نهال زغال اخته ✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال زغال اخته

خرید نهال زغال اخته

یکی از میوه های تجاری و پرسود برای کشاورزان زغال اخته است، نهال زغال اخته دارای نژادهای گوناگون بوده و در مناطق مختلف کشور می‌توان باغ آن را احداث کرد، برای خرید مستقیم و بدون واسطه نهال زغال اخته اصلاح شده می‌توانید به سایت اینترنتی مراکز معتبر مراجعه کنید، این مراکز چون مجوز رسمی خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده اند بنابراین مسئولیت محصولات عرضه شده را بر عهده دارد از این رو تمامی نهال‌های عرضه شده دارای کارت گارانتی، کارت سلامت و کارت قرنطینه است، شما در صورت خرید اینترنتی نهال زغال اخته را با بسته بندی های معتبر و درست در زمان تعیین شده نهال زغال اخته را تحویل خواهید گرفت.

انواع نهال زغال اخته

انواع نهال زغال اخته شامل نهال زغال اخته محلی، نهال زغال اخته فومینا، نهال زغال اخته فلوریدا‌ و نهال زغال اخته سیاه در نهالستان برتر موجود می‌باشد. در بخش زیر هر یک از این ارقام به صورت مفصل توضیح داده شده است برای مطالعه بیشتر و خرید به بخش زیر مراجعه شود.
ویرایش شده


سوالات متداول

در تمامی مراحل تمامی مجموعه برتر نهال پشتیبان شما کشاورزان و باغداران عزیز خواهد بود و در هر زمان و لحظه‌ای که شما خواهان کمک و راهنمایی باشید می‌توانید از مشاوره کاملا رایگان ارائه شده از سمت نهالستان برتر نهال بهره ببرید و در واقع می‌توان گفت که ارائه راهنمایی از سمت کارشناسان خبره و مجرب برتر نهال کاملا به شما عزیزان بستگی خواهد داشت چرا که مشاوران برتر نهال با دانش به روز در زمینه کشاورزی در هر زمان و لحظه‌ای آماده راهنمایی به شما عزیزان خواهند بود.

در تمامی مراحل تمامی مجموعه برتر نهال پشتیبان شما کشاورزان و باغداران عزیز خواهد بود و در هر زمان و لحظه‌ای که شما خواهان کمک و راهنمایی باشید می‌توانید از مشاوره کاملا رایگان ارائه شده از سمت نهالستان برتر نهال بهره ببرید و در واقع می‌توان گفت که ارائه راهنمایی از سمت کارشناسان خبره و مجرب برتر نهال کاملا به شما عزیزان بستگی خواهد داشت چرا که مشاوران برتر نهال با دانش به روز در زمینه کشاورزی در هر زمان و لحظه‌ای آماده راهنمایی به شما عزیزان خواهند بود.

زمان ارسال تمامی محصولات ارائه شده از سمت نهالستان برتر نهال و همچنین محصولات پیش خرید شده و نهال‌های خریداری شده از برتر نهال به مشتریان و خریداران عزیز کاملا بستگی خواهد داشت چرا که شما عزیزان تعیین کننده زمان ارسال محصولات خواهید بود و نهالستان برتر نهال مسئولیت ارسال محصولات در زمان مقرر شده از سمت شما دوستان و کشاورزان عزیز را دارد و برای اثبات این امر در هنگام خرید نهال فاکتور فروش را نیز به شما عزیزان ارائه میدهد پس با خیالی آسوده اقدام به خرید نهال زغال اخته نمایید.

نحوه ارسال نهال زغال اخته نیز همانند سایر نهال‌های ارسال شده از نهالستان برتر نهال با بسته بندی با دستگاه‌های روز دنیا به متدهای جدید خواهد بود به گونه‌ای که نهال مذکور از ابتلا به هر گونه بیماری در امان باشد و مصون بماند و بعد از بسته بندی نهال زغال اخته به روش‌های مختلف چون استفاده از شرکت‌های کالارسان و یا در صورت لزوم استفاده از ماشین‌های دربستی و یا پست پیشتاز ارسال خواهد شد و به دست مشتریان عزیز در زمان مقرر خواهد رسید.

باغدارن و مشتریان عزیز می‌توانند به طریق و راه‌های مختلف اقدام به سفارش نهال زغال اخته و یا هر نهال میوه و یا زینتی دیگر مورد نظر خود از نهالستان برتر نهال نمایند یکی از این روش‌ها مراجعه به وب سایت یا صفحه اینترنتی برتر نهال و خرید اینترنتی نهال زغال اخته خواهد بود و از دیگر روش‌ها برای سفارش و خرید نهال از برتر نهال تماس با شماره‌های این مجموعه و خرید و یا استفاده از مشاوره کاملا رایگان ضمن خرید است و روش سوم مراجعه حضوری خواهد بود و استفاده از هر کدام از این روش‌ها کاملا بستگی به شرایط و میل و رغبت شما عزیزان خواهد داشت.

به طور کلی می‌توان گفت که برای کاشت قریب به اتفاق نهال‌ها می‌بایست از نهال‌های یک تا دوساله استفاده نمود اما بهتر است قبل از انتخاب نهال از سالم و استاندارد بودن نهال خود اطمینان کامل حاصل فرمایید.

پرفروش‌ترین نهال رغال اخته را محبوب‌ترین نهال زغال اخته معیین خواهد نمود و البته منظور از محبوب‌ترین نهال زغال اخته پربار‌ترین این نهال خواهد بود و البته از جمله محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نهال زغال اخته عبارت است از نهال زغال اخته فلوریدا و نهال زغال اخته فومنیا.

نهال زغال اخته رو بیشتر بشناسید

نهال زغال اخته که از آن با نام‌های گیلاس کرنلی، کرنل، سوریت و یا داگوود خوراکی یاد می‌شود نهالی است برگریز و بسیار زیبا و به طور بسیار قابل توجهی زینتی و سازگار با شرایط اقلیمی مختلف است و می‌توان آن را در ردیف درختچه‌های خزان‌کننده و یا نهال‌های کوچک قرار داد.

نهال زغال اخته درخت کوچکی است که مورد علاقه چند فصلی است و همچنین در اواخر فصل زمستان تا اوایل فصل بهار انبوهی از خوشه‌های گرد کوچک از گل‌های ریز و زرد روشن روی شاخه‌های برهنه باز می‌شوند و برای چند هفته باقی می‌مانند و در ضمن باید بدانید که پس از خود نمایی شکوفه‌های زیبا میوه‌های جذاب قرمز براق و گیلاس مانند و خوراکی در اواسط فصل تابستان ظاهر می‌شوند و ممکن است از این میوه‌ها برای شربت و کنسرو استفاه شود.

بوته این درخت گلدار کوچک تا متوسط دارای برگ‌های سبز تیره بیضی شکل است که در فصل پاییز  به رنگ بنفش در می‌آیند و قبل از ریختن روی زمین و نمایان شدن پوست خشن، قهوه‌ای پر رنگ و لایه بردار خواهند بود درختی با چشم انداز سخت با زیبایی فوق العاده.

این درختچه خزان کننده متوسط تا بزرگ یا درخت کوچکی است که به ارتفاع 5 تا 12 متر رشد می‌کند با شاخه‌های قهوه‌ای تیره و شاخه‌های مایل به سبز برگها متقابل 4 تا 10 سانتی متر طول و 2 تا 4 سانتی متر پهن با شکل بیضی تا مستطیلی و یک حاشیه کامل هستند گل‌ها کوچک هستند قطر 5 تا 10 میلی متر با چهار گلبرگ زرد که در دسته‌های 10 تا25  تایی با هم در اواخر فصل زمستان بین فوریه ومارس در انگلستان بسیار قبل از ظاهر شدن برگ‌ها تولید می‌شوند این میوه به شکل دروچه قرمز مستطیلی به طول 2 سانتی متر و قطر 1.5 سانتی متر است که حاوی یک دانه است.

ارقام مختلف نهال زغال اخته به سبب زیبایی چشم نواز و خیره کننده توانسته‌اند برنده جایزه شایستگی باغبانی انجمن سلطنتی باغبانی در سال 2017 میلادی شده‌اند که از جمله این نهال‌های زغال اخته می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • آئوریا: برگ‌ها و گل‌های زرد با میوه‌های قرمز زیبا
 • واریجاتا: برگ‌های متنوع و رنگارنگ با گل‌های زرد رنگ و میوه‌های قرمز خیره کننده
 • گلدن گوری: گل‌های زرد فراوان با توت‌های قرمز براق.

میوه‌های زغال اخته به شکل توت قرمز هستند وقتی بر روی نهال بالغی شوند و می‌رسند شباهت زیادی به توت‌های قهوه دارند و در اواسط تا اواخر تابستان می‌رسند و همچنین این میوه نیز خوراکی است همان طور که در اروپای شرقی، انگلستان و بریتیش کلمبیا و به طور کلی سراسر جهان استفاده می‌شود، هنگامی که زغال اخته می‌رسد میوه قرمز یاقوتی تیره یا زرد روشن است.

میوه زغال اخته بالغ شده و یا به اصطلاح رسیده طعم اسیدی دارد که بهتر است به عنوان مخلوطی از زغال اخته و آلبالو توصیف شود و عمدتا برای تهیه مربا استفاده می‌شود و همچنین در کشور آذربایجان برای تهیه ترشی، افزودن به برنج و یا نوشیدنی استفاده زیادی می‌شود و در ضمن خوب است بدانید که در ارمنستان از زغال اخته برای تهیه شربت استفاده می‌شود.

گل‌های زرد نهال زغال اخته در اوایل فصل بهار و قبل از بیرون آمدن برگ‌ها ظاهر می‌شود و همچنین میوه‌های قرمز در اواسط تابستان رشد می‌کنند و بالغ می‌شوند در درختان زغال اخته بالغ پوست آن‌ها پوسته پوسته و لایه بردار است و در ضمن خوب است بدانید که این گیاه مقاومت بسیار خوبی در برابر بیماری آنتراکنوز و حشره‌خوار دارد و البته نا گفته نماند که این درختچه یا درخت کوچک بومی اروپای مرکزی و جنوبی و همچنین قسمت غرب آسیا است.

نهال بالغ زغال اخته می‌تواند تا ارتفاع 450 تا 750 سانتی متر و عرض 360 تا 600 سانتی متر رشد نماید و همچنین خوب است بدانید که این نهال زیبا و محسور کننده عاشق آفتاب کامل و نیمه سایه است و بهتر است در خاک‌هایی با رطوبت متوسط و با زهکشی خوب رشد کند و در ضمن باید بدانید که خاک‌های مرطوب و غنی از ارگانیک را ترجیح می‌دهد.

به طور کلی می‌توان گفت که نهال رغال اخته ایده‌آل به عنوان یک گیاه نمونه و پربار و یا به عنوان پرچین و یا صفحه نمایش به خصوص برای طراحی مناظر باغ‌ها و کلبه‌ها خواهند بود و همچنین نگهداری اندک و کم توقع بودن این نهال سبب شده تا باغدارن بسیاری برای کاشت این نهال بسیار استقبال کنند و البته خوب است بدانید که این نهال مقاوم در برابر آهو و به طور کلی عاری از آفات و بیماری است.

زغال اخته که به لاتین به آن cornus گفته می‌شود به معنای شاخ است و این به طور مستقیم به سختی چوب اشاره داردو نام لاتین برای کلمه نر نیز است و این به عدم وجود میوه در نهال‌های جدید برای چندین سال اشاره دارد و همچنین این نام رایج به میوه‌های قرمز روشن اشاره دارد که شبیه سنگ قیمتی هستند.

مشخصات کلی زغال اخته به ترتیب زیر است

 • گل‌های زرد در اواخر فصل زمستان و یا اوایل بهار
 • پوست لایه بردار
 • برگ‌های سبز تیره و براق
 • میوه‌های قرمز زیتونی و یا قرمز و بورگاندی در اواسط تابستان
 • شاخ و برگ‌های پاییزی ترکیبی از سبز و زرد با رنگ بنفش مایل به رنگ قرمز

چرا باید نهال زغال اخته کاشت

مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین دلیل برای کاشت نهال زغال اخته سودآوری بسیار بالا و قابل توجه این نهال و ارقام و اقسام گوناگون و مختلف آن خواهد بود و در واقع می‌توان گفت که هر چه که یک نهال پربارتر باشد به تبع سودآوری بیشتری خواهد داشت و استقبال کشاورزان برای کاشت آن نهال نیز به مراتب بیشتر خواهد بود و از آنجا که نهال زغال اخته یک نهال پربار و بسیار تجاری است به نظر می‌رسد که کاشت این نهال بسیار به صرفه و اقتصادی خواهد بود.

وجود مزیت‌های بی‌شمار در نهال زغال اخته و کارایی بسیار زیاد این نهال و همچنین پربار و پرفروش بودن و سودآوری بسیار بالا و چشم گیر نهال زغال اخته سبب شده تا عموم مردم و باغداران به یکی از طرفداران کاشت نهال زغال اخته در باغ و یا حتی باغچه خانه‌های خود تبدیل شوند.

قیمت نهال زغال اخته بر چه اساسی تعیین می‌شود

شاید تا به اکنون نیز این سوال برای شما ایجاد شده باشد که قیمت نهال به خصوص نهال زغال‌‌اخته بر چه اساس تعیین می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که قیمت گذاری نهال‌ها به چند عامل بستگی خواهد داشت که اولین عامل انتخاب و خرید از نهالستان‌های مشخص خواهد بود و در واقع می‌توان گفت که انتخاب یک نهالستان می‌تواند میزان قیمت یک نهال را مشخص نماید چرا که نهالستان را می‌توان به دو دسته تولید کننده و مصرف کننده تقسیم نمود.

اگر انتخاب شما عزیزان برای خرید نهال، نهال‌ فروش‌ها باشد چون این نهالستان‌ها خود تولید کننده نهال‌های ارائه شده نیستند پس می‌بایست انتظار داشت که قیمت نهال‌های ارائه شده از سمت این نهالستان‌ها به باغداران گرامی با چند برابر قیمت رایج در نهالستان‌های تولید کننده خواهد بود چرا که این مراکز نقش واسطه گر را ایفا می‌کنند و برای سود بیشتر در هنگام فروش نهال قیمت بالاتری را عنوان می‌کنند.

اما این در حالی است که در نهالستان‌های تولید کننده چون نهالستان برتر نهال خود تولید کننده و پرورش دهنده نهال‌های ارائه شده به باغداران و مشتریان خود است با قیمت‌های مناسب‌تر و مقرون به صرفه‌تر برای نهال‌ها روبرو خواهید بود پس اگر نقش واسطه گر را در این میان حذف نمایید می‌توانید با بهترین و مقرون به صرفه‌ترین قیمت نهال زغال اخته و دیگر نهال‌های مثمر و بی ثمر روبرو شوید.

برخی از ارقام نهال‌ها به خاطر کمیباب بودن با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند، همچنین برخی از ارقام نهال‌ها به خاطر هزینه تولید بیش‌تر قیمت بالاتری نسبت به سایر ارقام می‌تواند داشته باشد.

نکات خرید نهال زغال اخته

بهتر است در هنگام هر گونه خرید نهال از نهالستان‌ها و مراکز فروش نهال نکاتی را رعایت فرمایید تا از این طریق بتوانید میزان باردهی و سودآوری باغ خود را تضمین نمایید و البته شایان ذکر است که از جمله این ویژگی‌ها و معیارها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود پس بهتر است برای آشنایی بیشتر با این ویژگی‌ها و نکات با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

 • ارتفاع از سطح دریا

  برای داشتن یک باغ پربار با سودآوری بالا می‌بایست در هنگام خرید نهال زغال اخته به ارتفاع مناسب از سطح دریا برای کاشت نهال خریداری شده وسازگاری این ارتفاع با ارتفاع از سطح دریا منطقه باغ خود بسیار توجه داشته باشید چرا که این عامل می‌تواند به طور مستقیم و به تنهایی شرایط آب و هوایی و اقلیمی و همچنین میزان رطوبت موجود در خاک و هوا را تحت تاثیر خود قرار دهد و البته خوب است بدانید که نهال زغال اخته برای رشد بهتر و بروز بهترین عملکرد خود نیاز به کاشت در ارتفاع از سطح دریایی در حدود 1500 متر دارد.

 • نوسانات دمایی

  همان طور که گفته شد نهال زغال اخته یا همان گیلاس کرنلی بومی جنوب اروپا و آسیا است و به سبب عادت گسترش و زودرس بودن بسیار مورد توجه است و در واقع می‌توان گفت که نهال زغال اخته معمولا آب و هوای نیمه گرم و خشک را ترجیح می‌دهد و می‌تواند در انواع خاک‌ها و محدوده‌های دمایی رشد نماید به همین سبب در اکثر نقاط جهان به خصوص مناطق مدیترانه‌ای می‌توان نهال برگریز زغال اخته را مشاهده نمود.

  همان طور که گفته شد نهال زغال اخته بسیار مقاوم است و می‌تواند خود را به هر گونه شرایط آب و هوای و اقلیمی سازگار نماید و همچنین خوب است بدانید که نهال زغال اخته به نهالی چهار فصل شهرت دارد و از این رو به راحتی می‌توان حدس زد که این نهال می‌تواند نوسانات دمایی و هرگونه شرایط اقلیمی را دوام بیاورد و به رشد و نمو خود ادامه دهد و البته شایان ذکر خواهد بود که این به معنای آن نیست که نهال زغال اخته و گونه‌های مختلف آن نیاز به رسیدگی نخواهد داشت.

  طبق آنچه گفته شد نهال زغال اخته به راحتی می‌تواند هر گونه تغییرات دمایی را تاب بیاورد اما باید بدانید که این نهال برای این که بتواند میوه‌های قرمز رنگ تولید نماید نیاز دارد تا هر روز به مدت حداقل 6 ساعت در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد و همچنین خوب است بدانید که این نهال بردبار و مقاوم می‌تواند تا منفی 30 درجه سانتی گراد تا 39 درجه سانتی گراد را تاب بیاورد و به حیات خود ادامه دهد و البته لازم به ذکر است که نیاز سرمایی این نهال 2300 تا 2800 ساعت در دمای منفی 10 درجه سانتی گراد است.

 • میزان بارش

  زغال اخته نهالی بسیار مقاوم است و می‌تواند هر گونه شرایط را بردباری نماید ولی برای رشد مناسب و مطلوب خود نیاز به رطوبت و آبیاری هفتگی دارد و از این رو می‌توان حدس زد که این نهال برای رشد نیاز اندکی به آبیاری دارد و همچنین می‌توان گفت که این نهال به 400 تا 500 میلی متر بارش خواهد داشت و البته نکته قابل توجه این است که بارندگی اگر در زمان باردهی نهال اتفاق بیفتد می‌تواند موجب بیماری‌های قارچی و باکتریایی شود.

  پس بهتر است در این زمان اگر بارندگی رخ داد میزان آبیاری را تغییر دهید تا سطح خاک بیش از حد خیس و مرطوب نشود تا ریشه‌ها دچار مشکل پوسیدگی شوند و همچنین می‌توان گفت که در صورت وجود مه نیز می‌بایست این زمان آبیاری نیز تغییر نماید بیشتر از هفت روز درخت را برای آبیاری منتظر نگه دارید

 • بافت خاک

  نهال زغال اخته علاوه بر این که می‌تواند در هر نوع شرایط آب و هوایی به راحتی به رشد و نمو خود ادامه دهد می‌تواند در هر نوع خاکی نیز دوام بیاورد و در واقع می‌توان گفت که این نهال می‌تواند در انواع خاک رشد کند اگر چه این نهال به نمک حساس است بنابراین به ندرت در نزدیکی دریا می‌توان به تماشای این نهال خیزه کننده نشست.

  نهال زغال اخته را می‌توان در خاک رس کاشت اما میزان قلیایی بودن خاک را باید قبل از کاشت نهال زغال اخته را آنالیز نمایید تا از میزان آن اطمینان حاصل نمایید و در واقع خوب است بدانید که برای کاشت نهال زغال اخته لازم است که میزان اسیدی بودن خاک 6.0 و میزان قلیایی آن 8.0 و در نهایت میزان خنثی بودن آن نیز 6 تا 8 باشد و همچنین خوب است بدانید که می‌توانید مواد آلی آهکی مانند گردو غبار سنگ آهک را برای کربنات کلسیم را هر چند یک بار در طول سال اضافه کنید تا به تعادل سطح اسیدیته خاک کمک نماید.

  زمین ایده آل برای کاشت نهال زغال اخته می‌بایست بین 60  تا 80  درصد ماسه با 20 تا 40 درصد رس باشد چرا که این امر به حفظ رطوبت کمک می‌کند و در عین حال مواد مغذی مانند فسفر و پتاسیم و روی، آهن و مس را تامین می‌کند.

  خاکی که نهال زغال اخته در آن کاشته می‌شود باید زهکشی خوب و عمیقی داشته باشد و همچنین باید گفت که این نهال زیبا و محسور کننده خاک کمی مرطوب را دوست دارد و البته این به معنای خیس بودن همیشگی بستر خاکی نهال زغال اخته نخواهد بود چرا که این امر می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه و از بین رفتن نهال زغال اخته و یا واریته‌های گوناگون و مخالف آن شود.

  نهال زغال اخته برای رشد بهتر نیاز به مواد مغذی و آلی دارد و البته این میزان نباید بیش از اندازه و زیاد باشد و از این رو بهتر است در مناطقی که کودهای گیاهی و حیوانی کوجود است نیازی به کود نیست اما اگر کود حیوانی و گیاهی در دسترس ندارید می‌توانید خاک را به عنوان 10-10-10 ترکیب و کودهای مغذی که در ترکیب خود عنصر نیتروژن را دارد استفاده نمایید و همچنین خوب است بدانید که بهترین زمان برای کود دهی اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار است.

بهترین نهالستان زغال اخته چه ویژگی‌هایی دارد

همان طور که می‌دانید در سرتاسر کشور نهالستان‌های مختلفی وجود دارد و از این رو برای این که بتوان عنوان بهترین را به یک نهالستان اطلاق نمود باید نهالستان مورد نظر ویژگی‌ها و مشخصات معینی داشته باشد و از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به تمیز و عاری از هرگونه بیماری بودن محیط نهالستان و ضد عفونی بودن محیط نهالستان اشاره نمود چرا که تنها در این صورت است که می‌توان از این نهالستان انتظار تولید نهال‌های سالم و عاری از هرگونه آفت و عوامل بیماری زا را داشت و البته از تنها ویژگی و مشخصات بهترین نهالستان نمی‌توان تنها به همین نکته بسنده کرد و از دیگر ویژگی‌ها می‌توان به استقلال در تولید و پرورش نهال‌های مختلف اشاره نمود.

در واقع می‌توان گفت که نهالستان‌هایی که فقط نقش واسطه در بین نهالستان‌های تولید کننده و مصرف کننده‌ها را بازی می‌کنند به طور قطع شایسته دریافت عنوان بهترین نهالستان نخواهند بود و همچنین از دیگر ویژگی‌های بهترین نهالستان می‌توان به تولید نهال‌های سالم و استاندارد با متدهای جدید و روز دنیا اشاره نمود.

البته خوب است بدانید که تمامی این ویژگی‌ها و دیگر مشخصات چون شناخته شدن به عنوان بزرگ‌ترین نهالستان غرب کشور و یا بهره‌مندی از تجربیاتی در حدود یک قرن از دیگر نسل‌ها به سبب تاسیس و فعالیت نهالستان برتر نهال از سال 1310 خورشیدی تا به اکنون را می‌توانید در نهالستان برتر نهال مشاهده نمایید و از این رو می‌توان گفت که نهالستان برتر نهال شایسته دریافت عنوان و لقب بهترین نهالستان در سرتاسر کشور عزیزمان ایران را داراست و به قطع خرید نهال از این نهالستان می‌تواند بهترین گزینه‌ها و امکانات را برای شما عزیزان نیز به همراه داشته باشد.

بهترین زمان خرید نهال زغال اخته چه زمانی است

به طور قطع بهترین زمان خرید نهال زغال اخته هنگامی است که قصد کاشت آن در باغ‌ها و یا حتی باغچه خانه‌هایتان را داشته باشید و به بیان بهتر می‌توان گفت که بهترین زمان خرید نهال زغال اخته را شرایط آب و هوایی شهر و منطقه شما عزیزان مشخص خواهد نمود چرا که امکان کاشت نهال زغال اخته در یخبندان‌های شدید و ییا فصل‌های زمستانی سرد و طولانی مهیا نخواهد بود از این رو بهتر است در اواسط فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار اقدام به خرید نهال‌های مورد نظر خود نمایید.

البته خوب است بدانید که در صورت عدم وجود یخبندان‌ها و زمستان‌های سرد برای سازگاری بیشتر نهال‌ها با بستر خاکی جدید می‌توانید به کاشت این نهال‌ها را در اواخر فصل پاییز نیز اقدام فرمایید چرا که در این هنگام نهال‌ها زمان بیشتری برای ریشه گسترانی در محیط جدید دارند.

شاید خوب باشد که بدانید می‌توانید برای رهایی از تورم روز افزون کنونی شرایط اقتصادی به پیش خرید نهال‌های ارائه و تولید شده از سمت نهالستان برتر نهال نیز بهره ببرید و از این طریق از قیمت مناسب تر برای نهال‌های پربار تولید شده زغال اخته نسبت به قیمت همین نهال‌ها در زمان‌های آینده بهره ببرید.

علت قیمت‌های متفاوت نهال زغال اخته در بین نهالستان‌ها چیست

یکی از دغدغه‌های اصلی و همیشگی کشاورزان میزان قیمت نهال زغال اخته و قیمت‌های بسیار مختلف و گوناگون است و در واقع می‌توان گفت که ویژگی‌ها و خصوصیات بی شماری وجود دارد که می‌توان گفت به طور مستقیم بر میزان قیمت نهال زغال اخته تاثیر می‌گذارد و از جمله این مشخصات اثر گذار می‌توان به پربار بودن و نژادهای مختلف زغال اخته اشاره نمود و در واقع می‌توان گفت که برای تعیین قیمت نهایی نهال زغال اخته بهتر است ابتدا نوع و رقم نهال زغال اخته مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

علاوه بر نوع و رقم نهال زغال اخته انتخاب نوع نهالستان نیز می‌تواند بر میزان قیمت نهال زغال اخته تاثیر بگذارد چرا که دو نوع نهالستان در سطح کشور وجود دارد یک نهالستانی که خود تولید کننده نهال زغال اخته و دیگر نهال‌های مثمر و بی ثمر هستند و از این رو نهال‌هایی با قیمتی بهتر و ارزان‌تر را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد و دیگر نهالستانی است که خود تولید کننده نهال نیست و نقش واسطه گر را میان کشاورز و نهالستان تولید کننده نهال بازی می‌کند.

خرید نهال زغال اخته برای چه استان‌هایی پرسود است

همان طور که گفته شد اگر شرایط لازم و کافی برای رشد بهتر و مطلوب تر نهال‌های زغال اخته را بتوان فراهم نمود می‌توان از سود حاصل از عملکرد فوق العاده نهال‌های پربار زغال اخته بهره برد پس بهتر است بگوییم که خرید نهال زغال اخته برای تمامی استان‌ها به شرط توجه به این نهال مناسب و پرسود خواهد بود.

پس از این رو بهتر است که واریته‌ها و رقم‌های گوناگون نهال زغال اخته را با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی منطقه و همچنین ارتفاع از سطح دریای باغ خود خریداری نمایید تا بتوانید شاهد بهترین و موفق‌ترین عملکرد نهال زغال اخته خود باشید و از پربار بودن نهال خود و میزان سود به دست آمده از این امر نهایت لذت را ببرید.

پربارترین نژاد زغال اخته کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان زغال اخته را مبنای پربازده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال زغال اخته فلوریدا  ۴ تن در هکتار
نهال زغال اخته سیاه ۵ تن در هکتار
نهال زغال اخته فومینا ۵ تن در هکتار
نهال زغال اخته محلی ۴ تن در هکتار

کاشت، داشت و برداشت نهال زغال اخته

برای موفقیت در امر کاشت نهال‌های رغال اخته و اطمینان از پربار بودن نهال‌ها و فراهم نمودن شرایط لازم برای نهال‌ها تا آنها بتوانند به عملکرد حداکثری و رشد مناسب و مطلوب خود دست پیدا کنند لازم است که سه مرحله بسیار حیاتی را به درستی و خوبی پشت سر بگذارید تا از این طریق موفقیت خود را در امر کاشت نهال‌های زغال اخته تضمین نمایید.

البته ما در ادامه این مطلب قصد داریم این سه مرحله طلایی و حائز اهمیت را به طور جامع و کامل مورد بررسی قرار دهیم و تمامی جوانب آن را با دقت مورد سنجش قرار دهیم و همچنین ویژگی‌ها و نکات مورد اهمیت آن‌ها را بیان نماییم پس بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی از این سه مرحله مهم به دست آورید.

اصول کاشت نهال زغال اخته

اولین مرحله از سه مرحله مهم و طلایی مرحله کاشت خواهد بود که به طور حتم کاشت صحیح و مطلوب نهال زغال اخته دارای اصول و قواعدی است و از این رو به نظر می‌رسد که می‌بایست با شناخت و اطلاعات کافی از این قواعد و ویژگی‌ها دست به کاشت نهال‌های زغال اخته زد که ما در ادامه به طور کامل به توضیح این نکات خواهیم پرداخت.

آنالیز خاک قبل از کاشت نهال زغال اخته یک امر ضروری و بسیار حائز اهمیت خواهد بود از دلایل انجام این کار می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

برای تعیین سطح در دسترس بودن مواد مغذی یا نیاز به معرفی آن.

برای پیش بینی افزایش عملکرد، سوددهی و کوددهی چرا که خاک‌های ضعیف همیشه به دلیل عوامل محدود کننده احتمالی افزایش عملکرد را به دلیل کوددهی فراهم نمی‌کنند.

تا مبنای محاسبه کودهی مورد نیاز هر محصول را فراهم کند.

ارزیابی وضعیت هر عنصر مغذی و تعیین همزمان نحوه مدیریت مواد مغذی.

بهبود برنامه‌ریزی اقتصادی و تصمیم‌گیری برای یک کشاورز.

با توجه به محتوای مواد مغذی موجود در خاک به دست آمده از تجزیه و تحلیل خاک و نیازهای یک محصول خاص تعیین میزان کود مورد نیاز برای دستیابی به عملکرد بالا و با کیفیت آسان‌تر است تجزیه و تحلیل خاک با کیفیت بالا اساس برنامه ریزی کوددهی یعنی از چه کود‌هایی با چه مقدار و چه زمانی استفاده شود و در نتیجه کیفیت کل چرخه تولید است که منجر به کیفیت و عملکرد بالا و تصمیمات مدیریتی بهتر مزرعه می‌شود.

به طور قطع آماده سازی باغ برای کاشت نهال زغال اخته توسط کشاورزان بسیار مهم و حائز اهمیت خواهد بود از این رو به نظر می‌رسد که به دست آوردن اطلاعات و دانش کافی و وافی برای این امر لازم و ضروری خواهد بود به همین رو بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا نکات و اطلاعات لازم برای آماده سازی باغ برای کاشت نهال‌های زغال اخته را بیان کنیم و به طور کامل و جامع توضیح دهیم و بررسی نماییم پس با ما بمانید.

اولین نکته حائز اهمیت برای آماده سازی باغ برای کاشت نهال زغال اخته حفر چاله‌هایی با عمق مشخص و معیین برای کاشت نهال‌های زغال اخته در آن‌ها خواهد بود و البته خوب است بدانید که عمق چاله برای کاشت نهال زغال اخته دارای نکاتی است که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

یک سوراخ به اندازه کافی بزرگ حفر کنید تا سیستم ریشه را در خود جای دهد.

نهال زغال اخته ریشه لخت باید در همان عمقی که در ردیف نهالستان وجود دارد یا حداکثر یک اینچ زیر کاشته شود.

برای نهال‌های گلدانی سوراخ را 4 برابر عرض ریشه و یک دوم عمق حفر کنید.

گلدان باید در همان عمقی که در گلدان رشد می‌کند کاشته شود.

نهال زغال اخته مورد نظر را در محل کاشت قرار دهید و با خاک اصلی پر کنید.

نهال را بعد از قرار دادن در حفره و کاشت عمیقا آبیاری کنید تا آب تا ریشه خیس شود.

در زمان کاشت نهال زغال اخته را کود ندهید.

کل منطقه کاشت را مالچ پاشی کنید و برای این امر نیاز است تا مالچ را چند اینچ از تنه دور کنید تا رطوبت در کنار پوست انباشته نشود.

در زمان کاشت نهال زغال اخته هرس لازم نیست.

فواصل کاشت برای تضمین موفقیت رشد مناسب و مطلوب نهال زغال اخته بسیار مهم و حائز اهیمت خواهد بود چرا که در صورت رعایت فاصله در هنگام کاشت این نهال‌ها در یک رقابت شدید با یکدیگر در رسیدن به مواد مغذی و آلی قرار نمی‌گیرند و می‌توانند بهتر و مناسب‌تر به رشد و نمو خود ادامه دهند و باردهی بیشتر و بالاتری داشته باشند.

همچنین خوب است بدانید که فاصله لازم نهال‌های زغال اخته از یکدیگر برای کاشت آن‌ها در زمین‌های مسطح و هموار در حدود 2 تا 2.5 متر خواهد بود تا فضای لازم برای ریشه گسترانی این نهال‌ها فراهم شود اما این میزان فاصله در زمین‌هایی با شیب ملایم در حدود 1.5 تا 2.5 متر خواهد بود اما باید توجه داشته باشید که این میزان فاصله را می‌توان برای مناطق بادگیر نیز در بر گرفت.

نکات داشت نهال زغال اخته

دومین مرحله طلایی و ارزشمند برای موفقیت در به دست آوردن نهال‌های پربار و پر محصول زغال اخته مرحله داشت خواهد بود اما این مرحله نیز مانند سایر مراحل طلایی و حائز اهمیت دیگر دارای اصول و قواعدی است که در ادامه به طول جامع و کامل به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

هرس کردن نهال زغال اخته

همه‌ی نهال‌های زغال اخته در طول زندگی خود نیاز به هرس خواهند داشت و این درختان را می‌توان به صورت زیر هرس نمود.

 • ارتقاع سلامت گیاه با حذف شاخه‌های مرده یا در حال مرگ در اثر بیماری آلودگی شدید حشرات حیوانات طوفان یا سایر آسیب‌های مکانیکی نامطلوب مانند عبور و مالش شاخه‌ها آسیب دیده‌اند
 • با تشویق توسعه گل و میوه حفظ یک پرچین متراکم یا حفظ شکل درختی دلخواه یا اشکال باغ خاص اهداف مورد نظر را در یک منظر حفظ کنید.
 • زیبایی شناسی را با کنترل اندازه‌ی گیاه یا حذف شاخه‌های نا خواسته فواره‌ها مکنده‌ها و ساختار‌های میوه‌ای نا مطلوب بهبود بخشید.

هرس به بهترین وجه می‌تواند برای تشویق نهال‌های زغال اخته یک ساختار قوی و کاهش احتمال آسیب احتمالی در طول آب و هوای شدید مورد استفاده قرار گیرد و همچنین برش‌های مناسب هرس در یک گره ایجاد می‌شود نقطه‌ای که یک شاخه یا شاخه به دیگری متصل می‌شود و در بهار سال جدید رشد جوانه‌ها شروع می‌شود و شاخه‌ها تا تشکیل گرده جدید رشد می‌کنند.

برش هرس‌ها باید طوری انجام شود که فقط بافت شاخه برداشته شود و بافت ساقه آسیب نبیند و در نقطه‌ای که شاخه به ساقه می‌چسبد، شاخه و بافت ساقه جدا می‌مانند اما به هم پیوسته هستند و همچنین اگر هنگام هرس فقط بافت‌های شاخه بریده شود احتمالا بافت‌های ساقه نهال زغال اخته پوسیده نمی‌شوند و زخم به طور موثری می‌بندد.

آبیاری نهال زغال اخته

زیتون نهالی است که، نسبت به کم‌آبی حساس نیست، هنگامی ‌که این جمله بیان می‌شود، نباید این احساس به وجود آید که، کلا نهال زیتون نسبت‌ به آبیاری بی‌نیاز است؛ این‌طور نیست، زیتون نیز مانند خیلی از نهال‌‌های دیگر، برای رشد و نمو به مقدار مشخصی آب نیازمند دارد.

مقدار آب می‌تواند، برای این نهال زیتون در مقایسه با دیگر نهال‌‌ها متفاوت باشد و حجم آبی که نهال زیتون در طول سال نیاز دارد نسبت ‌به نهال دیگر، کم‌‌تر است، اما همین نهال نیز به یک آبیاری منظم و کافی وابسته است، به ‌طوری ‌که، اگر آب کافی و متناسب با ساختار نهال زیتون به آن نرسد قطعاً بر روی عملکرد میوه نهال زیتون تأثیر گذاشته و باعث می‌‌شود که، این نهال یا میوه ندهد یا میوه‌هایی با کیفیت بسیار پایین دهد.

براساس پیش ‌بینی‌ها و تحقیقات صورت‌ گرفته هفصد الی هشتصد میلی‌متر بارندگی در سال می‌‌تواند باعث جذب آب مورد نیاز نهال زیتونی که به ‌صورت دیم کاشته شده، گردد؛ اما اگر در منطقه‌ای بارش‌ها به این صورت نباشد، باید حتماً آبیاری نهال زیتون توسط انسان‌‌ها صورت گیرد، تا یک میوه روغنی و پر از منفعت از این نهال زیتون بدست آید.

در زمان آبیاری نهال زیتون، باید روش‌هایی به ‌کارگرفته شود که با استفاده از آن بتوان بهترین میزان آب را به نهال زیتون رساند، بهترین میزان، مقداری است که نه برای نهال زیاد باشد و نه این ‌که نیاز آبی آن را برطرف نکند، باید به تاثیر فصل‌ها نیز در آبیاری اشاره شود به این صورت که، در فصل زمستان در بیشتر ‌مناطق به آبیاری نیاز نیست، اما در فصل تابستان، با کمبود بارش‌ها و افزایش دمای هوا باید حتما به ریشه‌های نهال زیتون در یک مقدار مشخص آب رسانده شود.

سم پاشی نهال زغال اخته

در صورت مشاهده هر گونه از بیماری‌ها و آفات رایج در بین نهال‌های زغال اخته لازم است تا باغداران گرامی به امر سم پاشی روی بیاورند و از سموم سازگار با محیط زیست بهره ببرند مانند استفاده از روغن چریش اما در صورت وجود فراوانی آفات در بین نهال‌های زغال اخته می‌توانید از سموم لیندن یا ملاتیون برای درمان بهتر و مطلوب‌تر نهال‌ها بهره ببرید.

نکات برداشت نهال زغال اخته

سومین مرحله برای به دست آوردن یک نهال زغال اخته پربار با بالاترین میزان رشد و بهترین و حداکثری‌ترین عملکرد مرحله برداشت است اما این مرحله بر خلاف تصور بیشتر افراد که آن را یک مرحله آسان تجسم می‌کنند خواهد بود و برای موفقیت در این مرحله نیز نیاز به دانش و اطلاعات کافی است و البته لازم به ذکر است که برای بهره مندی از این اطلاعات و نکات بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا این نکات را بیان و معرفی نماییم و سپس به بررسی دقیق آنها بپردازیم.

دانه‌های زغال اخته در شهریور ماه بالغ می‌شوند و به اصطلاح می‌رسند که البته این زمان در رقم‌های گوناگون نهال زغال اخته متفاوات خواهد بود و همچنین خوب است بدانید که نهال زغال اخته در زمره نهال‌های زودرس و زود بازده قرار می‌گیرد و از این رو برای سودآوری و درآمد بیشتر دیگر نیاز به صبر طولانی مدت نخواهد بود تا تنها کافی است 5 تا 6 سال به نهال خود وقت دهید تا به باردهی حداکثری خود دست پیدا کند.

به طور قطع کاشت نهال‌های رغال اخته می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بلند مدت و مادام العمر را برای کشاورزان گرامی فراهم نماید چرا که این نهال‌ها می‌توانند در شرایزط ایده آل تا حدود 300 سال عمر کنند و از باردهی بسیار خوبی نیز برخوردار هستند و در مدت زمان بسیار کوتاهی در حدود 6 سال به بلوغ کامل می‌رسند و به تبع باردهی اقتصادی این نهال‌ها نیز در این زمان آغاز خواهد شد.

میوه‌های نهال زغال اخته به شکل زیتون هستند که 0.5 اینچ تا 1 اینچ طول و 0.5 اینچ عرض دارند و آن‌ها در اواسط فصل تابستان رنگ خود را توسعه می‌دهند و ممکن است زمانی که میوه قرمز تیره می‌شود خورده شوند.

باردهی درخت زغال اخته به طور مستقیم به شرایط نگه داری و آب و هوایی بستگی دارد و اگر این شرایط مناسب باشد نهال‌ها می‌توانند در هر ده هزار متر 5 تن باردهی بازار پسند و تجاری تولید نمایند.

مزایای احداث باغ زغال اخته

به طور قطع احداث باغ زغال اخته می‌تواند بسیار پرسود و درآمد باشد چرا که مزایی این میوه دلربا و چشم نواز بی شمار است و از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • استفاده در طب سنتی

میوه زغال اخته سابقه استفاده در طب سنتی چینی را دارد که در آن به عنوان عامل اصلی شناخته می‌شود و برای حفظ جینگ استفاده می‌شود و همچنین از نهال زغال اخته به خصوص در فصل گلدهی به عنوان یک گیاه تزئینی نیز می‌توان استفاده نمود و از تماشای آن لذت برد و در ضمن لازم به ذکر است که از برگ و میوه نهال زغال اخته در طب سنتی در آسیای مرکزی و جنوب غربی نیز استفاده می‌شود.

 • استفاده به عنوان نهال‌های زینتی

زغال اخته که به عنوان یک نهال زینتی برای گل‌های زرد اواخر فصل زمستان و زودتر از گل‌های کوچک باز می‌شوند و رشد می‌کنند در حالی که گل‌های بزرگ به اندازه‌ای گل‌های پرجنب و جوش نیستند و از این رو می‌توان از کل مهال برای اثری مشابه در منظره و یا طراحی منظره‌ها استفاده نمود.

 • چوب نهال زغال اخته

چوب نهال زغال اخته بسیار متراکم است و بر خلاف چوب سایر گونه‌های نهال‌های چوبی در آب فرو می‌رود و این تراکم آن را برای ساخت دسته ابزار، قطعات ماشین آلات و غیره ارزشمند می‌کند.

از قرن هفتم قبل از میلاد به بعد توسط صنعتگران یونانی برای ساختن نیزه و کمان مورد استفاده قرار گرفت و صنعتگران آن را بسیار برتر از هر چوب دیگری می‌دانستند و ارتباط چوب با سلاح به قدری شناخته شده بود که نام یونانی آن را به عنوان مترادف برای نیزه در شعر در قرن چهارم و سوم قبل از میلاد استفاده می‌شد.

کاشت نهال زغال اخته بر اساس مناطق مختلف کشور

در هنگام کاشت نهال زغال اخته حتما باید به شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی منطقه باغ و شهر خود بسیار توجه نمایید چرا که در این صورت می‌توانید موفقیت خود از احداث باغ و سودآوری حاصله از کاشت نهال‌های زغال اخته را تضمین نمایید و در واقع می‌توان گفت که برای کاشت نهال زغال اخته در مناطق مختلف کشورمان ایران بهتر است که از واریته‌ها و رقم‌های گوناگون و مختلف نهال زغال اخته بهره ببرید تا بتوانید بهترین شرایط را برای رشد و نمو این نهال‌های زیبا و پربار فراهم آورید و شاهد بالاترین عملکرد نهال‌های زغال اخته خود در زمان بلوغ باشید.

رقم‌‌ها آب ‌وهوای مختلفی را در بر می‌گیرند، به ‌طور مثال، برخی از گونه‌‌ها در آب‌ وهوای گرمسیری جواب می‌دهند؛ برخی از گونه‌های نهال در آب ‌وهوای معتدل و سرد، بنابراین نمی‌‌توان، نهال زیتونی که برای آب‌ وهوای سرد مناسب است را در یک آب ‌وهوای گرم کاشت و از آن انتظار بازدهی و ثمردهی قابل ‌توجهی داشت؛ زیرا ژنتیک نهال با شرایط محیطی و منطقه‌ای موجود ناسازگاری دارد.

بیشتر بخوانید: آب و هوای مناسب برای کاشت نهال زغال اخته

 • نهال زغال اخته گرمسیری

  بهترین و مناسب‌ترین شرایط آب و هوایی برای رشد بهتر و به دست آوردن عملکرد حداکثری نهال‌های زغال اخته آب و هوای گرم و نیمه خشک خواهد بود و از این رو اگر به دنبال نهال‌های زغال اخته پربار و پرمحصول با بهترین و بالاترین عملکرد‌ها هستید بهتر است برای کاشت این نهال در مناطق گرم و خشک اقدام فرمایید.

  و البته از این نهال می‌توان برای مناطق دیگر کشورمان ایران نیز بهره برد چرا که این نهال زیبا و پربار قدرت رشد پذیری و مقاومت بالایی دارد و می‌تواند در هر شرایط آب و هوایی رشد مناسبی داشته باشد و همچنین خوب است بدانید که از جمله نهال‌های زغال اخته مخصوص مناطق گرمسیری می‌توان از نهال زغال اخته سیاه که میوه‌های بسیار درشت و با طعم شیرین و عطر دلنشین دارد و یا نهال زغال اخته فلوریدا نام برد.

 • نهال زغال اخته معتدل

  در نواحی معتدل یعنی مناطقی که رطوبیت هوا نه زیاد از حد است به طوری که ریشه‌های نهال بر اثر رطوبت زیاد از بین برود و بپوسد و نه آن قدر رطوبت کم و اندک است که ریشه‌های نهال‌های زغال اخته برای به دست آوردن مقدار کمی آب به دردسر بیفتند و در نهایت بر اثر کم آبی شدید از بین بروند.

  شرایط آب و هوایی به گونه‌ای است که از سرمای شدید مناطق سردسیر و از گرمای بیش از حد مناطق گرمسیر دیگر خبری نیست و با خیالی راحت می‌توان به کاشت بهترین نهال‌های زغال اخته پرداخت و البته از جمله این نهال‌های زغال اخته مناطق معتدل می‌توان به نهال زغال اخته گلابی و نهال زغال اخته فومینا اشاره نمود.

مشخصات نهال زغال اخته استاندارد و سالم

شاید برای شما عزیزان نیز این سوال ایجاد شده باشد که یک نهال سالم و استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد و یا اصلا به چه نهال‌هایی نهال‌های سالم و استاندارد گفته می‌شود؟ و یا این که برای این که بتوان عنوان استاندارد و سالم بودن را به یک نهال زغال اخته اطلاق نمود باید چه ویژگی‌ها و مشخصاتی داشته باشد؟

برای پاسخ به تمام این سوال باید گفت که نهال‌های سالم نیز همانند نهال‌های غیر استاندارد دارای ویژگی‌ها و مشخصاتی هستند که از جمله آنها می‌توان به بدون انشعاب بودن ریشه‌های نهال زغال اخته، سالم و بدون زخم بودن ریشه‌های نهال، سالم بودن پایه نهال و همچنین سالم بودن پیوندک نهال اشاره نمود.

اما به طور قطع می‌توان گفت که شما عزیزان می‌توانید بهترین و سالم‌ترین نهال‌های زغال اخته یا هر گونه نهال دیگر را از نهالستان برتر نهال تهیه و خرید نمایید پس با خیالی راحت و به دور از هر گونه نگرانی دست به خرید هر نوع نهال مثمر و یا بی ثمر از این نهالستان بزنید

شایع‌ترین بیماری و آفات نهال زغال اخته

هر نهال میوه‌ای از جمله نهال زغال اخته پتانسیل آینده برای بیماری و آسیب حشرات را دارد و همچنین عواملی مانند موقعیت مکانی و آب و هوا نقش مهمی در مواجهه با مشکلات درخت شما دارند و در صورت وجود نهال‌های مقاوم به بیماری بهترین گزینه برای مراقبت آسان هستند.

برای همه نهال‌ها نگهداری مناسب مانند آبیاری، کوددهی، هرس، سمپاشی، علف‌های هرز و پاکسازی پاییز می‌تواند به دور نگه داشتن بیشتر حشرات و بیماری‌ها کمک کند و البته لازم به ذکر است که از جمله بیماری‌های شایع در بین نهال‌های زغال اخته می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

آنتراکنوز

به صورت لکه‌های سیاه روی برگ ظاهر می‌شود و ممکن است از پایین به بالا بیفتد و علائم دیگر ممکن است شامل لکه‌های سیاه فرو رفته روی ساقه برگ و ضایعات روی پوست باشد.

قطره میوه

این بیماری ناشی از رشد بیش از حد رویشی خواهد بود و همچنین خوب است بدانید که کود بیش از حد می‌تواند باعث رشد بیش از حد نهال شود.

مگس سفید

نهال‌های بالغ حشرات کوچک و سفید بالدار هستند که عمدتا در سطح زیرین برگ‌ها یافت می‌شوند و همچنین پوره‌ها به شکل سفید، مسطح و بیضی ظاهر می‌شوند و در ضمن خوب است بدانید که لاروها به اندازه سر سوزن هستند آب گیاهان را از برگ‌ها می‌مکند و باعث زرد شدن آنها و خشک شدن یا ریزش برگ‌های نهال زغال اخته می‌شوند.

 تریپس

حشرات بال کوچک، باریک و حاشیه دار به طول 1/25 تا 1/8 اینچ پوره‌ها زرد کم رنگ و بسیار فعال هستند و بزرگسالان معمولا سیاه یا زرد مایل به قهوه‌ای هستند اما ممکن است دارای علائم قرمز، سیاه یا سفید باشند با سوراخ کردن آنها و مکیدن محتویات آن‌ها از انواع زیادی از گیاهان تغدیه می‌کنند.

سود و درآمد هر درخت زغال اخته چقدر است

سود و درآمد هر درخت زغال اخته به میزان باردهی و محصول دهی آن بستگی خواهد داشت و به طور قطع هر چه که یک درخت بار بیشتری داشته باشد به تبع سود بیشتری را به باغداران و کشاورزان خود تقدیم می‌کند و البته با توجه به پر بار بودن نهال‌های زغال اخته می‌توان گفت که کاشت این نهال به طور قطع با سود آوری بالا و قابل توجهی همراه خواهد بود به شرط آن که شرایط لازم را برای کاشت و رشد مناسب این نهال چشم نواز و رسیدن به عملکرد حداکثری آن را فراهم نمایید.

نهال زغال اخته زود بازده کدام است؟

یکی از نهال‌های زغال اخته مورد علاقه قریب به اتفاق کشاورزان نهال‌های زغال اخته زودبازده هستند و البته شایان ذکر است که از جمله این نهال‌های زودبازده می‌توان به نهال زغال اخته فومینا اشاره نمود.

نهال زغال اخته دیر بازده کدام است؟

از میان واریته‌ها و ارقام مختلف و گوناگون نهال‌های زغال اخته دیربازده می‌توان به نهال‌هایی چون نهال زغال اخته محلی نام برد.

آیا نهال زغال اخته را می توان در باغچه کاشت؟

نهال زغال را به طور قطع می‌توان به راحتی برای کاشت در باغچه نیز انتخاب نمود و از آنجا که این نهال از قدرت رشد پذیری بالایی برخوردار است می‌توان با خیال آسوده و به دور از هر گونه نگرانی و دغدغه‌ای از تماشای رشد نهال زغال اخته خود و زیبایی محسور کننده و چشم نواز نهایت لذت را ببرید و البته خوب است بدانید که نهال‌های زغال اخته در هنگام گل دادن بسیار زیبا هستند و از این رو می‌توان از این نهال‌ها برای طراحی فضای اطراف باغ و یا باغچه خود بهره برد.

احداث باغ زغال اخته

با توجه به استفاده‌ها و کاربردهای گوناگون میوه‌های زغال اخته می‌توان گفت که کاشت این نهال به صورت تجاری بسیار سود اور خواهد بود گرچه که از این نهال چشم نواز و خیره کننده می‌توان برای تزئین و طراحی مناطق اطراف استفاده نمود و از این رو به نظر می‌رسد که احداث باغ زغال اخته می‌تواند سودآوری خوب و بالایی را برای کشاورزان فراهم نماید.

خواص و ویتامین‌های موجود در زغال اخته

میوه‌های زغال اخته از فواید و مزیت‌های بی شماری برای سلامتی برخوردار هستند که از جمله این مزیت‌ها و فواید می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • درمان بسیار موثر و خوب برای روده.
 • درمان تب و بیماری‌های عفونی بدن.
 • افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن.
 • استفاده از میوه‌های زغال اخته برای درمان موثر بیماری وبا.
 • استفاده از پوست میوه قابض زغال اخته به منظور درمان تب.

میوه‌های خام و یا خشک شده نهال زغال اخته استفاده می‌شود در کنسروها چرا که آن‌ها بسیار آبدار با طعم اسیدی خوب دارند چرا که آنها طعم و بافتی شبیه به آلو دارد و خوردن آن بسیار خوب است اما میوه نارس آن نسبتا قابض است و همچنین خوب است بدانید که پکتین آن نسبتا کم است و بنابراین هنگام تهیه مربا باید با میوه‌های دیگر استفاده شود و البته در زمان‌های قدیم از میوه‌های زغال اخته را در آب و نمک نگهداری می‌کرند و مانند زیتون استفاده می‌کردند.

میوه‌های زغال اخته مقدار کمی روغن خوراکی دارد و می‌توان این روغن را از دانه‌های میوه‌های این نهال استخراج نمود و همچنین خوب است بدانید که دانه‌ها برشته می‌شوند به صورت پودر در می‌آیند و به عنوان جایگزین قهوه استفاده می‌شوند.

بهترین زغال اخته جهان

ارقام زغال اخته تعداد محدودی هستند و هر کدام خصوصیاتی بارزی دارد، ولی به طور قطع می‌توان گفت که زغال اخته فومینیا با توجه به طرفداران زیادی که بین کشاروزان دارد از بهترین زغاله اخته جهان است.

پر سود‌ترین درخت زغال اخته

به دست آوردن درآمد‌های قابل توجه و چشم گیر از نهال‌های زغال اخته یکی از آرزوها و هدف‌های مهم و حائز اهمیت هر کشاورز و باغداری خواهد بود و از جمله نهال‌های پرسود زغال اخته می‌توان به نهال‌هایی چون نهال زغال اخته فلوریدا و نهال زغال اخته فومینا اشاره نمود.

زیر درخت زغال اخته چه بکاریم

زیر درخت زغال اخته ارقام نهال‌های دیگر کاشت نمی‌شود ولی می‌توان از انواع گیاهان و سبزی‌هایی که نیاز زیادی به نور آفتاب ندارند کاشت نمود.

دیرگل ترین نژادهای زغال اخته چه مزیتی دارند ؟

این که نهال زغال اخته دیرگل یا زودگل باشد کاملا بستگی به شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی باغ شما باغداران عزیز خواهد داشت چرا که اگر آب و هوای شهر شما بسیار سرد باشد و با یخبندان‌های شدید عجین شده باشد نیاز است تا نهال‌های زغال اخته دیرگل را برای احداث باغ‌های خود خریداری نمایید اما اگر شرایط آب و هوایی شهر شما به گونه‌ای است که به دور از یحبندان‌های طولانی و زمستان‌هایی با سرمای شدید است بهتر است که به کاشت نهال‌های زود گل اقدام فرمایید.

در واقع مزیت کاشت نهال‌های دیرگل برای مناطقی است که دچار سرمای ناگهانی بهاره می‌شوند و شرایط آب و هوایی شهر و منطقه آن‌ها سرد است و می‌توان آن‌ها را در زمره مناطق سردسیر قرار داد چرا که در صورت دیرگل بودن نهال زغال اخته می‌تواند از شکوفه‌ها و گلدهی خود از سرمای اول فصل بهار محافظت کند.

زغال اخته اصلاح شده به چه معناست

نهال‌های اصلاح شده نهال‌هایی با مقاومت و سازگاری بالایی هستند که به سبب همین مقاومت طرفداران بی شماری دارد و توسط بیشتر کشاورزان برای کاشت در باغ‌های وسیع و پهناور خود مورد استفاده قرار گرفته است اما خوب است بدانید که مزیت این نهال نسبت به سایر نهال‌های معمولی تنها مقاومت بالا در برابر کم آبی و یا ابتلا به عوامل بیماری زا و آفات رایج در بین نهال‌های زغال اخته نخواهد بود.

از دیگر مزیت‌های نهال‌های زغال اخته اصلاح شده می‌توان به میزان باردهی بیشتر نسبت به سایر نهال‌های معمولی اشاره نمود و در واقع می‌توان گفت که مقاومت بیشتر در برابر شرایط آب و هوایی سخت و دشوار و موقعیت اقلیمی نامناسب و نامطلوب در کنار باردهی بسیار بالا و قابل توجه و دیگر مزیت‌های گفته شده سبب شده تا نهال‌های اصطلاح شده زغال اخته بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

مشخصات یک  نهال خوب زغال اخته

برای تشخیص یک نهال خوب زغال اخته در درجه اول با یک نگاه می‌توان تشخصیص داد که این نهال سالم است، تنه نهال کاملا سالم و شاداب و همچنین ریشه‌های خوب و سالم دارد، ولی این ظاهر قضیه است، برای خرید نهال خوب باید به یک مرکز معتبر مراجعه کرد، نهالستان‌های معتبر زیر نظر جهاد کشاورزی فعالیت‌ می‌کنند و نهال‌های کاملا سالم و عاری از بیماری و آفات را تولید می‌کنند، باغداران با خیال راحت می‌توانند نسبت به خرید نهال‌های سالم از این مراکز خریداری کنند.

پربارترین نژاد های نهال زغال اخته

در سرتاسر جهان را هم که جستجو کنیم نمی‌توانیم کشاورزی را بیابیم که به دنبال نهال زغال اخته‌ای پربار و پرمحصول نباشد چرا که این امر به طور مستقیم با میزان سود و درآمد حاصله از احداث باغ و فروش محصولات آن دارد از این رو از پربار‌ترین نژادهای زغال اخته می‌توان به نهال‌هایی چون نهال زغال اخته فلوریدا و نهال زغال اخته فومینیا نام برد.

کدام زغال اخته  ها نیاز به گرده افشانی دارند

همان طور که گفته شد نهال‌های زغال اخته در اوایل تا اواسط فصل بهار اقدام به جوانه زنی و گلدهی می‌کنند و دانه‌ها در شهریور ماه می‌رسند این نهال‌ها برای این که بتوانند بهترین عملکرد را از خود به معرض نمایش بگذارند نیاز به گرده افشانی دارند و همچنین خوب است بدانید که نهال‌های زغال اخته هرمافرودیت (اندام‌های نر و ماده را داراست) هستند که البته این به معنای آن است که نهال‌های زغال اخته دارای اندام‌های نر و ماده هستند و توسط زنبورها گرده افشانی می‌شوند.

همان طور که گفته شد نهال‌های زغال اخته برای باردهی بیشتر و ارائه محصولاتی با کیفیت بالاتر و قابل توجه تر نیاز به گرده افشانی توسط باد و یا حشرات چون زنبورهای عسل دارند و البته برای اطمینان در امر گرده افشانی موفق نهال‌های زغال اخته می‌توان چند نمونه نهال زغال اخته از رقم‌های مختلف را در هنگام کاشت در اطراف نهال‌های زغال اخته دیگر کاشت تا گرده افشانی به صورت موثر اتفاق بیفتد.

بهترین نژاد های زغال اخته کدام اند؟

برای اطلاق بهترین نژاد به یک  نهال باید معیارها و ویژگی‌های گوناگونی چون میزان باردهی، وزن میوه‌های نهال و بازار پسند بودن نهال زغال اخته را در نظر گرفت و سنجید از این رو بهترین نژاد‌های زغال اخته را می‌توان به نهال زغال اخته فلوریدا، نهال زغال اخته فومنیا و نهال زغال اخته سیاه اطلاق نمود.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال زغال اخته

نهالستان برتر نهال به منظور فراهم نمودن بهترین و راحت‌ترین شرایط برای مشتریان عزیز خود امکانی را مهیا نموده تا شما کشاورزان گرامی بتوانید بدون گذراندن مسافت‌های طولانی و همچنین بدون نیاز به مراجعه حضوری به نهالستان برتر نهال و تنها از طریق مراجعه به وب سایت برتر نهال اقدام به خرید نهال‌های مورد نظر خود نمایید.

برای این امر می‌توانید از منازل خود و تنها با یک گوشی به صفحه اینترنتی برتر نهال مراجعه نمایید و علاوه بر آشنایی با نهال‌های مختلف تجاری و غیر تجاری این مجموعه و همچنین شناخت بیشتر مشخصات نهال زغال اخته تنها با یک کلیک و بدون هیچ گونه دغدغه‌ای و با کمترین تلاش ممکن اقدام به خرید و یا پیش خرید نهال‌های مورد نظر خود نمایید و یا همچنین می‌توانید برای خرید نهال‌های مختلف از شماره تماس نیز بهره ببرید و مستقیماً هماهنگی‌های لازم را انجام دهید و در نهایت از خریدی آسان و راحت بهره‌مند شوید.

روش های تکثیر نهال زغال اخته

تکثیر و انتشار نهال زغال اخته مانند سایر نهال‌های دیگر از چندین روش چون بذر، قلمه زدن و یا پیوند زدن امکان پذیر خواهد بود که در متن زیر به طور کامل و جامع به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

انتشار از طریق بذر

انتشار از طریق بذر بسیار زمان بر خواهد بود نیاز به صبر و حوصله طولانی دارد چرا که تا بذر جوانه بزند و به یک نهال جوان تبدیل شود نیاز به حداقل پنج تا شیش سال خواهد بود به همین روی توصیه ما انتشار از طریق خرید نهال از نهالستان‌های معتبر و برتر کشور خواهد بود اما اگر باز هم علاقه مند به تکثیر از طریق بذر هستید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

در مرحله اول بذر باید از گوشت میوه جدا شود چرا که حاوی بازدارنده‌های جوانه زنی است بذر ذخیره شده باید به مدت 3 تا 4 ماه در فریزر و سرد‌ترین طبقه بندی قرار دهید و همچنین خوب است بدانید که جوانه زنی به ویژه بذرهای ذخیره شده می‌تواند بسیار کند باشد و 18 ماه یا بیشتر طول بکشد و در ضمن باید گفت که به محض جوانه زدن بذر‌ها بهتر است آن‌ها را پس از آخرین یخبندان و اواخر فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار کاشته شود.

تکثیر از طریق قلمه زدن

موفقیت با قلمه‌ها به مهارت شما کشاورزان عزیز و گیاه انتخابی خواهد داشت اما به طورقطع بهترین روش قلمه زدن برای نهال زغال اخته قلمه زدن چوب سخت خواهد بود که در ادامه مطلب به طور کامل به توضیح آن خواهیم پرداخت و همچنین خوب است بدانید که از آنجایی که قلمه‌های چوب سخت فاقد برگ هستند نسبت به قلمه‌های چوب نرم کمتر فاسد شدنی هستند.

قلمه زدن چوب سخت

بهترین زمان برای برداشتن قلمه‌های چوب سخت درست پس از ریزش برگ‌ها از نهال زغال اخته و یا درست قبل از شروع به ترکسیدن جوانه‌ها در اوایل فصل بهر است و اگر کمی دیرتر یا زودتر شروع کنید بیشتر انها خوب کار خواهند کرد اگرچه قلمه زدن در سردترین دوره‌ها و به ویژه در دوره‌های یخبندان شانس موفقیت را کاهش می‌دهد.

ساقه‌های سالم و عمودی را که می‌توانید از رشد امسال قلمه‌ای به طول حداقل 15 سانتی متر به دست اورید و شناسایی نمایید با ساقه‌های سالم بلند می‌توانید چندین قلمه بردارید بنابراین از یم ساقه حدود یک متری می‌توانید 4 تا 5 قلمه به اندازه خوب بردارید و همچنین هر قلمه به تعدادی جوانه روی آن نیاز دارد و موقعیت این جوانه‌ها است که می‌تواند تعیین کند که چه تعداد قلمه می‌توان از ساقه‌های بلند تر برداشت.

ساقه مناسب را برای جدا کردن از نهال زغال اخته میزبان ببرید و جایی که این برش را می‌گیرید و نحوه رشد مجدد نهال میزبان از آن برش را مشخص می‌کند و هرجا که این برش ایجاد شود نهال میزبان رشد جدیدی تولید خواهد کرد و احتمالا از آن نقطه چندین ساقه جدید رشد می‌کند بنابراین برظاهر نهال یا نحوه شکل گیری میوه یا گل در سال‌های بعدی تاثیر می‌گذارد و همچنین خوب است بدانید که در اغلب موارد بهترین مکان برای برداشتن قلمه، پایه آن ساقه خواهد بود.

هر گونه نوک نرم را بردارید این جدید‌ترین رشد خواهد بود و یک لایه پوستی چوبی تشکیل نخواهد داد و سپس یک جوانه را در بالای ساقه مشخص کنید و بهتر است که زاویه‌های جوانه‌ها به سمت بالا باشد تا بتوانیم ببینیم که قلمه را به کدام سمت بالا بکاریم و با زاویه‌ای درست بالای یک جوانه به طور تمیز برش دهید این زاویه از آب برای خارج شدن از ساقه پشتیبانی می‌کند.

انتشار از طریق پیوند زدن

پیوند و جوانه زدن تکنیک‌های باغبانی هستند که برای اتصال بخش‌های دو یا چند نهال به طوری که به صورت یک نهال رشد می‌کنند، استفاده می‌شوند و همچنین باید گفت که در پیوند قسمت بالایی (پیوندک) یک گیاه روی سیستم ریشه و یا پایه گیاه دیگر رشد می‌کند و در فرآیند جوانه زدن یک جوانه از یک نهال گرفته می‌شود و روی دیگری رشد می‌کند.

از آنجا که پیوند و جوانه زدن روش‌های تکثیر غیر جنسی یا رویشی هستند نهال زغال اخته جدیدی که از پیوندک یا جوانه رشد می‌کند دقیقا مانند گیاهی است که از آن  به وجود آمده است این روش‌های تکثیر نهال زغال اخته معمولا به این دلیل انتخاب می‌شوند که قلمه‌ها از نهال مورد نظر ریشه ضعیفی دارند و یا اصلا ریشه ندارند و همچنین این روش‌ها ویژگی خاصی از پایه را به نهال جدید منتقل می‌کند به عنوان مثال سختی، تحمل به خشکی یا مقاومت در برابر بیماری.

نحوه پیوند زدن نهال زغال اخته

برای بهترین نتیجه فقط به اندازه‌ای که می‌توان از چوب پیوندک در همان روز برای پیوند استفاده کرد، برداشت کنید و فقط باید چوب پیوندک سالم را انتخاب کنید که عاری از حشرات، بیماری یا آسیب زمستانی باشد و همچنین بهتر است مطمئن شوید که نهال‌های استوک از کیفیت خوب و سالم و مطابق با نوع خود برخوردار هستند.

چوب پیوندک که در زمان برداشت منجمد می‌شود اغلب کند تر و با درصد کمتری بافتنی می‌شود و همچنین اگر باید مقدار زیادی چوب پیوندک در یک زمان برداشت شود مراحل زیر را دنبال کنید.

 • همه پیوندک‌ها را به طول یکنواخت ببرید و انتهای پایه آنها را کنار هم نگه دارید و آنها را در دسته‌هایی با مقدار مشخص ببندید مصلا 50 پیوندک در هر بسته.
 • آنها را برچسب بزنید و رقم، تاریخ برداشت و محل نهال زغال اخته ذخیره را ثبت کنید.
 • پایه دسته را در یک پارچه یا افاگنوم مزطوب شده بپیچید و آن‌ها را در کیسه‌های پلی اتیلن یا کاغذ ضد آب قرار دهید و کیسه‌ها را ببندید.
 • بسته‌ها را برای دوره‌های کوتاه نگهداری کنید در صورت لزوم یا در خنک کننده‌های عایق‌بندی شده یا در یک واحد ذخیره سازی تجاری در دمای 32 تا 34 درجه فارنهایت نگهداری کنید.
 • هرگز پیوندک را در یخچال‌هایی که میوه یا سبزیجات در حال حاضر نگهداری می‌شوند یا اخیرا نگهداری شده‌اند نگهداری نکنید چرا که میوه‌ها و سبزیجات ذحیره شده گاز اتیلن آزاد می‌کنند و می‌توانند باعث سقط و از بین رفتن جوانه‌های چوبی شود و پیوندک‌ها را بی فایده کند.
 • از یخ زدن پیوندک‌ها در زمان نگهداری به دقت جلوگیری نمایید.

نکته مهم و حائز اهمیت در این زمان این است که در پیوند و همچنین جوانه زدن کامبیوم آوندی پیوندک یا جوانه باید با کامبیوم آوندی پایه هم راستا باشد و البته خوب است بدانید که در نهال‌های چوبی کامبیوم آوندی نواری است بسیار نازک از سلول‌های در حال تقسیم و بسیار فعال که درست در زیر پوست قرار دارد.

کامبیوم آوندی بافت رسانا را برای نهال در حال رشد تولید می‌کند و همچنین می‌توان گفت که این کامبیوم آوندی علاوه بر تحریک رشد بافت در انتهای پایه بسیاری از قلمه‌های رویشی قبل از ریشه دهی، بافت کالوس را در پیوندهای پیوندک و جوانه آغاز می‌نماید.

اگر در حال کاشت نهال زغال اخته پیوندی هستید حتما از پوشاندن برجستگی کوچکی که در محل پیوند گیاه به پایه ایجاد شده است خودداری نمایید چرا که این برجستگی کوچک پیوندک نامیده می‌شود و پوشاندن آن با خاک می‌تواند باعث ایجاد ریشه در پیوندک و دور زدن پایه نهال شود و رشد نهال را تحت تاثیر خود قرار بدهد چیزی که به طور قطع هیچ کشاورزی آن را نمی‌خواهد.

مشاوره رایگان

نهالستان برتر نهال با هدف ارتقای سطح دانش کشاورزان و باغداران عزیز در سراسر کشورمان ایران و همچنین دستیابی آسان و راحت به معتبر‌ترین منابع چون افراد خبره و آگاه به دانش و علوم روز دنیا در زمینه کشاورزی مشاوره کاملا رایگان با کارشناسان برتر و ماهر را در هر ساعت از شبانه روز فراهم نموده تا از این طریق کشاورزان و افراد مختلف بتوانند جواب سوالات خود را در کمترین وقت با کمترین اتلاف هزینه و زمان به طورت کاملا رایگان دریافت نمایند.

شما عزیزان می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های نهالستان برتر نهال با کارشناسان و مشاوران تحصیل کرده در رشته کارشناسی و آگاه به امور کشاورزی مشکلات و سوالات خود را مطرح نمایید و بهترین و کاربردی‌ترین پاسخ را دریافت نمایید و البته خوب است بدانید که برای خرید نهال نیز می‌توانید از این امکان که برتر نهال فراهم نموده نیز بهره ببرید و ابتدا به طور کامل و جامع با مشخصات و ویژگی‌های نهال مورد نظر خود آشنا شوید و سپس در صورت تمایل اقدام به خرید نهال مورد نظر خود بپردازید.

برتر نهال مرکز فروش نهال زغال اخته

در قسمت غربی کشور در استان آذربایجان می‌توان بزرگ‌ترین نهالستان غرب کشور یعنی نهالستان برتر نهال قابل مشاهده است و البته خوب است بدانید که برتر نهال در سال 1310 خورشیدی آغاز به فعالیت نموده و با بهره مندی از یک قرن تجربه توانسته کارنامه بسیار درخشان و آینده کاری بسیار قابل توجه را برای خود مهیا نماید و از این طریق به بزرگ‌ترین تولید کننده نهال‌های اصلاح شده و نهال‌های بی شمار تجاری و غیر تجاری تبدیل شود.

برتر نهال با فراهم نمودن امکانات بی شمار توانسته شرایط لازم را برای خرید نهال توسط شما عزیزان به روش‌های مختلف چون خرید اینترنتی و یا خرید حضوری فراهم نماید و همچنین باید گفت که این مجموعه با هدف ارتقای وضعیت کشاورزی کشور عزیزمان ایران مشاوره کاملا رایگان توسط کارآزموده‌ترین مشاوران که دارای علوم روز دنیا در زمینه کشاورزی هستند را فراهم نموده تا از این طریق بتوانید در صورت وجود هرگونه سوال در هر ساعت و لحظه‌ای از شبانه روز تنها با تماس با مجموعه برتر نهال به پاسخ سوالات خود دست یابید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال زغال اخته ✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال زغال اخته”

 1. کیهان گفت:

  بنده از محصولات نهالستان برتر نهال سفارش دادم ولی هر سری که زنگ میزنم جهت پیگیری میگن صبور باشید به دستتان میرسه. لطفا پیگیری کنید سریع تر محصولات ارسال بشن

  • برتر نهال گفت:

   سلام دوست عزیز
   بابت این موضوع ازتون عذرخواهی می‌کنم
   در این فصل به خاطر ترافیک کاری زیاد به نوبت فاکتور‌ها تو نهالستان آماده شده و ارسال می‌شود، بعد از آماده شدن نهایتا تا دو روز به دستتان می‌رسد
   با شمازه زیر تماس بگیرید حتما پیگیری می‌کنیم که سریع ارسال بشه
   09141832393

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال