خرید نهال گردو در قم✔️ قیمت انواع نهال گردو پربار

هر آنچه که باید درباره نهال گردو در قم بدانید

عصر حاضر به عنوان عصر صنعتی شناخته شده است بیشتر افراد برای کسب درآمد بالا و ثابت به دنبال شغل های صنعتی و یا احداث کارخانه ها می باشند. یکی از شغل هایی که در این عصر مورد اجعاف قرار گرفته است، شغل تولیدی در زمینه کشاورزی و محصولات کشاورزی می باشد.
باید دقت داشته باشیم هر چقدر دوران صنعتی تر شود به همان اندازه احتیاج مردم به محصولات کشاورزی افزایش چشمگیری خواهد داشت. متاسفانه با عدم آگاهی بسیاری از افراد، مخصوصاً در کشور ما باعث شده تا بیشتر زمین های کشور ما بدون کشت و سرمایه گذاری کشاورزی باقی بمانند. کشور ایران دارای پتانسیل خیلی بالایی جهت درآمد کلان و میلیونی می باشد.

● کشت گردو در کل نواحی کشور ایران
یکی از این رشته های کشاورزی می توان به احداث باغ گردو اشاره کرد. لازم نیست شما فقط در شهر خودتان به احداث باغ گردو فکر کنید، بهتر است تمامی اقلیم های شهر ایران را مورد مطالعه قرار دهید اقلیمی که از پتانسیل آن کمتر استفاده شده است و پتانسیل بالایی جهت احداث باغ گردو را دارد در نظر گرفته و آن را بشناسید.
بر روی آن مطالعه انجام داده، سپس بر حسب اطلاعات به دست آمده، ارقام نهال های اصلاح شده و ژنوتیپ وارد شده به بازار را شناخته و بر روی آن ها تمرکز کنید. از مشاوره متخصصین و گیاه شناسان مرکز گیاهپزشکی یا نهالستان های معتبر غافل نشوید. تمامی اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کرده و بر حسب آن تصمیم بگیرید که در کدام اقلیم شهر چه نوع ارقام نهال گردویی را می‌ توانید کشت کنید.

● مزیت احداث باغ گردو
مزیت احداث باغ گردو در اقلیم کشور چند مورد می باشد:
۱. به سرمایه چندانی احتیاج ندارید.
۲. بسیار کم ریسک می باشد.
۳. به خاطر طول عمر بالای درخت گردو نه تنها به شغل شما بلکه به یک کسب درآمد ثابت و معتبر برای فرزندان شما نیز تبدیل خواهد شد.
یکی از این مناطقی که شما بهتر است بر روی آن مطالعه کنید، شهر قم می باشد. ما در زیر به صورت مفصل در مورد اقلیم شهر قم، میزان بارش، ارقام نهال مورد پسند شهر قم و دیگر موارد آن اشاره خواهیم کرد که بهتر است در ادامه مطلب همراه ما باشید.

نمایش محصولات


از کاشت تا برداشت همراه شما هستیم

آدرس دفتر مرکزی : میاندواب خیابان ۲۴ متری نرسیده به مسجد فاطمه زهرا (س) شرکت برتر نهال

آدرس گلخانه : شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

ساعات پشتیبانی : 24 ساعته

تاریخچه باغات گردو در قم

آمار برگرفته از مسئولین شهر قم، حدود ۱۴۰۰ هکتار باغ گردو در استان قم وجود دارد که شاید میزان آن کم باشد ولی کیفیت گردوی قم خیلی زیاد بوده و بیشتر افراد به دنبال خرید نژادهای گردوی قم می باشند. معمولاً میانگین برداشت گردو سالانه در قم به دو تن می رسد. ولی سال گذشته با توجه به نوع کشت گردو و شرایط سازگار باعث شده است تا ۲۵۰۰ تن نیز برسد.
البته نباید فراموش کنیم که در سالهای گذشته به خاطر تغییر اقلیمی در کشور ایران و همچنین سرمای دیررس در فصل بهار، خشکسالی بالا در فصل تابستان در چند سال گذشته میزان برداشت گردو در این شهر کاهش پیدا کرد. بلافاصله با کمک مسئولین و همراهی کشاورزان، با بهره بردن از عملیات پیوندی، استفاده از اقدامات کارشناسی و اطلاعات نوین گیاهپزشکی، تازه سازی کردن باغ ها میزان برداشت گردو افزایش پیدا کرد.

● آیا اقلیم تمامی مناطق قم گرم و خشک می باشد؟؟
نباید فراموش کنیم، تمامی مناطق قم جزو اقلیم گرم و خشک و نیمه بیابانی محسوب نمی شود. بلکه قسمت های از آن در بخش کوهستانی واقع شده است به نام کهک و خلجستان! در این مناطق باغداران به کشت ارقام نهال دستجرد، کرمجان، قاهان و فردو مشغول هستند. ولی مهمترین آنها که تقاضای خیلی زیادی در بازار داخلی و بازار خارجی دارد می‌توان به پوست کاغذی اشاره کرد که مغز آن بسیار سفید و ترد می باشد. البته در سال‌های اخیر نهال گردوی ژنوتیپ پالیز نیز در میان کشاورزان محبوبیت خاصی پیدا کرده است.
خوشبختانه کشاورزان و باغداران قم با پیدا کردن روش هایی جهت انبار کردن محصولات کشاورزی و همچنین صادرات محصولات خود به کشورهای اروپایی مخصوصاً به قاره آفریقا توانستند تقریباً چند درصد از پتانسیل این شهر را مورد استفاده قرار بدهند. البته نباید فراموش کنیم که به خاطر شرایط آب و هوایی شهر قم، بارندگی کم، خشکسالی، کاهش دما در زمستان، افزایش دما در تابستان بهترین گزینه برای باغداران گرامی کاشت درخت گردو می باشد.

شرایط اقلیمی در قم

قم شهری می باشد، در حاشیه کویر قرار گرفته است. فاصله آن از جنوب شهر تهران در حدود ۱۴۰ کیلومتر می باشد و مساحت آن به ۱۱ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع می رسد. آب و هوای غالب بر شهر قم اقلیم نیمه بیابانی محسوب می شود. چون در نزدیکی دشت کویر قرار دارد، مهمترین ویژگی این نوع اقلیم، اختلاف دمای سالانه بین تابستان و زمستان می باشد. یعنی تابستان های آن کاملاً گرم و زمستان هایش نیز کاملا سرد و خشن است.
اگر بخواهیم به میزان بارندگی شهر قم اشاره کنیم حدود ۱۳۸ میلی متر است، و این خبر از کم بودن ذخایر آبی شهر قم می دهد. به خاطر تابش آفتاب در این شهر معمولاً بیشتر روزهای آن نزدیک ۳۰۰ روز در سال آفتابی می باشد. درعوض میزان وزش باد در شهر قم بیشتر است در فصول گرم از شرق به غرب و در فصول سرد از غرب به شرق بررسی شده است. کم آبی و بارش کم باران جزو موضوعاتی است که بیشتر باغداران را با مشکل مواجه کرده است.

توضیحات کامل در رابطه با احداث باغ گردو در قم

باید بگوییم استان قم دارای آب و هوای متفاوتی می باشد، اگر شما از لحاظ علمی و اقلیم شناسی بر روی آن مطالعه کنید، خواهید فهمید که فاصله سطح آن از سطح دریا یکسان نمی باشد. در برخی از مناطق که پایین ترین سطح را دارد به ۸۰۰ متر و ارتفاعات آن به ۳۲۰۰ متر می رسد. این نشان می دهد که قم دارای چند نوع آب و هوایی متفاوت می باشد.

همین امر باعث شده است تا کشاورزان به هنگام به احداث گردو، حتما به این نکته توجه داشته باشند و به صورت علمی ارتفاع سطح زمین باغ خود را از وزارت مربوطه جویا باشند. چون بر حسب همین ارتفاع، آب و هوا و میزان رطوبت منطقه مشخص می شود. معمولا اقلیم استان قم به سه دسته:

مرطوب
آب و هوای مدیترانه و کوهستانی
گرم و خشک

تقسیم بندی می‌شود. اگر به دمای روزانه استان قم داشته باشید، معمولاً از منفی ۱۰ درجه تا مثبت ۵۰ درجه می رسد. پس باغدار باید ارقام نهال هایی را تهیه کند که هم بتواند سرمای منفی را تحمل کرده و هم بتواند سرمای بالای ۳۰ درجه را تحمل کند.

آنالیز خاک استان قم

با توجه به شرایط گفته شده و میزان رطوبت در هر منطقه باید گفت که نوع بافت خاک بر این مناطق نیز متفاوت می باشد. شما به عنوان کشاورز وظیفه دارید تا بافت خاک باغ خود را مورد مطالعه قرار دهید. برای این کار حتماً از موسسات معتبر گیاهپزشکی کمک بگیرید. اگر قبلا خاک باغ خود را مورد آنالیز قرار ندهید، نمی توانید آماده سازی لازم را جهت کاشت درخت گردو انجام دهید.

بررسی ذخایر آب

مواردی که به هنگام احداث باغ گردو در شهر قم باید مورد بررسی قرار بگیرد، ذخایر آب این شهر می باشد. همانطور که گفته شد به خاطر بارش کم سالانه و خشکسالی بیشتر کشاورزان از لحاظ ذخایر آبی دچار مضیقه می شوند. از این رو باغداران ارقام نهال گردوی زود گل را انتخاب می کنند که در برابر کم آبی از خود مقاومت نشان می دهند.

آیا کاشت نهال گردو در قم حالت اقتصادی دارد؟

برای اینکه بفهمیم کاشت نهال گردو در قم حالت اقتصادی دارد یا نه باید به چند مسئله دقت داشته باشیم. هزینه هایی که معمولاً برای کاشت نهال گردو در این شهر صرف می شود مهمترین قضیه می باشد. همچنین میزان محصولی که می توان به صورت سالانه از زمین های این شهر برداشت کرد و بررسی کرد، سپس به اقتصادی بودن و یا نبودن آن برسیم.

● هزینه کود درخت گردو در شهر قم
از آنجایی که شهر قم یک شهر گرمسیری محسوب می‌ شود، بیشتر درختان گردو که در این شهر کاشته می شود حالت گرمسیری دارد. بیشترین کود هایی که برای این نوع درختان استفاده می کنند، کودهای حیوانی مانند کود گوسفندی و گاوی است. این نوع کود ها قیمت کمتری نسبت به کودهای شیمیایی دارند، در موارد بعدی که ارزش غذایی خاکها خیلی شود از کود شیمیایی استفاده می کنند.

● هزینه آبیاری درخت گردو در قم
مشخص است که کشاورزان برای پایین آوردن میزان هزینه آبیاری در این شهر از ارقام نهال گردوی گرمسیری و مقاوم به خشکی استفاده می‌ کنند. نهال گردو نیاز آبی کمتری نسبت به انواع ارقام نهال های موه دارد.

● هزینه مربوط به سموم
مهمترین بیماری که بیشتر درختان گردو را تهدید می کند، پوسیدگی ریشه و بن درخت است. خوشبختانه آب و هوای شهر قم به گونه است که این نوع بیماری خیلی کم بوده، علاوه بر آن بیماری مربوط به عامل باکتریایی و قارچی نیز کمتر دیده می شود. در عوض باغدار موظف است مراقب حمله آفت ها باشد.

با توجه به موارد بالا اگر کشاورزان بتوانند به چند نکته اساسی دقت داشته باشد، مطمئنا میزان هزینه سالانه برای نگهداری و مراقبت کمتر خواهد بود. اگر شما به آمار بالای تولید گردو در قم دقت کنید، نشان می‌دهد که احداث باغ گردو در این شهر کاملا اقتصادی می باشد.

همچنین برای خرید نهال گردو در تهران اینجا کلیک کنید.

خرید نهال گردو در قم

با توجه به نکات گفته شده اگر شما می خواهید بر روی احداث باغ گردو در شهر قم سرمایه گذاری کنید، باید با نحوه خرید نهال گردو نیز آشنا شوید؛ تا بتوانید یک خرید امن و مطمئن داشته باشید. برای این کار می توانید به بزرگترین نهالستان شمالغرب کشور مراجعه کرده, نهال خریداری شده با
۱. تضمین کیفیت
۲. کارت سلامت
۳. کارت گارانتی دو ساله
۴. خدمات پس از فروش
۵. کارت قرنطینه
۶. نهال کاملا سالم و بدون بیماری
را خریداری کنید. مطمئنا شما به عنوان یک باغدار در هر لحظه از احداث باغ گردو مخصوصاً قبل از آن احتیاج به مشاوره و راهنمایی های لازم را دارید. به همین خاطر ما به شما توصیه می کنیم به سایت برتر نهال مراجعه کرده و از مشاوره های رایگان آن به صورت اینترنتی و تماس تلفنی استفاده کنید. از آنجایی که شما سرمایه خود را از صرف خرید نهال گردو می کنید باید دقت داشته باشید، از یک مرکز معتبر اقدام به خریداری کنید. نهال خریداری باید شما طول عمر و اقتصادی بالاتری داشته باشد، در برابر آفت زدگی مقاوم بوده و شما هزینه کمتری برای نگهداری صرف کنید.

فروش نهال در قم

هموطنان عزیز در استان قم برای خرید ارقام متفاوت نهال گردو می توانند به بزرگترین نهالستان شهر خود مراجعه کنند. همچنین آنها این امکان را دارند که به بزرگترین سایت اینترنتی نهالستان مراجعه کرده و بدون صرف هزینه برای رفت و آمد و اتلاف وقت از نهال های موجود در این سایت دیدن کنند. بر حسب اطلاعاتی که از باغ خود به دست آوردند با مشاوران و متخصصین این نهالستان در ارتباط بوده و بهترین ارقام نهال گردو سازگار با محیط اطراف خود را بدون کوچکترین دغدغه ای با کارت گارانتی دو ساله خریداری کنند.
استفاده از مشاوره رایگان مهندسین گیاه پزشکی نهال فروشی آنلاین از مهمترین مزیت هایش محسوب می شود. شما می توانید تمامی اطلاعات به دست آمده در اختیار مهندسین کشاورزی قرار داده و سپس با توجه و مشاوره آن ها بهترین نهال گردو را خریداری کنید. البته به یک نکته هم دقت داشته باشید، شما با این کار مستقیماً و بدون واسطه از خود نهالستان خرید می کنید.
پس هزینه مربوط به واسطه ها حذف شده و نهال خریداری شده علاوه بر تضمین کیفیت، تضمین قیمت نیز دارد. برای خرید نهال گردو حتما با شماره تماس های موجود در تماس گرفته و هر گونه ابهامی در مورد هر بخش از احداث باغ گردو دارید، یا نحوه خریداری و تحویل آنها دارید، از مشاوران مربوطه سوالات خود را بپرسید.

انواع نهال گردو در قم

در مطالب بالا به صورت گذرا انواع نهال گردو که در شهر قم کشت می شود را به شما معرفی کردم. سعی می کنم در زیر به صورت کلی و مختصر همه آنها را توضیح بدهم تا کمی اطلاعاتتان در این باره افزایش پیدا کند.

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز

  یکی از بهترین ارقام نهال های گردو که در شهر قم مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است و مقاومت آن نیز بسیار بالا است، نهال گردوی ژنوتیپ پالیز می باشد. این نهال به راحتی خود را با هر نوع آب و هوای خشک منطقه سازگار کرده است. از خصوصیت مهم و بارز این نوع نهال طول عمر بالای ۱۰۰ سال می باشد. طول عمر اقتصادی بالای نهال گردو باعث کاستن هزینه های یک کشاورز می شود، چون نشانگر سیستم دفاعی بالای درخت گردو است. باردهی بالایی داشته و به عنوان یک نهال دیرگل شناخته می شود، مهم تر از آن در همان سال اول نوبرانه می دهد، باردهی این رقم در هکتار بالای ده تن است و از نظر رشد ارتفاعی تا ۵ متر رشد کرده و یک درخت پاکوتاه محصوب می شود.

 • نهال گردو پکان

  اگر شما به دنبال بهترین نهال گردو برای کشت در استان قم می باشید به شما توصیه می کنم که حتما نهال گردوی پکان را امتحان کنید. از ویژگی‌ های مهم این نهال می توان به مقاومت آن در برابر خشکسالی و گرمای بیش از حد اشاره کرد. با بررسی های انجام شده در صد چربی آن مناسب بوده و به جرات می‌توان گفت ۹۰ درصد یک گردو پکان در واقع مغز گردو می باشد. زودگل بوده معمولاً از سال دوم شروع به باردهی می کند، و برامناطق بالای ۵۰ درجه نیز جواب می دهد. معمولاً تناژی که یک گردویی پکان سالانه تولید می کند، بین دو الی سه تن در هکتار می باشد.

 • نهال گردو لارا

  اگر بخواهیم یکی از ارقام نهال گردو که کاملا خود را با مناطق گرم و خشک سازگار کرده و مورد محبوب کشاورزان می باشد، معرفی کنیم نهال گردو لارا است. این نهال به صورت دیمی آبیاری می‌شود. بخاطر باردهی بالا و مقاومت بالای آن نهال گردوی لارا بهترین گزینه است برای کشاورزان قم است، به عنوان یک نژاد آمریکایی شناخته شده که پایه پیوندی آن درخت ایرانی است. از ویژگی این نهال گردو که باعث شده مورد توجه قرار بگیرد، برداشت نزدیک ۳ تن گردو از هر هکتار می باشد.

 • نهال گردو پوشت کاغذی

  هر کسی که با گردو آشنایی نداشته باشد و صرفاً گردو را برای مصارف شخصی و روزانه خود خریداری کند، مانند یک بانوی خانه دار و یا یک پدر خانواده، اولین گزینه ای که به فکرشان می رسد خرید گردوی پوست کاغذی می باشد. چون کیفیت و مرغوبیت این گردو زبانزد بوده و باعث شده تا به صورت ناخودآگاه در بین خریداران معروف شود. عرضه و تقاضای این نژاد گردو در بازار بیشتر است.
  یکی از مهم ترین نژاد های گردوی ایرانی می باشد، بیشتر بازارهای خارجی خواهان خرید آن هستند. از ویژگی های گردوی پوست کاغذی این است، شرایط خشکی را به راحتی تحمل کرده و نیاز به احساس سرمای خیلی بالایی ندارد. از دیگر شرایطی که باعث محبوبیت آن شده است برای کاشت گردوی پوست کاغذی ارتفاع سطح زمین از دریا مهم نیست. معمولاً در هر هکتار بیشتر از سه و نیم تن بار میدهد، از معایت این رقم می توان به زود گل بودن و ارتفاع بالای درخت آن اشاره کرد،‌ به طوری که در اوایل فروردین ماه شروع به گلدهی می کند و برای مناطق که دارای سرمایه بهاره است مناسب نیست و به خاطر ارتفاع زیادی که دارد در موقع برداشت ممکن است یه مقدار با مشکل روبرو شوید.

 • نهال گردو فرنور

  ویژگی های ارقام نهال فرنور عبارتند از پربار بودن، معمولاً نهال فرنور در هر هکتار حدود چهار تن گردو تولید می‌ کند. همچنین زود بازده می باشد، بعد از دو الی سه سال باردهی خود را شروع می کند، شکل ظاهری و رنگ مغز بسیار خوب دارد و باعث شده خریدار خیلی زیادی داشته باشد. البته نهال فرنور این قابلیت را دارد با رسیدگی بیشتر و مراقبت بهتر کشاورز، میزان تولید گردوی خود را افزایش داده و تا پنج تن نیز برساند. البته باید خاطر نشان شویم که ارقام نهال فرنور مخصوص قسمت های کوهستانی استان قم می باشد و در قسمت های گرم و خشک نمی‌ توان آن را کشت کرد، دمای تابستان را نهایتا تا ۴۰ درجه تحمل می کند ولی از ارقام دیرگل محسوب می شود و سرمایه بهاره روش اثر ندارد، همچنین خالی از لطف نیست که بگوییم این رقم نیز مانند رقم ژنوتیپ زودبازده بوده و سال اول شروع به باردهی می کند.

قیمت نهال گردو در قم

کشاورزان استان قم برای استعلام آخرین قیمت نهال در این استان و شهرستان می توانند به سایت برتر نهال بزرگترین و معتبرترین سایت اینترنتی مراجعه کرده، با توجه به شرایط خاک، آب و هوایی خود نسبت به خرید ارقام نهال اقدام کنند. البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید، چون شما با مراجعه به سایت اینترنتی مستقیماً از خود نهالستان به صورت اینترنتی نهال مورد نظر و خریداری می کنید، هزینه مربوط به آن بسیار پایین تر و ارزانتر از مراکز دیگر خواهد بود‌. با این روش شما هزینه مربوط به واسطه گری را حذف کرده و می توانید نهال گردوی مناسب را با تضمین قیمت و تضمین کیفیت از خود تولید کننده خریداری کنید.

بهترین نهال گردو قم

یک باغدار نه تنها در شهر قم بلکه در تمام شهرستان های کشور ایران برای اینکه بتواند بهترین نهال گردو را خریداری کند، باید به چند ویژگی دقت داشته باشد. توصیه ما این است که قبل از هر کاری حتماً یک مرکز معتبر جهت فروش نهالستان و ارائه مشاوره‌های تخصصی پیدا کنید، تا متخصصین و گیاه پزشکان این مراکز و نهالستان ها به صورت رایگان در تمامی مراحل احداث باغ به شما کمک کنند.
در مراحل بعدی با توجه به درخواست های متخصصین و مشاوران نسبت به آنالیز خاک، میزان بارش سالانه، وزش باد، دمای هوا، ارتفاع سطح زمین از سطح دریا، اطلاعات لازم و کافی را به دست بیاورید. دقت کنید برای به دست آوردن این اطلاعات حتما وزارت خانه ها و مراکزی که اطلاعات و آمار کاملا دقیق به شما می دهند از جمله مراکز گیاهپزشکی و جهاد کشاورزی نهایت استفاده را بکنید.
بعد از به دست آوردن اطلاعات و آماده سازی باغ گردوی خود می‌ توانید بهترین نهال گردو را که سازگار با اقلیم منطقه شما می باشد را خریداری کنید. مطمئن باشید با این روش خرید، باغ گردو اقتصادی با طول عمر بالا و باردهی زیاد احداث خواهید کرد.

نهالستان گردو در قم

شما برای مراجعه به نهالستان گردو در قم می توانید به نهال فروشی آنلاین در این منطقه مراجعه کنید و تمامی اطلاعات لازم را به صورت اینترنتی و تماس تلفنی این نهالستان کسب کنید، هیچ گونه اتلاف انرژی و وقت برای شما نداشته و مجبور به صرف هزینه ارسال و ذهاب نیز نیستید و متخصصین و مهندسین نهالستان همواره آماده ارائه خدمات به شما می باشند. شماره تماس هایی در سایت اینترنتی نهالستان گردو در قم وجود دارد که این دسترسی را برای شما آسان‌ تر کرده است.

نتیجه گیری

با توجه به موارد گفته شده یک کشاورز برای اینکه در شهر قم بتواند باغ گردوی تجاری خود را احداث کند باید به چند نکته توجه داشته باشد. درست است که در استان قم دریاچه ها و رودخانه های وجود دارد ولی بیشتر آن دریاچه نمکی و شوره‌ زار است که اصلاً برای کاشت محصولات مناسب نیستند. ذخایر آب پشت سدها نیز صرفاً برای نوشیدن و استفاده عموم مردم می باشد. بنابراین ارقام نهالی که برای استان قم باید انتخاب شود، ارقام نهال گرمسیری، مقاوم به خشکسالی و دیمی می‌ باشد.

البته نباید فراموش کنیم که به خاطر مراتع و زمین‌های کشاورزی موجود برای این استان، شهر قم پتانسیل خیلی بالایی در جهت احداث باغ های کشاورزی متفاوت مخصوصاً باغ گردو را دارد. آمار نشان داده این استان بیش از یک میلیون هکتار زمین های کشاورزی و مراتع آماده کشت دارد.

زمین ها و مراتع استان قم تنها برای کشت گردو مناسب نمی باشد، بلکه شما می توانید درخت بادام، انجیر و عناب نیز انتخاب کنید. ولی پر سود ترین آنها درخت گردو است که باردهی خیلی بالایی در این منطقه دارد. ولی قبل از احداث باغ گردو حتما به یک نمته دقت داشته باشید، جهت احداث باغ گردو حتما از مهندسین گیاهپزشکی و مشاوران متخصص در این زمینه که در نهالستان های معتبر و مراکز گیاهپزشکی مشغول هستند، راهنمایی های لازم را کسب کنید.همچنین شما عزیزان برای مطالعه ارقام نهال های میوه دیگر که در شهر قم می توان کاشت کرد، به صفحه خرید نهال در قم مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال