن را بلد باشید.

در غیر این صورت شاید هرگز نتوانید به بار نشستن درخت خود را نظاره‌گر باشید یا شاید هرگز نهال شما به یک درخت بالغ تبدیل نشود.

بنابراین لازم است تا مواردی مانند:

 • سلامت ریشه
 • رنگ روشن و زخمی نبودن ساقه
 • شناسنامه‌دار بودن نهال
 • و اعتبار فروشنده

را به عنوان بدیهی‌ترین اصول هنگام خرید نهال در نظر بگیرید.

فروش نهال

فروش نهال توسط مراکز متعددی انجام می‌شود. گاه یک گلخانه کوچک، گاه فردی که در حیاط منزل نهال پرورش می‌دهد و مقابل درب منزل می‌فروشد، گاه دستفروش‌های کنار خیابان و گاه یک نهالستان معتبر و پیشرفته.

هر چقدر شرایط کشت و پرورش نهال، مدرن‌تر و اصولی‌تر باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید که نهال سالمی را برای خرید انتخاب می‌کنید.

فروش نهال شناسنامه‌دار و تضمینی، تنها از طریق نهالستان مجوز دار انجام می‌شود و از دیگر فروشندگان نمی‌توان انتظار داشت بدون ابزار و تجهیزات کافی، در شرایط استریل و علمی نهال پرورش داده باشند.

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

انواع نهال

انواع نهال بر اساس شاخصه‌های متعددی قابل تقسیم‌بندی هستند. بر اساس محصول، نهال‌ را به دو نوع مثمر و غیر مثمر تقسیم می‌کنند.

بر اساس شرایط آب و هوایی برای پرورش نهال،انواع آن را به دو نوع مقاوم به سرما و مقاوم به خشکی طبقه‌بندی می‌نمایند.

بر اساس ارقام نیز نهال‌ها قابل شناسایی هستند. سن و سال، ابعاد، خاستگاه و مواردی از این دست نیز می‌توانند انواع نهال را از هم تفکیک کنند.

قیمت نهال

قیمت نهال را سطح محصول آن مشخص می‌کند. معمولا نهال‌های پرمحصول، قیمت بالاتری دارند و البته پرفروش هم هستند. گاه یک نهال کمیاب هم می‌تواند گران‌تر از دیگر نهال‌ها به فروش برسد.

به طور کلی برای خرید نهال، بهتر است به جای در نظر گرفتن قیمت، کیفیت آن مورد بررسی قرار گیرد. نهال ارزانی که بعد مدتی از بین برود چه فایده‌ای برای خریدار خواهد داشت؟!

قیمت نهال میوه

قیمت نهال میوه هم به آیتم‌های متعددی بستگی دارد. برخی ارقام میوه، خاص و لاکچری به شمار می‌روند و نمی‌توان انتظار داشت، ارزان به فروش برسند.

با این وجود اگر از یک نهالستان معتبر خرید کنید، خیالتان بابت قیمت واقعی و کیفیت راحت است. برتر نهال در ارائه مناسب‌ترین قیمت نهال میوه در کشور معروف است.

چه به صورت حضوری از این نهالستان خرید کنید چه خرید اینترنتی نهال میوه انجام دهید، مناسب‌ترین قیمت و بهترین کیفیت در انتظار شماست.

نهالستان

بهترین مرکز برای خرید نهال باکیفیت و ارقام مناسب با هر آب و هوایی، نهالستان است. جایی که با استفاده از تجهیزات و ابزار لازم، تخصص نیروی انسانی و خاک مناسب، نهال انواع میوه و ارقام تزیینی، مورد پرورش قرار می‌گیرد و سپس عرضه می‌شود.

وقتی از یک مرکز معتبر مانند نهالستان، خرید می‌کنید می‌توانید مشاوره رایگان هم دریافت کنید.

نهال فروشی

به دو صورت می‌توانید از نهال فروشی خرید کنید. یا به صورت حضوری می‌روید و ارقام مورد نظر خود را خریداری می‌کنید.

 و یا به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت می‌کنید و در موعد مقرر درب منزل یا باغ و از طریق باربری سفارشات خود را تحویل می‌گیرید.

امروزه هر دو روش خرید نهال در تمام دنیا رواج دارد. در همین کشور خودمان هم برتر نهال به عنوان یک مرجع معتبر، به هر دو روش آماده ارایه خدمت به باغداران است.

خرید نهال میوه

چه یک باغدار مجرب باشید چه تازه کار، چه قصد داشته باشید در حیاط خانه یک درخت میوه داشته باشید چه هدفتان یک سرمایه‌گذاری اصولی از طریق خرید نهال میوه و کشت آن باشد، انواع نهال گردو و بادام یک انتخاب عالی پیش روی شماست.

این مغزهای خوشمزه علاوه بر اینکه مصارف خوراکی متعدد دارند، در صنایع آرایشی بهداشتی، تولید اسانس‌ها و عطرها، تولید انواع کلوچه، بیسکوییت و شکلات کاربردی هستند و هم چنین چوب درختان گردو و بادام نیز از بازار بسیار خوبی هم در داخل کشور و هم خارج برخوردارند.

بنابراین خرید نهال بادام و گردو چه برای مصارف شخصی چه با هدف فروش و حتی صادرات، به صرفه، منطقی و هوشمندانه است.

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی درباره نهال گردو و بادام، شرایط کشت، قیمت آن‌ها، ارقام مناسب برای کشت در ایران و نیز نحوه خرید آن‌ها به صورت حضوری با از طریق نهال فروشی آنلاین ارائه دهیم.

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

نهال گردو

چنانچه قصد خرید انواع نهال گردو و کشت آن را دارید، خوب است بدانید که در همه جای دنیا این عملیات را زمانی انجام می‌دهند که به فصل خواب زمستانی گیاهان و درختان معروف است.

یعنی در حد فاصل بین ماه‌های نوامبر تا آوریل. بنابراین شما می‌توانید پس از خرید نهال گردو از نهال فروشی اینترنتی یا به صورت حضوری از یک نهالستان محلی، آن‌ها را بین 10 آبان تا 10 فروردین غرس نمایید.

انواع نهال گردو

انتخاب بهترین رقم نهال گردو به شرایط آب و هوایی، خاک، نوع آبیاری، ارتفاع زمین و مواردی از این دست ربط دارد.

ما تلاش می‌کنیم انواع نهال گردو را در ادامه به شما معرفی کنیم تا با توجه به اقلیمی که باغ یا باغچه شما در آن قرار گرفته است، اقدام به خرید نهال مورد نظر خود کنید.

 • نهال گردو چندلر

اگر از بهترین نهالستان کشور هم استعلام کنید که پرفروش‌ترین نهال گردو آن‌ها کدام است، در پاسخ نام چندلر را می‌شنوید.

خاستگاه چندلر

نهال گردویی که توسط دانشگاه کالیفرنیا امریکا به جهان معرفی شد و به دلیل پر محصول بودن و کیفیت آجیل عالی در بسیاری از کشورهای جهان کشت می‌شود.

این رقم را به حق می‌توان نهال گردو تضمینی نام نهاد، زیرا اولا گونه‌ای بسیار پر بار است، به طوری که نود درصد شاخه‌های آن میوه خواهند داد. ثانیا در همان سال‌های نخست کشت، محصول خواهد داد.

کیفیت میوه چندلر

کیفیت میوه این گونه بسیار باکیفیت توصیف می‌شود، پوسته نازکی، مغز سفید، ابعاد درشت و جدا شدن بسیار آسان پوست از مغز.

قیمت گردو چندلر را پوسته نازک و رنگ مغز آن مشخص می‌کند. هرچه مغز این آجیل روشن‌تر باشد، قیمت آن نیز گران‌تر خواهد بود. بر همین اساس، قیمت نهال گردو چندلر نیز نسبت به دیگر ارقام قدری بالاتر تعیین می‌شود.

ابعاد درخت گردو چندلر

در هنگام خرید نهال گردو و کشت آن در نظر داشته باشید که این رقم تا ۵ متر می‌تواند قد بکشد و معمولا تنه‌ای صاف دارد. عرض تاج این درخت هم تا پنج متر می‌تواند گسترش داشته باشد.

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

شرایط کشت چندلر

چه اقدام به خرید اینترنتی نهال میوه کرده باشید چه از یک نهالستان مجوز دار رقم چندلر را خریده باشید، باید شرایط کاشت این نهال را رعایت کنید تا آجیل باکیفیت برداشت نمایید.

بهتر است چندلر را در فاصله 7×5 متر بکارید. البته فراموش نکنید که این رقم از نهال گردو هم دیر برگ می‌دهد و هم طول می‌کشد تا گل‌هایش را مشاهده کنید. هر چند این هم از ویژگیهای مثبت این رقم است، زیرا از شر آفات، سرما زدگی و سوختگی در امان میماند.

چندلر یک نهال پیوندی شناسنامه دار است که روی پایه Juglans regia معروف به گردوی انگلیسی پیوند خورده است و میتواند یک قرن یا حتی بیشتر عمر کند.

پس از خرید بهترین نهال میوه چندلر می‌توانید آن‌ را بین ماه‌های آبان تا فروردین بکارید.

برای اطلاع از قیمت نهال گردو چندلر و نیز دریافت لیست قیمت نهال‌‌های متعدد می‌توانید با برتر نهال تماس حاصل نمایید.

 • نهال گردو فرنور

در ادامه معرفی انواع نهال گردو به فرنور می‌پردازیم.این رقم یکی از معروف‌ترین ارقام موجود در بازار است که در هر مرکز فروش نهال میوه یافت می‌شود، اما باید توجه داشته باشید که برای خرید نهال شناسنامه دار اقدام نمایید که بتوانید نتیجه موفقیت‌آمیزی حاصل کنید.

خاستگاه فرنور

فرنور متعلق به کشور فرانسه و مقاوم به سرما است. این نهال نیز در دسته دیربرگ‌ها قرار می‌گیرد.

شرایط کاشت فرنور

این نهال گردو را می‌توانید در مناطق سردسیر و از ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا کشت نمایید. بنابراین اگر قصد داشته باشید در مناطق سرد و کوهستانی کشور اقدام به خرید نهال گردو و کشت آن نمایید، فرنور یک گزینه عالی برای شماست.

این رقم، اول یا دوم کاشت محصول می‌دهد و درختان بالغ آن قادرند در هر هکتار، ۵ تن میوه به شما بدهند!

زمان کشت این نهال گردو از اوایل آبان تا اوایل فروردین سال بعد است و در نظر داشته باشید.

 کیفیت میوه فرنور

پوسته نازک و مغز روشن، خوش طعم و خوش عطر از ویژگی‌های میوه فرنور است. قیمت نهال گردو فرنور نیز بر اساس پرطرفدار بودن مغز آن و پر فروش بودن این نهال گردو، تعیین می‌شود

آجیل فرنور به راحتی از پوست جدا می‌شوند و به آسانی به دو نیم تقسیم می‌گردند.

ابعاد درخت فرنور

این نهال گردو به صورت نیمه راست رشد می‌کند. فرنور برای کاشت با تراکم بالا به فاصله 6×5 متر مناسب است.

درخت بالغ فرنور، ارتفاع کوتاهی دارد و معمولا بیشتر از ۵ تا ۶ متر قد نمی‌کشد.

امکان خرید حضوری و خرید اینترنتی نهال گردو فرنور از سوی برتر نهال میسر شده است و شما می‌توانید به آسانی برای خرید نهال میوه لیبل دار از این نهالستان اقدام کنید.

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹

یکی از ارقام جدید نهال گردو که در سال های اخیر به وفور کاشت می شود گردو ژنوتیپ پالیز تیپ نه است. این رقم جزء درختان دیر گل می باشد و به همین دلیل باغداران بدون این که نگران سرمای بهاره باشند به کاشت این گردو مبادرت کنند.

از خصوصیات دیگر گردو ژنوتیپ پالیز این است که این رقم در هکتار تناژ بالایی می دهد، در هکتار می تواند در حدود ۸ الی ۱۰ تن بار بدهد. همچنین به خاطر پا کوتاه بودن این درخت، به راحتی می توان میوه های آن را چید. گردو ژنوتیپ پالیز در سال اول کاشت شروع به باردهی می کند و از این رو یک درخت کاملا زود بارده می‌باشد.

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

انواع دیگر ارقام نهال گردو عبارتند از:

 • نهال گردو فرانکت
 • نهال گردو پکان امریکایی
 • نهال گردو خوشه‌ای ایرانی
 • نهال گردو دماوند
 • نهال گردو تویسرکان
 • نهال گردو خوشه‌ای ترکیه
 • نهال گردو جمال
 • نهال گردو خوشه‌ای فرانسه

قیمت نهال گردو

فروش تمامی ارقام گردو با بهترین قیمت و نیز عرضه انواع نهال میوه با بالاترین کیفیت در دستور کار برتر نهال قرار دارد و شما می‌توانید برای خرید نهال یا دریافت مشاوره تخصصی هر روز در ساعات کاری با این نهالستان معتبر تماس حاصل کنید.

چند نهال گردو در زمین بکاریم؟

تعداد کاشت نهال به نوع رقم نهال بستگی دارد رقم هایی مانند چندلر، فرنور و ژنوتیپ که جزء ارقام پایه کوتاه محصوب می‌شوند را به فاصله ۶ متر در ۶ متر می‌توان کاشت کرد؛ به طور کلی لازم است بدانید که در هر هکتار فقط اجازه دارید 280 نهال گردو بکارید. فاصله بین نهال‌ها نباید کمتر از ۶ متر باشد. همچنین بین ردیف درختان باید 6 متر فاصله قائل شوید.

شرایط زمین برای کاشت نهال گردو

اگر اقدام به خرید اینترنتی نهال گردو کردید، قبل از رسیدن آن‌ها، زمین خود را آماده کنید. در گام اول برای افزایش اکسیژن و توان نگهداری آب، زمین را با تراکتور زیر و رو کنید. این کار باعث می‌شود ریشه‌های جوان نهال گردو به راحتی راه خود را در خاک باز کنند.

محل کشت نهال‌ها را با ایجاد حفره‌های 60 در 60 مشخص کنید. 60 سانتیمتر عمق و 60 سانتی متر قطر.

ترجیحا اطراف زمین را حصار کنید تا برخورد وسایل نقلیه، انسان‌ها یا حیوانات، ریشه نهال گردو را لق نکند. برای زمین، سیستم آبیاری قطره‌ای فراهم کنید.

نکات مهم کشت نهال گردو

در هنگام کاشت، این نکات را در نظر بگیرید:

 • پس از اینکه از مرکز فروش نهال میوه، ارقام مورد نظر خود را خریداری کردید، قبل از کشت، ریشه‌های شکسته یا خیلی بلند را ببرید.
 • چنانچه اقدام به خرید نهال جهاد کشاورزی یعنی نهال شناسنامه دار کرده‌اید، دقت کنید که محل پیوند را چندین سانتی متر بالاتر از سطح زمین قرار دهید.
 • نوک نهال گردو را هرس کنید. ارتفاع 60 سانتی متری از سطح خاک کافی است، مابقی را ببرید.
 • به نهال گردو آب بدهید تا در مکان جدید خود مستقر شوند.
 • بدنه نهال‌ها را با رنگ سفید لاتکس رنگ کنید تا از آفتاب سوختگی در امان بمانند.

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

مراقبت از درختان گردو

برای مراقبت از انواع نهال گردو و تبدیل کردن هر کدام از آن‌ها به یک درخت بالغ و تحقق داشتن یک باغ گردوی پر محصول،  موارد زیر را فراموش نکنید:

 • آبیاری

حواستان به آبیاری نهال گردو در ماه‌های گرم سال باشد،  بهترین شیوه آبیاری به گردو، سیستم آبیاری قطره‌ای است.  

 • کوددهی

نیتروژن برای رشد نهال گردو ضروری است، بنابراین باغ خود را با کود NPK یعنی ترکیبی از نیتروژن، پتاسیم و فسفر تقویت کنید.

این کود به ویژه در سه سال نخست پس از کشت نهال، حیاتی است. پس از رسیدن درختان به سال چهارم و شروع تولید، مقدار نیتروژن را باید افزایش دهید.

 • سموم

 سموم دفع آفات را فراموش نکنید، عملیات سمپاشی باید مداوما انجام شود تا حشرات از درختان دور بمانند. در غیر این صورت حشرات روی کیفیت محصول و سلامت درخت اثر خواهند گذاشت.

 • هرس

علف های هرز را مکررا از بین ببرید تا از سهم آب و غذای ریشه نهال گردو غصب نکنند. همچنین هرس کردن را از سال سوم کشت نهال آغاز کنید.

چگونه نهال گردو مورد نظرمان را سفارش دهیم؟

شما با گشت و گذاری در تارنمای برتر نهال می‌توانید لیست قیمت نهال‌های میوه را مشاهده کنید و رقم گردو مورد نظر خود را انتخاب کنید.

چنانچه نیاز به دریافت توضیحات اضافه‌تر یا مشاوره درباره انتخاب بهترین رقم  گردو دارید، با شماره‌های درج شده تماس بگیرید.

در نهایت می‌توانید سفارش خود را از طریق کاشناسان نهالستان ثبت نمایید و منتظر بمانید تا بهترین نهال گردو تضمینی از طریق باربری برای شما ارسال شود. این در صورتی است که قصد خرید اینترنتی نهال گردو داشته باشید. در غیر این صورت می‌توانید حضوری به نهالستان برتر نهال مراجعه کرده و انواع نهال گردو شناسنامه دار را خریداری کنید.

نهال بادام

دومین آجیل محبوب جهان! اگر قرار باشد تنها یک عبارت در معرفی بادام آورده شود، به نظر ما این بهترین عنوان است. پیش از اینکه مبسوط به کشت نهال بادام، قیمت نهال بادام و شرایط خرید اینترنتی نهال میوه یا خرید حضوری نهال‌های بادام بپردازیم، خوب است ابتدا درباره خود این میوه توصیفی کوتاه ارائه کنیم.

میوه؟! بله! میوه! در حالی که بسیاری‌ها در سرتاسر جهان بر این باورند که بادام، آجیل است، اما واقعیت این است که بادام یک میوه هسته دار به شمار می‌رود که  به نام دروپه شناخته می‌شود.

جالب ‌تر اینکه بادام با هلو، زردآلو، گیلاس و آلو در یک خانواده قرار می‌گیرد، اما تنها بادام است که هسته آن خوراکی است. اگر به دنبال یک درخت آجیل عالی هستید، نهال بادام یک انتخاب فوق العاده است.

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

شرایط کشت نهال بادام

پرورش دادن نهال بادام به آن آسانی که فکرش را می‌کنید، نیست!

به طور خلاصه باید گفت، این نهال‌ها به شرایط گرم و خشک نیاز دارند. بنابراین هوای گرم، خشک و روزهای آفتابی زیاد، برای رشد بسیار مهم هستند، اما همه آن چیزی که این درختان برای بارور شدن خود به آن احتیاج دارند، نیست!

 در واقع این مقدمه به این معنا نیست که سرما در رشد نهال بادام هیچ نقشی ندارد. انواع نهال بادام به مقدار معینی از سرما به صورت میانگین بین 200 تا 400 ساعت در سال وابسته هستند.

سرمایی که باید دمای کمتر از 45 درجه فارنهایت یا 7 درجه سانتیگراد باشد تا نهال بادام بتواند شکوفه دهد. به همین دلیل است که آن‌ها با آب و هوای گرمسیری سازگاری ندارند.

خاک مرطوب و یخبندان برای رشد نهال بادام هیچ ضرری ندارند، از طرفی با وجود اینکه عاشق گرما و خورشید هستند، حضور طولانی مدت زیر نور کامل، مانع گل دادن و میوه دادن آن‌ها می‌شود، بنابراین به سایه هم احتیاج دارند.

درختان بادام  در زمره درختان زود گل دسته بندی می‌شوند که این یکی از سختی‌های پرورش نهال بادام است، زیرا آن‌ها را  در برابر سرما آسیب پذیر می‌کند ولی در حال حاضر ارقام اصلاح شده بادام تولید می‌شود که جزء درختان دیر گل هستد که باغداران با خیال راحت می‌توانند به کاشت این رقم ها مبادرت کنند و نگران زود گل بودن آن نباشند.

همان طور که پیشتر هم گفته شد، خرید نهال بادام و کاشت و مراقبت از آن یک چالش جدی برای شما خواهد بود، زیرا این نهال‌ها برای بارور شدن به مجموعه‌ای از شرایطی نیاز دارند که گاهی در تضاد با هم عمل می‌کنند.

هر چقدر که نهال بادام عاشق نور و گرماست، به همان اندازه حیات آن به بارندگی هم وابسته است. این درختان به بارندگی  در حدود 500-600 میلی متر سالانه احتیاج دارند و چنانچه محقق نشود باید آبیاری درست و اصولی صورت گیرد تا محصول باکیفیت به بار بنشیند.

 در اوایل فصل بهار، در طول تابستان و گاهی در ماه‌های اول پاییز باید میزان آبیاری را افزایش دهید تا اختلالی در روند رشد نهال بادام اتفاق نیفتد و یا جریان میوه دادن درخت بالغ به تعویق نیفتد.

با این وجود باید حدود یک هفته پیش از برداشت محصول، آبیاری را متوقف کنید. بنابراین درک زمان درست برداشت محصول نیز بسیار حائز اهمیت است

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

انواع  نهال بادام

پیش از خرید نهال بادام از بهترین نهالستان یا نهال فروشی آنلاین، درک دو نوع درخت بادام ضروری است:

 • بادام تلخ
 • و بادام شیرین.

 بادام تلخ، درختان گلدار زینتی هستند که هرگز آجیل نمی‌دهند. این نوع نهال بادام برای زنبورها مفیدند، زیرا از اولین درختانی هستند که در بهار شکوفه می‌دهند. درختان بادام شیرین از نوع مثمر هستند.

خرید نهال بادام

چه قصد دارید حضوری به مرکز فروش نهال بادام در شهرتان بروید و رقم مورد نظر خود را خریداری کنید و چه خرید اینترنتی نهال بادام را در نظر دارید، مهمترین نکته‌ای که نباید ساده از کنارش بگذرید، شرایط آب و هوایی جغرافیایی و انتخاب گزینه نهایی رقم نهال بادام است.

در واقع همان طور که بیان کردیم، کشت بادام به اندازه کافی شرایط دشواری دارد، شما با انتخاب یک رقم اشتباه که هیچ سازگاری با محیط زندگی‌تان ندارد این دشواری را چند برابر نکنید.

 نکته مهم دیگر که درباره انتخاب نهال بادام صدق می‌کند این است که ابتدا باید مشخص کنید با چه هدفی بادام می‌کارید. آیا قصد دارید آجیل تولید کنید یا یک درخت زینتی می‌خواهید. به هر حال دانستن این نکته که درخت بادام به صورت شیرین و تلخ در بازارهای جهانی عرضه می‌شود ضروری است و قیمت نهال بادام را نیز تعیین می‌کند.

انواع ارقام نهال بادام که در ایران قابل کشت است را می‌توان این‌گونه نام برد:

 • نهال بادام شاهرودی
 • نهال بادام تونو
 • نهال بادام شکوفه
 • نهال بادام ربیع
 • نهال بادام سهند
 • نهال بادام فرانیس
 • نهال بادام مامایی
 • نهال بادام پسته‌ای
 • نهال بادام آذر
 • نهال بادام یلدا
 • نهال بادام اسراییلی
 • نهال بادام اسکندر
 • نهال بادام حریر
 • نهال بادام تاجری
 • نهال بادام اسپانیایی
 • نهال بادام نون پاریل
 • نهال بادام منقا
 • نهال بادام کاغذی
 • نهال بادام علی بابا
 • نهال بادام شمشیری
 • نهال بادام فرانسه

نکته حایز اهمیت اینکه  تمامی این ارقام را می‌توانید از نهالستان مجوز دار برتر نهال تهیه کنید. برای دریافت لیست قیمت نهال‌ها هم می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

نکات مهم کاشت نهال بادام

اگر نخستین گام در زندگی نهال‌های بادام را به درستی بردارید، آینده سالم آن‌ها را تضمین کرده‌اید.

ایده‌آل‌ترین فاصله بین نهال‌ها ۴ در 4 متر است. بنابراین حد فاصل بادام‌ها را از همسایگانشان حفظ کنید.

نکته مهم دیگری که پیش از کاشت نهال بادام وجود دارد که ریشه‌ها را کاملا خیس کنید، ریشه قبل از اینکه در حفره قرار گیرد باید خیس شود تا بتواند شروع خوبی داشته باشد.

حفره را عریض و طویل بِکَنید. هم عمق و هم عرض زیاد. بادام اصلا دوست ندارد نزدیک به سطح زمین و درون سوراخی تنگ زندانی شود، بنابراین در کندن حفره که خانه ابدی ریشه‌هاست، دقت کنید.

هنگام پر کردن حفره، خاک را محکم در اطراف ریشه بریزید. هنگامی که سوراخ محکم پر شد، باید دو سطل آب به نهال بادام بدهید تا آن را به خوبی در خانه جدید خود تثبیت کنید.

بهتر است با افزودن مقداری کود، انواع نهال بادام را تقویت کنید، بهتر است عملیات کشت را در  پاییز انجام دهید و کوددهی را به بهار واگذار کنید.

چگونه از نهال بادام مراقبت کنیم

حفظ سلامت نهال بادام نیاز به اجرای چند نکته ساده دارد.

 • آبیاری مداوم

نهال خود را به طور منظم آبیاری کنید. درست است که درختان بادام به خشکی مقاوم هستند و عاشق تابستان‌های گرم و خشک، اما ریشه‌های آن‌ها به آب و رطوبت هم نیاز مبرم دارند. شما باید حداقل ده روز یکبار نهال بادام را آبیاری کنید، فقط در صورتی که بارندگی شدید رخ داده باشد می‌توانید از آبیاری خودداری کنید. البته همه این‌ها در صورتی است که خاک زهکشی مناسب داشته باشد، وگرنه اصلا بعید نیست که با این سبک آبیاری ریشه‌ها را دچار پوسیدگی کنید.

 • کوددهی

بهترین فصل برای کود دادن به نهال بادام،  بهار است. پیشتر هم گفتیم بهتر است نهال خود را در پاییز بکارید تا در بهار به آن کود برسانید. بهترین کود، کود حاوی نیتروژن است که قدرت کافی برای رشد را در اختیار ریشه‌ها قرار دهد. هرچه سن نهال بادام بیشتر می‌شود و به بلوغ می‌رسد، درصد نیاز به نیتروژن کاهش پیدا میکند.وقتی نهال بادام، به درختی بارور تبدیل شد، می‌توانید پای ریشه آن یک بار برای همیشه کود حاوی اوره اضافه کنید

 • آفات و بیماری‌ها

سرتاسر حیات درختان بادام، نیازمند مراقبت مداوم است. شایع‌ترین آفت بادام که در پسته و دیگر آجیل‌ها نیز دیده می‌شود، کرم ناف پرتقال است. این کرم می‌تواند باعث بالا رفتن هزینه فراوری میوه بادام، کاهش عملکرد درخت و درنهایت آلودگی محصول به آفلاتوکسین شود.

 بهترین راه برای ایمن نگه داشتن درخت بادام، برداشت تمام آجیل از درخت است. اگر در کنار تنه درخت، انبوهی از حشرات دیدید حتما از اسپری‌های مناسب برای دفع آن‌ها استفاده کنید.

مراقب پوست نهال بادام و درختان بالغ باشید. در صورت اصابت هر شی با بدنه درخت بادام، امکان ابتلا به بیماری و آفات وجود دارد. به خصوص در فصل برداشت مراقب ماشین آلات باشید، همیشه محلول تمیز کننده در دسترس داشته باشید.

 • هرس

پیشنهاد می‌کنیم سالانه حدود بیست درصد از تاج درخت را هرس کنید تا هوا و نور بیشتری به برگ‌ها و شاخه‌های جوان برسد.

 هرس را الزاما در فصل زمستان انجام دهید. درخت باید در خواب زمستانی باشد که شما بخشی از چتر یا تاج آن را هرس کنید. دی ماه بهترین ماه برای انجام این کار است، اما اگر با شاخه بیمار، آفت زده، شکسته یا مرده‌ای برخورد کردید، هر ماه از سال که باشد آن را هرس کنید.

احداث باغ با خرید انواع نهال [گردو، میوه و بادام]

قیمت نهال بادام

برای خرید بهترین نهال بادام، می‌توانید به صورت حضوری به نهالستان برتر نهال آمده و رقم مورد نظر خود را خریداری کنید. چنانچه بعد مسافت مانع خرید حضوری می‌شود، امکان خرید اینترنتی نهال بادام با مناسب‌ترین قیمت برای شما وجود دارد.

اگر در انتخاب رقم دچار تردید هستید، پیشنهاد می‌کنیم با برتر نهال تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه راهنمایی دقیقی با توجه به اقلیم، آب و هوا، مساحت زمین، نوع خاک و اهداف شما ارائه دهند.

قیمت نهال بادام در برتر نهال با توجه به کیفیت کاملا به صرفه بوده و فروش نهال بادام شناسنامه دار با تضمین باروری و کیفیت محصول انجام می‌شود

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال