نهال آلبالو✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال آلبالو [پاییز ۱۴۰۲]

خرید نهال آلبالو

نهال آلبالو جزو مقاوم ترین نهال میوه در کشور ایران شناخته می‌شود این درخت جثه کوچکی داشته و مراقبت از آنها خیلی راحت و کم هزینه است، مخصوصاً در نهالستان‌های تولید کننده ارقام اصلاح شده و پیوندی نهال آلبالو عرضه می‌شود، باغدارانی که به دنبال احداث باغ آلبالو هستند یا می‌خواهند از رقم آلبالو به عنوان رقم گرده افشانی استفاده کنند، بهتر است نهال آلبالو پیوندی بر پایه آلبالو تلخ را خریداری کنند، چون عمر اقتصادی این درختان طولانی بوده و کارایی بهتری نیز دارند، اگر به دنبال خرید نهال اصلاح شده و پیوندی آلبالو بر پایه آلبالو تلخ هستید، می توانید به سایت اینترنتی بزرگترین نهالستان شمالغرب کشور مراجعه کرده و نهال آلبالو را به صورت غیر حضوری و اینترنتی خریداری کنید.

انواع نهال آلبالو

نهال آلبالو نژادهای متفاوتی دارند که برخی از آنها دارای میوه‌های خوشمزه و پرطرفدارتری در بازار هستند. از بهترین و پرفروش‌ترین گونه‌های آلبالو در کشور ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نمایش محصولاتسوالات متداول

در تعیین زمان مناسب برای کاشت نهال آلبالو باید به رقم و ویژگیهای هواشناسی محل مورد نظر توجه کرد، در این خصوص در مناطقی که زمستان های دارای یخبندان دارند بهتر است تاریخ کاشت را در اواخر زمستان تعیین کرد و باید توجه داشت در این تاریخ بارندگی و شرایط نامساعد جوی وجود نداشته باشد. در مناطق معتدل نیز می‌توان این تاریخ را به اواخر زمستان موکول کرد، در صورتی که رقم آلبالو مقاومت بالایی به سرما و یخبندان داشته باشد زمان کاشت نهال آلبالو را می‌توان در اواخر پاییز و پس از به خواب رفتن درختان تعیین کرد، بنابراین در تعیین تاریخ کاشت باید در نظر داشت که در درجه اول آیا رقم مورد نظر به یخبندان زمستانه مقاوم است یا خیر و آیا در تاریخ مورد نظر شرایط نامساعد جوی وجود دارد یا خیر، در خصوص تعیین دقیق تاریخ کاشت نهال می توانید در زمان خرید نهال مشاوره‌ی لازم را از کارشناسان دریافت کنید.

بهترین نهالستان برای فروش نهال نهالستانی است که بتواند به مشتریان خود خدمات پس از فروش ارائه دهد، داشتن تیم مجربی که بتواند به خوبی باغداران را در زمینه‌ی آماده سازی زمین، کاشت نهال ونحوه‌ی صحیح پرورش درختان پس از انتقال به زمین اصلی راهنمایی کند از شرایط یک نهالستان خوب است، باغداران می‌توانند از این مزیتها به خوبی برخوردار شوند.باغداران عزیز در هر زمان می‌توانند با تماس با کارشناسان برتر نهال تمام سوالات باغداری خود را بپرسند

روش پیش خرید نهال به جای روش خرید در زمان کاشت یک روش بسیار مناسب جهت تهیه‌ی ارقام مورد نیاز است، چرا که نهالستان می­تواند تمام اقدامات لازم برای فراهم آوردن تعداد نهال مورد نیاز باغداران را انجام داده و برنامه ریزی درست برای تولید نهال با کیفیت و مرغوب داشته باشد، اما در مورد زمان تحویل نهال پیش خرید شده نیازی به نگرانی نیست، باغداران می­توانند درست در زمان مقرر و تنها چند روز قبل از فرارسیدن تاریخ کاشت دریافت کنند.

یکی از سوالاتی که معمولا برای باغداران پیش می­آید در رابطه با نحوه‌ی ارسال نهال‌های خریداری شده است، نهال‌ها به دو صورت در اختیار باغداران قرار می­گیرد و باغداران می­توانند در زمان خرید محصولات نحوه‌ی ارسال را انتخاب کنند، اولین روش ارسال محصولات به صورت گلدانی بوده که نهال درون گلدان به محل ارسال می­شود، برخی از نهال‌ها باید به صورت گلدانی ارسال شود،‌ مانند پسته، زیتون، انجیر و خرمالو، برخی از ارقام مانند گردو، بادام، آلبالو، گیلاس، هلو،‌ زردآلو و نهال‌های میوه دیگر به صورت ریشه لخت با بسته بندی مخصوص ارسال می‌شوند ولی در برج یک و دو که نهال‌ها از خواب بیدار می‌شوند باید همه نهال‌ها به صورت گلدانی ارسال شوند. روش دیگر ارسال به صورت گونی یا نایلون پیچ است، در این روش در زمان ارسال باید دقت شود ریشه‌ی درختان تحت فشار قرار نگیرد اما برای ارسال فضای کمتری را گرفته و می­توان نهال‌ها را با یک بار ارسال کرد و بنابراین هزینه‌ی حمل ونقل کاهش می­یابد، علاوه بر آن دردسر خارج کردن نهال تاز گلدان و صدمه دیدن ریشه­ها جود ندارد، باغداران می­توانند نهال را با گونی یا نایلون داخل چاله قرار دهند، این نایلونو گونی تجزیه پذیر هستند و مشکلی ایجاد نمی­کنند، یک روش دیگر ارسال نیز وجود دار که برخی نهالستانه­ها از آن استفاده می‌کنند و آن نهال ریشه لخت است، نهال‌های ریشه لخت بدون نایلون، گونی و یا گلدان عرضه می­شوند که ممکن است به ریشه­ها آسیب برسد و از طرفی برای حمل به فواصل نزدیک مناسب است، اما به هر حال این روش توصیه نمی­شود. بیشتر بخوانید : بسته بندی و ارسال نهال

نحوه‌ی سفارش نهال آلبالو به دو صورت امکانپذیر است، اولین روش مراجعه‌ی حضوری است، در این روش باغداران در صورت نزدیک بودن به محل نهالستان می‌توانند به آنجا مراجعه کرده و نهال مورد نظر خود را پس از دریافت مشاوره به صورت رایگان خریداری نمایند. روش دوم سفارش نهال آلبالو برای باغداران عزیزی در نظر گرفته شده که فاصله‌ی دورتری از محل نهالستان داشته و ترجیح می‌دهند خرید خود را به صورت غیر حضوری انجام دهند شیوه‌ی خرید اینترنتی است، باغداران می­توانند پس از دریافت مشاوره از کارشناسان به صورت اینترنتی و یا تلفنی نهال مورد نظر خود را انتخاب کرده و خرید خود را نهایی کنند خرید می‌تواند به صورت پیش خرید و یا خرید نهایی باشد، که به مشتریان روش پیش خرید توصیه می­شود، مزیت پیش خرید این است که باغداران نیازی به در نظر گرفتن فضا برای نگهداری نهال‌ها تا زمان آماده سازی زمین نداشته و نهال در محل نهالستان تا زمان فرا رسیدن تاریخ کاشت باقی می‌ماند بدون آنکه به آنها آسیبی وارد شود.

باردهی نهال آلبالو در سال دوم پس از کاشت نهال شروع می­شود و پس از آن دو تا سه سال بسته به رقم طول می‌کشد تا به باردهی اقتصادی برسد، درختان جوان­تر سریع­تر با محیط جدید سازگار شده و باردهی و بلوغ باردهی خود را زودتر آغاز می‌کنند، بنابراین باید سعی کرد که نهال‌ها را جوان­تر خریداری و به محل باغ منتقل کرد، بهترین سن کاشت نهال آلبالو در مورد نهال بذری و پیوندی و همچنین رقم متفاوت است اما بهتر است نهال‌ها در دو سالگی به محل باغ منتقل شوند، در مورد نهال‌های پیوندی بهتر است یک سال از زمان پیوند گذشته باشد و بعد به زمین اصلی منتقل شود تا از گرفتن پیوند به خوبی اطمینان حاصل شود.

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش­های سفارش نهال آلبالو به شیوه‌ی اینترنتی است، در این شیوه باغداران نیازی به مراجعه‌ی حضوری به محل نهالستان نداشته و تمام کارهای قبل از خرید اعم از مشاوره برای انتخاب نهال و یا مشاوره برای انجام آماده سازی زمین با توجه به رقم انتخاب شده را می­توانند به صورت تلفنی و اینترنتی انجام دهند و سپس برای دریافت نهال می‌توانند به صورت حضوری مراجعه کرده و یا درخواست ارسال نهال به منطقه‌ی مورد نظر را از کارشناسان فروش برتر نهال داشته باشند.

پرفروش‌ترین نهال آلبالو دارای ویژگی­های زیر است: نهالی که پر بارده، زودبازده و مقاوم باشد و محصول با کیفیت با بازار پسندی بالا تولید کند، توصیه می­شود برای احداث باغ آلبالو قبل از هر چیز به دنبال سازگار‌ترین ارقام متناسب با منطقه‌ی خود باشید و سپس از بین آنها پر فروش­ترین ارقام را انتخاب کنید، با توجه به آماری که شرکت پالیز در اختیار دارد، نهال آلبالو مجاری و سپس آلبالو پربارسیکانی بیش‌ترین فروش را در این سال‌های اخیر داشته است.

هر آنچه که باید درمورد نهال آلبالو بدانید

نهال آلبالو یکی از پرطرفدارترین نهال‌ها در میان مردم است چرا که میوه بسیار خوشمزه‌ای دارد که نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نهال شباهت بسیار زیادی به درخت گیلاس دارد اما میوه‌های رسیده‌اش اغلب از گیلاس کوچک‌تر و ترش‌تر هستند. درخت آلبالو از نظر مقایسه با درخت گیلاس حجم کم‌تری را اشغال می‌کند و در زمان کاشته شدن نیاز به فاصله کاشت نهال آلبالو کمتری نسبت به درخت گیلاس دارد.

شاخه‌های درخت آلبالو بسیار منعطفی هستند تا بتوانند بار سنگین میوه‌های تابستانی خود را به خوبی تحمل نمایند. همچنین تمامی برگ‌های این درخت سبز رنگند که شیارهای ظریفی بر روی آنها نقش بسته است. میوه این درخت وکاملا گوشتی و به صورت تک هسته می‌باشد و طعمی ترش رو به ملس دارد.

این نهال در ابتدا در جنوب غربی آسیا و اروپا یافت شد و کشور ایران یکی از بهترین مناطق برای کشت آن محسوب می‌شود. در حال حاضر کشورهای آلمان، ایتالیا و آمریکا بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان آلبالو هستند و کشور ایران در رده ۶ امین تولیدکننده این میوه دوست داشتنی و خوشمزه قرار دارد.

نهال آلبالو رو بیشتر بشناسید

آلبالو یکی از میوه­های خوش طعم و پرطرفدار تابستانه در بین مردم بوده که علاوه بر مصرف تازه خوری از آن برای تولید شربت­های بسیار خوش طعم و گوارا و یا تولید کمپوت استفاده می­شود، استفاده از این میوه در تولید میوه خشک نیز طرفداران بسیاری داشته و در بسیار از غذاهای اصیل ایرانی نیز مورد استفاده قرار می­گیرد.

آلبالو که ریشه‌ای متعلق به جنوب غربی آسیا و اروپا دارد در کشورهای این مناطق که طور خود رو می­روئیده و پس از اینکه دریافتند چه میوه‌ی پرطرفداری دارد محققان در صدد تولید ارقام پر بارتر و مقاوم­تر در برابر آفات، بیماری‌ها و همینطور شرایط نامساعد محیطی بر آمده و این ارقام را در سراسر دنیا در مناطقی که به لحاظ شرایط آب و هوایی برای پرورش آنها مناسب بود کاشتند.

در ایران نیز درختان آلبالو در بسیاری از مناطق کاشته شده و مورد بهره‌برداری قرار می­گیرد، بسیاری از ارقامی که امروزه به عنوان ارقام تجاری و اقتصادی آلبالو در ایران کاشه می­شوند ارقام تجاری اصلاح شده‌ای هستند که با استفاده از روش اصلاحی پیوند زدن بر روی پایه‌ی آلبالو‌ی تلخ و یا وحشی مقاومت این پایه را به ارقام پر بار و غیر بومی منتقل کرده و منجر به تولید ارقامی شده است که هم پر بار و با کیفیت است و هم در برابر آفات و بیماری‌ها مقاومت بسیار بالایی دارد.

باغداری آلبالو نکات کلیدی بسیار مهمی دارد که با دانستن و رعایت کردن آنها می‌توانید به بهترین بهره‌برداری از این درختان دست پیدا کنید، در این مقاله شما را با نکات کلیدی در این زمینه آشنا خواهیم کرد به طوری که اگر قصد بهره‌برداری تجاری از باغ آلبالو داشته باشید با رعایت کردن این نکات به هدف خود خواهید رسید.

بیشتر بخوانید : تحقیق در مورد باغداری آلبالو

چرا باید نهال آلبالو کاشت؟ (خرید نهال آلبالو)

اگر در خرید نهال آلبالو مردد هستید باید به شما یادآوری کنیم که این میوه یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین میوه‌ها در میان کودکان و جوانان است که با رنگ و طعم منحصر به فردی که دارد همه را مجذوب خود می‌گرداند. هر یک عدد آلبالو ۴ الی ۵ گرم وزن دارد اما در همین مقدار کم نیز مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین C نهفته شده است. این مساله باعث شده تا خوردن آن به افراد باردار یا کهنسال نیز پیشنهاد شود.

شما با خوردن ۱۵۰ گرم آلبالو معادل ۱۵ الی ۲۰ عدد از این میوه مقدار قابل توجهی ویتامین A ,B6 و C وارد بدن خود می‌کنید. این میوه منبع بسیار خوبی برای آهن، پتاسیم، کلسیم، سدیم، زینک و منگنز محسوب می‌شود و به همین امر تاثیر مثبت زیادی بر روی سلامت مو و پوست شما دارد.

لازم به ذکر است که علاوه بر خرید نهال آلبالو شما می‌توانید این درخت را از طریق پیوند زدن، ریختن بذر در خاک مستعد و یا پاجوش نیز داشته باشید که هر روش مشکلات و سختی‌های خود را به همراه دارد. به نظر می‌رسد خرید نهال آلبالو بهترین انتخاب برای باغداران است چرا که در مدت زمان کمتری به باروری خواهد رسید.

کاهش درد و التهابات بدن،  تقویت سیستم ایمنی، پیشگیری از سرطان، سلامت قلب و عروق، لاغری و کاهش فشار خون از دیگر فواید آلبالو این میوه تابستانی خوشمزه است. تمامی این موارد باعث می‌شود تا فروش آلبالو در سراسر دنیا بسیار راحت باشد خصوصا اینکه شما می‌توانید علاوه بر تازه خوری این میوه، از آن در تهیه مربا، برخی کیک‌ها، شیرینی و شربت استفاده نمایید، آلبالو به خاطر کاشت کم آن بازار فروش خیلی خوبی دارد و بازار فروش آن اشتباه نشده است و از این رو سرمایه‌گذاری خوبی محصوب می‌شود.

قیمت نهال آلبالو بر چه اساسی تعیین می‌شود

اولین موضوعی که باغداران در زمان اقدام برای خرید نهال آلبالو به آن توجه می‌کنند قیمت نهال آلبالو است، البته که این موضوع اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت چرا که بر هزینه­ های اولیه‌ی تاسیس یک باغ آلبالو موثر است، پس از جستجو در نهالستان­های مختلف شاهد قیمت‌های مختلف نهال هستند و این سوال برای ایشان مطرح می‌شود که قیمت نهال آلبالو بر چه اساسی تعیین می­شود، فاکتورهای زیر بر روی تعیین قیمت نهال آلبالو موثر خواهد بود:

نهالستان: نهالستانی که از آن خرید می­کنید ممکن است مجوز دار باشد و یا نباشد، نهالستان­های مجوز دار نهال با کیفیت با قیمت مصوب را ارائه می‌کنند اما نهالستان­های بدون مجوز نهال بی کیفیت و احتمالا غیر اصیل با قیمت پایین تر را عرضه می­کنند، انتخاب با باغدار است که کدام یک از نهالستان­ها برای خرید مناسب است.
رقم نهال: برخی ارقام به دلیل پرطرفدار بودن و به دلیل بازارپسندی بیشتر میوه گران­تر دارند بنابراین رقم درختان آلبالو تاثیر مستقیم بر تعیین قیمت آن خواهد داشت.
رقم پایه: ارقام بذری به دلیل اینکه هزینه‌ی پیوند زدن نداشته‌اند از ارقام پیوندی ارزان­تر هستند، اما ارقام پیوندی مطمئنا می‌توانند تولید تجاری­تری نسبت به ارقام بذری داشته باشند.
مقاومت نهال: این موضوع تاثیر مستقیم بر راندمان تولید درختان خواهد داشت و از این رو قیمت متفاوتی نیز خواهد داشت، درختانی که در برابر شرایط نامساعد محیطی، آفات و بیماری‌ها مقاوم باشند می‌توانند باردهی بیشتری نسبت به ارقام حساس داشته باشند و این موضوع قاعدتا بر روی قیمت نهال آلبالو موثر خواهد بود.

علت قیمت‌های متفاوت نهال آلبالو در بین نهالستان‌ها چیست

در زمان جستجو در اینترنت با وبسایت­های مختلفی از نهالستان­های مختلف در ایران مواجه خواهید شد که ارقام پر فروش را تولید کرده و به فروش می­رسانند، اما در کمال تعجب مشاهده می­کنید که قیمت یک رقم خاص در یک نهالستان با نهالستان دیگر متفاوت است، در ادامه عوامل موثر بر قیمت نهال در نهالستان­های مختلف را بررسی می­کنیم:

مقاوم بودن یا نبودن: میزان مقاومت که می­تواند با استفاده از تکنیک‌های اصلاحی به یک رقم داده شده باشد بر قیمت نهال موثر است چرا که ارقام مقاوم باردهی و سود دهی بهتری نسبت به ارقام حساس دارند.
گواهی داربودن یا نبودن: دریافت گواهی سلامت توسط نهالستان برای هر نهال هزینه بردار خواهد بود، هزینه‌ی رفت و آمد کارشناس و انجام آزمایش برای تایید سلامت نهال قطعا بر روی قیمت نهایی نهال موثر خواهد بود.
مجوز دار بودن یا نبودن نهالستان: نهالستان مجوز دار سالانه هزینه‌ی زیادی را باید برای دریافت تاییدیه­ های لازم از ارگان­های مربوطه متحمل شود که برکیفیت نهال و در نهایت قیمت نهال موثر است.
پایه‌ی نهال: بذری بودن یا پیوندی بودن بر روی هزینه‌های تولید یک رقم نهال موثر بوده و سبب افزایش یا کاهش قیمت نهال می‌شود، همچنین در ارقام پیوندی نوع پایه با داشتن قیمت‌های متفاوت بر قیمت تولید رقم پیوندی موثر است.

نکات خرید نهال آلبالو

اگر به عنوان یک باغدار قصد احداث باغ آلبالو را دارید پیش از خرید باید یک سری فاکتورها را در منطقه‌ی مورد نظر خود بررسی کرده و با توجه به این فاکتورها ببینید که آیا می‌توانید در این منطقه باغ آلبالو احداث کنید یا خیر؟ و اگر می‌توانید احداث کنید با توجه به این فاکتورها کدام رقم آلبالو برای شما مناسب­تر است و شما را به سود مطلوب و مورد نظرتان می‌رساند؟ در این قسمت شما را با شروط اصلی و اولیه‌ی احداث باغ آلبالو آشنا خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که برای دستیابی به قیمت تمام نهال‌ها می‌توانید به صفحه کاتالوگ قیمت نهال را مطالعه کنید
 • ارتفاع از سطح دریا

  اولین و موثر‌ترین فاکتور بر کاشت درختان آلبالو میزان ارتفاع منطقه مورد نظر از سطح دریا است، این فاکتور با تاثیری که بر فشار هوا و همینطور شرایط آب و هوایی می­گذارید به طور مستقیم بر رشد و باردهی درختان تاثیر می‌گذارد.

  درختان آلبالو به طور معمول ارقام مختلف آلبالو در ارتفاعات مختلف از ارتفاع صفر تا ۳۰۰۰ متر از سطح دریا قابلیت کاشت دارند اما این به این معنی نیست که هر رقمی را در هر ارتفاعی از سطح دریا می­توان کاشت، شما باید ارتفاع منطقه‌ی خود از سطح دریا را داشته باشید و سپس با توجه به آن ارتفاع بازه‌ی انتخابی خود را مشخص کنید، در آن ارتفاع مشخص تعداد مشخصی ارقام هستند که قابلیت کاشت دارند و با توجه به ویژگی­های باردهی و کیفیت میوه و بازار پسندی آنها رقم مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید، توصیه می‌شود در این زمینه حتما از مشاوره متخصصین برتر نهال افراد توانمند کمک بگیرید.

 • نوسانات دمایی

  از آنجایی از آنجایی که ارقام مختلف و متعددی از آلبالو در مناطق مختلف و شرایط مختلف آب و هوایی کاشته می‌شوند لذا ممکن است آلبالو را در مناطقی بکارید که امکان سرمای دیر رس بهاره و یا زمستان طولانی وجود داشته باشد باشد، در این شرایط درختانی که در بهار شکوفه داده‌اند شکوفه­ها با سرمای بهاره مواجه خواهند شد و این تنش دمایی باعث ریزش شکوفه­ های آنان می­شود.

  از طرفی کاشت درختان آلبالویی که مقاومت بالا به گرمای تابستان ندارند در مناطقی که دارای تابستان­های گرم هستند می­توانند باعث سوختن برگ و شکوفه و یا میوه‌های درختان آلبالو شده و محصول اقتصادی تولید نکند، بنابراین با توجه به مینیمم و ماکزیمم دما و احتمال وجود سرمای دیر رس بهاره ارقام مناسب با منطقه‌ی خود را انتخاب کنید، به عنوان مثال ارقام دیر گل در برابر سرمای دیر رس بهاره مقاوم بوده و می­توانند مورد مناسب برای این مناطق باشند.

 • میزان بارش

  درختان آلبالو به میزان آب کافی و دور آبیاری منظم برای رشد خود نیاز دارند، در زمان انتخاب نهال مناسب برای منطقه‌ی خود میزان توانایی خود برای تامین آب مورد نیاز را در نظر گرفته و در صورت بر خوردار بودن از منابع محدود آبی ارقامی را انتخاب کنید که به شرایط کم آبی مقاوم­تر باشند.[ با بهترین روش های آبیاری در مناطق کم آب اشنا شوید ]

 • بافت خاک

  از موثرترین فاکتورها بر رشد درختان آلبالو و باردهی آنها بافت خاک در باغ آلبالو است، درختان آلبالو بیشتر بافت خاک سبک و لومی را می‌پسندند، این بافت خاک اجازه‌ی توسعه‌ی ریشه را داده و درختان باردهی مطلوب­تری خواهند داشت، بافت خاک سنگلاخی و یا رسی نمی‌تواند برای کاشت این درختان مناسب باشد، بنابراین چنانچه بافت خاک نامناسبی در منطقه‌ی مورد نظر دارید یا باید آن را اصلاح کنید و یا اگر قادر به اصلاح آن نیستید به طور قطع باید بگوییم از خرید نهال آلبالو صرف نظر کنید چرا که به باردهی اقتصادی نخواهید رسید و متضرر خواهید شد.

سود و درآمد هر درخت آلبالو چقدر است

قطعا هر باغداری که اقدام به تاسیس باغ آلبااو می­کند دوست دارد بداند سود و درآمد حاصل از هر درخت آلبالو چقدر است؟ پاسخ به این سوال خود متاثر از یک سری متغیر هاست که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • رقم آلبالو: سود هر درخت آلبالو به میزان باردهی آن برمی­گردد و میزان باردهی درختان آلبالو در درجه اول به ظرفیت ژنتیکی و رقم آلبالو بر می­گردد.
 • میزان رسیدگی: میزان رسیدگی به درختان آلبالو شامل هرس، کود دهی و مدیریت آفات و بیماری‌ها تاثیر مستقیم بر روی میزان باردهی درختان داشته و در صورت رسیدگی نکردن مناسب درختان نمی­توانند باردهی ژنتیکی خود را داشته باشند، بنابراین سود درختان آلبالو از این نظر متفاوت خواهد بود.
 • احداث اصولی باغ: در صورتی که باغ اصولی و طبق نیازهای درخت احداث شده باشد سود هر درخت دقیقا مطابق انتظار خواهد بود و در غیر این صورت نباید انتظار بهره‌برداری مفید از درختان را داشت.
 • آسیب صدمات محیطی و زیستی: آفات، بیماری‌ها و شرایط نا مساعد محیطی برروی در آمد حاصل از هر درخت اثر می­گذارد.
 • خاک زمین: برای زمین‌هایی که خاک حاصلیخزی دارد مسلماً باردهی نهال بیش‌تر خواهد و همچنین کیفیت میوه‌ها نیز بهتر می‌شود، در زمین‌هایی که خاک حاصلخیز نیست باید نسبت به تقویت خاک اقدام نمود، در برخی از خاک‌ها که شرایط خاک نامساعد هستند مانند خاک‌های شورزار یا خاک‌های آهکی باید اقدامات لازم انجام شود، درخاک‌های شوراز باید ارقام نهال‌ مختص خاک‌های شورزار را باید کاشت کرد و همچنین برای خاک‌های آهکی باید اقدام به اصلاح خاک آهکی نمود.

این­ها فاکتورهای موثر بر درآمد هر درخت بود، برای به دست آوردن سود هر درخت باید هزینه‌های انجام شده بر هر درخت شامل هزینه‌ی هرسري کود دهی و سمپاشی را از درآمد هر درخت کسر کنید تا سود به دست‌اید ، در اینجا متوجه می­شویم که ارقام مقاوم به دلیل هزینه‌ی کمتر سود بیشتری خواهند داشت.

بهترین نهالستان آلبالو چه ویژگی‌هایی دارد

قدم اول در احداث باغ مدرن و اصولی آلبالو انتخاب نهالستان مناسب برای خرید نهال آلبالو است، شاید برای شما هم این پرسش مطرح شود که به کدام نهالستان می‌توانید برای خرید نهال اطمینان کنید، در این قسمت شما را با مشخصات بهترین نهالستان آلبالو آشنا خواهیم کرد.

 • بهترین نهالستان برای خرید نهال آلبالو باید مجوز دار باشد، فرآیند کسب مجوز به این صورت است که صاحبان نهالستان باید مراحل قانونی را برای کسب مجوز را طی کنند، این مراحل شامل نظارت ناظرین بر روی عملکرد و نحوه‌ی تولید نهال بوده و نهالستان مجوز دار نمی‌تواند از اصول غیر علمی برای تولید نهال استفاده کند.
 • نهالستان خوب باید بتواند به باغداران راهنمایی­های لازم برای احداث باغ آلبالو را بدهند، در واقع باید بتوانند اطلاعات لازم در رابطه با رقمی که انتخاب کرده‌اید در اختیار شما بگذارند تا بتوانید نهال مناسب با شرایط منطقه‌ی خود را انتخاب کنید.
 • نهالستان خوب برای خرید نهال آلبالو، نهالستانی است که نسبت به شرایط اقلیمی مناطق مختلف ایران اطلاعات کامل را داشته و بتواند مشتریان را در رابطه با خرید بهترین رقم نهال آلبالو راهنمایی کند.
 • بهترین نهالستان آلبالو نهالستانی است که نهال‌های اصیل و شناسنامه دار را با دریافت گواهی تایید سلامت نهال در اختیار مشتریان قرار دهد تا مشتریان نگرانی از بابت آلوده بودن نهال‌ها نداشته باشند.
 • بهترین نهالستان آلبالو باید قبل از ارسال، ضد عفونی کردن نهال آلبالو را انجام دهد و سپس اقدام به ارسال نهال کند.

بهترین زمان خرید نهال آلبالو چه زمانی است

در رابطه با زمان خرید نهال آلبالو باید عنوان کرد که در سال‌های قبل باغداران پس از آماده سازی زمین و کمی قبل از زمان کاشت نهال اقدام به خرید نهال می­کردند، در مورد این شیوه‌ی خرید باید به این موضوع مهم اشاره کرد که با توجه به افزایش تعداد باغدارانی که تمایل به احداث باغات جدید آلبالو دارند مراجعه‌ی تعداد بسیاری از باغداران در یک بازه‌ی زمانی خاص باعث کاهش کیفیت ارائه‌ی نهال خواهد شد و همینطور دریافت مشاوره نیز ممکن است شتاب زده و با کیفیت پایین­تری انجام شود.

بهترین زمان برای خرید نهال ربطی به زمان و تاریخ کاشت ندارد بلکه باغداران حتی قبل از آماده سازی زمین باید اقدام به پیش خرید نهال کرده و در زمان پیش خرید با توجه به جمع بندی شرایط محیطی منطقه انتخاب رقم مناسب انجام شود و متناسب با رقمی که انتخاب شده آماده سازی زمین انجام شود، در نهایت باغداران می­توانند نهال خود را در تاریخ مورد نظر بدون هیچ دردسری دریافت کنند.

پربارترین نژاد آلبالو کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان آلبالو را،مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال آلبالو مجاری  ۷۰ الی ۸۰ تن در هکتار
نهال آلبالو گوشواره‌ای ۶۰ تا ۷۰ تن در هکتار
نهال آلبالو گیسی ۷۰ تن در هکتار
نهال آلبالو پربار سیکانی ۷۰ تا ۸۰ تن در هکتار
نهال آلبالو مونت مورنسی ۷۰ تن در هکتار
نهال آلبالو فرنگی ۶۰ تا ۷۰ تن در هکتار

کاشت، داشت و برداشت نهال آلبالو

احداث باغ آلبالو شامل سه مرحله‌ی اساسی کاشت، داشت و برداشت است اما هر کدام از این مراحل دارای زیر مرحله‌های بسیار مهمی هستند که باید یک به یک در مورد مکان مورد نظر هر باغدار مورد بررسی قرار بگیرد، در این بخش مختصری در رابطه با این فاکتورها و زیر فاکتورها صحبت خواهیم کرد.

اصول کاشت نهال آلبالو

اولین مرحله در احداث باغ آلبالو کاشت درخت آلبالو است، بیایید با یکدیگر اصول کاشت و نگهداری نهال آلبالو در باغداری نوین و اصولی را مورد بررسی قرا دهیم.

درختان در بستری از خاک رشد می­کنند، ریشه‌ی نهال درون خاک توسعه پیدا کرده و عناصر غذایی مورد نیاز خود را از خاک دریافت می­کند بنابراین خاک باید دارای بافت مناسب و همینطور عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد نهال آلبالو باشد.

بافت خاک مناسب برای رشد درختان آلبالو خاک شنی لومی و بافت سبک است، اسیدیته‌ی خاک خنثی تا کمی اسیدی و همینطور شوری کم خاک برای رشد درختان آلبالو لازم است، میزان مناسب عناصر غذایی در هنگام کاشت نهال نیز ضروری است چرا که توصیه می‌شود کود دهی در یک الی دو سال اول پس از کاشت نهال انجام نشود بنابراین یا عناصر باید به میزان کافی وجود داشته باشند و یا در هنگام آماده سازی زمین باید کود دهی به میزان مناسب انجام شود.

بیشتر بخوانید : تفسیر نتایج آزمایش خاک کشاورزی [ آنالیز خاک ]

هیچ یک از فاکتورهای ذکر شده به طور چشمی قابل تشخیص نبوده و باغداران باید نمونه‌ای از خاک را قبل از کاشت نهال و قبل از اقدام به آماده‌سازی زمین به آزمایشگاه تجزیه خاک فرستاده و اطلاعات مورد نظر را طی یک نتیجه آزمایش کسب کنند، این اطلاعات راهنمای خوبی برای باغداران برای انجام امور اصلاحی خاک و همینطور انتخاب رقم مناسب است.

در بخش پیشین به اهمیت آنالیز خاک برای آماده سازی زمین اشاره کردیم، باغداران می­توانند پس از انجام آنالیز خاک نتیجه را به متخصصان و مشاوران زبده نشان داده و از ایشان راهنمایی‌های لازم را برای انجام امور اصلاحی دریافت کنند، مشاوران می­توانند به باغداران بگویند که به عنوان مثال برای سبک کردن بافت خاک در صورت سنگین بودن آن چه میزان و چه نوع بافت خاکی را باید به خاک باغ اضافه کرد، در واقع باید خاک مناسب کشاورزی را شناخت و یا بر اساس کمبودهای عناصر غذایی چه نوع کودی را با چه درصد و مقداری باید به خاک باغدر حین خاکورزی اضافه کرد و در نهایت راهنمایی کامل در رابطه با شیوه خاکورزی دریافت کنند، تمامی این راهنماییها را باغداران می­توانند از مشاوران حاضر در نهالستان­های معتبر دریافت کنند.

پس از انجام خاکورزی و انجام عملیات اصلاحی حین خاکورزی باید نسبت به حفر چاله اقدام کرد، در اینجا مساله عمق چاله مطرح می­شود، عمق چاله برای هر رقم آلبالو و با توجه به گسترش ریشه­ های آنها متفاوت خواهد بود اما به طورکلی چاله­ ها باید تقریبا دو برابر حجم ریشه‌ها عمق و حجم داشته باشند، در این رابطه باید در زمان انتخاب نهال اطلاعات لازم در رابطه با حجم چاله را از مشاوران دریافت نمایید.

حجم تاج پوش درختان آلبالو با یکدیگر متفاوت است و این امر بر روی فاصله‌ی درختان از یکدیگر موثر است، اما اهمیت تنظیم فاصله‌ی مناسب بین درختان چیست؟

اولین دلیل اهمیت در نظر گرفتن فاصله‌ی مناسب بین درختان آلبالو این است که در صورت کمبودن فاصله شاخه‌ی درختان در هم تنیده شده و عملیات برداشت میوه با سختی انجام می‌شود، این عامل همچنین سبب می‌شود بیماری‌های قارچی بیشتری در شاخساره­ها به دلیل تاریک بودن و مرطوب بودن رشد کند و در نهایت دریافت کم نور توسط شاخه‌های آلبالو در میزان فتوسنتز و عملکرد درختان آلبالو موثر خواهد بود.

همانطور که پیشتر نیز بیان شد فاصله‌ی ارقام مختلف متفاوت بوده و این اطلاعات را باید در زمان خرید رقم مورد نظر از کارشناسان نهالستان دریافت کنید، البته در نظر داشته باشید که فاصله‌ی مناسبی که برای ارقام مختلف ذکر می­شود مربوط به کاشت در زمین­های مسطح است و در صورت شیبدار بودن می‌توان فاصله را کمتر در نظر گرفت بنابراین در زمان خرید نهال و برای تعیین فاصله‌ی مناسب کاشت شیب زمین مورد نظر خود را نیز به کارشناسان اطلاع دهید.

بحثی که در زمینه‌ی احداث باغ آلبالو قطعا به گوش شما نیز خورده است تهیه‌ی ارقام مقاوم نهال آلبالو است، در رابطه با اهمیت این موضوع و لزوم تولید نهال مقاوم به چند نکته باید اشاره کرد.

ارقام بومی معمولا به واسطه‌ی تکامل همراه با آفات بومی در برابر این آفات و بیماری‌ها مقاوم هستند اما بدی این ارقام این است که ممکن است راندمان محول پایینی داشته باشند و یا محصول باکیفیتی نداشته باشند مانند آلبالو وحشی و یا آلبالو تلخ، ارقام جدید با راندمان بالا که بومی نیستند، نهال آلبالو را با پیوند زدن برروی پایه­های مقاوم می‌تواند تبدیل به رقم مقاوم پر بارده شوند و در محل مورد نظر کاشته شوند، بنابراین نهال‌های پر بارده و اقتصادی را از نهالستان­هایی تهیه کنید که بتوانند این ارقام پر بارده را به صورت رقم مقاوم در اختیار شما قرار دهند

نکته‌ی دوم در تهیه ارقام مقاوم این است که در صورت خرید ارقام حساس نه تنها نمی‌توانید باردهی بالایی از این درختان دریافت کنید بلکه باید سالانه هزینه‌ی زیادی را صرف مقابله با تنش‌هایی همچون آفات و بیماری‌ها صرف کرده و طی چند سال باغداری با رقم حساس به جای سود ده بودن زیان ده خواهد بود.

نکات داشت نهال آلبالو

داشت و نگهداری نهال آلبالو شامل تمام اقدامات باغبانی است که پس از کاشت نهال آلبالو تا زمان برداشت انجام می‌گیرد، انجام اصولی هرکدام از این مراحل باغداران را در رسیدن به سود مورد نظر یاری خواهد کرد.

هرس کردن درخت  آلبالو

یکی از مزیتهای خاص نهال آلبالو این است که در طول عمر خود نیاز خاصی به هرس ندارد، بنابراین نسبت به دیگر ارقام میوه می­توان گفت در مورد هزینه‌ی هرس می‌توان صرفه جویی کرد، درختان آلبالو معمولا به دلیل عدم رشد زیاد شاخه­ها و همینطور ارتفاع متوسطی که دارند نیاز به هرس فرم دهی ندارند و هرس باردهی نیز در صورت لزوم در اواخر زمستان در شرایط مناسب انجام می­شود.

مهم‌ترین نوع هرس که در مورد درختان آلبالو باید انجام شود هرس با قصد کنترل آفات و بیماری‌های گیاهی است، سرشاخه­های بیمار و آفت زده را در طول فصل رویش به خوبی می‌توان تشخیص داد و بنابراین با نشانه گذاری آنها در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز باید آنها را هرس کنید.

لازم به ذکر است که شاخه­های بیمار و آفت زده باید حتما خارج از باغ سوزانده شوند، به هیچ عنوان برای استفاده‌ی بهینه از این شاخه‌ها برای ساخت پرچین و یا موارد دیگر استفاده نکنید، چرا که این شاخه­ها تبدیل به کلونی آفت و بیماری در سال بعد شده حتی اگر هرس شده باشند.

نکته‌ی دیگری که در رابطه با هرس به قصد کنترل بیماری‌ها باید به آن توجه کرد این است که بیماری‌های قارچی و باکتریایی که در سرشاخه­ها حضور دارند با قطرات باران به راحتی به شاخه‌های هرس شده و زخمی درختان سالم وارد می­شوند، بنابراین هرس باید حتما تحت شرایط بدون باد و بدون بارندگی انجام شود، ترجیحا هرس در زمانی انجام شود که حتی چند روز قبل از آن بارندگی اتفاق نیوفتاده باشد و شاخه­ها مرطوب نباشند.

آبیاری درخت آلبالو

درختان آلبالو به میزان مناسب آب احتیاج دارند، در مورد میزان مناسب آب آبیاری دو موضوع مطرح می­شود یکی حجم آبیاری و دیگری دوره آبیاری است، در رابطه با حجم آبیاری درختان آلبالو به بافت خاک باغ خود دقت داشته باشید، بافت خاک سبک در صورت آبیاری با حجم زیاد احتمال خفگی ریشه‌ها کم است اما اگر بافت خاک باغ شما سنگین و یا با درصد رس بالاتر باشد آبیاری با حجم زیاد به دلیل زهکشی کم خاک سنگین احتمال ایجاد خفگی ریشه­ها بالا می‌رود.

در رابطه با دوره آبیاری باید به رقم و سن درختان توجه داشت، ارقام مختلف مقاومت مختلف به خشکی خاک دارند، بنابراین در زمان خرید نهال به دوره آبیاری مورد نیاز توجه داشته باشید، از طرفی سن درختان مهم‌ترین تاثیر را در دور آبیاری خواهند داشت، درختان آلبالو در سال‌های اولیه رشد ریشه‌ی زیادی ندارند بنابراین خشک شدن سطح رویی خاک می­تواند تاثیر زیادی در ایجاد تنش آبی در درختان شود اما درختان مسن‌تر ریشه‌های عمیق­تر داشته و بنابراین خشک شدن سطح رویی خاک تاثیر زیادی ندارد،

از طرفی خاک‌های سنگین به دلیل اینکه آب بیشتر در سطح رویی خاک نفوذ کرده و به سرعت بخار می­شود درختان به فاصله‌ی آبیاری کمتری احتیاج دارند در صورتی که در بافت خاک سبک آب آبیاری به عمق خاک به سرعت نفوذ کرده و ریش­های عمیق در درختان پیر تر با دور آبیاری طولانی تر مشکلی نخواهند داشت.

عامل دیگری که در دوره آبیاری درختن آلبالو موثر است فصل است، در فصل بهار و تابستان درختان با توجه به سن و بافت خاک به فاصله‌ی آبیاری کوتاه­تری نیاز دارند در صورتی که در فصل زمستان با توجه به میزان بارندگی ممکن است درختان به آبیاری حتی احتیاج نداشته باشند.

سمپاشی درخت آلبالو

در باغداری نوین رعایت اصول اولیه در کنترل آفات و بیماری‌ها و همینطور اصول پیشگیری از ابتلا به آفات و بیماری‌ها از اهمیت بیشتری نسبت به سمپاشی درخت آلبالو برخوردار است، شاید برای شما جالب باشد که بدانید در کل دنیا امروزه استفاده از سموم در بسیاری از موارد منسوخ شده و از روش­های جایگزین مانند استفاده از دشمنان طبیعی استفاده می‌شود، در این شرایط قطعا هزینه‌ی سم پاشی به مراتب کاهش یافته و سود حاصل از باغداری افزایش می‌یابد، علاوه بر این خیال باغداران از رساندن محصول سالم و بدون سم به دست مشتریان راحت خواهد بود و سلامت جامعه تامین می­شود.

راه­های پیشگیری از آفات و بیماری‌ها شامل خرید نهال سالم و گواهی شده، خرید نهال مقاوم در برابر آفات و بیماری‌ها و همینطور سمپاشی مدیریت شده و اصولی به میزان مناسب می­تواند سبب حفظ جمعیت شکارگران و دشمنان طبیعی شده و از این جهت نیازی به صرف هزینه‌ی زیاد برای سمپاشی نخواهد بود.

با این وجود در صورت نیاز به سم پاشی این نیاز باید با تشخیص کارشناسان گیاهپزشک صورت گرفته و سمومی خریداری شوند که کمترین آسیب را به موجودات غیر هدف بزنند، به هیچ عنوان سم پاشی تنها با مشورت از کشاورزان دیگر توصیه نمی­شود و علاوه بر آن با توجه به اینکه آلبالو مصرف تازه خوری داشته، انبار داری کوتاه دارد و همینطور پوست گرفته نمی­شود، در زمان نزدیک به برداشت میوه باید حتما از سموم با دوره‌ی کارنس پایین استفاده شود تا باقیمانده‌ی سم روی میوه‌ی آلبالو آسیبی به سلامت مصرف کنندگان نرساند.

کوددهی درخت آلبالو

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در رسیدن به محصول اقتصادی و رسیدن به سود مورد انتظار کود دهی درخت آلبالو به میزان مناسب است، در رابطه با عناصر تغذیه‌ای باید عنوان کرد که بیش بود و کمبود عناصر تغذیه‌ای هر دو به یک اندازه می­تواند خسارت بار باشد.

زمانی که درختان علائم بیش بود و یا کمبود را نشان می­دهند در این شرایط تقریبا 50 درصد خسارت خود را وارد کرده و مدیریت آن پس از ظهور علائم تنها می­تواند از 50 درصد خسارت بکاهد، بنابراین به باغداران توصیه می­شود قبل از اینکه درختان کمبود را بروز دهند نسبت به رفع نیازهای غذایی آنها اقدام شود، برای این کار استناد به تجزیه‌ی خاک قبل از کاشت نهال برای تقویت خاک بسیار مناسب است.

در مرحله‌ی دوم در دو سال پس از کاشت نهال باید مجدداً نسبت به رفع نیازهای غذایی درختان با استفاده از کود دهی اقدام کرد، در این شرایط باید به نتیجه‌ی آزمون تجزیه‌ی خاک به همراه تجزیه‌ی برگ درختان تکیه کردو با توجه به آزمون دریافت که کدام عناصر را در چه زمانی و با چه نوع کودی باید تامین کرد، برای تشخیص این موضوع می­توانید نتیجه‌ی آزمون تجزیه‌ی خاک و برگ را به متخصصان این امر در نهالستان­ها و یا دیگر مراکز نشان داده و از آنها راهنمایی­های لازم را دریافت کنید.

نکات برداشت نهال آلبالو

آلبالو یک میوه با انبار داری نسبتاً پایین نسبت به بسیاری از میوه­های دیگر است، بنابراین برای برداشت از درختان آلبالو قبل از رسیدن به زمان برداشت باید امکانات لازم برای حمل و نقل، انبارداری میوه های آلبالو کوتاه مدت و رساندن به بازار را فراهم کرده تا در زمان برداشت با اختلال در برداشت و تاخیر در برداشت مواجه نشوید، تاخیر در زمان برداشت می­تواند سبب آسیب دیدن میوه­ها به وسیله‌ی پرندگان و حشرات می‌شود.

بهتر است تاریخ برداشت را چند روزی قبل از زمان رسیدگی کامل انتخاب کنید تا این چند روز نیز به زمان انبار داری میوه­ها اضافه شود و نگرانی از زمان به بازر رساندن نداشته باشید.

میوه­ها را با احتیاط برداشت کرده و به آرامی درون ظروف بریزید تا از آسیب دیدن و له شدن میوه‌ها در حین برداشت جلوگیری شود.

در زمان برداشت دقت داشته باشید که شاخه­ها صدمه نبینند، توصیه می­شود در صورتی که پس از برداشت بارندگی رخ داد برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های قارچی و باکتریایی از سموم مسی استفاده کنید تا هر دو را کنترل کند.

عمر اقتصادی نهال آلبالو از زمان رسیدن به بلوغ باردهی آغاز شده و تا زمانی‌که میزان باردهی در شرایط مطلوب برای باغدار سود آور باشد ادامه دارد، این طول عمر در ارقام مختلف آلبالو متفاوت است و در برخی ارقام بین 25 تا 30 سال بوده و به 50 سال در برخی ارقام دیگر افزایش می­یابد، به عنوان مثال عمر باردهی اقتصادی نهال آلبالو بوترمو 25 تا 30 سال بوده و این سن در رقم آلبالو پربار سیکانی به 50 سال افزایش می­یابد.

میزان باردهی درختان آلبالو به ازای هر هکتار به عوامل مختلفی بستگی دارد در ادامه برخی از مهم‌ترین این عوامل را بررسی می­کنیم:

 • بازدهی ژنتیکی درختان آلبالو: ارقام مختلف به طور ژنتیکی هر کدام زمینه‌ی باردهی به میزان خاصی را دارند، برخی ارقام ۱۵ تا ۲۵ تن محصول در هکتار و برخی دیگر حتی تا ۳۵ تن محصول در هکتار تولید خواهند کرد، اما همین قابلیت ژنتیکی نمی­تواند ثابت باشد و تحت تاثیر فاکتورهای دیگر تغییر می­کنند.
 • شرایط آب و هوایی: چنانچه آب و هوای محل کاشت درختان با نیاز آنها مطابقت نداشته باشد درختان نمی­توانند به باردهی ژنتیکی خود نزدیک شوند.
 • سرما زدگی بهاره: سرما زدگی بهاره می­تواند سبب از بین رفتن بخش بزرگی از شکوفه‌ها شده و باردهی کاهش می­یابد.
 • میزان رسیدگی به درختان: میزان رسیدگی مانند آبیاری، کود دهی و هرس اصولی می‌تواند بر روی میزان باردهی درختان آلبالو موثر باشد و در صورت عدم رسیدگی درختان پر بار حتی ممکن است در حد زیر ده تن باردهی داشته باشند.
 • تعداد درخت در واحد هکتار: از آنجایی که میزان باردهی در واحد هکتار مورد بررسی قرار می­گیرد بنابراین باردهی در زمین­های شیبدار به دلیل کاشت تعداد بیشتر درخت در واحد هکتار نسبت به زمین­های مسطح بیشترخواهد بود.
 • خسارت آفات و بیماری‌ها: میزان باردهی درختان که در شناسنامه‌ی آنها ذکر می‌شود با در نظر گرفتن مساعد بودن تمام شایط از جمله خسارت نزدن آفات و بیماری‌ها است، در صورت کنترل نکردن آنها و همینطور کاشت رقم حساس میزان باردهی به شدت کاهش می­یابد.

شایع‌ترین بیماری و آفات نهال آلبالو

آفات و بیماری‌های مختلفی هستند که باردهی و سلامت درختان آلبالو را تحت تاثیر قرار می‌دهند که کنترل آنها می­تواند مانع از کاهش باردهی درختان شود، اشاره به یک نکته در مورد تمام بیماری‌ها و آفات بسیار مهم بوده و در مسیر کنترل تمام آفات و بیماری‌ها صدق می‌کند.

کاشت نهال سالم و گواهی شده مانع از ورود عامل بیماری و آفت شده و کاشت رقم مقاوم سبب می­شود زمانی که آفت و یا بیماری وارد شد نتواند خسارت زا شود و همینطور هزینه­های کنترل را کاهش می­دهد، در ضمن تقویت درختان با کود­های مورد نیاز آلبالو می­تواند سبب افزایش مقاومت و کاهش خسارت شود، با دانستن این نکته‌ی کلیدی به بررسی مهم‌ترین آفات و بیماری‌های درختان آلبالو می­پردازیم.

این آفت مهم‌ترین آفت در آلبالو و گیلاس بوده و با تولید لاروهایی که از میوه تغذیه می­کند سبب کاهش بازار پسندی و میزان تولید میوه می­شود، زمستانگذرانی این آفت در خاک و به صورت شفیره است، در فصل بعد با مساعد شدن شرایط محیطی شفیره­ها به حشره کامل که شبیه به مگس هستند تبدیل شده و دو مرتبه شروع به تخمگذاری روی میوه­های جوان می­کند.

برای کنترل این آفت یخ آب زمستانه برای از بین بردن مرحله‌ی زمستانگذران بسیار تاثیر گذار است، در بهار با خروج حشرات کامل سمپاشی و استفاده از سموم مناسب نیز می­تواند در کاهش خسارت بر روی میوه موثر باشد.

این کنه به ایران وارد شده و به دلیل حساس بودن درختان میزبان به سرعت تکثیر شده است، این آفت با سرعت تکثیر بالایی که دارد توانسته مقاومت بالایی در برابر سموم شیمیایی نشان دهد و در بسیاری از باغات برای کنترل این آفت باید مجموعه‌ای از سموم شیمیایی استفاده شودف در عین حال مهم‌ترین راه کنترل آفت جلوگیری از ورود آفت به باغ با استفاده از نهال سالم است، این آفت مانند انواع دیگر کنه آفت مکنده بوده و با تغذیه از شیره‌ی گیاهی سبب کاهش راندمان و ریزش برگ ومیوه می­شود.

این آفت سوسکهای درشتی هستند که طول یک نسل آنها سه سال طول می­کشدف این آفت دارای دامنه‌ی میزبانی وسیع بوده و در مناطق سردسیر کشور به صورت طغیانی درآمده است، این آفت در مرحله‌ی لاروی به ریشه درختان حمله کرده و با تغذیه از سیستم غذا رسان درختان سبب ضعف، زردی، و کاهش رشد و باردهی و در نهایت در صورت ضعیف و حساس بودن درختان سبب مرگ آنها می­شود.

این آفت در اثر بی توجهی باغداران و کاشت گیاهان زراعی حساس مانند سیب زمینی در کنار باغات میوه به صورت طغیانی درآمده و امروزه خسارت زیادی را به این درختان وارد می­کند، کنترل این آفت در درجه‌ی اول با کنترل ورود آفت به باغ انجام خواهد شد، خرید نهال سالم، خرید کود دامی کاملا پوسیده و انتقال خاک سالم می­تواند مانع ورود این آفت شود، در درجه دوم تقویت درختان با کودهای ریشه زا سبب جبران ریشه­های از دست رفته می­شود و در نهایت شکار حشرات بالغ در اواخر بهار با استفاده از تله­های نوری و فرمونی موثر خواهد بود.

این بیماری مخصوص درختان میوه هسته‌دار بوده و این بیماری به ویژه در مناطق پر باران بسیار اهمیت پیدا می­کند، بیماری شانکر با عامل قارچی و باکتریایی اتفاق افتاده و از طریق زخم وارد درخت می­شود، زخم به هر دلیلی که اتفاق افتاده باشد مانند برخورد بیل و ابزار کشاورزی و یا انجام هرس می­توانبه ورود بیماری کمک کند.

اسپورهای قارچ و یا باکتری با کمک باد و باران و از طریق زخم وارد درخت شده و در صورت مقاوم نبودن درختان یا ضعیف بودن به لحاظ تغذیه‌ای می­تواند ایجاد خسارت بسیار زیادی کنند، علائم بر روی برگ و میوه به صورت لکه­ها‌ی قهوه‌ای رنگ و سوخته ظاهر می­شود، کنترل این بیماری با کاشت ارقام مقاوم، تقویت درختان، انجام ندادن هرس در شرایط رطوبت بالا و بارندگی و انجام سمپاشی با استفاده از اکسی کلرور مس در بهار به ویژه پس از بارندگی امکان پذیر خواهد بود

این بیماری نیز یک بیماری قارچی بوده که زمستانگذرانی آن داخل برگ و میوه­های آلوده ریخته کف باغ انجام می­شود، این بیماری علائم خود را به صورت لکه‌های نکروز که از پهنه‌ی برگ می‌افتد و به برگ ظاهر سوراخ سوراخ می­دهد ظاهر می­شود، کاهش سبزینه‌ی برگ سبب کاهش باردهی شده و این لکه­ها روی میوه نیز ایجاد می­شوند و باعث بد شکل شدن میوه و کاهش بازار پسندی می­شوند، برای کنترل این بیماری حذف برگ‌های ریخته کف باغ، تقویت درختان با کودهای مناسب و سمپاشی درختان در بهار بسیار موثر خواهد بود.

سفیدک سطحی درخت آلبالو که توسط قارچ­های بیمارگر گیاهی ایجاد می­شود با ایجاد لایه‌ی سفید پودری بر روی برگ مانع از انجام فتوسنتز شده و در نهایت کاهش باردهی را در پی دارد، از طرفی وجود ریشه روی میوه در زمان وزن گیری میوه ­ها سبب می­شود رشد پوست میوه در این زمان متوقف شده و در نهایت میوه ترک بر دارد، این بیماری به ویژه در فصول گرم سال و کاهش رطوبت هوا رخ می‌دهد، برای کنترل این بیماری تغذیه، استفاده از ارقام مقاوم و سم پاشی با سموم مناسب در فصل رویش بسته به شت بیماری طی دو الی سه نوبت می­تواند موثر باشد.

 

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال آلبالو

یکی از شیوه­های خرید نهال که به خصوص در سال‌های اخیر رواج پیدا کرده است خرید اینترنتی نهال از نهالستان است، برای خرید اینترنتی نهال لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید.

 • مجوزهای دریافتی اعم از مجوزهای فعالیت و بهداشتی باید در وبسایت در دسترس مشتریان قرار گرفته باشد و مشتریان بتوانند از طریق کدهای مندرج در مجوزها آنها را استعلام کرده و از مجاز بودن فعالیت نهالستان اطمینان کافی حاصل کنند.
 • وبسایت باید اطلاعات کامل و کافی در رابطه با انواع ارقام رادر صفحات مختلف خود در اختیار مشتریان قرار دهد تا باغداران با مطالعه‌ی آنها بتوانند اطلاعات کافی دریافت کرده و انتخاب درستی داشته باشند.
 • لینک­های ارتباط با مشاوران و مهندسان راهنما وجود داشته و باغداران باید بتوانند با آنها به طور مستقیم تماس گرفته و کسب اطلاعات و راهنمایی کنند.
 • پس از دریافت تمام این اطلاعات و همینطور مشاوره و راهنمایی کافی باغداران می­توانند رقم انتخاب شده را خرید یا پیش خرید کرده و مبلغ مورد نطر را نیز به صورت اینترنتی واریز نمایند.

کاشت نهال آلبالو بر اساس مناطق مختلف کشور

ایران یک کشور چهار فصل است به این معنی که در نقاط مختلف ایران شرایط آب و هوایی مختلفی حکم فرما بوده و بنابراین در هر منطقه ارقام خاصی از درختان میوه کاشته و مورد برداشت قرار می­گیرند، در برخی مناطق برخی ارقام میوه قابلیت کاشت نداشته اما این ارقام در مناطق دیگر بسیار پر بار و سود ده خواهند بود.

سابقاً ارقام درختان آلبالو بیشتر در شهرهای کوهستانی با ارتفاع بالا از سطح دریا و آب و هوای سرد و کوهستانی مانند تبریز، ارومیه، قزوین، مشهد کاشت می ­شد اما امروزه پیشرفت تکنولوژی در اصلاح نباتات منجر به تولید ارقامی شده که در مناطق گرم­تر نیز می­توان کاشت، تنها کاری که باغدار باید بکند این است که تیپ آب و هوایی منطقه‌ی خود را با توجه به اطلاعات هواشناسی مانند میانگین دمای سالانه، و ماکزیمم و مینیمم دما در طول سال و همینطور میزان بارندگی در دست داشته باشند و با توجه به این اطلاعات رقمی را انتخاب کنند که بیشترین سازگاری را با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی ایشان داشته باشد.

 • نهال آلبالو گرمسیری

  با توجه به کمبود میزان بارش در مناطق گرمسیری ارقام گرمسیری باید مقاومت نسبی به خشکی و کم آبی داشته باشند، در مناطق گرمسیری تابستان­های گرم نیز وجود داشته و بنابراین رقم مناسب برای این مناطق باید مقاومت خوبی به گرمای تابستان نیز داشته باشند.

  بیشتر بخوانید : ارقام گرمسیری نهال آلبالو را بیشتر بشناسید

 • نهال آلبالو معتدل

  در مناطق معتدله زمستان­های سرد، تابستان­های معتدل و امکان وجود خطر سرمای دیر رس بهاره وجود دارد، در این مناطق باید از ارقام دیر گل برای جلوگیری از خسارت سرمای بهاره استفاده کرد.

  اطلاعات تکمیلی : 1+5 نهال آلبالو که فقط در مناطق معتدل رشد می‌کنند

 • نهال آلبالو سردسیری

  در مناطق سردسیر وجود یخبندان زمستانه و در برخی مناطق وجود زمستان­های طولانی که تا نیمه‌ی اول فروردین دنباله دارد از مشخصات این مناطق است، بنابراین انتخاب ارقام مقاوم به یخبندان زمستانه و ارقام دیر گل و دیر رس بسیار مناسب­تر هستند.

  بیشتر بخوانید : 1+5 رقم نهال آلبالو مناطق سردسیر که باید بشناسید

نهال آلبالو زودبازده کدام است؟

نهال آلبالو زود بازده نهالی است که طی یک الی دو سال پس ار کاشت نهال شروع به باردهی کند، این تعداد سال از یک طرف بستگی به ژنتیک درخت دارد و از طرف دیگر بستگی به میزان رسیدگی به درخت در سال‌های قبل از شروع باردهی خواهد داشت، در واقع شرایط محیطی و میزان رسیدگی می­تواند بستر بروز زمینه‌ی ژنتیکی درختان در زمان رسیدن به باردهی را فراهم کند.

نهال آلبالو دیربازده کدام است؟

معمولا ارقام بومی و پایه­های بذری دیر بازده تر از ارقام پیوندی هستند، ارقام دیر بازده پس از سه سال از کاشت نهال به باردهی می‌رسند، در مورد ارقام بذری این تعداد سال ممکن است نسبت به ارقام پیوندی بیشتر نیز باشد، ارقام آلبالو محلی و بومی و همینطور ارقام آلبالو وحشی دیر بازده­تر هستند که معمولا به عنوان پایه‌ی مقاوم برای ارقام زود بازده و حساس به کار می‌روند.

آیا نهال آلبالو را می توان در باغچه کاشت؟

شرط اصلی برای اینکه بتوان یک رقم میوه را در باغچه خانه کاشت این است که این درخت خود بارور باشد و یا در واقع تک پایه باشد، درختان آلبالو برای باردهی بهتر احتیاج به دریافت گرده از ارقام دیگر آلبالو دارند، در باغات وسیع آلبالو نیاز به کاشت رقم گرده افشان مناسب به نسبت یک گرده افشان به ازای ده درخت بارده است، بنابراین کاشت این درخت در حیاط خانه در صورتی می‌تواند بارده باشد که در منطقه‌ای باشیم که درختان آلبالو در حیاط منازل دیگر وجود داشته باشد و یا باغات آلبالو در نزدیکی باغچه منزل وجود داشته باشد تا گرده افشانی از طریق باد یا حشرات به این درختان صورت پذیرد، در غیر این صورت کاشت درختان آلبالو در حیاط منزل تنها جنبه‌ی درخت سبز در باغچه را خوهد داشت و خیلی پربار نخواهد بود.

نحوه‌ی پیوند زدن نهال آلبالو و درخت آلبالو

پیوند زدن درخت آلبالو با انتقال پیوندک به روی پایه انجام می‌شود، پیوند می­تواند با انتقال سرشاخه از رقم مورد نظر به روی پایه نیز انجام شود، اما در زمان پیوند زدن رعایت نکات زیر بسیار ضروری است:

 • انتخاب رقم مناسب برای گرفتن پیوند
 • انتخاب رقم مناسب به عنوان پایه
 • انتخاب زمان مناسب برای انجام عمل پیوند، زمان مناسب برای پیوند شاخه و پیوند جوانه با یکدیگر متفاوت است.

برای پیوند آلبالو در نهالستان برتر نهال، ابتدا بذر آلبالو تلخ کاشت شده و بعد از یکسال که نهال به اندازه کافی رشد کرد در برج ۵ و ۶ اقدام به پیوند آلبالو می‌کنند، برای پیوند پیوندک‌ها از درخت مادر که باردهی خوبی دارد و نژاد برتر می‌باشد، انتخاب شده و سپس پیوند زن جوانه‌ها را به پایه نهال یپوند می‌زند، بعد از یکسال دیگر نهال آماده انتقال و کاشت در باغ خواهد بود.

برای پیوند درختان سن بالا نیز در برج ۵ و ۶ می‌توان اقدام به پیوند نهال آلبالو نمود، و به همین ترتیب پیوندک از باغ مادری تهیه شده و سپس توسط پیوند زن به درخت پیوند زده می‌شود.

خواص و ویتامین‌های موجود در آلبالو

از مهم‌ترین خواص میوه‌ی آلبالو خونساز بودن آنها است، این میوه­ها به واسطه‌ی داشتن مقادیر زیاد آهن خون ساز هستند و به تصفیه‌ی خون کمک می­کنند، میوه‌ی آلبالو سرشار از آنتی اکسیدانهای مفید بوده و با داشتن ویتامین C به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می­کند، مصرف این میوه به افراد دیابتی و دارای فشار خون مزمن توصیه می­شود چرا که می­تواند قند و فشار خون بالا را کنترل کند.

بهترین آلبالو جهان

بهترین آلبالو در جهان چه آلبالویی می‌تواند باشد، بهترین آلبالو دارای چه ویژگی­هایی است؟ بهترین آلبالو را باید از نظر مصرف کنندگان و از نظر باغداران به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد.

بهترین آلبالو از نظر مصرف کنندگان رقمی است که خوش طعم باشد و طعمی ترکیبی از ترش و شیرین داشته باشد، البته هستند افرادی که آلبالو را با طعم ترش می‌پسندند و از طرفی دانه‌های درشت داشته و مدت بیشتری بتوان آنها را در یخچال منزل نگهداری کرد.

از نطر باغداران بهترین آلبالو جهان دارای شرایط زیر است:

 • در برابر ابتلا به آفات، بیماری‌ها، خشکی و کم آبی و همینطور شرایط نامساعد محیطی مقاوم باشد. ( بیشتر بخوانید : لیست درختان مناسب مناطق گرم و خشک )
 • پر بارده باشد.
 • زود بازده باشد.
 • رسیدگی و باغداری ساده تری داشته باشد.

امروزه ارقام بسیار مختلفی از انواع نهال آلبالو در جهان تولید شده است که در شرایط آب و هوایی مختلف می­توانند شرایط بالا را داشته و بنابراین به خودی خود بهترین رقم نهال آلبالو در جهان باشند، از جمله: نهال آلبالو مجاری، نهال آلبالو پربار سیکانی، نهال آلبالو خوشه‌ای، نهال آلبالو بوتورمو.

مشخصات یک نهال خوب آلبالو

در صورتی که یک نهال آلبالو را خریده‌اید  یا تصمیم به خرید آن دارید و می‌خواهید از مشخصات نهال آلبالو سالم آن دریابید که آیا این نهال یک نهال خوب است یا خیر باید به شما بگویم مسیر انتخاب نهال را کاملا اشتباه انتخاب کرده‌اید ، یک نهال خوب آلبالو در درجه‌ی اول نهالی است که سالم باشد، سالم بودن و ناقل بیماری نبودن چیزی نیست که به طور چشمی قابل تشخیص باشد به ویژه توسط افراد غیر متخصص مانند اغلب باغداران، باغداران تنها می‌توانند ببینند که آیا نهال شاخه شکسته و آسیب دیده دارد یا خیر در همین حد.

بنابراین یک نهال خوب آلبالو گواهی سلامت دارد، فاکتور دوم برای خوب بودن نهال آلبالو تطابق داشتن با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی شماست، یک نهال آلبالو در یک شرایط آب و هوایی خوب به شمار می­رود اما در شرایط آب و هوایی دیگری ممکن است بدترین نهال به شمار بیاید، در نهایت یک نهال خوب باید دارای شناسنامه باشد تا هم اصالت آن را تایید کند و هم تمام ویژگی‌های مهم در رابطه با باغداری و یا نگهداری آن را به شما بیاموزد.

پرسودترین درخت آلبالو

سود دهی درختان آلبالو تنها به معنی درآمد فروش از میوه‌ی درختان نیست، شما در طول سال‌های قبل از برداشت آلبالو از زمان قبل از کاشت تا زمان برداشت هزینه‌های زیادی را متحمل می­شوید تا درختان به باردهی اقتصادی می‌رسند، حتی پس از رسیدن به باردهی نیز درختان هزینه­های زیادی از آبیاری و هرس گرفته تا کود دهی و هزینه ­های برداشت را متحمل می‌شوید.

برای رسیدن به سود بیش­تر به دنبال ارقام مقاوم باشید، در ضمن ارقام پر بارده و مقاوم می‌توانند سود بیشتری برای باغداران داشته باشند و در نهایت هر درختی که در شرایط مساعد محیطی سازگار با ژنتیک خود کاشته شوند می­توانند بیشترین سود دهی را برای باغداران رقم بزنند.

به طور کلی برخی از ارقام بادهی بیش‌تری نسبت به ارقام دیگر دارند مانند نهال آلبالو مجاری،‌ نهال آلبالو پربارسیکانی، نهال آلبالو مورلو، نهال آلبالو پیش رس، نهال آلبالو گیسی، نهال آلبالو فرانسوی، نهال آلبالو خوشه‌ای

زیر درخت آلبالو چه بکاریم

به طور معمول فاصله‌ی درختان آلبالو در باغات با زمین­های مسطح 4 متر در نظر گرفته می‌شود[ درباره چیدمان درختان بیشتر بدانید]، و مانند ارقام نهال‌ها دیگر خیلی پر شاخه برگ نیست و این مزیت باعث می‌شود که هر باغداری به کاشت گیاهان دیگر در پای درختان وسوسه شود، اما آیا این کار دست است یا خیر و در چه صورت می­توان این کار را انجام داد؟

کاشت گیاهان زراعی می‌تواند سود مطلوبی را در شرایط خاص عاید کشاورزان کنند، در صورتی که آفت و یا بیماری خاصی در باغ یا باغات کناری وجود نداشته باشد و این گیاهان زراعی به عنوان یک میزبان حساس برای آنها به شمار نرود.

به عنوان مثال کاشت سیب زمینی در باغات آلبالو در شرایط آب و هوای سرد و مناطقی که در آن آفت کرم سفید ریشه فعال باشد می­تواند سبب افزایش صعودی این آفت در باغ شده و به درختان شما آسیب وارد کند و حتی کنترل آن ممکن است غیر ممکن شود، بنابراین فروش و سود محدود گیاهان زراعی به قبول این ریسک اصلا نمی‌ارزد، بنابراین در شرایط باغداری تجاری توصیه می‌شود تحت هیچ شرایطی از گیاهان زراعی پای درختان استفاده نشود، اما در سطوح محدود مانند باغچه‌ی منازل کاشت گیاهانی مانند سبزیجات و صیفی جات بلامانع است البته در این شرایط نیز باید طغیان آفت و بیماری‌ها تحت نظر باشد.

از بین نهال‌های مختلف می‌توان ارقام هلو و شلیل را بین نهال‌های آلبالو کاشت کرد، این اتفاق در صورتی می‌افتد که بین نهال‌های آلبالو حداقل فاصله ۶ متر رعایت شود.

دیر گل بودن نژاد آلبالو چه مزیتی دارد

درختان آلبالو به دلیل نیاز سرمایی آلبالو خاصی که دارند در بیشتر مواقع در مناطقی کاشته می­شوند که زمستان طولانی داشته و یا احتمال سرمای دیر رس بهاره در این مناطق وجود دارد، در صورت زود گل بودن شکوفه­ های درختان آلبالو با سرمای سخت یک الی چند روزه مواجه شده که می‌تواند منجر به سرمازدگی شکوفه ­های نهال آلبالو و از دست رفتن مقدار زیادی از محصول در سال شود، این آسیب به حدی می­تواند شدید باشد که حتی محصول یک سال صفر شود، بنابراین دیر گل بودن سبب می­شود درختان پس از سپری شدن آخرین سرما در بهار شکوفه داده و دیگر نگرانی از بابت سرما زدگی شکوفه‌ها وجود نخواهد داشت.

آلبالو اصلاح شده به چه معناست

همانطور که پیشتر نیز بیان شد خاستگاه اصلی درختان آلبالو در نواحی جنوب غربی آسیا و همینطور اروپا بوده و در ایران نیز ارقام وحشی آلبالو به صورت خودرو می­روئیدند، ارقام محلی و بومی آلبالو توانسته‌اند به مرور زمان مقاومت کافی در برابر شرایط نامساعد و آفت را پیدا کنند اما در بسیاری موارد باردهی مطلوبی ندارند، در عوض ارقامی تولید شده‌اند که باردهی بالایی داشته اما به دلیل وارداتی بودن مقاومت کافی در برابر آفت و بیماری‌های بومی را ندارند بنابراین عملیات اصلاحی برای انتقال مقاومت از ارقام بومی به ارقام پر بارده غیر بومی انجام شده و منجر به تولید ارقام اصلاح شده شده است.

خرید نهال آلبالو برای چه استان‌هایی پرسود است

با توجه به پیشرفت علم اصلاح نباتات و تولید ارقام مختلف آلبالو این درخت میوه را در بسیاری از مناطق ایران می­توان کاشت اما به طور کلی این درخت در استان­هایی که توانایی تامین نیاز سرمایی آلبالو را داشته باشند می­تواند بسیار پر سود باشد، در نهایت چنانچه رقم مناسب با شرایط آب و هوایی خاص استان خود را انتخاب کرده و تمام اصول باغداری را به صورت علمی و گام به گام پیش ببرید این درخت در بسیاری از استانها پر سود خواهد بود.

سود و درآمد هر درخت آلبالو چقدر است

قطعا هر باغداری که اقدام به تاسیس باغ آلبالو می کند دوست دارد بداند سود و درآمد حاصل از هر درخت آلبالو چقدر است؟ پاسخ به این سوال خود متاثر از یک سری متغیر هاست که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:
1- رقم آلبالو: سود هر درخت آلبالو به میزان باردهی آن برمی گردد و میزان باردهی درختان آلبالو در درجه اول به ظرفیت ژنتیکی و رقم آلبالو بر میگردد.
2- میزان رسیدگی: میزان رسیدگی به درختان آلبالو شامل هرس، کود دهی و مدیریت آفات و بیماری‌ها تاثیر مستقیم بر روی میزان باردهی درختان داشته و در صورت رسیدگی نکردن مناسب درختان نمیتوانند باردهی ژنتیکی خود را داشته باشند، بنابراین سود درختان آلبالو از این نظر متفاوت خواهد بود.
3- احداث اصولی باغ: در صورتی که باغ اصولی و طبق نیازهای درخت احداث شده باشد سود هر درخت دقیقا مطابق انتظار خواهد بود و در غیر این صورت نباید انتظار بهره‌برداری مفید از درختان را داشت.
4- آسیب صدمات محیطی و زیستی: آفات، بیماری‌ها و شرایط نا مساعد محیطی برروی در آمد حاصل از هر درخت اثر میگذارد.
این ها فاکتورهای موثر بر درآمد هر درخت بود، برای به دست آوردن سود هر درخت باید هزینه‌های انجام شده بر هر درخت شامل هزینه‌ی هرسري کود دهی و سمپاشی را از درآمد هر درخت کسر کنید تا سود به دست‌اید ، در اینجا متوجه میشویم که ارقام مقاوم به دلیل هزینه‌ی کمتر سود بیشتری خواهند داشت.

مشخصات نهال آلبالو استاندارد و سالم

در بسیاری از مواقع بیماری‌های یک نهال آلبالو به صورت فیزیکی قابل مشاهده نیست و تنها افراد متخصص در این زمینه می‌توانند متوجه ان شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که خرید نهال آلبالو را تنها در نهالستان‌های معتبر در کشور انجام دهید. در این صورت مشاوره تخصصی جهت انتخاب بهترین نژاد بر اساس شرایط به شما داده خواهد شد و سلامت تمامی نهال‌ها تضمین می‌شود.
نهال آلبالو سالم دارای برگ‌هایی لوزی شکل است که پس از اتمام رشد میوه‌های خود در اوایل فصل پاییز شروع به تغییر شکل و رنگ خود می‌کند تا نهایتا از شاخه‌ها فرو بریزد. این درخت خودبارور است و به همین دلیل نیازی به کاشت درختی دیگر جهت افزایش گرده افشانی نخواهد داشت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که وجود یک درخت آلبالو می‌تواند در باردهی درختان گیلاس نیز نقش مثبتی داشته باشید. ارتفاع درخت بالغ آلبالو چیزی در حدود ۳ تا ۱۰ متر است و می‌تواند بین ۲۵ تا ۳۵ سال باردهی داشته باشد.

نکته مهمی که باید درباره درخت آلبالوی سالم بدانید این است که این درخت ریشه‌های بسیار سطحی دارد که زیاد در عمق خاک نفوذ نمی‌کند، مهم است که لایه سطحی خاک از حاصلخیزی مناسبی برخوردارد باشد [بخوانید: حاصلخیزی خاک به چه عواملی بستگی دارد].
نکته مهمی که باید درباره درخت آلبالوی سالم بدانید این است که این درخت ریشه‌های بسیار سطحی دارند که خیلی درخاک رشد نمی‌کنند. این مساله باعث شده تا نیاز بیشتری به آبیاری داشته باشند و هرگونه کم کاری در این زمینه بر روی باردهی درخت تاثیر منفی بگذارد. لذا ریشه کم عمق و میوه کم در اثر آبیاری اشتباه، نشان از بیماری درخت ندارد و نکته‌ای عمومی در میان تمام نهال‌هاست.

کدام آلبالو‌ها نیاز به گرده افشانی دارند

همه‌ی ارقام آلبالو بدون گرده افشانی باردهی خوبی خواهند داشت، ولی با گرده افشانی صحیح و اصولی باردهی آلبالو افزایش پیدا می‌کند. برای اینکه گرده افشانی در باغات آلبالو به میزان مناسب انجام شود و باردهی کامل صورت بگیرد بهتر است در بین درختان آلبالو بارده به ازای هر ده درخت بارده یک رقم گرده افشان نیز کاشته شود، انتخاب رقم گرده افشان کار تخصصی بوده و باید با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه‌ی شما و همینطور زمان گلدهی رقم بارده انتخاب شود،.

به هر حال زمان باز شدن گل‌های درختان بارده و گل‌های درختان گرده افشان باید با هم مطابقت داشته باشد تا گرده­ها در زمان درست آزاد شوند و از طرفی ارقام گرده افشان نیز باید در برابر سرمای دیر رس بهاره مقاوم باشند در صورتی که ارقام بارده مقاومت داشته باشند اما ارقام گرده افشان مقاومت نداشته باشند سبب می‌شود شکوفه­های رقم گرده افشان در بهار از بین رفته و باردهی درختان آلبالو با مشکل مواجه شود.

نکته‌ی دیگری که در کاشت ارقام گرده افشان باید در نظر داشت سالم بودن ارقام گرده افشان است، در نظر داشته باشید که بیمار بودن یا آفت زده بودن ارقام گرده افشان به همان اندازه خسارت زا هستند که در مورد درختان بارده گفته شد.

پربارترین نژادهای آلبالو کدام هستند

میزان باردهی از یک جهت ژنتیکی بوده و از سویی دیگر به شرایط محیطی بستگی دارد، شما می­توانید درختانی را در نظر بگیرید که در شناسنامه‌ی نهال به عنوان رقم پر بارده شناخته شده‌اند اما در صورتی که در شرایط نا مساعد محیطی کاشته شوند و یا به اندازه‌ی کافی رسیدگی نشده یعنی کود دهی و آبیاری به موقع انجام نشود و آفات و بیماری‌های آنها کنترل نشود باردهی آنها حتی از یک رقم کم بارده نیز کمتر است.

نکته‌ی دیگری که بر میزان باردهی درختان آلبالو اثر دارد میزان مقاومت آنها است، به جرات باید گفت پیوند زدن ارقام پر بارده بر روی پایه‌های مقاوم می­تواند باردهی بهتری را رقم بزند نسبت به رقم پر بارده بذری و بنابراین در جستجوی ارقام پر بارده به دنبال ارقام پر بارده مقاوم باشید تا هیچ عاملی نتواند میزان باردهی آنها را تهدید کند.

به جرئت می‌توان گفت که آلبالو مجاری یکی از پربارترین ارقام نهال آلبالو می‌باشد، دومین گزینه بین آلبالوها آلبالوی پربارسیکانی و آلبالو خوشه‌ای و همچنین ارقامی مانند نهال آلبالو موند مورنسی، نهال آلبالو کلریس 16، نهال آلبالو فرنگی، نهال آلبالو اسرائیلی می‌باشد.

روش‌های تکثیر نهال آلبالو (تفاوت آلبالو بذری و آلبالو پیوندی)

تکثیر نهال آلبالو به شیوه­های جنسی و غیر جنسی انجام می‌شود، تکثیر به شیوه‌ی جنسی با تولید بذر از رقم مورد نظر انجام می­شود در این شیوه باید نسبت به انتخالب رقم گرده افشان نیز حساسیت به خرج داد چرا که با گرده افشانی قطعا مقداری در ویژگی‌های رقم آلبالو تغییر ایجاد می­شود.

اما تولید نهال به شیوه‌ی بذری کمی زمان بر بوده و این کار بهتر است به وسیله‌ی نهالستان­ها صورت بگیرد، انجام تکثیر نهال آلبالو به شیوه‌ی بذری توسط باغداران ممکن است همیشه موفقیت آمیز نبوده و زمان بر هم باشد، ارقام آلبالو بذری معمولا مقاومت خوبی در برابر شرایط نامساعد محیطی از خود نشان می­دهند اما ممکن است بسته به رقم از باردهی خوبی برخوردار نباشند، در صورتی که بخواهید ارقام پر بارده و زود بازده و اقتصادی را به شیوه‌ی بذری تکثیر کنید این ارقام ممکن است در شرایط نامساعد محیطی و یا خسارت آفات و بیماری‌ها مقاومت خوبی از خود نشان ندهند.

روش دوم تکثیر روش به صورت غیر جنسی و با استفاده از پیوند زدن است، در این روش از پایه‌های بذری و مقاوم برای پیوند زدن ارقام حساس اما پر بارده استفاده می‌شود، بنابراین حاصل نهال پر بارده و مقاوم خواهد بود که برای باغداران که قصد احداث باغ تجاری دارند بسیار مناسب است.

مزایای احداث باغ آلبالو

در باب بررسی مزایای احداث باغ آلبالو باید به بازار آلبالو و همینطور مزایای باغداری این درختان اشاره کرد.

 • بازار پسندی بالا: آلبالو میوه‌ای است که تنها مصرف تازه خوری نداشته و از میوه‌ی این درختان به طور عمده در تهیه‌ی شربت تابستانی، مربا و کمپوت نیز استفاده می­شود، بنابراین کارخانجات صنایع غذایی از طرفداران بزرگ این میوه بوده و عمده فروش این محصول می‌تواند به کارخانجات باشد، از طرفی میوه آلبالو مصرف خشکبار نیز داشته و از کودکان تا بزرگسالان مصرف میوه‌ی خشک این درخت را دوست دارند.
 • باغداری:درختان آلبالو نیاز زیادی به هرس نداشته و در صورت کاشت ارقام مقاوم این درختان نیاز به سم پاشی زیادی نیز نخواهند داشت، تنها راه بهره‌برداری اقتصادی از این درختان این است که اصول اولیه‌ی احداث باغ در آنها رعایت شود.
 • برداشت میوه: درست است که انبار مانی میوه‌ی این درختان نسبت به بسیار‌ی میوه های دیگر پایین تر است اما در نظر داشته باشید که این میوه­ها مصرف خشک، شربت و مربا نیز داشته و میوه­ها هدر رفت ندارند، از طرفی برداشت میوه از این درختان با دست نیز قابل انجام است چرا که این درختان به طور معمول ارتفاع قدی زیادی ندارند.

بهترین نژادهای آلبالو کدام اند؟

در بررسی ویژگی بهترین نژادهای آلبالو باید به نکات زیر توجه داشت:

 • بهترین نژاد آلبالو در درجه اول مقاوم­ترین آنها است.
 • در درجه دوم بهترین نژاد آلبالو زود بازده­ترین و پر بارده­ترین آنها است
 • سومین فاکتور برای بهترین نژاد آلبالو این است که میوه­هایی درشت و خوش طعم با بازار پسندی بالا تولید کند.

در نظر داشته باشید که نژاد تنها بخشی از راه رسیدن به سود مناسب را برای شما تامین می کند و عمده تاثیر در رسیدن به سود مورد نظر شما انتخاب رقم مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی شما و همینطور میزان رسیدگی کافی به درختان است که می­تواند توانایی­های ژنتیکی درختان را از حالت بالقوه به حالت بالفعل تبدیل کند، بهترین نژاد آلبالو در حال حاضر در کشور ایران، آلبالو مجاری، پربارسیکانی، بوتورمو، خوشه‌ای، آلبالو استار، آلبالو مورلو، نهال آلبالو گوشواره ای، نهال آلبالو متنور، نهال آلبالو پیش رس می‌باشد.

همان طور که قبلاً هم گفته شده یک نژاد خوب آلبالو در صورتی باردهی خوبی خواهد داشت که در خاک مناسب کاشت شده باشد و تمام عناصر غذایی به درخت برسد، بخصوص پتاسیم، فسفر، نیتروژن، و بسیاری از ریز مغذی‌های دیگر مانند آهن.

برتر نهال مرکز فروش نهال آلبالو

یکی از معتبرترین مراکز فروش نهال در کل کشور برتر نهال است، برتر نهال با داشتن سال‌ها تجربه و برخورداری از تیم مجرب و متخصص در زمینه‌ی تولید نهال توانسته ارقام مقاوم و با کیفیت و همینطور پربار آلبالو را تولید و در اختیار مشتریان قرار دهد.

مهم‌ترین مرحله در احداث باغ آلبالو خرید نهال متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی مورد نظر شما است، برتر نهال این مزیت را در اختیار مشتریان قرار داده که مشتریان از زمان قبل از احداث باغ و در زمان انتخاب نهال مناسب تا زمان پس از احداث باغ می­توانند از مشاوره رایگان با کارشناسان با تجربه برخوردار بوده و بهترین انتخاب را داشته و احداث باغ را با رعایت تمام اصول علمی انجام دهند.مشاوران برتر نهال از صفر تا صد احداث باغ را به شما به صورت رایگان آموزش خواهند داد، شما یک زمین خالی [زمین خالی داریم چی کاشت کنیم] دارید می‌خواهید باغ احداث کنید و هیچ سررشته‌ای در رابطه با باغ ندارید هیچ جای نگرانی نیست فقط کافیه با کارشناسان برتر نهال تماس بگرید و گام به گام با طبق آموزش‌های کارشناسان پیش برید.

برتر نهال دارای تمام مجوزهای لازم از ارگانهای مربوطه بوده و برای نهال‌هایی که در اختیار مشتریان قرار می‌دهد گواهی سلامت و شناسنامه اصالت نهال دریافت کرده است علاوه بر این موارد برتر نهال بستر مناسب و امن خرید اینترنتی را فراهم کرده و به مشتریان این امکان را می‌دهد که بتوانند مراحل مشاوره و خرید نهال را از راه دور و به صورت تلفنی یا اینترنتی انجام دهند و حتی پرداخت خود را در امن‌ترین شرایط ممکن در بستر اینترنت انجام دهند، کارشناسان برتر نهال پس از فروش نهال باغدداران را رها نکرده و ایشان را حتی در کاشت درختان و پس از آن نیز راهنمایی خواهند کرد.

احداث باغ آلبالو | مشاوره رایگان

به منظور احداث باغ آلبالو در ابتدا باید هدف خود را به طور واضح مشخص کنید، باغداری به شیوه‌ی سنتی تنها با تکیه بر مبانی سنتی باغداری در ابتدای احداث باغ دغدغه خاصی ندارد، باغداران با مشورت گرفتن از یکدیگر اقدام به خرید نهال کرده و طبق شیوه‌های قدیمی باغ خود را احداث می­کنند اما بعد از چند سال صرف هزینه و باغداری متوجه می‌شوند آن سود مورد انتظار را به دست نیاورده‌اند.

اما افرادی که قصد احداث باغ با هدف کسب سود بیش­تر را دارند به خوبی می‌دانند که باید این کار را به طور علمی و با تکیه بر شیوه­های مدرن انجام دهند، باغداری مدرن پس از احداث باغ آغاز نمی­شود بلکه با آنالیز اطلاعات محل احداث باغ آغاز شده و تا پایان باردهی اقتصادی درختان ادامه دارد.

بنابراین اگر قصد کسب سود حداکثری از احداث باغ آلبالو را دارید باید این کار را به شیوه‌ی علمی و مدرن انجام دهید، قطعا اطلاعات شما در این مورد محدود بوده و نمی­توانید همه‌ی اطلاعات مورد نیاز را آنالیز کنید، بنابراین چنانچه قصد احداث باغ آلبالو مدرن و اصولی را دارید می­توانید از مشاوران ما راهنماییهای لازم را دریافت نمایید اما به طور خلاصه اطلاعات کلی و عملیات ضروری که برای احداث باغ اصولی آلبالو لازم است بدانید در اختیار شما قرار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید : مشاوره احداث باغ

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال