نهال گلابی✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال گلابی [بهار 1403]

خرید نهال گلابی

میوه گلابی جزو میوه های تجاری و لوکس محسوب می‌شود، باغدارانی زیادی مشتاق خرید نهال گلابی مرغوب و درجه یک و احداث باغ تجاری آن هستند چون از نظر کشاورزان خرید و فروش میوه گلابی بسیار پر رونق و پرسود است، ولی زمانی این امر امکان پذیر است که باغدار بتواند درخت گلابی پیوندی و اصلاح شده را از نهالستان معتبر خریداری کند، باید بگوییم کیفیت میوه ها کاملاً به کیفیت نهال خریداری شده وابسته است، باغداران عزیز برای خرید نهال گلابی مرغوب نباید خود را محدود به شهر خودشان کنند، آنها بهتر است نهالستان‌های کل کشور را مورد ارزیابی قرار داده و مرکزی را برای خرید انتخاب کنند که نهال درخت را طبق علم گیاه پزشکی و آخرین یافته های مهندسی کشاورزی تکثیر و عرضه می‌کند، باغداران بهتر است با خرید اینترنتی و مجازی آشنا شوند مهم‌ترین نکات برای خرید مجازی عبارتند از:
1. نهالی که کشاورز از نهالستان تحویل می‌گیرد باید شناسه دار باشد تا بر اساس آن تشخیص دهد آیا نهال خریداری شده همان نهال سفارش داده شده است و آیا مرغوب است؟
2. به قیمت نهال گلابی توجه کنید، در سایت اینترنتی نهالستان قیمت نهال گلابی به صورت دقیق درج شده است معمولاً این قیمت ها شامل بسته بندی نهال نیز هستند، ولی هزینه ارسال بر عهده گیرنده است.
3. مشاوران نهالستان آماده ارائه مشاوره تخصصی و راهنمایی به صورت رایگان و بدون دریافت هزینه ای برای کشاورزان باشند.
4. باغدار بتواند از نهالستان، اقدام به خرید نهال گلابی را به صورت پیش خرید کرده و آن را برای تاریخ خاصی رزرو کند.

انواع نهال گلابی

درخت گلابی گونه‌های متنوعی دارد و با درختان دیگر نیز پیوند می‌خورد. این مساله باعث شده تا تنوع زیادی در شکل درخت و میوه‌های آن وجود داشته باشد،ارقام نهال های گلابی در شرکت برتر نهال تولید و عرضه می شود، پایه نهال های تولید شده در این مجموعه از ارقام مقاوم مانند گلابی جنگلی یا نهال گلابی درگزی می باشد، در ادامه ارقام نهال گلابی را با توضیحات کامل آورده شده با کلیک روی هر نهال می توانید به توضیحات کامل هر کدام دست پیدا کنید.

نمایش محصولاتسوالات متداول

نحوه ارسال برای برخی از شهر میاندآب به شهر هایی مانند شهر تهران، شهر اصفهان، شهر تبریز، شهر کرمانشاه، شهر خرم آباد، شهر قزوین، شهر زنجان، شهر همدان، شهر کرج ... مستقیم، ارسال می شود به طوری که کمتر از ۱۲ ساعت، بسته مورد نظر به دست مشتری می رسد، برخی از شهرها که از مرکز تولید نهال دور می باشند، مانند شهر مشهد، شهر کرمان ... توسط کالارسان ارسال می شود که ۲۴ الی ۴۸ ساعته، محصول مورد نظر به دست مشتری خواهد رسید، برخی از مشتریان که به صورت عمده خرید می کنند با ماشین دربست از خود نهالستان نهال ها ارسال می شود.

به عنوان یک باغدار و کشاورز مطمئن باشید، هیچ کاری برای شما آسان تر از سفارش دادن نهال گلابی نخواهد بود. شما حتی برای سفارش نهال گلابی احتیاجی ندارید که به نهالستان ها مراجعه کنید، به راحتی می توانید گوشی را در دست گرفته و یا لپ تاپ خود را روشن کنید به سایت برتر نهال مراجعه کرده و بعد از مشاهده نهال های گلابی موجود در انبار نسبت به خرید آن اقدام کنید. سفارش اینترنتی نهال گلابی چندین مزیت برای شما دارد: صرفه جویی در وقت: شما برای انتخاب نهال گلابی مجبور نیستید، وقت گذاشته و به چندین نهالستان مراجعه کنید. بلکه می توانید به صورت اینترنتی تمامی نهال های موجود در انبار آنها را سرچ کنید. صرف هزینه کمتر: برای خرید حضوری از نهالستان شما مجبور هستید تا هزینه ای برای ایاب ذهاب صرف کنید و چندین نهالستان را مورد بررسی قرار دهید، تا بتوانید نهال سازگار با باغ طبق سلیقه خودتان را تهیه کنید. در حالیکه با سفارش اینترنتی دیگر مجبور به هزینه‌های اضافی نخواهید بود. مقایسه قیمت ها: جالب است بدانید شما با خرید اینترنتی می توانید به مقایسه قیمت نهال های عرضه شده از نهالستان های مختلف بپردازید. در صورت بروز سوال در مورد قیمت آنها این امکان برایتان وجود دارد که تماس گرفته و در این مورد قیمت و کیفیت نهال سوالات لازم را بپرسید.

شما می‌توانید نهال گلابی را به صورت بذر در منزل کشت کنید، ولی این عمل برای شما بسیار زمانبر خواهد بود باعث اتلاف وقت چند ساله شده، همچنین نهال هایی که به این روش کشت می شود، از کیفیت آن مطمئن نخواهید بود. به شما توصیه می کنیم برای باردهی زودتر و نهال گلابی را از نهالستان های معتبر و شناخته شده خریداری کنید. معمولاً بهترین سن برای کاشت نهال گلابی بین دو الی سه سال می باشند چون ریشه آنها جوان تر بوده و بلافاصله می تواند خود را با خاک باغ وقف دهد.

قطعا بهترین فصل مناسب  زمان کاشت نهال گلابی از اواخر فصل پاییز تا اواخر فصل زمستان می باشد و نهایت تا انتهای فرودین ماه مناسب می باشد، این درست زمانی است که ریشه ی نهال در خواب فرو رفته و خود را اماده ی رشد در فصل بهار میکند، فصل بهار برج دو و برج سه نیز به صورت نهال های گلدانی ارائه می شوند، در فصل تابستان نیز به صورت گلدانی می توان کاشت نمود ولی اصلا توصیه نمی شود.

بله – کارشناسان برتر نهال شما را تا مرحله کاشت نهال گلابی و رشد نهال راهنمایی میکنند، همچنین نیروهای متخصص شرکت برتر نهال آماده ارائه تمام خدمات کاشت، داشت هستند، و در تمام نقاط کشور این خدمات را ارائه می دهند.

برج نه وقتی نهال ها به خواب زمستانی می روند، ارسال نهال ها شروع می شود، برج نه کاشت پاییزه نهال است، برخی از نهال ها در این فصل گیرایی عالی دارند، برخی از نهال ها باید یخبندان زمستان را رد کنند بعد ارسال شوند، سیب را در فصل پاییز هم می توان کاشت نمود، منتهی توصیه برای مناطق سردسیری این است که بعد از یخبندان کاشت شود.

هر آنچه که باید در مورد خرید بهترین نهال گلابی بدانید

نهال گلابی به دلیل عدم نیاز به مراقبت‌های خاص و داشتن میوه‌های پرخاصیت، یکی از محبوب‌ترین نهال‌هاست. این نهال، نژاد و گونه‌های متفاوتی دارد و بر همین اساس شکل درخت و میوه‌هایشان از یکدیگر تمایز پیدا می‌کند. میوه نهال گلابی شیرین و آبدار است و بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم وزن دارد. این میوه به دلیل خواص فراوانش به عنوان یک تصفیه کننده خون و دفع کننده سموم بدن شناخته می‌شود.

ارتفاع درخت گلابی بالغ، بین ۵ تا ۶ متر است و تنه و شاخه‌هایش با پوستی ضخیم پوشانده شده‌اند.

نهال گلابی در ابتدا در آسیای مرکزی و کشور چین دیده شد و از بستگان سیب محسوب می‌شود. نهال گلابی مشابه درخت سیب تکثیر و مدیریت می‌شود و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد خواهان کاشت نهال گلابی در باغستان یا حیاط خانه خود باشند

نهال گلابی را بیشتر بشناسیم

گلابی میوه تابستانی محصوب می شود و در بین مردم طرفداران بیشماری را دارد، آخرین آماری که در مورد این درخت بدست آوردند نشان می دهد بیشتر از سی گونه متنوع و متفاوت برای کاشت در آب و هوای مختلف یافت شده است. معمولا ارتفاع درخت گلابی حداقل ۴ و حداکثر تا ۶ متر می‌رسد، البته نهال های پایه کوتاه نیز وجود دارد ولی کاشت نهال گلابی پایه بلند تقاضای بیشتری دارد،لازم به ذکر است در طراحی باغ گلابی باید نوع گلابی مشخص باشد که جزء ارقام پایه کوتاه هست یا پایه بلند، از مهمترین ویژگی های درخت گلابی می توان به مقاومت آن در برابر ناملایمتی ‌ها اشاره کرد، محصول این درخت را با نام گلابی می شناسیم، حاوی انواع ویتامین های ای E و C است. همچنین به خاطر کلسیم فراوانی که دارد مورد پسند خیلی از مردم قرار گرفته است. توصیه می کنیم قبل از مصرف، از طبع گلابی در طب سنتی اطلاع داشته باشید.

چرا باید نهال گلابی کاشت کرد

بیشتر کشاورزان به هنگام احداث باغ گلابی به این فکر هستند که چرا باید نهال گلابی را کاشت کرد آیا فرقی با نهال های میوه دیگری دارد یا نه؟؟ در کشور ما نهال گلابی به عنوان یک نهال پربار و پرسود شناخته شده است. میزان هزینه هایی که در طول سال برای نگهداری نهال گلابی صرف  می شود بسیار کمتر بوده، و در برابر سود دریافتی سالانه، ناچیز می باشد. البته نباید فراموش کنیم گونه نهال گلابی، نژاد های متفاوتی دارد که با هر آب و هوای خود را وقف می دهد.

آمار و بررسی های اقتصادی نشان داده است، کشاورزان منطقه با فروش بالا و همچنین شرکت های وارداتی و صادراتی با صادرات این محصول به کشورهای خاورمیانه، اروپایی و عربی توانستند سود خیلی زیادی کسب کنند. اگر باغدار بتواند گونه مناسب نهال گلابی که مورد پسند بازار عمومی می باشد را شناخته و آن را کشت کند، مطمئن باشید تمامی محصولات بعد از برداشت با یک قیمت بسیار مناسب و اقتصادی به فروش خواهد رفت.

لازم به ذکر است که نهال گلابی به خاطر درگیری با بیماری آتشک و سمپاشی هر ساله و رسیدگی خاصی که دارد، کاشت نهال گلابی در بین باغداران کمتر شده است، این مزیت اصلی کاشت نهال گلابی می باشد، اگر شما باغ گلابی را به درستی مدیریت کنید، سود بسیار بالای رو به دست خواهید آورد، شما این رو در نظر بگیرید گلابی مانند نهال های میوه دیگر در حدود ۷۰ الی ۸۰ تن معمولاً باردهی درخت گلابی دارد، و به خاطر کمیاب بودن آن در بازار در سال ۱۴۰۱ به قیمت ۵۰ الی ۷۰ هزار تومان به فروش می رسد ( کاتالوگ قیمت نهال گلابی )، کمترین و بی کیفیت ترین نهال گلابی در بازار از میوه های دیگر فروش بالایی دارد، بنابراین با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می توان رسید که باغ گلابی خیلی سود عالی می تواند داشته باشد.

راهنمای انتخاب بهترین نهال گلابی

مزه عالی و بی‌نظیر میوه گلابی، خواص بی‌نظیرش برای بدن انسان و راحتی کاشت و نگهداری از باغ گلابی برای باغداران از مهم‌ترین دلایل محبوبیت و فروش آن در بازار ایران و دیگر کشورهای دنیاست. با توجه به اینکه گلابی دارای گونه‌های متعدد بسیار زیادی است در شکل، رنگ و طعم آنها تنوع وجود دارد.

پرفروش ترین و پرطرفدارترین نهال گلابی نهالی است که میوه آن خوشبو و خوشمزه باشد از بهترین نهال‌های گلابی جهت کاشت و فروش در بازار می توان به نهال گلابی بیروتی، نهال گلابی شاه میوه، نهال گلابی درگزی، گلابی ویلیام دوشیز، نهال گلابی دوچی، گلابی سیبری و نهال گلابی کوشیا اشاره کرد.

 

پرفروش ترین و پر طرفدارترین نهال گلابی

بهترین نهال گلابی، نهال‌هایی هستند که در کنار نگهداری راحت و مقاومت بالا در برابر آفات، زمان بسیار طولانی را در فضای سردخانه باقی بماند. این شرایط منوط به انتخاب بهترین نژاد نهال گلابی بر اساس آب و هوا و اقلیم مکان مورد نظر شما جهت کاشت نهال است، همچنین تناژ بالا و زمان رسیدن میوه هم بیسار مهم می باشد، نهال گلابی بیروتی اواخر برج سه به بازار ارائه می شود و فروش فوق العاده ای دارد، همچنین طعم و رنگ عالی دارد، نهال گلابی درگزی آخر تابستان به بازار وارد می شود و همچنین انبارمانی میوه گلابی یکی از مزیت‌های آن است می توان تا چندین ماه در سردخانه نگهداریش کرد و در زمان مناسب به بازار ارائه داد، برخی از ارقام نهال گلابی مانند نهال گلابی دوچی از ظاهر بیسار خوب و عالی برخوردار بوده و از کیفیت تقریبا مناسب برخوردار است، نهال گلابی کوشیا رشد رویشی عالی دارد و از این بابت در بین برخی از باغداران از محبوبیت زیادی برخوردار بوده، نهال گلابی دوشیز تناژ بسیار بالایی داشته به طوری که هر درخت تا ۲۰۰ کیلو بار می دهد.

مشخصات نهال گلابی استاندارد و سالم

بسیاری از افراد برای کاشت درخت گلابی تمایل به خرید نهال آن از مراکز معتبر و متخصص هستند. نهال سالم و استاندارد نهالی است که از لحاظ ظاهری سالم باشد و ریشه‌های بسیار خوبی جهت ماندن در خاک داشته باشد. برای داشتن نهال گلابی سالم در خاک باید تمام شرایط لازم برای رشد این نهال کاملا مهیا شود.

لازم به ذکر است که اگر قصد کاشت نهال گلابی در تعداد بالا را دارید حتما بین هر راس درخت حدود ۴ تا ۵ متر فاصله بگذارید. چرا که نهال‌های گلابی سالم با گذشت زمان شاخه‌های گسترده‌ای پیدا خواهند کرد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چیدمان درخت گلابی مقاله زیر را مطالعه کنید :

نحوه چیدمان درخت در باغ ( طراحی باغ )

بدین ترتیب با رعایت فاصله مجاز در هنگام کاشت نهال، شاخه‌ها مانع رسیدن هوای آزاد و نور خورشید به یکدیگر نخواهند شد. در این حالت خاک زمین گلابی قدرت خود را از دست نمی‌دهد و نهال گلابی کاملا سالم و استاندارد به رشد خود ادامه خواهد داد.

در هنگام کاشت نهال باید به نوع خاک، میزان زهکشی آن، زمان کاشت و نوع آبیاری نهال گلابی دقت نمایید. میزان سرمای هوا در باغ گلابی و شدت آفتاب، زمان سمپاشی درخت با هدف محافظت از آن در برابر آفات درخت گلابی و زمان صحیح چیدن میوه‌ها از دیگر مواردی است که به رشد نهال گلابی به صورت استاندارد و سالم کمک خواهد کرد.

لازم به ذکر است که نهال گلابی مانند هر نهال دیگری، نیاز به هرس کردن سالیانه دارد تا رشد شاخه‌های سالم به بهترین شکل صورت پذیرد و شاخه‌های مریض حذف شوند. به همین دلیل از مشخصات یک نهال گلابی سالم می‌توان به هرس شدن به موقع و صحیح نهال اشاره نمود.

تشخیص سلامت نهال گلابی

جهت تشخیص سلامت نهال گلابی شما باید در زمینه کشاورزی و بیماری‌های موجود در این زمینه اطلاعات و تجربه فراوانی داشته باشید. لذا در اکثر مواقع افراد کم تجربه و عادی درباره سلامت نهال گلابی خود اشتباه می‌کنند. شما باید به خوبی بتوانید از مریض نبودن نهال گلابی به بیماری‌هایی چون پسیل درخت گلابی مطمئن شوید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که تنها از نهالستان‌های مجوزدار از جهاد کشاورزی خرید خود را انجام دهید که سلامت نهال‌های خود را به صورت کامل ضمانت می‌کنند و نهال مریض و ضعیف نمی‌فروشند، ولی خب می توان با یک نگاه اول به یک نتیجه گیری اولیه رسید، نهال سالم باید ظاهر شاداب و با کیفتی داشته باشد، مشخصه نهال گلابی ریشه های بسیار کم آن هست، برخی از نهالستان ها به خاطر فروش بهتر نهال های گلابی ممکن از از ریشه زا استفاده کنند، استفاده از ریشه زا در نهال ها به خاطر پایین آوردن گیرایی نهال اصلا مناسب نیست.

پربارترین نژاد گلابی کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان گلابی را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال گلابی ویلیام دوشیز  ۱۰۰ الی ۱۲۰ تن در هکتار
نهال گلابی درگزی ۸۰ تا ۱۰۰ تن در هکتار
نهال گلابی دوچی ۸۰ تن در هکتار
نهال گلابی بیروتی ۸۰ الی ۱۰۰ تن در هکتار
نهال گلابی شاه میوه ۸۰ تن در هکتار
نهال گلابی سیبری ۷۰ تا ۸۰ تن در هکتار

نکات خرید نهال گلابی

با توجه به نژادهای متفاوت و مختلف نهال گلابی، در هنگام خرید باید به نکات زیادی توجه کنید و بهترین گونه را بر اساس نیاز و شرایط خود انتخاب نمایید. برخی از گونه‌ها دو رگه هستند و در شکل، رنگ و مزه میوه تفاوت دارند . این مساله در زمان رسیدن میوه نیز تفاوت‌هایی ایجاد می‌کند و تنها در برخی از موقعیت‌های جغرافیایی و اقلیمی خاص بهترین نتیجه را به همراه خواهند داشت.

نهال گلابی تا میزان محدودی در برابر سرما و گرما تحمل دارد؛ لذا باید بهترین نهال بر اساس موقعیت جغرافیایی شما انتخاب شود.

همچنین نوع خاک برای باغ گلابی  تاثیر زیادی در میزان رشد و باروری درخت در آینده ایفا خواهد کرد. ترکیب کودهای مورد نیاز نهال گلابی نیز بر اساس غنی بودن خاک و نوع درخت متفاوت است و باید سالیانه به موقع و به درستی انجام پذیرد.

این درخت نیاز زیادی به آبیاری درخت گلابی ندارد و نباید بیش از حد به آن آب رساند در غیر این صورت نهال شما از بین خواهد رفت و به مرحله باروری نخواهد رسید. در صورتی که در مکانی زندگی می‌کنید که بارندگی بسیار زیاد است یا درختان دیگر باغ نیاز به آب بسیار زیادی به روش آبیاری غرقابی دارند، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ابیاری درختان گلابی اینجا کلیک کنید.

اگر برای کاشت درخت گلابی قصد خرید نهال آن را دارید، می‌توانید پس از ۲ تا ۳ سال منتظر اولین گلابی‌های خوشمزه نهال خود باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید :

درخت گلابی بعد از چند سال بار کامل می دهد?

البته میزان میوه‌ها را با درختان بالغ مقایسه نکنید و تعداد و کیفیت گلابی‌ها به مراتب بهتر خواهد شد. بهترین مکان برای کاشت نهال گلابی محلی با دریافت بالاترین میزان نور خورشید است که خاک بسیار غنی دارد و تا چند متری آن درختی کاشته نشده است.

 • ارتفاع از سطح دریا

  از دیگر نکاتی که به هنگام انتخاب رقم نهال برای کاشت در باغچه خود احتیاج دارید، کسب اطلاعاتی در مورد ارتفاع زمین زراعی از سطح دریا می باشد. چون بر اساس این اطلاعات می توانید بفهمید آیا باغ شما گزینه مناسبی برای کاشت نهال گلابی می باشد یا نه؟؟ همچنین کارشناسان و مهندسین کشاورزی بر اساس این اطلاعات می توانند گونه هایی از نژاد گلابی را برای شما معرفی کنند که کارایی و بازدهی بیشتری برای شما داشته باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ارقام مختلف نهال گلابی مقاله زیر را بخوانید :

  معرفی بهترین ارقام نهال گلابی در ایران

  معمولا ارتفاع مناسب برای کاشت نهال گلابی بین 1300 الی 2200 متر می‌باشد. البته نژاد های اصلاح شده هم وجود دارد که در ارتفاع کمتر از ۱۳۰۰ متر همچنین در ارتفاع بالاتر از ۲۲۰۰ متر تا ارتفاع ۳۰۰۰ متر قابل کاشت می باشد. ولی تحقیقات نشان داده است درخت گلابی بیشتر در مناطق معتدل کارایی و باردهی خوبی از خود نشان می دهد.

  اگر سطح باغ شما کمتر از ۱۳۰۰ متر باشد نشانگر این است که باغ شما در منطقه گرمسیری قرار دارد، بنابراین بهترین گزینه برای شما خرید نهال های گرمسیری یا زود گل می باشد؛ چون این نهال ها در برابر کم آبی و خشکسالی همچنین بیماری‌های آفتی از خود مقاومت نشان می‌دهند. اگر سطح باغ شما از دریا ارتفاعی برابر با ۲۲۰۰ متر و بالاتر داشته باشد، جزء نهال گلابی برای مناطق سردسیری محسوب شده و نهالی که شما خریداری می کنید، باید نهال سردسیری و دیر گل باشد.

 • نواسانات دمایی

  حتماً برای انتخاب ارقام نهال گلابی خود عوامل اقلیمی را نیز در نظر داشته باشید، چون نوسانات دمایی در هنگام کاشتن نهال و تولید محصول سالانه آن تاثیر خیلی زیادی می گذارد. بهترین منطقه برای کاشت گلابی مناطق با آب و هوای معتدل می باشد. ولی همانطور که در بالا اشاره کردیم نژاد های دیر گل برای مناطق سردسیری و نژادهای زودگل نیز برای مناطق گرمسیری تولید و به بازار عرضه شده اند. به خاطر همین شما شرایط آب و هوایی و اقلیمی و میزان نوسانات منطقه خود را باید مورد بررسی قرار داده و بر اساس آن نسبت به خرید نهال اقدام کنید.

  مخصوصا در مناطق سردسیر و مناطقی که اختلاف دمای بین شب و روز و اختلاف دمای بین سردترین روز سال و گرمترین روز سال زیاد است، باید دقت بیشتری داشته باشند. چون شکوفه های درخت گلابی نسبت به سرما بسیار حساس بوده و با کوچکترین تغییر دمایی دچار ریزش شکوفه می شود. میزان نوسانات و تغییرات آب و هوایی را برای دو گزینه دیگر جهت خرید نهال گلابی در نظر می گیرند:

  نیاز سرمایی یک درخت

  تحمل سرمایی درخت گلابی

  معمولا نهال گلابی به عنوان یک نهال و مقاوم در برابر سرما شناختن شده است که معمولاً دمای پایین تر از منفی ۲۰ را می تواند تحمل کند.

 • میزان بارش

  وقتی که شما بخواهید از یک نهالستان معتبر که مجوز دار می باشد، نهال گلابی را خریداری کنید چند سوال از شما می پرسد. مهمترین آن میزان بارش سالانه در منطقه احداث باغ می باشد، درواقع کارشناس نهالستان با پرسیدن این سوال می خواهد بفهمد که آیا منطقه شما نسبت به کم آبی دچار بحران هست یا نه؟ اگر در چند سال گذشته بود اصل فرقی نمی کرد!  بیشتر نهال های کلاسیک برای رشد خود احتیاج به آب فراوان دارند و نیاز آبی نهال گلابی زیاد است.همچنین برای مطالعه درباره درختانی که در مناطق گرم و خشک مناسب می باشند مقاله زیر را مطالعه کنید:

  لیست درختان مناسب مناطق گرم و خشک

  ولی در دهه اخیر نژادهای اصلاح شده نیز تولید و به بازار عرضه شده اند که مقاومت بالایی در برابر خشکسالی داشته و باغدار می تواند نهال هایی را خریداری کنند که برای رشد خود به آب کمتری نیاز دارد. البته کسب اطلاعات درباره میزان بارش علاوه بر تعیین نژاد نهال گلابی برای یک موضوع دیگر نیز باید پیگیری شود. شما بر اساس این اطلاعات می توانید آبیاری نهال گلابی خود را  برنامه ریزی کنید. این بسیار مهم است، نژاد درخت گلابی خریداری شده اندازه کافی و استاندارد آبیاری شود، نه بیش از حد و نه کمتر از اندازه باشد.

 • بافت خاک

  خاک منطقه برای کاشت گلابی حداقل تا عمق یک و نیم متری زهکشی مناسب شده باشد. درختان گلابی به طور کامل عاشق نور آفتاب هستند و معمولا در خاک هایی که سنگین و محدود کننده رشد چندان جالبی از خود نشان نمی دهند. بهترین خاک برای کاشت درخت گلابی خاک سبک می باشد و با نام خاک شنی یا خاک لومی نیز معروف است. به هنگام زه کشی و آماده کردن بافت خاک باغ گلابی دقت داشته باشه تا هیچگونه خاک سخت و کلوخ مانند در محوطه باغ وجود نداشته باشد.

  از آنجایی که ریشه گلابی گسترش پیدا می کند، توصیه می شود تا عمق یک و نیم الی دو متری را شخم زده یا گود برداری کنید. بعد از خاک ورزی، محوطه باغ را با را برای کاشت نهال گلابی آماده کنید. حتماً به آنالیز بافت خاک باغ گلابی خود نیز دقت کافی داشته باشید. معمولا در خاک هایی که Ph آن بالاتر از ۷ باشد درخت گلابی به خوبی رشد نمی کند. درخت گلابی بیشتر خاک های خنثی شده می پسندد. نمی تواند در خاکی که نمک آنها بالاتر از حد مجاز است به رشد خود ادامه دهد.در زمین‌های شورزاز ارقام نهال‌های مقاوم به شوری را می‌توان کاشت نمود، از جمله نهال پسته

قیمت نهال گلابی بر چه اساسی تعیین می‌گردد؟

به طور کلی قیمت نهال گلابی بسته به نژاد آن متفاوت است و هرچه میوه درشت و مشتری پسندتری داشته باشد، باید هزینه بیشتری برای خرید نهال آن بپردازید. به طور کلی محدوده قیمت نهال گلابی بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۱ است.برای اطلاع از اخرین قیمت نهال گلابی، کاتالوگ قیمت نهال گلابی را دانلود کنید.

عوامل موثر در قیمت نهال گلابی

قیمت نهال گلابی بسته به محبوبیت نژاد گلابی در بازار و میزان نیازش به مراقبت تعیین می‌شود. برخی از گونه‌ها نیاز کمتری به مراقبت دارند و کمتر مریض می‌شوند. لذا بسیاری از باغداران به دنبال خرید از این نوع نژادها هستند تا میزان باردهی بالای درختان گلابی در آینده تضمین شده باشد و آفات و بیماری های درختان گلابی محصولشان را از بین نبرد.

از جمله موارد دیگری که بر روی قیمت نهال گلابی موثر است می‌توان به سن نهال گلابی برای کاشت، میزان محبوبیت و فروش آن اشاره کرد. همچنین اگر برخی از گونه‌های نهال گلابی بیشتر فروخته شود و موجود نباشند، باید برای خرید آنها قیمت بالاتری را به دلیل کمبود در بازار پرداخته شود، همچنین نهال های گلدانی گلابی به مراتبط قیمت بالاتری نسبت به نهال های ریشه لخت خواهند داشت .همچنین اگر نهال خود را در فصل کاشت بخرید قیمت‌ها اندکی افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که در فصول دیگر که زمان کاشت نهال گلابی نیست از قیمت نهال کاسته می‌شود، می توانید از قبل پیش خرید کنید و با قیمت مناسب خرید کرده و همچنین برخی از گونه ها ممکن است در فصل فروش سریع تمام شوند، وقتی پیش خرید انجام می دهید نهالستان موظف است که نهال های شما را با همان قیمت نگه داشته و در زمان کاشت به شما تحویل دهد.

بهترین نژاد درخت گلابی

بهترین نژاد گلابی بر اساس اقلیم و آب و هوای مکان مورد نظر به 3 دسته سردسیر و گرمسیر تقسیم می‌شود. نژاد نهال گلابی بیروتی یکی از بهترین نژادهای گلابی برای مناطق سردسیر است چرا که بسیار خوشمزه و خوشبو است. نژاد سیبری از دیگر نژادهای محبوب نهال گلابی برای مناطق سرد است که به دلیل بافت ترد و آبدارش طرفداران زیادی دارد. بهترین نژاد نهال گلابی برای مناطق گرمسیر نژاد  نهال گلابی درگزی و نهال گلابی مشو هستند که میوه‌شان طعم بسیار خوبی دارند. برای مناطق معتدل ارقام مختلف نهال گلابی را میتوان کاشت کرد.

تفاوت نهال گلابی بذری با نهال گلابی پیوندی

نهال گلابی پیوندی به طورو معمول دارای مقاومت بالاتری به آفات و بیماری‌ها هستند ( بیماری مهم درختان گلابی ) و میزان باردهی و کیفیت گلابی بالاتری دارند. این نهال ‌ها مقاومت خوبی در برابر شرایط سخت محیطی از خود نشان می‌دهند و زودبازده هستند. عمر اقتصادی نهال پیوندی گلابی بیشتر است و باغدار بیشتر تمایل به کاشت این نوع نهال‌ها می‌باشند.

نهال گلابی بذری اصالت بیشتری دارند و در آنها دستکاری و اصلاحی صورت نگرفته است. این نوع نهال‌ها دیر بار می‌دهند و ریشه‌های عمیق‌تری را در خاک ایجاد می‌نمایند.

ارتفاع این نوع درختان به طور معمول بیشتر خواهد شد که با هرس فرمدهی قابل مدیریت است. لازم به ذکر است که نهال گلابی بذری مقاومت کمتری در برابر بیماری‌ها و آفات دارد و باردهی خیلی کمتری دارد. این مسایل باعث شده تا قیمت نهال بذری نسبت به نهال پیوندی گلابی بسیار کمتر باشد.

علت تفاوت قیمت نهال گلابی در بین نهالستان های گلابی چیست؟

همچنین سن نهال گلابی در قیمت آن بسیار موثر است و ممکن است علت بالاتر بودن قیمت نهال گلابی در نهالستان دیگر سن آن بوده باشد، ولی سن استاندارد نهال دو ساله هست، برخی از نهالستان ها که نهال را در سن دوسالگی به فروش نمی توانند برسانند، برابراین در سال سوم یا حتی چهارم نیز به فروش میرسانند در حالی که نهال سن بالا گیرایی نخواهد داشت.

اگر از مراکز با تجربه در زمینه رشد و تکثیر نهال گلابی در کشور خرید می‌ کنید می‌توانید نهال‌های خود را با کمترین قیمت موجود در بازار بخرید. در صورتی که به صورت عمده و تعداد بالا خریداری نمایید می‌توانید قیمت نهال گلابی خود را تا چند درصد کاهش دهید. به همین دلیل قیمت نهال گلابی بر اساس تعداد نهال خریداری شده متغیر است.

خرید از تولید کننده یا خرده فروش تاثیر مستقیم در قیمت نهال دارد، تولید کننده به احتمالا به قیمت به فرض مثال شصت تومان نهال را مستقیم به باغدار ارائه دهد، خرده فروش نهال ها را به صورت عمده از نهالستان ها خرید می کند، ممکن است که به خاطر خرید عمده یه درصدی پایینتر خرید نماید، ولی در هنگام عرضه به باغداران تا دو برابر قیمت خرید نهال را عرضه خواهد کرد که بسیار تاثیر گذار می باشد.

نهال گلابی دیر بارده

نهال گلابی دیربارده، نهالی گفته می شود که دیر به باردهی برسد، اکثرا سال سوم یا چهارم شروع به باردهی می کنند، ارقامی مثل گلابی جنگلی، گلابی بذری به صورت دیربارده می باشد، کشاورز باید چندین سال صبر کند تا میوه نهال گلابی خود را ببیند.

نهال گلابی زود بارده

نهال گلابی زودبارده، در واقع نهال های اصلاح شده و پیوندی هستند و میوه خود را از خرداد ماه تا اخر شهریور ماه ارائه می‌دهند. تمام نژادهای نهال گلابی موجود در برتر نهال، همگی زود بازده هستند و در همان سال اول یا سال بعد از کاشت نهال گلابی، شروع به باردهی می‌کنند. البته میزان میوه‌ها با سن نهال مطابقت دارد و نمی‌تواند به اندازه درخت گلابی بالغ باردهی داشته باشد.

سوددهی نهال گلابی

اگر نهال گلابی خود را با تحقیقات فراوان درباره آب و هوای مکان مورد نظر خود انتخاب کنید، می‌توانید پس از چند سال انتظار باردهی بسیار بالایی از آن داشته باشید.[ درخت گلابی بعد از چند سال بار کامل می دهد?] با توجه به مقاومت بالای درخت گلابی در برابر بیماری‌ها و نگهداری راحت و بی‌دردسر از آن برای باغدار، می‌توان درخت گلابی را یکی از پرسودترین درخت‌ها جهت صادرات و فروش میوه در بازار دانست. امکان نگهداری از میوه گلابی برای مدت طولانی در سردخانه نیز باعث شده تا در صورت کاهش فروش آسیبی به محصول شما وارد نشود و در مدت زمان طولانی‌تری بتوانید محصول خود را به فروش برسانید.

ویژگی های بهترین نهالستان گلابی

بهترین نهالستان گلابی، نهالستانی است که نهال‌های خود را به صورت شناسنامه‌ دار به همراه مجوز رسمی برای فعالیت در این زمینه ارائه دهد و نهال‌ های خود را بدون واسطه به دست مشتری برساند تا کمترین قیمت را داشته باشد. همچنین اگر به صورت انلاین فعالیت می‌کند باید ضمانت سالم بودن نهال‌ها پس از رسیدن به دست مشتری را بکند و مشتری در صورت نیاز آنها را عودت کند.

نهالستان باید تمام اطلاعات لازم جهت انتخاب نهال را در اختیار باغدار قرار دهد و تنها به فکر فروش نهال و کسب منفعت خود نباشد. بهترین نهالستان‌ها در کشور، مناسب‌ ترین نژاد نهال گلابی را بر اساس آب و هوای مورد نظر باغدار معرفی می‌کنند تا زحمات او پس از چند سال به بار نشیند. همچنین باید درباره نحوه گرده افشانی و نر و ماده بودن درخت‌ها نیز اطلاعات کاملی داشته باشند تا در هنگام فروش در اختیار باغدار قرار دهند

لیست قیمت پرفروش‌ترین ارقام نهال گلابی

پرفروش‌ترین نهال گلابی بسته به نوع آب و هوای متفاوت است. به عنوان مثال نژادهای نهال گلابی اسپادانا زودرس یا همان نهال گلابی بیروتی، سیبری و نهال گلابی درگزی از ارقام نهال گلابی برای مناطق سردسیر فروش بالایی دارد، همچنین نهال هایی مانند گلابی شاه میوه چون از معروفیت بالایی در ایران برخوردار است فروش بالایی دارد، برخی نهال ها مانند کوشیا به خاطر رشد رویشی بالایی که دارد نیز طرفداران خاص خود را داشته و نهال هایی مانند نهال گلابی دوچی به خاطر ظاهر جذاب و بازار پسند از محبوبیت فراوانی برخوردار است.

خرید نهال گلابی برای چه استان هایی پرسود می باشد؟

نهال گلابی بسته به نژاد و میزان مقاومتش به سرما و گرما در تمام استان‌های کشور قابل کاشت است و با انتخاب یک نهال گلابی صحیح و متناسب، می‌توان انتظار سود بسیار بالا را داشت. با این حال کاشت نهال گلابی در غرب و مرکز کشور بیشتر دیده می‌شود.

 

مشخصات یک نهال خوب گلابی

شما برای اینکه بتوانید مشخصات یک نهال گلابی خوب را به راحتی تشخیص دهید، برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم. حتماً نهال خود را از نهالستان های معتبر و مجوز داری که خود تولید کننده ارقام‌ ویژه و متفاوت نهال گلابی هستند خریداری کنید. با نگاه کردن به ظاهر این نهال ها خواهید فهمید که یک نهال خوب در ظاهر و عملکرد چه مشخصاتی دارد. چون مهمترین هدف این نهالستان ها مشتری مداری و حفظ حقوق کشاورزان می باشد، در نتیجه نهال هایی که کاملاً خوب و اقتصادی می باشد را در معرض فروش قرار می‌دهند. علاوه بر ظاهر مناسب یک نهال خوب به هنگام خرید باید چند ویژگی مهم داشته باشد:

 • نهال خریداری شده باید دارای لیبل و شناسه از سازمان جهاد کشاورزی باشد.
 • نهال خریداری شده حتما کارت سلامت داشته باشد.
 • نیاز سرمایی را گذرانده باشد.
 • کاملا سالم بدون هیچ گونه بیماری و آفت درخت گلابی باشد.
 • دارای قیمت مناسب برای کشاورز باشد.
 • کارت گارانتی داشته باشد.
 • بهتر است از نهالستان هایی خرید کنید که مسئولیت پذیر بوده، قبل و بعد از خرید نهال گلابی آماده ارائه خدمات و مشاوره های رایگان برای شما باشد.

بهترین زمان خرید نهال گلابی

شما باغداران عزیز در هر زمان می توانید به خرید نهال گلابی مبادرت نمایید، اگر در فصل کاشت باشد، همزمان خرید کرده و نهال خود را دریافت نموده و کاشت می کنید، اگر در فصل کاشت نباشید می توانید نهال خود را به قیمت پایین تر پیش خرید کرده و در زمان کاشت تحویل و کاشت نمایید

برتر نهال مرکز فروش نهال گلابی

نهال برتر به عنوان یکی از بهترین مراکز فروش نهال گلابی در خدمت شماست تا بر اساس [بیشتر بخوانید : بهترین نهال های گلابی برای مناطق سردسیر ] یا گرمسیر بودن مکان کاشت مورد نظر، بهترین نژاد گلابی را برای شما مشخص نماید. البته باید این موضوع را در نظر داشت که مقاومت نهال در برابر آفات و بیماری‌ها بالا باشد و قابلیت انبار کردن میوه گلابی در سردخانه برای مدت طولانی نیز از دیگر فاکتورهای مهم در این زمینه هستند. چرا که نگهداری از نهال ساده‌تر و کم هزینه‌تر خواهد بود و در هنگام فروش میوه، سود بیشتری را باغدار خواهد رساند. پیشنهاد نهال برتر برای مناطق سردسیر، گونه نهال گلابی بیروتی، سیبری، نهال گلابی شاه میوه، نهال گلابی دوشیز و نهال گلابی درگزی است و نژاد مشو انتخاب خوبی برای مناطق گرمسیر به شمار می‌آید.

یکی از مراکز شناخته شده که اقدام به فروش نهال گلابی گونه های مختلف در نژادهای دیرگل و زودگل کرده است، نهالستان برتر نهال می باشد. این نهالستان به عنوان بزرگترین نهالستان شمال غرب کشور شناخته شده، و جهت رفاه حال کشاورزان سراسر کشور اقدام به راه‌اندازی شعبه های اینترنتی در مراکز تمامی استان ها کرده است.

کشاورزان و باغداران عزیز با مراجعه به لینک برتر نهال می توانند تمامی نهال های گلابی درجه یک و باکیفیت را که به صورت اصلاح شده و کلاسیک در اختیار آنها قرار گرفتند، را مشاهده سپس نسبت به خرید آنها اقدامات لازم را انجام دهند. در یک اقدام ویژه این نهالستان نهال های خود را به صورت:

 • تضمین کیفیت با گارانتی ۲ ساله
 • تضمین قیمت با قیمت کاملا اقتصادی
 • راهنمایی و مشاوره رایگان برای احداث باغ، قبل و بعد از خرید
 • ارسال به سراسر کشور
 • پاسخگویی ۲۴ ساعته جوابگویی به سوالات شما
 • فروش نهال های لیبل دار و شناسه دار از سازمان جهاد کشاورزی

شما می‌ توانید با شماره تماس هایی که در این سایت وجود دارد، مستقیماً با مسئولین و مهندسین گیاهپزشکی این نهالستان در ارتباط بوده و با توجه موقعیت مکانی و شرایط اقلیمی باغ خود، اطلاعات مورد نیاز در مورد ارقام نهال گلابی که باید تهیه کنید را کسب کنید. همچنین می توانید آخرین قیمت نهال گلابی [کاتالوگ قیمت نهال گلابی] را استعلام گرفته و تمامی اطلاعات خود را نسبت به این درخت پرتقاضا و مقاوم به روز رسانی کنید.

بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیری، گرمسیری و معتدل!؟

به طور کلی هر نژاد از گلابی در آب و هوایی خاص بهترین نتیجه را دارد و نمی‌توان یک نژاد را برای تمام مناطق سردسیر، گرمسیر و معتدل پیشنهاد کرد. لذا بر اساس موقعیت جغرافیایی و مکان مورد نظر خود بهترین نژاد نهال گلابی را انتخاب کنید تا بیشترین میزان بازدهی را داشته باشید.

 • نهال گلابی سردسیری

  یکی از بهترین نژادهای نهال گلابی برای مناطق سردسیر با هوای سرد و خشک، نهال گلابی بیروتی است که مقاومت بسیار بالایی در سرمای زمستان طولانی دارد و می‌تواند شرایط سخت‌ آب و هوایی را بهتر از دیگر نژادهای مقاوم در فصل سرما تحمل کند. میوه این نژاد به رنگ زرد است. از دیگر نژادهای مناسب برای کاشت در مناطق سرد و یخبندان می‌توان به نهال گلابی سیبری اشاره کرد. این درخت میوه‌ای سبز رنگ با مزه شیرین و بافتی نرم دارد که به خوبی در زمستان‌های سرد و طولانی دوام می‌آورد، در مناطق سردسیری باید به دیرگل بودن نهال گلابی اهمیت داد، نهال گلابی بیروتی، نهال گلابی دوشیز، نهال گلابی شاه میوه،نهال گلابی درگزی از ارقام بسیار دیرگل ده به حساب می رسد و اکثرا اواخر برج یک به گلدهی می رسد و سرمای بهاره روش اثر ندارد.

 • نهال گلابی گرمسیری

  بهترین نژاد برای کاشت نهال گلابی در مناطق گرمسیر نهال گلابی مشو است. این نژاد مقاومت بسیار پایینی به هوای سرد و خشک دارد و باید در مناطق گرمسیر کشور کاشته شود که رطوبت هوا معمولی است. میوه این درخت در فصل تابستان برداشت می‌شود و شکل بیضی مانندی دارد. رنگ گلابی مشو سبز است و ممکن است در قسمت‌هایی به رنگ صورتی یا قرمز متمایل شود. نهال گلابی نطنز از دیگر نهال‌های مناسب جهت کاشت در منطق گرمسیر است که به خوبی هوای خشک را تحمل می‌کند اما در هوای سرد به سرعت از بین می‌رود. این نژاد مقاومت بالایی در برابر بیماری‌ها و آفات نهال گلابی دارد و انبار کردن میوه گلابی در سردخانه برای مدت زمان زیادی سالم خواهد ماند. بیشتر بخوانید: آشنایی با نهال گلابی گرمسیری

 • نهال گلابی معتدل

  نهال گلابی شاه میوه اصالتا به شهر اصفهان بازمی‌گردد و می‌توان آن را میوه‌ای کاملا بومی دانست. این نژاد یکی از بهترین گلابی‌های موجود در بازار است که میوه‌اش اندکی کوچک‌تر از دیگر نمونه‌های موجود در بازار است اما طعم بی‌نظیر و بوی عالی‌اش تمام نقایص را برطرف کرده و باعث شده تا محبوبیت زیادی در میان خریداران داشته باشد. نهال گلابی شاه میوه مقاومت خوبی نسبت به سرمای دارد اما در مناطق معتدل رو به سرد نیز کاشته می‌شود. بیشتر بخوانید: آشنایی با سایر ارقام گلابی مناطق معتدل

کاشت، داشت و برداشت نهال گلابی

شما برای کاشت نهال گلابی در باغ خود باید سه مرحله را کاملا به صورت استاندارد و اصولی انجام دهید تا بتوانید یک باغ گلابی اقتصادی را احداث کنید. برای این کار ابتدا هدف خود را از کاشت نهال گلابی مشخص کنید. آیا هدف شما کسب درآمد و سود بالا است یا صرفاً جهت داشتن یک باغ معمولی و سنتی می خواهید این کار را انجام دهید.

بعد از مشخص کردن هدف خود از احداث باغ حتما اطلاعات جامع که در بالا به طور کامل به آن اشاره کردیم، جمع آوری کنید. چون بدون جمع آوری کردن این اطلاعات شما نمی توانید، ارقام نهالی که مناسب باغ شما می باشد را انتخاب و خریداری کنید. در واقع  کاشت، داشت و برداشت در باغ به انتخاب نژاد نهال نهال گلابی شما بستگی دارد.

البته به یک مورد هم دقت داشته باشید، شما به عنوان باغدار باید میزان اطلاعات گیاهپزشکی خود را ارتقا بخشید. هرچه سطح سواد کشاورزی خود را افزایش دهید، به همان اندازه مراحل زیر را به راحتی طی خواهید کرد و نسبت به آن آگاهی لازم را کسب می کنید. البته به این نکته اشاره کنیم، لازم نیست تمامی این مراحل را به تنهایی انجام دهید.

حتما از یک مشاور و راهنما برای احداث باغ خود کمک بگیرید. از افرادی که صرفاً تجربه در این زمینه دارند کمک نگیرید، افرادی که علاوه بر تجربه، تحصیل کرده در این زمینه هستند؛ بهتر به شما کمک می‌ کنند. مانند متخصصین و مهندسین کشاورزی  شاغل و مسئول در نهالستان های معتبر برای کمک عالی هستند.

اصول کاشت نهال گلابی

از مهم‌ترین اصولی که به هنگام کاشت نهال گلابی حتماً باید به آن دقت داشته باشید این است؛ شما می خواهید نهال گلابی را کشت کنید و یا می خواهید بذر آن را در باغ بکارید. به خاطر مزیت هایی که نهال گلابی نسبت به بذر آن دارد، معمولاً توصیه می‌شود کشاورزان نهال گلابی را کاشت کنند. از طرفی دیگر اگر مشتاق کاشت بذر گلابی هستید، می توانید نهال هایی که پایه آنها بذری می باشد را از نهالستان های معتبر تهیه کنید. به این منظور تاکید داریم که شما نهال کاشت کنید، به خاطر صرفه جویی در مدت زمان آن حداقل دو الی سه ساله برای رسیدن به باردهی می باشد. برای مطالعه درباره اینکه نهال گلابی بعد از چند سال به باردهی کامل می رسد مقاله زیر را بخوانید :

درخت گلابی بعد از چند سال بار کامل می دهد?

همچنین بر روی نهال های تولید شده در  نهالستان به اندازه کافی کار شده و میزان مقاومت و استقامت آنها را ارتقاء بخشیده اند. شما می توانید به راحتی بر روی نهال ها پیوندهایی را انجام داده و کارایی آنها را افزایش می‌ دهند. از دیگر نکات مهم در کاشت، زمان کاشت نهال گلابی در محوطه باغ است. معمولاً برای گلابی توصیه می کنند، زمانی که ریشه های آن در خواب می باشد آن را در باغ خود بکاریم، اواخر پاییز و اوایل زمستان مناسبترین زمان برای کاشت است.

به عنوان یک احداث کننده باغ گلابی به هیچ عنوان آنالیز خاک باغ گلابی خود را فراموش نکنید. مخصوصاً اگر در باغ خود تغییر محصول داده اید.  یعنی درخت های کهن را ریشه کن کرده و به کاشت نهال جدید گلابی پرداخته اید. ولی دلایل اصلی آنالیز خاک باغ قبل از کاشت گلابی چیست؟

 • عامل بیماری زا:

معمولا در باغ هایی که تغییر رویه داده اند و به تازه سازی آن پرداخته اند، میزان عوامل بیماری زا بسیار زیاد است. باکتری و قارچ های درخت گلابی در خاک بدون میزبان به زندگی خود ادامه می‌ دهند. به خاطر همین بیشتر کارشناسان و متخصصین توصیه می کنند قبل از کاشت هر نهالی حتما به آنالیز خاک باغ بپردازید، تا در صورت بیمار بودن خاک، بتوانید نسبت به ضدعفونی کردن نهال قبل از کاشت اقدام کنید.

 • میزان PH خاک

البته دلیل دیگری که توصیه می شود تا شما خاک را مورد بررسی قرار دهید، تعیین میزان ph خاک می باشد. معمولاً نهال گلابی در خاک خنثی و اسیدی رشد بهتری دارد، از این رو اگر  خاک باغ شما قلیایی باشد، باید به دنبال خرید نهال های مقاوم و همچنین پایین آوردن ph خاک باغ خود باشید. باغدار می تواند از برخی ترکیبات شیمیایی جهت این کار استفاده کند. ولی تمامی مراحل را باید تحت نظر متخصص این رشته انجام دهید.

 • مواد مغذی در خاک

دلیل سوم برای آنالیز خاک باغ تعیین درصد های مواد مغذی خاک باغ شما است. البته مغذی بودن یا نبودن خاک اصلا ربطی به بایرن بودن باغ یا تازه سازی آن ندارد. چون برخی از خاک های بایر نیز هستند که به هیچ عنوان مواد مغذی در آنها وجود ندارد. راه های مناسب برای مغذی کردن خاک استفاده از کودهای طبیعی به هنگام شخم زدن و در صورت کمبود برخی از عناصر استفاده از کودهای شیمیایی می باشد.

 • آهک و شوری خاک

خاک هایی که دارای آهک بالا باشد نمی توان نهال کاشت نمود، برخی از ارقام تا حدودی به درصد کمی از آهک مقاومت دارد، ولی گلابی در زمین های آهکی جواب نخواهد داد تا چند درصد مشکلی ندارد ولی چشم گیر نباشد، شوری خاک هم همینطور باید مقدار شوری و آهکی خاک گلابی با توجه به آزمایش خاک به دست آید.

شما برای کاشت نهال گلابی ابتدا باید باغ خود را برای این موضوع کاملاً آماده سازی کنید و رضایت شما در این باره چیست؟ اگر می‌خواهید باغ خود را تازه سازی کنید همانطور که گفتیم احتیاج به آنالیز خاک درخت گلابی  دارید. چون در این خاک قبلا درختان زیادی کاشته شده و احتمال وجود درختان بیمار هم وجود داشته است، امکان اینکه عوامل بیماری زا در بافت خاک شما وجود دارد، دور از ذهن نیست.

 • مرحله اول:

حذف تمامی علف های هرز، زباله ها، برگ، شاخه،خس و خاشاک و لاشه های باقی مانده از باغ قبلی

 • مرحله دوم:

در این مرحله شما باید به گودبرداری یا شخم زدن باغ خود بپردازید که آن هم بر حسب سلیقه کشاورز می باشد. در باغ هایی با متراژ بزرگتر معمولاً توصیه می‌ شود گود برداری کنید، ولی در باغ‌های با متراژ کوچک تر می توانید با استفاده از تراکتور یا نیروهای انسانی تا عمق ۱ الی ۲ متر به شخم زدن باغ بپردازید تا خاک کاملا نرم شود.

 • مرحله سوم:

استفاده از کودهای طبیعی و در صورت لزوم استفاده از کود های شیمیایی برای مغذی کردن خاک، همچنین ضدعفونی‌کردن خاک باغ در صورت لزوم

 • مرحله چهارم:

مشخص کردن نوع آبیاری که به صورت سنتی باشد، در این صورت باید نهر و کرت با عمق و پهنای مناسب حفر کنید. اگر هدف شما آبیاری قطره‌ای ( بهترین روش آبیاری درخت گلابی ) باشد، سعی کنید از متخصصین در این زمینه برای تاسیس ملزومات آبیاری قطره ای استفاده کنید. البته مکانیسم های جدید آبیاری نیز امروزه مورد استفاده قرار می گیرد.

 • مرحله پنجم:

حفر گودال هایی با عمق مناسب که در ادامه به طور کامل آن را توضیح خواهیم داد.

از دیگر نکاتی که به هنگام کاشت نهال گلابی حتماً باید به آن دقت زیادی داشته باشید، عمق چاله می باشد. چون رعایت کردن این موضوع باعث می‌شود تا میزان بهره وری گلابی شما تا حد خیلی زیادی افزایش پیدا کند. معمولا باغ های تجاری که به روش گودبرداری خاک ورزی آن را انجام می دهند، این کار به راحتی انجام می شود. زمانی که یک کشاورز به روش سنتی اقدام به خاک ورزی و آماده کردن زمین برای کاشت نهال گلابی می کنند، باید در عمق چاله نهال گلابی توجه کافی داشته باشند، بین ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر باشد.

نکات مهم:

 • چون ریشه های درخت گلابی دارای پهنای کمی است، بنابراین گودال کمی پهن بوده و عمیق تر از نیم متر هم باشد بهتر است که بعد از خاک ورزی خاک را داخل گودال پر کنید و در حد سی سانت برای کاشت نهال جا بگذارید.
 • سعی کنید ارتفاع کاشت نهال گلابی در حدود یک وجب بالاتر از سطح زمین باشد تا در صورت آبیاری زیاد و یا بارش باران آب به دور درخت چند شده و حالت غرقابی ایجاد نکند.

از دیگر نکات مهم به هنگام کاشت نهال گلابی باید به آن دقت خیلی زیادی داشته باشید، فاصله بین نهال گلابی می باشد، البته فاصله بین کاشت نهال نه تنها در درخت گلابی بلکه در دیگر درختان میوه نیز ضروری است. فاصله میانگینی که برای کاشت بین دو نهال گلابی در نظر گرفته‌اند، معمولاً بین ۴ الی ۵ متر می باشد. چون این فاصله منظم باعث می‌شود تا درختان به اندازه کافی از نور خورشید استفاده کرده و جریان هوا نیز به خوبی در بین درختان برقرار باشد. البته باز هم کم و زیاد بودن فاصله بین درختان گلابی به چند عامل مهم بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

 • نورگیری محل احداث باغ
 • پایه بلند یا پایه کوتاه بودن نهال کشت شده ( میزان فاصله برای نهال های پایه بلند بیشتر است.)
 • کاشت نهال کلاسیک یا اصلاح شده ( معمولا نهال های اصلاح شده در فاصله کمتر بین ۴ متر کاشته شده و دچار مشکل نمی شوند).

آخرین مرحله از کاشت باغ گلابی مرحله تهیه ارقام نهال گلابی می باشد. شما اگر توانستید مراحل بالا را با دقت بیشتر و به صورت علمی طی کنید، وقت آن رسیده است تا یک نهال گلابی را انتخاب کرده و نسبت به خرید آن اقدام کنید. برای این منظور ما به شما توصیه می‌کنیم تا نهال گلابی را از نهالستان های مجوز دار خریداری کنید. درست است شرایط محیطی، اقلیمی، بافت خاک و میزان بارش سالانه در مقاومت و باردهی نهال باغ شما تاثیر گذار می باشد، ولی درصد بیشتر بازدهی باغ شما به مقاومت درختان تان در برابر کم آبی رطوبت، عوامل بیماری زا و آفت زدگی نهال گلابی بستگی دارد.

نکات داشت نهال گلابی

کشاورزان زمانی که باغ را برای احداث نهال گلابی آشنا کردند باید مرحله دوم باغداری که به آن داشت می گویند، آغاز کنند. مرحله داشت به چند مرحله دیگر تقسیم بندی می شود:

کشاورزی موظف است تمامی این مراحل را با دقت بیشتری انجام یکی از این مراحل هرس درختان باغ می باشد. معمولاً توصیه می‌شود از همان سال اول کاشت نهال گلابی هرس خود را آغاز کنید. چون هرچه هرس درختان باغ اصولی و استاندارد بوده و شاخه‌ های اضافه و زائد را حذف کنید، به همان اندازه در رشد، طول عمر اقتصادی، باردهی بالای باغ تاثیر می گذارد

در مرحله بعدی به آبیاری نهال گلابی از شما در آبیاری باید به دو نکته توجه داشته باشید آبیاری:

 • آبیاری بیش از معیار باعث می‌شود تا خاک درخت شما همواره مرطوب باشد، همین امر باعث بیماری های باکتریایی و قارچی نهال گلابی را افزایش می دهد.
 • آبیاری یک کمتر از معیار باعث خشکسالی درختان شما شده و این موضوع نیز بیماری های آفتی را در درختان شما افزایش می دهد.

به عنوان یک باغدار به سمپاشی درخت خود نیز دقت داشته باشید. ولی تا جایی که برایتان امکان پذیر می باشد از سمپاشی های شیمیایی برای دفع آفات استفاده نکنید، چون بقیه حشرات و پرندگان مثمر ثمر را نیز نابود می کند، از این حشرات موثر می توان به زنبور عسل و مورچه اشاره کرد. مهمترین گزینه در مرحله داشت کود دهی نهال گلابی می باشد. درصد بیشتر کود هایی که شما باید استفاده کنید کود حیوانی می باشد. استفاده از کود حیوانی چند مزیت دارد:

 • باعث نرم شدن بافت خاک می شود.
 • ph آن را نیز تنظیم میکند کند.

البته در ادامه مطلب سعی می کنیم تمام مراحل را با ذکر علت و راهکارهای علمی برای شما بهترین نوع توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

آبیاری نهال گلابی

در آبیاری نهال گلابی خیلی دقت کنید تا میزان آن را به طور کامل رعایت کنید. همانطور که نهال گلابی جهت رشد و باردهی بالا به آبیاری منظم و روتین احتیاج دارد، به همان اندازه هم اگر میزان آبیاری درخت گلابی افزایش پیدا کند، باعث ریزش برگ ها و حمله آفت ها خواهد شد. نیاز آبی درخت گلابی بیشتر می‌باشد، معمولاً توصیه می‌شود در فصل بهار که میزان بارندگی زیاد است، هفته ای یکبار و در فصل تابستان هفته ای دو بار با توجه به سطح دما و خشکی هوا آن را آبیاری کنید. از روش هایی برای آبیاری درخت گلابی استفاده کنید تا باعث رطوبت بیش از حد خاک نشود. رطوبت زیاده از حد ریشه درخت را پوسیده کرده و عواقب چندان خوشایندی به همراه ندارد. اگر بخواهیم بطور دقیق درباره آبدهی درخت گلابی بحث  کنیم، باید بگوییم که در شرایط آب و هوای خشک در وسط تابستان یک درخت بالغ گلابی حدودا  بین ۵۰ تا ۶۰ لیتر آب احتیاج دارد. ولی در فصل بهار این مقدار بین ۴۰ تا ۴۵ لیتر کاهش پیدا می کند.

سمپاشی نهال گلابی

یکی از مواردی که بیشتر باغداران و کشاورزان را تهدید می کند، آفت زدگی و شیوع بیماری در باغ گلابی می باشد. برای جلوگیری و پیشگیری از این موضوع سه راهکار مهم و اساسی وجود دارد که در مرحله آخر به استفاده از سمپاش ها اشاره می شود. استفاده کردن بیش از حد از سمپاشی باعث می شود به محیط زیست آسیب وارد شده و جانوران مفیدی که در باغ زندگی می کند، را تهدید روبرو کند. این مراحل عبارتند از:

 • حد فاصله استاندارد به هنگام کاشت نهال
 • خرید و کاشت نهال مقاوم در برابر آفت زدگی
 • استفاده از آفت کش و سموم شیمیایی برای دفع بیماری:

همانطور که اشاره کردیم استفاده کردن مداوم از آفت کش ها و سموم شیمیایی باعث می‌شود تا باغ شما با خطرات خیلی زیادی روبرو بشود با این وجود اگر مجبور به استفاده از نهال های سم و آفت شدید بهتر است نسبت به حجم و درصد استفاده آنها دقت زیادی داشته باشید در روزهای آبیاری از سمپاشی را انجام دهید و بعد از سمپاشی آبیاری نکنید چون باعث پاک شدن سم ها میشود

هرس کردن نهال گلابی

نهال گلابی مانند ارقام نهال‌های میوه برای باردهی بهتر نیاز به هرس دارد، بهترین زمان برای هرس درختات گلابی در مناطق سردسیری بعد از فصل یخبندان می‌باشد ( بهترین نهال گلابی برای مناطق سردسیر )، در مناطق معتدل و گرمسیری پس از خزان کردن درختان انجام می‌شود، بهتر است که هرس نهال گلابی را به یک نفر متخصص در این ضمینه بسپارید،‌ اگر هرس اشتباهی انجام شود امکان دارد که درخت شما باردهی خوبی نداشته باشد.

برتر نهال نیروهای متخصص خود را برای تمام نقاط کشور برای هرس باغات می‌فرستد، در صورت نیاز با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید

نکاتی که برای هرس درختان گلابی باید رعایت کرد این است که از ابزار آلات آلوده به هیچ عنوان استفاده نکنید، چون نهال گلابی به آفات بیماری مانند آتشک بسیار حساس می‌باشد، بهتر است که بعد از هرس یک درخت گلابی قبلا از هرس درخت دیگر ابزارآلات ضد عفونی شده و سپس هرس انجام شود

کوددهی نهال گلابی

شما برای اینکه بتوانید میزان باردهی درخت گلابی را افزایش دهید، همچنین سیستم دفاعی و ایمنی آن را در برابر انواع بیماری و آفت‌ها ارتقاء دهید، بهتر است به کود دهی درختان گلابی دقت کافی داشته باشید. چون یکی از مهم ترین وظایف یک کشاورز و باغدار در مراقبت و نگهداری از باغ گلابی خود دقت و توجه به کود دهی نهال گلابی است. کشاورزان می توانند از انواع کودهای حیوانی و کودهای شیمیایی برای تغذیه درختان خود استفاده کنند.

البته برای کوددهی کاملا اصولی و استاندارد بهتر است زیر نظر متخصصین این کار را انجام دهید. معمولاً برای نهال های یکساله از کود های بسیار خاص استفاده می کنند، تا سریعتر باردار نشود، طبق تحقیقات انجام شده باروری سریع نهال گلابی باعث ضعیف شدن نهال می شود. همچنین قبل از کود دهی مناسب باید میزان عناصر موجود در خاک را مورد بررسی قرار دهید. همانگونه که کمبود عناصر باعث تغذیه نامناسب درخت می شود، ازدیاد برخی از عناصر نیر نتایج سوء به همراه دارد.

بررسی های انجام شده نشان می دهد استفاده از کود طبیعی دامی و همراه فسفات، اوره، گوگرد و همچنین هیومیک اسید برای تغذیه درخت گلابی بهترین گزینه محسوب می شود. البته نباید فراموش کنیم که کودهای طبیعی حیوانی یک گزینه مناسب برای کاهش  میزان PH  خاک بودن، در نتیجه عملکرد مثبتی در جهت باروری درخت به همراه دارد. برای نهال های تازه کاشته شده از کودهای سه بیست استفاده کنید، تاثیر خیلی زیادی در رشد و نمو نهال گلابی دارد.

بهترین راه برای تقویت خاک این است که آزمایش خاک بدین و بر اساس نیاز های خاکتون اقدام به تقویت خاک کنید، و بهتر است از روش چال کود برای کوددهی درختان استفاده کنید.

نکات برداشت نهال گلابی

یکی از مهمترین نکات برداشت که باید به آن اشاره کرد، تشخیص یک زمان مناسب جهت چیدن گلابی می باشد. بخاطر آناتومی گلابی معمولاً تشخیص زمان صحیح برداشت گلابی توسط باغداران بسیار سخت است. از این رو می خواهم در این مقاله به چند نکته مهم در مورد آن اشاره کنم.

 • تغییر ظاهری در میوه ها مخصوصآ در حجم گلابی
 • شیرین تر شدن گلابی به هنگام وقت برداشت
 • نرم تر شدن بافت آن
 • تغییر رنگ آن کاملاً زرد و یا به صورتی تغییر رنگ می دهد.
 • آبدار شدن میوه

به هنگام برداشت گلابی به چند نکته توجه داشته باشید. اگر شما میوه گلابی را صرفاً جهت فروش در بازار داخلی می خواهید، می توانید گلابی را یک هفته مانده به رسیدگی کامل آنرا برداشت کنید. ولی اگر خریدار می خواهد گلابی باغ شما را به کشورهای دیگر صادر کند، بهتر است این میوه را نارس بچینید. پروسه صادرات حداقل ۴۰ الی ۴۵ روز طول می کشد و چند روز هم برداشت و بسته بندی را در نظر بگیرید. اگر میوه های کاملاً رسیده را بچینید و آن را صادر کنید، مطمئنا در نصفه راه بیشتر آنها خراب و فاسد می شود.

یکی از سوالات مهم که معمولاً بیشتر خوانندگان سایت از ما می پرسند، این است: آیا با کاشت نهال گلابی در باغ خود در ۱۰ ساله اول به یک سود مشخص دسترسی پیدا می کنیم یا سرمایه ای که صرف کردیم در ۱۰ ساله اول بدون سود و باردهی باقی خواهد ماند؟؟ آمار نشان داده است، بیشتر نژاد های درخت گلابی در بین ۲ تا ۵ سال باردهی اولیه خود را شروع می‌کند. ولی در تناژی نیست تا باغدار بتواند بر روی فروش آن حساب باز کند.

ولی بعد از ۸ سالگی نهال گلابی میزان باردهی درخت گلابی به اندازه می‌ رسد که کشاورز می تواند در ده ساله اول کاشت باغ گلابی بر روی سوددهی آن حساب کند. البته به این نکته هم توجه داشته باشید اگر شما بتوانید نهال های اصلاح شده با کیفیت بالا را خریداری کنید و به مراقبت از آن بپردازید، میزان بازدهی با سرعت شده و باردهی آن در همان سال های اولیه افزایش پیدا می کند، در نتیجه در سن پایین تری محصولات بیشتری تولید می‌ کند.

برای یک کشاورز که زحمت خیلی زیادی می کشد تا بتواند باغ گلابی مطلوب و استاندارد را احداث کند، بسیار مهم است، بداند میزان عمر و باردهی اقتصادی نهال گلابی چه قدر می باشد تا بر اساس آن بفهمد میزان هزینه ای که برای احداث باغ گلابی می کند آیا با صرفه می باشد یا نه؟

البته در قسمت قبلی توضیح دادیم، نژاد های نهال گلابی از سال دوم تا پنجم شروع به باردهی می کنند. باید بگوییم سن اصلی آن ها برای باردهی از هشت سالگی شروع و معمولاً تا ۵۰ سالگی ادامه دارد. اگر کشاورز به مراقبت، آبیاری، کوددهی همچنین هرس درخت گلابی دقت زیادی کند؛ مطمئنا طول عمر اقتصادی درخت گلابی نیز افزایش پیدا می کند. امروزه نژاد های اصلاح شده نیز وارد بازار شده‌اند که حداقل عمر اقتصادی آنها ۸۰ سال می باشد.

آیا نهال گلابی رو می توان در باغچه کاشت

یکی از مهمترین سوالاتی که بیشتر کاربران در کامنت ها از ما می‌پرسند این است، «آیا میتوان نهال گلابی را در باغچه کاشت؟ یا تنها می توان یک عدد نهال گلابی را در منزل کشت کنند؟» در جواب باید بگوییم، بله شما می توانید ولی هنگام خرید نهال گلابی به سه مورد دقت کنید:

 • خود بارور باشد: اگر یک عدد نهال گلابی میخواهید خریداری کنید، حتماً درخت گلابی خود بارور را خریداری کنید. یا می توانید از نوارهای گرده افشان بر روی آن ها استفاده کنید، تا گرده افشانی بطور کامل انجام شود.
 • دومین موردی که به هنگام کاشت نهال در منزل و یا باغچه باید به آن دقت کنید، میزان نورگیری زمینی است که قرار است در آنجا آنها درخت گلابی را بکارید. یکی از مهمترین احتیاجات نهال گلابی برای رشد بهتر خورشید می باشد تا بتواند عمل فتوسنتز را انجام دهد. اگر منطقه شما نورگیری و خوبی دارد می توانید از نهال های پایه کوتاه استفاده کنید، در حالی که اگر منطقه شما نورگیری چندان جالبی ندارند می توانید از نهال گلابی پایه بلند استفاده کنید، تا ارتفاع آن به اندازه بلند باشد و شاخه های فوقاتی آن بتواند به اندازه کافی از نور خورشید تغذیه کند.

سمپاشی: موارد دیگری نیز برای کاشت نهال گلابی در منزل وجود دارد از از جمله آنها میزان مقاومت و باردهی می باشد. پس باید به نوع سمپاشی، کود دهی

نحوه ی پیوند زدن نهال گلابی و درخت گلابی

 پیوند زدن درخت گلابی مانند هر درخت ‌و نهال دیگر کار کاملا تخصصی می باشد، از این رو توصیه می‌کنیم که اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید نسبت به انجام آن از خود اشتیاق نشان ندهید. بهتر است برای پیوند زدن نهال گلابی یا درخت گلابی از افرادی که متخصص در این زمینه هستند کمک بگیرید. روش های گوناگونی برای پیوند نهال گلابی وجود دارد، ولی قوانین و مراحل آن در تمام موارد یکسان می باشد، شما باید این مراحل را طی کنید:

 • انتخاب پایه کاملا مقاوم
 • انتخاب پیوندک سالم و عاری از بیماری
 • انتخاب زمان مناسب که معمولاً توصیه می کند زمان خواب درخت باشد.
 • پاک کردن منطقه ای از درخت که می خواهید بر روی آن پیوند انجام دهید.
 • استفاده از ابزار کاملا ضدعفونی شده
 • انجام مراحل پیوند توسط متخصص

خواص و ویتامین های موجود در گلابی

اگر بخواهیم به خواص و ویتامین های میوه گلابی اشاره کنیم شاید تعداد این خواص و ویتامین ها به اندازه ای باشد که باید چند مقاله پیاپی در مورد آن مطلب یادداشت کنیم. بنابراین ترجیح می‌دهم در این مقاله تنها یک اشاره کوچکی به این موضوع داشته باشم. مهمترین خاصیت گلابی که در طب سنتی نیز به استفاده از آن اشاره خیلی زیادی شده است، فیبر می باشد.
بیماری یبوست به خاطر تنبلی روده ایجاد می شود مخصوصاً در کودکان، از این رو توصیه شده به جای استفاده از داروهای شیمیایی از میوه گلابی استفاده شود. گلابی علاوه بر اینکه باعث ارتقاء سیستم گوارشی فرد مصرف کننده می شود، چون حاوی آنتی اکسیدان های فراوان است؛ خاصیت ضد آلزایمری داشته همچنین با سلول های بیمار بدن مبارزه کرده و سموم اضافه را از بدن دفع می کند.
بهتر است به ویتامین c و اسید فولیک در گلابی اشاره کنیم که مانع کم خونی در بدن می شود و مخصوصاً برای بانوان باردار توصیه می‌شود، جهت جلوگیری از کم خونی و رشد جنین حتما از گلابی در ماه های اول بارداری استفاده کنند. نباید وجود کلسیم، فسفر و منیزیم را نیز در این میوه بهشتی فراموش کنیم. چون باعث استحکام دندان و استخوان بدن شده و باعث بالا بردن تمرکز دانش آموزان و قدرت یادگیری در کودکان می شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با خواص مفید گلابی

بهترین گلابی جهان

برای تشخیص بهترین گلابی جهان باید بگوییم، بهترین گلابی جهان بر حسب نوع منطقه متفاوت می باشد، شما نمی توانید بهترین گلابی که در آمریکا کشت می‌شود را در ایران کشت کنید، یا بهترین گلابی که در شهر زاهدان کشت می‌شود را در شهر ارومیه کشت کنید! با یک زبان ساده تر می خواهیم توضیح دهیم، بهترین گلابی جهان بر حسب نوع منطقه کاشت و اقلیم آن مشخص می شود. در یک منطقه نژادهای زود گل به عنوان بهترین نژاد گلابی شناخته می شود، در منطقه دیگر نژادهای دیرگل جزو نژادهای برتر محسوب می شود. در کل می‌خواهیم چند نژاد برتر در جهان را برای شما معرفی کنیم که عبارتند از:

کدام گلابی ها نیاز به گرده افشانی دارند

بیشتر درختان گلابی خود بارور می باشند، یعنی شما تنها با کاشتن یک رقم از درخت گلابی می‌توانید از میوه آن استفاده کنید، چون دارای گله ای نر و گله ای ماده است، در نتیجه میزان باروری خوبی دارد. ولی برخی از درختان برای باروری احتیاج به گرده افشان دارند، چون تک ماده می باشند مانند درخت گلابی بیروتی که به آنها دکر بارور یا خود ناسازگار می گویند.

البته یک نکته مهم نیز وجود دارد و معمولاً باغ هایی که تجاری می‌باشد، درختان گلابی آنها چه خود بارور باشد چه دیگر باور، برای داشتن محصولات سالانه بالا احتیاج به گرده افشانی بالا دارند. چون گرده افشانی نقش بسیار مهمی در باروری درخت گلابی بر عهده دارد. معمولا برای گرده افشانی درختان گلابی از نژاد های متقابل یکدیگر استفاده می کند.

زیر درخت گلابی چه بکاریم

درخت گلابی جزو درختان سازگار می باشد و شما در زیر سایه آن می توانید هر نوع نهال و درختچه ای را کاشت کنید، منتها به یک گزینه دقت داشته باشید که اولا درختان باغ شما باید پایه بلند باشد و درختی که در زیر آن کاشت می کنید پایه کوتاه بوده تا یک فضای مناسب در باغ داشته باشید. یعنی کاشت درخت گلابی و درختچه های زیر آن باعث خفگی نشده و مانع جریان مناسب هوا در بین درختان نشود. دومین نکته مهم که باید به آن دقت کنید، درختچه و بوته هایی که برای کاشت زیر درخت گلابی انتخاب می کنید باید سایه دوست باشند. شما می توانید انواع نهال پایه کوتاه هلو، نهال شلیل و انواع بوته های از جمله گل رز و محمدی همچنین صیفی جات و سبزیجات را کشت کنید.

پرسودترین درخت گلابی

در این قسمت می خواهیم سه نژاد پرسود درخت گلابی را برای شما معرفی کنیم که خرید و فروش میوه های آن در بازار رونق خیلی زیادی دارد و باعث شده تا اکثریت باغداران نسبت به کاشت  آنها از خود علاقه نشان دهد:

 • نژاد درخت گلابی بیروتی

نهال گلابی بیروتی یکی از اقتصادی ترین ارقام گلابی در جهان می باشد، این نژاد در هکتار بالای ۸۰ تن گلابی با کیفیت عالی تولید می کند، زمان رسیدن گلابی بیروتی اواخر برج سه می باشد و زمان خوبی به بازار ارائه شده و به قیمت خوبی به فروش می رسد.

 • نژاد درخت گلابی دوچی

به خاطر شکل ظاهری آبدار و شیرین بودن نهال گلابی دوچی خرید و فروش آن بسیار پر رونق بوده و کشاورزان به راحتی می توانند این محصولات را در بازار داخلی و خارجی به فروش برسانند. معمولاً از سال سوم باردهی خود را شروع کرده و مقاومت خیلی زیادی در برابر انواع بیماری ها از خود نشان می دهد.

 • نژاد گلابی سیبری

نژاد گلابی سیبری بومی کشور ایران بوده و از شهر اصفهان نشات می گیرد، جزوه نهال های پایه کوتاه محسوب شده، بهترین مکان برای رشد آن نهال گردو مناطق سردسیری می باشد چون مقاومت بالایی نسبت به هوای سرد دارد. ماندگاری میوه نژاد سیبری نسبت به گلابی های دیگر بالاتر می باشد و حداقل می توان آن را ۶ ماه در انبار نگهداری کرد، ولی برای داشتن یک باغ پر بار گلابی سیبری حتماً باید مراقبت و رسیدگی کامل انجام شود.  از جمله آنها می توان به آبیاری، کوددهی و هرس، اشاره کرد، از دیگر ویژگی ها که باعث شده تا کشاورزان به احداث باغ گلابی سیبری علاقه نشان دهند، فاصله کم بین کاشت آنها می باشد.  معمولاً در فاصله های ۴ در ۴ کاشت می شود. همین نکته باعث می‌شود تا تعداد نهال های کاشته شده در باغ افزایش پیدا کند. همچنین پایه کوتاه بودن این نژاد باعث می‌شود تا رسیدگی به آن از جمله هرس و چیدن میوه کار کاملاً راحتی برای باغدار محسوب شود.

 • نژاد درخت درگزی

از دیگر نژاد پربار درخت گلابی می توان به درخت درگزی اشاره کرد که بومی کشور ایران می باشد، از لحاظ تجاری بسیار با اهمیت بوده و به خاطر خرید و فروش و قیمت بالای آن باعث شده تا میان کشاورزان محبوب باشد. جزوه نهال های زود بازده و پربار محسوب می شود. از همان سال های اول باردهی خود را شروع کرده، مناسب باغدارانی است که برای بار اول می خواهند نهال گلابی را کاشت کنند. چون مقاومت خوبی داشته و نگهداری آن نیز آسان است. تنها هرس کردن نهال گلابی درگزی سخت می باشد، این درخت باید به صورت هرمی هرس شود.

بیشتر بخوانید: درخت گلابی زود بازده اقتصادی و پر درآمد است یا نهال گلابی دیر بازده؟

شایع ترین بیماری و آفات نهال گلابی

نهال گلابی مانند هر درخت دیگری در برابر بیماری ها آفت ها از خود ضعف نشان می دهد. در این قسمت از مقاله می خواهیم بیماری های شایع درخت گلابی را به طور کامل توضیح دهیم.

اگر بخواهیم به یکی از آفت های مهم گلابی اشاره کنیم پسیل گلابی است که متاسفانه در کشور ما به عنوان مخرب ترین آفت ها شناخته شده است. این آفت تغذیه خود را ابتدا از برگ درختا شروع کرده و سپس به سمت دمبرگها، پوست تنه و شاخه حمله می کند. پسیل گلابی در حین اینکه از برگ و پوست شاخه تغذیه می کند، بر روی سطح میوه  و برگ‌ ها شیره هایی ترشح می کند که تنفس و عمل فتوسنتز درخت گلابی را با اختلال روبرو می کند و مانع جذب نور خورشید می شود. مهمترین دستاورد این آفت کیفیت و بد طعم شدن میوه ها می باشد

کرم سفید ریشه گلابی در سطح زیر خاک نسبت به نفوذ خود به ریشه درخت گلابی اقدام می کند. این آفت ابتدا به ریشه های ضعیف و جوان حمله کرده و سپس نفوذ خود را به سمت ریشه های ضخیم و قوی ادامه می‌ دهد. معمولاً بیشتر نهال های جوان و نهال هایی که قدرت ایمنی و دفاعی کمتری دارند مورد هجوم کرم سفید ریشه قرار می گیرد.

آفت سنک گلابی و سیب مختص یک منطقه نمی باشد. بلکه شما می توانید سنک گلابی و سیب را در تمامی مناطق کشور ایران پیدا کنید. مهمترین دستاورد این آفت این است که با تغذیه کردن از برگ درخت گلابی میزان کلروفیل موجود در برگ ها را کاهش داده و مانع عمل فتوسنتز می شود. این حشره مانند دیگر آفت ها بعد تغذیه از برگ و پوست شاخه ها فضولاتی از خود به جای می گذارند که این فضولات تاثیر منفی بر روی میوه ها دارد و باعث ریزش زودرس آنها می شود.

پروانه پر طاووسی گلابی جزو آفت‌ هایی می باشد که دارای زمستان‌ گذرانی طولانی بوده و معمولاً به صورت شفیه زندگی خود را بدون میزبان ادامه می دهد. بال‌ های این پروانه قهوه و بر روی هر بال نقشه چشم مانند وجود دارد. خود پروانه ها آسیب پذیری زیادی بر روی درخت وارد نمی کنند، بلکه لاروهای پروانه است که باعث آسیب دیدگی پوست درخت، شاخه ها و برگ ها می شود.

از دیگر آفات مهم درخت گلابی، باعث می شود تا باغدار متحمل هزینه و خسارت خیلی زیادی شود، کرم نجار گلابی است، بخاطر تغذیه این کرم درخت گلابی بعد از مدتی کلاً دچار ریزش برگ شده و هیچ برگ بر روی آن باقی نمی ماند. جالب است بدانیم این حشره بعد از تغذیه برگ درخت اقدام تنیدن تار به دور شاخه ها می کنند و همین امر کار باغداران جهت درمان آن را بسیار سخت می‌کند.

دیرگل بودن نژاد گلابی چه مزیتی دارد

قبلا نیز توضیح دادیم که گلابی در نژاد دیرگل و زود به بازار ارائه می‌ شود. اینکه دیرگل بودن نژاد گلابی یک مزیت محسوب می‌شود یا نه؟ باید بگویم کاملاً به موقعیت مکانی باغ شما بستگی دارد. شما این را در نظر بگیرید که باغ شما چه در چه موقعیت مکانی قرار گرفته و مختصات دقیق آن چیست؟ اقلیمی که بر باغ شما غالب است، از کدام نوع می باشد.

متاسفانه برخی از باغداران بدون جمع آوری کردن اطلاعات جامع از موقعیت باغ و گرفتن راهنمایی و مشاوره لازم از متخصصین و کارشناسان اقدام به خرید نهال گلابی می کنند. همین امر باعث می شود تا هیچ گونه اطلاع دقیقی در مورد نژاد زودگل و یا دیرگل بودن آن نداشته باشد، چون خرید آن از همان ابتدا اصولی نیست، باعث می‌ شود تا سرمایه او به طور کامل نابود شود.

 شما در نظر بگیرید که در یک منطقه سرد و خشک نژاد زودگل را تهیه می کنید، نژاد زود گل معمولا با آغاز فروردین شروع به شکوفه دهی می کند، در حالی که فروردین برای مناطق سرد پ کوهستانی یک ماه سرد با تغییرات جوی فراوان محسوب می شود. چون شکوفه ها بسیار حساس هستند با کوچکترین تنش هوایی دچار مشکل شده و ریزش پیدا می‌کنند.

 به خاطر همین در این مناطق به خصوص که معمولاً در صدد بیشتر باغ های کشاورزی کشور ایران در مناطق سرد و کوهستانی قرار دارد، به عنوان یک مزیت محسوب می‌شود. چون گلدهی آن‌ ها در اواخر فروردین و اوایل ماه اردیبهشت می باشد. با یک زبان ساده تر شروع گلدهی نژادهای دیرگل برابر است با اتمام سرمای بهاری! از این رو نژادهای دیرگل نهال گلابی را به عنوان نژاد مقاوم در برابر سرما می شناسند.

گلابی اصلاح شده به چه معناست

وقتی صحبت از نهال گلابی اصلاح شده می شود شاید برایتان این سوال پیش آمده است که اصلاً گلابی اصلاح شده چه فرقی با نهال های دیگر دارد؟ مطمئنا قیمت آن نیز کمی بالاتر از نهال گلابی کلاسیک می باشد. از نظر علم گیاه پزشکی بعضی از نهال ها دارای معایبی می باشند که باعث می‌شود، تا کشاورزان با کاشتن آنها نه تنها به یک سود و کسب درآمد مناسبی نرسد، بلکه با مشکلاتی نیز مواجه می شود. از جمله این معایب و مشکلات می توان به مقاومت پایین آن ها در برابر بیماری و آفت ها درخت گلابی یا کم بار بودن و دیر بازده بودن آنها اشاره کرد. در واقع تولید نهال گلابی اصلاح شده به گونه ای است که نهال گلابی را در برابر این مشکلات کاملا مقاوم کرده، میزان باردهی و بازدهی آن را افزایش می دهد. به خاطر همین بیشتر کشاورزان و باغدارانی که باغ گلابی خود را به صورت تجاری و بر اساس علم نوین گیاهپزشکی احداث کردند، به دنبال خرید نهال اصلاح شده هستند.

فقط هنگام خرید نهال گلابی اصلاح شده به یک گزینه دقت کافی داشته باشید. حتماً از نهالستان های مجوز دار که خود به تولید این نهال می‌پردازند، خرید کنید. چون نهال هایی تولید شده در این نهالستان ها در تمامی مراحل زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی و مراکز گیاهپزشکی بوده،هیچگونه کم کاری در این زمینه انجام نمی شود.

پربارترین نژادهای گلابی کدام هستند

معمولاً کشاورزان به دنبال خرید نهال گلابی پربار هستند، تا به خاطر باردهی بالای سالانه بتوانند سود زیادی کسب کنند. در اینجا می خواهیم دو نژاد نهال پربار را برای شما معرفی کنیم:

 • نهال گلابی بیروتی

یکی از پرطرفدارترین گونه های نهال گلابی، نهال گلابی بیروتی است، این نهال از ارقام وارداتی می باشد که بعد از وارد شدن به کشور ایران کشاورزان توانستند با روش های مختلف از جمله پیوند زدن به تکثیر آن پرداخته و به راحتی در کشور خودمان به کشت آن بپردازند. با آب و هوای بیشتر مناطق کشورمان سازگار بوده و از ویژگی های مهم میوه آن می توان به نگهداری طولانی مدت و انبار کردن آن اشاره کرد. با توجه به خصوصیات ثبت شده نهال گلابی بیروتی در مناطق خشک قابل کشت نمی باشد. دیرگل بوده ولی در عین دیرگل بودن زودرس بوده و باغدار می تواند تا اوایل تیرماه میوه آن را برداشت کند.

 • گلابی شاه میوه

نهال گلابی شاه میوه جزو نهال های پیوندی محسوب می شود. این محصول برای پذیرایی و تازه خوری بسیار مناسب بوده و به عنوان یک میوه لوکس شناخته شده است. ولی نگهداری آن کار بسیار سختی می باشد چون بعد از مدتی رنگ میوه به رنگ قهوه ای تغییر پیدا می کند، در سردخانه ها نهایت زمان آن جهت انبار کردن یک الی سه ماه است. معمولا در ارتفاعات بالا قابل کشت می باشد، چون مقاومت آن نسبت به سرما خوب بوده و مناطق سردسیری مناسب کاشت این نوع نهال می باشد. جهت باردهی بیشتر گلابی شاه میوه حتماً در سال دو بار هرس شود، به آبیاری و کوددهی آن نیز نهایت دقت داشته باشید با این کار میزان برداشت درخت گلابی افزایش پیدا خواهد کرد.

مزایای احداث باغ گلابی

قبل از اینکه در مورد مزایای احداث باغ گلابی با یکدیگر صحبت داشته باشیم، باید توضیح دهیم به طور کلی احداث باغ گلابی مزیت خیلی زیادی برای باغدار دارد. علاوه بر کسب درآمد و سود دهی بالا، می توانند در باغ خود تمام مایحتاج یک ساله خود را کاشت و نهایت استفاده را این زمینه ببرند. با اینکار می توانند آذوقه یک ساله خود را تامین کنند.

 • صادرات سالیانه گلابی

از دیگر دلایلی که بخواهیم برای مزیت احداث باغ گلابی اشاره کنیم، صادرات بالای میوه گلابی نسبت به میوه های دیگر می باشد. اگر شما آمار صادرات گلابی و فرآورده های آن را مورد بررسی قرار دهید، خواهید دید عرضه و تقاضای گلابی نسبت به میوه های دیگر بیشتر می باشد. از این رو می توان گفت که میوه گلابی جزو میوه های تضمین شده است و باغدار مطمئن است با کاشتن آن تمامی محصولاتش به فروش می‌رود.

 • گلابی میوه لوکس

جالب است بدانیم میوه های تولید شده از نژاد های اصلاح شده نهال گلابی، جزو میوه های لوکس را گرفته، به خاطر همین طرفدار خیلی زیادی در بازار داخلی و بازار خارجی دارد.

 • فرآورده های تولیدی از گلابی

داخل کشورمان کارخانه های تولیدی مواد غذایی خیلی زیادی احداث شده است که نسبت به تولید فرآورده میوه های مختلف اقدام کرده‌اند. خاص ترین میوه ای که در این کارخانه ها از کشاورزان خریداری می شود، گلابی است. چون فراورده های کلابی نیز مانند خود میوه تقاضای زیادی در بازار خرید و فروش دارد.

احداث باغ گلابی | مشاوره رایگان

بسیاری از باغداران به دلیل سود بالا و عدم نیاز به نگهداری زیاد، تمایل به احداث باغ گلابی دارند. این درخت از لحاظ نگهداری در سطح درخت سیب است و در برابر بسیاری از بیماری‌ها مقاوم خوبی از خود نشان می‌دهد. با این حال نباید بی گدار به آب زد و بهتر است پیش از احداث باغ گلابی حتما مشاوره بگیرید.

در اولین قدم باید بدانید که کدام نژاد از نهال گلابی برای منطقه مورد نظر شما مناسب است و آیا خاک محل مورد نظر برای کاشت نهال گلابی مناسب است یا خیر. عمق خاک باغ نیز جهت کاشت نهال گلابی باید بررسی شود و PH خاک را نیز باید در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار دهید تا از مناسب بودن آن برای کاشت نهال گلابی مطمئن شوید.

زمان کاشت نهال گلابی از دیگر موضوعاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. همچنین باید از نحوه آبیاری نهال گلابی و میزان نیاز نهال مورد نظرتان به آب آگاهی پیدا کنید. با توجه به گسترده شدن درخت گلابی پس از بالغ شدن، فاصله استاندارد بین هر نهال گلابی حتما باید رعایت شود تا خاک فقیر نگردد و شاخه‌های درختان مانع رسیدن آفتاب و هوای تازه نگردد.

نکته دیگری که در هنگام احداث باغ گلابی بهتر است بدانید زمان برداشت میوه‌ها از روی شاخه است. چرا که میوه گلابی برخلاف اکثر میوه‌ها، باید زودتر از موعد از شاخه کنده شود. اگرچه مقاومت نهال گلابی در برابر بیماری‌ها بسیار بالاست ولی برخی از بیماری ها مانند آتشک درخت گلابی اکثرا در باغ گلابی حاکم می شود، با این حال باید سالیانه مورد سمپاشی قرار بگیرد تا در برابر آفات و علف‌های هرز قوی باشد. لذا داشتن یک مشاوره کامل و جامع پیش از احداث باغ گلابی بسیار لازم است چرا که نهال گلابی با اکثر درختان مانند نهال گردو،نهال هلو یا نهال زردآلو تفاوت دارد.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال گلابی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی شما نیازی به خارج شدن از خانه خود ندارید و از طریق اینترنت می‌توانید بهترین و با کیفیت ‌ترین نهال گلابی موجود در کشور را خریداری کنید. تنها کافیست به سایت نهال برتر مراجعه نموده و نژاد نهال گلابی خود را انتخاب و تعداد راس نهال مورد نیازتان را وارد نمایید تا صورت حساب برای شما ارسال شود. در صورتی که به مشاوره نیز دارید تنها کافیست با سایت تماس بگیرید. لازم به ذکر است که نحوه ارسال نهال‌ها کاملا به اختیار شماست و شما می‌توانید درباره این موضوع تصمیم بگیرید.

خدمات پس از فروش برتر نهال

نهال برتر در تلاش است تا بهترین نهال‌های پیوندی و اصلاح شده را برای مشتریانش تولید و به دست آنها برساند. نحوه ارسال نهال‌ها به گونه‌ای است که سلامت آنها پس از رسیدن به مقصد تضمین می‌شود و در صورت وجود هرگونه مشکل امکان برگشت نهال به مرکز فروش وجود دارد. بدین ترتیب مشتری می‌تواند به راحتی خرید خود را انجام دهد و هیچ گونه نگرانی بابت خرید اینترنتی نداشته باشد.

اگر پس از خرید نهال گلابی به هر مشکلی در مرحله کاشت یا نگهداری برخورد کردید تنها کافیست از خدمات پس از فروش نهال برتر استفاده کنید و مشاوره رایگان در این زمینه بگیرید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال