بررسی اصول آبیاری عناب

بررسی اصول آبیاری عناب

آب یکی از نیازهای اساسی گیاهان است که راه­های رفع این نیاز در مناطق و شرایط آب و هوایی مختلف و همچین در گیاهان متفاوت متنوع است اما مهم­ترین روش تامین نیاز آبی گیاهان آبیاری است.

رعایت اصول صحیح آبیاری درختان میوه نقش بسیار مهمی در میزان باردهی آنها داشته و در سود دهی باغ برای باغداران بسیار حائز اهمیت است و از این رو یکی از فاکتورهایی که هنگام احداث یک باغ باید مد نظر گرفته شود نیاز آبی درخت کشت شده و همچنین روش صحیح رفع این نیاز است.

در این زمینه لازم است که پیش از خرید نهال منابع آبی منطقه را در نظر بگیرید و با مشاوره و راهنمایی کارشناسان فروش نهال در نهالستان­های معروف فعال در منطقه نهالی را انتخاب کنید که نیاز آبی متناسب با شرایط منطقه به ویژه وجود منابع آبی داشته باشد.

یکی از درختانی که امروزه مورد توجه باغداران قرار گرفته است درخت عناب است زیرا عناب درختی با نیاز آبی اندک است که در این نوشتار آبیاری آن مورد بررسی قرار می­گیرد.

بررسی اصول آبیاری عناب

نیاز آبی درخت عناب

عناب یکی از درختان خزان پذیر است که بیشتر در مناطق گرمسیری کشت و پرورش می­یابد گرچه امروزه با توجه به اصلاح نژاد توسط برخی از نهالستان­های معتبر امکان کشت آن در سایر مناطق نیز فراهم گشته است.

عناب دارای ویژگی­های منحصر به فردی است که امروزه توجه خیلی از باغداران و سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است از آن جمله می­توان به نیاز آبی این درخت اشاره نمود زیرا عناب یکی از درختان با نیاز آبی کم است که در بعضی از مناطق حتی ممکن است به صورت دیم کشت شود.

به همین دلیل در مناطقی که دسترسی به منابع آبی کافی یکی از محدودیت­های احداث یک باغ میوه محسوب می­شود، می­توان کشت نهال عناب را به عنوان یک نهال مقاوم به کم آبی مورد توجه قرار داد.

اصول آبیاری در درختان عناب

هر درختی برای باروری به میزان مشخصی آب در زمانی معین احتیاج دارد و درخت عناب گرچه به کم آبی مقاوم است اما برای تامین نیاز آبی خود در زمانی مشخص به حجم مشخص آب، برای رسیدن به حداکثر عملکرد خود و باردهی قابل توجه نیاز دارد که در صورت عدم دسترسی به منابع آبی کافی میزان باردهی آن کاهش چشم گیری خواهد داشت.

می­توان بیان نمود که درختان عناب به ازای هر هکتار به میزان 4500 متر مکعب آب احتیاج دارند که می­بایست این حجم با نظمی خاص در اختیار درختان عناب قرار بگیرد زیرا رعایت دور آبیاری یکی از فاکتورهای مهم در میزان باردهی درختان عناب است.

در خصوص دور آبیاری جهت تامین نیاز آبی درختان عناب بایست گفت که این درختان در زمان­های مختلف و همچنین در اقلیم­های مختلف به نظم خاصی در آبیاری احتیاج دارند اما به طور کلی درختان عناب در سال اول و مراحل اولیه رشد به دفعات بیشتری آبیاری نیازمند هستند به طوری که توصیه می­شود هر 4 الی 5 روز یک بار باغ عناب را آبیاری نمایید.

اما پس از گذشت زمان و افزایش سن درخت و گذشتن از مراحل حساس اولیه رشد این میزان کاهش یافته به طوری که می­توان دور آبیاری را افزایش داد و به 12 روز و حتی 15 روز یک بار آبیاری نیز بسنده نمود.

زمان­های حساس در آبیاری درختان عناب

باید دقت کنید برای تامین نیاز آبی درختان عناب تنها آبیاری کردن آن کافی نیست بلکه باید زمان­ها و مراحل مختلفی از رشد درخت که به آبیاری و همچنین نظم آن حساس است را شناسایی کنید و با رعایت اصول صحیح آن به باردهی حداکثری دست یابید از جمله زمان­هایی که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرند به شرح زیر است.

 • زمان گل دهی: یکی از زمان­هایی که درختان عناب به آبیاری و نیز حجم آب بسیار حساس هستند زمان گل دهی درخت عناب است زیرا اگر درختان عناب در زمان گل دهی دچار خشکی شوند و نیاز آبی آنها به درستی بر طرف نشود و یا آب بیش از اندازه در اختیار درخت قرار بگیرد و رطوبت خاک زیاد باشد موجب ریزش گل در درخت عناب خواهد شد.

پس دقت کنید هنگام گل دهی درخت عناب در بهار با توجه به شرایط جوی و بارش بارن اگر باغ نیاز به آبیاری داشت این امر را به بعد از ریزش گل­ها و شکوفه­ها موکول کنید، زیرا آبیاری موجب افزایش اکسیژن خاک در مقابل دی اکسید کربن می­شود و همین امر سبب افزایش هورمون آبسزیک اسید می­گردد که باعث گل ریزی در درختان عناب می­شود.

 • مرحله رشد سریع میوه: یکی از مراحل حساس تنش آبی در مراحل رشد درخت عناب مرحله رشد سریع میوه و رسیدن آن است که اگر دچار تنش آبی شود و نیاز آبی آن به درستی بر طرف نشود باعث کاهش باردهی و عملکرد درخت می­شود.
 • زمان پس از برداشت محصول: در این مرحله درخت برای باز یابی توان خود و به توازن رساندن املاح خویش به آبیاری احتیاج دارد.
 • پیش از بیدار شدن درخت از خواب زمستانی: در صورتی که در فصل زمستان بارش مناسب صورت نگیرد تجمع املاح در خاک و افزایش غلظت آن در خاک و به تبع آن در درخت ممکن است باعث خشکی درخت گردد بنابراین باید آبیاری در این زمان مورد دقت و توجه ویژه قرار بگیرد.

بررسی اصول آبیاری عناب

فاکتورهای موثر در آبیاری درختان عناب

برای دستیابی به حداکثر عملکرد یک درخت می­بایست در تامین نیاز آبی آن فاکتورها و عوامل متعددی را مورد دقت قرار دهید که به برخی از آنها در ارتباط با آبیاری درخت عناب اشاره خواهیم نمود.

 • نهال مناسب با شرایط آب و هوایی و شرایط جوی منطقه مانند میزان بارش موجود در منطقه انتخاب کنید به عنوان مثال درختان عناب به بارش تابستانه حساس هستند و ممکن است بارش تابستانه باعث کاهش کیفیت میوه عناب بشود.
 • به اهمیت آبیاری در مراحل اولیه رشد درخت عناب بسیار دقت کنید زیرا درخت عناب برای رشد و گسترش ریشه در مراحل اولیه رشد به آب ببیشتری احتیاج دارد.
 • به زمان آبیاری در طول روز در فصول مختلف دقت کنید مثلا در فصل تابستان بهتر است آبیاری صبح زود صورت بگیرد.
 • توصیه می­شود که درختان عناب را تا زمانی که دارای برگ سبز هستند و به عبارتی فعال هستند آبیاری نمایید.
 • از آبیاری زیاد درختان عناب در فصول سرد سال مانند زمستان بپرهیزید زیرا ممکن است موجب سرما زدگی در درخت گردد.
 • روش مناسبی برای آبیاری درختان عناب انتخاب کنید.
 • از رسیدن آب به تنه درختان عناب به دلیل افزایش احتمال آلودگی به بیماری­های قارچی و باکتریایی هنگام آبیاری خود داری کنید.
 • به زهکش خاک در هنگام کشت دقت کنید زیرا اگر خاک دارای زهکش مناسب نباشد موجب کاهش اکسیژن در خاک و خفگی ریشه و از بین رفتن درخت می­گردد.

بررسی اصول آبیاری عناب

کلام آخر

دقت کنید اگر نیازهای اکولوژیکی مانند آب در یک درخت میوه مانند درخت عناب به درستی بر طرف نشود باردهی درخت به میزان قابل ملاحظه­ای کاهش خواهد یافت و همچنین موجب ضعیف شدن درختان و خسارت به باغدار می­شود.

از این رو لازم است قبل از خرید نهال عناب با کارشناسان فروش نهال که در نهالستان­های برتر کشور فعالیت می­کنند در خصوص نیاز آبی درخت عناب صحبت کنید و اطلاعات لازم را کسب نموده سپس اقدام به خرید نهال نمایید.

نهالستان­های معتبر و معروف بهترین نهال عناب را به شما ارایه کنند البته دقت کنید که کیفیت نهال تولید شده توسط نهالستان­ها در قیمت نهال بسیار موثر است اما نهالستان­های برتر و مجوز دار سعی میکنند که علاوه بر کیفیت نهال قیمت نهال را نیز در نظر بگیرند و نهالی با کیفیت و با قیمت مناسب به باغدار ارائه کنند تا هزینه احداث باغ برای باغدار در ابتدا معقول باشد

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال