نهال عناب✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال عناب [پاییز ۱۴۰2]

خرید نهال عناب

میوه عناب در بخش شمال شرقی کشور مخصوصا استان خراسان تولید می‌شود چون نهال عناب در این مناطق سازگاری زیادی از خود نشان می‌دهند، باغدارانی که در این مناطق می‌خواهند نهال مدرن و تجاری عناب را راه اندازی کنند نباید خرید نهال عناب را محدود به خرید حضوری در شهر و دیار خود کنند، کشاورزان بهتر است به سایت نهالستان اینترنتی که در مرکز استان راه اندازی شده است مراجعه کرده و با کارشناسان این نهالستان در ارتباط باشند، شرایط فروش ویژه ای که نهالستان اینترنتی برای باغداران این منطقه در نظر گرفته است باعث شده تا راه اندازی باغ تجاری عناب را برای کشاورزان راحت‌تر کند، کشاورزان به هنگام خرید اینترنتی از نهالستان باید نکات زیر را رعایت کنند.

● مرکز عرضه کننده حتماً مجوز دار بوده و پروانه کسب خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کند.

● نهال خریداری شده حتما دارای لیبل و شناسه باشد بر روی این شناسه‌ها تمامی اطلاعات مورد نیاز کشاورز ثبت شده است.

● مشاوره تخصصی نهالستان به صورت رایگان و بدون هزینه باشد.

انواع نهال عناب

انواع نهال عناب شامل: نهال عناب ژآپنی، نهال عناب ارمنی، نهال عناب گلابی، نهال عناب ترکیه، نهال عناب قائنات، نهال شاه عناب و …. است. در قسمت بعدی به توضیح کامل هر کدام از ارقام خواهیم پرداخت، برای مطالعه بیش‌تر هر کدام روی لینک آن کلیک کنید.


سوالات متداول

این نهال ارزشمند هم در اواخر زمستان کاشته می‌شود و هم در فصل پالیز نیز کاشته خواهد شد، طبق بررسی‌های انجام شده در این رابطه نشان داده شده که کاشت نهال عناب در اواخر فصل زمستان در اسفند ماه به دلیل استقرار و محکم بودن پا جوش‌ها بسیار مفید تر و دارای عملکرد بالاتری می‌باشد البته برخی از باغداران و کشاورزان نظرشان برعکس این موضوع بوده اما طبق تحقیقات انجام شده در این رابطه بهترین و مناسب‌ترین زمان برای کاشت نهال عناب فصل زمستان آن هم اواخر آذر ماه می‌باشد.

اگر هر نهالی به خصوص ارقام مختلف عناب طبق اصول ویژه و خاص خودشان کاشته نشود تمامی زحمات شما بی‌فایده و بی‌ثمر بوده و اگر نهالی که خریده‌اید را به درستی کاشته و پرورش ندهید فایده نداشته و آسیب و ضرر بسیاری به شما و زمینتان وارد خواهد شد. بهتر است در این زمینه برای گرفتن راهنمایی صحیح و درست به سراغ نهالستان‌ها و باغات معروف و معتبر موجود رفته و آدرس آن‌ها را پیدا کرده و با کارشناسان و مشاوران با تجربه آن‌ها نیز در ارتباط باشید و اطلاعات و راهنمایی‌های کافی را به صورت رایگان دریافت کنید یکی از این نهالستان‌های معتبر نهالستان برتر نهال می‌باشد که سابقه بیش از نیم قرن در زمینه کاشت و پرورش نهال را نیز دارد.

به محض انتخاب نهال‌های شما و خرید شما معمولا به صورت سریع و در حداکثر زمان ممکن به دست شما خواهد رسید و بیشتر از 2 الی 5 روزه کاری به دست شما خواهد رسید و این امکان را به شما خواهیم داد که در این زمینه اصلا وقت هدر داده نشود.

زمانی که شما باغداران و کشاورزان محصول و نهال مورد نظر خود را سفارش دادید، نهال شما با بسته‌بندی مخصوص و ویژه برای شما توسط کالارسان ارسال خواهد شد و در زمان کوتاهی به دست شما خواهد رسید. نهالستان برتر نهال این امکان را به شما می‌دهد که نهال‌های سفارش داده شده توسط شما را بدون هیچ عیب و ایرادی برای شما همراه با بسته‌بندی مخصوص نهال در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارسال کرده و راهنمایی‌های مناسب و سارگار با نوع نهال خریداری شده را در اختیار شما خواهند گذاشت.

نهال عناب را هم می‌توانید به‌صورت حضوری از نهالستان‌های معروف و بزرگ در شهر و محل زندگی خود تهیه  کنید و هم می‌توانید از نهاستان‌های معتبر و دارای مجوز رسمی از سازمان جهاد کشاورزی تهیه کنید و به صورت عمده و کلی خرید نهال خود را انجام بدهید. ابتدا برای خرید اینترنتی باید به دنبال آدرس نهال فروشی معتبر و با سابقه مثل برتر نهال بوده و بعد وارد آن شده و با کارشناسان و مشاوران این مجموعه مشورت کرده و نهال‌های درست و سازگار را انتخاب کنید و بعد اقدام به خرید عمده نهال عناب خود کنید، همچنین تمامی نهال‌های موجود در نهالستان برتر نهال دارای کارت گواهی سلامت و کارت گارانتی 5 ساله است.

طبق تحقیق‌های شده در این رابطه نشان داده شده که حداکثر عمر مفید و اقتصادی برای رشد و محصول دهی نهال عناب در حدود 50 سال می‌باشد عناب ژاپنی است که البته بیشترین بازده و عملکرد را تا 30 سالگی داشته و مقدار محصول زیاد نیز تولید می‌کند و بعد از این سن کمی روند کاهشی می‌باشد البته با هرس به موقع نهال عناب می‌توانید از این روش کاهشی و نزولی جلوگیری کرده و باعث رشد نهال و ادامه محصول دهی نیز باشید. جالب است بدانید نهال‌های مانند شاه عناب وجود داشته که بیش از 1000 سال قدمت دارند و محصول با کیفیت تولید می‌کنند، در کل مقدار به دست آمده عناب از هر درخت عناب هر ساله مقداری زیاد و قابل چشم گیری نیز می‌باشد و به خاطر همین امر بیشتر باغداران به کاشت این نهال مشغول هستند.

برای سفارش با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و بعد از مشاوره رایگان، نهال‌های خود را انتخای کنید، برای دریافت نهال‌ها با توجه به مشاوره‌‌های انجام شده اقدام دریافت و کاشت نهال کنید.

پر فروش‌ترین نهال عناب در شهر‌های متفاوت با توجه به اقلیم و شرایط موجود و حاکم در آن شهر یا کشور متفاوت می‌باشد، به طور مثال در مناطق گرمسیری فروش نهال‌های عناب گرمسیری پر فروش بوده و در مناطق معتدل نهال عناب معتدل پر فروش خواهد بود و در مناطق سردسیری نیز نهال‌های عناب سردسیری پر فروش و پر سود می‌باشد، زیرا در هر منطقه‌ای با توجه به نوع آب و هوا و نوع خاک و اقلیم آن شهر نوع عنابی که باید کاشته شود متفاوت است. مسئله دیگر بحث تقاضا و وجود طرفدار‌های این میوه می‌باشد که هرچه طرفدار و تقاضای گونه و رقمی از نهال عناب بیشتر باشد فروش آن نهال هم بیشتر و بالا تر می‌باشد مثل نهال عناب قائنات، عناب ژاپنی که دارای طرفدار‌های زیادی بوده و محصول فراوانی هم نیز تولید می‌کند و یک رقم تجاری نام دارد. در آخر شما برای انتخاب پر فروش‌ترین نهال عناب برای کاشت می‌توانید به سایت نهالستان برتر نهال مراجعه کرده و با گرفتن مشورت و راهنمایی کافی در این زمینه پرفروش‌ترین و سازگار‌ترین نهال‌های عناب را با توجه به باغ و زمین‌های خود انتخاب کرده و خرید سودمند خود را شروع کنید و منتظر نتیجه انتخاب درست خود باشید.

نهال عناب رو بیشتر بشناسید

عناب نهالی است با تنه‌ای محکم و بسیار مقاوم، پوست تنه این درخت ناهموار بوده و دارای شاخه‌های خاردار می‌باشد، مقاومت این درخت در برابر شرایط جوی نا مساعد مثل کم آبی و خشکی بسیار بالا بوده و به همین علت دارای ویژگی‌های منحصر به فردی نسبت به سایر نهال‌ها خواهد داشت.

شاخه‌های درخت عناب به دو شکل دیده می‌شود بخشی از این شاخه‌ها خزان کننده و برخی نیز به صورت شاخه‌های دائمی و ثابت دیده می‌شود، شاخه‌های خزان کننده از خود نهال جدا شده و بر روی زمین می‌افتد و گل و میوه این نهال نیز بروی این شاخه‌ها شکل می‌گیرد. شاخه‌های دائمی دارای قطر بیشتر بوده و باعث رشد هر ساله درخت خواهند شد.

برگ‌های این نهال دارویی بیضی شکل بوده و اصلا روی آن‌ها کرک و حاشه‌های ناهموار دندانه‌ای وجود ندارد، هر شاخه خزان کننده این درخت 6 الی 12 عدد خوشه گل جانبی وجود داشته و در هریک از این خوشه‌ها 10 الی 15 عدد گل‌هایی به رنگ زرد وجود خواهد داشت، که این گل‌های درخت عناب به دو صورت نر و ماده نیز می‌باشد، گرده افشانی این گل‌ها را برخی حشرات انجام می‌دهد و در کل درخت عناب یک درختی خود بارور می‌باشد.

میوه‌های این نهال نیز گرد بوده و ابتدا سبز بوده و در زمانی که به صورت کامل برسد و قابل برداشت باشد به رنگ قرمز تیره خواهد بود، هسته این میوه سفت و سخت است، محصول دهی این نهال سالانه در چند مرحله صورت گرفته و برای همین درخت عناب میوه‌ها به چند شکل ریز و درشت می‌باشد، این نهال خواص زیادی داشته به ویژه در صنعت گیاهان دارویی حرف اول را می‌زند و در بین مردم ایران بسیار طرفدار دارد.

قیمت نهال عناب بر چه اساسی تعیین می‌شود

قیمت‌گذاری این نهال هم نیز بر اساس برخی عوامل و فاکتور‌ها نیز متفاوت می‌باشد، اولین فاکتور برای قیمت نهال عناب میزان کیفیت و مرغوبیت نهال نسبت به سایر ارقام نهال عناب می‌باشد، که معمولا هر چه نهال عناب شما با کیفیت تر و کمیاب تر باشد قیمت آن نیز بالا تر خواهد بود و هر چه مقدار نهال کاشته شده بیشتر و تولید بالا داشته باشد به دلیل داشتن خواهان زیاد قیمت آن نیز پایین تر خواهد بود.

فاکتور بعدی نحوه انجام دادن خرید شما می‌باشد به طور مثال اگر شما باغدار محترم خرید خود را به صورت عمده از نهال فروشی‌های معتبر به جای خرید از خرده فروش‌های معمولی انجام دهید به طور قطع قیمت نهال‌های شما مناسب تر و پایین تر می‌باشد.

چرا باید نهال عناب کاشت کرد

امروزه با روی آوردن بسیاری از مردم به مصرف گیاهان دارویی و استفاده از این گیاهان برای درمان بیماری‌های مختلف، کاشت درختانی همچون درخت عناب گسترش پیدا کرده است.
کشور چین با کاشت عناب در حدود ۲.۵ میلیون هکتار از زمین‌های خود توانسته رتبه اول در بزرگ‌ترین تولید کننده این نهال را به خود اختصاص دهد و اگر بخواهید کاشت این نهال را در ایران حساب کنید حدود 99 درصد از سطح زمین‌های ما مختص تولید و کشت این نهال متعلق به استان خراسان جنوبی است.
بنابراین با روی آوردن بیشتر مردم به عناب و گسترش تولید این میوه خوشمزه و باخاصیت، تقاضای مردم در این رابطه زیاد بوده و کشاورزان مجبور هستند برای برآورده کردن نیاز مردم و رسیدن به سود بیشتر به کاشت نهال عناب در زمین‌ها و باغات خود اقدام کرده و تولید این میوه را بالا ببرند.
عناب را می‌توان به صورت خشکبار می‌توان استفاده کرده از این رو به راحتی قابلیت انبار کردن را دارد و در زمان مناسبی به فروش رساند، همچنین راحت می‌توان به کشور‌های دیگر صادر نمود.

نکات خرید نهال عناب

لازم است بدانید برای خرید هر نهالی توجه به برخی شرایط جوی و اقلیمی موجود در آن منطقه نیاز خواهید داشت که این عوامل را دانسته و بتوانید بهترین انتخاب را نیز در این زمینه داشته باشید. در این قسمت ما قصد دارد برخی از این شرایط و عوامل مهم را برای شما باغداران و کشاورزان محترم بیان کنیم.

 • ارتفاع از دریا

  ارتفاع از سطح دریا از جمله نکات مهم و اولیه برای خرید هر گونه نهال می‌باشد زیرا تاثیر بسیار بالایی در رشد و مرغوبیت نهال خواهد داشت بنابراین ارتفاع مناسب برای کاشت این نهال ارزشمند در اکثر شهر‌ها و به ویژه در شهر خراسان جنوبی و شهرستان‌های بیرجند و طبس در حدود 1500 متر از سطح دریا نیز می‌باشد که این ارتفاع برای رشد نهال عناب بسیار موثر بوده و رشد نهال که خوب باشد باعث تولید محصول بیشتر همراه با راندمان بالاتر نیز خواهد شد.

 • نوسانات دمایی

  نهال عناب با وجود اینکه نسبت به کم آبی و خشکی بالا از خود مقاومت نشان می‌دهد ولی آب و هوای مناسب برای کاشت این نهال آب و هوای معتدل خشک می‌باشد و در این نوع اقلیم رشد بسیار بالایی نیز خواهد داشت.

  به طور کلی بیشترین دمایی که این نهال می‌تواند تحمل کند ۴۷ درجه سانتی گراد بوده و کم‌ترین دمایی که این نهال تحمل خواهد کرد منفی ۲۰ درجه سانتی گراد می‌باشد به خاطر این نوسانات دمایی این نهال دیر تر از خواب زمستانه خود بیدار می‌شود و نسبت به سرمای زود رس پاییز در امان می‌باشد.

  نهال عناب نهالی است که به شدت نور خورشید را دوست دارد و هر چه نور بیشتر در اختیار این نهال باشد رشد بیشتری دارد معمولا این نهال را در کوهستان‌ها و در قسمت کوهپایه‌ای آن‌ها نیز می‌کارند که نور بیشتری دریافت کرده و بهتر عملیات فتوسنتز را انجام دهد و تعداد محصول بیشتری نیز تولید کنند همچنین رنگ عناب کاشته شده در این مناطق روشن‌تر از سایر مناطق کاشت می‌باشد.

  درخت عناب نیز نیاز سرمایی در حدود 220 الی 420 ساعت را نیز داشته و وجود رطوبت بسیار بالا برای این نهال ارزشمند و دارویی مناسب نبوده و موجب آسیب شدید و فراوان به نهال‌های عناب شما نیر می‌شود پس باید رطوبت برای این نهال کنترل شود.

 • میزان بارش

  میزان آب برای این نهال باید کنترل شده باشد بارش باران زیاد در زمان میوه دهی درخت باعث ترک خوردن میوه درخت خواهد شد مقدار آب ابتدای کاشت برای این نهال 5 الی 6 روز یک بار می‌باشد و بعد از سن بلوغ نهال عناب این مقدار به 15 الی 16 روز یکبار در ماه خواهد رسید و همچنین باید مراقب رطوبت خاک نهال هم نیز باشید تا مانع آسیب به نهال خود شوید. بارندگی به ویژه در فصل تابستان اصلا مناسب برای این نهال نمی‌باشد و به میوه‌های آن نیز آسیب وارد خواهد کرد.

 • بافت خاک

  بهترین و مناسب‌ترین بافت خاک برای این نهال نیز بافت خاک لومی و شنی بوده و آن هم با عمق بسیار بالا می‌باشد زیرا این نهال خاک‌هایی که جذب آب بالا دارند و خاک‌هایی که آبگیر می‌باشند را دوست ندارند زیرا خاک‌های آبگیر و با عمق کم آب را خیلی جذب کرده و رطوبت خاک را بالا می‌برد که برای رشد نهال عناب مناسب نمی‌باشد همچنین خاک این نهال دارویی نسبت به گچ و آهک موجود در خاک حساسیت نشان می‌دهند.

  نهال عناب در ph  بین 4 تا 8 می‌تواند به رشد خود ادامه دهد اما ph مناسب برای رشد و عملکرد بهتر این نهال بین 6 تا 7 می‌باشد، به طور کلی این نهال می‌تواند شوری خاک را تا حدودی تحمل کند اما شوری بیش از اندازه را نتوانسته تحمل کند و محصولش از بین خواهد رفت یا کاهش می‌یابد و این خود مسئله مهمی می‌باشد که باید با استفاده از آزمایش‌های مناسب خاکی آن را آنالیز کرد و میزان شوری خاک را سنجید در غیر این صورت ضرر بسیار بالایی به باغ شما وارد خواهد شد که جبران ناپذیر است.

بهترین نهالستان عناب چه ویژگی‌هایی دارد

بهترین و مناسب‌ترین نهاستان‌های عناب دارای ویژگی‌های به خصوصی هستند مثلا محصولات این نهالستان‌ها بسیار مرغوب و با کیفیت بوده و تمامی محصولات تولید شده دارای گواهی سلامت و بهداشت و دارای تمامی مجوز‌های رسمی از سازمان جهاد کشاورزی می‌باشند و به علاوه عاری از هر گونه آفت و بیماری بوده  که نشان دهنده مراقبت و سم پاشی منظم نهال‌ها در نهالستان خواهد بود و این محصولات علاوه بر کیفیت در مقدار بالا و انبوه نیز تولید می‌شوند.

نهالستان‌های برتر نهال دارای تمامی این ویژگی‌ها بوده و دارای بهترین نهال‌ها همراه با شناسنامه و گواهی سلامت نیز می‌باشند و همچنین دارای کارت ضمانتی و گارانتی نهال می‌باشد و مشاوران با تجربه ما دارای تمامی اطلاعات کافی و مفید راجب نهال را داشته و شما را در تمام زمینه‌های کاشت تا برداشت نهال از اول تا آخر راهنمایی می‌کنند و پشتیبان شما هنگام بروز مشکلات نیز می‌باشند.

علت قیمت‌های متفاوت نهال عناب در بین نهالستان‌ها چیست

یکی از دلایل مهم تفاوت قیمت نهال عناب در نهالستان‌ها این است نوع کاشت نهال‌ها متفاوت بوده و سن نهال هم متغیر می‌باشد، یعنی در صورتی که نهال عناب شما به صورت سنتی پرورش یافته باشد با زمانی که به صورت اصلاح شده تولید می‌شود دارای قیمت متفاوتی نیز می‌باشد.

دیگر تفاوت‌های موجود در قیمت نهال عناب در نهالستان‌ها این می‌باشد که کیفیت نهال‌های تولید شده در هر نهالستان متفاوت بوده است، نهالستان معتبر برتر نهال با کلی تجربه و سابقه خرید و فروش انواع و اقسام نهال می‌توانند مناسب‌ترین و بهترین نهال عناب را با توجه به شرایط و موقعیت باغ شما همراه با کیفیت عالی و قیمتی مناسب در اختیار شما گذاشته و شما را در این زمینه راهنمایی کنند و شما کشاورزان و باغداران می‌توانید با خیالی اسوده و راحت از نهالستان ما نهال‌های خود را با قیمتی مناسب و بصرفه به صورت اینترنتی خریداری کنید زیرا نهالستان‌های برتر نهال به صورت مستقیم نهال را خودشان تولید کرده و به همان شکل و به صورت عمده با قیمتی مناسب به فروش می‌رسانند.

اصلی‌ترین تفاوت قیمت نهال همان‌طور که اطلاع دارید خرید نهال از خود تولید کننده خواهد بود، نهال‌هایی که به صورت مستقیم از خود تولید کننده به دست باغدار می‌رسد مطمئناً قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به خرید از واسطه‌ها خواهد بود.

خرید نهال عناب برای چه استان‌هایی پر سود است

استان‌هایی از جمله خراسان جنوبی و شهرستان‌های آن مثل طبس و بیرجند و … و همچنین استان‌هایی که دارای آب و هوایی گرم و خشک و کمی معتدل بوده است بسیار مناسب تر برای کاشت نهال عناب می‌باشد و این نهال در این استان به دلیل آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیزو مرغوب به خوبی رشد کرده و کاشته می‌شود و کاشت عناب سود و درآمد بالایی در این شهر و سایر شهرها با این ویژگی خواهد داشت.

در حدود 3000 هکتار از زمین‌های استان خراسان جوبی  به کاشت نهال عناب اختصاص داده شده و این مقدار زمین در حدود 4900 تن محصول تولید خواهد کرد که مقدار زیاد و چشم گیری بوده و سود بسیار بالایی با فروش این مقدار محصول به دست خواهد آمد، پس نتیجه می‌گیریم خرید نهال عناب برای مناطقی مثل استان خراسان جنوبی در کشور ایران بسیار بصرفه و مفید بوده و سود بسیار بالایی به همراه خواهد داشت، برای سایر استان‌ها نیز عناب قابلیت کاشت را دارد و می‌تواند اقتصادی شود، ولی با در نظر گرفتن شرایط مناسب برای نهال عناب، باردهی آن بیشتر خواهد بود.

بهترین زمان خرید نهال عناب چه زمانی است

درخت عناب نیز مانند سایر درختان میوه معمولا در اواخر پاییز و زمستان می‌کارند به طور مثال در استان خراسان جنوبی بهترین زمان کاشت این نهال اسفند ماه می‌باشد پس نتیجه می‌گیریم زمان مناسب خرید این نهال برای این استان قبل اسفند ماه است که کشاورز و باغدار خرید خود را انجام داده و در اسفند ماه شروع به کاشت نهال‌های با کیفیت و مرغوب خود خواهد کرد.

همچنین نیز برخی باغداران و کشاورزانی که باغ خود را در پاییز ماه احداث می‌کنند باید قبل از احداث باغ خود و معمولا قبل از آذر ماه اقدام به خرید نهال‌های عناب خود کرده و در این زمینه برای انتخاب زمان درست خرید نهال برای منطقه خود از مشاوران و کارشناسان خبره ما کمک گرفته و کار درست را انجام دهند.

برای مناطقی که سرمای زمستان شدید دارند توصیح برتر نهال این است که بعد از دوره یخبندان کاشت انجام شود.

پربارترین نژاد عناب کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان عناب را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال عناب ژاپنی  ۴ الی ۵ تن در هکتار
نهال عناب ارمنی ۴ تا ۵ تن در هکتار
نهال عناب گلابی ۴/۵ تن در هکتار
نهال عناب بیرجند ۴ تا ۵ تن در هکتار
نهال عناب قائنات ۵ تن در هکتار

کاشت، داشت و برداشت نهال عناب

برای کاشت و پرورش و در آخر برداشت هر نهالی رعایت اصول خاصی واجب و ضروری می‌باشد برای نهال عناب هم همین اصول لازم و ضروری می‌باشد که ما در این قسمت به مهم‌ترین آن‌ها نیز اشاره خواهیم کرد.

اصول کاشت نهال عناب

کاشت هر نهالی نیاز به اصول خاص و ویژه خود دارد، نهال عناب هم مثل سایر نهال‌ها می‌باشد  که برای رشد و عملکرد بهتر نهال رعایت تمامی آن‌ها نیز واجب و ضروری است که قبل از کاشت این نهال در زمین‌های خود باید اصول مورد نیاز کاشت این نهال ارزشمند دارویی را به طور مو به مو انجام داده  تا کار شما و کاشت نهال عناب شما نتیجه مورد نظرتان را داشته باشد.

اولین فاکتور برای کاشت نهال عناب بعد از انتخاب درست نهال عناب، آنالیز و سنجیدن خاک این نهال می‌باشد، همان طور که گفته شد این نهال در خاک‌های لومی و شنی بسیار خوب رشد و تکثیر پیدا می‌کند و این نهال در برابر شوری مقاوم بوده اما نه شوری زیاد و خاک مورد استفاده این نهال باید دارای زهکشی و ph مناسب نهال باشد.

همچنین در خاک هیچ گونه گچ و ترکیبات آهکی نباید باشد زیرا این نهال به این عوامل و ترکیبات بسیار حساسیت نشان می‌دهد و نکته‌ای که خیلی مهم است کشاورزان بدانند این است که این نهال باید به صورت کامل و اصولی کاشته شود و اگر موقع کاشت خوب و محکم کاشته نشود اصلا نهال شما سبز نخواهد شد و میوه‌ای را هم تولید نخواهد کرد پس آنالیز خاک برای کاشت نهال عناب بسیار ضروری است.

بعد از آنالیز خاک مورد نظر برای کاشت باید اقداماتی انجام دهید، ابتدا باید در جایی که می‌خواهید نهال خود را بکارید گودال‌هایی در ابعاد 1 در 1 متر حفر کرده و بعد داخل آن را خاک‌های قوی و مرغوب پر کرده و در حدود 8 الی 12 کیلوگرم کود دامی پوسیده را با این خاک‌ها قوی مخلوط کرده و در انتهای گودال خود بریزید و بقیه آن را با خاک زراعی مخصوص نهال عناب پر کرده و در حدود 2 مرتبه آن هم قبل از کاشت نهال آن را آبیاری کنید و این کار را تا دو هفته انجام دهید.

پس از این مدت چاله کوچکی روی گودال خود ایجاد کرده و نهال عناب خود را در آن بکارید توجه داشته باشید چاله شما خیلی عمیق نباشد و بعد از کاشت اطراف نهال خود را با دست خوب بفشارید تا نهال شما محکم بایستد و بادخور نداشته باشد و پس از کاشت بلافاصله و سریع آن را آبیاری کنید، در ضمن اگر پس از کاشت خاک پای نهال ترک برداشت بهتر است به آن مقداری خاک جدید اضافه کنید.

عمق و ابعاد چاله‌هایی که خود یا توسط ماشین‌های گودبرداری کشاورزی ایجاد می‌شود 1 در 1 متر می‌باشد و در بعضی از زمین‌ها هم در حدود ۵۰ الی ۸۰ سانتی متر هم حفر می‌کنند و این چاله‌ها را ابتدا قبل کاشت نهال باید در زمین‌های زراعی خود حفر کرده و بعد اقدامات لازم را که در قسمت قبل بیان کردیم را به طور صحیح و مو به مو عملی نمایید، تا از همان ابتدای کار خود آسیبی وارد نکنید.

این نهال بسته به نوع عناب و محلی که کاشته می‌شود فاصله کاشت نهالش متفاوت می‌باشد ولی بهترین فاصله کاشت که برای رشد نهال که سازگار بوده ۴ در ۴ متر بوده است و در زمین‌های شیب دار این فاصله کمتر شده و در حدود ۳.۵ در ۳.۵ متر مربع نیز می‌باشد.

کاشت نهال عناب در این فواصل باعث رشد بهتر و بیشتر نهال می‌شود زیرا نهال عناب می‌تواند مقدار نور خورشید مورد نیاز برای رشد خود را به خوبی دریافت کند و عملیات فتوسنتز را انجام دهد و محصولی با کیفیت نیز به  تولید برساند، چونکه نهال‌های عناب به شدت عاشق نور هستند و با دریافت نور مورد نیاز خود عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند پس چه بهتر و زیبا تر است که هم به خاطر دریافت نور و هم به خاطر زیبایی و نظم باغ خود فواصل کاشت نهال را با توجه به نوع زمین خود رعایت کنید.

بهتر است قبل از کاشت نهال خود به دنبال بهترین و سازگار‌ترین ارقام نهال عناب بوده که سرمایه‌گذاری خود را سود آور کرده و با تهیه و کاشت ارقام مناسب با شرایط جوی و محیطی باغ خود به محصولاتی مفید و پر سود همراه با درجه کیفیت بالا نیز برسید. بهتر است ارقام نهال‌های خود را از نهالستان معتبر و درجه یک برتر نهال تهیه کرده و به آن سودی که از کاشت نهال عناب در نظر دارید برسید.

زیرا نهال‌های برتر نهال همگی بدون هیچ گونه بیماری و آفتی پرورش داده شده و می‌باشد و تمامی اصول کاشت نهال روی تک تک آن‌ها به خوبی عملی شده است و همچنین نهال‌ها دارای کارت ضمانت 5 ساله بوده و این اطمینان را از نظر سلامت به شما خواهد داد پس به سایت برتر نهال مراجعه کرده و نهال‌های مورد نظر خود را همراه با مشورت با کارشناسان خبره ما تهیه و خریداری کنید.

نکات داشت نهال عناب

شما خوب می‌دانید که نمی‌توان هر نهالی را کاشت و دیگر تا زمان برداشت محصولش به آن کاری نداشت پس لازم است پس از کاشت کارها و مراقب‌های ویژه‌ای را انجام بدهید و حتی در صورت نیاز از ماشین‌ها و روش‌های مدرن و بروز کشاورزی کمک  بگیرید ما در این قسمت به مهم‌ترین این اقدامات اشاره خواهیم کرد و شما باغداران موظف به انجام صحیح این اقدامات برای بهبود عملکرد باغ‌های خود نیز دارید.

هرس کردن نهال عناب

به طور کلی نهال عناب حالت خود تنظیمی داشته و نیاز به هرس کردن سالانه ندارد فقط شاخه‌های این نهال هر وقت خشک و اضافه بودند هرس می‌شود البته هرس این درخت باید به شکلی انجام شود که فرم اصلی تاج درخت تغییر نکند.

هدف دیگر از هرس این نهال ارزشمند می‌تواند کنترل ارتفاع درخت باشد زیرا اگر ارتفاع درخت کنترل شده باشد باعث تولید محصول بیشتر و برداشت راحت‌تر و آسان‌تر میوه‌های عناب خواهد شد.

هر وقت ارتفاع این درخت به 3 الی 4 متر رسید نیاز به هرس کردن طولی دارد و همچنین با افزایش سن حیات درخت رشد عرضی درخت هم زیاد شده و شاخه‌های درختان در هم رفته و دیگر قادر به دریافت نور خورشید به صورت مستقیم نخواهند بود و در این حالت نهال عناب نیاز به هرس شدن پیدا خواهد کرد، هرس نهال عناب علاوه بر اینکه برای نهال سودمند و ارزشمند است در نظم و زیبایی باغ شما هم نیز موثر خواهد بود.

سمپاشی نهال عناب

سمپاشی نهال عناب بسیار واجب و ضروری می‌باشد و نهال شما را از خطر آفات و بیماری‌های شایع نهال مراقبت و محافظت می‌کند، بهتر است سم پاشی برای نهال بعد از آبیاری نهال‌ها در صبح زود یا بعدظهر که هوا آرام بوده و نسیم و باد وجود نداشته صورت بگیرد و لازم است این کار هر سه ماهی چند مرتبه انجام شود.

آبیاری نهال عناب

: آبیاری این نهال نیز در ابتدای کاشت خود 5 الی 6 روز یک بار خواهد بود و در سال‌های بعدی نیز به 10 الی 15 روز یکبار نیاز به آبیاری خواهد داشت، بهتر است در زمان گلدهی نهال خاک آن خیلی خشک یا خیلی تر نباشد زیرا مانع محصول دهی خواهد شد و به باغات شما آسیب وارد خواهد کرد.

آبیاری این نهال در زمان‌هایی هم که خاک نهال بسیار شور می‌باشد باید به گونه‌ای باشد که نمک‌های آن کاملا شسته شود زیرا شوری بیش از اندازه خاک باعث خشکی و نابودی نهال شما خواهد شد، توجه داشته باشید که مقدار آب زیاد از حد برای این نهال اصلا مناسب نمی‌باشد و رطوبت بیش از اندازه موجب از بین رفتن نهال عناب شما خواهد شد همچنین بارندگی زیاد در فصل تابستان نیز باعث ترک خوردن میوه‌های این نهال می‌شود که درجه مرغوبیت آن را نیز پایین خواهد آورد.

کوددهی نهال عناب

کوددهی این نهال با توجه به شرایط موجود در هر باغی مثل خاک، آب و هوا و میزان آب بسیار متفاوت و مختص همان باغ می‌باشد و این کار باید توسط آزمایش‌های انجام شده صورت بگیرد و در صورت انجام ندادن آزمایش‌ها باید 8 الی 12 کیلو گرم کود دامی پوسیده یعنی خشک باشد یا کود کامل به به صورت چال کود اجرا کنید.

این کار رشد نهال شما را بسیار بالا برده و برای باغ شما مفید خواهد بود، کوددهی اصولی و مناسب به نهال عناب برای میوه دهی و محصول دهی درخت بسیار مفید و مهم می‌باشد که معمولا سالانه با توجه به شرایط باغی موجود انجام می‌شود.

نکات برداشت نهال عناب

برداشت این نهال هم از اصول و عواملی  مثل کاشت و داشت آن نیز پیروی می‌کند که رعایت این اصول برای شما باغداران بسیار مفید و سودمند بوده و لازم است برای برداشت مناسب محصول خود آن‌ها را مو به مو رعایت کنید.

زمان باردهی نهال عناب از اوایل مرداد ماه شروع شده و تا آخر شهریور ماه ادامه خواهد داشت و در این دو ماه به دو شکل تازه خوری و به صورت خشک برداشت می‌شود، باردهی این نهال در ابتدای کاشت و در همان سنین پایین شروع شده و ادامه خواهد داشت

همچنین این نهال بیش‌ترین باردهی را در سنین بین 18 تا 23 سال خواهد داشت و معمولا نشان داده شده که میزان محصولات این نهال بعد این سن کاهش پیدا می‌کند که البته راه‌های پیشگیری و جلوگیری بسیاری نیز برای این امر وجود دارد.

دیده شده که معمولا هر درخت عناب حدود 50 سال عمر می‌کند و در این مقدار سال خود بیشترین محصول را نهایت تا 40 سالگی تولید کرده و بعد از آن این روند رو به کاهش خواهد رفت اما در این مقدار عمر مفید و اقتصادی خود محصولاتی مفید و با کیفیت تولید کرده و سود و درآمده بسیار بیشتر از مقدار هزینه‌ای که برای کاشت و داشت نهال پرداخته شده می‌باشد.

برخی از ارقام و نژادهای عناب هم وجود دارند که رشد آن‌ها متوقف نشده و حتی به بیش از 50 سال نیز رسیده است جالب است بدانید درختانی با نام شاه عناب وجود داشته که در حدود 1000 سال نیز قدمت داشته اند.

نهال عناب در بیشترین حالت تولید محصول می‌تواند حدود 35 الی 50 کیلو گرم عناب آن هم به شکل تازه تولید کند که معمولا هر 2 کیلو عناب تازه حدود یک کیلو عناب خشک تبدیل می‌شود پس می‌توان نتیجه گرفت که هر درخت بالغ عناب می‌تواند به شرط عملکرد و بازدهی خوب تا 50 کیلو گرم میوه تولید کند که این مقدار، مقدار قابل توجه‌ای برای کشاورزان و باغداران می‌باشد.

همان طور که می‌دانید افزایش سن درخت باعث کاهش محصول آن نیز می‌شود ولی شما می‌توانید با هرس کردن به موقع درخت عناب تولید محصول خود را افزایش دهید و سود خود را بیشتر نمایید.

کاشت نهال عناب بر اساس مناطق مختلف کشور

کاشت این نهال دارویی و مفید در مناطق مخلف کشور متفاوت و متغییر بوده است و با توجه به نوع آب و هوا و اقلیم و شرایط جوی و موقعیت جغرافیایی هر شهری باید نوع و گونه عناب مناسب با آن شهر نیز کاشته شود تا نهال بهتر رشد کرده و محصول زیاد و انبوه نیز تولید کند، تنها با پیروری از این قانون می‌توانید باغات عناب خود را آباد و سر سبز کرده و به سود و در آمد بسیار بالا و چند برابر هزینه سرمایه گذاری خود برای خرید و کاشت نهال برسید. در این قسمت به انواع نهال عناب مناسب هر منطقه خواهیم پرداخت.

 • نهال عناب گرمسیری

  نهال عناب گرمسیری ارقامی از نهال عناب بوده که مناسب کاشت در مناطق گرمسیر مثل شهر بیرجند و طبس و … که دارای آب و هوای گرم و خشک بوده اند می‌باشد، این ارقام عناب نیز در خاک‌های کم آب و شور مقاوم بوده و به خوبی رشد خواهد کرد مثل عناب چینی و عناب قائنات و دیگر ارقامی که مثل این عناب در منطق گرمسیر به خوبی رشد خواهند کرد، البته بیشتر ارقام نهال عناب نیز از خود مقاومت و سازگاری نشان داده و به خوبی رشد خواهند کرد اما عناب‌های گرمسیری دارای عملکرد بهتر و بالاتری نیز در این مناطق خواهند بود.

 • نهال عناب معتدل

  نهال عناب معتدل از جمله نهال‌هایی است که در آب و هوای معتدل  و در کوهپایه‌ها به خوبی عمل کرده و می‌تواند کاشته و برداشته شود، در این مناطق باد‌های ملایم مانع آسیب به نهال شما نخواهد شد مثل نهال عناب ویتنامی که در مناطق معتدل مثل آسیای شرقی کاشته شده و محصول زیادی را تولید خواهد کرد، این نهال عناب بیضی شکل بوده و تنه این درخت خاردار می‌باشد و طعم این عناب نیز شیرین و خوشمزه بوده و رنگ این میوه نیز زرد روش می‌باشد.

 • نهال عناب سردسیری

  نهال عناب سردسیری نهالی است که نسبت به آب و هوای سرد و سرما مقاوم بوده و می‌تواند در سرمای زمستان به رشد خود ادامه دهد مثل نهال عناب گلابی که نسبت به سرما مقاوم بوده و دارای تحمل سرمایی بالایی می‌باشد و در مناطق سردسیرو کوهستانی نیز کاشته می‌شود شکل میوه این نهال شبیه گلابی بوده و طعم شیرینی نیز دارد و به خاطر تحمل بالا این نهال رقم بسیار تجاری و پر فروشی نیز می‌باشد.

مشخصات نهال عناب استاندارد و سالم

از میان ارقام و گونه‌های متفاوت عناب بیشتر ارقامی خوب و مناسب هستند که نسبت به آب و هوا‌ی متفاوت و موقعیت‌های گوناگون از خود سازگاری نشان بدهند و رشد خوبی داشته باشد.

نهال عناب نهالی سودمند و ارزشمند است و هر درخت عناب محصول و میوه زیادی نیز تولید می‌کند از بین این میوه‌ها تنها آن‌هایی مرغوب و با کیفیت می‌باشد که نهال آن‌ها از همان ابتدا کاشت سالم و دارای استاندارد‌های لازم مثل کارت سلامت و بهداشت و کارت گارانتی و عاری از هر گونه آفت و بیماری نیز باشند.

شایع‌ترین بیماری و آفات نهال عناب

مهم‌ترین و مخرب‌ترین آفات نهال‌های عناب مگس عناب نام دارد، معمولا زمانی که محصول شما می‌رسد آن را سوراخ کرده و وارد آن می‌شود و از گوشت آن نیز تغذیه خواهد کرد.

دیگر آفات شایع این نهال لاروها هستند که طول آن‌ها 7 الی 9 میلی متر بوده و بعد از بیرون آمدن از گوشت میوه شروع به تغذیه کردن می‌کنند و بعد از میوه خارج می‌شوند و وارد خاک نهال عناب می‌شوند و به شکل شفیره در خاک  آن‌ها نیز باقی می‌مانند و در سال بعد به صورت حشره بالغ در آمده و بیرون می‌آیند و به میوه‌ها حمله می‌کنند.

از دیگر حشرات و آفات این نهال می‌توان کنه پا کوتاه، کنه زرد شرقی، شب پره هندی و سنگ عناب را نام ببرد که باید همگی آن‌ها را توسط روش‌های صحیح و سم پاشی منظم و هرس به موقع نهال از بین برد ومی توان  از نهال عناب مراقبت کرد.

در کل ارقام نهال عناب در برابر این آفات و بیماری‌ها از خود مقاومت نشان داده و به صورت طبیعی رشد می‌کنند ولی در کل کشاورزان و باغداران محترم باید مراقب حمله این گونه حشرات و آفات مخرب بوده و به نهال‌های عناب خود به موقع رسیدگی کرده و آن‌ها را از گزند این بیماری‌ها و آفات نیز نجات بدهند.

سود و درآمد هر درخت عناب چقدر است

با توجه به گسترش و زیادی صنعت گیاهان دارویی و تقاضای بالای مردم در این زمینه کاشت و تولید این گیاهان از جمله نهال عناب بالا رفته و در نتیجه میزان سود و درآمدی که از این قسمت به دست می‌آید مقداری چشم گیری خواهد بود.

همان طور که گفته شد روی هر درخت عناب میوه‌های ریز و درشت موجود می‌باشد که نشان دهنده این است که این نهال در سال چند نوبت به صورت متوالی محصول می‌دهد پس هر درخت عناب برای کشاورز و باغدار بسیار مهم و ارزشمند می‌باشد و سالانه مقدار زیادی سود برایشان به همراه خواهد داشت و باغدارانی که به کاشت این نهال مشغول هستند دارای درآمد بسیار بالایی می‌باشند و در حدود چند برابر بیشتر از مقدار اولیه که برای کشت و پرورش این نهال سرمایه گذاری کرده اند سود به دست خواهند آورد.

نهال عناب زود بازده کدامند؟

معمولا عناب‌هایی که به محض کاشته شدن سریع گل داده و به ثمر می‌رسد، نهال عناب زود بازده می‌باشد اکثر ارقام نهال عناب که نسبت به گرما و سرما مقاوم بوده و زود به بار می‌نشینند مثل نهال عناب ژاپنی، نهال عناب ارمنی زود بازده بودن و جزو رقم‌های تجاری و زود بازده می‌باشند.

نهال عناب دیر بازده کدامند؟

نهال‌هایی هم که وقتی کاشته می‌شوند و با گذشت مدت زمان طولانی به بار می‌نشینند دیر بازده بوده و بسیار دیر محصول می‌دهند و معمولا این نهال‌ها نسبت به شوری خاک و کم آبی حساس بوده و دیر رشد خواهند کرد و در نتیجه محصول آن‌ها نیز دیر به بار می‌نشیند که البته تعداد این گونه ارقام نهال عناب بسیار کم‌تر و برای مناطق خاصی می‌باشد مانند عناب محلی.

آیا نهال عناب را می‌توان در باغچه کاشت

پاسخ این سوال مثبت می‌باشد ولی شرایطی دارد، شما می‌توانید در باغچه خود نهال عناب را بکارید اما اول از همه باید گونه‌ای را انتخاب کنید که مناسب منطقه و آب و هوای کاشت نهال و مخصوصا مناسب کاشت در باغچه شما باشد و مثل ارقام عناب ترکیه‌ای که جزو این دسته بوده‌اند و مناسب کاشت در باغچه هستند.

مرحله بعدی باید تمام عوامل مثل آنالیز خاک و بافت خاک را سنجیده و اگر مناسب نیست شرایط مناسب کاشت را نیز به وجود آورده و مراحل کاشت عناب در باغ را مو به مودر فضای کوچک‌تر مثل باغچه خود اجرا کنید و همچنین آبیاری و کوددهی و هرس درخت و سم پاشی آن را نیز فراموش نکنید.

فقط با این راه حل‌ها می‌توانید نهال عناب مرغوب و مورد نظر خود را در باغچه کاشته و پرورش دهید، در ضمن می‌توانید برای اطمینان کافی از کاری که می‌خواهید انجام دهید از کارشناسان و متخصصان مربوط در این زمینه کمک و راهنمایی دریافت کنید و بی‌گدار بر آب نزنید.

نحوه پیوند زدن نهال عناب و درخت عناب

پاسخ این سوال مثبت می‌باشد ولی شرایطی دارد، شما می‌توانید در باغچه خود نهال عناب را بکارید اما اول از همه باید گونه‌ای را انتخاب کنید که مناسب منطقه و آب و هوای کاشت نهال و مخصوصا مناسب کاشت در باغچه شما باشد و مثل ارقام عناب ترکیه‌ای که جزو این دسته بوده‌اند و مناسب کاشت در باغچه هستند.

مرحله بعدی باید تمام عوامل مثل آنالیز خاک و بافت خاک را سنجیده و اگر مناسب نیست شرایط مناسب کاشت را نیز به وجود آورده و مراحل کاشت عناب در باغ را مو به مودر فضای کوچک‌تر مثل باغچه خود اجرا کنید و همچنین آبیاری و کوددهی و هرس درخت و سم پاشی آن را نیز فراموش نکنید.

فقط با این راه حل‌ها می‌توانید نهال عناب مرغوب و مورد نظر خود را در باغچه کاشته و پرورش دهید، در ضمن می‌توانید برای اطمینان کافی از کاری که می‌خواهید انجام دهید از کارشناسان و متخصصان مربوط در این زمینه کمک و راهنمایی دریافت کنید و بی‌گدار بر آب نزنید.

خواص و ویتامین‌های موجود در عناب

عناب دارای خواص و ویتامین‌های بسیاری نیز می‌باشد این میوه خوشمزه هم به صورت تازه مصرف می‌شود و هم به صورت خشک قابل استفاده است و دارای جنبه دارویی بسیار بالایی نیز می‌باشد، مصرف تازه این نهال آرامش بخش بوده و باعث خوش خلقی و آرامش اعصاب و روح و روان شما می‌شود.

مصرف این نهال به صورت خشک نیز در طب سنتی بسیار معروف و مشهور بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و لازم به ذکر است که این نهال از جمله گیاهان دارویی برتر شناخته شده است که در درمان بیماری‌های گوارشی و برای تصفیه و انعقاد خون بسیار مفید و ارزشمند می‌باشد.

همچنین این میوه سرشار از ویتامین‌های کا و سی و مقدار بسیار زیادی قند است، وجود این دو ویتامین برای بدن ضروری و سیستم ایمنی و دفاعی بدن را بالا می‌برد و سرعت بهبودی بیمار را نیز افزایش خواهد داد مثلا خوردن و مصرف این میوه طبق دستور پزشک باعث کنترل فشار خون در افراد شده و در کسانی که مشکل پبوست دارد کمک به رفع آن نیز خواهد کرد.

این میوه بسیار ارزشمند و پر خاصیت بوده و امروزه بیشتر مردم دارای استرس و اضطراب در زمینه‌های مختلف می‌باشند مصرف این میوه باعث کاهش استرس و اضطراب در افراد می‌شود و هچنین اگر التهابی در بدن شما وجود داشته باشد آن را از بین می‌برد.

بهترین عناب جهان

بهترین عناب جهان بعد از کشور بزرگ چین در شهر زیبا و خوش آب و هوای خراسان جنوبی واقع در کشور ایران کاشته شده و به عنوان بهترین عناب جهان شناخته می‌شود زیرا این عناب در برابر سرما و گرمای هوا بسیار از خود مقاومت نشان داده و عاری از هر گونه بیماری و آفت شایع نهال عناب است.

ارقام عنابی که در این شهر کاشته و پرورش می‌یابند اکثرا جنبه تجاری داشته و بسیار طرفدار دارد زیرا استان خراسان جنوبی دارای شرایط و اقلیم و موققعیت جغرافیایی مناسب برای کاشت انواع نهال عناب می‌باشد، در ضمن عناب تولید شده در این شهر مثل عناب قائنات  و عناب بیرجند بسیار مرغوب و با کیفیت بوده و به دلیل داشتن طرفدار‌های زیاد در ایران و خارج از ایران جنبه تجاری نیز به خود گرفته است.

نهالستان معروف و با سابقه برتر نهال آماده ارائه همه مدل و ارقام  نهال عناب به ویژه بهترین عناب جهان نیز بوده و بهترین عناب جهان را با کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب در خدمت شما کشاورزان و باغداران عزیز خواهد گذاشت و در این مورد تمام راهنمایی‌ها را آن هم به صورت کاملا رایگان انجام داده و تا آخرین مراحل کاشت و داشت و برداشت محصول پشتیبان شما خواهد بود.

مشخصات یک نهال خوب عناب

یک نهال عناب خوب دارای یک سری ویژگی‌های مهم و خاصی هست، نهال عنابی خوب و سودمند است که به خوابی توانسته رشد کند و با محیط کاشت خود سازگاری‌های ویژه را نیز داشته باشد و کاملا سالم و بدون آسیب و بیماری‌های خاص باشد و در نتیجه بتواند محصولاتی انبوه در مقدار بسیار بالا تولید کند.

در هنگام سفارش نهال سالم و استاندارد از دو جنبه باید سالم بودن نهال را در نظر بگیرید، اولین مسئله که کشاورزان به آن توجه می‌کنند ظاهر نهال است، ظاهر نهال تمام مشخصات نهال را به شما بازگو نخواهد کرد ولی با یک نگاه می‌توانیم تصیمیم بگیریم که نهال خوبی را خرید کردیم یا نه، از ظاهر نهال می‌توان تا حدودی به کیفیت و سالم بودن نهال پی ببریم، نهال سالم باید اندازه استاندارد داشته باشد نه ریز و نه درشت باشد، اکثر نهال‌های استاندارد یکساله یا دوساله خواهند بود و ارتفاعی در حدود یک تا یک و نیم متر خواهند داشت.

از نظر ظاهر نهال نمی‌توان به سلامت کامل نهال پی برد، نهال سالم باید عاری از تمام بیماری‌ها و قارچ‌ها باشد، در صورتی می‌توانید به سلامت کامل نهال اطمینان داشته باشید که نهال را از یک مرجع و مرکز معتبر و مجوزدار خریداری کنید.

زیر درخت عناب چه بکاریم

معمولا در زیر درخت عناب نهال‌های عناب باید درختانی کاشته شود که رشد رشد و پرورش آن‌ها نیز مثل درخت عناب باشد به طور مثال در همان آب و هوا و خاکی که عناب رشد می‌کند آن نهال هم سازگاری نشان داده و رشد کند.

مثلا در شهر بیرجند علاوه بر نهال عناب نهال‌هایی مثل انجیر، سنجد، گلابی و زردآلو و… نیز با موقعیت جغرافیایی و شرایط این شهر نیز سازگاری نشان داده و به خوبی رشد خواهند کرد، لازم است بدانید شما با مراجعه به سایت برتر نهال و گرفتم تماس با مشاورین و کارشناسان ما می‌توانید اطلاعات کافی در این زمینه کاشت نهال‌ها در کنار یک دیگر را بدست آورید.

دیر گل بودن نژاد عناب چه مزیتی دارد

نهال عناب دیر گل بسیار نسبت به سرما بهاره مقاوم بوده و قادر به تولید محصول بسیار زیاد همراه با راندمان و بازده بالا می‌باشد، این نهال دارای گواهی سلامت و بهداشت از سازمان جهاد کشاورزی می‌باشد، این عناب از سال اول کاشت شروع به محصول دهی می‌کند فاصله کاشت این نهال‌ها در زمین‌های صاف و مسطح در حدود 4 در 4 متر مربع بوده و در زمین‌های شیب دار فاصله در حدود 4 در 3 متر مربع نیز می‌باشد.

پرسود‌ترین درخت عناب

در کل درختی برای کشاورز و باغدار پر سود می‌باشد که هر سال مقدار زیادی محصول با کیفیت تولید کند و محصول آن نیز از میان محصولات دیگر دارای خواهان بیشتری باشد، دو عدد از ارقام نهال عنابی که بسیار پر سود و مفید می‌باشند و تمام ویژگی‌های یک نهال خوب و استاندارد را دارند شامل نهال عناب قائنات و نهال عناب ژاپنی می‌باشد.

این دو گونه نهال قابلیت تولید محصولاتی با کیفیت همراه با راندمان بالا نیز داشته اند و کاشت این دو نوع نهال برای اکثر کشاورزان و باغداران بسیار پر سود و ارزشمند می‌باشد و کشاورزان با کاشت این ارقام نهال عناب توانسته سود چند برابری نسبت به هزینه و سرمایه اولیه از کاشت و پرورش نهال عناب بدست آورند. در ضمن اگر شما می‌خواهید وارد عرصه تجارت شوید بهتر است در باغات و زمین‌های زراعی خود به دنبال تهیه و کاشت نهال‌های پرسود و پر محصول عناب باشید.

عناب اصلاح شده به چه معناست

با پیشرفت و طرقی علم کشاورزی و باغداری بیشتر نهالستان‌ها توانسته اند نوع جدیدی از نهال عناب را تولید کند بنام نهال عناب اصلاح شده که این نوع نهال ارتفاع کوتاه‌تری نسبت به ارقام اصلاح نشده و سنتی داشته و همچنین مقدار محصول بیشتری همراه با کیفیت بالاتر نیز تولید خواهد کرد.

در نهالستان‌های ما تعداد انبوهی از نهال‌های عناب اصلاح‌شده تولید شده و در مقدار بسیار بالا به فروش می‌رسد همچنین این نهال‌های اصلاح شده عناب همگی دارای شناسنامه و گواهی سلامت بوده و مریض و آسیب دیده نیز نمی‌باشند، از طرفی کاشت نهال عناب اصلاح شده نیز بسیار پرسود و تجاری بوده و برای کشاورزان و باغداران محترم جنبه اقتصادی بالایی نیز داشته است و امروزه اکثریت آن‌ها به کاشت نهال اصلاح شده مشغول بوده و باغات و زمین‌های خود را آباد می‌کنند و حتی با تولید محصول فراوان و با کیفیت وارد تجارت میوه عناب نیز می‌شوند

کدام عناب‌ها نیار به گرده افشانی دارند

نهال عناب یک نهال خود بارور می‌باشد و اکثر نژاد‌های آن نیز نیاز به رقم گرده افشان نخواهد داشت ولی در صورت نیاز نهال به گرده افشانی، این حشرات هستند که به آسانی عملیان گرده افشانی را انجام می‌دهند و این کار بسیار طبیعی بوده و نشان دهنده خودباروری نهال شما می‌باشد.

همچنین در گل‌های نهال عناب پرچم گل در بالای مادگی آن قرار داشته که این موضوع کار گرده افشانی را بسیار راحت‌تر و آسان‌تر نیز می‌کند، همین ویژگی نهال عناب باعث شده که کاشت و پرورش این میوه دارویی برای کشاورزان و باغداران عزیزمان مفید واقع شود و روز به روز تعداد باغ‌های عناب بیشتر شود.

پر بار‌ترین نژاد‌های عناب کدام هستند

پربار‌ترین نژاد‌های عناب آن نهال‌هایی هستند که به طور کامل با محیط کاشت خود سازگار بوده و به خوبی عمل کرده‌اند و با کاشت آن‌ها نیز سود بالا به دست بیاید مثل عناب قائنات، عناب بیرجند و عناب ارمنی و … که با کاشت هر کدام از این نژاد‌ها در محل مناسب و سازگار خود باعث رشد بهتر و بیشتر محصول همراه با راندمان بالا خواهد شد و هر چقدر هم نیز نهال شما پربار تر و پر محصول تر باشد بیشتر جنبه تجاری پیدا کرده و برای شما سودمند تر می‌باشد.

نهالستان برتر نهال با داشتن مشاورین خبره و با تجربه در زمینه کاشت نهال نیز می‌توانند بهترین و پربار‌ترین نهال‌ها را با توجه به شرایط باغ و زمین شما در اختیارتان بگدارند و در این راه پشتیبان شما باشند.

روش‌های تکثیر عناب ( تفاوت عناب بذری و عناب پیوندی)

روش‌های تکثیر نهال عناب متفاوت بوده و شامل روش‌های پاجوش، بذر، پیوند و قلمه می‌باشد که هر کدام به نحوی باعث تکثیر و رشد نهال عناب شما نیز می‌شود، در روش بذر به دلیل پایین بودن سطح کیفیت و مرغوبیت محصول شما فقط به عنوانه پایه‌ای برای نهال مهم و کاربردی می‌باشد و طبق تحقیقات دیده شده بهترین و مناسب‌ترین روش برای رشد و تکثیر نهال عناب روش پیوندی می‌باشد.

روش پیوند عناب هم همان طور که گفته شد جزو روش‌های معمول و ساده می‌باشد که قسمت تاج درخت عناب را برداشته و بعد از قرار دادن آن در مایع پارافین برای مدتی تا رطوبت ان حفظ شود و بعد شروع به پیوند آن به شاخه‌های جدید خواهید کرد.

در کل بین روش بذر و روش پیوند روش پیوندی کاربردی‌تر و مناسب‌تر می‌باشد و کیفیت و مرغوبیت را نیز بالا خواهد برد و این روش تکثیربرای انواع نهال عناب پر سودتر و بهتر می‌باشد و عملا روش کاشت بذر نه تنها تاثیری در تکثیر نهال شما نداشته بلکه باعث کاهش مرغوبیت و کیفیت محصول نهال عناب شما خواهد شد.

مزایای احداث باغ عناب

همان‌طور که می‌دانید عناب نهالی است که به دو شکل قابل برداشت و مصرف می‌شود و روی درخت عناب معمولا میوه‌هایی با اندازه و رنگ‌های متفاوت موجود می‌باشد که هر کدام در دو نوبت خود قابل برداشت هستند و به صورت کلی نهالی است که میوه‌های آن در 2 الی 3 نوبت قابل برداشت می‌باشد و هم مصرف تازه خوری دارد و هم به صورت خشک قابل خوردن است.
عناب بسیار خواص دارویی داشته این نهال به همین دلیل دارای ارزش بالایی بوده و کاشت آن برای باغداران بسیار سودمند است. امروزه به دلیل پیشرفت صنعت گیاهان دارویی نیز کاشت این نهال از اهمیت بالا و بخصوصی برخوردار است زیرا اکثر مردم به سراغ درمان به وسیله دارو‌های گیاهی رفته و متقاضی این نهال نیز بیشتر و بیشتر شده است.
همچنین قیمت برای خرید ارقام نهال عناب بسیار مناسب و به‌صرفه بوده و به سرمایه بالایی نیز نخواهد داشت، شما می‌توانید با مقدار اندکی سرمایه چند گونه سازگار نهال عناب با باغ خود را تهیه کرده و باغ خود را احداث کنید و بعد‌ها با روش‌های تکثیر نهال عناب نیز تعداد نهال‌های خود را بیشتر کرده و به باغ خود نیز نظم دهید.

بهترین نژاد‌های عناب کدامند؟

بهترین نژادهای عناب شامل ارقامی است که نسبت به آب و هوا، نوع خاک و موقعیت جغرافیایی محل کاشتش سازگار بوده و کاشت آن نیز پر سود و پردرآمد بوده و همچنین بهترین نژادها توانسته بهترین محصولات را در مقدار زیاد و انبوه تولید کند، از جمله این ارقام نهال عناب شامل نهال عناب قائنات، نهال عناب ارمنی، نهال عناب بیرجندی و نهال عناب ژاپنی بوده که اکثرا ارقام تجاری بوده و بسیار در برابر گرما و سرما از خود مقاومت نشان داده است.

نتیجه می‌توان گرفت که شما کشاورزان و باغداران محترم باید برای آباد کردن و احداث باغات خود به دنبال بهترین نژادها بوده و آنها را از نهالستان‌های برتر و معتبر در سراسر کشور تهیه کنید تا بتوانید محصولا با کیفیت و مرغوبی را در مقدار بالا تولید کرده و حتی مقداری از آن را به کشور‌های دیگر صادر نمایید.

احداث باغ عناب | مشاوره رایگان

برای اینکه بتوانید به خوبی و با قواعد و اصول صحیح یک باغ عناب داشته باشید باید از همه مهم‌تر و واجب‌تر انتخاب درستی از گونه‌های نهال عناب داشته باشید و نوع سازگار آن با محیط کاشتش را انتخاب کنید زیرا اگر انتخاب نادرست در این رابطه داشته باشید احداث باغتان بی‌فایده خواهد بود و نهال‌هایی که کاشته‌اید به خوبی رشد نخواهد کرد و محصولی هم به عمل نمی‌آید.

انتخاب نهال شما برای باغ بسیار اهمیت داشته و باید اول از همه متناسب با اقلیم و آب و هوا و موقعیت جغرافیایی و … شهرتان باشد یعنی اگر در منطقه سردسیر باغ دارید ارقام نهال عناب سردسیری را انتخاب کنید و اگر در مناطق گرم سیر هستید انتخاب درست عناب‌های گرم سیری می‌باشند همچنین شما می‌توانید اطلاعات کافی در این زمینه را از مشاوران و کارشناسان باتجربه و با سابقه نهالستان‌ برتر نهال تماس گرفته و به خوبی به انتخاب درست نهال خود بپردازید.

نکته دیگر نیز بعد از انتخاب نهال خرید آن از نهالستان‌های معتبر و معروف بوده است تا از نظر کیفیت و قیمت نهال خیالتان راحت باشد و بتوانید خرید درستی داشته باشید. در نهایت بعد از خرید نهال خود باید با توجه به اصول ویژه و مهم کاشت نهال عناب آن را در زمین‌های خود بکارید به طور مثال قبل از کاشت باید به ارتفاع باغتان از سطح دریا، نوع خاک موجود در محل باغتان، فاصله کاشت نهال‌ها از یک دیگر، میزان آب مورد نیاز و دما و رطوبت باغ خود توجه کامل را داشته باشید و در صورت امکان این اصول را متناسب با رشد حداکثری نهال خود ایجاد کنید تا به محصول و نتیجه مورد قبول خود برسید.

لازم به ذکر می‌باشد که نهالستان برتر نهال با نیم قرن تجربه در زمینه کاشت نهال دارای تمام اطلاعات در زمینه کاشت، داشت و برداشت نهال بوده و این اطلاعات را به صورت رایگان در اختیار شما می‌گذارند و دارای مشاوره رایگان به صورت 24 ساعته و نا محدود برای شما باغداران و کشاورزان محترم نیز می‌باشد.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال عناب

شما می‌توانید خرید خود را به غیر از خرید حضوری به صورت اینترنتی نیز انجام دهید برای این کار باید ابتدا به دنبال آدرس سایت نهالستان‌های معتبر و معروف باشید، نهالستان برتر نهال یکی از بهترین و معتبر‌ترین عرضه کننده‌های نهال در سایر شهر‌ها نیز می‌باشد و در این نهالستان تمامی ارقام و گونه‌های نهال عناب یافت شده و همگی این نهال‌ها دارای کارت سلامت و بهداشت و همچنین گارانتی چندساله می‌باشد.

این اطمینان را به شما می‌دهیم که تمام نهال‌های موجود در این نهالستان زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی کاشته و پرورش داده شده است و شما نیز اگر هر سوالی در این رابطه با کاشت و داشت و برداشت نهال دارید مشاورین خبره و با تجربه برتر نهال در خدمت شما بوده و تمامی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما می‌گذارد، همچنین اگر یک در صد مشکلی وجود داشته باشد آن را برطرف کرده و در صورت بروز خسارت این تضمین به شما داده می‌شود که خسارت وارده را به طور تضمینی برطرف کنند.

برتر نهال مرکز فروش نهال عناب

امروز انتخاب و خرید نهال مناسب آن هم با توجه به گوناگونی و ازیاد ارقام نهال کار سخت و نیازمند به کارگیری هوش می‌باشد، امروزه مراکز زیادی مشغول به فروش نهال می‌باشد اما چیزی که مهم است این می‌باشد که انتخاب درست و به جایی از نهال خود داشته باشید.

نهالستان معتبر و با سابقه برتر نهال در زمینه فروش انواع مختلف نهال عناب آن هم متناسب با زمین شما در خدمت شما بوده و توانسته تا به حال بهترین نهال‌ها و با کیفیت‌ترین و بدون آسیب‌ترین نهال‌ها را تولید کند و به فروش برساند، لازم به ذکر است که در این مجموعه مشاوران و کارشناسانی وجود دارند که پاسخگو تمامی سولات شما در زمینه خرید و کاشت انواع نهال عناب نیز می‌باشند و تمامی این اطلاعات را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهند داد و در صورت بروز مشکل که امری غیر ممکن می‌باشد تمام خسارت‌های وارده را قبول کرده و به شما نیز متقبل خواهند شد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال عناب✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال عناب [پاییز ۱۴۰2]”

 1. احمد یوسفی گفت:

  با سلام واحترام .ایا نهال عناب یا نهال زرشک میتوان در بندر عباس کاشت .کدام نهال برای منطقه مورد نظر بهتر است .

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای منطقه شما که گرمای بالای ۵۰ درجه است این ارقام جواب دهی خوبی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال