نهال گیلاس✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال گیلاس [پاییز 1402]

خرید نهال گیلاس

میوه گیلاس در زیر مجموعه میوه های هسته دار بوده، این میوه علاوه بر خوشمزه بودن به خاطر آنتی اکسیدان‌های فراوانی که دارد مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است، خرید و فروش پرسود میوه گیلاس باعث شده تا اکثر کشاورزان مشتاق احداث باغ تجاری گیلاس باشند، ولی به این موضوع توجه داشته باشید درخت گیلاس جزو درختان حساس بود و باغداران نسبت به نگهداری و مراقبت آن باید توجه کافی داشته باشند، مهندسین کشاورزی توصیه کرده‌اند برای موفقیت در احداث باغ گیلاس باید نهال گیلاس اصلاح شده و پیوندی بر پایه آلبالو تلخ را خریداری کنند، چون سیستم دفاعی این درخت بسیار قوی تر است.
قبل از خرید نهال گیلاس از نهالستان حتماً اطلاعات لازم در مورد پایه درخت گیلاس به دست بیاورید، اگر در شهر و محله شما نهال گیلاس پیوندی و اصلاح شده وجود ندارد می‌توانید به سایت اینترنتی مراکز معتبر در کل کشور مخصوصا بزرگترین نهالستان شمال غرب کشور مراجعه کرده و این محصول به صورت اینترنتی و غیرحضوری از مراکز مجوز دار خریداری کنید، خرید تضمینی نهال میوه گیلاس باعث می شود تا سرمایه اولیه شما برای احداث باغ گیلاس تضمین شود پس به هیچ عنوان در مورد خرید نهال گیلاس ریسک نکنید.

انواع نهال گیلاس

انواع نهال گیلاس شامل نهال گیلاس تکدانه، نهال گیلاس بینگ آمریکایی، نهال گیلاس هارت، نهال گیلاس زرد دانشکده، نهال گیلاس خوشه‌ای، نهال گیلاس سفید، نهال گیلاس امبرانس، نهال گیلاس زرد ارومیه‌، نهال گیلاس زرد ارومیه، نهال گیلاس صورتی لواسان و … هست.
برتر نهال تمام ارقام نهال های گیلاس که به صورت کاملا اقتصادی می باشد را تولید می کند، در ادامه انواع نهال های تولید شده در نهالستان برتر نهال را با توضیحات کامل آوردیم، برای دسترسی به هر بخش روی لینک کلیک کنید.

نمایش محصولاتسوالات متداول

از دیگر نکات بسیار مهمی که برای باغدار حیاتی است، فصل کاشت نهال گیلاس می باشد برخی از نهال ها را در فصل پاییز برخی دیگر را به اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار کشت می کنند. در این قسمت می خواهیم در مورد بهترین فصل کاشت نهال گیلاس صحبت کنیم که کشاورزان معمولاً در کدام فصل و ماهی اقدام به کاشت نهال گیلاس کنند. عواملی مانند سن نهال گیلاس مقاومت نهال گیلاس قدرت ریشه نهال گیلاس انواع نهال گیلاس در زمان کاشت درخت تاثیر گذار می باشد، تجربه و تحقیقات انجام شده نشان می دهند بهترین زمان برای کاشت نهال گیلاس فصل پاییز می باشد. چون در فصل پاییز میزان رطوبت هوا به اندازه کافی بوده، ریشه ها می تواند خود را با محیط سازگاری کرده و سپس با رسیدن فصل زمستان به خواب زمستانی فرو می رود. در نتیجه نیاز نهال گیلاس نیاز سرمایی لازم را کسب کرده و خود را برای اولین بهار و تابستان آماده می کند. در مدت زمان فصل پاییز و فصل زمستان ریشه ها به اندازه کافی در خاک گسترش پیدا می‌ کنند و می‌تواند قدرت جذب مواد غذایی را به خوبی پیدا کند. از این رو اگر در فصل تابستان خشکسالی و کم آبی وجود داشته یا دمای هوا بیش از اندازه بالا باشد، نهال جوان گیلاس می تواند با ریشه های خود رطوبت لازم را از خاک جذب کند. * دقت کنید نهال گیلاس نیاز آبی بالایی داشته و نسبت به کم آبی حساس می باشد. لازم به ذکر است که در مناطق با زمستان های خیلی سرد بهتر است که کاشت بعد از سرمای سوزناک زمستان انجام شود.

شما به عنوان یک کشاورز موظف هستید تا در خرید خود نهایت دقت را داشته باشید. از نهان استانهای خرید کنید که مسئولیت پذیر باشند، مطمئناً این نهالستان ها که محصولات خود را با گارانتی و تضمین کیفیت به شما ارائه می دهند، حتماً شرایط و خدمات پس از فروش ویژه نیز برای شما در نظر می‌ گیرند، مهمترین آنها راهنمایی و مشاوره رایگان برای شما می باشد. مطمئناً هر چقدر هم تجربه کافی در کاشت نهال گیلاس داشته باشید، به هنگام کاشت نهال ها دچار مشکلات و شرایط ویژه می شوید و برای کاشت آنها احتیاج به مشاوره و راهنمایی فراوان دارید. اگر برای خرید ارزانتر از نهالستان هایی که هیچگونه تضمین قیمت و کیفیت و خدمات پس از فروش ندارند، خریداری کنید دیگر نمی توانید از خدمات پس از فروش آن استفاده کنید. ولی در صورت خرید از نهالستان های معتبر و مجوز دار تا سالیان سال شما می توانید از راهنمایی و مشاوره رایگان مهندسین کشاورزی و تکنسین هایشان استفاده لازم را ببرید. نه تنها در کاشت نهال گیلاس بلکه نکاتی که در مورد مراقبت از آنها وجود دارد، مانند آبیاری، کوددهی، سمپاشی حتی هرس درختان نیز به صورت تلفنی یا ویدیو کال می توانید نظرات مهندسین این نهالستان را بپرسید. مطمئن باشید در تمام سال ها تکنسین ها و مهندسین نهالستان های معتبر دلسوزانه همراه شما خواهند بود. نهالستان برتر در زمینه‌ی احداث باغات متخصصان خود را برای تمام شهرهای ایران می فرستد، کاشت اصولی نهال یکی از مهم ترین بخش احداث باغ می باشد، اگر باغ با متراژ بالا و اقتصادی احداث می‌کنید بهتر است که از نیروهای متخصص برتر نهال استفاده کنید، در مورد مراحل داشت نهال مانند هرس کرد، کوددهی و سمپاشی نیز نیروهای متخصص برتر نهال آماده ارائه خدمات می‌باشند.

نهالستان های معتبر و مجوزدار که سابقه طولانی در خرید و فروش محصولات پیش خرید شده دارند معمولاً یک مدت زمان خاصی برای کشاورزی مشخص می کنند، در تلاش هستند تا درست در مورد زمان مقرر محصولات پیش خرید شده را به دست کشاورز برسانند، برتر نهال دقیقا از اوایل برج نه ارسال نهال ها شروع می شود تا آخر برج یک و بعد از برج دو به ارسال نهال های گلدانی مبادرت خواهد کرد هر زمان که شما اماده کاشت بودین و زمین کاشت یخبندان نباشد و آب هوا برای کاشت مساعد باشد با نهالستان برتر هماهنگ کرده و نهال های خود را بعد از ۲۴ ساعت دریافت کنید.

نهالستانی که محصولات خود را با گارانتی به فروش می رسانند از آنجایی که مسئولیت نهال فروخته شده را بر عهده این نهالستان می باشد، معمولاً سعی می کنند از بهترین روش های ارسال نهال گیلاس استفاده کنند تا هیچگونه آسیبی وارد نشود. شما با خرید اینترنتی از نهالستان های معتبر و شناخته شده مطمئن باشید که در یک بسته بندی اصولی و استاندارد و با یک روش صحیح نهال های خود را در کمترین زمان دریافت خواهید کرد.

بعد از اینکه اطلاعات مورد نیاز را در مورد نهال گیلاس به شما ارائه دادیم شاید بیشتر شما این سوال را داشته باشید چگونه نهال گیلاس را سفارش دهیم؟ شما می‌ توانید در ابتدا نهالستانی که مدنظرتان می‌ باشد تا نهال گیلاس را از آنجا خریداری کنید شناسایی کرده و نسبت به آن اطلاعات لازم را به دست بیاورید. اگر این نهالستان در شهر شما احداث شده، می توانید حضوری به آنجا رفته و خرید خود را انجام دهید. اگر نهالستان مقصد در شهر دیگری می باشد و بعد مسافت وجود دارد خیلی راحت به سایت آن مراجعه کنید و با شماره تماس هایی که در سایت وجود دارد تماس بگیرید. علاوه بر اینکه می توانید از مشاوره و راهنمایی کارشناسان برای انتخاب نهال نهایت استفاده را ببرید، این امکان برای تان وجود دارد اطلاعات لازم و علمی در مورد احداث باغ خود از مهندسین گیاه پزشکی دریافت کنید تا دچار مشکل نشوید.

بهترین سن برای کاشت نهال گیلاس در سن ۲ سال می باشد، چون در سن کمتر از دوسال نهال گیلاس آماده کاشت نیست، مراحل تولید نهالی پیوندی گیلاس به این صورت است که بذر نهال کاشت می شود و بعد از یک سال پایه نهال گیلاس یک ساله را خواهیم داشت که اکثرا پایه انتخاب شده از ارقام وحشی می باشد که اکثرا برتر نهال بذر آلبالوی تلخ را به عنوان پایه گیلاس های خود انتخاب می‌کند، در سن یکسالگی پیوندک های گیلاس را از باغات معتبر در سراسر کشور تهیه کرده و بر روی پایه نهال یکساله پیوند می زنند بعد از یکسال نهال پیوند شده رشد کرده، به طوری که پایه نهال دوساله و بعد از پیوند یکساله می باشد در این زمان بهترین سن برای کاشت نهال گیلاس خواهد بود، این نهال به عنوان یک نهال دوساله شناخته می‌شود چون پایه نهال دوساله می باشد و در مواقعی به عنوان نهال یکساله شناخته می‌شود چون بعد از پیوند نهال یکسال رشد کرده است. توصیه می شود نهال های بیشتر از دو سال را کاشت نکنید، چون ریشه های نهال که در ظرف رشد کرده‌اند به یکدیگر کاملاً تنیده شده و گره خورده هستند. شما برای کاشت ریشه ها در محوطه زمین مجبور هستید  ریشه‌ ها را از یکدیگر جدا سازی کرده و سپس به کاشت آن بپردازید، کار چندان اصولی و استاندارد نمی باشد چون امکان دارد به هنگام آزادسازی ریشه‌ ها آنها زخم شده و یا دچار شوک شود. درباره علت اصلی که تاکید می‌ کنند تا نهال کاشته شده در سن دو سالگی، ریشه های آن ها می باشد، چون اولین قسمت از نهال که باید با محیط بیرون از محوطه نهالستان سازگاری داشته باشد ریشه های یک نهال می باشد.  اگر نتواند سازگاری لازم با خاک کاشته شده را ایجاد کند بعد از مدتی تغذیه نادرست به طور کل نهال گیلاس شما از بین خواهد رفت.

شما برای سفارش نهال گیلاس با کیفیت و مقاوم لازم نیست زحمت خاصی بکشید، کافی است به صورت اینترنتی به سایت برتر نهال مراجعه کرده نوع نهال خود را انتخاب کنید، سپس تعداد آن را مشخص کرده و سفارش دهید. برای این منظور می توانید به صورت تماس تلفنی با شماره تماس های موجود در سایت یا خرید اینترنتی را تجربه کنید. مطمئن باشید در کمترین زمان ممکن نهال گیلاس در هر نقطه از کشور که باشید با بسته بندی معتبر به دست شما خواهد رسید.

نهال گیلاس را بیشتر بشناسیم

نهال گیلاس یکی از پرطرفدارترین نهال‌ ها در میان باغداران ایرانی است. این درخت میوه‌ای تک هسته با بافتی گوشت‌دار می باشد. طعم درخت گیلاس شیرین و ترش است و محبوبیتش در کل دنیا باعث شده تا نژادهای زیادی از آن در تمام دنیا به کاشت برسد. با این حال ۳ کشور اصلی و تولید کننده عمده میوه گیلاس کشور ترکیه، امریکا و ایران هستند.

به نظر می‌ رسد خواستگاه اصلی نهال گیلاس به دریای سیاه و دریای خزر بازگردد. این درخت بهترین عملکرد خود را در مناطقی نشان می‌دهد که زمستان ملایمی در آن حکمفرما باشد. نهال گیلاس به شدت به کم آبی، خشکی و گرمی بیش از حد حساس است و می‌تواند در کمیت و کیفیت میوه‌های تولید شده تاثیر بگذارد. با این حال با پیشرفت علوم کشاورزی، نژادهای اصلاح شده مقاومت بهتری در برابر شرایط نامطلوب اقلیمی پیدا کرده‌اند و برخی از گونه‌ها می‌توانند در اقلیم گرمسیر نیز کاشته شوند.

گونه های زیادی نهال گیلاس در دنیا وجود دارد اما تنها تعداد کمی از آنها برای کاشته شدن به صورت موفقیت‌آمیز در باغستان مناسب خواهند بود. درخت گیلاس به ۳ روش کاشت درخت گیلاس با هسته، کاشت نهال پیوندی و پایه رویشی انجام می‌شود که هریک معایب و مزایای خود را به همراه دارد، نهالستان برتر نهال، نهال های خود را بر اساس بر اساس نهال پیوندی تولید و عرضه می کند.

بیشتر بخوانید: درخت گیلاس ترش و شیرین

هر آنچه که باید درباره نهال گیلاس بدانیم

یکی از انواع آلو سانا که در کشور ما طرفدار و تقاضای خیلی زیادی دارد، نهال گیلاس نام دارد، طعم آن خوشمزه و مورد پسند عموم مردم بوده، با این وجود بیشتر از خود میوه گیلاس فرآورده های آن مخصوصا مربای گیلاس و مارمالاد گیلاس مورد توجه قرار گرفته است.

به طوری که اگر به صورت بومی نسبت به میوه گیلاس اطلاعات لازم را جمع آوری کنید، خواهید فهمید که هر خانواده ایرانی حداقل یک شیشه مربای گیلاس و یا عصاره خانگی آن را برای فصل زمستان تهیه می کنند. بهترین منطقه برای رشد درخت گیلاس مناطق تقریبا معتدلی می باشد که زمستان های چندان سردی ندارد.

البته امروزه نهال های اصلاح شده وارد بازار شده است، این نهال ها حتی در مناطق کوهستانی می تواند باردهی خود را آغاز کرده و باردهی مناسبی دارند. درخت گیلاس جزو نهال هایی می باشد که برای رشد و باردهی بهتر به نیاز سرمایی احتیاج دارد. گلدهی این درخت معمولا در فروردین ماه بوده و میوه های آن حاوی مواد معدنی و ویتامینه خیلی زیادی است.

چرا باید نهال گیلاس کاشت؟

باغدارانی که اقدام به احداث باغ گیلاس می کنند در ابتدای امر حتما این سوال را دارند، چرا باید باغ گیلاس را احداث کنند؟ آیا یک گزینه بهتری برای آنها وجود دارد یا نه؟ در جواب باید گفت مطمئناً کاشت هر نهال میوه ای مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. نهال گیلاس نیز از این امر مستثنا نمی‌ باشد و مزیت های خاص خود را دارد، از جمله مزیت های نهال گیلاس برای کاشت عبارتند از:

 • خواص فوق العاده که دارد.
 • طعم بسیار خوشمزه میوه گیلاس
 • سازگاری با بیشتر مناطق آب و هوایی ایران
 • یکی از سنتی ترین نهال های میوه ای است که در کشور ما کاشته می شود.
 • باردهی بالا
 • تقاضای زیاد آن در بازار
 • تولید انواع فراورده ها از میوه گیلاس

یکی از عمده مشکلات درخت گیلاس آفت کرم ریشه خوار است، در برخی از مناطق این آفات نهال گیلاس به وفور یافت می شود، ریشه درخت گیلاس چون تو عمق زیاد نمی رود و چون ریشه آن شیرین است، کرم ریشه خوار اشتیاق زیادی به خوردن ریشه درخت گیلاس دارد، اگر این مشکل را کنترل کنید شما از باغ گیلاس خود سود فراوانی را به دست خواهید آورد.

قیمت نهال گیلاس بر چه اساسی تعیین می شود؟

عامل تعیین کننده قیمت نهال گیلاس مهمتر از همه کیفیت و مدت زمانی است که یک مسئول نهالستان برای تولید آن زحمت فراوانی کشیده است. معمولا نهال های اصلاح شده و ژنوتیپ که به صورت پیوندی تولید می شود دارای کیفیت بالاتری هستند، از اینرو قیمت آن نسبت به نهال های کلاسیک نیز بیشتر می باشد. ولی یک مورد مهم در قیمت نهال گیلاس تاثیرگذار می‌ باشد، اینکه شما این نهال را از کدام نهالستان تهیه می کنید.

معمولاً نهالستان هایی که تولید کننده هستند، قیمت در آنها بسیار پایین و اقتصادی تر از مراکز توزیع کننده نهال میوه می باشد. چون مراکز توزیعی خود نهال هایشان را از همین نهالستان های تولیدی خریداری کرده و سپس به فروش آن می پردازند، از این رو توصیه می شود باغدارانی که می‌ خواهند تعداد بالایی نهال خریداری کنند، حتما به طور مستقیم از نهالستان های تولیدی خرید کنند. با این کار شما می توانید یک نهال با کیفیت و درجه یک را با قیمت مناسب خریداری کنید.

راهنمای خرید نهال گیلاس

یکی از بهترین روش‌های احداث باغ گیلاس، خرید نهال و کاشت آن در باغ است. در این روش احتمال به ثمر نشینی درخت بیشتر از روش‌های دیگر می‌باشد و شما در مدت زمان کمتری به باردهی بالا و سود خواهید رسید.

نهال‌ گیلاس باید حدود ۱۵۰ سانتی متر رشد کرده باشد تا آماده انتقال به زمین اصلی شود. پیش از خرید و کاشت نهال گیلاس باید حتما PH خاک خود را متعادل کرده باشید و با کوددهی اصولی زمین را تقویت نمایید. زهکشی مناسب و حفر گودال‌هایی با عمق ۳ برابر ریشه نهال، از دیگر اقداماتی است که نباید از آن غافل شد.

بهتر است میان هر نهال حدود ۶ متر فاصله قائل شوید تا شاخه‌ها پس از رشد کردن با یکدیگر تداخل نداشته باشند و مانع عبور نور خورشید و هوای تازه نشوند. بهترین زمان کاشت نهال گیلاس در مناطق گرمسیر اوایل فصل پاییز است. در این زمان نهال به خواب زمستانی فرو رفته و آمادگی بیشتری جهت انتقال به خاک را دارد.

در صورتی که در مناطق سردسیر قصد خرید نهال گیلاس و کاشت آن را دارید باید این کار را به اواخر زمستان موکول کنید تا سرمای زمستان نهال را از بین نبرد. لازم به ذکر است که به ازای هر ۸ نهال گیلاس باید یک نهال آلبالو کاشته شود تا گرده افشانی و باروری درختان به خوبی انجام گردد.

پربارترین نژاد گیلاس کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان گیلاس را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال گیلاس قرمز ارومیه  ۶۰ الی ۷۰ تن در هکتار
نهال گیلاس تکدانه ۶۰ تا ۷۵ تن در هکتار
نهال گیلاس زرد دانشکده ۷۰ تن در هکتار
نهال گیلاس هارت ۶۵ تا ۷۵ تن در هکتار
نهال گیلاس بینگ آمریکا ۷۰ تن در هکتار
نهال گیلاس تک دانه قرمز ۷۵ تا ۸۵ تن در هکتار
نهال گیلاس زرد موزی ۶۰ تا ۸۰ تن در هکتار

نکات خرید نهال گیلاس

یک باغدار برای اینکه بتواند از خرید نهال گیلاس خود راضی باشد، باید به چند نکته مهم و اساسی دقت کافی داشته باشد. در غیر این صورت هر نوع نهال گیلاس که حتی بهترین نهال گیلاس در جهان هم باشد خریداری کنید، هیچگونه باردهی رضایت بخشی از آن به دست نخواهید آورد. برای این منظور به شما توصیه می کنیم تا اطلاعات دقیقی از ارتفاع سطح دریا، همچنین نوسانات دمای منطقه خود را به دست بیاورید.

علاوه بر آن شما به عنوان یک باغدار باید بتوانید میزان بارش سالانه شهر خود، همچنین نوع بافت خاک باغ را مورد بررسی قرار دهید، البته در ادامه مطلب تمامی موارد گفته شده را به طور کامل به شما توضیح خواهیم داد. فقط این را بدانید که این موارد تاثیر بسزایی در انتخاب رقم نهال گیلاس شما دارد.

 • ارتفاع از سطح دریا

  بهترین ارتفاع برای کاشت نهال گیلاس ارتفاع های متوسط می باشد، تقریباً بین ۸۰۰ تا ۱۸۰۰ متر بهترین گزینه است. چون این اتفاقات خشکسالی وجود ندارد میزان رطوبت به اندازه می باشد.

  . همچنین تغییرات اقلیمی و جوی ایجاد نمی شود تا شکوفه درختان را مورد تهدید قرار دهد.

  البته امروزه گونه‌ های متفاوت نهال گیلاس نیز تولید و به بازار عرضه شده اند که  از ارتفاع صفر تا ۳۰۰۰ متر نیز این امکان برای باغداران و کشاورزان فراهم ساخته است تا بتوانند به کاشت نهال گیلاس بپردازند. یعنی باغداران در هر منطقه قرار بگیرند می توانند نسبت به احداث باغ گیلاس اقداماتی لازم را انجام دهند، بدون اینکه دغدغه اقلیم و جو منطقه کاشت را داشته باشند.

 • نوسانات دمایی

  از دیگر نکات مهمی که به هنگام کاشت نهال گیلاس حتماً باید به آن دقت داشته باشید، نوسانات دمایی برای نهال گیلاس می باشد، شما این را در نظر بگیرید هر نهال میوه در زمان گلدهی و شکوفا شدن به حساس ترین مرحله خود می رسد، چون با کوچکترین نوسانات دمایی مانند خشکسالی و افزایش دما در مناطق گرم و خشک یا سرمای بیش از حد ( محافظت از درختان میوه در برابر سرمازدگی ) در مناطق سردسیری باعث ریزش شکوفه ها شده و آنها را با چالش هایی روبرو می کند، بنابراین بر حسب منطقه ای که می خواهید به کاشت نهال گیلاس بپردازید حتماً نژادهای دیرگل و زود گل نهال گیلاس را تهیه کنید.

 • میزان بارش

  میزان بارش یک منطقه در واقع نشان دهنده میزان رطوبت و ذخایر آبی آن منطقه می باشد، یک باغدار حتما به این نکته دقت کافی داشته باشد تا بر اساس آن بتواند ارقام سازگار نهال گیلاس را خریداری کند. این ارقام گیلاسی که برای مناطق خشک و گرمسیری کاشته می‌شوند، بسیار متفاوت تر از مناطقی است که میزان بارش آنها بسیار زیادتر و آب و هوای مرطوبی دارد. همچنین ارقام نهالی که در این مناطق کاشته می‌ شود، متفاوت تر از مناطق کوهستانی و سردسیری است.در کل درخت گیلاس برای رشد خود نیاز آبی چندانی نداشته و روتین معمولی برای آبیاری آن هر ده روز یکبار است.

 • بافت خاک

  نه تنها برای نهال گیلاس بلکه نهال هر میوه دیگری به هنگام کاشت باید به بافت خاک آن توجه ویژه‌ای شود. چون ریشه های درخت از همین خاک تغذیه می‌ شوند اگر خاکی که شما نهال میوه و گیلاس خود را در آنجا کاشت می کنید، مناسب نباشد باعث می شود تا ریشه ها به راحتی در آن گسترش پیدا نکرده و تغذیه با اختلال روبرو می شود.

  اگر تغذیه نهال به خوبی انجام نشود، باعث می شود تا عمل فتوسنتز نیز با مشکل روبه رو شده و سیستم دفاعی و ایمنی نهال گیلاس کاهش پیدا کرده و امکان حمله انواع بیماری و آفت ها درخت گیلاس افزایش پیدا می کند. اولین گزینه که در بافت خاک درخت گیلاس با آن دقت زیادی می‌شود PH خاک است. برخلاف دیگر آلو سانان درخت گیلاس بیشتر در محیط قلیایی رشد چشمگیری داشته و باردهی مناسبی دارد.

  البته نباید این نکته را فراموش کنیم، ریشه درخت گیلاس به خاطر رشد کمی که دارد نمی تواند تا عمق خاک نفوذ کند. از این رو تاکید شده حتما به زهکشی باغ درخت گیلاس دقت فراوانی شود. بیشتر توصیه می شود جهت ارتقاء بافت خاک عملیات گودبرداری انجام شود، خاک باغ گیلاس را تا عمق دو متر کنده و بعد از خاک ورزی بار دیگر آن را پر کنند با این کار زهکشی باغ به خوبی انجام می‌ شود.

  بهترین خاک برای کاشت گیلاس خاک‌ های لومی و شنی می باشد، اگر خاک باغ شما محدود کننده و سفت است می توانید با استفاده از کودهای حیوانی، همچنین خاک برگ و کود برگ ها آنها را تا حد زیادی آماده کاشت درخت گیلاس کنید.

بهترین و پرفروش ترین ارقام نهال گیلاس

از بهترین و پرفروش‌ترین ارقام نهال گیلاس در بازار ایران و دنیا می‌توان به گیلاس هارت، گیلاس بینگ آمریکایی، گیلاس تکدانه مشهد، گیلاس زرد دانشکده، گیلاس زرد موزی ارومیه، ناپلئون، گیزیلا،رژینا،گیلاس فرنگی، گیلاس صورتی لواسان اشاره کرد.

خواص میوه گیلاس

از مهم‌ترین فواید و خواص این میوه خوشمزه تابستانی می‌توان به خاصیت ضد التهاب، پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی، تنظیم فشار خون، پیشگیری از سرطان، کنترل قند خون و جلوگیری از چروک زودرس پوست اشاره کرد. این میوه علاوه بر خورده شدن به عنوان وعده غذایی میوه، در صنعت شیرینی پزی، مربا، انواع آبمیوه و محصولات آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

سود و درآمد هر درخت گیلاس چقدر است

اگر به فکر در درآمد درخت گیلاس هستید مطمئن باشید، درآمد این میوه به اندازه بالا است که بسیاری از کشاورزان سال های طولانی نسبت به احداث درخت گیلاس اقدامات لازم انجام داده اند، آنها اگر درآمد کافی نداشت نمی توانستند به راحتی باغ خود را بازسازی کرده و نهال های دیگری در آن کشت کنند. گیلاس بومی کشور ایران به اندازه ای با کیفیت است که کشور ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان رتبه برتر در منطقه خاورمیانه شناخته شده و از صادرکنندگان قدرتمند این میوه محسوب می شود.

با یک حساب سر انگشتی می توانید به این نتیجه برسید که باغ گیلاس چقدر می تواند به شما سود داشته باشد، در هر هکتار در حدود ۳۰ تن گیلاس می توان تولید کرد، در سال ۱۴۰۱ گیلاس در بازار بالای ۵۰ هزار تومان به فروش می رسد، شما باغدار محترم اگر به صورت عمده گیلاس خود را به فروش برسانید حداقل به قیمت ۳۰ هزار تومان به فروش خواهید رساند، برای ۳۰ تن گیلاس این رقم به ۹۰۰ میلیون تومان خواهد رسید، این حداقل درآمد گیلاس می تواند باشد.

 

احداث باغ گیلاس| مشاوره رایگان

نه تنها شما بلکه هر کشاورز دیگری برای احداث باغ گیلاس احتیاج به راهنمایی ها و مشاوره هایی از طرف افراد متخصص دارد تا بتواند یک باغ کاملا اقتصادی و تجاری را احداث کند. سعی کنید به هنگام احداث باغ گیلاس فقط بر اساس تجربه مراحل کاشت نهال گیلاس را انجام ندهید، امروزه روش های نوین کشاورزی باعث شده تا میزان هزینه های صرف شده برای احداث باغ تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا کند. علاوه بر آن میزان باردهی را افزایش داده و مراقبت و نگهداری از درختان حساس گیلاس را تا حد زیادی آسانتر کرده است.

دیگر روش های سنتی برای تولید اقتصادی و تجاری باغ میوه در هر گونه ای پاسخگو نیست، مخصوصاً با گران شدن سموم و کودها، کشاورزان باید از روش هایی استفاده کنند و باغستان گیلاس را بگونه‌ای احداث کنند تا حد امکان این هزینه‌ ها را کاهش دهند. شما برای این کار می توانید از مشاوره رایگان مراکز معتبر و شناخته شده مانند برتر نهال استفاده کنید. کارشناسان این مرکز همواره آماده ارائه خدمات و مشاوره از صفر تا صد احداث باغ برای شما هستند.

بهترین نهالستان گیلاس چه ویژگی هایی دارد

شما برای شناختن بهترین نهالستانی که بتواند ارقام نهال گیلاس با کیفیت و پربار را عرضه کند می توانید به سایت های اینترنتی مراجعه کرده و آنها را پیدا کنید، بهترین نهالستان گیلاس چند ویژگی مشخصی دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • نهالستان ها مجوز دار هستند و مجوز رسمی خود را از سازمان جهاد کشاورزی اخذ کرده اند.
 • نهالستان های تولید کننده نهال بهترین گزینه برای خرید نهال گیلاس می باشد نهالستان های عرضه کننده
 • قبل از خرید حتما سابقه نهالستان را در نظر بگیرید، سابقه طولانی و درخشان نهالستان نشان دهنده میزان قدمت و موفقیت آن نهالستان می‌ باشد.
 • نهالستانی که تمامی محصولات خود را با تضمین کیفیت و کارت گارانتی به فروش می رساند، مطمئنا نسبت به نهال های عرضه شده اعتماد کامل دارد.
 • نهال های عرضه شده در یک نهالستان معتبر همگی دارای لیبل و شناسه هستند.
 • مدیر و موسس یک نهالستان معتبر و شناخته شده خود را در برابر تمامی نهال های میوه های که عرضه می کند، مسئول می داند.
 • بهترین نهالستان ها هیچ وقت کشاورزان و باغداران را تنها نمی گذارد آنها خدمات پس از فروش و مشاوره رایگان را ارائه می دهند، تا در هر لحظه که کشاورز به کمک احتیاج داشته باشد به او کمک کنند.

خرید نهال گیلاس برای چه استان هایی پرسود است

نهال گیلاس جزو نهال هایی است که در مناطق معتدل و کوهپایه ای رشد بسیار عالی و مطلوبی دارد، بنابراین استان‌ ها و شهرهایی که اقلیم آن ها معتدل می‌ باشد، زیاد گرم و خشک یا سرد و خشن نیست بهترین گزینه برای احداث باغستان گیلاس محسوب می شود. ولی به جرات می توان گفت با خرید نهال اصلاح شده در تمامی استان ها احداث باغستان گیلاس سود آور است.

بهترین زمان خرید نهال گیلاس چه زمانی است

اگر شما بتوانید نهال گیلاس خود را از نهالستان های معتبر و مجوزدار خریداری کنید، هر زمان بهترین زمان خرید نهال گیلاس برای شما محسوب خواهد شد. شما می توانید با مسئولین نهالستان در ارتباط باشید و نهال مورد نیاز را به صورت پیش خرید خریداری کرده و درست یک روز قبل از کاشت آن ها را تحویل بگیرید، با این شرایط دیگر دغدغه نگهداری از نهال میوه به صورت اصولی و استاندارد نخواهید داشت.

بهتر است وقتی شما تصمیم به احداث باغ گیلاس گرفتید، حتماً به سفارش و پیش خرید نهال گیلاس خود نیز بپردازید، تا مطمئن شوید که این نهال ها در اوایل پاییز آماده شده و به دست شما خواهد رسید. چون فرصت کافی برای بررسی و شناخت انواع نهالستان ها و نهال هایی که می خواهید به کاشت آنها بپردازید را خواهید داشت.

شایع ترین بیماری و آفات نهال گیلاس

بیماری ها و آفت های زیادی هستند که نهال گیلاس را مورد تهدید قرار می دهند از این رو باید سم پاشی نهال گیلاس کاملاً بر اساس روتین و مرحله ای انجام شود، فراموش کردن یک دوره از سمپاشی باعث می‌ شود تا درخت شما دچار آسیب‌های جدی شود. معمولاً سمپاشی نهال گیلاس را در زمان هایی انجام می دهند که تاثیر منفی بر روی رشد میوه گیلاس نداشته باشد. برای اینکه بیشتر با سمپاشی نهال گیلاس آشنا شوید بهتر است برخی از آفت ها و بیماری های گیلاس را بشناسید:

 • آفات چوبخوار
 • پروانه فری یا کرم خراط
 • سوسک سرشاخه خوار
 • کرم ریشه خوار
 • پوسیدگی ریشه درخت
 • شانکر های عمیق و سطحی
 • جمع شدن برگ درخت گیلاس

هرکدام از بیماری های فوق در مناطقی از کشور شیوع بیشتر و در مناطق دیگر گاهی اصلا دیده نمی شوند و بر حسب محل کاشت درخت گیلاس انرا مورد حمله قرار می دهند، در مورد بیماری ها و آفات مهم درخت گیلاس مقالات کاملی در سایت گنجاده ایم،‌ برای دسترسی به هر کدام از آفات، کافی است، نام آفت را در سایت سرچ کنید.

بیشتر بخوانید: علت پژمردگی درخت گیلاس

کاشت، داشت و برداشت نهال گیلاس

کشاورزان و باغداران عزیزی که می‌ خواهند اقدام به احداث باغ درخت گیلاس کنند، علاوه بر اینکه باید اطلاعات مورد نیاز نسبت به این گونه از نهال میوه را کسب کنند، همچنین اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد منطقه باغ احداث شده را تکمیل کنند، باید چند مرحله را به صورت اصولی و استاندارد طی شود تا بتوانند یک باغ کاملا تجاری و اقتصادی را احداث کرده و به یک سود مناسب برسند. این مراحل عبارتند از:

 • کاشت نهال گیلاس
 • داشت نهال گیلاس
 • برداشت نهال گیلاس

 

اصول کاشت نهال گیلاس

شما برای اینکه بتوانید اصول کاشت نهال گیلاس را به خوبی رعایت کنید باید جدید ترین شرایط و نکات علمی آن را کسب کرده و نسبت به آن تسلط کافی داشته باشید سپس به هنگام کاشت نهال گیلاس این نکات را انجام دهید، مطمئن باشید اگر کاشت نهال گیلاس کاملاً بر پایه دانش روز و علمی باشد باردهی درخت شما چند برابر افزایش پیدا می کند.

شما برای کاشت نهال گیلاس در قدم اول باید یک مکان مناسب و خاک متناسب با آن را داشته باشید تا بتوانید این نهال را در آنجا کشت کنید. اگر محل احداث باغ برای شما مهیا است، باید اطلاعات اقلیمی و آب و هوایی باغ را به دست آورده و بر اساس آن شرایطی را مهیا کنید تا بتوانید نهال گردو را بدون هیچگونه دردسر در آنجا کاشت کنید. برای این منظور احتیاج دارید تا خاک باغ را آنالیز کرده و سپس به خاک ورزی باغ بپردازیم.

در مرحله بعدی تاسیسات آبیاری را توسط متخصصین مربوطه نصب کنید، تا آبیاری نهال گیلاس دچار مشکل نشوید. کندن چاله ها برای کاشت درخت گیلاس به این مرحله مربوط می باشد، یکی از مهمترین نکاتی که در مرحله کاشت درخت گیلاس باید به آن توجه ویژه داشته باشید تهیه ارقام مقاوم نهال گیلاس می باشد، حتماً از نهالستان های معتبر برای خرید نهال گیلاس اقدام کنید.

 

 

 • آنالیز خاک

  در بیشتر مواقع اتفاق می افتد، باغدار و کشاورز به آنالیز خاک هیچ علاقه ای از خود نشان نمی‌ دهد، ولی  بدانید اگر آنالیز خود را به خوبی انجام ندهید، هیچ اطلاعات دقیق و مفید در مورد بافت خاک خود ندارید، بنابراین نمی توانید کمبود ها و کاستی های بافت خاک با را بفهمید، در نتیجه ریسک کاشت درخت گیلاس در این خاک ۵۰*۵۰ می باشد. چرا آنالیز خاک را انجام می دهند:

  در گذشته  کشاورزان بر این تفکر بودند که صرفاً شخم زدن زمین و استفاده از کود های طبیعی حیوانی برای مغذی کردن آنها کافی می باشد، در حالی که امروزه ثابت شده بیشتر بودن برخی از عناصر مغذی نیز رشد درخت را با اختلال روبرو می کند و برخی از عناصر مغذی هستند که در کودهای حیوانی وجود نداشته و شما باید قبل از کاشت نهال گیلاس از عناصر شیمیایی جهت مغذی کردن خاک باغ استفاده استفاده کنید.

  قلیایی یا اسیدی بودن خاک برای درخت گیلاس مهم می باشد، تحقیقات نشان داده درخت گیلاس بیشتر در مناطق خنثی رو به قلیایی رشد بهتری دارد. همچنین آنالیز خاک صرفاً برای تشخیص عناصر مورد نیاز درخت گیلاس انجام نمی شود، برخی از عوامل باکتریایی و قارچی وجود دارد که در خاک نهفته شده و بدون میزبان به زندگی خود ادامه می دهند. در آنالیز خاک این عوامل شناخته می شود و کشاورزی می تواند به راحتی به ضدعفونی آنها بپردازد.

   

 • آماده سازی باغ برای کاشت نهال گیلاس

  از دیگر وظایف یک باغدار برای کاشت نهال گیلاس آماده سازی باغ می باشد،برای این منظور شما باید  بعد از دریافت برگه آنالیز نسبت به شخم زدن خاک با یا  گودبرداری کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. معمولا مغذی کردن و ضد عفونی کردن خاک در این مرحله انجام می شود، اگر خاک باغ شما به اندازه کافی رطوبت نداشته باشد، بهتر است بعد از شخم زدن و خاک ورزی خاک یک بار به طور کامل آبیاری آن را انجام دهید، تا میزان رطوبت لازم برای کاشت نهال گیلاس تامین بشود.

  در این مرحله رقم نهال گیلاسی که می خواهید، کشت کنید را تعیین و مشخص کرده سپس اقدام به نقشه کشی باغ خود کنید، تا مکان های مشخص برای حفر چاله نهال گیلاس و همچنین گرده افشان ها مشخص شود، شما می توانید برای مراقبت بهتر از باغستان گیلاس در اطراف باغ بادشکن هایی را نیز تعبیه کنید، در همین مرحله باید در نقشه مکان آنها را مشخص شود.

 • عمق چاله نهال گیلاس

  برای اینکه بتوانید عمق چاله نهال گیلاس را کاملاً استاندارد و طبق اصول حفر کنید بهتر است عمق آن را تا یک و نیم متر گودبرداری یا حفر کنید، سپس خاکی که از این گودال بیرون آورده آید با استفاده از خاک برگ، کود های گیاهی و حیوانی کاملا مخلوط کرده تا آماده کاشت نهال گیلاس باشد. در مرحله بعدی چاله را پر کنید،  عمق نیم متر گزینه مناسبی برای کاشت نهال گیلاس می باشد. از آنجایی که ریشه های درخت گیلاس بسیار تنبل می باشد، اگر شما تا عمق یک و نیم متر خاک را برای رشد ریشه ها آماده نکنید باعث می شود تا این ریشه ها در خود تنیده شده و مستعد انواع بیماری‌ و آفت‌ ها باشد.

 • فواصل کاشت نهال گیلاس

  یکی از مواردی که به هنگام کاشت نهال گیلاس حتماً باید به آن دقت داشته باشید، فواصل کاشت نهال گیلاس می باشد. البته با توجه به رقم گیلاس و پای کوتاه یا پای بلند بودن آنها این فاصله ها متفاوت می باشد. از آنجایی که درخت گیلاس برای باردهی بالا و رشد مناسب احتیاج به فضای کافی دارد، از این رو به هنگام کاشت نهال گیلاس هفتم به فاصله آنها دقت کافی داشته باشید.

  معمولا در نژادهای پای کوتاه درخت گیلاس که ارتفاع آنها بیشتر از ۶ و ۵ متر نمی باشد بهترین فاصله برای کاشت نزدیک ۴ متر تخمین زده  و قابل قبول است. ولی در مورد درختان بالغ پایه بلند، میزان شاخ و برگ آنها بسیار متراکم است جهت نوردهی بهتر توصیه می‌شود، در فواصل ۶ متری درختان را کشت کنند.

  مطمئن باشید اگر شما در همین زمان اولیه کاشت نهال فواصل بین دو درخت را رعایت نکرده باشید، بعد از رشد کامل درخت گیلاس مجبور هستید بعضی از آنها را حذف کنید تا درختان شما مستعد به بیماری و کم باری نباشند. چون تنیده شدن شاخ و برگ درختان بر روی یکدیگر باعث می شود تا نور کافی به آنها نرسیده و فتوسنتز نهال گیلاس با مشکل روبرو شود.

 • تهیه ارقام مقاوم نهال گیلاس

  برای تهیه نهال گیلاس بهتر است ارقام مقاوم آن ها را با توجه به سازگاری به محیط کشت و منطقه باغ خود تهیه کنید، معمولاً بیشتر کارشناسان و مهندسین کشاورزی بر این نکته تاکید دارند، جهت خرید ارزان قیمت نهال گیلاس هر نهال گیلاس را خریداری نکنید!! در واقع هر نهال گیلاس برای خریدن نمی باشد، شمایی که می خواهید از باغ خود به کسب درآمد مناسب و کلان برسید، بهتر است ارقام مقاوم نهال گیلاس را تهیه کنید، بعد از چند سال خواهید دید که با خریدن این نهال ها نه تنها به کسب درآمد مناسبی می رسید بلکه میزان هزینه ای که سالانه برای نگهداری و مراقبت از آنها صرف می شود بسیار کمتر از نهال های کلاسیک و بی کیفیت می باشد.

نکات داشت نهال گیلاس

بعد از اینکه مراحل کاشت را برای نهال جوان گیلاس آماده سازی کردید، ارقام مقاوم نهال گیلاس را شناسایی و آن ها را از نهالستان معتبر تهیه کردید، می توانید نهال درخت گیلاس را با دقت و وسواس کافی در گودال های حفر شده کشت کنید. حالا مرحله داشت می رسد، در این مرحله شما باید به مراقبت و نگهداری از نهال گیلاس بپردازید تا سن باردهی آن برسد.

البته مرحله داشت نهال گیلاس سالانه ادامه دار است، فقط نحوه رسیدگی به درخت سال به سال تغییر می کند. چند سال طول می کشد تا نهال رشد کرده به مرحله باردهی و بلوغ برسد، هر سالی که رشد می کند شما باید نکات و شرایط جدیدی برای نگهداری از این نهال ها یاد گرفته و آنها را به کار ببرید.

مهمترین مواردی که در نگهداری و مراقبت نهال گیلاس مورد توجه باغداران باید قرار بگیرد، عبارتند از:

 • هرس کردن نهال گیلاس
 • آبیاری نهال گیلاس
 • سمپاشی نهال گیلاس
 • کود دهی نهال گیلاس

اما در ادامه سعی می کنیم تمامی موارد بالا را به طور کامل توضیح دهیم.

 • هرس کردن نهال گیلاس

  یکی از سوالات همیشگی که معمولاً کشاورزان در کامنت ها از ما می پرسند این است که هرس کردن نهال گیلاس چه فرقی با درختان دیگر دارد؟ به هنگام هرس باید به چه نکاتی دقت کافی داشته باشند تا بتوانند یک هرس کاملا اصولی و استاندارد داشته باشند. کسانی که حتی از کشاورزی سررشته کافی ندارند می دانند یکی از مهمترین عواملی که در باردهی درخت میوه گیلاس تاثیر بسزایی دارد هرس سالانه و منظم آن می باشد. هرس درخت گیلاس به دو صورت انجام می شود:

  • هرس فرم دهی: معمولاً جهت هرس فرم دهی از اوایل بهار قبل از شروع باران کار خود را شروع می کند.
  • هرس باردهی: بهترین زمان برای هرس درخت گیلاس اواخر تابستان قبل از سرمای پاییزی و همچنین بارش باران پاییزی می باشد. بیشترین زمانی که باعث می شود تا بیماری درختان از یک درخت به درخت دیگر منتقل شود در زمان هرس می باشد، مخصوصاً زمانی که باران می بارد این ریسک افزایش پیدا می کند.
 • آبیاری نهال گیلاس

  در مورد آبیاری درخت گیلاس به چند نکته مهم حتما به دست داشته باشید:

  • معمولاً در هر دوره از رشد نهال گیلاس میزان آبیاری آن کاملاً فرق می کند و شما باید به هنگام خرید نهال از مسئول نهالستان نحوه آبیاری درخت گیلاس را در هر مرحله از رشد آن را کاملاً جویا باشید. البته این تغییر هم در دوره آبیاری و هم در میزان آبدهی آن متفاوت است.
  • میزان و دوره آبیاری باغ درخت گیلاس در هر فصل متفاوت است. از آنجایی که ریشه درخت گیلاس بسیار حساس است، باغداران باید با توجه به  میزان بارندگی در هر فصل روتین آبیاری درختان را بر اساس آن برنامه ریزی کنند.
  • درخت گیلاس یکی از ارقام مقاوم در برابر کم آبی شناخته شده است با این وجود دوره های آبیاری درخت گیلاس را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
  • آبیاری درخت گیلاس نباید به اندازه شود که خاک آن همیشه خیس باقی بماند، چون باعث فرسوده شدن ریشه درخت می شود.
  • درختان گیلاس معمولا در فصول گرم هشت تا ده روز یکبار آبیاری می شود، در مناطق خشک نهایتا هر یک هفته یکبار باید آبیاری شود، در فصل های بهار که آب هوای خنک بر منطقه حاکم است بهتر است که هر دو هفته یکبار آبیاری شود.
 • سمپاشی نهال گیلاس

  نهال گیلاس مانند هر نهال دیگری باید در دوره های سمپاشی آن نهایت دقت انجام شود تا مورد هجوم آفت ها و بیماری های قارچی و باکتریایی قرار نگیرد.

  *معمولاً برای از بین بردن آفت ها در فصل زمستان و اسفند ماه از سم دی آلدرین بر روی خاک اطراف نهال و درخت گیلاس استفاده می کنند و زمین را شخم می زنند تا باعث نابودی آفت ها شود.

  * همچنین در فصل بهار از سم دیازینون به صورت محلول پاشی بر روی برگ ها و شاخه های درخت گیلاس استفاده می شود میزان بروز این بیماری ها را به حداقل برساند.

  * برخی از بیماری های رایج منطقه مانند گنه خاکی، شته، قارچ سفیدک که در اکثر مناطق حاکم هستند، برای این بیماری های بهتر است هرساله سمپاشی آبامکتین، استامی پراید و کاپیتان را انجام دهید.

 • کوددهی نهال گیلاس

  کشاورزانی که به دنبال افزایش میزان باردهی درخت گیلاس خود هستند باید با نحوه کوددهی درخت گیلاس آشنایی کامل داشته و بهترین کود های شیمیایی و حیوانی که برای این درخت تاثیر بسزایی دارد را بشناسد. البته شناختن این کودها کافی نمی باشد. کشاورز باید اطلاعات دقیقی از نحوه کوددهی درخت گیلاس نیز داشته باشد. برخی از نکات کودهای عبارتند از:

  • در سال اول کاشت توصیه می شود از کود استفاده نشود چون قبلاً خاک توسط کشاورزان به اندازه کافی تغذیه شده و عناصر مغذی وجود دارد.
  • در سال های بعدی سه در چهار سال توصیه می‌ شود جهت رشد بهتر نهال گیلاس از کود های ازته استفاده شود.
  • زمانی که درخت مرحله باردهی رسید علاوه بر کودهای ازته می توان از مکمل های تغذیه برای رشد بهتر آن استفاده کرد.
  • معمولاً کودهای پوسیده دامی کمک خیلی زیادی برای رشد بهتر نهال گیلاس دارد.
  • توصیه اکید دهی نهال گیلاس در هر مرحله است حتما تحت نظر متخصصین گیاهپزشکی این کار را انجام دهید، چون زیاده روی در کود دهی باعث بروز مشکلات خیلی بدتر خواهد شد.
  • در نهایت اصول کلی کود دهی را باید بدانیم، اولا بهترین راه برای کود دهی این است که شما آزمایش خاک داشته باشید و بر اساس کمبود های خاکتون، اقدام به کوددهی کنید و نیاز های درختتان را تأمین کنید و از اضاف کردن موادی که در خاکتان به اندازه کافی وجود دارد اجتناب کنید، بهترین روش کود دهی نیز به صورت چالکود در پاییز می باشد، همچنین می توانید در فصل بهارا همرا با آبیاری از کود های مایع نیز استفاده کنید، در صورت نداشتن آزمایش خاک می توانید از کود های کامل مانند سه بیست استفاده کنید.

   

نکات برداشت نهال گیلاس

به هنگام برداشت میوه گیلاس باید به چند نکته مهم دقت کافی داشته باشید، میوه گیلاس را  برای چه زمینه ای باید برداشت کنید، برای فروش در میدان میوه و تره بار یا جهت انبار کردن، هر کدام از موارد باعث می شود تا در یک روز معین نسبت به برداشت آن اقدامات کنید، معمولاً کسانی که می خواهند مدت زمان بیشتری میوه گیلاس را نگهداری کند چند زودتر به چیدن گیلاس مشغول می شوند.

 

 • زمان باردهی

  گیلاس جزو میوه های زودرس محسوب می شود، معمولاً از اوایل خرداد باردهی خود را آغاز تا اواخر تیرماه تمامی نژادهای گوناگون گیلاس باردهی خود را به پایان رسانده و کشاورزان آنها را چیده جهت فروش به میدان تره بار می برند.

 • عمر و باردهی اقتصادی نهال گیلاس

  عمر و  باردهی اقتصادی نهال گیلاس با توجه به نژاد و گونه آن کاملا متفاوت می باشد ولی به طور میانگین تخمین زده اند که یک نهال گیلاس حداقل بین ۳۰ تا ۵۰ سال باردهی اقتصادی برای کشاورز دارد. البته زمانی که کشاورز بتواند به مراقبت و نگهداری صحیح آن بپردازد این عدد افزایش پیدا می‌ کند.

  • هرس مناسب درختان
  • آبیاری صحیح و اصولی
  • کوددهی مناسب
  • استفاده از سموم و آفت کش ها
  • فتوسنتز صحیح

  همگی باعث افزایش طول عمر اقتصادی نهال گیلاس می شود.

 • میزان باردهی هر درخت گیلاس

  میزان باردهی درخت گیلاس به طور میانگین بین ۳۰ تا ۴۰ تن در هکتار می‌ رسد، البته در گذشته این میزان خیلی کم بود! یعنی نهال های سنتی که میزان مقاومت آنها در برابر ناملایمات هوا کمتر می باشد و تناژ کمتری میوه گیلاس را تولید می‌ کند، ولی نهال های اصلاح شده و ژنوتیپ به خاطر مقاومت بالا در برابر تغییرات جوی، جریان آلودگی، کم آبی و یا رطوبت زیاد این توانایی را دارند که سالانه رقم قابل توجهی از میوه گیلاس تولید کنند.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال گیلاس

اگر شما مشتاق خرید اینترنتی نهال گیلاس هستید می توانید به راحتی به سایت های فروش و عرضه نهال درختی مراجعه کرده و آنها را سفارش دهید، برای این منظور می‌توانید اسامی چند نهالستان معتبر و با سابقه طولانی را سرچ کنید که مطمئنا یکی از آنها نیز برتر نهال خواهد بود، برای اطمینان از خرید خود می توانید به جهاد کشاروزی منطقه خودتان مراجعه نموده و از داشتن مجوز نهالستان برتر نهال مطمعن شوید و با خیال راحت خرید نمایید.

شما می توانید از کارشناسان فروش آنها کاتالوگ مربوط به نهال درخت گیلاس  را درخواست کنید، البته در خرید اینترنتی توانایی را دارید که از چندین نهالستان کاتالوگ مربوط به نهال گیلاس را دریافت کنید. کاتالوگ ها را با یکدیگر مقایسه کرده، کیفیت و قیمت نهال ها را در نظر داشته باشید. همچنین خدمات پس از فروش و مشاوره هایی که مسئولین یک نهالستان بصورت رایگان از صفر تا صد احداث باغ به شما کمک می‌ کند.

با در نظر گرفتن شرایطی مانند

 • محل تحویل نهال گیلاس
 • قیمت نهال گیلاس
 • تضمین کیفیت نهال گیلاس و ارائه کارت گارانتی
 • مشاوره رایگان
 • داشتن مجوز رسمی از وزارت جهاد کشاورزی
 • مسئولیت پذیری مسئولین نهالستان
 • زمان تحویل نهال گیلاس به خریدار

می توانید به صورت اینترنتی از نهالستان خرید کرده، بهترین نهالستانی که شرایط و خدمات ویژه ای را دارند جهت خرید نهال انتخاب کنید.

 مشخصات نهال گیلاس استاندارد و سالم

شما برای خرید نهال گیلاس استاندارد و سالم باید به چند مشخصه مهم و اساسی دقت کافی داشته باشید، تا بر اساس آن بتوانید نهال گیلاس بدون عیب و با کیفیت را خریداری کنید، این مشخصات جهت خرید نهال گیلاس عبارتند از:

 • نهال گیلاس که خریدری می کنید کاملا جوان باشد و سن آن ۲ سال باشد، برای این کار حتما ظاهر نهال را مورد بررسی قرار دهید، ارتفاع در حدود یک متر تا دو متر بوده و قطر آن حداکثر ۲ سانتی متر باشد.
 • نهال گیلاس استاندارد و بدون عیب کاملاً یکدست بوده و هیچ نوع انشعابی در آن وجود ندارد، اگر شما به تنه آن دقت کنید محل پیوند پایه و پیوندک را به راحتی تشخیص خواهید داد.
 • اگر می خواهید در باغ خود نهال پیوندی را تولید کنید، باید دقت داشته باشید که بین پایه و پیوندک حتماً سازگاری وجود داشته باشد.
 • نهال های استاندارد گیلاس بعد از مدتی از کاشت جوانه دهی خود را آغاز کرده و بنیه آن بسیار قوی می باشد.
 • به هنگام خرید نهال گیلاس داشته باشید که بعد از کاشت نهال، ارتفاع پیوندک از سطح زمین حداقل ۵ الی ۱۰ سانتی متر باشد.
 • اگر محل زخم پیوند خوب نشده و پوست درخت به خوبی التیام پیدا نکرده باشد، مطمئن باشید بعد از کاشت نهال مستعد انواع بیماری های ویروسی و قارچی خواهد شد.
 • نهال خوب و استاندارد را در نهالستان های مجوز دار که تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی است به فروش می رساند.
 • تنه اصلی نهال خوب کاملاً عمودی می باشد و در آن هیچ گونه زاویه و انشعابی وجود ندارد.
 • با توجه به خصوصیات و ویژگی منطقه احداث باغ خود باید نهالی را خریداری کنید که سازگار با آن منطقه بوده و مقاومت بالایی به بیماری های آن منطقه داشته باشد.
 • به هنگام خرید و یا کاشت نهال حتماً به ریشه های آن دقت داشته باشید تا ظاهری صاف و یکدست داشته و هیچگونه گره و یا بیماری در ریشه نهال نبینید.
 • ظاهر نهال و مورد بررسی قرار دهید تا بر روی آن لارو و یا حشرات کوچکی نبینید، اگر چنین چیزی باشد نهال مورد هجوم آفت ها قرار گرفته است.

کاشت نهال گیلاس بر اساس مناطق مختلف کشور

کشور ما دارای سه نوع اقلیم کاملاً متفاوت تر از یکدیگر می باشد، استان هایی در کشور ما وجود دارد که حداقل دو نوع و گاها سه نوع آب و هوایی در آن یافت می‌ شود، برخی از استان ها و شهرها وسیع هستند، بنابراین از یک سمت به مناطق کوهستانی غرب کشور، از طرف شمال به دریای خزر و از سمت دیگر به دشت های کشور ایران متصل می شود، پس شما سه اقلیم متفاوت آب و هوایی را در یک استان مشاهده می کنید. یک کشاورز باید اقلیم و جو منطقه باغ خود را مشخص کند، بر اساس آن بتواند ارقام نهال گیلاس را که سازگار با آن آب و هوایی می باشد را شناسایی و آن را خریداری کند.

 • نهال گیلاس گرمسیری

  این نهال ها زود گل هستند معمولاً از اواخر اسفند تا اوایل بهار گلدهی خود را آغاز کرده نسبت به خشکسالی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند، معمولاً دوره آبیاری آنها ۱۵ روز یکبار می باشد ولی جهت باردهی بهتر روتین آن به طور کامل انجام می‌ شود تا در باردهی آن ها هیچ خللی ایجاد نشود، این نهال ها در برابر انواع آفت ها از خود مقاومت نشان می دهند.

 • نهال گیلاس معتدل

  نهال گیلاس معتدل سازگار با مناطق نسبتاً مرتفع می باشد، در اطراف دریاها، دریاچه ها و مناطق دامنه ای کوهستانی قرار می گیرد که ارتفاع چندان زیادی هم ندارد. معمولا اوایل فروردین گلدهی آن‌ها آغاز شده و تا اواسط آن ادامه دارد. بیشترین آمار فروش مربوط به نهال گیلاس معتدل می باشد، چون در این مناطق رشد و باردهی خیلی بهتری دارد

 • نهال گیلاس سردسیری

  مناطق کوهستانی که ارتفاع آن ها از سطح دریا بسیار بیشتر می باشد و بالای ۱۵۰۰ متر است از نهال گیلاس سردسیری استفاده می کنند، مهمترین ویژگی نهال گیلاس سردسیری دیرگل بودن آنها می باشد، بنابراین یک کشاورز به هنگام کشت گیلاس در مناطق کوهستانی دیگر دغدغه تغییرات دمایی و تاثیر آن بر روی شکوفه ها را ندارد، چون  شکوفه های نهال های دیرگل در دهه سوم ماه فروردین شروع به گلدهی می کند.

  این نهال ها دمای منفی ۲۰ درجه را نیز تحمل می‌ کنند که همین امر باعث می‌ شود تا در فصل زمستان شاخه ها و ریشه نهال گیلاس دچار یخ زدگی نشود، با این وجود باز هم توصیه می شود تا کشاورزان عوامل و راه های پیشگیرانه برای جلوگیری از یخ زدگی شاخه های درختان را داشته باشند، مهمترین آنها تنک کردن شاخه ها است.

آیا نهال گیلاس رو می توان در باغچه کاشت

این که شما بخواهید تک درخت گیلاس را در حیاط خانه‌ تان بکارید، مطمئنا امکان پذیر می باشد. البته نه هر نژاد درخت گیلاس را بلکه نژاد هایی که خود بارور هستند امکان پذیر است. اما اگر شما متراژ کمی زمین دارید که به عنوان باغچه از آن استفاده می کنید در این مکان های کوچک نیز امکان کاشت نهال گیلاس وجود دارد، ولی به شرطی که نهال های پایه کوتاه گیلاس را انتخاب کنید. فاصله استاندارد برای کاشت نهال گیلاس ۴ متر می باشد بنابراین می توان به راحتی در این باغچه ها کاشت. برای کاشت نهال گیلاس در باغچه توجه کنید که نژاد های اصلاح شده و مقاوم را خریداری کنید تا هم میزان محصولی که در این متراژ به دست می آورید بیشتر باشد، هم اینکه مقاومت آن ها نسبت به دیگر نژاد ها بالا بوده و شما به عنوان برای نگهداری از این نوع گیلاس ها هزینه خیلی زیادی صرف نکنید.

 

نحوه ی پیوند زدن نهال گیلاس و درخت گیلاس

در این قسمت می خواهیم در مورد پیوند زدن نهال گیلاس و درخت گیلاس صحبت کنیم. معمولاً پیوند نهال گیلاس به سه روش

 • پیوند شکمی
 • پیوند شکافی
 • پیوند انگلیسی

انجام می شود، معمولاً در درختان گیلاس بیشتر از پیوند شکمی استفاده می کنند و بهترین زمان برای پیوند شکمی و پیوند انگلیسی اوایل شهریور تا اوایل مهرماه  است، تعیین زمان دقیق پیوند شکمی به خاطر نوع پایه درخت گیلاس متفاوت می باشد، بهتر است در این زمینه از متخصصین این رابطه راهنمایی های لازم را کسب کنید.

به هنگام پیوند حتماً دقت داشته باشید که فاصله پیوند از سطح زمین حداقل ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر بوده و بهترین پایه برای پیوند درخت گیلاس پایه آلبالو تلخ شناخته شده است. به هنگام پیوند زدن درختان به استریل بودن ابزار باغبانی تمیز بودن محل پیوند و همچنین سالم بودن محل پیوند دقت کافی داشته باشید، چون کوتاهی در هر کدام از موارد زیر باعث بیمار شدن درخت پیوندک و پایه خواهد شد.

 

خواص و ویتامین های موجود در گیلاس

اگر بخواهیم به مهمترین ریز مغذی و ترکیبات شیمیایی میوه گیلاس اشاره کنیم باید آنتی اکسیدان های فراوان در گیلاس را به شما معرفی کنیم. مهمترین نقش این ترکیبات شیمیایی در جلوگیری از بروز بیماری هایی مانند سرطان همچنین آلزایمر و فراموشی دوره ای می باشد. انتی اکسیدان‌ها با رادیکال‌ های آزاد بدن مبارزه کرده و سموم را از بدن شما دفع می کند، و باعث جوانسازی سلول های بدن می شود.

البته نباید فراموش کنیم که میوه گیلاس حاوی پتاسیم و ویتامین c و فیبر فراوان می باشد، رنگ دانه های قرمز رنگ گیلاس فواید بسیار زیادی برای بدن دارد اگر به طور کلی بخواهید فواید گیلاس را برای بدن معرفی کنیم، عبارتند از:

 • ریسک ابتلا به بیماری قلبی و عروقی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • تحقیقات نشان داده است برای درمان گواتر تاثیر گذار می باشد.
 • اگر فرزندان شما دچار حواس پرتی هستند و نمی توانند، بر روی یک موضوع تمرکز کنند می توانید از گیلاس استفاده کنید چون تاثیر بسزایی برای تمرکز حواس دارد.
 • برای درمان کم خونی توصیه می شود از گیلاس تازه و گیلاس خشک شده استفاده کنید.
 • گیلاس منبع غنی فیبر می باشد برای درمان یبوست از آن استفاده می شود.

بهترین گیلاس جهان

بهترین نهال گیلاس جهان را در شرایط آب و هوای منطقه شما و میزان آگاهی شما نسبت به خرید نهال گیلاس سازگار با این منطقه مشخص می کند، اگر شما بهترین نهال گیلاس را خریداری کنید که با اقلیم و جو منطقه باغ هیچ گونه سازگاری ندارد، مطمئن باشید نه‌ تنها باردهی چندان مطلوب و رضایت بخش نخواهد داشت، بلکه مشکلات خیلی زیادی نیز به وجود می آورد.

البته ما در این قسمت می خواهیم یکی از بهترین نژادهای گیلاس را برای شما معرفی کنیم، حتی اگر بهترین گیلاس جهان هم نباشد و به خاطر باردهی فوق العاده و تقاضای خیلی زیادی که دارد به عنوان بهترین گیلاس کشور ایران محسوب می شود! نام این گیلاس محبوب هارت می باشد. با توجه به شرایط محیطی و میزان مراقبت کشاورزان و باغداران ارتفاع این درخت معمولاً بین ۴ تا ۶ متر رشد می کند.

تنه و بنیه نژاد گیلاس تکدانه بسیار قوی می باشد از این رو بیشتر آفت ها و بیماری ها نمی توانند به این درخت نفوذ کنند، با این وجود اگر کشاورز به سمپاشی آن دقت نکند و یا کوددهی منظمی نداشته باشد ممکن است دچار آسیب‌های فراوانی شود. طبق نظرات تجربی کشاورزان و آمار به دست آورده از فروش نهالستان ها کسانی که بر روی کاشت و احداث نژاد تکدانه سرمایه گذاری کردن سود مطلوبی به دست آورده‌اند.

مشخصات یک نهال خوب گیلاس

مشخصات یک نهال خوب را در واقع خریدار و احداث کننده باغ تعیین می کند، شما زمانی می توانید یک نهال خوب در باغ خود کشت کنید که کاملا سازگار با محیط و خاک شما باشد، اگر بافت خاک شما نامناسب بودن، آبیاری آن را غیر اصولی انجام دهید، همچنین نتوانید نهال سازگار با محیط باغ خود را تهیه کنید، هیچ گاه نمی توانید صاحب یک نهال خوب باشید.

برای مناطق کوهستانی نهال دیرگل به عنوان یک نهال خوب شناخته می شود و برای مناطق گرمسیری نهال زود گل نیز به عنوان یک نهال خوب محسوب شده و مورد پسند باغداران است. ولی از لحاظ کلی مشخصات یک نهال خوب گیلاس فقط در یک مورد خلاصه می شود، نهال هایی خوب هستند که شناسه  و لیبل دار از جهاد کشاورزی می باشند، چون در این سازمان نهال هایی که خصوصیات بارز و مشخص شده نداشته باشند هرگز مجوز و شناسه برای فروش نمی گیرند.

پرسودترین درخت گیلاس

در این قسمت می خواهیم پرسودترین درخت گیلاس را برای شما معرفی کنیم البته باز هم تاکید می‌کنیم که پرسود بودن یک درخت به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آن سازگار بودن نهال با محیط اطراف و همچنین میزان و مراقبت و نگهداری باردار می باشد.

 

 • نهال گیلاس خوشه‌ ای

  رشد این نهال بیشتر در ارتفاعات انجام می شود از آنجایی که میوه های آن به‌ صورت خوشه ای رشد می کند بیشتر این نژاد گیلاس را با نام خوشه‌ ای می شناسیم، یکی از مهمترین ویژگی‌ های مثبت نهال خوشه ای گیلاس، به آبیاری خیلی زیادی احتیاج نداشته و معمولا ۱۰ روز یکبار اگر روتین آبیاری آن را انجام دهید، سیراب شده و باردهی خوبی از خود نشان می‌ دهد.

  جزوه نهال های زود بازده محسوب شده و بعد از یک سال نوبرانه می دهد، از آنجایی که سازگار با محیط سردسیری و کوهستانی می باشد از ارقام‌ نهال گیلاس دیرگل و زودرس محسوب می شود، چون با اینکه گل های آن از اواخر فروردین ماه شروع به شکوفه دهی می کند ولی شما در برج سوم می توانید میوه‌های آن را برداشت کنید. مقاومت آن نسبت به بیماری های باکتریایی و قارچی که رطوبت دوست می‌ باشند بالاتر است.

 • نهال گیلاس زرد

  باغدارانی که در مناطق سردسیر باغ خود را احداث کرده‌ اند باید بسیار خوشحال باشند، چون یکی از نهال های سازگار با این مناطق نهال گیلاس زرد می باشد، این گونه از نهال گیلاس به راحتی می‌تواند از ارتفاع ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ متر سازگار بوده و بیشتر در شهر ارومیه کشت و طرفدار زیادی دارد. به خاطر متفاوت بودن رنگ میوه آن و طعم و عطر دلنشین آن خرید و فروش گیلاس زرد در بازار داخلی و صادرات آن به کشورهای دیگر رونق خیلی زیادی دارد.

  جزو نژاد های دیرگل محسوب شده، کشاورز می تواند میوه آن را در اوایل برج چهار برداشت کند، به خاطر تناژ بالای تولید جزو میوه های اقتصادی محسوب می شود، علاوه بر تناژ بالا و مقاومت بالایی هم در برابر انواع بیماری های قارچی و باکتریایی از خود نشان می دهد. متاسفانه تنها ویژگی منفی این درخت مقاومت کم آن در برابر آفت زدگی می باشد، مخصوصاً در برابر کرم ریشه ضعیف است. طول عمر اقتصادی این نژاد بین ۳۰ تا ۴۰ سال است.

زیر درخت گیلاس چه بکاریم

خوشبختانه شما به عنوان یک باغدار آزاد هستید تا زیر درخت گیلاس هر محصولی را کشت کنید البته تا زمانی که درختان شما بالغ شوند، منتهی به هنگام کاشته محصولات در زیر درخت گیلاس به چند نکته توجه کافی داشته باشید:

 • محصولات کاشته شده را زیاد اطراف نهال گیلاس کشت نکنید، از آنجایی که ریشه نهال گیلاس بسیار ضعیف می باشد اگر شما این محصولات رو درست در کنار نهال گیلاس کشت کنید، مانع تغذیه نهال خواهد شد پس با یک فاصله مناسب و استاندارد به کاشت این محصولات بپردازید.
 • محصولات و یا گیاهانی را کشت کنید که باعث تجمع عوامل بیماری زا نباشد، برخی از سبزیجات هستند که باعث تجمع آفت ها و عوامل قارچی و باکتریایی فراوانی می‌ شود، این نوع محصولات را شناخته از کاشت آنها اجتناب کنید.
 • مطمئناً محصولاتی که در باغ خود کشت می کنید نیاز به آبیاری و کوددهی جداگانه دارند گر به این مسئله رسیدگی نکنید باعث می‌ شود تا از رطوبت و مواد مغذی خاک اطراف شما نهال بهره ببرند، همین موضوع تغذیه نهال گیلاس شما را دچار مشکل خواهد کرد.
 • بعد از به بلوغ رسیدن درخت گیلاس ارقام گیاهان و محصولاتی را کشت کنید که سایه دوست باشند.
 • همچنین اگر فاصله درختان گیلاس را ۶ متر در ۶ متر در نظر بگیرید می توانید بین آن ها نهال هلو و شلیل را کاشت کنید

 

دیرگل بودن نژاد گیلاس چه مزیتی دارد

اگر بخواهیم از مزیت های دیرگل بودن نژاد گیلاس مواردی را بیان کنیم، مطمئناً نگرش خیلی از کشاورزان نسبت به این نژاد تغییر پیدا می کند. درخت گیلاس جزو درختان حساس می باشد، مخصوصاً در زمان گلدهی و شکوفا شدن میزان حساسیت آن چند برابر می شود. به طوری که با کوچکترین تغییرات جوی، بارش تگرگ و باران های شدید بهاری بیشتر شکوفه های این درخت دچار ریزش می‌ شود، حتی اگر دچار ریزش نشوند به خاطر سرمازدگی مادگی خود را از دست داده و باردار نمی شوند.

از این رو توصیه می شود کشاورزانی که منطقه آنها در مناطق کوهستانی و کوهپایه قرار دارد و امکان بروز سرما در ماه فروردین در آن مناطق خیلی زیاد است، از نژادهای دیرگل برای باغ خود استفاده کنند. معمولاً گلدهی نژاد دیرگل از اواخر ماه فروردین آغاز می‌ شود، یعنی زمانی که میزان سرما فصل بهار به حداقل میزان خود رسیده است. بنابراین درختان به هیچ عنوان در معرض خطر سرمازدگی قرار نگرفته و کشاورز را دچار چالش نمی کند.

 

گیلاس اصلاح شده به چه معناست

منظور از نهال گیلاس اصلاح شده نهال هایی می باشد که در نهالستان های معتبر و مجوزدار با آخرین روش و متد گیاه پزشکی تولید می شود. در این روش سعی کردند اشکالات نهال های کلاسیک را به طور کامل اصلاح کرده و میزان مقاومت آنها در برابر انواع بیماریها، خشک سالی یا رطوبت را افزایش دهند، با این کار میزان کارایی درخت ارتقاء پیدا کرده و باغدار مجبور به صرف هزینه بالا جهت نگهداری از درختان در طول سال نمی باشد.

به طور مثال در مناطق سرد و کوهستانی که میزان رطوبت خاک آنها بسیار زیاد می باشد، بیشترین خطراتی که متوجه درختان گیلاس می شود حمله عوامل بیماری زای قارچی و باکتریایی است. ولی کشاورزان با خریدن نژاد اصلاح شده مقاوم در برابر بیماری های باکتریایی و قارچی می توانند از بروز این خطرات جلوگیری کنند.

برعکس در مناطق خشک و گرم معمولاً آفت ها به درختان گیلاس حمله می کنند، پس گونه اصلاح شده که در برابر آفت ها مقاوم هستند بهترین گزینه برای کشاورزان این منطقه محسوب می‌ شود‌. در واقع علم نوین گیاه پزشکی به کمک کشاورزان آمده است تا آنها بتوانند با دغدغه‌ های کمتر و صرف هزینه کمتر به یک درآمد مناسب برسند.

کدام گیلاس ها نیاز به گرده افشانی دارند

گیلاس گونه‌ای از میوه می باشد که خود بارور بوده و میزان سازگاری آن بسیار زیاد تر می باشد، بنابراین به راحتی می توان با کاشت یک عدد از درخت گیلاس باردهی مناسبی داشت. در برخی از نژاد و گونه های گیلاس مواردی هم وجود دارد که خود ناسازگار هستن، برای این منظور در باغ های تجاری معمولاً توصیه می شود به هنگام کاشت نهال گیلاس در ردیف های مشخص شده از نهال های آلبالو نیز استفاده شود. چون بهترین رقم گرده افشانی برای گیلاس نهال آلبالو می باشد، شایان ذکر می باشد که نهال های گیلاس سیاه را می توان با ارقام نهال های گیلاس زرد گرده افشانی کرد، همچنین برای گرده افشانی بهتر می‌ توانید از کندوهای زنبور عسل استفاده کنید یا اینکه باکس های گرده افشانی نیز گزینه مناسبی می باشد.

پربارترین نژاد های گیلاس کدام هستند

پربارترین نژاد های گیلاس معمولاً نژادهای اصلاح شده می باشند که برای رشد خود احتیاج به مراقبت چندانی ندارند این نژاد از نهال های پیوندی توسط متخصصین در نهالستان های مجوز دار تولید و عرضه می شود. آنها مقاومت بالایی نسبت به تغییرات جوی و اقلیمی از خود نشان می دهند، همچنین نسبت به بیماری مقاوم هستند برای آبیاری نیاز آبی چندان بالایی نداشته، با این وجود چند نژاد از گیلاس های پربار را برای شما معرفی می کنیم:

 • گیلاس تکدانه
 • گیلاسه هارت
 • گیلاس بینگ آمریکایی
 • گیلاس خوشه ای

 

روش های تکثیر نهال گیلاس (تفاوت گیلاس بذری و گیلاس پیوندی)

تکثیر نهال گیلاس معمولاً به دو روش

 • کاشت بذری گیلاس
 • نهال گیلاس پیوندی

انجام می شود. هر کدام فواید و معایب خاص خود را داشته، ولی معمولا توصیه می شود برای کاشت در باغ های تجاری که به دنبال سود دهی بالا هستند حتماً از نهال های پیوندی که در نهالستان های معتبر فروخته می شود، استفاده کنید. چون شما باید برای کشت بذری باید چند سال منتظر بمانید تا پایه های گیلاس رشد کرده و سپس بر روی آن پیوند انجام دهید، در حالی که با خریدن نهال های پیوندی می توانید چند سال وقت تلف شده را صرفه جویی کنید:

 

 • روش بذری

  در روش بذری معمولا نهال های با کیفیت که دارای بنیه قوی و مقاوم هستند را انتخاب می‌ کنند، آنها را در بسته بندی هایی از خزه و کمپوست ها قرار داده سپس در دمای پایین تر از صفر درجه نگهداری می کنند تا نیاز سرمایی بذرها تامین شود، بعد از آن در ظروف طبقه بندی مخصوص کشت نشا ء آنها را می کارند، تا بذر ها جوانه بزنند، بعد از جوانه زدن نشاء را در گلدان های مناسب کشت می کنند. در تمامی مراحل دمای محل کشت گیلاس باید استاندارد و محیط آن نیمه روشن باشد.

 • روش پیوندی

  در این روش معمولاً پایه های مقاوم را پیدا کرده، سپس پیوندک های کوچکی که جوان است را به صورت مثلث برش داده و بر روی پایه ها پیوند می زنند، این روش بیشتر توسط مهندسین کشاورزی انجام می شود، چون تمامی مراحل آن باید کاملاً دقیق و بدون کوچکترین ایرادی انجام شود. بعد از مدتی پیوندک شروع به جوانه زدن کرده و به رشد خود ادامه می دهد، شاخه و برگ های اضافی آن را هرس می کنند، تا نهال گیلاس به صورت یک شاخه عمودی بدون گره و زاویه رشد کند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

4 پاسخ به “نهال گیلاس✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال گیلاس [پاییز 1402]”

 1. عاطفه گفت:

  با سلام کدوم رقم گیلاس به سرما زدگی بهاره حساس نیست؟

  • mohammadi گفت:

   سلام
   اکثر نهال‌ها اصلاح شده و دیرگل هستند و نسبت به سرمایه بهاره مقاوم هستند
   نهال گیلاس تکدانه و نهال گیلاس خوشه‌ای فرانسه از ارقام بسیار مرغوب و پربارده هستند و به سرمای بهاره مقاوم‌اند

 2. آرمان شجاعی گفت:

  برای کاشت نهال گیلاس تو قزوین از چه کودی استفاده کنیم تا باردهی قابل قبولی داشته باشه؟

  • برتر نهال گفت:

   سلام
   برای کود دهی بهتره که آزمایش خاک بدین بعد طبق نتایج آزمایش خاک عمل کنید، یا در صورت نداشتن آزمایش خاک از کودهای کامل استفاده کنید، کود حیوانی هم استفاده کردین باید کاملا پوسیده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال