خرید نهال گردو در ارومیه✔️ قیمت انواع نهال گردو پربار

هر آنچه که باید درباره نهال گردو در ارومیه بدانید

می دانیم که برای شروع اصولی کار کشت و باغداری، خصوصا احداث باغات گردو در ارومیه باید قبل از هر کار با فرد متخصص و کارشناس در این زمینه مشورت کنیم. در سال های اخیر تمامی نهالستان های معتبر در ارومیه کارشناسانی دارند که می توان با روش های مختلف با آن ها ارتباط گرفت و تمامی سوالات و ابهامات را در خصوص روش پرورش نهال گردو د ارومیه و یا سازگارترین گونه گردو با اقلیم ارومیه پرسید. برای درک بهتر این مطلب ابتدا باید با شرایط اقلیمی و آب و هوایی ارومیه و همچنین شرایط سازگار برای رشد و پرورش نهال گردو آشنا شویم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. هدف اصلی ما از ارائه این مقاله معرفی گونه های نهال گردو سازگار با اقلیم آب و هوایی، خاک شهر ارومیه، نحوه کاشت و پرورش و همچنین معتبرترین مراکز فروش نهال گردو شناسنامه دار در استان آذربایجان غربی، شهر ارومیه است. یکی از شهر های کوهستانی و سردسیری که دارای اقلیم بسیار مطلوب برای کاشت سه رقم نهال گردو می باشد، شهر ارومیه در مرکزیت استان آدربایجان غربی است. از آن جایی که عمده محصولات کشاورزی تولید شده در این شهر از سطح کیفی بسیار بالایی برخوردار هستند و جز محصولات صادراتی به شمار می آیند به کشور های همسایه و هم مرز مانند ترکیه، جمهوری آذربایجان و شهر های وان و باکو صادر می شوند. پیش تر گفتیم که تنها می توان به کاشت سه رقم نهال گردو از میان صد ها گونه نهال گردو، در ارومیه پرداخت؛ دلیل این امر این است که به دلیل قرار گرفتن شهر ارومیه در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا، این شهر در دسته شهر های سردسیر کوهستانی قرار می گیرد و تنها می توان گونه های مقاوم به سرما و سازگار با این اقلیم را در ارومیه کشت کرد.

نمایش محصولات


از کاشت تا برداشت همراه شما هستیم

آدرس دفتر مرکزی : میاندواب خیابان ۲۴ متری نرسیده به مسجد فاطمه زهرا (س) شرکت برتر نهال

آدرس گلخانه : شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

ساعات پشتیبانی : 24 ساعته

تاریخچه باغات گردو در ارومیه

در ادوار گذشته و البته نه چندان دور از ارومیه و روستای دیگاله که تنها چند کیلو متر از سمت شمال شرق با شهر ارومیه فاصله دارد، تحت عنوان شهر باغ یاد می شده است. دلیل این نام گذاری وجود باغ های سیب، آلبالو و گردو بود که در سطح شهر و همچنین مناطق اطراف به وفور یافت می شد. در سال های اخیر به دلیل اتخاذ سیاست های جدید شهرداری و شهرسازی، تمامی این باغات از بین رفته اند و شهر به سمت صنعتی و ماشینی شدن توسعه یافته است و دیگری خبری از باغات گردو دیگه نیست و تحت عنوان خاطره و نماد در تاریخ ماندگار شده است. این یک فاجعه زیست محیطی به حساب می آید. این موضوع نشانگر این است که از زمان های بسیار قدیم یعنی حدود چند هزار سال قبل ایرانیان اقدام به کاشت و احداث باغات گردو می کرده اند. البته موضوعی که در این میان مطرح است تنوع بسیار بالای ارقام نهال گردو است که هر گونه در یک اقلیم ممکن است سازگاری و بازدهی داشته باشد. در این رابطه می توات از تجربه گذشتگان و همچنین کارشناسان مجرب و کارآزموده در این زمینه بهره گرفت تا با یک اشتباه هزینه خود را هدر ندهید؛ زیرا ممکن است شما با خرید یک گونه ناسازگار و کاشت آن بازدهی مطلوب را نداشته باشید و علاوه بر سرمایه، وقت خود را نیز هدر بدهید.

شرایط اقلیمی در ارومیه

شهر ارومیه که در مرکز استان آذر بایجان غربی قرار دارد، از لحاظ جغرافیایی در شمال غربی کشور ایران واقع شده است و به دلیل پوشش گیاهی بسیار متنوع و گسترده ای که دارد یکی از مطلوب ترین اقلیم ها برای کشت ارقام نهال میوه و محصولات زراعی سردسیری است. به دلیل قرار گرفتن این شهر در حصار کوه های بلند و عظیم از شمال به جنوب، آب و هوای کوهستانی و سرد سیری بر آن جا حاکم است و در اثر آب شدن برف این کوه ها و جاری شدن آب آن به مناطق پست و کم ارتفاع ارومیه مانند دره رود کلوی، گسل عظیم خوی و دریاچه ارومیه منابع آبی مناسبی جمع آوری می شود. در مناطق مختلف این استان آب و هوای مختلفی دیده می شود که آن هم به جهت وزش بادهای اقیانوس اطلس، ارتفاع مکان، میزان ارتفاع و فاصله از سطح دریا و… بستگی دارد. در فصل تابستان در اثر وجود کوه های بلند اطراف ارومیه وزش باد کم احساس می شود اما در عوض تابش مستقیم نور خورشید را داریم که سبب رشد و رسیدن میوه های باغات می شود. از آن جایی که آب و هوای این شهر بیشتر تحت ثاثیر جو اقیانوس اطلس است و هوا مدیترانه ای و مرطوب است اما گاهی اوقات در اثر وزش باد های سرد و ورود توده هوای سرد از سمت شمال این شهر، دمای هوا کاهش محسوسی دارد و زمستان های سرد و خشکی را پیش رو خواهیم داشت. در سال های گذشته وجود دریاچه ارومیه علاوه بر این که باعث تعدیل و مرطوب نگه داشتن هوا می شد، نوعی تفرجگاه نیز محسوب می شود؛ اما با خشک شدن این دریاچه تاثیرات نامطلوبی را روی درجه حرارت هوا و کشاورزی منطقه تجربه خواهیم کرد. جالب است بدانید که الگوی بارشی در شهر ارومیه مشابه الگوی بارشی مدیترانه ای است؛ به گونه ای که در فصل های بهار، پاییز و زمستان غالب بارش ها صورت می گیرند که در برخی مناطق تحت تاثیر تخلیه سیستم های رطوبتی در اثر برخورد با رشته کوه زاگرس می باشد. تمامی مطالب گفته شده در خصوص اقلیم این شهر این مفهوم را می رساند که سازگار ترین نهال ها برای کاشت در ارومیه عبارتند از نهال آلبالو، سیب و چند گونه نهال گردو که به دلیل سازگاری بالا از کشت آن می توان به بازدهی بسیار بالا و سود آوری خوبی رسید.

توضیحات کامل در رابطه با احداث باغ گردو در ارومیه

افراد بسیاری هستند که ادعا می کنند در زمینه احداث باغ گردو تخصص و آگاهی کافی را دارند که در این روش ها تنها بازدهی و محصول دهی برای افراد مهم است اما امروزه با پیشرفت و گسترش علم در زمینه کشاورزی می توان از روش ها و متد های جدید و نوینی به کار گرفت که با پرداخت کمترین هزینه و صرف کمترین زمان و زحمت می توان به بیشترین بازدهی محصول رسید. در واقع به زبان ساده تر می توان گفت: کار کمتر، بازدهی بیشتر. پس در این قسمت از مقاله قصد داریم به آموزش مدرن در حوزه کاشت و احداث باغات گردو بپردازیم. دقت داشته باشید که تک تک مواردی که گفته می شود و الزام رعایت دارند و تمامی مقادیر و اعداد به ازای هر یک هکتار زمین می باشد.
مکان یابی
اولین نکته ای که برای احداث باغات گردو باید در نظر گرفت این است که مطلوب ترین و سازگار ترین نقطه را با توجه به اقلیم آب و هوایی و صد البته موقعیت جغرافیایی انتخاب کنیم. از آن جایی که مناسب ترین عرض جغرافیایی برای رشد نهال گردو ۳۰ تا ۵۰ درجه شمالی است و خوشبختانه کشور ایران نیز در عرض جغرافیایی ۲۰ تا ۴۹ درجه شمالی جای گرفته است می توان گفت که غالب نقاط ایران سازگار با کشت نهال گردو هستند. در برخی موارد نهال گردو دارای حساسیت های پیچیده ای در خصوص کاشت و پرورش دارد؛ برای مثال: دمای مناسب برای گرده افشانی نهال گردو حدودا ۲۰ درجه و همچنین دمای مناسب برای محصول دهی حداقل ۲۰ و حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد. میزان رطوبت لازم برای منطقه کاشت نهال گردو نیز باید حداقل ۲۵ و حداکثر ۶۰ درصد باشد. یک باغدار کار آزموده باید تمامی این نکات ریز و جزیی به ظاهر ساده را رعایت کند. اقلیم کاشت نهال باید زمستان های سرد و مرطوب با تابستان های معتدل و خنک باشد ( آب و هوای مدیترانه ای) ارتفاع استاندارد اراضی از سطح دریا برای کاشت نهال گردو باید از ۰ تا ۳۰۰۰ متر باشد. با در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده می توان بهترین مکان را برای پرورش نهال گردو انتخاب نمود.
انتخاب نهال مناسب و سازگار با مکان
پس از انتخاب مکان کاشت نهال، باید اقدام به شناسایی و خرید گونه سازگار با اقلیم منطقه کرد، برای این مورد توصیه می کنیم که با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید تا به شیوه درست عمل کرده باشید. اهمیت این موضوع را زمانی متوجه می شوید که با کاشت نهال سازگار و مطلوب به بازدهی و سود بسیار بالایی برسید.
رسیدگی های قبل و بعد کاشت نهال گردو
_اولین نکته در این خصوص فراهم کردن خاک مناسب و غنی که با نهال گردو می باشد. دقت کنید که حتما قبل از کاشت خاک را زهکشی نمایید. خاک های لومی به جهت نیمه سنگین بودن و حفظ رطوبت نسبی، نسبت به خاک های شنی سنگین و مرطوب ارجحیت دارند.
_نکته دوم می تواند در خصوص رعایت فاصله کاشت هر نهال گردو باشد زیرا در سال های بعد که تبدیل به درخت گردو می شود فضای بیشتری لازم دارد. این موضوع ممکن است در ابتدا به چشم نیاید و عواقب خوبی در پی نخواهد داشت. فاصله استاندارد برای برخی ارقام نهال گردو که رشد بسیار خوبی دارند تا ۱۵ متر نیز در نظر گرفته می شود اما برای ارقام اصلاح شده، ۶ متر فاصله کافیست.
_نکته سوم روش صحیح و مدت آبیاری است که برای نهال گردو باید در نظر گرفته شود. بهره گرفتن از روش آبیاری قطره ای می تواند میزان هدر رفت آب را تا ۲ هزار متر مکعب در هر هکتار کاهش دهد اما به صورت کلی هر نهال گردو در سال هایی که به رشد حداکثری رسیده، را در ارومیه باید سالانه هزار متر مکعب آبیاری نمود.
_نکته چهارم در خصوص آفات و بیماری هاییست که نهال گردو ممکن است به آن ها دچار شود. شته، کرم خراط، باکتریوز و کرم سیب از جمله آفاتی هستند که ممکن است باغات گردو را آلوده کنند. در زمان احداث باغ باید روش های برای مبارزه با آن ها اتخاذ نمود.

آیا کاشت نهال گردو در ارومیه حالت اقتصادی دارد؟

یکی از سوالات رایج افراد در هنگام خرید نهال از نهالستان های ارومیه این است که چه نهالی خریداری نماییم تا با کاشت آن به سود خوبی برسیم؟ در پاسخ این افراد ما نهال گردو را پیشنهاد می دهیم که سازگاری بالایی با اقلیم آب و هوایی ارومیه دارد اما نکته حائز اهمیت اینجاست که تمامی ارقام نهال گردو مناسب کاشت در باغات ارومیه نخواهند بود. احداث باغات گردو در ارومیه می تواند یکی از پر درآمد ترین و اقتصادی ترین شغل ها در این استان باشد؛ به شرط آن که تمامی اصول اولیه کشاورزی اعم از انتخاب نهال مناسب و سازگار با منطقه و انتخاب مکان مناسب برای کاشت و… به درستی صورت گیرد. در ادامه مقاله با ما باشید تا تمامی ویژگی های و شرایطی که نهال گردو برای رشد و پرورش در باغات ارومیه نیاز دارد را مرور کنیم‌. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که چرا کاشت نهال در ارومیه می تواند برای باغدار حالت اقتصادی داشته باشد؟ از آن جایی که یکی از اصلی ترین شرایط رشد نهال گردو، وجود اقلیم و آب و هوای سرد کوهستانی با زمستان های سرد و طولانی است، می تواند سازگاری مطلوبی با اقلیم ارومیه داشته باشد. نهال گرد جز ارقام دیر گل می باشد که غالبا در این مناطق پس از تجربه سرما بهاره اقدام به گلدهی می کند. در صورتی که نهال گردو در این اقلیم مطلوب و سازگار رشد کند و به موقع گلدهی کند می تواند در انتهای فصل تابستان باردهی بسیار بالایی با سطح کیفی عالی داشته باشد که این میزان محصول قطعا برای کشاورزان و باغداران توجیه اقتصادی خواهد داشت.

خرید نهال گردو در ارومیه

پیش تر گفتیم که یکی از اصلی ترین نکات در خصوص نهال گردو و احداث باغ گردو، یافتن نهالستانی در شهر ارومیه است که بتوان از همه جهات به آن اعتماد کرد و بهترین و سازگار ترین نهال گردو مناسب را خریداری نمود. این امر از جهات بسیاری حائز اهمیت است. اگر باغدار نهال گردو را از مراکز فروش معتبر و مورد تایید جهاد کشاورزی خریداری نکند، درصورت خرید و عدم دریافت بازدهی مطلوب نمی تواند ادعایی داشته باشد زیرا مدرکی برای ارائه ندارد. همچنین مراکز غیر معتبر و نهالستان های بدون مجوز، قیمت های بسیار گزاف و نا معقولی برای نهال در نظر می گیرند که ممکن است به ضرر خریدار باشد. باغات گردو ممکن است هزینه های جانبی بسیاری داشته باشد و اولین هزینه، خرید نهال است که با مشورت گرفتن از کارشناسان با تجربه در این حیطه اولین قدم خود را در زمینه احداث باغ، محکم و استوار بردارید.

همچنین برای خرید نهال گردو تهران اینجا کلیک کنید.

فروش نهال در ارومیه

به دلیل سود آوری بسیار بالای نهال گردو و احداث باغ گردو متقاضیان و مشتریان بسیاری در این زمینه وجود دارند که به الزام پاسخگوی به نیاز آن ها باید مراکز فروش معتبری در ارومیه وجود داشته باشند که بتوان در این راستا اقدام به خدمت رسانی به همشهریان عزیز ارومیه ای کرد‌ گفتیم که بیش از ۶۰ نوع نهال گردو در ایران موجود است که هر گونه در یک اقلیم ممکن است سازگاری و باردهی داشته باشد. در این خصوص بهتر است فروشنده نهال دقت کند که حتما نهال سازگار با همان منطقه را تولید و عرضه کند. امروزه بسیاری از نهال فروشی های معتبر ارومیه در سایت خود مطالب بسیار مفیدی در خصوص راهنمای انتخاب نهال میوه و نهال گردو سازگار با اقلیم ارومیه درج کرده اند که توصیه می کنیم حتما قبل از فرآیند خرید مطالعه نمایید. برخی ارقام نهال گردو به سبب رشد ویژه و بازدهی بالا در ارومیه، از میزان فروش بالاتری برخوردارند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

نهال گردو مناسب ارومیه

انتخاب نهال گردو مناسب اقلیم منطقه یکی از مهم ترین موارد در زمان احداث باغ است زیرا تمامی ارقام نهال گردو که بیش از ۶۰ نوع هستند قادر به سازگاری در همه مناطق نخواهند بود و هر گونه ممکن است به یک یا چند اقلیم اختصاص یابد. مثلا نهال گردو پالیز تیپ ۷ برای مناطق سردسیری مناسب کاشت است. پس برای کسب اطلاعات در این خصوص با ما همراه باشید تا مطلوب ترین نهال گردو در ارومیه را معرفی کنیم.
برای مناطق سرد سیری همچون شهر ارومیه بهتر است ارقام دیر گل را تهیه کنید زیرا در برابر سرمای احتمالی بهاره مقاوم خواهد بود. نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۷، ۸ و ۹ و همچنین نهال گردو چندلر و فرنور جز سازگار ترین ارقام در ارومیه خواهند بود‌ که در ادامه به معرفی تمامی فاکتور های رشد این ارقام خواهیم پرداخت.

انواع نهال گردو در ارومیه

گفتیم که مناسب ترین نهال ها برای شهر ارومیه، ارقام نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۷، ۸ و ۹ و همچنین نهال گردو چندلر و فرنور می باشند که ویژگی های بارز هریک عبارتند از:

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ 9

  این رقم بسیار دیرگل و دیر برگ می باشد و بازدهی بالایی در مناطق سرد کوهستانی خواهد داشت به گونه ای که سالانه در هکتار میانگین ۱۵ تن محصول می دهد. از آن جایی که این گونه تاج بزرگی دارد بهتر است با فواصل ۶ متری کاشته شود و میزان سازگاری آن در ارتفاعات از ۰ تا ۳۰۰۰ متری از سطح دریا مثال زدنی است. این گونه حداقل دمای منفی ۳۰ درجه و حداکثر دمای ۴۵ درجه را تحمل می کند.

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ 8

  این رقم خود سازگار به نهال دوبار گل شهرت یافته است و در اواخر فروردین گلدهی می کند پس دیرگل است. محدودیت رقم و عدد در میزان ارتفاع از سطح دریا نخواهد داشت و بهتر است در زمین های مربعی با فواصل ۵ متر در ۵ متر کاشته شود. میزان تحمل حداقل دما منفی ۳۰ و حداکثر دما ۴۵ درجه خواهد بود‌.

 • نهال گردو ژنوتیپ تیپ 7

  نهال گردو کانادایی یا تیپ ۷ پالیز نیز دیر گل و سردسیری است که هرساله در اواخر شهربور میانگین ۱۰ تن باردهی می کند. فاصله استاندارد کاشت این رقم ۶ متر است. از ارتفاع ۰ تا ۳۰۰۰ متر از سطح دریا گلدهی خواهد کرد.

 • نهال گردو چندلر

  این رقم نیز در شمار ارقام گردو دیرگل و سردسیری به حساب می‌ آید که در ارتفاع ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ متری از سطح دریا سازگاری دارد. میزان فواصلی که برای کاشت این‌گونه باید در نظر گرفت ۶ در ۶ متر مربع می‌ باشد و حداقل درجه حرارتی که تحمل خواهد کرد منفی ۳۰ و حداکثر ۴۰ درجه سانتی‌گراد است.

 • نهال گردو فرنور پیوندی

  آخرین رقم گردوی مناسب کاشت در اقلیم شهر ارومیه نهال گردو فرنور پیوندی می‌ باشد که همانند دیگر ارقام گفته ‌شده دیرگل و سردسیری است و سالانه در هر هکتار می‌توان انتظار ۴ تن بازدهی محصول داشت. فاصله کاشت این رقم ۶ متر است و در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا سازگار تر است. این رقم نیز تحمل حداقل دما منفی ۳۰ و حداکثر ۴۰ درجه سانتی گراد را دارد.

قیمت نهال گردو در ارومیه

در این قسمت از مقاله به قیمت ارقام مختلف نهال گردو در ارومیه خواهیم پرداخت. شما بهتر می دانید که قیمت یک نهال سالم و عاری از بیماری و آفت در سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است اما به صورت کلی قیمت نهال بر اساس سطح کیفی محصولات آن تعیین خواهد شد. شاید شما تصور کنید که برای احداث باغ تنها لازم است برای خرید زمین و نهال هزینه کنید اما این کار پرسود نیازمند سرمایه گذاری بسیاری است که البته پس از چند سال چند برابر آن را دریافت خواهید کرد. هزینه های اصلی و جانبی احداث باغ گردو عبارتند از :
۱.هزینه خرید باغ در یک مکان مناسب
۲. هزینه خرید نهال گردو به تعداد مناسب برای هر یک هکتار زمین
۳.هزینه تامین تجهیزات اولیه که شامل ابزارهای لازم برای باغداری، نصب سیستم آبیاری، ماشین آلات، تجهیزات برداشت و بسته بندی محصول
۴. هزینه نیروی انسانی و تامین انرژی برق و آب و …
۵. هزینه های نگهداری و رسیدگی به باغ که به صورت کلی شامل کود، سموم شیمیایی و … است.

بهترین نهال گردو ارومیه

در جمع‌بندی کلی که از تمام فاکتورهای گفته‌شده درخصوص مکان‌یابی، آبیاری، شرایط بافت خاکی منطقه، آفات رایج در ارومیه، شرایط آب و هوایی و … گفته شد، می‌ توانید بهترین نهال گردو که از لحاظ سازگاری و مقاومت بیشترین بازدهی را در شهر ارومیه دارد خریداری نمایید. در این خصوص بهتر است با چندین کارشناس مجرب در این حیطه مشورت نموده و سپس اقدام به خرید بهترین نهال گردو برای احداث باغ خود کنید. زیرا اولین و مهم‌ترین قدم در هنگام احداث باغ گردو خرید بهترین نهال گردو مناسب آن‌ منطقه است.

نهالستان گردو در ارومیه

حال که تمامی اطلاعات را در خصوص سازگار ترین گونه‌ های نهال گردو در اقلیم ارومیه دانستیم بهتر است به‌ دنبال آدرس معتبر ترین و بزرگ‌ ترین نهالستان گردو در ارومیه باشیم. در این خصوص می‌ توانید از طریق شماره‌ های درج شده در سایت با ما ارتباط بگیرید تا پاسخ تمامی سؤالاتتان را در اختیارتان بگذاریم.

نتیجه گیری

اگر مقاله فوق را به صورت کامل و جامع مطالعه کرده باشید، تمامی مطالب در خصوص نهال گردو مناسب و سازگار با شهر ارومیه و همچنین صفر تا صد احداث باغ گردو را برایتان شرح دادیم. تمامی آموزش ها به صورت اصولی و بر طبق روش های مدرن و روز دنیا برایتان ارائه شد و سعی بر این بود که چیزی از قلم نیفتد. در صورتی که قصد احداث باغ گردو و یا خرید نهال گردو در ارومیه را دارید حتما مقاله فوق را به صورت قدم به قدم مطالعه کنید تا خریدی مطمئن را تجربه کنید. نهال های بسیاری در شهر ارومیه برای کاشت و پرورش سازگاری دارند و با توجه به خاک و شرایط اقلمی ا شهر مستعد هستند اما می توان با اطمینان گفت که هیچ یک از آن ها سود آوری و بازدهی کاشت نهال گردو را نخواهند داشت چرا که علاوه بر میوه گردو از چوب، برگ، پوست و روغن‌ گردو نیز می توان بهره برداری و سود آوری کرد. برای برآورد هزینه احداث هر یک هکتار باغ گردو، ارقام سازگار نهال گردو با اقلیم ارومیه، قیمت نهال گردو، شرایط کاشت، داشت، برداشت و همچنین ارائه تمامی خدمات رسیدگی به باغات می توانید به صورت حضوری و یا آنلاین از کارشناسان برتر نهال از طریق شماره های درج شده در سایت به کسب اطلاعات بپردازید.همچنین شما عزیزان برای مطالعه ارقام نهال های میوه دیگر که در شهر ارومیه می توان کاشت کرد، به صفحه خرید نهال در ارومیه مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال