نهال به ✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال به [پاییز 1402]

خرید نهال به

خرید نهال به برای کشاورزان ایرانی بسیار سودآور بوده است چون: میوه به باردهی بالایی در هکتار دارد به‌طوری‌که در هکتار بالای ۶۰ الی ۸۰ تن بار می‌دهد، مویه به از ماندگاری زیادی برخوردار است، هم به صورت تازه خوری و هم برای مصارف دیگر مانند مربا و … مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاشت نهال به در ایران مانند سایر ارقام میوه به حدی نیست که فروش میوه به در بازار اشباه شده باشد.
نهال به نیز مانند سایر ارقام نهال میوه دارای تنوع زیادی است، برخی از ارقام نهال به برای کاشت در باغات اقتصادی به کار می‌رود مانند به اصفهان، و به ایتالیایی. برخی از ارقام به مانند به قرمز جهت کاشت باغات تفریحی مناسب هستند، پس هنگام خرید نهال به این نکته را در نظر بگیرید که قصد احداث باغ تفریحی دارید یا تجاری!
توصیه می‌شود که برای خرید نهال به به نهالستان‌ معتبر مراجعه کنید که زیر نظر جهاد کشاورزی فعالیت می‌کند و از اصالت نهال به آگاه باشید.

 انواع نهال به

این میوه خوش طعم و طلایی نژادهای متنوعی ندارد و از بهترین نژادهایی که در تمام دنیا از آن استفاده می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که بیشترین بازدهی را در اقلیم کشور ایران دارند:


سوالات متداول

در خصوص زمان مناسب برای کاشت نهال به، می‌توان گفت که تعیین دقیق این موعد به عواملی از جمله نوع گونه و نژاد آن، میزان سلامت نهال، عوامل محیطی و منابع آبی و خاکی آن منطقه اشاره کرد. براساس مناطق مختلف کشور زمان کاشت متفاوت می‌باشد، ولی خب بازه زمانی کاشت از اواخر برج هشت که نهال خواب رفته تا اواخر برج یک که نهال در حال بیدار شدن هست می‌توان کاشت کرد، در مناطقی که زمستان‌های بیسیار سرد دارد بهتر است که بعد از دوره یخبندان کاشت انجام شود، هر زمان از این بازه‌ی کاشت، شرایط آب هوایی و شرایط کاشت محیا بود، می‌توانید اقدام به کاشت نهال به کنید.

بله پس از خرید نهال از نهالستان برتر نهال در هر زمان از شبانه روز شما توسط کارشناسان و مشاوران مجموعه ما به صورت تخصصی پشتیبانی خواهید شد.

این زمان کاملا بسته به درخواست خریدار ( باغدار) خواهد داشت، شما در هر زمان پس از تکمیل خرید خود و ثبت سفارشتان می‌توانید درخواست ارسال نهال خود را داشته باشید اما توصیه می‌کنیم قبل از ثبت این درخواست به نهالستان به تمامی شرایط کاشت نهال را در باغ مهیا کنید تا نهال ارسال شده منتظر نماند زیرا ممکن است در اثر سرما یا گرما و خطرات فیزیکی دچار آسیب شود.

ارسال نهال به که به صورت اینترنتی یا حضوری از برتر نهال خریداری شده از طریق سیستم باربری و کالارسان‌ها می‌باشد و قبل از آن خیالتان راحت باشد که نهال و ریشه‌ها آن تحت حفاظت ویژه (گونی پیچ یا نایلون پیچ) برایتان ارسال خواهد شد تا در برابر هر گونه آسیب و صدمه احتمالی ایمن باشد.

برای سفارش نهال به، به صورت اینترنتی بهتر است وارد سایت شوید و از طریق یکی از راه‌های ارتباطی مجموعه با کارشناسان ارتباط گرفته و اقدام به ثبت سفارش خود در تعداد دلخواه کنید.

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین دغدغه خریداران در هنگام خرید نهال، سن و سلامت نهال می‌باشد؛ چرا که نهال‌های جوان و کاملا سالم، توانایی رشد و بازدهی بیشتری خواهند داشت، بهترین روش برای تشخیص سن نهال، تراکم ریشه‌ها و رنگ آن و همچنین قطر و ارتفاع تنه نهال است؛ به گونه‌ای که هر چه ریشه‌های نهال دارای رنگ روشن تر و تراکم کمتری باشد و همچنین قطر و ارتفاع کمتری داشته باشد می‌توان گفت که آن نهال سن و سال کم تری دارد و به اصطلاح جوان تر است، پس در حالت کلی مناسب‌ترین سن برای کاشت نهال همان دوسال خواهد بود.

نتیجه گیری ‌کلی که می‌توان از این مقاله به دست آورد، این است که پر فروش‌ترین نهال موجود در ایران نهال به اصفهان و نهال به ایتالیایی هستند که به دلیل سازگاری و بازدهی بالا، طرفداران بسیاری دارند.

هر آنچه که باید درباره نهال به بدانیم

نهال به یکی از منعطف‌ترین و سازگارترین نهال‌های موجود در کشور است که به راحتی و با کمترین میزان رسیدگی باغدار را به سوددهی خوبی خواهد رساند، میوه به میوه‌ای عطرآگین است که به آن سیب طلایی می‌گویند، این میوه به طور معمول به صورت خام خورده نمی‌شود و از آن در پخت برخی غذاها و یا تهیه مربا و دمنوش استفاده می‌گردد.

یکی از دلایل اصرار برخی باغداران به خرید نهال به این است که برای کاشت این نهال نیازی به زهکشی دقیق باغ نیست و درخت نیازی به مراقبت‌های بسیار زیاد ندارد، این میوه بیشتر در مناطق مرکزی کشور که آفتاب خوبی دارند رشد می‌کند البته برخی از نژادهای دیرگل نیاز دارند که علاوه بر آفتاب کامل، نیاز سرماییشان در فصل زمستان تامین شود تا به خواب زمستانی خوبی فرو روند.

سرمایه گذاران عزیزی که به دنبال سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی لاین احداث باغ به و کاشت نهال به هستند، برای خرید نهال به صورت اقتصادی و با صرفه، کافی است به سایت نهالستان‌های معتبر و مجوزدار مانند برتر نهال مراجعه کنند، مطمئناً برای احداث کنندگان باغ به، مهم است نهال به خریداری شده رقم تجاری و ماندگاری بالایی داشته باشد، از این رو توصیه می‌شود خرید نهال به را به صورت تضمینی و با دریافت کارت گارانتی انجام دهند.

نهال به بازار پسند با کیفیت و مرغوبیت بالا باعث می‌شود تا میزان تقاضا و فروش نهال به در بازار داخلی و خارجی افزایش پیدا کند، از آنجایی که نهال به بومی کشور ایران بوده، پس باغبان برای خرید نهال به زود بازده و پربار حتماً به سایت‌هایی مراجعه کند که آگاه سازی‌های کاملی در مورد میوه به داشته باشند، قیمت نهال به را به صورت عمده به مشتریان عرضه کنند و اطلاعات کامل و جامعی در مورد این محصول همچنین آخرین قیمت آن را در کاتالوگ خود درج کنند.

نهال به را بیشتر بشناسید

آیا تا به حال نهال به را از نزدیک دیده‌اید؟ شده تا به حال به فکر خرید و پرورش نهال به بیافتید؟ اگر تا کنون در این خصوص به فکر افتاده اید بهتر است تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید تا جامع‌ترین مطالب را در خصوص نهال به و میوه آن در اختیارتان بگذاریم‌.

نهال به از ارقام خوش عطر و خوش طعم میوه‌ها است که مصارف خوراکی و دارویی بسیاری دارد، این نهال از تیره گلسرخیان است و در شمار میوه‌های دانه‌دار به حساب می‌آید، در خصوص خاستگاه اصلی این نهال می‌توان کشور‌های ایران، ترکمنستان و شبه جزیره کریمه، چین و اوکراین را معرفی کرد.

از لحاظ ظاهری و رنگ این میوه شباهت بسیاری به سیب زرد یا گلابی داشته اما از لحاظ خواص و برخی دیگر از ویژگی‌های بیولوژیکی تفاوت بسیاری با سیب زرد و گلابی دارد، برای مثال مقاومت و نیاز سرمایی این نهال از نهال سیب و گلابی کمتر است.

آیا تا کنون به ظاهر میوه به، دقت کرده‌اید؟ شکل ظاهری این میوه گرد نامتقارنی است که روی سطح خود کرک‌های بسیاری دارد که در زمان رسیدن کامل این کرک‌های قهوه‌ای از بین خواهند رفت، در حالت نارس این میوه سبز رنگ است اما پس از رسیدن کامل به رنگ زرد و طلایی تبدیل می‌شود، پس نشانه‌های رسیدن این میوه تغییر رنگ آن از سبز به زرد و همچنین عطر بسیار زیاد و خوشبو به است.

به دلیل سفت و یکپارچه بودن بافت و در اغلب موارد طعم گس این میوه به‌صورت خام کمتر خورده می‌شود و بیشتر در آشپزی کاربرد دارد، در خصوص شکل ظاهری نهال به، می‌توان گفت که نهالی پایه کوتاه با شاخه‌های بسیار متراکم و نا متقارن در هم تنیده‌ای است که برگ‌های ساده آن پنج گلبرگ دارد و با نهال سیب و گلابی از لحاظ ظاهری تفاوت‌هایی جزیی دارد.

مشخصات نهال به استاندارد و سالم

نهال به، نهالی کوتاه قد است که در بهترین حالت خود می‌تواند تا ۴ متر ارتفاع داشته باشد. این درخت رشد بسیار کمی دارد و در طی ۱۰ سال به بلوغ خواهد رسید، البته عمر درخت طولانی است و تا ۷۰ سال پس از بالغ شدن به میوه‌دهی خود ادامه خواهد داد. لذا از نظر اقتصادی انتخابی بسیار خوب برای باغدار محسوب می‌شود چرا که میوه‌های آن بسیار درشت و سنگین هستند و در زمان میوه‌دهی سود خوبی را عاید باغدار خواهند کرد.

نهال به سالم، دارای برگ‌هایی نسبتا درشت به رنگ خاکستری متمایل به سبز است، نهال‌های مریضی که به بیماری آتشک مبتلا می‌شوند دارای برگ‌های سوخته هستند، این بیماری مبدا باکتریایی دارد و می‌تواند تمام میوه‌های سالم را از بین ببرد، از دیگر بیماری‌هایی که ممکن است نهال به، به آن مبتلا شود می‌توان به بیماری پوسیدگی قهوه‌ای، تاج گل، لکه برگ، کیک پودری اشاره کرد، شایع‌ترین آفاتی که به این درخت حمله می‌کنند شامل آفت شب پره، پروانه میوه‌ای شرقی، کنه عنکبوتی قرمز، حفار شاخه هلو، آفت دم قهوه‌ای و آفت شیارخوار اشاره کرد.

 

قیمت نهال به بر چه اساسی تعیین می‌شود

عوامل بسیار زیادی در قیمت گذاری نهال به در کشورمان تاثیر گذار هستند که از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. نوع گونه و نژاد رقم انتخابی به از میان ارقام متنوع این نهال: برخی ارقام به از ارقام کمیابی هستند که اتفاقا طرفداران بسیاری دارند، به همین علت قیمت این ارقام نسبت به گونه‌های دیگر بالاتر می‌باشد.

نهال به

۲. سن نهال: سن نهال نیز از جمله عواملی است که تاثیر به سزایی در قیمت گذاری خواهد داشت؛ زیرا هر چه سن نهال بیشتر باشد به رشد بیشتری دست یافته است ولی نهال‌های سن بالا گیرایی پایینی خواهند داشت با این وجود با قیمت بالاتری در برخی از نهالستان‌ها به فروش می‌رسد، توصیه برتر نهال کاشت نهال‌های دوساله هستند.

۳. جایگاه تجاری نهال: همان گونه که می‌دانید برخی ارقام نهال به به دلایل سطح کیفی بالا در شمار ارقام تجاری به حساب می‌آید که باغدار با فروش و یا صادرات محصولات آن به سود بسیار خوبی دست خواهد یافت.

۵. خرید از تولید کننده می‌توانند تو قیمت نهال به تاثیر اساسی داشته باشد، خرده فروش‌ها مانند واسطه‌ها عمل می‌کنند و نهال‌های تولیدی را خریداری و با قیمت بالاتری به فروش می‌رسانند و این باعث افزایش قیمت نهال به می‌شود.

 

مشخصات نهال به استاندارد و سالم

شاید برای برخی از باغداران این سوال پیش بیاید که چرا باید در باغ خود درخت به بکارند، در پاسخ به این سوال باید گفت که میوه به خواص درمانی زیادی در تقویت سیستم ایمنی، درمان افسردگی و بهبود علایم سرماخوردگی و آنفولانزا دارد، همچنین بسیاری از افراد با خوردن دمنوش به زخم معده خود و را التیام داده‌اند و سیستم گوارشی آنها سلامتی بیشتری پیدا کرده است، لذا خوردن میوه به، به تمام افراد از کودک تا کهنسال پیشنهاد می‌شود.

در حین خرید نهال به از نهالستان‎های معتبر به شما مشاوره داده خواهد شد تا بتوانید بهترین نژاد نهال را بر اساس اقلیم و شرایط باغ و زمین خود انتخاب کنید. با توجه به اینکه برخی از گونه‌های درخت به دیرگل هستند بهتر است این نژادها تنها در مناطق سردسیر کشور کاشته شوند تا بیشترین بهره‌وری را برای باغدار به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که درخت به درختی خود بارور است و نیازی به خرید درختان دیگر جهت بارور کردن آن نیست.

نکات خرید نهال به

برای آغاز هر کاری باید نکات و اصول اساسی مربوط به آن کار در نظر گرفته شود تا به نتیجه مطلوب برسیم، در هنگام خرید نهال به نیز باید اساسی‌ترین نکات را شناسایی و سپس در نظر بگیریم تا به هدف اصلی خود یعنی راندمان بالا در برداشت محصول و سود آوری دست یابیم‌.

در وهله اول باغدار دو راه پیش رو دارد که انتخاب کند اقدام به خرید بذر به کند یا خرید نهال به، از آن جایی که کاشت بذر فرآیندی زمان بر و نیازمند دقت فراوان می‌باشد؛ توصیه می‌کنیم که خرید نهال به را در اولویت کاری خود قرار دهید تا زمان و مسیر رسیدن به هدف را برای خود کوتاه تر کنید.

در هنگام خرید نهال به، به وضعیت ظاهری و فیزیکی نهال دقت و توجه بسیاری کنید که تمامی قسمت‌ها اعم از اندام‌های هوایی، ریشه ها، قطر و ارتفاع ساقه یا همان تنه نهال، دو پایه یا تک پایه بودن نهال و…سالم و استاندارد باشند، گفتیم که به وضعیت ظاهری ساقه‌ها توجه بسیاری کنید برای مثال دقت کنید که ساقه جراحت و یا آثار لهیدگی نداشته باشد زیرا ممکن است این نهال سالم نباشد.

وضعیت عمومی ریشه‌ها اهمیت بالایی در سلامت نهال دارد؛ به اصطلاح معروف رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون! در واقع رنگ ریشه‌ها نشان سالم بودن نهال است، شاید بپرسید که چگونه می‌شود این امر را تشخیص داد؟ در هنگام خرید نهال به ریشه نهال به دقت کنید اگر رنگ آن قهوه‌ای تیره و یا مشکی بود نشان دهنده مرده بودن نهال است زیرا به دلیل عدم اکسیژن این نهال از بین رفته است، اما رنگ روشن برای نهال نشان دهنده سالم و زنده بودن آن است.

توپی بودن و نامتراکم بودن ریشه نیز نشان سلامت اوست، اگر ریشه‌ها متراکم و از هم گسیخته باشد می‌توان گفت که این نهال سلامت کافی ندارد، دقت کنید که قطر ساقه یا تنه نهال نیز نباید زیاد قطور باشد و همچنین نهال سالم که در هنگام کاشت کمتر دچار شوک می‌شود نهالی است که قد متوسط رو به کوتاه دارد، سعی کنید گول ظاهر نهال‌های بلند قد را نخورید زیرا ناهمسان بودن قد نهال‌ها در باغ سبب ایجاد رقابت نوری خواهد شد.

 • ارتفاع از سطح دریا

  مهم‌ترین نکته‌ای که در همان ابتدا قبل از خرید نهال به باید در نظر بگیرید، ارتفاع منطقه و اقلیم خود نسبت به سطح دریاست؛ زیرا میزان ارتفاع یک منطقه از سطح دریا تعیین کننده شرایط جوی و آب و هوایی یک منطقه می‌باشد، میزان بارش، میزان رطوبت نسبی، بافت خاک و… از جمله عواملی در یک اقلیم هستند که ارتفاع از سطح دریا بر آن‌ها تاثیر گذار خواهد بود.

  تمامی عوامل گفته شده نیز عواملی هستند که برای رشد گیاه مهم و تاثیر گذا خواهند بود، پس در هنگام خرید نهال به، میزان ارتفاع منطقه خود از سطح دریا را بدانید و سازگار‌ترین نهال به را خریداری نمایید، بهتر است بدانید که نهال به در ارتفاع ۱۲۰۰ الی ۳۰۰۰ متری از سطح دریا، مطلوب‌ترین رشد و بازدهی را خواهد داشت.

 • نوسانات دمایی

  در هنگام خرید نهال به، به اقلیم آب و هوایی منطقه خود دقت بسیاری داشته باشید زیرا نهال به نسبت به نوسانات دمایی حساسیت زیادی دارد و مانند نهال سیب و گلابی و یا هلو سازگاری از خود نشان نمی‌دهد، مطلوب‌ترین دما برای رشد ارقام‌ مختلف نهال به، گرمای تابستانه کمتر از ۴۰ درجه و همچنین سرمای زمستانه تا منفی ۲۰ درجه سانتی گراد می‌باشد.

  اگر در مناطقی هستید که در معرض بادهای شدید و تند قرار می‌گیرد، نهال به خریداری نکنید زیرا با وزش این باد‌ها میزان باردهی محصول به‌صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد، نیاز سرمایی درختان به مدت ۱۰۰ الی ۵۰۰ ساعت در دمای منفی ۷ درجه سانتی گراد است که اگر این نیاز در فصول سرد سال رفع شود، سازگاری نهال در برابر سرما تا حدی بالاتر می‌رود و می‌توان کیفیت مطلوب تری از محصولات را شاهد بود، از آن جایی که این گونه نهال بسیار نور طلب می‌باشد بهتر است آن را در معرض نور خورشید و یا منلطقی که گرمای تابستانه زیادی دارند، بکاریم تا سطح کیفی و کمی محصول را ارتقا دهیم‌.

 • میزان بارش

  برخی باغداران ممکن است به دلیل شرایط جوی مساعد از روش دیم کاری برای آبیاری باغات به خود استفاده کنند، این روش بسیار مقرون به صرفه و سهل می‌باشد به شرطی که میزان بارش سالیانه در آن منطقه برای ارقام مختلف نهال به کافی باشد، با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی‌های پی در پی در سال‌های اخیر، کشت دیم نوعی ریسک به حساب می‌آید زیرا ممکن است در آن سال نزولات جوی کاهش یابد که این امر در کیفیت محصول نهایی و همچنین سطح کمی محصول بسیار تاثیر منفی خواهد گذاشت.

  شاید این سوال برایتان ایجاد شود که در یک منطقه و اقلیم معتدله چه میزان بارشی در سال مطلوب خواهد بود؟ در صورتی در طی یکسال میزان نزولات جوی به بیش از ۳۵۰ میلی متر برسد، شرایط مساعدی برای کشت دیم نهال به و باغدار ایجاد می‌شود، دقت داشته باشید که باغداری که به صورت دیم نهال به را کشت می‌کند تنها برطرف کننده نیاز نهال به، رطوبت نهال نیست بلکه قسمت کوچکی از این نیاز به واسطه‌ی مه و شبنم، میزان رطوبت نسبی منطقه، بخار آب برطرف خواهد شد.

 • بافت خاک

  نکته حائز اهمیت در هنگام خرید نهال به این است که دقت کنیم این نهال به، نوع بافت خاکی برای رشد و نمو خود نیازمند است، این سوال را می‌توانید از فروشنده نهال و یا کارشناسان مربوطه در این حیطه بپرسید، بافت خاک نهال به نه خیلی سبک باید باشد و نه خیلی سنگین، استفاده از خاک‌های نیمه سنگین شنی و یا حتی در برخی موارد خاک‌های رسی برای این نهال مطلوب تر است.

  به گمان برخی باغداران خاک‌های آهکی برای نهال به مناسب هستند؛ این در حالی است که استفاده از خاک‌های آهکی، سنگین و یا زهکشی نشده مانع جذب آهن مورد نیاز نهال از خاک می‌شود و به مرور زمان نهال رو به زردی و خشک شدن خواهد رفت، بر خلاف دیگر ارقام نهال میوه، نهال به سازگاری نسبتا بالایی در خاک‌های شور خواهد داشت و همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد اما این موضوع ممکن است تاثیر کمی در طول عمر و سلامت درخت داشته باشد و سطح کیفی و کمی محصول را تا حدی کاهش دهد.

  جالب است بدانید که عمق خاک برای این نهال اهمیت بسیار بالایی دارد به گونه‌ای که هرچه خاک عمیق تر باشد، درخت رشد و باروری بهتری نیز دارد.

بهترین نهالستان به، چه ویژگی‌هایی دارد

بهترین نهالستان به، نهالستانی است که در وهله اول تولید کننده ارقام متنوع و سازگار نهال به باشد و با بهره گیری از کارشناسان مجرب و تجهیزات مدرن و روز دنیا دست به تولید این ارقام بزند.

در وهله دوم بحث سلامت نهال‌های به، در نهالستان است که در این محل تمامی نهال‌ها باید دارای شناسنامه سلامت یا همان گواهی معتبر سلامت از جهاد کشاورزی باشند، مبحث بعدی در خصوص بهترین نهالستان به، بحث قیمت نهال‌های موجود است، قیمت‌گذاری محصولات نیز باید منصفانه و مشتری پسند باشد.

نکته بعدی در این زمینه واسطه گری است که سبب افزایش قیمت‌ها خواهد شد، نهالستان معتبری که اقدام به تولید و فروش نهال میوه می‌کند باید تمامی محصولاتش را با مجوز رسمی بدون هیچ واسطه‌ای به مشتری حقیقی به فروش برساند، ارائه مشاوره رایگان توسط کارشناسان و متخصصان کشاورزی یکی دیگر از ویژگی‌های بهترین نهالستان است، در هنگام خرید نهال به باید دقت کنید که تمامی محصولات ضمانت بازگشت کالا داشته باشند تا در صورت عدم رضایت مشتری امکان بازگرداندن کالا و استرداد وجه وجود داشته باشد.

پربارترین نژاد به کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان به را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:
اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان به را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال به گلابی  ۸۵ تن در هکتار
نهال به ایتالیایی ۸۰  تن در هکتار
نهال به محلی ۷۰ تن در هکتار
نهال به کوزه‌ای ۸۰ تن در هکتار
نهال به اصفهان ۸۰ تن در هکتار
نهال به پرتقالی ۷۰  تن در هکتار

بهترین زمان خرید نهال به چه زمانی است

برای پاسخ به این سوال می‌توان گفت بهتر است خود باغدار زمان را تعیین کند، زیرا نهال خریداری شده باید پس از گذشت زمان اندکی در خاک کاشته شود، در صورتی که باغدار هنوز شرایط و منابع آبی و خاکی و … را مهیا نکرده است، نمی‌توان گفت که زمان مناسبی برای خرید نهال فرا رسیده است.

پس دقت کنید که قبل از خرید نهال به، اقدامات اولیه در رابطه با آمادگی خاک ( زهکشی خاک، غنی سازی خاک با مواد آلی و معدنی، تهیه نقشه مناسب برای کاشت نهال ها، تعیین فاصله کاشت استاندارد، حفر گودال با عمق مناسب و…) و مهیا کردن شرایط آبیاری را چاره اندیشی کنید و سپس اقدام به خرید نهال از مراکز معتبر نمایید.

درکل بهترین زمان کاشت نهال به از اواخر برج ۸ شروع می‌شود، زمانی که نهال‌ها خزان شده و به خواب زمستانی می‌روند آماده انتقال خواهند بود تا زمانی که نهال از خواب بیدار شود اکثرا اواخر برج یک بعد از عید خواهد بود، زمانی که در این بازه از زمان آماده کاشت بودید نهال‌ها را تحویل بگیرید و کاشت کنید.

کاشت، داشت و برداشت نهال به

همان گونه که می‌دانید سه مرحله مهم و اساسی در زمینه احداث باغ وجود دارد که عبارتند از کاشت، داشت و برداشت محصول، در طی این سه مرحله مهم باید اصولی رعایت شود که در افزایش بازدهی و سطح کیفی محصول نهایی تاثیر بسزایی دارد، هر یک از این سه مرحله مهم را مفصل در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد.

اصول کاشت نهال به

اولین اصل برای احداث باغ رعایت اصولی است که در هنگام مرحله کاشت باید در نظر گرفته شود، طبیعی است که در ابتدا خاک را باید مهیا و مطلوب کرد تا نهال، به خوبی در آن پرورش یاید، نوع و جنس خاکی که باید مهیا کنیم، فواصلی که باید برای کشت نهال به در نظر بگیریم، عمق گودال‌هایی که باید حفر کنیم و … از جمله عوامل مهمی است که در این مرحله باید در نظر گرفته شود.

اساسی‌ترین مرحله کاشت نهال به، انتخاب خاک مناسب و سازگار با این نهال است، ممکن است بسیاری از باغداران قادر به شناسایی تکمیلی و تشخیص جنس و بافت خاک باغ خود نباشند؛ به همین منظور بهتر است مقدار کمی از خاک باغ را به کارشناسان مجرب آزمایشگاه‌های خاک شناسی و گیاه پزشکی تحویل دهید تا پس از انجام آزمایشات تخصصی، به بیان جزیی‌ترین ویژگی‌های خاک باغ شما بپردازند.

بهتر است بدانید که خاستگاه اصلی نهال به، در مجاورت رودخانه‌ها بوده است؛ به همین جهت این نهال سازگاری بالایی با خاک‌های مرطوب دارد؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت نهالی رطوبت دوست می‌باشد، از این نکته گفته شده می‌توان دریافت که نهال به را باید در خاک‌هایی که رطوبت زیادی را در خود نگه می‌دارند و همچنین راه‌های تنفسی زیادی دارند (همه خاک‌ها به جز خاک‌های رسی) کاشت تا به راندمان بالای محصول دست یافت.

دقت داشته باشید که مطالب گفته شده در خصوص رطوبت دوستی نهال به، به این معنی نیست که فواصل آبیاری را کوتاه تر و میزان آبیاری را بیشتر کنیم بلکه لازم است آبیاری به میزان لازم و استاندارد باشد ولی خا‌ک مناسب نهال به، باید قدرت بالایی در حفط رطوبت داشته باشد زیرا خاک اصلی‌ترین منبع تامین غذای ریشه نهال است که منجر به رشد کافی نهال خواهد شد.

در خصوص ph خاک نهال می‌توان گفت که تا جایی که ممکن است از خاک‌های قلیایی دارای آهک استفاده نشود و بهتر است از خاک‌های اسیدی با ph 6 بهره گیری شود؛ چرا که آهک که نوعی ماده قلیایی است مانع جذب آهن خاک توسط گیاه می‌شود؛ به گونه‌ای که در بسیاری از موارد دیده شده که گیاه در این موارد به کمبود آهن مبتلا شده است.

در خصوص آماده سازی باغ برای کاشت نهال به، مراحلی اصلی وجود دارد که در در ادامه به شرح مفصل هر یک به صورت جدا گانه خواهیم پرداخت اما چند نکته کوتاه اما مهم نیز وجود دارد که توصیه می‌شود به آن‌ها دقت فراوانی شود، دقت کنید که نهال خریداری شده در هنگام خرید از نهالستان یک نهال کوچک با قطر و ارتفاع کم و تیپ ریشه فشرده و رشد نیافته‌ای است که در نگاه اول ممکن است کاشت و پرورش آن امری بسیار سهل به نظر برسد، البته قصد نداریم که شما را بترسانیم زیرا کار چندان سختی نیست و با در نظر گیری چند نکته کوتاه می‌توان باغ به را به بهترین نحو پرورش داد.

زمانی که می‌خواهید تعداد نهال را برای خرید بشمارید تصور کنید که در متراژ زمین شما چند درخت به در آینده می‌توانند به بار بنشینند؛ مقصور این است که گول ظاهر تنه‌های لاغر نهال اولیه را نخورید، توان مدیریتی باغ خود را در نظر بگیرید تا نهال بیش از اندازه در آن نکارید، عملیات داشت باغ که لازم الاجرا در برهه زمانی خاصی است و باید فورا صورت بگیرد، در صورت وسیع بودن و بالا بودن تعداد نهال‌ها می‌تواند کار باغدار را برای تامین نیروی انسانی در انجام هرس، آبیاری، کوددهی، سمپاشی و… سخت و طاقت فرسا کند.

از همان ابتدای طراحی باغ فواصل درختان را مشخص کنید و در صورتی که قصد دارید برای آبیاری و سایر عملیات مراحل داشت از ماشین آلات و تجهیزات مدرن کشاورزی استفاده کنید، راه‌هایی را برای عبور آن‌ها تعبیه کنید.

پیش تر گفتیم که برای احداث باغات نهال به حتما نقشه‌ی زمین خود و مجموعه اقدامات لازم را از پیش طراحی و اجرا کنید. یکی از اقدامات مهمی که در نقشه احداث باغ باید در نظر بگیرید تعیین عمق چاله‌ای است که قرار است نهال‌ها در فواصل منظمی درون آن‌ها کاشته شود.

در اولین مرحله باید طبق متراژ و شکل زمین (مربعی یا مستطیلی بودن) نقاطی را برای کاشت نهال طبق فواصل گفته شده، علامت گذاری کنید و سپس با عمق مناسب گودال‌ها را برای کاشت نهال حفر کنید. عمق گودال‌ها تماما بستگی به اندازه ریشه نهال‌های خریداری شده دارد، با توجه به این نکته که ریشه‌های نهال به طول چندانی ندارند و به اصطلاح سطحی هستند، مطلوب است گودال‌ها را متناسب با طول ریشه حفر کنید ( حدود ۳۰ الی ۵۰ سانتی متر)، بیشتر هم کنده شد، مشکلی نداره برعکس بهتر هست، چون باعث می‌شود که بعداً نهال بهتر ریشه بندازد ولی برای کاشت نهال در حد نیم متر جا بگذارید بهتر است.

نکته دیگر در رابطه با پهنای گودال حفر شده است که توصیه می‌شود میزان آن را هم دو الی سه برابر پهنای گلدان حفر کنید زیرا ریشه نهال به به صورت عرضی رشد بیشتری دارد، قبل از کاشت نهال داخل گودال انتهای آن را با مقدار معینی کمپوست دامی پر کنید تا نهال رشد و بازدهی بهتری داشته باشد.

برای احداث باغات به باید نظم خاصی را رعایت کنیم به این معنی که الگوی کاشت مشخصی را باید پایه ریزی کرد تا بیشترین راندمان برداشت محصول را داشته باشیم، به همین منظور بهتر است با توجه به ابعاد و متراژ باغ، نهال‌های به، را به صورت مربعی در ردیف‌هایی با فاصله ۶ متری از یکدیگر بکاریم و در هر ردیف نیز ۳ متر فاصله میان هر نهال ایجاد کنیم.

شاید برایتان این سوال ایجاد شود که دلیل ایجاد این فواصل چیست؟ همان گونه که می‌دانید در تمام طول عمر درختان اندازه آن‌ها به این میزان نخواهد ماند و رشد طولی و عرضی شاخه‌ها و حتی ریشه‌ها را داریم و از طرفی می‌توان گفت که برای دریافت نور خورشید و جریان هوا میان درخت باید فواصلی را در نظر بگیریم تا عمل فتوسنتز به خوبی صورت گیرد. حفظ این فاصله استاندارد به سلامت ریشه‌های گسترانده شده در زیر خاک نیز کمک شایانی خواهد کرد.

از جمله مهم‌ترین مراحل برای کاشت نهال به، خرید و تهیه ارقام مقاوم و سازگار با منطقه زمین شماست، این مسئله اهمیت بالایی دارد؛ چرا که انتخاب نهال سازگار با منطقه تاثیر به سزایی در میزان باردهی نهال‌ها دارد. اصولا نهال به را در مناطق معتدل نیمه گرمسیری، سردسیری می‌توان کاشت فقط دقت کنید که اقلیم بیش از حد سردسیر نباشد چرا که باعث ریزش شکوفه‌ها در بهار می‌شود اما به صورت کلی نهال به، به آب و هوای خنک زمستانی تا حد متوسطی نیاز دارد تا به خواب عمیق زمستانی فرو رود.

اقلیم آب و هوایی نیمه گرمسیری ( دارای تابستان‌های گرم و معتدل) نیز برای رشد و ارتقا سطح کیفی نهال بسیار مفید است، شما باید ارقام مختلف نهال به را پس از شناسایی نیاز آب و هوایی هر یک متناسب با اراضی خود خریداری نموده و بکارید، در صورتی که نهال به را در مناطقی که احتمال بروز سرمای بهاره دارند، کاشتید مراقبت‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از سرمازدگی نهال به عمل آورید.

در اقلیم‌های شمالی کشور چه نواحی غربی ( آذر بایجان غربی و شرقی)، چه نواحی شرقی ( خراسان رضوی، شمالی و جنوبی) که سرمای بهاره را تجربه می‌کنند، در صورت کاشت نهال به، باید از نهال به صورت ویژه مراقبت و رسیدگی کنید تا نهال به بار بنشیند.

نکات داشت نهال به

در ابتدای امر توضیح مختصری در خصوص مرحله داشت و تعریف کلی از آن می‌پردازیم، به کلیه اقدامات مهمی که از زمان کاشت نهال تا باردهی و به اصطلاح رسیدن میوه توسط باغدار انجام می‌شود، داشت می‌گویند که علاوه بر عملیات اصلی آبیاری، کود دهی و سمپاشی شامل چند مرحلی فرعی و جین کردن، حذف علف‌های هرز، سله شکنی، واکاری و… نیز می‌شود.

تمامی عملیات‌های این مرحله چه مراحل اصلی و چه مراحل فرعی از اهمیت بالایی برخوردارند و هیچ یک از آن‌ها نباید از قلم بیفتد.

هرس کردن نهال به

نهال به جز آن دسته از نهال‌هایی است که برای افزایش رشد و باروری و همچنین حفظ سلامت خود، نیاز چندانی به هرس کردن ندارد، به خصوص در سال‌های اولیه عمر خود اما به صورت کلی اگر قصد هرس این درخت را دارید بهتر است به یکی از چهار روش مرسوم هرس کردن، این کار را انجام دهید.

روش‌های هرس شاخه هرمی، شلجمی، کوردون و جامی از جمله این روش‌های مرسوم هستند، انتخاب مناسب‌ترین و مطلوب‌ترین روش هرس برای نهال به به عهده‌ی باغدار می‌باشد که متناسب با نوع گونه و نژاد نهال به می‌تواند یکی را برگزیند‌.

پیش تر گفنیم که نهال به نیاز چندانی به هرس ندارد و تنها در مواردی که ممکن است رشد بیش از حد شاخه باعث در هم آمیختگی شود، بهتر است اضافی آن‌ها را جدا کنیم تا فرآیند برداشت میوه با مشکل رو به رو نشود و کار سهل تر شود‌. در برخی موارد ممکن است با حذف شاخه‌های خشکیده و بیمار نیز به سلامت درخت کمک شایانی شود، گمان نکنید که هرس کردن سالانه تنها شامل هرس شاخه‌ها می‌شود بلکه ریشه‌ها و گاهی اوقات میوه درختان نیز نیاز به هرس سالانه دارند که بهتر است قبل از این کار با افراد متخصص و آگاه در این زمینه مشورت کرده و راهنمایی بخواهید.

آبیاری نهال به

یکی از خطرناک‌ترین شرایطی که برای باغات به وجود دارد و به اصطلاح کارشناسان به قاتل خاموش به شهرت یافته است، آبیاری بارانی است، در این روش میزان رطوبت بیش از حد به درخت خواهد رسید که علاوه بر ایجاد پوسیدگی ریشه درخت، سبب ایجاد استعدادی گسترده برای نهال در ابتلا به انواع بیماری‌ها و آفات می‌شود؛ پس می‌توان نتیجه گرفت که رطوبت به همان اندازه که برای نهال به مطلوب است به همان اندازه خطر ناک است، باید دقت کرد که حد استاندارد این میزان رعایت شود.

مدت زمانی که برای آبیاری نهال رطوبت دوست به در نظر گرفته شده است هر ۱۰ الی ۱۲ روز ۶۰ لیتر آب مطلوب است، مقادیر بیشتر از مقدار گفته شده بر کیفیت محصول تاثر منفی خواهد گذاشت، منظم ترین، اصولی‌ترین و همچنین بهینه‌ترین روش از لحاظ اقتصادی و میزان هدر رفت آب، روش آبیاری سیستمی_ قطره‌ای می‌باشد.

از آن جایی که در سال‌های اولیه کاشت نهال ( سال‌های اول، دوم و سوم) با توجه ویژه‌ای به آبیاری نهال داشت، بهتر است آبیاری را هر هفته دوبار انجام داد آن هم در زمان خنکی هوا یعنی ابتدای صبح و با شب که هوا خنک‌تر است و آب به دلیل گرمای هوا تبخیر نمی‌شود، در این صورت می‌توان اطمینان خاطر داشت که آب کاملا جذب خاک و ریشه خواهد شد.

سمپاشی نهال به

سم پاشی نیز یکی از راه‌های رایج در میان باغداران برای مقابله با آفات و بیماری هاست که گاهی به منظور پیشگیری از ابتلا نهال به و گاهی به منظور ریشه کن کردن بیماری و آفات از جان نهال می‌باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته و تجربیات نمی‌توان به صورت قطعی گفت که سم پاشی به کل توانایی از بین بردن آفات و بیماری‌ها را دارد یا خیر اما می‌توان گفت که بی تاثیر هم نخواهد بود و تاثیر به سزایی در این مقوله خواهد داشت‌.

دقت داشته باشید که همانند تمامی فرآیند‌های مرحله داشت، سم پاشی نیز زمان مناسب خود را می‌طلبد و این عملیات را با رعایت نکات ایمنی در زمان‌های مناسب (انتهای فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار) انجام دهید‌. تمامی سموم کشاورزی و آفت کش‌ها به دلیل داشتن ترکیبات خطرناک و کشنده، برای سلامت انسان بسیار مصر هستند و باید در این خصوص دقت بسیاری داشت.

همان گونه که مستحضرید هر نهال میوه آفات و بیماری‌های مختص به خود را دارد و هر بیماری نیز سموم اختصاصی خود را در قسمت‌های قبلی مقاله گفتیم که بیماری‌های رایج نهال به عبارتند از: پوسیدگی قهوه ای، تاج گال، آتشک برگ، پروانه میوه کیک پودری و… از جمله سمومی که باعث از بین بردن این بیماری‌ها و آفات می‌شود می‌توان به سموم آمیتراز، روغن کلک، سولوپتاس، کائولین و.‌.. نام برد.

کوددهی نهال به

احتمالا می‌دانید که فرآیند کود دهی برای نهال در دو مرحله بهتر است صورت گیرد تا رشد مطلوب تری را شاهد باشیم، فرآیند کوددهی برای نهال علاوه بر این که مانند کاتالیزور باعث تسریع در رشد نهال می‌شود، باعث تقویت و مقاوم سازی گونه در برابر آفات، بیماری‌ها و … نیز خواهد شد.

در مرحله اول کوددهی نهال بهتر است از کود‌های بیولوژیکی و طبیعی مانند کمپوست دامی استفاده کنید تا ریشه نهال جوان که حساس هم هست، آسیب نبیند، این مرحله را در زمان کاشت نهال، هنگامی که چاله ۵۰*۵۰ را حفر کردید و قصد ‌کاشت داشتید، می‌توانید کود را به میزان لازم درون چاله ریخته و پس از تنظیم ریشه‌های نهال، آن را بکارید.

در این مرحله دو کار ساده باعث افزایش راندمان خواهد شد، یکی این که بلافاصله پس از کاشت نهال را غرقاب کنید و دیگری آن که با پا خاک را حسابی فشرده سازید تا فضاهای خالی را بپوشانید، در مرحله دوم کود دهی نهال که غالبا در فصل بهار و زمستان صورت می‌گیرد می‌توانید از کود‌های شیمیایی مانند کودهای ازته و یا کودهای مایع استفاده کنید.

نحوه کود دهی به نهال به نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، کود گاوی یا کود ازته را مستقیما بر روی خاک اطراف نهال بریزید و دقت کنید که کوچک‌ترین مقدار کودی بر روی برگ‌های نهال ریخته نشود زیرا سوختگی ایجاد می‌کند، بلافاصله پس از کود دادن به نهال، بهتر است آن را به روش غرقابی آبیاری کنید تا این آبیاری عمیق سبب تسریع جذب کود در خاک اطراف نهال شود.

نکات برداشت نهال به

آخرین مرحله در باغداری نهال به، مرحله‌ی برداشت میوه است که جذاب‌ترین مرحله برای باغدار است؛ چرا که حاصل زحمات و رسیدگی‌های خود را مشاهده خواهد کرد، یکی از راه‌های افزایش میزان فروش محصول باغدار، بسته بندی میوه‌ها در بسته بندی‌های جذاب و با کیفیت است‌.

در برخی موارد میوه به را در کارتن‌های فیبری بسته بندی می‌کنند البته این مورد برای میوه‌هایی با ابعاد کوچک تر است اما میوه‌های درشت را درون سبد‌های پلاستیکی بزرگ بسته بندی می‌کنند، برای برداشت به از درخت به هیچ وجه دستی عمل نکنید و حتما از قیچی‌های باغبانی مخصوص کمک بگیرید تا آسیب فیزیکی به میوه وارد نشود؛ در غیر این صورت ممکن است قیمت فروش محصول افت کند و باغدار متضرر شود.

جالب است بدانید که به از جمله میوه‌هایی است که می‌توان آن را در دما و شرایط خاصی تا ۲ ماه نگهداری کرد بدون آن که کوچک‌ترین تغییری در بافت، عطر و طعم میوه ایجاد شود. شرایط نگهداری به تا حد بسیار زیادی مشابه سیب و گلابی است و بهتر است آن را درون محفظه‌های مخصوص و قرار گرفته در پلی اتیلن در دمای صفر درجه سانتی گراد نگهداری کنید تا تغییر طعم و رایحه ندهد.

به میوه‌ای نوبرانه در فصل پاییز است که زمان برداشت آن نیز در همان اوایل فصل پاییز فرا می‌رسد؛ زمانی که هنوز میوه نارس است و تنها چند نشانه کوچک تغییر رنگ در آن ظاهر شده است، چیده می‌شود و در محیطی سرد و تاریک قرار می‌گیرد تا کاملا برسد، بسته به ارقام مختلف نهال به، از اوایل مهرتا اواسط آبان ماه می‌توان این میوه خوش عطر را از سطح باغات برداشت کرد.

جالب است بدانید که عرضه میوه به در بازار به مدت محدود است زیرا سطح زیر کشت نهال به در کشور حدود ۴۷۰۰ هکتار زمین کشاورزی است، درختچه‌های کوچک به که در طول عمر خود نهایتا تا ۵ متر قد می‌کشند، از ۲ سالگی آغاز به باروری می‌کنند، جالب است بدانید که این میوه دیر گل را خطر سرما زدگی تهدید نخواهد کرد، زیرا نسبت به سایر ارقام میوه در بهار دیرتر گل دهی می‌کنند.

درخت به از جمله درختان میوه‌ای است که می‌توان آن را در شمار ارقام نهال میوه با عمر اقتصادی نسبتا بالا جای داد؛ زیرا در حدود ۵۰ الی ۷۰ سال بازدهی اقتصادی دارد، تقریبا از ۴ سالگی نهال میوه این بازدهی اقتصادی را کاملا مشاهده کرد، البته باید توجه کرد که این نهال در سال‌های انتهایی عمر خود بازدهی سال‌های جوانی را نخواهد داشت.

در قسمت‌های قبلی مقاله در خصوص میزان باردهی نهال به در هر هکتار به تفصیل توصیحاتی دادیم، از آن جایی که وزن هر میوه به به صورت متوسط از ۱۵۰ تا ۳۰۰ گرم می‌رسد، می‌توان گفت که هر درخت تناژ بالایی خواهد داشت.

از آن جایی که شکل ظاهری و ابعاد نهال به گونه‌ای است به شکل درختچه‌های کوچک در ابعاد نسبتا کوچک وجود دارد می‌توانید به صورت میانگین در هر هکتار تعداد ۶۲۵ نهال را با فواصل استاندارد ۴ در ۴ متر بکارید. جالب است بدانید که راندمان محصول هر هکتار باغ به چیزی در حدود ۵۰ الی ۷۰ تن می‌باشد؛ با یک حساب سر انگشتی می‌توانید سود بسیار بالا و قابل توجه این باغ را محاسبه نمایید.

لازم به ذکر است که تمامی محاسبات و ارقام گفته شده در بالا در شرایطی هستند که نهال‌ها همگی سالم و مرغوب باشند و تحت بهترین و مطلوب‌ترین شرایط رسیدگی شوند و پرورش یابند، زیرا هر ساله ممکن است به دلیل وجود برخی شرایط محیطی و یا کم کاری‌های باغدار این میزان باردهی درخت به در هکتار به صورت میانگین جا به جا شود و کاهش و افزایش داشته باشد.

دو عامل بسیار مهمی که در تغییر میزان این راندمان تاثیر گذارند؛ منابع آبی و خاکی هستند، در صورتی که بهترین و مناسب‌ترین منابع خاکی و آبی وجود داشته باشد، می‌توان انتظار بازدهی گفته شده را از باغ داشت.

کاشت نهال به بر اساس مناطق مختلف کشور

پیش تر گفتیم که تا کنون بیش از ده‌ها رقم نهال به در ایران شناسایی شده‌اند که هر یک بنا به ویژگی‌های نژادی خود در یک شرایط اقلیمی خاص رشد و باردهی خواهند داشت. نهال به غالبا در آب و هوای معتدل رشد و سازگاری بهتری دارد و اقلیم گرم و خشک و یا بسیار سرد نیز برای آن مناسب نخواهد بود. در ادامه مقاله به معرفی نهال به سازگار در اقلیم‌های مختلف کشور خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

 • نهال به گرمسیری

  همانند سایر ارقام نهال میوه، برخی ارقام نهال به نیز، گرمسیری می‌باشند، گرمسیری بودن نهال به این معنی است که این گونه سازگاری بیشتری با آب و هوای گرم و خشک خواهد داشت و با بالا رفتن دمای هوا، شاهد از بین رفتن و خشک شدن یا حتی کم آب شدن محصولات نخواهیم بود، زیرا این ارقام در برابر خشکی و کم آبی مقاوم و سازگار هستند؛ در واقع در شرایط کم آبی و گرما سطح کیفی محصولات پایین نخواهد آمد، برای مثال ارقام نهال به اصفهان و شیراز، سازگاری بالایی با آب و هوای معتدل و گرمسیر این استان‌ها دارند.

 • نهال به معتدل

  در این قسمت از مقاله بهتر است ابتدا به معرفی مناطق معتدله کشور بپردازیم، مناطق معتدل، اقلیم‌هایی هستند که دارای آب و هوای معتدل با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد هستند، همچنین میزان رطوبت نسبی هوا در این اقلیم، مقداری ثابت و مطلوب است که برای رشد برخی ارقام نهال، بسیار سازگار است.

  شاید برخی افراد تصور کنند که در این نواحی مانند نواحی گرم و خشک بارش چندانی وجود ندارد این در حالی است که میزان بارش در مناطق معتدله، میزانی فابل قبول است که حتی می‌توان برنامه ریزی برای کشت دیم انجام داد و درختان به خوبی سیراب خواهند شد. حتی برخی ارقام نهال به را می‌توان پیوند زد به گونه‌ای که برای رشد در مناطق معتدل مناسب باشند.

  برای مثال نهال به محلی که از گونه‌های وحشی و بومی ایران است، مناسب‌ترین رقم برای کاشت در اقلیم‌های معتدل می‌باشد، این رقم را به دلیل سطح کیفی بالا می‌توان تا مدت ۹ ماه در انبار و سردخانه نگهداری کرد بدون آن که کوچک‌ترین خرابی و فسادی در بافت میوه ایجاد شود، نهال به محلی قابلیت رشد در اکثر ارتفاعات از سطح دریا را دارد و می‌توان میوه‌های شیرین و درشتی به وزن ۲۲۰ گرم از آن برداشت کرد.

 • نهال به سردسیری

  پیش تر گفتیم که نهال به اصولا مناسب کاشت در مناطق معتدل سردسیری می‌باشد و تنها برخی گونه‌ها برای مناطق گرمسیری سازگاری یافته اند، به صورت کلی ارقامی که در شرایط آب و هوای سردسیری با زمستان‌های طولانی و سرمای بهاره، رشد و بازدهی بهتر و بیشتری دارند، در شمار ارقام سردسیری به حساب می‌آیند.

  نهال به ترش آذربایجان نیز از جمله گونه‌های بسیار مقاوم نسبت به اقلیم سر دسیر و همچنین خشکی و کم آبی است، این گونه‌ی اقتصادی و پر بازده از جمله گونه‌هایی است که خاستگاه اصلی ان کشور ایران می‌باشد، به دلیل طعم نسبتا ترش این رقم به مناسب برای تازه خوری و تهیه کمپوت و مربا می‌باشد. جالب است بدانید که ماندگاری این رقم تا ۹ ماه بدون هیچ گونه فسادی می‌باشد.

  از بهترین نهال به مناطق سردسیری  می‌توان به ارقام نهال به اصفهان، نهال به ایتالیایی، نهال به قرمز، نهال به کوزه‌ای و نهال به آناناسی اشاره کرد.

علت قیمت‌های متفاوت نهال به در بین نهالستان‌ها چیست

اگر تا کنون برای خرید نهال به، به مراکز فروش و نهالستان‌های مختلفی مراجعه کرده باشید، متوجه تفاوت قیمت این نهال در مراکز متعدد شده اید، به راستی که دلیل این تفاوت قیمت فاحش چه می‌تواند باشد؟ آیا می‌توان امر را نیز به گرانی دلار و تورم و… ربط داد؟ در پاسخ به این سوال می‌توان از دو جهت پاسخ داد.

دلیل اول تفاوت قیمت نهال به، وجود افراد دلال و واسطه گر می‌باشند، در برخی مراکز نامعتبر که مجوز‌دار نمی‌باشند ارقام نهال به را با قیمت‌های غیر معقول و گزاف به مشتری ارائه می‌دهند، این مراکز به دلیل نداشتن مجوز هیچ نظارتی نیز ندارد و همین طور غیر قانونی به فعالیت خود ادامه می‌دهند‌ برخی افراد دلال نیز در این میان با واسطه گری نهال به را تهیه کرده و با قیمت چند برابر به مشتری واقعی ( باغدار) ارائه می‌دهند، دلیل تاکیدات فراوان ما در جهت خرید نهال به از نهالستان‌های معتبر و با سابقه نیز همین موضوع است.

دلیل دوم تفاوت قیمت نهال به در بازار کشورمان پر بازده و زود رس بودن برخی ارقام نهال به است، این ارقام به دلیل راندمان محصول بسیار بالایی که دارند، قیمت بالاتری نیز نسبت به ارقام دیگر خواهند‌ داشت، در برخی موارد کمیاب بودن برخی گونه‌ها نیز سبب بالا رفتن نرخ آن‌ها در بازار خواهد شد، پس تفاوت در ارقام مختلف نهال به نیز می‌تواند دلیلی بر ایجاد تفاوت قیمت آن شود.

شایع‌ترین بیماری و آفات نهال به

همه‌ی درختان در طول عمر خود ممکن است به انواع آفات و بیماری‌های مختص به گونه خود دچار شوند اما رعایت برخی موارد و نکات توسط باغدار به کاهش و یا حتی عدم دچار این گونه‌ها به بیماری‌ها و آفات رایج در نهال به موثر می‌باشد. از جمله این نکات عبارت‌اند از:

۱. رسیدگی دائمی و منظم به نهال

۲. توجه به فواصل آبیاری، کودهی، سمپاشی و … به خصوص در سال‌های ابتدایی رشد نهال

۳. رفع نیاز‌های درخت به و هرس سالیانه به موقع

پیش تر گفتیم که درخت به آفات مخصوص به خود را دارند و البته ناگفته نماند که هر یک از این آفات و بیماری‌ها راه درمان و مقابله دارند که به آن‌ها خواهیم پرداخت.

شته و سر خرطومی از جمله آفات رایج در میان درختان به هستند و هر یک نوعی به درخت آسیب می‌رسانند. برای مثال سرخرطومی حشره‌ای تخم گذار است که لارو‌های آن به برگ هاس درخت به آسیب شدیدی وارد می‌کند، برای مقابله با این افات می‌توانیم از سموم شیمیایی مخصوص کمک بگیریم.

بیماری زنگ، آتشک و لکه قارچی نیز هر یک به نوعی به نهال آسیب می‌رسانند به گونه‌ای که در بیماری آتشک شاهد سوختگی برگ‌های درخت به هستیم و در بیماری لکه قارچی که در اثر افزایش سطح رطوبت برگ‌های درخت به ایجاد می‌شود، لکه‌های سفید رنگی را مشاهده می‌کنیم، بیماری زنگ از جمله بیماری‌های قارچی درختان به است که باعث ایجاد لکه‌های نارنجی روی سطح میوه و برگ خواهد شد و تنها با نوعی قارچ کش مخصوص از بین می‌رود.

درست است که تمامی این آفات و بیماری‌ها با سموم مخصوص خود از بین می‌روند اما همیشه اینطور نیست و ممکن است زمانی متوجه این موضوع شویم که دیگر کار از کار گذشته باشد و امکان جبران خسارت نباشد و درخت از میان برود، در این صورت ممکن است کل سرمایه باغدار به هدر رود، با اندکی توجه به نیاز‌های درخت در فواصل منظم و رفع آن‌ها می‌توانیم جلوی این فاجعه را بگیریم و هزینه‌های اضافی برای خرید سموم و آفت کش به هدر ندهیم.

خرید نهال به برای چه استان‌هایی پرسود است

در کشور عزیزمان ایران به دلیل وجود اقلیم‌های سازگار با رشد نهال به، تا کنون ۱۰‌ها رقم نهال به شناسایی شده است که در شهر‌های اصفهان، شیراز، خراسان رضوی و خراسان شمالی و جنوبی، آذربایجان غربی و شرقی، نیشابور، کرمان و گیلان رشد و پرورش می‌یابند.

اگر دقت کرده باشید تمامی شهر‌های گفته شده دارای اقلیم معتدل و نیمه سردسیری هستند که کاملا سازگار با نهال به است. در نتیجه می‌توان گفت که با توجه به این میزان سازگاری بالای نهال به در شهر‌های گفته شده، خرید نهال به و کاشت آن‌ها ( احداث باغ به) در این مناطق ایران، بسیار سود آور خواهد بود‌.

نهال به زود بازده کدام اند؟

نهال به زود بازده، ارقامی هستند که در همان سال‌های ابتدایی پس از کاشت خود سریعا به رشد و باردهی می‌رسند، نهال‌های زود بازده به عبارتند از ارقام به ایتالیایی، به اصفهان و به آناناسی.

نهال به دیربازده کدام اند؟

برخی گونه‌های نهال به دلیل ویژگی‌های نژاد خود دو الی سه سال پس از کاشت به بار می‌نشینند. در طی این دو الی سه سال باید مراقبت‌های بسیار ویژه‌ای از این نهال کرد تا به بار بنشینند، این ارقام، ارقام دیر بازده نام دارند‌.

آشنایی با ارقام زودبازده و دیربازده

بهترین به جهان

بهترین به جهان را می‌توان از طریق فاکتور‌های متعددی بررسی و انتخاب کرد اما در این جا ما قصد داریم بهترین به جهان را از لحاظ سطح کیفی میوه و بالا بودن سازگاری با شرایط محیطی بررسی کنیم.

احتمالا تا کنون شما بار‌ها و بار‌ها نام به اصفهان به گوشتان خورده است‌ هرساله با آغاز فصل پاییز افراد به دنبال به اصفهان در بازار می‌گردند زیرا این رقم علاوه بر این که طعم بسیار شیرین و عطر روح انگیزی دارد، سطح کیفی بسیار بالایی نیز خواهد داشت و همچنین میوه‌های یکدست، متقارن و… سبب جلب توجه مشتریان به این گونه شده است؛ اما فاکتور بعدی که بهترین نهال به را به کمک آن سنجش خواهیم کرد، فاکتور سازگاری است.

اگر بخواهیم بهترین به جهان را از لحاظ سازگاری با شرایط محیطی بسنجیم می‌توانیم نهال به ایتالیایی را معرفی کنیم، علاوه بر این که زیبایی ظاهری بسیار زیاد، این رقم سبب جلب توجه مشتریان شده است، بالا بودن سازگاری با شرایط خشکی و کم آبی سبب شده تا این گونه یکی از اقتصادی ترین، محبوب‌ترین و پر فروش‌ترین نهال به در جهان نام بگیرد.

این رقم نهال به بومی کشور ایتالیا بوده است که به دلیل سازگاری که گفته شد در ایران نیز باغداران می‌توانند به کشت ان بپردازند، این گونه پر بازده از همان سال‌های ابتدایی کاشت آغاز به محصول دهی می‌کنند و عمر اقتصادی نسبتا بالایی ( در حدود ۴۵ سال) دارند.

آیا نهال به رو می‌توان در باغچه کاشت

یکی از سوالات بسیار رایج افراد در خصوص کاشت نهال به در باغچه منازل است، به دلیل زیبایی منحصر به فرد این نهال و همچنین عطر خوش میوه‌های آن، کاشت نهال به در باغچه منازل می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی را در روحیه افراد بگذارد، به چند دلیل امکان کاشت نهال به در باغچه منازل وجود دارد:

۱. کوچک و پایه کوتاه بودن نهال به

۲. خواص میوه به

۳. زیبا و خوش رنگ بودن میوه‌ها و وجود شکوفه‌های صورتی که ثاتیرات مثبتی در فصا حیاط ایجاد خواهند کرد.

دقت کنید که نهال به را فقط می‌توان در اقلیم‌هایی با آب و هوای نسبتا سرد و معتدل کشت کرد زیرا این گونه مقاومت سرمایی و گرمایی چندان بالایی ندارد و تنها تا دمای کمتر از ۴۵ درجه سانتی گراد و همچنین منفی ۲۰ درجه را تاب می‌آورد، در هنگام کاشت نهال در باغچه‌های کوچک باید نیاز‌های نهال از جمله نیاز سرمایی و گرمایی، میزان نور دریافتی خورشید در طول روز ( روزانه ۸ الی ۱۰ ساعت) و همچنین فواصل آبیاری آن را در نظر داشته باشید.

نحوه‌ی پیوند زدن نهال به و درخت به

در قسمت‌های قبلی اشاراتی به مزیت‌های فراوان اصلاح نژاد یا همان پیوند زدن نهال به با ارقام مقاوم تر و با کیفیت تر کردیم، در این قسمت می‌پردازیم به نحوه این پیوند زدن با اصولی‌ترین روش ها، نهال به را می‌توان با ارقام نهال میوه که در جایگاه بالاتری از لحاظ سطح کیفی و کمی دارند، پیوند زد.

طبق بررسی‌های صورت گرفته مطلوب‌ترین گونه که می‌تواند تحت عنوان پایه در این اصلاح نژاد به ما کمک کند، نهال به محلی است‌. برای این کار نهال به محلی را به عنوان پایه قرار داده و قسمتی از نهال به را که با اصولی‌ترین روش‌ها از نهال اصلی جدا شده است، تحت عنوان پیوندک بر روی پایه قرار داده پیوند می‌زنیم.

اولین جوانه‌های این نهال جدید، می‌تواند نشان دهنده‌ی موفقیت آمیز بودن عملیات پیوند باشد، محصولات رقم پیوندی به دلیل با کیفیت و یکدست بودن و همچنین درشت و آبدار بودن، می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای صادرات باشد، نهال حاصل شده از پیوند قابلیت کاشت در مناطق کم آب و خشک،سرد سیر ( به سبب دیر گل بودن) و تقریبا می‌توان گفت در همه مناطق را دارد.

مشخصات یک نهال خوب به

از جمله بارز‌ترین ویژگی‌های یک نهال به خوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سالم و شناسنامه‌دار بودن نهال
 • دیر گل و پر بازده بودن نهال به
 • نهالی که نسبت به شرایط خشکی، سرما و… از خود مقاومت نشان دهد.
 • نهالی که زود رس و پر بازده باشد؛ به گونه‌ای که از همان سال اول یا دوم کاشت بازدهی داشته باشد.
 • نهالی که عمر اقتصادی بالایی داشته باشد.

پرسودترین درخت به

اگر به دنبال یک گونه پر سود نهال به برای کاشت و احداث باغ می‌گردید، توصیه می‌کنیم که تحقیق جامعی در خصوص رقم‌های اصلاح شده و پیوندی نهال به بر پایه درخت به محلی کنید، همان گونه که می‌دانید هدف از پیوند زدن یک رقم، اصلاح نژادی، افزایش راندمان محصول و همچنین افزایش سطح کیفی میوه‌ها و صد البته افزایش میزان سازگاری گونه با شرایط محیطی است.

نهال به اصلاح شده بر پایه به محلی نیز تمامی این ویژگی‌ها را دارد و علاوه بر این که خیلی سریع به بازدهی محصول می‌رسید، سود بسیار خوبی نیز از پرورش این گونه به دست می‌آورید.

دیر گل بودن نژاد به چه مزیتی دارد

علی رغم تصور برخی افراد، زود گل بودن نهال هیچ مزیتی برای نژاد به نخواهد داشت؛ زیرا زود گل بودن نهال به در مناطق سرد سیری (مناطقی که دارای سرمای بهاره هستند) سبب می‌شود که شکوفه‌های سفید و صورتی نهال که در همان ابتدای فروردین جوانه زده‌اند، در اثر این سرما بریزند و علاوه براین که سطح کمی محصولات به شدت کاهش می‌باید، شاهد افت کیفی محصولات به نیز خواهیم بود.

به همین دلیل توصیه می‌شود که در مناطق سردسیر از نژاد‌های دیرگل نهال به خریداری نمایید، زیرا سازگاری بیشتری با این نوع آب و هوا خواهند داشت و مزیتی بسیار عالی به حساب می‌آید.

به اصلاح شده به چه معناست

نهال به اصلاح شده نهالی است که به دلیل افزایش میزان سازگاری و مقاومت در برابر کم آبی و ‌‌… و همچنین بالا بردن کیفیت محصول و یکسان شدن سطح ظاهری، با ارقام با کیفیت پیوند خورده است و سرعت رشد آن نیز افزایش قابل توجهی داشته است.

جالب است بدانید که این امر یک دلیل موجه دیگر نیز دارد، برخی نهالستان‌های معتبر با بهره گیری از بهترین و جدید‌ترین روش‌های کشاورزی اقدام به اصلاح نژاد برخی ارقام نهال به می‌کنند تا در برابر آفات و بیماری‌های رایج مقاوم شوند‌ و با اطمینان به شما خواهیم گفت که این کار، تضمینی است و واقعا جواب می‌دهد، برای این کار افراد باید تخصص و آگاهی کاملی در زمینه کشاورزی و همچنین آشنایی با نوین‌ترین شیوه‌های کشاورزی داشته باشند.

زیر درخت به چه بکاریم

 

در خصوص کاشت نهال زیر درخت به برخی محدودیت‌هایی وجود دارد که در زیر به چند مورد اشاره مختصری خواهیم کرد.

 • توجه به فاصله کاشت هر نهال و گستردگی ریشه هر یک
 • توجه به تولیدات خاص برخی درختان زیرا ممکن است برخی درختان مواد خاصی را از خود متصاعد کنند که برای نهال کناری کاشته شده مضر باشد.
 • وجود برخی آفات و بیماری‌های مشترک؛ برخی درختان مانند سیب، گلابی و به بیماری‌های مشترکی دارند که به در صورت کاشت در کنار یکدیگر می‌تواند خطر ساز باشد پس دقت داشته باشید که زیر نهال به نمی‌توان نهال سیب و گلابی کاشت.
 • به دلیل تفاوت در ارتفاع ممکن است برخی درختان روی دیگری سایه بیندازد و مانع دریافت نور خورشید توسط نهال دیگر شود، به این موضوع نیز دقت داشته باشید.
 • همزمان نبود موعد گلدهی پایه نر و ماده در یک نهال نیز ممکن است ایجاد مشکل کند.

کدام به‌ها نیاز به گرده افشانی دارند

در هنگام خرید نهال به باید به رقم گرده افشان سازگار و مناسب آن نیز توجه کرد، می‌دانید که بر خلاف برخی ارقام خود بارور، برخی دیگر از ارقام وجود دارند که علی رغم دو پایه بودن، یکی از پایه ناسازگار است و باید حتما رقم گرده افشان در کنار آن کاشته شود، با این حال اکثر نهال‌های به خودگرده افشان هستند، در صورت گرده افشانی باردهی نهال به بیشتر خواهد شد.

روش‌های تکثیر نهال به (تفاوت به بذری و به پیوندی)

اگر به دنبال یک روش مناسب برای تکثیر پایه اصلی نهال به می‌گردید می‌توانید به روش‌های کاشت بذر اصلی گیاه ( دانه به) و پیوند زدن فکر کنید، هر دو روش‌های گفته شده بازدهی مطلوب خواهند داشت اما جالب است که از دو روش کاشت، پیوند زدن رایج تر هست.

در روش تکثیر نهال به از طریق بذر بهتر است دانه‌های میوه را جدا کرده و پس از خشک کردن داخل کیسه‌ای پر از ماسه و خزه به مدت ۳ ماه داخل محلی خنک مانند یخچال نگهداری کنید تا نیاز سرمایی آن رفع شود، سپس در عمق یک سانتی متری خاک گلدان بکارید تا شروع به جوانه زدن و برگ دادن کند، حال می‌توانید این گیاه جوان را با مراقبت ویژه و جوانب احتیاط به باغ یا باغچه منتقل کرده و بکارید.

در روش پیوند زدن نیز به یک پایه اصلی و قطعه‌ای که از درختی دیگر جدا شده است تحت عنوان پیوندک نیاز داریم، دقت کنید که قطر پایه و پیوند باید یکسان باشند و به روش‌های مختلفی می‌توان آن‌ها را به یکدیگر متصل کرد، رایج‌ترین روش اتصال، روش پیوند شکمی است، درخت پایه می‌تواند ارقام مختلفی باشد مثلا از درخت زالزالک، ازگیل و سیب، به می‌توانید به‌عنوان پایه‌ی پیوندک خود استفاده کنید

پربارترین نژادهای به کدام هستند

اگر بخواهیم پربار‌ترین نژاد نهال به را معرفی کنیم می‌توانیم به ارقام به اصفهان و به ایتالیایی، به آناناسی اشاره کنیم که غالبا در شهر‌های شهر رضا، فلاورجان، نطنز، کاشان، تیران و کرون اشاره کرد که سالانه مقدار قابل توجهی محصول به را به بازار فروش می‌فرستند‌. باقی ارقام پر بازده نهال به، از انواع اصلاح شده و پیوندی هستند.

خواص و ویتامین‌های موجود در به

یکی از دلایل شهرت و محبوبیت میوه نوبرانه به، وجود فواید بسیار زیاد آن برای بدن است که به صورت موردی به هریک از آن‌ها اشاره‌ای مختصر خواهیم کرد.

 • جلوگیری از خونریزی، تسکین سر دردهای میگرنی و فرو‌کش کردن عطش
 • به دلیل وجود ترکیبات فنولی و آنتی اکسیدان‌های قوی میوه‌ای ضد سرطان است.
 • خواص بسیار زیادی برای قلب دارد؛ به گونه‌ای که سبب کاهش فشار خون، التهابات قلبی، تنظیم ضربان قلب و… می‌شود.
 • به دلیل خواص بسیار زیاد در طب سنتی از دانه‌های به، به عنوان یک داروی صد سرفه و باز کننده صدا در اثر سرما خوردگی‌های فصلی و آلرژی یاد می‌کنند.
 • میوه به سرشار از ویتامین‌های گروه A B C و همچنین مواد معدنی مورد نیاز بدن همچون منیزیم، روی، پتاسیم، کلسیم، مس و مهم تر از همه آهن می‌باشد. ویتامین C موجود در به سبب تقویت سیستم ایمنی در برابر ویروس‌ها خواهد شد.
 • از جمله میوه‌های محبوب پاییزی که از نوع خشک شده آن برای دمنوش استفاده می‌کنند و از خواص میوه به نیز بهره می‌گیرند، به است که به دلیل طبع نسبتا گرم در تقویت سیستن گوارشی و بیماری‌های معده نیز موثر است.
 • به دلیل ترکیبات ضد باکتریایی و ضد ویروسی از این میوه در ایام کرونا برای درمان بیماران مبتلا بهره‌های زیادی گرفته شد، چرا که دمنوش به علاوه بر مرطوب کردن فضای گلو در درمان سرفه‌های خشک نیز موثر است.

در واقع می‌توان گفت از میوه به علاوه بر تازه خوری می‌توان برای تهیه دارو‌های گیاهی،مربا، دسر، شربت و تهیه انواع غذاها و همچنین در صنعت شیرینی پزی و کیک پزی نیز استفاده کرد.

جالب است بدانید که هسته یا همان دانه‌های میوه به نیز خواص بی شماری دارند که عبارتند از:

 • کاستن دمای بدن در هنگام بیماری‌های ویروسی و عفونی
 • در صورا بروز سوختگی‌های سطحی پوست می‌توانید از لعاب دانه‌های به برای التیام زخم استفاده کنید.
 • برای درمان ذات الریه، گرفتگی صدای خشن، سرفه‌های خشک و… مفید است.

مزایای احداث باغ به

برخی می‌پرسند که چرا پرورش نهال به و احداث باغات آن می‌تواند سود آور باشد و نوعی مزیت به حساب بیاید؟ در پاسخ به این سوال می‌توان در ابتدا به خواص بی نظیر میوه به اشاره کرد، این میوه به دلیل خواص ضد التهابی و ضد ویروسی که دارد برای سلامتی بدن و پیشگیری از بروز هر گونه سرطان بسیار مفید خواهد بود.

میوه بهشتی به خواص بسیاری برای پوست و مو دارد؛ بدین گونه که توانایی کاهش چربی پوست و ممانعت از بروز چین و چروک را هم دارد و با تقویت و تحریک فولیکول‌های پوست سر باعث رشد سریع مو خواهد شد، جالب است بدانید که از میوه به نیز روغن گیری می‌شود که برای تقویت اندام‌های داخلی بدن همچون قبلی و کلیه مفید خواهد بود‌.

برگ به نیز از جمله قسمت‌هایی از نهال به است که آن هم فواید بسیاری دارد البته دقت کنید که نباید به صورت خام مصرف شود و حتما باید به صورت دمنوش مورد استفاده قرار بگیرد در غیر این صورت این برگ حساسیت زا می‌تواند ایجاد آلرژی کند و در برخی افراد نیز سبب بروز یبوست شود.

با این همه خواصی که از میوه به گفتیم قطعا محصول پر فروشی خواهد بود و البته که طرفداران بسیاری هم دارد، پس برای راه اندازی یک شغل پر سود تعلل نکنید و سریعا اقدام به کسب مشاوره‌های لازم قبل از احداث باغات به کنید.

بهترین نژادهای به کدام اند؟

در این قسمت به معرفی تمامی ارقام نهال به موجود و سازگار در ایران و شرح کوچکی از ویژگی‌های بارز برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • نهال به اصفهان
 • نهال به ترش آذر بایجان
 • نهال به قرمز
 • نهال به پایه کوتاه آناناسی
 • نهال به شاهرود
 • نهال به محلی
 • نهال به گلابی

 

 

 

این رقم از محبوب‌ترین و پر فروش‌ترین ارقام نهال به است زیرا میوه‌های یکدست و بسیار مرغوبی دارد، برای کاشت این نهال از خاک‌های شنی و یا رسی که ph آن‌ها اسیدی باشد استفاده کنید تا بازدهی نهال افزایش یابد، سعی کنید این رقم نهال را با فواصل منظم ۴ در ۴ بکارید تا رقابت نوری میان درختان باغ ایجاد نشود.

ارتفاع این درخت در صورت هرس سالیانه و منظم پس از ۱۵ الی ۲۰ سال به ۴ متر خواهد رسید، نهال به اصفهان از جمله ارقام دیرگلی است که در پاییز می‌توان میوه آن را برداشت نمود و میزان بازدهی آن نیز سالانه حدود ۵۰ الی ۳ تن در هر هکتار از اراضی زیر سطح کشت است. این رقم به از جمله ارقامی است که بالاترین عمر اقتصادی را در میان ارقام دیگر دارد که در حدود ۵۰ الی ۶۰ سال است.

این رقم نهال به به دلیل سازگاری بسیار بالایی در که اقلیم‌های سردسیری دارند، بر خلاف سایر ارقام تا دمای منفی ۳۰ درجه سانتی گراد را تاب می‌آورند و بازدهی بسیار مطلوبی را دارند‌. میوه‌های این گونه وحشی بومی ایران ترش مزه و کروی شکل هستند که در بازار فروش طرفداران خاص خود را دارد. به سبب بهینه کردن شرایط نوری و اکسیژن رسانی بهترین فاصله برای کاشت این رقم ۴ متر می‌باشد، این گونه دیر گل از سال دوم کاشت خود آغاز به باردهی می‌کنند و به دلیل درشت بودن میوه‌ها (حدود ۲۰۰ گرم) می‌توان سالانه از هر هکتار ۵۰ تن میوه به برداشت کرد.

از جمله اقتصادی‌ترین و دیر گل‌ترین ارقام نهال به می‌توان به این گونه اشاره کرد که همان گونه که از نامش پیداست در مناطق سردسیری عملکر و بازدهی بسیار مطلوبی دارد، به دلیل این که این گونه تا ارتفاع ۵ متر می‌رسد بهتر است آن را به صورت مستطیل شکل در فواصل ۴*۵ متر بکاریم

نیاز سرمایی نهال به آذربایجان نسبت به سایر ارقام بیشتر است و در حدود ۱۰۰ تا ۸۰۰ ساعت در دمای منفی ۷ درجه سانتی گراد است، وزن میوه‌های این گونه حدود ۳۰۰ گرم است به گونه‌ای که ور سه الی ۴ میوه به آذربایجان یک کیلو گرم وزن خواهد داشت و عمر اقتصادی آن میانگین ۴۰ سال است، هر نهال به هر ۱۰ روز یکبار حدود ۲۰ لیتر آب نیاز‌دار تا میوه‌های مرغوب تر و درشت تری تولید کند.

نهال به قرمز به دلیل تمایز در شکل ظاهری خود، با دیگر ارقام متفاوت است، این گونه دیر گل بومی کشور ایتالیاست و از آغاز سال دوم به بار می‌نشیند، عمر اقتصادی این گونه مقاوم و سازگار با خشکی و کم آبی حدود ۴۰ سال است، این گونه را در همان ابتدای مهر ماه می‌توان برداشت کرد و تا ۹ ماه قابلیت نگهداری در سردخانه و انبار نگهداری کرد.

این رقم از جمله ارقام بومی کشور آمریکاست ‌که در ابتدا پایه کوتاه می‌باشد اما پس از رسیدن به رشد و بلوغ کامل تا ارتفاع ۵ متری خواهد رسید. به دلیل پایه کوتاه بودن این رقم بهتر است در فواصل ۴ متر در ۴ متر از یکدیگر کاشته شوند، این گونه کمیاب و گران قیمت مناسب کاشت در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ متری سطح دریاست

سود و درآمد هر درخت به چقدر است

برای پرداختن به موضوع سود دهی و میزان در آمد حاصل از احداث باغ به می‌توان به عوامل بسیاری اشاره کرد، برای مثال اگر باغدار ارقام نهال پر بازده و همچنین زود بازده را خریداری نماید، قاعدتا سود بیشتری کسب می‌کند اما به صورت کلی اگر یک هکتار باغ به را با ۶۰۰ اصله درخت به تصور کنیم می‌توان سالانه نزدیک به حدود ۷۰ تن میوه از آن برداشت کرد، با توجه به این که سالانه قیمت میوه به در بازار تفاوت دارد، میزان سود سالانه نیز ممکن است متغییر باشد.

جالب است بدانید که هر اصله درخت به اگر در شرایط مطلوب رشد و پرورش یابد می‌تواند حداقل ۱۲۰ کیلو گرم بازدهی داشته باشد، به صورت کلی می‌توان گفت که احداث باغات به امری بسیار سود آور است زیرا میوه‌ای پر طرفدار است که با صادرات آن نیز می‌توان به کسب سود پرداخت.

احداث باغ به | مشاوره رایگان

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که در خصوص احداث باغ به می‌شود این است که چه شرایطی را باید مد نظر قرار داد و کدام یک از این شرایط در اولویت هستند؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که برای احداث باغ به باید به نکات بسیاری توجه کرد که در قسمت‌های قبلی مقاله به آن‌ها اشاره کردیم اما برخی نکات کوچک اما پر اهمیت در این خصوص جا مانده است که به شرح آن‌ها می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

 • در اولین نکته به شیب اراضی باغات به می‌پردازیم: در گذشته به دلیل نبود امکانات و تجهیزات کشاورزی امکان کاشت نهال میوه به خصوص نهال به در اراضی شیب‌دار و دامنه‌ها وجود نداشت این در حالی است که امروزه به دلیل پیشرفت علم و ظهور ماشین آلات کشاورزی این امکان فراهم شده است و به سهولت می‌توان از اراضی شیب‌دار برای کاشت استفاده کرد، دیگر دغدغه بلا استفاده ماندن این اراضی وجود ندارد.

تنها نکته حائز اهمیت در خصوص کاشت نهال به در اراضی شیب‌دار رعایت فاصله استاندارد کاشت نهال‌ها از یکدیگر می‌باشد که بهتر است این فاصله را ۴*۴ در نظر بگیرید تا مطلوب‌ترین بازدهی را از این اراضی داشته باشید، در زمین‌های شیب‌دار به خاطر نورگیری و تهویه بیشتر می‌توان این فاصله را کمتر کرد.

 • نکته دوم در خصوص محل کاشت نهال به است: منظور از محل کاشت اقلیم آب و هوایی منطقه است که باید در نظر گرفته شود، از آن جایی که نهال به برای رشد و شکوفایی، به مناطقی نیاز دارد که دارای زمستان‌های نسبتا سرد و تابستان‌های نسبتا گرم و آفتابی باشد.

دقت کنید که این نهال را در مناطق مرتفع کوهستانی نکارید تا سرمای بسیار شدید هوا باعث سرمازدگی و ریزش گل‌ها نشود، یکی از عواملی که سبب از بین رفتن نهال به می‌شود.

کاشت نهال در دامنه‌های جنوبی که شدیدا در معرض وزش باد‌های موسمی هستند، می‌باشد، در این مناطق احتمال ابتلا به بیماری و آفات افزایش می‌یابد و در برخی موارد نیز فرآیند گرده افشانی و گلدهی نهال با اختلال مواجه خواهد شد، جالب است بدانید که در هنگام خرید نهال از برتر نهال می‌توانید در خصوص تمامی این نکات و موارد گفته شده با کارشناسان ما صحبت کنید و با دریافت مشاوره رایگان اقدام به احداث باغات به با بهترین شرایط کنید.

 

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال به

امروزه با توجه به گسترش خرید اینترنتی اقلام و کالا‌های مختلف در میان مردم، خرید ارقام ‌مختلف نهال نیز بسیار رایج شده است به گونه‌ای که باغدار بدون صرف وقت و مراجعه حضوری به نهالستان، می‌توانید از طریق‌های راه‌های ارتباطی قابل اطمینان و یا از طریق سایت آن مجموعه اقدام به خرید اینترنتی نهال به و یا هر رقم میوه‌ای که می‌خواهد، کند.

تنها نکته حائز اهمیت در این میان، شناسایی مراکز فروش نهال معتبر و مجوز‌دار که تحت نظر جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند است، زیرا در مراجعه و خرید حضوری، فرد به نهالستان رفته و با توجه به محیط امکانات و کارشناسان آن مجموعه و همچنین بازدید از نهال به مورد نظر و کسب اطمینان، اقدام به خرید می‌کند اما در خرید اینترنتی این امکان فراهم نیست و باغدار باید اطمینان کند و خرید خود را انجام دهد.

جالب است بدانید که برخی نهالستان‌ها امروز اقدام به ایجاد سایت‌هایی برای فروش اینترنتی خود کرده‌اند که فرد می‌تواند در ابتدا تمامی اطلاعات لازم در خصوص نهال مورد نظر خود را کسب کند و در صورت ایجاد هر گونه سوال پاسخ خود را به صورت تلفنی یا واتساپ از کارشناسان آگاه دریافت کنند و سپس اقدام به خرید اینترنتی کنند.

برتر نهال مرکز فروش نهال به

حال که در خصوص نهال به و تمامی اصول و مراحل کاشت، داشت و برداشت آن اطلاعات جامعی کسب کردید، بهتر است معتبر‌ترین و با سابقه‌ترین مراکز فروش ارقام‌مختلف این نهال را نیز برایتان معرفی کنیم.

اگر در انتهای این مقاله تصمیم به خرید ارقام مختلف نهال به گرفتید و قصد احداث باغ این محصول پر سود را دارید، بهتر است به برتر نهال، بهترین مرکز فروش نهال به مراجعه کنید، این نهالستان با داشتن بیش از ۵۰ سال سابقه در زمینه تولید و فروش ارقام‌مختلف نهال میوه می‌تواند بهترین گزینه شما در هنگام خرید حضوری و اینترنتی نهال به باشد.

نهالستان برتر نهال با مدیریت مهندس سعید قاسمی ارائه کننده ارقام با کیفیت نهال به شناسنامه‌دار می‌باشد که تحت نظر جهاد کشاورزی فعالیت می‌کند و جالب است بدانید که علاوه بر این که همراه نهال‌های فروخته شده کارت گارانتی دو ساله ارسال می‌کنند، ضمانت بازگشت کالا نیز دارند. کارشناسان مجرب این مجموعه به صورت ۲۴ ساعته اقدام به ارائه پشتیبانی در زمینه احداث باغ و… می‌کنند‌.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال به ✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال به [پاییز 1402]”

 1. احمد جزای گفت:

  سلام وقت بخیر من تعدادی نهال به سفارش دادم اما به دلیل ترافیک کاری طول کشید به دستم برسه، ولی مچکرم از کارشناسان مجرب که با صبوری تمامی سوالات منو پاسخ دادن

  • برتر نهال گفت:

   سلام بابت تاخیر ایجاد شده ازتون عذرخواهی می‌‌کنم برخی از روزها واقعا ترافیک کاری زیاد میشه نهایتا یکی دو روز تاخیر نهال‌های آماده و ارسال می‌شوند
   ان شاءالله که باغتون آباد باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1
ارتباط با برترنهال