نهال فندق✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال فندق [پاییز 1402]

خرید نهال فندق

یکی از خشکباری که در کشور ایران تولید شده و فروش آن در بازار داخلی و صادرات آن به بازار برون مرزی پرسود است، می‌توان به نهال فندق اشاره کرد، خرید نهال فندق اصلاح شده و پیوندی نسبت به نهال سنتی و بذری مزایای زیادتری دارند، نگهداری از نهال اصلاح شده راحت تر است، چون این درختان پایه کوتاه بوده و ارتفاع زیادی ندارند، نهال فندق به صورت ژنتیکی پربار است مخصوصاً نهال اصلاح شده آن باردهی زیادی دارد، با توجه به قیمت میوه فندق در کشور و جهان باید بگوییم سرمایه گذاری در احداث باغ فندق باعث تضمین سرمایه کشاورز خواهد بود به شرطی که کشاورز نهال فندق را از نهالستان معتبر با تضمین قیمت و تضمین کیفیت خریداری کند، چون در نهالستان‌هایی با سابقه درخشان جهت تکثیر نهال فندق از روش‌های نوین علم کشاورزی استفاده کرده و سیستم دفاعی درخت فندق را ارتقا می‌دهند، تهیه نهال فندق اصلاح شده باعث می‌شود تا باردهی سالانه باغ فندق تضمین شده باشد.

انواع نهال فندق

انواع نهال فندق شامل نهال فندق نخجوان، نهال فندق قزوین، نهال فندق یکورب، نهال فندق انیس ترکیه، نهال فندق موری، نهال فندق باتلر، نهال فندق ماکادامیا، نهال فندق تک شاخه و .. است. در بخش بعدی تمام ارقام نهال فندق با مشخصات کامل توضیح داده شده است برای دستیابی به اطلاعات کامل هر بخش روی آن کلیک کنید.

نمایش محصولاتسوالات متداول

یکی از دغدغه‌های اصلی کشاورزان گرامی جستجو بهترین زمان برای کاشت نهال فندق خواهد بود چرا که کاشت در بهترین موعد و زمان سبب می‌شود تا کشاورزان بتوانند تاثیر بسزایی در میزان باردهی نهال‌های فندق خود داشته باشند و در واقع می‌توان گفت که اگر در جستجوی نهالی پربار و پر محصول هستید می‌بایست بهترین زمان کاشت نهال فندق را جستجو نمایید. اگر منطقه شما دارای یخبندان‌های شدید و زمستان‌های طولانی است به طور قطع بهترین زمان کاشت برای نهال فندق اواسط زمستان و یا اوایل فصل بهار و قبل از بیدار شدن از خواب زمستانی نهال‌ها خواهد بود اما اگر منطقه و شهر شما عزیزان به دور از زمستان‌های شدید است می‌توان بهترین زمان کاشت نهال فندق را اواخر فصل پاییز دانست.

نهالستان برتر نهال شرایطی را فراهم نموده تا کشاورزان گرامی بتوانند در هر زمان و لحظه‌ای از 24 ساعت شبانه روز از دانش به روز و اطلاعات کارشناسان ماهر و متخصص در امور کشاورزی بهره ببرند و بهترین و مناسب‌ترین پاسخ برای سوالات خود را به دست آورند.

زمان ارسال محصولات پیش خرید شده از نهالستان برتر نهال نیز همانند محصولات دیگر برتر نهال در موعد و زمانی که شما عزیزان خواستار آن باشید از سمت برتر نهال بدون اتلاف وقت ارسال خواهد شد و از این رو تنها کافی است که شما کشاورزان گرامی هماهنگی‌های لازم را با مجموعه برتر نهال انجام دهید و زمان ارسال محصولات را با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه باغ خود مشخص نمایید.

بعد از خرید نهال فندق و یا هر گونه نهال‌های دیگر از نهالستان برتر نهال این مجموعه خود را موظف می‌داند تا نهال‌های خریداری شده از سمت شما عزیزان را در زمان و موعد مقرر شده ارسال نماید بدون حتی یک روز اتلاف وقت از این رو نهالستان برتر نهال برای ارسال محصولات و نهال‌های خریداری شده و یا پیش خرید شده از شرکت‌های کالا رسان استفاده می‌نماید و البته مجموعه برتر نهال برای ارسال نهال‌ها به مناطق دورتر از خودروهای دربستی نیز بهره می‌برد.

به طور قطع همه کشاورزان در سراسر کشور به دنبال بهترین نهال فندق برای کاشت خواهند بود و از این رو به نظر می‌رسد که یکی از سوالات اساسی و اصلی باغداران گرامی این است که بهترین نهال فندق برای کاشت چند سال است؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که برتر نهال پس از تولید نهال‌های فندق و پرورش آنها بعد از یک سال اقدام به عرضه آن می‌کند، بنابراین بهترین زمان برای کاشت نهال فندق در سن یکسالگی خواهد بود و همچنین در سن دو سالگی هم کاشت فندق مناسب است ولی بعد از سن دو سالگی گیرایی فندق کمتر خواهد شد.

برای خرید و سفارش نهال‌های فندق از برتر نهال می‌توانید به روش‌ها و طرق مختلف اقدام نمایید اما به طور قطع بهترین و آسان‌ترین روش برای خرید و سفارش نهال‌های فندق خرید اینترنتی از برتر نهال خواهد بود و برای خرید نهال دیگر نیازی به مراجعه حضوری به بزرگ‌ترین نهالستان سراسر کشور یعنی نهالستان برتر نهال نخواهد بود و تنها کافی است مه به صفحه اینترنتی برتر نهال مراجعه نمایید و یا از طریق شماره‌های تماس با کارشناسان برتر اقدام به خرید و یا سفارش نهال‌های برتر نهال نمایید.

اغلب قریب به اتفاق کشاورزان در جستجوی  پر فروش‌ترین نهال فندق خواهند بود تا از این طریق بتوانند با نهال‌های فندقی بسیار پر بار و پر محصول دست پیدا کنند و از جمله پرفروش‌ترین نهال‌های فندق می‌توان به نهال فندق بارسلونا و نهال فندق انیس ترکیه اشاره نمود و همچنین خوب است بدانید که این دو نهال فندق در برابر سرما بسیار مقاوم هستند و می‌توان آنها را در زمره نهال‌های بسیار تجاری و بازار پسند قرار داد.

نهال فندق رو بیشتر بشناسید

همه ما فندق را به عنوان یک میوه آجیلی می‌شناسیم، این میوه با ظاهری کروی شکل با قطری ۲ الی ۳ سانتی‌متر و با پوست چوبی سختی که دارد شناخته شده است، این میوه سرشار از ویتامین‌های b1، b2، b6 بوده و برای سلامتی مغز و خون سازی بسیار مفید است، وقتی صحبت از فندق می‌شود توجه‌ها به شهر قزوین که مرکز تولید فندق در ایران است جلب می‌شود، و فندق قزوین از ارقام معروف فندق در ایران شناخته شده است ولی در سال‌های اخیر ارقام متنوع فندق تولید و عرضه می‌شود در این مقاله سعی بر این خواهیم داشت تا اطلاعات جامع و کاملی در رابطه با فندق ارائه بدهیم پس با ما همرا باشید.

میوه‌های فندق که توسط یک پوسته احاطه شده‌اند که تا حدی به طور کامل مهره را در بر می‌گیرد و همچنین می‌توان گفت که گرده‌های گونه‌های فندق که اغلب عامل ایجاد آلرژی در اواخر فصل زمستان یا اوایل فصل بهار هستند با اکسین‌های دانه‌دار که دارای سه منافذ آشکار هستند قابل شناسایی خواهند بود.

این مهره‌های کروی و بیضی شکل به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای در پایه هستند و البته می‌توان گفت که آجیل‌های فندق پس از رسیدن حدود 7 تا 8 ماه پس از گرده افشانی از داخل گیره می‌افتد و در ضمن خوب است بدانید که این مهره، کامل توسط یک حلقه منقار مانند بلندتر از مهره محصور شده است.

ارقام زیاد و بی شماری از فندق وجود دارد از جمله بارسلونا، بالتر، نخجوان، فندق انیس ترکیه، فندق قزوین و برخی از این‌ها برای کیفیت‌های خاصی از آجیل از جمله اندازه بزرگ میوه و ارقام زودبازده و دیربار رشد می‌کنند در حالی که برخی دیگر به عنوان گرده افشان رشد می‌کنند.

بزرگ‌ترین تولید کننده فندق در سراسر جهان با اختلاف زیادی کشور ترکیه به ویژه استان گیرسون است و البته شایان ذکر خواهد بود که تولید فندق ترکیه 625000 است و تقریبا 75 درصد از تولید جهانی را تشکیل می‌دهد.

گزارش‌هایی وجود دارد که مربوط به 1500 سال قبل از میلاد مسیح در مورد کشت فندق در منطقه دریای سیاه (از نظر تاریخی پونتوس) است و اولیا چلبی، مورخ ترک باغ‌های فندق را در دهه 1650 میلادی در زمان امپراطوری عثمانی توصیف کرده است.

چرا باید نهال فندق کاشت

یکی از عواملی که می‌تواند سبب شود تا کشاورزان و باغداران بی شماری اقدام به کاشت نهال فندق در باغ‌های خود و در حجم‌های وسیع نمایند میزان سود و درآمد حاصله از این نهال‌ها و کاربردهای مختلف آن چون مصارف دارویی، خوراکی و استفاده از چوب درختان فندق برای ساخت  صنایع دستی خواهد بود و از این رو خوب است بدانید که نهال‌های فندق نیز همانند نهال بادام و یا نهال گردو دارای بازار فروش بسیار پر رونقی است که البته این عامل سبب شده تا میزان سود حاصله از فروش نهال فندق نیز منحصر به فرد و فوق العاده باشد.

در واقع می‌توان گفت که بازار پسند بودن نهال فندق سبب شده تا این نهال از سمت باغداران با استقبالی بسیار چشم‌گیر و قابل توجه روبرو شود و در ضمن شایان ذکر خواهد بود که علاوه بر درآمد و سودآوری قابل توجه و چشم‌گیر کم توقع بودن نهال فندق و نیاز به رسیدگی اندک این نهال عامل دیگری است که سبب محبوبیت نهال فندق در بین کشاورزان شده است.

قیمت نهال فندق بر چه اساسی تعیین می‌شود

یکی از سوالات اساسی و اصلی کشاورزان که همواره ذهن آنها را به خود معطوف و مشعول نموده قیمت نهال فندق خواهد بود و یا این که قیمت نهال فندق بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که دو عامل یعنی انتخاب نوع نهال فندق و انتخاب نهالستان برای خرید نهال می‌تواند در میزان قیمت و نرخ نهال فندق تاثیر بگذارد.

نهالستان‌هایی که خود تولید کننده نهال‌های فندق نیستند و تنها نقش یک واسطه در بین خریدار و تولید کننده را بازی می‌کنند برای بهره مندی از سودی بیشتر نهال‌های فندق و یا هر نهال دیگر را با قیمتی بالاتر و بیشتر به فروش می‌رساند اما نهالستان‌هایی مانند برتر نهال که خود تولید کننده نهال‌های فندق هستند نهال‌های فندق خود را با قیمت‌های بهتر و مقرون به صرفه‌تری به باغداران گرامی ارائه خواهند داد.

نکات خرید نهال فندق

در هنگام خرید و انتخاب نهال فندق بهتر است که که کشاورزان گرامی برخی نکات را رعایت نمایند و مد نظر قرار دهند تا بتوانند در نهایت نهالی پربار و پر محصول به دست آورند و انتظار سودآوری از نهال‌های فندق خود داشته باشند که البته از جمله این ویژگی‌ها و نکات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ارتفاع از دریا

  اگر شما هم همانند بسیاری از افراد دیگر به این می‌اندیشید که ارتفاع از سطح دریا می‌تواند چه تاثیری بر نهال فندق و یا میزان باردهی آن داشته باشد می‌توان گفت که عامل ارتفاع از سطح دریا به صورت مستقیم بر میزان رطوبت هوا و شرایط آب و هوایی و از همه مهم‌تر بر میزان رطوبت موجود در خاک تاثیر می‌گذارد و این عوامل می‌توانند بر میزان باردهی نهال‌های فندق تاثیر بسزایی داشته باشند.

  از این رو به نظر می‌رسد که انتخاب نهال فندقی که با ارتفاع از سطح دریا منطقه باغ شما عزیزان تناسب و سازگاری داشته باشد یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام خرید و کاشت نهال‌های فندق خواهد بود و در ضمن ناگفته نماند که ارتفاع از سطح دریای مناسب برای کاشت نهال فندق در حدود 0 تا 1500 متر خواهد بود.

 • نوسانات دمایی

  نهال فندق بومی نواحی معتدل است و برای رشد نیاز به شرایط آب و هوایی معتدل خواهد داشت اما این امر به معنای مقاومت اندک و کم طاقتی این نهال پربار و دوست داشتنی نخواهد بود و در واقع می‌توان گفت که مقاومت بسیار بالای نهال فندق و انواع و اقسام گوناگون این نهال سبب شده تا در هر نوع شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی بتوان از این نهال برای احداث باغ‌های وسیع و پهناور بهره برد.

  نهال فندق در برابر نوسانات دمایی و تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است و می‌تواند به راحتی دمایی تا حدود درجه سانتی گراد را تاب بیاورد و البته شایان ذکر خواهد بود که نهال فندق برای بیدار شدن از خواب زمستانی نیاز به سرمایی کمتر از 7 درجه سانتی گراد زیر صفر و در مدت زمانی بین 800 تا 1700 ساعت خواهد داشت.

  نهال‌های فندق برای رشد و باردهی بیشتر و بهتر به زمستان‌هایی با سرمای ملایم و فصل‌های تابستانی خنک نیاز دارد و همچنین لازم به ذکر است که دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد زیر صفر موجب آسیب جدی و نابودی نهال فندق و یا سرمازدگی خواهد شد.

 • میزان بارش

  نهال فندق سالمی که در مکانی مناسب کاشته شده باشد به آبیاری زیادی از طریق مداخله انسان نیاز نخواهد داشت چرا که بارش طبیعی و آب و هوا رطوبت زیادی را فراهم می‌نماید و همچنین شایان ذکر خواهد بود که نهال‌های فندق تازه کاشته شده می‌بایست هفته‌ای یک بار در طول خط قطره‌ای خود در اولین فصل رشد خود آبیاری شوند.

  به سبب آن که نهال‌های فندق خاک اشباع را دوست ندارند توصیه می‌کنیم که از آبیاری خیلی نزدیک به تنه خودداری نمایید و البته لازم به ذکر است که بعد از اولین فصل رشد دیگر نیازی به تایمن آب مکمل نخواهد بود.

  در چند فصل اول نهال فندق می‌بایست به طور منظم آبیاری شود و همچنین شایان ذکر خواهد بود که این نهال در فصل‌های تابستانی گرم و خشک نیاز به آبیاری عمیق و بیشتری خواهند داشت و همچنین خوب است بدانید که میزان بارندگی سالیانه مورد نیاز برای رشد نهال فندق حداقل 800 میلی متر خواهد بود.

 • بافت خاک

  فندق می‌تواند در اکثر انواع خاک رشد نماید به شرطی که زهکشی خوبی داشته باشد و البته خوب است بدانید که نهال‌های فندق در مناطق باتلاقی و پرآب خوب عمل نمی‌کنند و بهتر است در خاک‌های سبک با PH 7.5 کاشته شوند.

  در واقع می‌توان گفت که مناسب‌ترین خاک برای کاشت نهال فندق شنی لوم خواهد بود و خاکی که به عنوان لوم شنی توصیف می‌شود هر سه نوع ذرات خاک یعنی ذرات رس، ذرات ماسه و ذرات سیلت را دارا است اما غلظت ذرات بزرگ ماسه بیشتر است و همچنین می‌توان گفت که ذرات رس وجود دارند اما در مقادیر کم.

بهترین نهالستان فندق چه ویژگی‌هایی دارد

به طور حتم با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین نهال‌های فندق در بهترین نهالستان‌ها تولید می‌شوند و پرورش خواهند یافت و در واقع می‌توان گفت که خرید از بهترین نهالستان شرایطی را فراهم می‌آورد تا با کمترین تلاش با برترین و بهترین نهال‌های فندق و یا هر گونه نهال دیگر دست پیدا کنید اما یک نهالستان خوب به چه نهالستانی اطلاق می‌شود و یا به بیان بهتر بهترین نهالستان فندق چه ویژگی‌هایی دارد؟
بهترین نهالستان فندق باید بتواند مقرون به صرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین قیمت را برای نهال فندق و انواع و اقسام گوناگون آن به کشاورزان گرامی و علاقه مندان به باغداری ارائه نماید و البته شایان ذکر خواهد بود که نهالستان برتر نهال با بهره مندی از تمامی این ویژیگی‌ها و مشخصات توانسته به بهترین نهالستان در سراسر کشور تبدیل شود.
شما عزیزان می‌توانید با اطمینان خاطر و با خیالی آسوده به صورت حضوری و یا اینترنتی به برتر نهال و صفحه اینترنتی آن مراجعه نمایید و از میان نهال‌های شناسنامه دار که همگی دارای مجوز بهداشت هستند نهال فندق و یا هر گونه نهال مورد نظر خود را خریداری نمایید و همچنین خوب است بدانید که می‌توانید به پیش خرید محصولات برتر نهال نیز اقدام نمایید و از تورم روز افزون مصون بمانید.

بهترین زمان خرید نهال فندق چه زمانی است

به طور قطع می‌توان گفت که بهترین زمان خرید نهال‌های فندق هنگامی است که بتوان آن‌ها را در بستر خاکی جدید کاشت و شاهد رشد آن‌ها بود اما این امر نیز به شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی منطقه شما بستگی خواهد داشت چرا که اگر در منطقه شما هر ساله زمستان‌های سرد و سخت رخ می‌دهد می‌بایست بهترین زمان خرید نهال را به اواسط فصل زمستان و یا حتی اوایل فصل پاییز معرفی نمود.
اما اگر در منطقه شما عزیزان خبری از زمستان‌های سخت با یخبندان‌های شدید نیست می‌توان خرید و کاشت نهال فندق را در اواخر پاییز نیز انجام داد چرا که در این صورت نهال فندق زمان بیشتری برای ریشه گسترانی خواهد داشت

علت قیمت‌های متفاوت نهال فندق در بین نهالستان‌ها چیست

ممکن است تا به امروز برای خرید نهال‌های فندق به نهالستان‌های مختلف مراجعه کرده باشید و با قیمت‌های بسیار متفاوت و مختلفی برای نهال‌های فندق روبرو شده باشید و این سوال به ذهنتان خطور کرده باشید که دلیل و علت قیمت‌های متفاوت نهال فندق در بین نهالستان‌ها چیست؟
در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در سراسر کشورمان ایران نهالستان‌ها و مراکز فروش نهال فندق بی شماری وجود دارد که هر کدام نرخ‌ها و قیمت‌های مختلفی برای نهال‌های فندق و یا هرگونه نهال تولیدی خود در نظر گرفته‌اند و در واقع می‌توان گفت که علت این حجم از تفاوت قیمتی بین نهالستان‌ها نوع آنها خواهد بود.
نهالستان‌های موجود در سطح کشور را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود دسته اول نهالستان‌هایی هستند که خود تولید کننده نهال‌های فندق نیستند و تنها واسطه‌ای هستند بین خریداران و کشاورزان عزیز و نهالستان‌های تولید کننده نهال‌های مختلف پس این نهالستان‌ها برای سودآوری بیشتر قیمت نهال فندق خود را افزایش می‌دهند.
دسته دوم نهالستان‌هایی هستند که خود تولید کننده نهال‌های فندق و یا هرگونه نهال‌های دیگر خواهند بود مانند نهالستان برتر نهال که خود به تولید و پرورش نهال‌های فندق می‌پردازد و از این رو می‌توان در این نهالستان مقرون به صرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین قیمت‌ها برای نهال‌های فندق را مشاهده نمایید.

خرید نهال فندق برای چه استان‌هایی پرسود است

هر زمان که سخن از سود و درآمد بالا و فراوان به میان می‌آید ناخودآگاه ذهن اغلب قریب به اتفاق ما به سمت نهال‌های بادام و نهال گردو متمایل می‌شود اما علاوه بر بادام و گردو نهال‌های فندق نیز از سودآوری و درآمد بسیار قابل توجه و چشم گیری روبرو هستند و با باردهی فوق العاده خود می‌توانند نظر هر کشاورزی را به خود معطوف کنند اما شاید تا به اکنون این سوال نیز برای شما عزیزان ایجاد شده باشد که آیا خرید و کاشت نهال فندق برای تمامی استان‌های کشور پرسود و درآمد خواهد بود؟
توجه به شرایط آب و هوایی بهترین پاسخ به این سوال خواهد بود و در واقع می‌توان گفت که نهال فندق برای رشد بهتر و باردهی بیشتر نیاز به شرایط آب و هوایی مناسب و مطلوب خواهد داشت، آب هوایی که سرمای زمستان‌های آن سوزناک نباشد و تابستان‌های گرم شدید نداشته باشد و رعایت این نکته می‌تواند میزان سود و درآمد حاصله از کاشت نهال فندق را برای هر استان و شهری مشخص و تعیین نماید.

پربارترین نژاد فندق کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان فندق را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال فندق نخجوان  ۶ الی ۷ تن در هکتار
نهال فندق تک شاخه ۷ تا ۸ تن در هکتار
نهال فندق قزوین ۸ تن در هکتار
نهال فندق موری ۷  تن در هکتار
نهال فندق یکورب ۸ تن در هکتار
نهال فندق بارسلونا ۸ تن در هکتار

کاشت، داشت و برداشت نهال فندق

کاشت، داشت و برداشت نهال فندق سه مرحله اصلی و طلایی برای رسیدن به نهال‌های فندق پربار و پر محصول و در نتیجه رسیدن به سود و درآمد فوق العاده و بی نظیر خواهد بود که برتر نهال برای شما عزیزان در این مقاله سعی نموده تمامی این سه مرحله جادویی و مهم و همچنین تمامی نکات و اصول آن را معرفی نماید و آنها را مورد بررسی دقیق تر قرار دهد.

اصول کاشت نهال فندق

مرحله اول برای به دست آوردن نهال‌های فندق پربار با قدرت رشد پذیری بالا و فوق العاده مرحله کاشت خواهد بود و این مرحله را می‌توان یکی از مهم‌ترین مراحل برای دستیابی به سود قابل توجه و منحصربه فرد در نظر گرفت و اگر شما عزیزان نیز خواستار دست یابی به درآمد بالا و چشم گیر هستید توصیه می‌کنیم که در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با هم نکات و اصول کاشت نهال فندق را مورد بررسی قرار دهیم.

آماده سازی خاک قبل از کاشت عملکرد نهال فندق شما را تا حد بسیار زیادی بهبود می‌بخشد و باعث رشد سالم و قوی آن می‌شود و همچنین ایده خوبی است که خاک خود را آزمایش کنید تا مشخص شود که آیا فاقد هر گونه مواد معدنی و مواد مغذی ضروری است یا خیر و البته شایان ذکر خواهد بود که هدف از آماده سازی و تجزیه و تحلیل خاک قبل از کاشت نهال فندق پر کردن مواد معدنی و مواد مغذی حیاتی و همچنین شکستن و سست کردن خاک فشرده است.

یکی از نکاتی که می‌بایست همواره کشاورزان گرامی به آن توجه داشته باشند و همچنین به آن مبادرت ورزند آماده سازی باغ برای کاشت نهال فندق خواهد بود چرا که در این صورت می‌توانند میزان موفقیت خود از احداث باغ‌های وسیع و پهناور فندق را تضمین نمایند بنابراین توصیه می‌کنیم تا شما عزیزان در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با هم با ویژگی‌ها و نکات آماده سازی باغ برای کاشت نهال فندق آشنا شویم.

برای کاشت نهال‌های فندق ریشه لخت و یا درختچه‌های گلدانی خریداری شده از نهالستان بهتر است قبل از کاشت گودال‌هایی به عمق نیم متر در نیم متر کنده شود و آماده کاشت باشید، و

وقتی ریشه‌ها پخش می‌شوند سریعتر رشد می‌کنند پس لازم است تا گودال را به اندازه کافی عمیق و گسترده حفر کنید تا ریشه کامل در حفره قرار بگیرد و سیستم ریشه فضای اضافی زیادی نیز برای رشد و گسترش آسان داشته باشد و همچنین لازم به ذکر است که بهتر است خاک سطحی را در یک توده جداگانه نگه دارید تا بتوانید آن را در انتهای گودال قرار دهید جایی که بیشترین فایده را دارد.

اگر با خاک رس سنگین کار می‌کنید گودال را دوباره پر کنید و کمپوست و ماسه و یا پیت ماس را به قسمت‌های مساوی مخلوط کنید و همان طور که گودال را پر می‌کنید فشار دهید تا حفره‌های هوا خارج شوند و البته لازم به ذکر است که می‌بایست خط خاک با خاک اطراف یکنواخت باشد و پس از کاشت آبیاری کنید.

در واقع می‌توان گفت که کاشت نهال‌های فندق در فاصله‌ای در حدود 4 متری می‌تواند سبب شود تا این نهال‌ها از میزان لازم و مشخصی از مواد غذایی بهره‌مند شوند و برای به دست آوردن آنها به رقابت و دردسر نیفتند و در نتیجه از رشد بهتر و بیشتری بهره‌مند شوند.

نکات داشت نهال فندق

دومین مرحله برای بهره مندی از یک نهال تنومند و قوی فندق با باردهی فوق العاده و منحصر به فرد مرحله داشت خواهد اما این مرحله نیز مانند مرحله کاشت دارای ویژگی‌ها و نکاتی است که به طور حتم رعایت این نکات سبب خواهد شد تا شما کشاورزان عزیز با نهالی پربار تر و پر محصول تر و از همه مهم تر با طول عمر اقتصادی و سن حیات طولانی تر روبرو شوید پس از این رو توصیه می‌کنیم تا در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با این نکات بیشتر آشنا شوید.

هرس کردن نهال فندق

به طور کلی نهال‌های فندق نسبت به سایر درختان میوه به هرس کمتری نیاز دارند اما قوانین هرس نهال‌های میوه یکسان است در چند کلمه ما نهال‌های جوان را در طول سال اول و یا دوم هرس می‌کنیم تا شکل آنها را مشخص کنیم زیرا شکل بسیار مهم است و می‌تواند بر کمیت، کیفیت و سهولت برداشت یا سایر فعالیت‌های کشاورزی تاثیر بگذارد.

همچنین اطمینان حاصل کنید که نهال‌های فندق به مدت 2 تا 3 سال پس از کاشت بدون علف‌های هرز نگهداری می‌شوند تا مطمئن شوید که آنها از هر مزیتی برای تولید یک سیستم ریشه‌ای خوب و قوی برخوردار هستند

در فصل زمستان شاخه‌های شکسته را به حدود 4 تا 5 جوانه برش دهید چرا که اگر درختچه‌های فندق را هرس نکنید در نهایت به ارتفاعی در حدود 6 متر می‌رسند و آجیل‌ها در بالای آن غیر قابل دسترس خواهند شد.

سم پاشی نهال فندق

اولین اقدام برای پیشگیری از ابتلا نهال‌های فندق به بیماری هرس این نهال خواهد بود که در متون فوق به طور مفصل و جامع به توضیح آن پرداخته ایم اما همان طور که می‌دانید هرس نهال فندق سبب می‌شود تا اکسیژن در میان شاخه‌های نهال فندق به راحتی جریان داشته باشد و تمامی ساقه‌ها و شاخه‌های نهال از نور آفتاب بهره مند شوند که این امر خود از ابتلا نهال به آفات و بیماری جلوگیری خواهد نمود.

اما اگر نهال فندق مورد نظر بیش از حد به بیماری مبتلا شده باشد نیاز خواهد بود تا به سم پاشی نهال فندق بپردازید برای این امر تنها کافی است که به مراکز فروش محصولات کشاورزی مراجعه نمایید و سموم مربوطه را خریداری نمایید و البته شایان ذکر خواهد بود که کارشناسان برتر نهال در هر زمان و لحظه‌ای آماده راهنمایی و کمک به شما عزیزان در زمینه سمپاشی نهال فندق خواهند بود.

نکات برداشت نهال فندق

برداشت فندق سالانه در اواسط فصل پاییز انجام می‌شود و هنگامی که فصل پاییز به پایان می‌رسد درختان دانه‌ها و برگ‌های خود را رها می‌کنند و بیشتر پرورش دهندگان تجاری به جای استفاده از تجهیزاتی برای تکان دادن آجیل‌ها از درخت منتظر می‌مانند تا خشک شوند و همچنین می‌توان گفت که برداشت فندق به صورت سنتی و دستی و یا با شن کش دستی یا مکانیکی انجام می‌شود.

چهار قطعه اصلی از تجهیزات مانند سوییپر، دروگر، پرخ دستی آجیل و لیفتراک در برداشت تجاری استفاده می‌شود و البته خالی از لطف نیست که بدانید که سوییپر یا همان جارو مهره‌ها را به مرکز ردیف‌ها منتقل می‌کند و دروگر مهره‌ها را از هر گونه زباله یعنی شاخه‌ها و برگ‌ها بلند و جدا می‌کند و همچنین چرخ دستی مهره‌ها و آجیل‌هایی را که توسط برداشت گر برداشته شده نگه می‌دارد و لیفتراک یک توله را برای تخلیه می‌آورد و در نهایت آجیل‌ها را از چرخ دستی آجیل و سپس انباشته‌ها را برای ارسال به پردازنده و یا آجیل خشک کن می‌فرستد.

توجه به نکات کاشت نهال فندق چون زمان باردهی، عمر و باردهی اقتصادی نهال فندق، میزان باردهی هر درخت و بسیاری از موارد دیگر از سمت کشاورزان گرامی سبب می‌شود تا نهال‌های فندق بتوانند بهترین و بالاترین باردهی را داشته باشند و عملکرد حداکثری خود به رخ همگان بکشند و اگر شما عزیزان نیز تمایل به بهره مندی از نهال‌های فندق پربار و پر محصول با بالاترین عملکرد را دارید بهتر است در ادامه باما همراه باشید تا با هم با نکات کاشت نهال فندق آشنا شویم و این نکات را مورد بررسی دقیق تر و بهتر قرار دهیم.

اطلاع از زمان باردهی نهال فندق توسط شما کشاورزان عزیز سبب می‌شود تا با خیالی آسوده و به دور از هر گونه دغدغه‌ای به احداث باغ‌های وسیع و پهناور فندق بپردازید و از سرمایه گذاری مطمئن بهره مند شوید و در ضمن شایان ذکر خواهد بود نهال‌های فندق بعد از گذشت سال سوم تا سال چهارم می‌توانند باردهی خود را شروع کنند که البته این باردهی را نمی‌توان در زمره باردهی اقتصادی و حداکثری قرار داد و برای باردهی حداکثری می‌بایست کشاورزان تا سال پنجم و سال ششم صبر نمایند.

عوامل بی شماری چون نوع شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی، میزان آبیاری و رسیدگی و همچنین کوددهی و سمپاشی نهال‌های فندق سبب می‌شود تا میزان باردهی و عمر اقتصادی و یا سن حیات نهال‌های فندق بسیار متفاوت و متنوع باشد پس از این رو می‌توان گفت که اگر به دنبال نهال‌های فندق پربار با عمر اقتصادی طولانی مدت هستید بهتر است مناسب‌ترین شرایط را برای رشد و باردهی این نهال‌ها فراهم نمایید و البته لازم به ذکر است که نهال‌های فندق در شرایط مناسب می‌توانند از عمر اقتصادی در حدود 10 تا 20 سال نیز بهره‌مند شوند.

کاشت نهال فندق بر اساس مناطق مختلف کشور

نهال‌های فندق همانند سایر نهال‌های دیگر دارای واریته‌ها و رقم‌های بسیار مختلف و متنوع هستند و هر کدام از آنها نیز برای رشد و باردهی بالا و منحصر به فرد نیاز به شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی مختلف و گوناگونی دارند و در واقع نمی‌توان از یک نهال فندق برای همه مناطق و یا طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی استفاده نمود و از این رو بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا با نهال‌های فندق مناسب هر منطقه و موقعیت اقلیمی متفاوت آشنا شوید.

 • نهال فندق گرمسیری

  یکی از مناطقی که می‌توان در باغ‌ها و یا باغچه‌های آن به کاشت و پرورش نهال‌های فندق مبادرت ورزید مناطق گرمسیری است و البته لازم است توجه داشته باشید که در مناطق بسیار گرم مانند شهرهای جنوبی کشورمان که گرمای شدید جز لاینفک این مناطق است نمی‌توان به کاشت نهال فندق و باردهی مناسب آنها امیدوار بود و همچنین خوب است بدانید که از جمله نهال‌های فندق گرمسیری می‌توان به معرفی نهال‌هایی چون نهال فندق نوندا پرداخت.

 • نهال فندق معتدل

  در مناطق معتدل یعنی مناطقی که نه دیگر خبری از رطوبت بیش از حد هوا است و نه از سرمای شدید و سخت، می‌بایست کشاورزان گرامی به کاشت نهال‌های فندق معتدل مبادرت ورزند تا از این طریق بتوانند بالاترین و فوق العاده‌ترین باردهی نهال‌های فندق خود را مشاهده نمایند و به تبع سودآوری بیشتری را نیز تجربه کنند و از جمله نهال‌های فندق مناسب برای مناطق معتدل می‌توان به نهال فندق بارسلونا، فندق نخجوان و نهال فندق ماکادمیا اشاره نمود.

 • نهال فندق دیرس

  همان طور که می‌دانید هر نوع نهال فندقی را نمی‌توان در هر شرایط آب و هوایی کاشت و از آن انتظار باردهی و مجصول دهی عالی و فوق العاده را داشت از این رو بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی مناطق باغ خود دست به انتخاب و خرید نهال‌های فندق بزنید و مناسب‌ترین و بهترین نهال فندق را که سازگاری بالایی با موقعیت اقلیمی شما عزیزان دارد خریداری نمایید.

  نهال فندق دیررس از آن دسته نهال‌های فندقی است که برای مناطق سردسیر با زمستان‌های طولانی و سخت مناسب خواهد بود چرا که دیررس بودن آنها سبب می‌شود تا این نهال‌های فندق بتوانند از سرمای ناگهانی و نوسانات دمایی این اقلیم‌ها و مناطق سرسیر در امان بمانند و بهترین عملکرد را از خود به معرض نمایش بگذارند و از بین نهال‌های مختلف فندق می‌توان نهال‌های فندق بتلر و نهال فندق انیس را در زمره نهال‌های فندق دیررس قرار داد

مشخصات نهال فندق استاندارد و سالم

یکی از دغدغه‌های کشاورزان در هر نقطه‌ای از کشورمان ایران کاشت بهترین نهال‌های فندق است و به طور قطع بهترین نهال فندق دارای ویژگی‌ها و مشخصات بارز و مشخصی است که از مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین آنها می‌توان به سالم و عاری از هر گونه آفات و عوامل بیماری‌زا اشاره نمود و به طور حتم این تنها مشخصه یک نهال سالم و استاندارد نخواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های یک نهال فندق سالم و استاندارد می‌توان به سبز بودن برگ‌های نهال و عاری از هر گونه زخم و آسیبی بر روی آن و یا عدم وجود علف‌های هرز در اطراف نهال فندق و همچنین سالم بودن ریشه‌های نهال و زخم نبودن آنها و انشعابات بیش از حد اشاره نمود و البته شایان ذکر خواهد بود که تمامی نهال‌های تولید شده و پرورش یافته در نهالستان برتر نهال دارای تمامی این ویژگی‌ها هستند پس با خیالی آسوده می‌توانید به نهالستان برتر نهال مراجعه کنید و به خرید نهال‌های مثمر و بی ثمر اقدام نمایید.

شایع‌ترین بیماری و آفات نهال فندق

بیماری‌ها و آفاتی که تمایل به نهال‌های فندق دارند بیماری‌هایی هستند که در خاک‌های مرطوب رشد می‌کنند و شما عزیزان می‌توانید با کاشت نهال‌های فندق خود در مکان‌هایی که غرقابی نیستند و دارای خاکی با زهکشی خوب هستند خطر بیماری را کاهش دهید و همچنین لازم به ذکر است که از جمله بیماری‌ها و آفات رایج در بین نهال‌های فندق می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

بلایت باکتریایی

این بیماری باکتریایی باغث ایجاد آسیب به شاخه‌های جوان و همچنین مرگ جوانه‌ها و برگ‌ها می‌شود و البته لازم به ذکر است که باکتری آلوده پخش می‌شود و می‌تواند در ضایعات روی شاخه‌ها یا تنه، زمستان گذرانی کند و هکچنین می‌توان گفت که این یک بیماری به ویژه در شمال غربی اقیانوس آرام است و برای کنترل آن می‌توان شاخه‌های بیمار را هرس نمود و دور انداخت.

شانکر باکتریایی

شانکر باکتریایی یک مشکل خاص در فندق اروپایی است و در این بیماری رشد جدید پژمرده می‌شود و جوانه‌ها و برگ‌ها می‌میرند و پس از ریزش برگ‌های سالم در فصل پاییز به درخت چسبیده می‌مانند و شانکر‌ها نیز دیده می‌شوند که به صورت مناطق خاکستری روی پوست ظاهر می‌شوند و البته شایان ذکر خواهد بود که برای جلوگیری از گسترش بیشتر مواد می‌بایست گیاه آلوده را قطع و دور بریزید.

 حشره بد بوی قهوه‌ای

حشره بد بوی قهوه‌ای که بومی کشورهای چین و ژاپن و کرده و سایر مناطق آسیایی است از خانواده پنتاتومدیا است و در سپتامبر 1998 میلادی در آلن تاون و پنسیلوانیا جمع آوری شد جایی که تصور می‌شود به طور تصادفی مغرفی شده است و همچنین پوره‌ها و بزرگسالان حشره بد بوی قهوه‌ای از بیش از 100 گونه گیاهی از جمله بسیاری از محصولات کشاورزی و تغذیه می‌کنند و در سال‌های 2010 تا 2011 میلادی به یک آفت فصلی در باغ‌های فندق تبدیل شده بودند.

سرخرطومی آجیلی

این سوسک با پوزه دراز مشخص می‌شود و اندازه آن از حدود 1.2 تا 1.4 اینچ متغییر است و همچنین خوب است بدانید که این سوسک‌های بالغ در فصل بهار جوانه‌ها و برگ‌ها را می‌جوند و به شاخ و برگ‌ها آسیب می‌زنند و در اوایل فصل تابستان تخم‌های خود را در آجیل‌های در حال رشد می‌گذارند.

لاروها در اواخر فصل تابستان برای تغذیه از آجیل بیرون می‌آیند و سوراخ‌هایی در پوسته ایجاد می‌کنند و البته خوب است بدانید که آجیل‌های آلوده نمی‌ریزند و اغلب همراه باقی مانده سالم محصول برداشت می‌شوند که در بهترین حالت برای برداشت مزاحمت ایجاد می‌کند و در بدترین حالت به طور موثر محصول را از بین می‌برد.

سود و درآمد هر درخت فندق چقدر است

یکی از سوال‌های همیشگی کشاورزان و باغداران عزیز این خواهد بود که با کاشت نهال فندق می‌توان به چه میزان سود و درآمدی دست پیدا کرد و یا به بیان بهتر سود و درآمد هر درخت فندق چقدر است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که میزان درآمد و همچنین سودآوری نهال‌های فندق به عوامل بی شماری چون شرایط نگهداری و رسیدگی از نهال‌ها و همچنین شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی بستگی خواهد داشت.

نهال فندق زودبازده کدام اند؟

در مناطقی که تا به اکنون سرمای شدید و یخبندان‌های طولانی و همچنین سرمای ناگهانی فصل بهار را تجربه نکرده‌اند مناسب‌ترین نهال‌های فندق برای کاشت نهال فندق زودبازده خواهد بود چرا که در این موقعیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی دیگر خبری از سرمای ناگهانی و مضر برای نهال‌های فندق و محصولات آنها نیست و نهال‌های فندق مذکور می‌توانند بالاترین باردهی و عملکرد خود را به معرض نمایش بگذارند و از جمله نهال‌های فندق زودبازده می‌توان نهال‌هایی چون نهال فندق بارسلونا، فندق نخجوان و نهال فندق انیس ترکیه را معرفی نمود.

آیا نهال فندق را می‌توان در باغچه کاشت

کاشت نهال فندق در باغچه خانه‌ها دیگر در حد رویا نیست و می‌توان این زیبا سحر انگیز را در باغچه‌ها نیز کاشت و پرورش داد و البته برای کاشت نهال فندق در باغچه نیز می‌بایست شرایط داشت و کاشت و برداشت را نیز مانند باغ‌ها رعایت نمود چرا که در غیر این صورت نمی‌توان انتظار باردهی فوق العاده و بی نظیر را از این نهال‌ها داشت.

احداث باغ فندق

به طور قطع خرید و انتخاب بهترین و پربارترین نهال‌های فندق یک امر راحت و آسان نخواهد بود و کشاورزان برای به دست آوردن یک نهال پربار نیاز به اطلاعات جامع و کامل در زمینه ویژگی‌های بهترین نهال فندق خواهند داشت که برای این امر می‌توانید از مشاوره رایگان برتر نهال و از دانش به روز کارشناسان این مجموعه و تجربه یک قرن برتر نهال بهره ببرید و در نهایت به بهترین نهال فندق دست پیدا کنید.

برتر نهال با فراهم نمودن مشاوره کاملا رایگان در هر ساعتی از شبانه روز امکانی را فراهم نموده تا دیگر هیچ کشاورزی در سراسر کشور عزیزمان ایران دچار معظل کم اطلاعی و یا بی اطلاعی از شرایط کاشت و نگهداری نهال فندق دست و پنجه نرم نکند و در واقع می‌توان گفت که برتر نهال با فراهم نمودن مشاوره رایگان با برترین کارشناسان کشاورزی گام به گام با شما عزیزان همراه خواهد شد تا شما باغداران گرامی به نهال فندق پربار و پرمحصول دست پیدا کنید.

خواص و ویتامین‌های موجود در فندق

فندق یک میان وعده خوش مزه است و یک افزودنی عالی برای بسیاری از غذاها است و فواید بی شماری برای سلامتی نیز دارد و اگر برای شنا نیز این سوال پیش آمده که فواید فندق برای سلامتی چیست؟ بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با فواید و خواص موجود در فندق آشنا شویم.

فندق حاوی

 • ویتامین E
 • چربی سالم
 • پروتئین
 • فیبر رژیمی

همچنین خوب است بدانید که فندق سرشار از پروتئین و چربی غیر اشباع است و علاوه بر این آنها حاوی مقادیر قابل توجهی تیامین و همچنین مقادیر کمتری ویتامین B6 و ویتامین‌های گروه B هستند و البته شایان ذکر خواهد بود که فندق می‌تواند سلامت فرد را با موارد زیر بهبود ببخشد.

کاهش روند افزایش وزن: طبق تحقیقات اخیر خوردن آجیل ممکن است به برخی افراد کمک کند تا وزن کمتری داشته باشند و همچنین خوب است بدانید که یک مطالعه در سال 2018 میلادی ارتباط بین مصرف آجیل فندق و کاهش افزایش وزن و کاهش خطر چاقی را نشان داد و البته لازم به ذکر است که در این مطالعه شرکت کنندگانی که آجیل فندق بیشتری می‌خوردند نسبت به افرادی که مصرف نمی‌کردند کمتر دچار اضافه وزن می‌شدند.

محافظت در برابر آسیب سلولی: فندق سرشار از آنتی اکسیدان‌ها است و ترکیباتی هستند که در برابر اکسیداسیون سلول‌ها محافظت می‌کنند و همچنین آنها میزان آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهند.

طبق برخی تحقیقات فندق حاوی آنتی اکسیدن و ویتامین E است و همچنین شایان ذکر خواهد بود که ویتامین E ممکن است به حفاظت از بدن در برابر انواع آسیب‌های سلولی مرتبط با سرطان کمک می‌کند.

بهبود حساسیت به انسولین: خوردن مخلوط آجیل حاوی فندق ممکن است به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند و همچنین خوب است بدانید که کاهش حساسیت به اسولین در ایجاد دیابت نوع 2 نقش دارد و البته لازم به ذکر است بهبود این حساسیت خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد.

حمایت از سلامت قلب: فندق ممکن است به تقویت قلب سالم کمک کند محققان در سال 2013 میلادی دریافتند که خوردن یک رژیم غذایی غنی از فندق ممکن است نشانگرهای زیستی خطر قلبی عروقی را بهبود بخشد و به طور بالقوه خطر مشکلات قلبی را کاهش دهد.

بهترین فندق جهان: پربار بودن یکی از نشانه‌ها و مشخصات بهترین نهال فندق جهان خواهد بود و یکی دیگر از نشانه‌های بهترین نهال فندق مقاوم و مستحکم بودن نهال در برابر نوسانات دمایی و کم آبی و یا ابتلا به بیماری‌ها و آفات خواهد بود و از این رو اگر شما عزیزان نیز به دنبال نهال فندقی پر بار و پر منفعت و همچنین مقاوم و مستحکم هستید توصیه ما به شما عزیزان نهال فندق بارسلونا و نهال فندق انیس ترکیه خواهد بود.

بهترین نژاد های فندق جهان

دست‌یابی به بهترین نهال‌های فندق یکی از دغدغه‌های اصلی و اساسی همه کشاورزان عزیز خواهد بود و اما قبل از پرداختن به معرفی بهترین نژادهای نهال‌های فندق می‌بایست دانست که منظور از بهترین نهال فندق چیست؟ و اگر مقصود از برترین‌ها و بهترین نهال‌های فندق نهال‌هایی است با باردهی و بازدهی فوق العاده و منحصر به فرد می‌توان نهال‌های فندقی چون نهال فندق بارسلونا را معرفی نمود اما اگر منظور از بهترین نژادهای فندق نهال‌هایی بسیار مقاوم در برابر سرما و نوسانات دمایی است می‌توان به معرفی نهال فندق انیس ترکیه پرداخت.

پر سود‌ترین درخت فندق

از جمله نهال‌های پرسود و منفعت فندق که باردهی فوق العاده و منحصر به فردی دارد می‌توان به نهال فندق انیس ترکیه و نهال فندق بارسلونا و نهال فندق نخجوان اشاره نمود.

نحوه تکثیر درخت فندق

نهال‌های فندق را می‌توان به روش‌های مختلفی تکثیر نمود شما کشاورزان گرامی می‌توانید آنها را از بذر و یا پیوند پرورش دهید که در ادامه به طور کامل به توضیح آنها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

تکثیر نهال فندق از دانه: اگر زمان و صبر زیادی دارد و برای به دست آوردن تجربه اولین برداشت خود عجله ندارید شروع از بذر می‌تواند یک گزینه مقرون به صرفه برای شما عزیزان باشد اما باید توجه داشته باشید که در این روش نمی‌توان نهال‌های فندقی شبیه از نظر مقاومت و میزان باردهی به والدین اصلی و یا نهال‌های فندق اصلی به دست آورد.

اگر بتوانید دانه‌های وحشی را از یک درخت فندق بالغ دیگر پیدا کنید و یا این که از فروشگاه‌های محصولات کشاورزی خریداری نمایید می‌توانید به تکثیر نهال فندق از بذر و یا همان دانه امیدوار باشید.

در فصل پاییز بذرها را در باغچه و یا باغ به فاصله 4 تا 4.5 متر و عمق دو اینچ بکارید و البته شایان توجه خواهد بود که می‌بایست قسمت کمی نوک تیز دانه‌ها را رو به پایین در خاک قرار دهید و سپس با رسیدن به فصل زمستان بهتر است که آنها را با یک قاب سرد و یا یک لایه ضخیم مالچ محافظت کنید.

هنگامی که هوا در فصل بهار گرم شد برای حفظ رطوبت ثابت به طور منظم آبیاری نمایید و نهال‌های فندق می‌بایست پس از جند هفته ظاهر شوند و همچنین از طرف دیگر می‌توانید دانه‌ها را با قرار دادن آنها در یک کیسه زیپی پر از یک قسمت ماسه و یک قسمت پیت ماس در داخل خانه طبقه بندی کنید.

آن را در طول فصل زمستان در یخچال نگهداری کنید و سپس کیسه را به مدت چند روز یا تا زمانی که علائم جوانه زنی را مشاهده کنید به مکانی گرم در خانه خود منتقل کنید.

تکثیر نهال فندق از طریق پیوند: برای پیوند زدن نهال فندق می‌بایست از شاخه‌هایی که سالم و عاری از هر گونه عامل بیماری‌زا و آفت هستند استفاده نمود و البته لازم به ذکر است که بهترین زمان برای پیوند نهال فندق اواسط خرداد ماه خواهد بود  و می‌توان به روش‌های مختلف صورت پذیرد و یکی از روش‌ها این است که برای پیوند از پایه‌های دو ساله استفاده شود و پیوندک‌ها نیز باید از بخش پایانی شاخه‌های تنومند با قدرت رشدپذیری مناسب برداشت شوند.

دیرگل ترین نژادهای فندق چه مزیتی دارند ؟

کاشت نهال‌های دیرگل فندق برای مناطق سردسیری این حسن را دارد که جوانه‌ها و شکوفه‌های نهال‌های فندق دچار سرمای ناگهانی بهاری نشوند و در اثر سرمای شدید از بین نروند و همچنین این امر نیز بر میزان باردهی نیز تاثیر نگذارد و البته لازم به ذکر است که نهال‌های فندق باتلر و نهال فندق بارسلونا را می‌توان در زمره نهال‌های فندق دیرگل قرار دارند.

بیشتر بخوانید: نهال فندق سردسیری

فندق اصلاح شده به چه معناست

نهال‌های اصلاح شده دارای ویژگی‌های بی‌شماری دیگری چون مقاومت بی‌نظیر در برابر کم آبی و یا حتی بی آبی است و البته لازم به ذکر است که نهال‌های اصلاح شده فندق تولید شده در نهالستان برتر نهال علاوه بر این ویژگی‌ها در برابر نوسانات دمایی نیز بسیار مقاوم است و می‌تواند در هر شرایط آب و هوایی به رشد و نمو خود ادامه دهد.

شاید جالب باشد که بدانید باردهی نهال‌های اصلاح شده نسبت به نهال‌های معمولی رایج نیز بیشتر خواهد بود و هزینه‌های نگهداری و رسیدگی به این نهال‌ها نیز بسیار پایین‌تر از سایر نهال‌های فندق دیگر خواهد بود در واقع می‌توان گفت که نهال‌های اصلاح شده به سبب مقاومت در برابر ابتلا به بیماری‌ها و آفت‌های مختلف نیاز به سمپاشی و کوددهی کمتری خواهند داشت که این امر منجر به کاهش هزینه‌ها برای کشاورزان گرامی خواهد شد.

نهال فندق زودبازده کدام اند؟

در مناطقی که تا به اکنون سرمای شدید و یخبندان‌های طولانی و همچنین سرمای ناگهانی فصل بهار را تجربه نکرده‌اند مناسب‌ترین نهال‌های فندق برای کاشت نهال فندق زودبازده خواهد بود چرا که در این موقعیت اقلیمی و شرایط آب و هوایی دیگر خبری از سرمای ناگهانی و مضر برای نهال‌های فندق و محصولات آنها نیست و نهال‌های فندق مذکور می‌توانند بالاترین باردهی و عملکرد خود را به معرض نمایش بگذارند و از جمله نهال‌های فندق زودبازده می‌توان نهال‌هایی چون نهال فندق بارسلونا، فندق نخجوان و نهال فندق انیس ترکیه را معرفی نمود.

مشخصات یک  نهال خوب فندق

به طور قطع یک نهال خوب فندق نهالی خواهد بود که توانایی تولید محصولات درجه یک و مرغوب در بالاترین حد و میزان را داشته باشد تا از این طریق بتواند سودی قابل توجه و چشم‌گیر را برای باغداران و کشاورزان گرامی فراهم نماید اما همان طور که می‌دانید یک نهال خوب فندق دارای ویژگی‌ها و مشخصات بی شمار و فراوان است که از جمله آنها می‌توان به سالم بودن نهال فندق در هنگام کاشت اشاره نمود.

در واقع می‌توان گفت که تولید یک نهال سالم و خوب فندق فقط و فقط در بهترین نهالستان امکان پذیر خواهد بود پس اگر به دنبال نهال فندق عالی و درجه یک هستید که باردهی فراوانی داشته باشد بهتر است این نهال را از بهترین نهالستان‌ها خریداری نمایید که به طور حتم توصیه ما به شما عزیزان نهالیتان برتر نهال خواهد بود.

چرا که این نهالستان با تکیه بر یک قرن تجربه توانسته به تولید نهال‌های پربار و بسیار تجاری با بالاترین عملکرد دست پیدا کند در واقع می‌توان گفت که تولید بهترین نهال‌های فندق و هر گونه نهال مثمر و بی ثمر تخصص برتر نهال است پس با اطمینان خاطر و با خیالی آسوده بهترین نهال‌های پربار خود را از برتر نهال خریداری نمایید.

پربارترین نژاد های نهال فندق

پربار‌ترین نژادهای فندق نهال‌هایی چون نهال فندق بارسلونا، نهال فندق انیس ترکیه، نهال فندق باتلر اشاره نمود که تمامی کشاورزان خواستار دست یابی به آنها هستند و شما عزیزان با مراجعه به نهالستان برتر نهال و یا با  ورود به وب سایت برتر نهال می‌توانید پربار‌ترین و مقاوم‌ترین و به عبارتی دیگر بهترین نهال‌های فندق که با شرایط آب و هوایی منطقه شما عزیزان سازگاری دارد را خریداری و تهیه نمایید.

نحوه پیوند زدن نهال فندق

خوب است بدانید که پیوند نهال فندق به سه شیوه پیوند شکافی، پیوند وصله‌ای و پیوند انگلیسی انجام خواهد شد و البته لازم به ذکر است که پیوند نهال فندق در اوایل خرداد ماه بر روی پایه‌های بذری که 45 روز از سن حیات آنها گذشته باشد و دارای ارتفاعی در حدود 30 متر انجام خواهد شد و پیوندک آن از شاخه‌هایی با ارتفاعی در حدود 10 تا 15 سانتی متر از قسمت سرشاخه‌های تنومند گرفته می‌شود.

تنها نکته قابل توجه در نحوه پیوند زدن نهال فندق این است که می‌بایست جوانه‌ای کنار پیوندک کاملا بالغ شده و سبز باشند چرا که در غیر این صورت پیوندک نمی‌گیرد و خشک خواهد شد.

کدام فندق ها نیاز به گرده افشانی دارند

نهال‌های فندق تک پایه هستند و این به این معنا است که نهال‌های فندق گل‌های نر و ماده را در یک نهال تولید می‌کنند اگر چه ممکن است که در یک زمان شکوفا نشوند و در ضمن خوب است بدانید در حالی که برخی نهال فندق می‌توانند خود گرده افشانی کنند اما فندق اروپایی یا همان فندق معمولی ناسازگار است به این معنی که اگر چه یک نهال فندق دارای گل‌های نر و ماده است اما قادر به گرده افشانی نیست.

علاوه بر این همه گونه‌ها گرده افشانی متقابل ندارند از این رو بهتر است هنگام انتخاب ارقام نهال فندق و کاشت آنها بیش از یک رقم را انتخاب و خریداری نمایید و حتی در صورت کاشت یک گونه خود گرده افشان باز هم توصیه می‌شود که بیش از یک رقم برای بهبود عملکرد کاشت شود.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال فندق

نهالستان برتر نهال با هدف آسودگی و آرامش باغداران و کشاورزان گرامی در هر منطقه‌ای از کشورمان ایران خرید اینترنتی را فراهم نموده تا با شما عزیزان بتوانید در هر گوشه‌ای از ایران که قرار دارید بتوانید با کمترین زحمت و دردسری و تنها با یک سرچ کوچک به وب سایت نهالستان برتر نهال مراجعه نمایید و در صفحه اول به مشاهده نهال‌های تولید شده و ارائه شده توسط برتر نهال بپردازید.

بعد از مشاهده نهال‌های مختلف فندق می‌توانید در همین صفحه اینترنتی برتر نهال اطلاعات کامل و جامعی از شرایط آب و هوایی مناسب برای کاشت و نحوه رشد آنها به دست آورید و یا در صورت لزوم به مطالعه مقالات به روز درباره نهال فندق بپردازید و دانش خود درباره این نهال را به روز نمایید و سپس برای خرید نهال‌های فندق و یا هر نهال دیگری می‌توانید اقدام نمایید و هماهنگی‌های لازم را با کارشناسان برتر نهال انجام دهید تا در زمان مقرر شده از سمت شما عزیزان این نهالستان به ارسال محصولات خریداری شده اقدام نماید.

برتر نهال مرکز فروش نهال فندق

در سال 1310 خورشیدی در غرب کشور عزیزمان ایران نهالستان برتر نهال شروع به فعالیت نمود و توانست با تکیه بر دانش و علوم روز دنیا در زمینه کشاورزی و تولید نهال‌های سالن و استاندارد و بسیار پربار و مقاوم در کم‌ترین و کوتاه‌ترین زمان به بزرگ‌ترین نهالستان در غرب کشور تبدیل شود.

نهالستان برتر نهال با فراهم نمودن بهترین امکانات چون مشاوره کاملا رایگان با برترین و کارآزموده برای خریداران عزیز و کشاورزان گرامی و استفاده از دانش روز دنیا با هدف ارتقای کشاورزی توانسته نهال‌هایی با بهترین کیفیت تولید نماید و پرورش دهد و از این طریق به یکی از بهترین و معروف‌ترین نهالستان‌ها در سراسر کشور تبدیل شود.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال فندق✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال فندق [پاییز 1402]”

 1. عباس جعفری گفت:

  چجوری باید از قیمت نهال فندوق اطلاع پیدا کنم؟ و در صورت سفارش به چه تعداد میتونم خریداری کنم و کی به دستم میرسه

  • برتر نهال گفت:

   سلام
   قیمتا تو کاتالوگ هست به صورت انلاین می‌توانید خرید کنید و همچنین با تماس با کارشناسان می‌توانید سفارش بدین و خرید کنید
   09141832393

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال