نهال زردآلو✔️خرید +لیست قیمت انواع نهال زردآلو [پاییز ۱۴۰۲]

خرید نهال زردآلو

برای خرید نهال تضمینی و گارانتی دار نهال، نهالستانی را انتخاب کنید که شرایط ویژه برای فروش داشته باشد، شما بتوانید بدون محدودیت هر تعداد نهال میوه که می‌خواهید سفارش دهید، همچنین مسئول نهالستان در مورد قیمت نهال زردآلو صادق بوده و از همان ابتدا اطلاعات لازم و کافی در این مورد به شما بدهد، فروشنده همواره در انجام تعهدات خود برای تحویل به بهترین شکل ممکن عمل کرده و مسئولیت پذیر باشد، انجام صحیح تعهد فروشنده برای تحویل نیز شامل تحویل در زمان مقرر، بسته بندی استاندارد و تعداد درخواستی است.
توجه داشته باشید خرید نهال زردآلو با کارت گارانتی باعث می‌شود تا کشاورز فرصت کافی برای بررسی کیفیت نهال زردآلو داشته باشد، اگر عوامل بازدارنده و مدیریت غیر صحیح تاثیری در رشد نهال نداشته باشد، اگر رشد نهال میوه با اختلال روبرو شود، کشاورز می تواند با مسئول نهالستان تماس گرفته و مشکل ایجاد شده را برطرف کند، در واقع فاکتور اصلی برای خرید نهال زردآلو در مرحله اول سازگاری این نهال با محیط اطراف باغ و در مرحله بعدی خرید نهال شناسه دار از مرکز مجوز دار است که کارت گارانتی نیز داشته باشد.

انواع نهال زردآلو

انواع نهال زردآلو شامل نهال زردآلو سلطنتی، نهال زردآلو عسگرآباد، نهال زردآلو شکرپاره، نهال زردآلو قرمز، نهال زردآلو جهانگیری، نهال زردآلو تخم مرغی زعفرانی، نهال زردآلو نادری، نهال زردآلو پیش رس، نهال زردآلو رکسانا، نهال زردآلو پرتغالی، نهال زردآلو نوری،‌نهال زردآلو انبه‌ای، نهال زردآلو قیصی، نهال زردآلو ضیاءالملکی، نهال زردآلو رجبعلی و … هست.
اگر قصد خرید نهال زردآلو و آراستن باغتان به این گونه‌ی درخت زیبا را دارید، بهتر است با معروف‌ترین نهال زردآلو و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید، برخی از نهال‌های زردآلو از خصوصیات خاصی برخوردار است در ادامه تمام ارقام نهال‌های زردآلو را به صورت جامع توضیح دادیم، با کلیک روی هر نهال می‌توانید به توضیحات کامل هر رقم دسترسی داشته باشید.

نمایش محصولاتسوالات متداول

هر نژاد و گونه درخت برای کاشت در محوطه باغ احتیاج به یک زمان مشخص دارد، برخی از نهال‌ها در فصل پاییز کاشته می‌شوند تا در فصل زمستان نیاز سرمایی خود را برطرف کنند، ولی برخی از آنها را هم در اواخر فصل زمستان و اوایل بهار کاشته می‌شوند، تا بلافاصله با گرمای فصل بهار و تابستان میزان سازگاری خود را افزایش داده و آماده سرما و یخبندان فصل زمستان باشند، از جمله این نهال‌ها می‌توان به نهال زردآلو اشاره کرد. در مناطق سردسیری بهتر است بعد از دوره یخبندان کاشت انجام شود چون بررسی‌‌های انجام شده در علم گیاه پزشکی بهترین زمان برای کاشت نهال زردآلو در هر نژادی اواخر زمستان و اوایل بهار می‌داند، زمانی که هنوز درختان در خواب بوده و فعالیت خود را آغاز نکرده اند. این کار باعث می‌شود تا نهال زردآلو جوان با سرمای یخبندان زمستان مواجه نشده و امکان یخ زدگی شاخه‌‌های آن به صفر برسد. با موج گرمایی که در آغاز فصل بهار و تابستان شروع می‌شود رشد نهال را آغاز شده، سیستم ایمنی و دفاعی خود را ارتقاء بخشیده و سپس در فصل پاییز به آرامی خود را آماده خواب زمستانی می‌کند. معمولا در فصل بهار بعدی بیشتر نژادهای اصلاح شده شروع به باردهی به اندازه انگشت‌ شمار می‌کنند

اگر شما بتوانید نهال‌های باغ خود را از یک نهالستان و مرکز معتبر خریداری کنید، علاوه بر گارانتی محصولاتشان خدمات پس از فروش و راهنمایی مشاوره رایگان داشته باشد، مطمئناً می‌توانید تا سالهای سال بعد از خرید نهال با مسئولین آنجا در ارتباط بوده، در صورت بروز کوچکترین مشکل و یا سوالی از کمک آن‌ها نهایت استفاده را ببرید، برتر نهال در تمام ضمینه‌های باغداری اعم از کاشت، داشت، نیروهای متخصص را برای انجام امور باغداری برای تمام نقاط کشور می‌فرستد.

مسئول نهالستان برای اینکه بتواند رضایت مشتریان خود را جلب کند، سعی می‌کند در اولین فرصت طبق برنامه تمامی محصولات پیش خرید شده را در یک بسته بندی معتبر و با یک روش اصولی و استاندارد به دست خریداران برساند، فقط کافی است زمان کاشت نهال زردآلو را به شرکت برتر نهال اعلام کنید تا در زمان تعیین شده نهال‌های شما را ارسال کند.

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های گوناگون نسبت به سفارش نهال زردآلو اقدامات لازم را انجام دهید، برای این منظور یا به صورت حضوری به نهالستان مراجعه کنید یا اینکه به سایت نهالستان مراجعه کرده و بعد از مشاهده کاتالوگ قیمت نهال زردآلو نسبت به خرید آنها اقدام کنید، مطمئناً در کوتاه‌ترین زمان ممکن نهال‌های خریداری شده به دست شما خواهد رسید.

طبق بررسی‌های انجام شده بهترین زمان برای کاشت نهال زردآلو سن ۲ سالگی می‌باشد، معمولاً نهال‌های زیر دو سال را به هیچ عنوان کشت نمی‌کنند، چون ریشه آنها بسیار ضعیف بوده و مقاومتشان در برابر محوطه باز، و تغییرات جوی بسیار پایین می‌باشد. همچنین توصیه شده تا  نهال‌های بالای دو سال را خریداری نکنید چون ریشه این نهال‌ها به خود تنیده شده و به راحتی نمی‌توانید آن را در خاک باغ کشت کنید. نهال جوان و دو ساله را  اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار که هنوز درخت در حالت خواب دارند، به محوطه باغ  تایید مکان دهیم.

شما برای سفارش نهال زردآلو اصلاً احتیاجی ندارید که از منزل و باغ خود خارج شوید، کافی است سایت برتر نهال را جستجو کرده و وارد آن شده، تمامی محصولات موجود در این سایت را مشاهده کنید. سپس با شماره تماس‌های ثبت شده در این سایت تماس گرفته، تمامی سوالات را به طور مستقیم از مسئولین نهالستان بپرسید. این مسئولین در هر ساعت آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما هستند. بعد از آشنایی با ارقام نهال سازگار با باغ شما می‌توانید به راحتی آنها را سفارش داده و در اسرع وقت تحویل بگیرید.  

علاوه بر نهال زردآلو عسگرآبادی، شکر پاره، سلطنتی که در قسمت‌های بالا به طور کامل در مورد ویژگی‌ها و خصوصیات آنها صحبت کردیم، می‌توانیم چند نوع نهال دیگر را به شما معرفی کنیم که بازار فروش خیلی خوبی دارند این نهال‌ها عبارتند از:
 • نهال زردآلو شاهرودی
نهال زردآلو شاهرودی یکی دیگر از انواع نهال زردآلو میباشد که عمر آن بین ۳۰ تا ۳۵ سال بوده بیشتر می‌باشد.
 • نهال زردآلو پالیز
در بین کشاورزان اهمیت و جایگاه خاصی دارد، میوه آن بسیار محبوب است بیشتر در شهر ارومیه کشت می‌شود، تازه خوری آن برای پذیرایی در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها خواهان بیشتری دارد. معمولاً برای تهیه قیسی از میوه این نهال استفاده می‌کنند. جزو نهال‌های زود گل بوده و از اواخر اسفند تا اوایل فروردین شکوفه دهی خود را آغاز می‌کند.
 • نهال زردآلو قرمز
قیمت میوه نهال زردآلو قرمز آن کمی گران‌تر از میوه زردآلو نهال‌های دیگر می‌باشد،‌ این رقم خیلی پربار نیست و از طعم چندان مناسبی نیز برخوردار نبوده ولی به قاطر ظاهر جذاب و کمیاب بودن فروش خوبی در بازار دارد، بیشتر در باغاتی که به صورت تفریحی احداث می‌شود توصیه به کاشت آن شده است.
 • نهال زردآلو قیسی
رقم نهال زردآلو قیسی رشد خیلی خوبی داشته و باردهی آن نیز بیشتر است، سال به سال نیز ارتقا پیدا می‌کند، نسبت به سرما تحمل خوبی دارد ولی برای رشد مطلوب احتیاج به نور دهی کافی دارد.

درباره نهال زردآلو

نهال زردآلو اصالت چینی دارد اما به دلیل امکان پرورش انواع آن در مناطق گوناگون ایران، از میوه‌های تولیدی و حتی صادراتی کشورمان محسوب می‌شود. در این مقاله به توضیحاتی جامع درباره نهال زردآلو و مشهورترین انواع آن، نکات خرید نهال  و هرآنچه لازم است درباره این رقم بدانید می‌پردازیم.

زردآلو میوه‌ای شیرین و در گروه میوه‌های هسته‌دار است. این گیاه در اصل ریشه در چین دارد و بومی آن منطقه به شمار می‌رود. گفته می‌شود این گونه در قرن اول میلادی به دیگر مناطق آسیا و نیز اروپا راه پیدا کرده است. زردآلو معمولا در مناطق سردسیری توان رشد بهتری دارد.

درخت زردآلو در گروه درختان پایه‌کوتاه قرار می‌گیرد یعنی تنه آن چندان مرتفع نیست اما معمولا پر شاخ و برگ است. رشد شاخه‌های اصلی و فرعی این درخت می‌تواند ارتفاع کلی آن را به ۵ متر برساند.

زمان باردهی درخت زردآلو به نوع نهال و نیز شرایط اقلیمی و آب‌و‌هوایی ربط دارد. اگر قصد دارید زردآلو را در منطقه‌ای گرمسیر بکارید، می‌توانید انتظار داشته باشید که میوه‌دهی آن نسبت به زردآلوهایی که در مناطق سردسیری کاشت شده اند زودتر خواهند رسید.

نهال زردآلو رو بیشتر بشناسید

زردآلو یکی از میوه‌های تابستانی می‌باشد که معمولاً از اواخر تیرماه میوه‌های تازه آن وارد بازار شده تا اواخر شهریور شما می‌توانید میوه زردآلو را از میدان میوه و تره بار تهیه کنید، به خاطر طعم بخصوص و بافت نرمی که دارد در میان مصرف کنندگان مخصوصاً کودکان طرفدار خیلی زیادی پیدا کرده است. زردآلو حاوی مقادیر بالای ویتامین c و اسید فولیک می‌باشد، نام میوه خشک شده زردآلو به نام نهال زردآلو قیسی معروف بوده و بک گزینه مناسب برای درمان بیماری کم خونی در طب سنتی و پزشکی نوین شناخته شده است.

اگر بخواهیم درخت زردآلو را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم پوشش درخت زردآلو کاملاً متراکم بوده، عمر مفید و اقتصادی آن نسبت به دیگر آلو سانان بیشتر است. آنطور که متخصصین و کارشناسان گیاهپزشکی تخمین زده‌اند این گیاه معمولا بین ۵۰ الی ۱۰۰ سال می‌تواند میوه دهی پرباری را تجربه کند. یکی از نهال‌هایی  که معمولاً در غرب و شمال غربی کشور توانسته است، جایگاه ویژه‌ای پیدا کند نهال زردآلو بوده چون مقاومت آن در برابر سرما ستودنی است. باید بگوییم درخت زردآلو می‌تواند دمای منفی ۳۰ درجه فصل یخبندان زمستان را تحمل کرده و شاخه‌های آن دچار یخ زدگی نمی‌شود.

مشخصات نهال زردآلو (انواع نهال زردآلو)

نهال زردآلو انواع گوناگونی دارد، اگر قصد خرید نهال زردآلو و آراستن باغتان به این گونه‌ی درخت زیبا را دارید، بهتر است با معروف‌ترین نهال زردآلو و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید، برخی از نهال‌های زردآلو از خصوصیات خاصی برخوردار است در ادامه تمام ارقام نهال‌های زردآلو را به صورت جامع توضیح دادیم، با کلیک روی هر نهال می‌توانید به توضیحات کامل هر رقم دسترسی داشته باشید.

چرا باید نهال زردآلو کاشت؟

زردآلو گیاهی پر سود است و میوه آن طرفداران زیادی دارد. میوه زردآلو بسیار پرخاصیت است و درمان یا پیشگیری برای انواع بیماری‌ها و نارسایی‌ها به شمار می‌رود. از خواص زردآلو می توان به این اشاره کرد که این میوه سرشار از ویتامین‌های آ، سی، کا، ای و نیاسین است. همچنین پتاسیم و فیبر فراوانی دارد. از دیگر مواد معدنی موجود در زردآلو می‌توان به منگنز، مس، منیزیم و فسفر اشاره کرد. این میوه برای بخش‌های گوناگون بدن چون گوارش، قلب، ریه، استخوان‌ها و پوست مفید است.

خواص فراوان و نیز عطر و طعم خوب زردآلو آن را به میوه‌ای پرطرفدار تبدیل کرده است. از آنجا که فصل این میوه نیز کوتاه است، با ورود به بازار معمولا فروش زیادی دارد. برخی از انواع آن نیز تبدیل به برگه زردآلو می‌شوند و در دسته خشکبار قرار می‌گیرند که در تمام طول سال فروش دارد.

کاشت نهال زردآلو علاوه بر سودآوری، زیبایی‌آفرینی به همراه دارد. زیرا هم برگ‌ها و شکوفه‌های آن و هم میوه‌های زرد طلاگونه و درخشان آن زیبا هستند و جلوه خاصی به باغ می‌بخشند.

از نظر فروش میوه نهال زردآلو در بازار می توان گفت که این نهال مثل نهال‌های سیب زیاد کاشت نشده است و بازار فروش آن اشباه نشده و از این رو قیمت میوه آن در بازار فروش نستبا خوبی دارد، برخی از ارقام زردآلو مانند نهال زردآلو سلطنتی با توجه به کیفیت عالی نهال و تناژ بالا یک مزیت دیگر نیز دارد و آن هم این است که این رقم اواخر برج یک به بار می‌نشیند و در زمان خوبی به بازار وارد می‌شود به طوری که در آن بازه زمانی ارقام دیگه‌ای وار بازار نمی‌شود از این رو بازار فروش عالی دارد.

بحث دوم در باره بازار فروش زردآلو، در مورد خشک کردن میوه آن است، زردآلوی خشک شده به آن قیسی یا برگه زردآلو نیز می‌گویند از فروش بسیار مناسبی برخوردار است و در بحث صادرات هم فروش عالی دارد.

نهایتاً در رابطه با نگهداری یا داشت درخت زردآلو می‌توان گفت که زردآلو، نسبت به ارقام نهال‌های دیگر گردو از نظر گرفتار شدن به آفات و بیماری‌ها در رده متوسط قرار می‌گیرد، و داشت آن نسبت به ارقام دیگر راحت‌تر می‌باشد.

 • نوسانات دمایی

  یکی از مهم‌ترین نکاتی که کشاورز و باغدار به هنگام کاشتن نهال زردآلو باید در نظر بگیرد، نوسانات دمایی برای این نهال زردآلو می‌باشد. نهال زردآلو جز نهال‌های سرما دوست است، و در مناطق گرمسیر نسبت به مناطق سردسیر باردهی کمتری دارد.  بر احداث این باغ دارند، حتما از راهنمایی و مشاوران و متخصصین برتر نهال  استفاده کنید.

  چون نهال زردآلو برای تولید بهتر احتیاج به نیاز سرمایی بالایی دارد، معمولاً توصیه می‌شود این نهال در دشت‌های جلگه‌ای که میزان رطوبت و خنکی هوا در آن بیشتر است، یا مناطق کوهستانی که ارتفاع بالایی دارد کشت شود. ولی هر کدام از این مناطق نهال مخصوص به خود را می‌خواهد، معمولاً در مناطق کوهستانی از نهال دیرگل استفاده می‌کنند تا تغییرات اقلیمی فروردین ماه بر روی شکوفه‌های آن تاثیر چندانی نداشته باشد و در مناطق جلگه‌ای و دشتی نهال زردآلو میان گل را کشت می‌کنند.

 • میزان بارش

  حتماً به میزان بارش سالانه منطقه دقت کافی را داشته باشید. این را در نظر بگیرید که میزان بارش منطقه‌ای که باغ شما در آنجا احداث می‌شود، نشانگر چند مورد است:

  میزان ذخایر آب منطقه ای

  میزان رطوبت

  تعداد روزهای آفتابی

  مهم‌ترین دلیل از نظر متخصصین گیاه پزشکی برای بررسی میزان بارش یک منطقه این است که بتواند یک روتین و نظم خاصی برای آبیاری درختان زردآلو در نظر بگیرند. درخت زردآلو برای رشد خود به آب مناسب و استاندارد احتیاج دارد، ولی به همان اندازه هم مرطوب بودن و خیس بودن خاک اطراف ریشه باعث پوسیده شدن ریشه درخت شده، ریشه و باردهی باغ خود را با خطراتی روبرو می‌کند.

 • بافت خاک

  شما باید به هنگام کاشت نهال زردآلو به بافت خاک باغ زردآلو خود دقت کافی داشته باشد، اگر بافت خاک شما استاندارد و مناسب کاشت نهال زردآلو نباشد، مطمئن باشید که باغ زردآلوی شما باردهی چندان جالبی نخواهد داشت. از اینرو معمولاً توصیه می‌شود قبل از احداث باغ زردآلو حتما نسبت به کسب اطلاعات لازم در مورد خاک با خود اقدامات پیش زمینه‌ای را انجام دهید، یکی از این اقدامات پیش زمینه آنالیز خاک باغ می‌باشد.

  تحقیقات گیاه پزشکی نشان داده است،بهترین خاک درخت زردآلو برای رشد در خاک خنثی یا کمی رود به قلیایی می باشد. بازه PH مناسب برای رشد ریشه درخت زردالو بین ۶.۷  تا ۷.۵  تخمین زده اند، بخاطر همین قبل از احداث باغ خود به طور کاملاً علمی نسبت به آنالیز خاک باغ زردآلو خود بپردازید، چون اطلاعات دیگری از جمله میزان مواد مغذی و کمبود‌های خاک، همچنین عوامل بیماری زای موجود در خاک به دست می‌آورید که باعث می‌شود نسبت به رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

  به هنگام کاشت نیز باید گفت بافت خاک باغ زردآلو باید شنی و لومی بوده، زهکشی آن بسیار بالا باشد تا به هنگام آبیاری غیر اصولی یا بارش باران فراوان آب بر روی خاک غرقابی نمانده و به عمق خاک نفوذ کند. به هنگام شاه زدن خاک باغ را با کمپوست، خاک برگ، کود طبیعی و دیگر مواد احتیاج مخلوط کنید یا به نوع علمی خاک ورزی لازم را انجام دهید. اگر سنگ‌های بزرگ و خاک‌های سخت کلفت مانند دارد آنها را نیز از خاک حذف کرده و زهکشی مناسبی ایجاد کنید. خاک‌های محدود کننده باعث جمع شدن و تنیدن ریشه‌ها درون خود شده، همین امر پوسیدگی ریشه را به دنبال دارد. کیفیت خاک محل کاشت باعث رشد و باردهی درخت زردآلو خواهد شد.

نکات خرید نهال زردآلو

مهم‌ترین مرحله برای احداث باغ زردآلو ، خرید نهال برای آن است، در واقع بخش اصلی سرمایه‌گذاری اینجاست، نهال‌ها تبدیل به درختانی تنومند می‌شوند که قرار است تا دهه‌ها از آن‌ها محصول برداشت کنید، در خرید نهال زردآلو نیز باید به این نکات توجه داشته باشید:

 • خرید نهال از مراکز معتبر

هر باغدار یا فروشنده‌ای نمی‌تواند در فروش نهال معتبر دانسته شود، بهتر است برای خرید نهال زردآلو به نهالستان‌هایی مراجعه کنید که موفق به دریافت تأییدیه از جهاد کشاورزی منطقه شده‌اند.

 • شناسنامه، کارت سلامت و گواهی قرنطینه نهال

اهمیت شناسنامه‌دار بودن نهال در وهله نخست تفاوت ارقام گوناگون نهال است. لازم است شما نوع نهال زردآلو را بشناسید تا بتوانید شرایط لازم برای کاشت و داشت و برداشت را فراهم کنید.

گواهی قرنطینه و سلامت نهال زردآلو به شما این اطمینان را می‌دهد که نهال سالم و بری از آفات و بیماری‌هاست. البته گواهی قرنطینه معمولا برای نهال‌های وارداتی ضرورت دارد.

 • سلامت و زیبایی ظاهری نهال

از دیگر نشانه‌های سلامت و مرغوبیت نهال زردآلو سلامت ظاهری و فرم خوب و زیبای آن است. بدنه نهال باید شکل متناسبی داشته باشد. قسمت ریشه‌ها نیز باید خالی از هرگونه قطعی، زخم یا بیماری باشد. درمورد نهال‌های پیوندی به نقطه پیوند دقت کنید که شکلی نرمال داشته باشد و بیش از حد برآمده نباشد.

قیمت نهال زردآلو و عوامل مؤثر بر آن

نهال زردآلو ارقام گوناگون و متنوعی دارد که با مشهورترینشان آشنا شدید. این ارقام بسته به عوامل و ویژگی‌های گوناگونی که دارند، از نظر قیمت نیز متفاوت هستند.

عوامل تعیین کننده قیمت نهال زردآلو:

سن نهال: بهترین سن کاشت نهال زرآلو نهال 2 ساله می باشد، نهال‌های بالای دو ساله شاید در نظر اول بهتر برسند، نهال‌های تنومند و پر ریشه که با کاشت آن سریع به نتیجه خواهید رسید خب می‌توان یه مقدار قیمت بالاتری داد و نهال چند ساله خرید کرد، ولی اینطور که به نطر می‌رسد نیست، نهال‌های سن بالا گیرایی خیلی ضعیفی دارند، چون ریشه‌ها کلفتر شده و نهال به محیط خودش عادت کرده بنابراین بعد از جابجایی گیراییش خیلی پایین خواهد آمد، و بعد کاشت نیز رشدش نسبت به نهال‌های ۲ ساله پایین خواهد بود.

سن باردهی: در بازار رقابتی امروز و تورم شدیدی که بر اقتصاد چیره شده است، بیشتر باغداران به دنبال نهال‌هایی زودبارده هستند تا بازگشت سرمایه و سودشان در زودترین زمان صورت گیرد. با این حال معمولا برای زمان باردهی درخت زردآلو باید قدری صبر کرد. برخی ارقام ممکن است دو سال پس از کاشت شروع به باردهی کنند اما بیشتر ارقام زردآلو به ۴ تا ۵ سال زمان نیاز دارند.

عمر اقتصادی نهال: منظور از عمر اقتصادی بازه‌ای در عمر زیست یک نهال است که باردهی خوبی دارد و نگهداری از آن صرفه اقتصادی دارد. بر این اساس نهالی که عمر اقتصادی بیشتری دارد، معمولا با قیمت بالاتری فروخته می‌شود.

میزان باردهی: در رابطه با میزان باردهی درخت زردآلو میتوان گفت، از ۵۰ تن تا ۱۰۰ تن در هر هکتار دامنه‌ای است که باردهی ارقام گوناگون زردآلو را نشان می‌دهد. هرچه میزان باردهی نهال بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند.

نباید فراموش کرد که خرید نهال های گران‌قیمت به دلیل میزان باردهی یا عمر اقتصادی بیشتر، نوعی سرمایه‌گذاری است. پس اگر دوست دارید که باغ پرسودتری داشته باشید، باید ابتدا بهای آن را بپردازید.

در نهایت باید به این نکته توجه کنید که شما با خرید نهال از خود تولید کننده قیمت پایین‌تری را پرداخت خواهید کرد تا از یک خرده فروش خرید کنید، به طوری که علاوه بر قیمت نهال شما نهال کاملا سالم و سرحال را دریافت می‌کنید.

علت قیمت‌های متفاوت نهال زردآلو در بین نهالستان‌ها چیست

وقتی یک باغدار به نهالستان مراجعه می‌کند یک گونه از نهال زردآلو را می‌بیند که چندین قیمت متفاوت دارد، دلیل تفاوت این قیمت‌ها چیست؟ آیا گران بودن یک نهال نشانه کیفیت آن است؟ یک باغدار برای اینکه بتوانند باردهی بالایی داشته باشد، حتماً نهال‌های گران قیمت را خریداری کند؟

از نظر مسئولین نهالستان قیمت نشانگر کیفیت یک نهال نمی‌باشد، بلکه نشانگر کیفیت یک نهال میزان سلامت و استاندارد بودن و مدت زمانی است که مسئول یک نهالستان برای تولید این نهال صرف می‌کند. نشانگر کیفیت نهال، میزان باردهی درخت زردآلو و سرعت بازدهی آن می‌باشد. دلیل اینکه برخی از نهال‌ها گران‌تر و برخی نیز ارزان‌تر می‌باشند، به خاطر شرایط سازگاری و محبوبیت آنها است. شما می‌توانید برای خرید اقتصادی نهال زردآلو به یکی از نهالستان‌های معتبر مراجعه کنید که خود تولید کننده نهال باشند، در این صورت می‌توانید با یک قیمت مناسب این محصول را خریداری کنید.

پربارترین نژاد زردآلو کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان زردآلو را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال زردآلو شکرپاره ۶۰ الی ۶۵ تن در هکتار
نهال زردآلو سلطنتی ۶۰ تا ۷۵ تن در هکتار
نهال زردآلو عسگرآباد ۷۰ تن در هکتار
نهال زردآلو تخم مرغی زعفرانی ۶۵ تا ۷۵ تن در هکتار
نهال زردآلو قیسی ۷۰ تن در هکتار
نهال زردآلو نصیری ۷۵ تا ۸۵ تن در هکتار

سوددهی نهال زردآلو

میزان سوددهی نهال زردآلو با کمیت و کیفیت باردهی آن ارتباط مستقیم دارد. گفتیم که برخی از ارقام زردآلو می‌توانند تا ۱۰۰ تن در هر هکتار به صورت سالیانه میوه بدهند. البته تنها میزان بار مطرح نیست و کیفیت و مرغوبیت آن نیز مطرح است. نهال‌های باکیفیت در بازار فروش خوبی خواهند داشت و حتی می‌توانند به سطح صادرات و فروش برون‌مرزی برسند.

نهال زردآلو سلطنتی در حدود ۷۰ الی ۸۰ تن در هکتار باردهی نهال زردآلو دارد از کیفیت میوه، عالی برخوردار است، و همچنین در زمان مناسب وارد بازار شده و به راحتی با قیمت بالا به فروش می‌رسد.

همچنین نحوه اصولی و صحیح کاشت، داشت و برداشت می‌تواند به سوددهی بیشتر کمک کند، اگر باغ خودو را از نظر کوددهی نهال زردآلو، سمپاشی، آبیاری نهال زردآلو و هرس به نحو احسن انجام دهید مطمعناً هم در کیفیت و در هم تناژ میوه‌ها بسیار تاثیر خواهد گذاشت.

مشخصات یک نهال خوب زردآلو

قسمت‌های قبلی سعی کردیم تمامی مشخصات یک نهال سالم و استاندارد زردآلو را برای شما بیان کنیم، در این قسمت می‌خواهیم به چند نکته دیگر نیز اشاره کنیم تا شما با اطلاعات کامل و کافی به توانید به خرید نهال زردآلو بپردازید. اول اینکه باید به این مورد اشاره کنیم  شما خودتان زمانی می‌توانید کیفیت نهال زردآلو را مورد بررسی قرار دهید که تعداد کمی یک یا دو عدد نهال زردآلو خریداری کنید نهایت ۱۰ عدد از آن را خریداری کنید.

برای کسانی که می‌خواهند حداقل ۱۰۰ الی ۵۰۰ عدد و بیشتر نهال زردآلو خریداری کنند، وقت و زمان کافی برای بررسی آنها نخواهند داشت و بررسی این همه نهال برایشان مشکل ساز خواهد بود. پس بهترین گزینه برای شناخت نهال زردآلو با کیفیت و خوب خریدن نهال‌های لیبل و شناسه دار می‌باشد، مطمئن باشید اگر نهالی که استانداردهای لازم برای فروش نداشته باشد از طرف سازمان جهاد کشاورزی به هیچ عنوان مجوز برای فروش نخواهد گرفت. علاوه بر لیبل به موارد زیر نیز دقت کنید:

 • دارای کارت سلامت باشد که نشانگر سالم بودن این نهال و عاری از هر گونه بیماری است.
 • نژاد آن کاملا سازگار با منطقه باغ شما باشد.
 • دوره قرنطینه و نیاز سرمایه خود را به خوبی گذرانده باشد.
 • نهالستان‌ای که به عرضه نهال زردآلو می‌پردازد باید این نهال را با تضمین کیفیت و کارت گارانتی عرضه کند.
 • نهال بلافاصله بعد از کاشت خود را با خاک باغ سازگار کرده و نشانه‌های رشد در آن دیده شود.

بعد از کاشت هیچگونه تغییر ظاهری منفی در آن ایجاد نشود، بلکه جوان دهی آن قوی باشد

بهترین نژاد درخت زردآلو

از میان ارقام ایرانی زردآلو انواع نهال زردآلو سلطنتی، نهال زردآلو تخم مرغی زعفرانی،نهال زردآلو عسگرآباد، نهال زردآلو نصیری،نهال زردآلو شکرپاره و … مشهورند و معمولا هر باغداری ممکن است یکی از آن‌ها را بهترین نهال زردآلو بداند. اما واقعیت این است که بهترین نژاد درخت زردآلو بر اساس معیارهایی تعیین می‌شود که نخستین و مهم‌ترینشان شرایط اقلیمی است، هنگام خرید نهال زردآلو باید ابتدا مشخص شود نهال زردآلو برای مناطق سردسیر می‌خواهید یا برای مناطق معتدل، زیرا نیازها و توانایی‌هایی که یک نهال دارد با انواع دیگر نهال متفاوت است.

معیارهای دیگری نیز در انتخاب بهترین نهال زردآلو نقش دارند، برای مثال این‌که خرید نهال زردآلو را برای بازار داخلی و پرورش محصولی متناسب ذائقه مردم ایران است یا هدف از آن صادرات است، همچنین مهم است که باغدار تا چه حد می‌تواند برای مراحل کاشت و داشت و برداشت آن هزینه کند و براساس رسیدگیش انتظار بازدهی داشته باشد.

نهال زردآلو می‌تواند به دو روش بذری و پیوندی به دست آید. امروز نه تنها در کشورمان که تقریبا در همه‌ جای جهان به نهال پیوندی بیش از بذری توجه می‌شود و آن به علت مزایایی است که نهال پیوندی نسبت به بذری دارد.

مهم‌ترین مزیت نهال پیوندی نسبت به نهال بذری عدم تغییر جنسیت نهال است که برای باغداران تضمینی بر باردهی زیاد درخت زردآلو است.

درمورد نهال زردآلو نیز پیوند از روش‌های اصلی باردهی است، برای این کار پیوندک از نهال زردآلویی به دست می‌آید که مرغوب است و باردهی خوبی دارد

بیشتر بخوانید: 8 راز طلایی برای تکثیر درخت زردآلو

مراحل تولید نهال زردآلو پیوندی به این صورت است که ابتدا بذر نهال برای پایه نهال کاشت می‌شود که اکثرا بذر زردآلو تلخ می‌باشد، بعد از یکسال رسیدگی بذر به یک نهال یکساله جهت پیوند تبدیل شده است، بعد از یکسال در برج ۵ یا برج ۶ نهال‌ها جهت پیوند خوردن آماده‌اند، پیوندک‌‌ها از درختان زردآلو که باردهی خوبی دارند و نژاد خوبی دارند انتخاب می‌شود، و سپس بعد از چیدن و آماده شدن توسط پیوندزن پیوند نهال‌های اصلاح شده بر روی پایه نهال‌های زردآلو تلخ پیوند زده و سپس با پلاستیک‌های مخصوص قسمت‌هایی از محل پیوندی بسته و پوشانده می‌شوند، سال بعد نهال‌ها پیوند زده شده آماده ارسال و کاشت هستند.

پرفروشترین و پرطرفدارترین نهال زردآلو

با توجه به این‌که ارقام گوناگون نهال هریک مناسب منطقه‌ای هستند و درجه‌ای خاص از سازگاری را از خود نشان می‌دهند، برخی از ارقام مانند نهال زردآلو سلطنتی و نهال زردآلو تخم مرغی زعفرانی از جمله بهترین و پروفروش‌ترین ارقام زردآلو در ایران می‌باشد، در تمام مناطق ایران که تا دمای ۴۵ الی ۴۷

در حالت کلی نهالی می‌تواند پرفروش و پرطرفدار باشد که:

–       با شرایط منطقه سازگار باشد؛

–       نگهداری و پرورش آن هزینه‌های سنگین نداشته باشد؛

–       مقاومت نسبتا خوبی داشته باشد؛

–       پربار باشد و محصول فراوان بدهد؛

–       زودبازده باشد؛

 

تشخیص سلامت نهال زردآلو

مهم‌ترین معیار سلامت نهال زردآلو سلامت تنه آن و عاری بودنش از هر گونه زخم و آسیب و تراوش صمغ است. نهالی که زخمی باشد خیلی زود مورد هجوم آفات قرار می‌گیرد و این ممکن است سبب مرگ آن یا کاهش قابل توجه رشد و بازدهی‌اش شود.

رنگ ریشه نهال زردآلو باید روشن و تقریبا به رنگ شیری باشد. این گواه تازگی و طراوت ریشه‌هاست.

تنه نهال ترجیحا نباید پیچ خوردگی و خمیدگی داشته باشد. همچنین در ریشه‌های آن نباید گره دیده شود.

اگر نهال پیوندی است، محل پیوند باید کاملا التیام یافته باشد و برجستگی بیش از حد و غیرطبیعی نداشته باشد.

کاشت، داشت و برداشت نهال زردآلو

شما به عنوان یک باغدار وظیفه دارید تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت نهال زردآلو را به طور کامل با آن آشنا شوید. با کسب اطلاعات بیشتر و مفید می‌توانید این مراحل را کاملا اصولی و استاندارد پشت سر بگذارید، مطمئن باشید کوتاهی در هر کدام از مراحل کاشت، داشت و برداشت زردآلو باعث می‌شود تا صدمات جبران ناپذیری به باغ شما وارد شده و میزان سوددهی آن را تا حد زیادی کاهش دهد. این مقاله سعی می‌کنیم تمامی این مراحل را به طور کامل به شما توضیح دهیم.

البته لازم نیست شما تمامی مراحل را به تنهایی طی کنید، می‌توانید از مشاوره‌های رایگان و تخصصی مهندسین و کارشناسان گیاهپزشکی که در نهالستان‌های معتبر مانند برتر نهال مشغول هستند، نهایت استفاده را ببرید. مهم‌ترین هدف این متخصصین کمک به  باغداران و کشاورزان عزیز در سراسر کشور می‌باشد. البته اگر سوالات باغداری برتر نهال هم دارید می‌توانید در انتهای سایت کامنت گذاری کرده و مشکلات خود را درج کنید تا کارشناسان مربوطه به بررسی آنها بپردازند. در صورت لزوم می‌توانید با شماره تماس‌های موجود در این سایت تماس گرفته و به صورت مستقیم با متخصصین در ارتباط باشید.

اصول کاشت نهال زردآلو

معمولاً اصول کاشت و نگهداری نهال زردآلو متفاوت‌‌تر از نهال‌های دیگر نمی‌باشد، شما باید تمامی مراحل کاشت نهال زردآلو را به صورت کاملا دقیق و اصولی طی کنید تا بتوانید چند سال بعدی یک باغ پر بار و اقتصادی را احداث کنید.

ویژگی نهال زردآلو زودبازده

نهال زودبازده یعنی این که بعد کاشت نهال، سریع شروع به باردهی اولیه کند، نهال‌های قدیمی اکثرا بعد از چند سال شروع به باردهی می‌کرند، ولی درحال حاضر ارقام نهال‌های اصلاح شده تولید می‌شوند که اکثرا در سال اول یا دوم شروع به باردهی می‌کنند، نژاد‌های اصلاح شده مانند  نهال زرآلو سلطنتی یا نهال زردآلو تخم مرغی زعفرانی اکثرا از سال دوم شروع به باردهی می‌کنند.

ویژگی نهال زردآلودیربازده

ارقام قدیمی زردآلو بسیار دیربازده بودند و مدت چندین سال طول می‌کشید که تا شروع به باردهی کنند، بخصوص این که به صورت بذر کاشته می‌شدند و سال‌ها طول می‌کشید که شروع به باردهی نمایند.

عمرباردهی درخت زردآلو

عمر باردهی درخت زردآلو بستگی به نوع نهال زردآلو دارد. برخی از ارقام نهال زردآلو ۳۰ تا ۳۵ سال عمر دارند درحالی‌که برخی دیگر ممکن است تا ۷۰ سال عمر مفید داشته باشند.عمر درخت زردآلو بالای صد سال نیز می‌رسد ولی از نظر اقتصادی ممکن است سی الی ۷۰ سال بار خوب را تولید کنند، و بعد از آن ارزش نگهداری نداشته باشند.

منظور از آنالیز خاک زردآلو به مجموعه‌ای از بررسی‌های خاک گفته می‌شود که مهم‌ترین پارامترهای تعیین ان برای مقایسه کیفیت خاک عبارتند از:

 • شناختن آلاینده‌هایی که در خاک وجود دارد.
 • میزان مقاومت و سفتی خاک
 • شناخت بیماری‌ها و قارچ‌هایی که در خاک وجود دارد
 • کیفیت خاک از لحاظ شیمیایی

آنالیز در آزمایشگاه‌های معتبر گیاه پزشکی انجام می‌شود و با بررسی کردن موارد بالا سعی می‌کنند اگر عوامل مخاطره آمیزی برای رشد درخت زردآلو وجود داشته باشد، کشاورز از همان ابتدا نسبت به آن آگاه شده و جهت برطرف کردن این عوامل اقدامات لازم را انجام دهد. کیفیت خاک مناسب برای رشد نهال زردآلو بسیار مهم بوده، این کیفیت وابسته به دو عامل شیمیایی و فیزیکی خاک است. باغدار با کسب اطلاعات لازم در این زمینه می‌تواند بافت خاک زردآلو را به راحتی آماده کرده و به کاشت نهال زردآلو بپردازد. مهم‌ترین موارد آنالیز خاک باغ کشاورزی عبارتند از:

 1. خاک هر منطقه به مخلوطی از گازها، مواد آلی و معدنی، همچنین مایعاتی می‌باشد که باعث رشد یک گیاه می‌شود. گاهی این موارد کم و زیاد شده، نه تنها به رشد گیاه کمک نمی‌کند بلکه آن را نیز دچار مشکل می‌شکند.
 2.  حتماً باید میزان غلظت عناصر مغذی که برای رشد یک نهال وجود دارد را مورد بررسی قرار دهند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به فسفات، نیترات و نیتروژن اشاره کرد.
 3. یک کشاورز باید از درصد کربن موجود در خاک به آن مواد آلی می‌گویند آگاهی داشته باشد.
 4. مهم است یک کشاورز بداند درصد رطوبت موجود در خاک چقدر است.
 5.  میزان ph خاک
 6. مطلع شدن از سموم کشاورزی موجود در خاک یا همان هیدروکربن ها
 7. اندازه دقیق عناصر فلزی در خاک که برای رشد درخت بسیار مهم است از جمله مس، آهن و مس

وقتی آنالیز خاک باغ را به خوبی انجام دادید باید وارد مراحل بعدی شوید تا بتوانید باغ را برای کاشت نهال زردآلو کاملاً آماده سازی کنید با توجه به آنالیز خاک این مراحل را طی کنید:

 • ضدعفونی خاک

اگر در خاک باغ زردآلو شما آلاینده و عوامل بیماری زا وجود دارد، از جمله باکتری، قارچ، ویروس و آفت‌ها حتما نسبت به ضد عفونی کردن خاک باغ زردآلو اقدامات لازم را انجام دهید. معمولاً این بیماری‌ها دوره طولانی بدون میزبان می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند و در یک زمان معین به میزبان حمله کرده و رشد آن را با اختلال روبرو کند.

 • مغذی کردن خاک

در صورتی که خاک باغ شما عناصر مغذی و کافی برای تغذیه درختان میوه ندارد شما به عنوان یک باغدار باید نسبت به مغذی کردن باغ زردآلو عملیات لازم را انجام دهید، برای اینکار می‌توانید از انواع کودهای حیوانی و کودهای شیمیایی استفاده کنید. با آزمایشات انجام شده اطلاعات دقیقی از کمبود عناصر خاک به دست آورده و به راحتی نسبت به بالانس کردن این عناصر اقدامات کافی را انجام دهید.

 • زهکشی خاک

وقتی که درصد مقاومت و محدودیت خاک خود را شناختید حتماً به خاک ورزی باغ خود بپردازید، معمولا به روش شخم زدن یا گودبرداری این کار را انجام می‌دهند، هر گونه زباله، سنگ، کلوخ‌های محکم و محدود کننده که ممکن است به ریشه و بدنه نهال جوان صدمه بزند را حذف کنید. در این مرحله می‌توانید از کودهای حیوانی برای مغزی کردن، همچنین پوک کردن خاک استفاده کنید. معمولا توصیه می‌شود در سالهای بعدی که روش و گسترش می‌پردازد اعضای کافی برای رشد داشته باشد.

 • بالانس کردن رطوبت خاک

مهم است که شما از رطوبت خاک باغ خود اطلاعات لازم را به دست بیاورید، برای رشد هر نهال زردآلو احتیاج به رطوبت کافی دارد. از اینرو توصیه می‌شود اگر رطوبت باغ شما خیلی زیاد است، بعد از شخم زدن مدتی منتظر بمانید تا میزان رطوبت کاسته شود، ولی در صورت خشک بودن خاک حتماً قبل از کاشت نهال آبیاری باغ زردآلو را انجم دهید تا کمبود آن تامین شود.

 • چاله گودال مناسب

با توجه به نوع نهالی که انتخاب کرده چاله گودال را در فاصله‌های منظم در الگوی مربعی و مستطیلی به عمق نیم متر حفر کنید. سعی کنید در انتهای گودال از خاک آماده شده  به همراه کود برگ‌ استفاده کنید، به هنگامی که نهال  را در آن کشت می‌کنید ریشه‌های نهال جوان به راحتی بتوانند از عناصر موجود در این خاک استفاده کند. به عمق مناسب جهت کاشت درخت زردآلو دقت داشته باشید که خیلی عمیق یا سطحی نباشد

شما اطلاعات لازم را در مورد شرایط جوی، اقلیمی، آب و هوا، میزان رطوبت به دست آوردید. حالا نهالی که مناسب و سازگار با این شرایط است را انتخاب کنید، برای این کار حتماً از کارشناسان متخصص در این زمینه کمک بگیرید، تا بتوانید رقم نهالی که در منطقه باغ شما به خوبی رشد می‌کند را شناسایی کرده، وقتی مطمئن شدید می‌توانید ارقام مقاومت نهال زردآلو را خریداری کنید.

برای این کار گوشی موبایل خود را در دست گرفته و نهالستان‌های معتبر مجوز دار با سابقه بالای پنجاه سال را سرچ و جستجو کنید. در میان آنها به برتر نهال نیز برخورد خواهید کرد، بهترین سایت برای تهیه انواع ارقام نهال زردآلو با کیفیت و مقاومت بالا در برابر انواع بیماری‌ها را مشاهده خواهید کرد. همچنین نهال‌های موجود در این نهالستان‌ها با تضمین قیمت و تضمین کیفیت به فروش می‌رسد، تمامی مراحل رشد نهال کاملا اصولی، استاندارد و تخت نظر مهندسین کشاورزی انجام می‌شود ، علاوه بر آن تمامی نهال‌های میوه دارای لیبل و شناسه هستند.

نکات داشت نهال زردآلو

متاسفانه بیشتر کشاورزان فکر می‌کنند که وظایف آنها در آماده سازی خاک برای کاشت و خرید نهال زردآلو و خلاصه می‌شود. در حالی که بعد از کاشت تازه آغاز راه برای باغداران می‌باشد، آنها باید به مرحله داشت بپردازند هر نهال به صورت سالانه به مراقبت‌های خاصی نیاز دارد، که سال به سال نیز فرق می‌کند تا به رشد کامل برسد.

باغدار باید نیازهای خاص هر نهال را شناخته و با توجه به سن آنها اقدامات لازم را انجام دهند، از جمله نکاتی که برای داشت هر نهال بهتر است به آن توجه کرد، هرس کردن نهال زردآلو، نحوه آبیاری درخت زردآلو، کوددهی درخت زردآلو ، سمپاشی می‌باشد. مراقبت‌ها و نگهداری‌های باغدار و مدیریت صحیح او باعث ارتقاء عملکرد درختان یک باغ و افزایش طول عمر و باردهی آن خواهد شد.

هرس کردن نهال زردآلو

از مهم‌ترین مراحل داشت نهال زردآلو می‌توان به هرس کردن آن اشاره کرد، هرس کردن درختان باعث زیبا شدن و بالا بردن عمر اقتصادی آن می‌شود، به شرطی که شما هرس کردن اصولی درخت زردآلو را بلد باشید، اگر تجربه چندانی در هرس کردن درختان ندارید، توصیه می‌شود از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. هرس غیر اصولی که مطابق با نکات استاندارد نباشد، نه تنها هیچ کمکی به رشد درختان نخواهد کرد، بلکه با بریدن شاخه‌های اصلی، درخت زردآلو را به چالش کشیده و میزان باردهی درخت زردآلو آن یک تا دو سال کاهش پیدا می‌کند.

در این قسمت می‌خواهیم چند مرحله کاملاً ساده از هرس درخت زردآلو سال اول و دوم نهال زردآلو که توسط هر کسی می‌شود انجام داد را به شما معرفی کنیم، ولی بازهم تاکید می‌کنیم اگر باغ شما تجاری است حتماً توسط یک  متخصص انجام شود.

 1. در مرحله نخست به تنه درخت نگاه کنید، شاخه‌های سفت و محکمی که در سال‌های اولیه نهال رشد می‌کنند به عنوان شاخه‌‌های اصلی محسوب می‌شود، بنابراین به هیچ عنوان به آن دست نخواهید زد.
 2. در فصل هرس ابتدا به تمامی شاخه‌های درختان زردآلو نگاه کنید، هر کدام از شاخه‌های شکسته، آسیب دیده و زخمی شده‌اند یا دچار بیماری هستند را هرس کنید.
 3. در کدام شاخه‌های جانبی که رشد خیلی زیادی داشتند را  هرس کنید.
 4.  در نهال‌های جوان شاخه‌‌هایی  که کمتر از نیم متر از سطح زمین فاصله دارند را قطع کنید.
 5. برای نهال‌های جوان سعی کنید نهایت ارتفاع نهال جوان را تا یک متر نگه دارید.
 6. بهتر است تمامی شاخه‌های جانبی از شاخه اصلی رشد شده است را حدودا هفت سانتی متر کوتاه‌تر کنید.
 7.  در سال‌های بعدی همه شاخه منحرف که احساس کردید باعث  نافرم شدن درخت می‌شود را قطع کنید یا اگر در قسمت پایین تنه درخت شاخه‌های بدون برگ وجود دارد آن‌ها را هرس کنید.

آبیاری نهال زردآلو

آبیاری نهال زردآلو مانند دیگر درختان بسیار مهم و حیاتی می‌باشد، آبیاری بیش از حد که باعث خیس شدن خاک اطراف درخت می‌شود، باعث پوسیدگی ریشه درخت  و شیوع بیماری‌های قارچی و عفونی را افزایش می‌دهد. آبیاری کمتر از میزان استاندارد خشکسالی و تشنگی درخت را به همراه دارد، همین امر باعث کاهش سیستم دفاعی آن در نتیجه حمله انواع آفت‌ها به دنبال دارد.

معمولا در فصل بهار میزان بارندگی زیاد است، هر ۱۵ روز یکبار به آبیاری کامل درخت زردآلو می‌پردازند، ولی در فصل تابستان با کاهش بارندگی و باردهی درخت زردآلو احتیاج آن به آب بیشتر می‌شود. توصیه می‌شود جهت تغذیه بهتر در تامین رطوبت خاک باغ خود کوشا باشید، به این منظور هر ۱۰ روز یکبار حتما به آبیاری درخت زردآلو بپردازید.

برای آبیاری درختان به هیچ عنوان از آب فشار قوی استفاده نکنید، بهترین روش آبیاری درختان میوه، روش قطره‌ای می‌باشد، توصیه شده در فصل تابستان اطراف درخت زردآلو را گودال‌های حفر کنید تا آب به درون آنها نفوذ کرده و به سمت ریشه‌ها راهنمایی شود. ولی در فصل زمستان زمین را کاملا صاف و یکدست کنید تا آب و برف جمع شده در آن باعث یخ زدگی ریشه درخت نشود.

برای مطالعه بیشتر در مورد ابیاری درخت زردآلو مقاله زیر را بخوانید :

بهترین زمان آبیاری درخت زردآلو

سمپاشی نهال زردآلو

بیشتر نهال‌های  عرضه شده در نهالستان‌های معتبر بر پایه زردآلو وحشی و تلخ می‌باشد، از اینرو میزان مقاومت آنها در برابر انواع بیماری‌های باکتریایی و قارچی همچنین آفت‌ها بالا است. با این وجود به خاطر عواملی از جمله مدیریت نادرست، کم آبی و خشکسالی، رطوبت خیلی فراوان درختان زردآلو مورد تهاجم عوامل بیماریزا و آفت‌ها قرار می‌گیرند. از این میان درصد ابتلای درختان ضعیف‌تر بیشتر می‌باشد، معمولاً یکی از راه‌های پیشگیری برای جلوگیری از بروز بیماری در باغ سمپاشی درختان زردآلو می باشد بین درختان زردآلو استفاده از روش سمپاشی می‌باشد.

توصیه می‌شود که برای نجات درختان زردآلو از حمله آفت‌ها و بیماری‌ها از سمپاشی زیاد استفاده نشود، با این وجود جهت حفاظت آنها یک روتین خاصی برای سمپاشی وجود دارد که عبارتند از:

 • برج دوم فصل پاییز ماه آبان: معمولاً در این ماه از ترکیبات مس برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های قارچی استفاده می‌کند.
 • اواخر زمستان اسفند ماه: برای جلوگیری از برخی از آفت‌ها که معمولاً مخلوطی است حشره کش‌ها به همراه روغن ولک را استفاده میکنند.
 • اوایل بهار ماه فروردین: در این ماه مرحله دوم ترکیبات مسی را سمپاشی می‌کنند که معمولا برای جلوگیری از بیماری‌های قارچی است.
 • برج دوم بهار ماه اردیبهشت: البته این نوع سمپاشی در همه باغ‌ها انجام نمی‌شود صرفا مخصوص باغ‌های است که سابقه بیماری سفیدک را دارند.

کود دهی نهال زردآلو

اگر به دنبال پربار بودن باغ زردآلوی خود هستید، حتما به کوددهی آن دقت زیادی داشته باشید. درختان زردآلو احتیاج به بافت خاک درختان زردآلو باید مرطوب با زهکشی بالایی باشند که قبل از کاشت با استفاده از کودهای حیوانی کاملاً خاک ورزی شود. از اینرو توصیه می‌شود در مراحل آماده سازی باغ حتماً از مواد عالی جهت غنی کردن خاک باغ خود استفاده کنید. معمولاً کود پوسیده حیوانی، برگ‌های خرد شده و کمپوست‌ها بهترین گزینه برای ارتقاء ساختار خاک باغ می‌باشند.

چون استفاده کردن از مواد آلی نیتروژن دار باعث پوکی خاک شده و ریشه‌ها به راحتی می‌توانند در این نوع خاک رشد مناسبی را تجربه کنند، کودهای حیوانی میزان فسفر خاک و نیتروژن خاک باغ شما را افزایش داده و بستر مناسب برای کاشت درخت زردآلو فراهم می‌کند. از مهم‌ترین روش‌هایی  که در کوددهی نیز به آن اشاره شده است مالچ پاشی می‌باشد. عملیات مالچ پاشی باعث از بین بردن علف‌های هرز شده، عناصر و مواد معدنی لازم را به درخت زردالو می‌رساند.

شما می‌توانید از کود‌های شیمیایی نیز استفاده کنید ولی برای نهال‌های تازه کاشته شده تاکید شده است که در سال اول از کود شیمیایی استفاده نشود، کشاورز از سال دوم  این اجازه را دارد از کود شیمیایی سه دوره که مناسب برای رشد و گلدهی می‌باشد، بهره ببرد. برای استفاده کردن از کود‌های شیمیایی حتما از متخصصین گیاه پزشکی مشورت و راهنمایی لازم را کسب کنید.

نکات برداشت نهال زردآلو

یک باغدار چند سال زحمت کشیده است، نهال زردآلو‌های کاشته شده رشد و تکامل کافی جهت باردهی برسد، هر سال همین کارها را انجام می‌دهد، تا بتواند در یک دوره معین بارهای درخت خود را چیده به کسب درآمد مناسب و اقتصادی برسد. این مرحله از باغداری را برداشت می‌گویند، مطمئنا بیشتر باغداران منتظر رسیدن این ماه از سال هستند، تا با چیدن و فروختن محصولاتشان بتوانند تمامی زحماتی که در طول سال برای نگهداری از باغ زردآلو کشیده بودند را جبران کنند.

منتها برداشت میوه درخت زردآلو کار چندان راحتی نمی‌باشد، دارای چندین نکته است که شما موظف هستید این نکات را به طور کامل رعایت کنید. از جمله آنها زمان برداشت میوه می‌باشد، برای هر نژاد متفاوت است که در زیر به طور کامل به آن توضیح خواهیم داد. سپس نحوه برداشت میوه است، باغداران به هنگام برداشت میوه دقت داشته باشند تا هیچ گونه آسیب و زخمی به بدنه و تنه درخت وارد نشود، چون مشکلات و عواقب خیلی بدی در سال‌های بعدی به همراه خواهد داشت.

زخمی شدن تنه درخت برابر است با بیمار شدن آن، معمولا توصیه می‌شود به هنگام برداشت میوه، هر درخت را به طور کامل کنترل کنیم تا دچار کوچکترین تغییر ظاهری نشده باشد، البته از دیگر مسائل مهم برداشت می‌توان به چیدن و انبار کردن میوه‌ی زردآلو برداشت شده نیز اشاره کرد، بهتر است قبل از رسیدن زمان معین برداشت کشاورز تصمیمات لازم در این باره را گرفته باشد.

درخت زردآلو با توجه به نژاد های مختلف زردآلو و گونه‌ای که دارند زمان باردهی آن نیز کاملا متفاوت می‌باشد، برخی از درختان زردآلو زودرس برخی دیگر دیر رس می‌باشد، معمولا میوه زردآلو نژاد زودرس تا اواخر خرداد کاملاً رسیده شده و کشاورز نسبت به برداشت آنها اقدامات لازم را انجام می‌دهد، ولی کشاورز برای برداشت میوه از نژاد و گونه دیررس تا اواخر مرداد ماه وقت برای چیدن آن‌ها را دارد.

مرحله برداشت فقط به هنگام چیدن زردآلو منتهی نمی‌شود. کشاورزان به چند نکته باید توجه داشته باشند، منظور از برداشت تنها چیدن میوه نیست. اگر زمان برداشت زودتر از موعد مقرر باشد، زردآلو‌های چیده شده کال و نافرم بوده طعم چندان دلچسبی نخواهد داشت. همچنین ظاهر آنها کوچک و به رنگ پریده باقی می‌مانند. برعکس اگر کشاورز در چیدن آن‌ها تعلل کند و از حد استاندارد بگذرد، با اینکه میوه بر روی درخت ظاهری بسیار جذاب و زیبای خواهد داشت، ولی به محض چیده شدن و در سبد گذاشتن بعد از یک الی چند روز لهیده شده و کیفیتی برای فروش و عرضه ندارد.

حتما به این زمان چیدن میوه از درخت توجه کنید، زمان چیدن درخت میوه بر اساس معیار‌های خاصی تشخیص داده می‌شود، معمولاً چند روز مانده به رسیدن کامل آن‌ها می‌باشد. در این حالت کشاورز می‌تواند به راحتی در میوه را در سبد گذاشته، بسته بندی کرده و به میدان تره بار بفرستد، یا آن را در انبارها و سردخانه‌ها انبار کند.

در گذشته که درخت‌های کلاسیک کاشته می‌شد و کشاورزان با نحوه کشاورزی نوین آشنایی نداشتند، مقاومت پایین درختان در برابر بیماری ها، خشکسالی و رطوبت همچنین آگاهی کم کشاورزان و تبعیت از کشاورزی سنتی باعث می‌شد تا درخت زردآلو با هر نوع چالشی روبرو شود، همین امر در میزان باردهی درخت زردآلو آن‌ها تاثیر بسزایی داشت. به طوری که میانگین برداشت هر درخت زردالو به طور سالانه از هر هکتار ۲۰ تا ۳۰ تن میوه زردآلوی باکیفیت بود.

ولی امروزه با پیشرفته‌تر شدن وسایل ارتباطات جمعی و همچنین آگاهی پیدا کردن کشاورزان با علم نوین کشاورزی و تغییر رویه دادن در صنعت کشاورزی باعث شده تا کار کشاورزان و باغداران تا حد خیلی زیادی راحت‌تر شده و کمتر دچار خسارت شود. از همه مهمتر فروش نهال‌ اصلاح شده  توسط نهالستان‌های معتبر که مقاومت آنها در برابر انواع بیماری‌ها بالا می‌باشد، هزینه‌های جانبی را برای کشاورزان کاهش داده است.

به طوری که اگر شما امروزه از یک کشاورز صاحب باغ میوه زردآلو از میزان برداشت سالیانه هر درخت زردآلو سوال بپرسید به طور میانگین خواهد گفت در هر هکتار حداقل ۵۰ الی ۸۰ تن میوه می‌تواند برداشت کند که نشان دهنده پیشرفت زیاد در صنعت کشاورزی کشور ما در دهه گذشته می‌باشد.

ویژگی بهترین نهالستان زرداآلو

خرید از یک نهالستان معتبر می‌تواند کار شما را در مراحل بعدی احداث باغ زردآلو آسان کند. بهترین نهالستان زردآلو آن است که دارای تأییدیه از جهاد کشاورزی منطقه باشد. همچنین باید نهال‌هایی به باغداران ارائه دهد که دارای شناسامه و گواهی سلامت باشند.

در صورتی که کارشناسان خبره در نهالستان حضور داشته باشند، می‌توانند شما را در خصوص احداث باغ زردآلو و مراحل گوناگون کار یاری و مشورت دهند، امکان خرید اینترنتی از نهالستان از دیگر ویژگی‌هایی است که به خصوص در دوران حاضر ضروری به نظر می‌رسد، برخی از نهالستان‌ها خود تولید کننده نهال‌ هستند و خرید از این نهالستان‌ها به مراتب بهتر از نهالستان‌هایی هست که فقط اقدام به فروش نهال می‌کنند، شما از خود تولید کننده نهال خریداری کنید، نهال‌های با کیفیت‌تر و سالمتری را خرید خواهید کرد.

خرید نهال زردآلو برای چه استان‌هایی پرسود می‌باشد؟

استان‌هایی که از نظر اقلیمی جزء نواحی معتدل تا سردسیر به شمار می‌روند می‌توانند برای کاشت نهال زردآلو مناسب مناطق سردسیر باشند.

استان آذربایجان شرقی و استان اذربایجان غربی یکی از استان‌هایی است که از نظر ارتفاع از سطح دریا و تأمین نیاز سرمایی برای کاشت نهال زردآلو با بار فراوان و مرغوب مناسب است، ولی خب زردآلو برای تمام نقاط کشور قابل کشت بوده و باردهی عالی دارد، به جز مناطقی که بالای ۵۰ درجه در تابستان گرم می‌شود اونم به صورت مداوم،شهر هایی مانند شهر اهواز، شهر بندرعباس و شهر بوشهر از جمله این شهر ها هستند. در این مناطق زردآلو جواب نمی‌دهد ولی برای مناطق دیگر کشور که بالغ بر ۹۰ درصد شهرهای ایران می‌تواند باشد این رقم از نهال را می‌توان کشت نمود.

بهترین زمان خرید نهال زردآلو

زمان خرید نهال زردآلو به زمان کاشت آن بستگی دارد. زمان کاشت نیز بر اساس نوع نهال و اقلیم کاشت (سردسیر یا معتدل) متفاوت است.

برای کار باغداری نیاز به برنامه‌ریزی نسبتا دقیق است، برخی از باغداران برای اطمینان از این‌که نهال‌هایشان به تعداد کافی و به موقع به دستشان می‌رسد، آن‌ها را پیش‌خرید می‌کنند. یعنی خرید نهال را از چند ماه زودتر انجام می‌دهند، در فصل پاییز برج نه نهال‌ها شروع به خواب رفتن و خزان کردن می‌کنند در این فصل کاشت نهال شروع می‌‌شود تا اواخر زمستان که نهال از خواب بیدار می‌شود، بعد از عید تقریبا تا ۲۰ ام تا ۲۵ ام فروردین ماه نیز نهال‌های از خواب بیدار نشده و می‌توان کاشت کرد.

مشخصات نهال زردآلو استاندارد و سالم

اگر شما بتوانید یک نهال سالم زردآلو را تهیه کنید، کاملاً استاندارد با علم گیاه پزشکی باشد، مطمئنا می‌توانید یک سرمایه‌ گذاری کاملاً پرسود را آغاز کنید. برای اینکه بتوانید نهال سالم و استاندارد زردآلو را از نهال معیوب و بی کیفیت شناسایی کنید، ما در اینجا چند نکته را برای شما ارائه می‌دهیم:

 • معمولاً نهال‌های استاندارد و سالم انشعاب نداشته و شما به راحتی می‌توانید پایه و پیوندک آن را تشخیص دهید.
 • پایه و پیوندکی که برای تولید نهال در نظر می‌گیرند کاملاً با یکدیگر سازگار و مطابق است.
 • محل پیوندی که برای پیوندک در نهال در نظر گرفتند باید به گونه‌ای باشد که بعد از کاشت حداقل ۱۵ سانتی متر از سطح زمین فاصله داشته باشد.
 • دقت داشته باشید زخم پایه و پیوندک کاملا خوب شده باشد و پوست نهال یکدست باشد.
 • نهال‌هایی را تهیه کنید که حتماً با آب و هوا و محیط اطراف شما سازگاری داشته باشد. (برای این منظور می‌توانید بیماری‌های اطراف منطقه خود را شناخته و از مسئول نهالستان درخواست کنید محال‌هایی  را به شما پیشنهاد دهند که نسبت به بیماری‌های شایع در آن منطقه مقاومت بالایی داشته باشد.)
 • یک نهال سالم و استاندارد دارای جوانه‌های قوی می‌باشد.
 • از خریدن نهال‌های زمخت و بالای دوسال اجتناب کنید، (مطالعه بیشتر ) نهال که می‌خرید از لحاظ ظاهر باید ارتفاع کمتر از یک متر و قطر آن هم بین یک الی یک و نیم سانتی متر باشد.
 • به ریشه‌های نهال دقت کنید که کاملا سالم بوده و در آن هیچ گره خوردگی و یا سوختگی وجود نداشته باشد.
 • تنه نهال باید یکدست باشد هیچ گره یا زاویه بین پایه و پیوندک ایجاد نشود.
 • ظاهر نهال را کاملاً مورد بررسی قرار دهید، کوچکترین شکاف یا تغییر رنگ بر پوسته وجود لارو‌ها و حشرات کوچک بر روی آن نشانگر بیمار بودن نهال می‌باشد.
 • نهال‌های استاندارد حتماً دارای شناسه و لیبل از جهاد کشاورزی هستند.

برتر نهال مرکز فروش نهال زردآلو

سابقه نهال برتر قدیمی است و به سال ۱۳۱۰ خورشیدی باز می‌گردد. اداره‌کنندگان این نهالستان به برخورداری از تجربه‌ای کهن که از نسل‌های گذشته به آنان رسیده است، می‌بالند. کارشناسان برتر نهال بیش از ۹۰ سال تجربه نسل به نسل را با دانش و فناوری‌های روز همراه کرده‌اند و با بهره‌گیری از پژوهش‌های امروز می‌کوشند نهال‌هایی مرغوب و سالم به دست باغداران و کشاورزان عزیز برسانند.

تنها باغداران و کشاورزان داخل کشور مشتریان نهالستان برتر نهالنیستند. این نهالستان خدمات خود را به فراتر از مرزها رسانده است. اکنون سالیانه صدها هزار اصله نهال زردآلو و سایر میوه‌ها به کشورهای دیگر (عمدتا به همسایگان ایران چون عراق، ارمنستان، ترکیه، آذربایجان و …) صادر می‌کند.

می‌دانیم که مؤلفه‌ها و درجاتی خاص از سلامت و کیفیت محصول نیاز است تا به سطح صادرات برسد. برای نهال برتر این یک افتخار است که نهال‌هایی با کیفیت صادراتی تولید و عرضه می‌کند. پس خرید نهال زردآلو را از نهال برتر با اطمینان صورت دهید زیرا نهال‌های آن در سلامت کامل و نهایت کیفیت هستند. نهال برتر در تلاش است که امکانات و تجهیزاتی فراهم کند تا صادرات محصولات خود را گسترش بخشد.

انواع نهال زردآلو شامل  نهال زردآلو سلطنتی، نهال زردآلو عسگرآباد، نهال زردآلو نوری، نهال زردآلو انبه‌ای، نهال زردآلو شاهرودی، نهال زردآلو شکرپاره، نهال زردآلو تبرزه، نهال زردآلو قرمز، نهال زردآلو رجبعلی، نهال زردآلو نصیری و پیش‌رس در نهالستان برتر موجود است. نهالستان برتر از جهاد کشاورزی تأییدیه و گواهی‌نامه بهداشت دریافت کرده است. این گواه نشان می‌دهد که نهال‌‌ها در سلامت کامل و عاری از آفت و بیماری هستند و نیازی نیست هنگام خرید نهال زردآلو از هر نوع آن نگرانی داشته باشید.

موقعیت مکانی نهالستان برتر در شهر میاندوآب است. اما اگر از شهر ما دورید نگران نباشید. نهال برتر با بهره‌گیری از امکانات به‌روز و دسترسی‌های اینترنتی می‌تواند انواع نهال را به مشتریان خود از هر نقطه و در هر شهری که هستند برساند. مشتریان عزیز می‌توانند نهال‌های مورد نظر خود ازجمله نهال زردآلو را در سایت سفارش دهند تا در زودترین زمان برایشان ارسال شود. ما همراه مشتریان خود حتی پس از خرید نهال هستیم و می‌توانند از کمک مشاوران یا خدمات پس از فروش ما بهره‌مند شوند.

نحوه ارسال نهال زردآلو به سراسر کشور

انواع گوناگونی از نهال زردآلو در برترنهال موجود است که همه در سایت این نهالستان قابل مشاهده هستند. شما عزیزان مخاطب در صورتی که مایل به خرید نهال زردالو هستید، می‌توانید با مشاهده لیست نهال‌های این میوه در سایت ما انواع آن‌ها را با ویژگی‌های کلی‌شان مشاهده کنید. مشخصات هر رقم نهال زردآلو در بخش مربوط به آن وجود دارد و با کلیک روی نام هر نهال می‌توانید به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنید. این اطلاعات به شما در انتخاب نهالی که با شرایط منطقه مورد نظر و نیز باغ و زمینتان هماهنگ باشد، کمک می‌کند.همچنین شما عزیزان برای دسترسی به قیمت نهال های زردآلو به کاتالوگ قیمت نهال زردآلو مراجعه کنید.

سفارش انواع نهال زردآلو به برتر نهال را می‌توانید به سه صورت گوناگون حضوری، تلفنی و اینترنتی صورت دهید. مرغوب‌ترین ارقام نهال به تعدادی که سفارش داده‌اید در زودترین زمان به نشانی شما ارسال خواهد شد.

خطوط تلفن برای برقراری ارتباط با نهال برتر:

۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

ایمیل:

nahalbartar@gmail.com

در صورتی که در شهر میاندوآب یا شهرهای نزدیک آن هستید، افتخار می‌کنیم که برای خرید حضوری در خدمت شما باغداران عزیز باشیم.  برای خرید حضوری می‌توانید به نشانی دفتر یا نهالستان برتر مراجعه کنید:

نهالستان: میاندوآب، اتوبان سرچم، نرسیده به پل بشیرخان

دفتر: میاندوآب، خیابان ۱۷ شهریور، نرسیده به تقاطع شهدا.

خواص و ویتامین‌های موجود در زردآلو

از مهمترین خواص زردآلو میتوان گفت که زردآلو دارای کلکسیونی از ویتامین‌های ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E محلول در آب هست، از این رو معمولا کسانی که به دنبال جوانسازی پوست صورت خود هستند یا اینکه می‌خواهند رژیم لاغری موفقی را تجربه کنند، توصیه می‌شود در فصل آن، روزانه یک الی دو عدد زردآلو تازه در رژیم خود قرار دهند. علاوه بر این در فصل‌های دیگر می‌توانند از زردآلوی خشک شده استفاده کنند که همان ویتامین‌ها را دارد.

البته نباید عناصر شیمیایی از جمله اسید پانتوتنیک (B5)، پتاسیم، لوتئین، لیکوپن فراموش شود چون برای درمان سرطان بسیار مهم هست.  افرادی که از سرطان خون رنج می‌برند در طب سنتی توصیه شده حتماً از خشک شده زردآلو برای درمان آن استفاده خیلی زیادی داشته باشند، چون تاثیر آن به مراتب به صورت تجربی ثابت شده است. از دیگر ترکیبات مهم میوه زردآلو می‌توان به فلز روی، مس، آهن و فسفر اشاره کرد، این ریز مغذی کمک خیلی زیادی به سالم بودن بدن شما می‌کند. معمولاً برای بانوان باردار که دچار ویار صبحگاهی می‌شود، با کودکانی که از بیماری یبوست رنج می‌برند، توصیه می‌شود با مصرف کردن زردآلوی تازه تا حد امکان این بیماری‌ها را درمان کنند

بهترین زردآلو جهان

به نظر شما بهترین زردآلوی جهان کدام است آیا کسی می‌تواند به این مورد جواب دهد؟ بهترین زردآلوی جهان معمولاً زردآلوی بومی آن منطقه شناخته می‌شود. البته بسیاری از نهال‌های زردآلوی وارداتی هم هستند که کشاورزان توانستند با بومی سازی آن به رشد بسیار بالا و دلخواه برسند، تا درخت این زردآلو به بهترین زردآلوی جهان تبدیل شود.

با یک زبان ساده‌تر می‌خواهم توضیح دهم، نهالی که در باغ شما به خوبی رشد کرده و مقاومت خیلی بالایی در برابر بیماری ها، آفت‌ها همچنین خشکسالی و رطوبت از خود نشان داده، میزان بازدهی آن افزایش پیدا کند برای یک کشاورز بهترین زردآلوی جهان شناخته شده است. سلایق متفاوت است ولی تمام باغداران در یک نکته باهم مشترک هستند، سود بیشتر و کسب درآمد امن و بدون ریسک!

از ارقام مختلف زردآلو در ایران بیسار هستند، در سال‌های اخیر یکی از ارقام پرطرف‌دارترین ارقام نهال زردآلو که بین باغداران از معروفیت بالایی برخوردار شده است، نهال زردآلو سلطنتی می‌باشد، این رقم دیرگل و زردرس بوده و از بازار فروش عالی برخوردار است.

نکات کاشت نهال زردآلو بذری

مرحله کاشت نخستین مرحله از پرورش زردآلو است. کاشت را می‌توان به صورت بذری و پیوندی انجام داد. در حال حاضر استقبال از روش پیوندی کاشت بیشتر است. با این حال خوب است که با هر دو شیوه آشنا شوید.

منظور از بذر زردآلو همان هسته میوه آن است که پوشش چوبی و سختی دارد.

برای کاشت زردآلو با استفاده از بذر، باید تعدادی هسته زردآلو را از میوه جدا کنید و با آب شست‌وشو دهید تا کاملا پاک شوند.

سپس پوسته‌های چوبی را با احتیاط بشکنید و مغز هسته‌ها را خارج کنید.

منظور از بذر زردآلو همان هسته میوه آن است که پوشش چوبی و سختی دارد.

برای کاشت زردآلو با استفاده از بذر، باید تعدادی هسته زردآلو را از میوه جدا کنید و با آب شست‌وشو دهید تا کاملا پاک شوند.

سپس پوسته‌های چوبی را با احتیاط بشکنید و مغز هسته‌ها را خارج کنید.

یک ظرف با عمق کم برای قرار دادن هسته‌ها نیاز است. هسته‌ها را داخل دستمالی مرطوب در این ظرف قرار دهید. پس از مدتی که بذرها جوانه زدند، می‌توانید آن‌ها را درون خاک بکارید.

البته می‌توان از روش کاشت مستقیم هسته‌ها در خاک مناسب نیز استفاده کرد اما با روشی که در بالا گفته شد، بهتر می‌توان کیفیت جوانه زنی بذر زردآلو را سنجید.

پرسودترین درخت زردآلو

کشاورزانی که به دنبال احداث باغ زردآلو اقتصادی هستند، تا بتوانند به یک درآمد ثابت و کلان برسند، همواره به دنبال کاشت پرسودترین نهال درخت زردآلو می‌باشند تا به وسیله آن سرمایه که صرف احداث باغ کردند را در همان سال‌های اولیه به دست بیاورد. در اینجا ما می‌خواهیم یکی از پرسودترین درختان زردآلو را به شما معرفی کنیم.

 • نهال زردآلو سلطنتی

طبق آمار انجام شده، نهال زردآلو سلطنتی در بین کشاورزان خاستگاه و جایگاه ویژه‌ای دارد، بسیار زودرس بوده و معمولاً در اواخر خرداد ماه میوه‌دهی خود را آغاز می‌کند، میوه آن بسیار خوشمزه بوده و در بازار داخلی و خارجی تقاضای خیلی زیادی دارد؛ از دیگر ویژگی‌‌های مهم نهال زردآلوی سلطنتی می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر سرما اشاره کرد، از آنجایی که در حین زودرس بودن بسیار دیرگل نیز می‌باشد، معمولاً از نیمه دوم فروردین ماه گلدهی خود را آغاز و شکوفه می‌دهد.این مزیت باعث می شود که سرمای بهاره باعث ریختن شکوفه درخت زردآلو نشود.

از این رو کشاورزان زردآلو برای مناطق سردسیر و معتدل روبه سرد مطمئن هستند، سرما و تغییرات جوی فروردین ماه بر روی آن تاثیر منفی نمی‌گذارد. جالب است بدانیم طول عمر اقتصادی این زردآلو نزدیک به ۱۰۰ سال می‌باشد. معمولاً نهال آن بر پایه پیوندی بر روی زردآلوی تلخ تولید شده، از این رو مقاومت آن علاوه بر سرما در برابر انواع بیماری‌ها و آفت‌ها نیز بیشتر می‌باشد. بهترین فاصله برای کاشت نشا در ۴*۴ می‌باشد، به خاطر زودبازده بودن به عنوان اقتصادی‌ترین نوع زردآلو شناخته شده چون معمولاً باردهی زردآلو سلطنتی از سال دوم شروع می‌کند. بهترین روتین آبیاری درخت زردآلو سلطنتی ۱۵ روز یکبار می‌باشد.

کاشت زردآلو در فضای باز

انتقال نهال زردآلو به محل اصلی باید با رعایت اصول باشد تا نهال آسیب نبیند و بیشترین عمر و باردهی را داشته باشد.مواردی گوناگون از جمله میزان آفتابگیر بودن زمین، فاصله نهال‌ها، عمق چاله‌ها، میزان رطوبت خاک و … در کاشت نهال زردآلو باید مورد توجه باشند. 

 

فاصله کاشت نهال زردآلو

اگر قصد خرید نهال زردآلو را دارید، باید مساحت زمین خود را در نظر بگیرید و تعداد نهال‌ها را با توجه به فاصله‌ای که باید باهم داشته باشند، انتخاب کنید.معمولا فاصله‌ای ۴ تا ۵ متری بین درختان زردآلو لازم است تا زمانی که به رشد نهایی می‌رسند، تداخل نداشته باشند.

عمق چاله نهال زردآلو

عمق گودالی که برای کاشت نهال زردآلو ایجاد می‌شود باید کمی از ریشه‌های حساس نهال بیشتر باشد تا به خوبی آن‌ها را پوشش دهد.

معمولا چاله با قطر نیم متر و عمق شصت تا هشتاد سانتی‌متر برای کاشت زردآلو مناسب است.

 

سن نهال زردآلو

بهترین سن نهال زردآلو برای کاشت نهال یک ساله یا حداکثر دوساله استفاده شود. خرید نهال سه ساله ممکن است نتیجه لازم را به شما ندهد زیرا این نهال به جای خود عادت کرده و با جابه‌جایی به باغ ممکن است نتواند به خوبی با محیط جدید سازگار شود.

سازگاری گیاه با محیط یکی از مهم‌ترین عواملی است که در روند رشد و کیفیت باردهی آن تأثیرگذار است.

 

ارتفاع از سطح دریا نهال زردالو

ارتفاع منطقه از سطح دریا هم از نظر میزان رطوبت خاک و هم از نظر شرایط دمایی و آب‌وهوایی مهم است.

هریک از ارقام نهال زردآلو ممکن است نیاز به ارتفاع خاصی داشته باشند تا خوب بار بدهند. برای این منظور باید هنگام خرید نهال زردآلو ارقامی را برگزید که مناسب شرایط اقلیمی منطقه باشد، در قسمت انواع نهال‌ها برای هر نهال ارتقاع از سطح دریای مورد نیاز آن نهال توضیح داده شده است.

 

آب و هوا

زردآلو برای باردهی بهتر نیاز به سرما دارد.

بنابراین بهتر است در درخت زردآلو مناطق سردسیر یا دست کم معتدل کاشته شود که البته نور کافی داشته باشند، ولی این طور نیست که برای مناطق گرمسیر جواب ندهد، ولی در صورت کامل شدن خواب زمستانی باردهی بهتری خواهد داشت.

آیا نهال زردآلو رو می‌توان در باغچه کاشت

کسانی که می‌خواهند در گوشه‌ای از حیات خود یا در باغچه کوچک در روستا به کاشت نهال زردآلو بپردازند، یک فکر خیلی خوب و اقتصادی هم برای سرگرم کردن آنها و هم برای تامین میوه یک ساله‌‌شان می‌باشد. اگر اطلاعات دقیق و کاربردی در مورد کاشت نهال زردآلو ندارید، می‌توانید آخر سایت با کامنت گذاری سوالات خود را به طور کامل بپرسید، ما آماده جوابگویی به  سوالات شما هستیم.

شما می‌توانید بذر زردآلو را در باغچه خانه خود کاشت کنید که مسلما بسیار زمان‌بر خواهد بود، یا می‌توانید از نهالستان‌های اطراف خانه خود یک نهال با کیفیت و اصلاح شده را خریداری و آن را کاشت کرده، در سال بعد نیز شاهد باردهی نهال زردآلو خود باشید. با توجه به شرایط گفته حتما از فروشنده درخواست نهال زردآلو را داشته باشید که خود بارور بوده و شرایط سازگاری بالایی با محیط شما داشته باشد.

شایع‌ترین بیماری‌ها و آفات نهال زردآلو

سلامت نهال شرطی مهم برای رشد و باردهی مناسب آن است. برای آن‌که بتوانید نهال زردآلو را در سلامت کامل حفظ کنید، باید عوامل آسیب‌زا، بیماری‌ها و آفات آن را بشناسید و نیز درباره روش‌های دفع آن‌ها تحقیق کنید.

نخستین نکته‌ای که باید بدانید این است که نهال زردآلو به ضربه و زخمی شدن بسیار حساس است. همین که بخشی از پوست محافظ خود را از دست بدهد، در معرض انواع آفات قرار خواهد گرفت. پس بسیار مراقب باشید که نهال زخمی نشود.

دومین عامل آسیب‌رسان به زردآلو رطوبت زیاد است. هرگز نباید زردآلو را به روش غرقابی آبیاری کرد زیرا سبب خفگی ریشه و مرگ نهال می‌شود.

با برخی از شایع‌ترین آفات و بیماری‌های نهال زردآلو آشنا شوید:

 • شته سبز: آفت شته‌ زردآلو حشراتی بسیار ریز و سبزرنگ هستند که به انواع باغ‌ها وارد می‌شوند. کنترل شته‌ها به دلیل حرکات کندی که دارند آسان است اما از سوی دیگر سرعت تولید مثلشان زیاد است. بنابراین بهتر است پیش از تولیدمثل کنترل شوند.
 • لارو برگ‌خوار: حمله این آفات متوجه برگ‌ها و جوانه‌هاست. برای دفع آن‌ها معمولا از سموم شیمیایی استفاده می‌شود.
 • بیماری غربالی: این بیماری معمولا میوه‌های هسته‌دار را تهدید می‌کند، ایجاد لکه‌ها و جوش‌ها روی میوه که در اثر بیماری غربالی ایجاد می‌شود، از ارزش محصول می‌کاهد و مانع از امکان صادرات آن می‌شود.
 • بیماری قارچی: یکی از دلایلی که نهال زردآلو نباید در معرض رطوبت زیاد باشد، رشد قارچ‌هاست، اگر نهال مبتلا به قارچ شود باید آن را سمپاشی کرد، همچنین باید بخش‌های آلوده را جدا کرد و سوزاند تا قارچ انتشار نیابد.
 • بیماری شانکر باکتریایی: ترشح صمغ می‌تواند نشانه ابتلای نهال زردآلو به این بیماری باشد، این بیماری می‌تواند سبب خشکیدن جوانه‌ها و شاخه‌های نهال شود، ابتدا بر باردهی اثر سوء بگذارد و سرانجام نهال را از بین ببرد، برای مبارزه با این بیماری از روش سمپاشی استفاده می‌شود.
 • کنه : از دیگر آفات که در قسمت زیرین برگ‌ها جمع شده و رشد درخت زردآلو را با اختلالات زیادی روبرو می‌کند، کنه درخت زردآلو است. برای دفع آن‌ها از اسپری خشک کننده استفاده می‌شود.
 • آفت چوبخوار: کرم‌های چوبخوار به بافت داخلی تنه درخت نفوذ کرده به آوند‌ها و راه آبها حمله می‌کند. متاسفانه آفت کرم چوب خوار درمان خاصی ندارد، چون در بافت داخلی درخت نفوذ کرده و به زندگی خود ادامه می‌دهد. بهترین روش برای درمان آن پیشگیری می‌باشد، معمولا در دو نوبت سمپاشی آن را انجام می‌دهند، مرحله اول تا اوایل بهار با افزایش دمای بهاری و مرحله دوم در فصل پاییز بعد از برگ ریزی درختان
  بیشتربخوانید: آشنایی با آفت نماتد

زیر درخت زردآلو چه بکاریم

در سال‌های اول احداث باغ زردآلو از آنجایی که نهال‌های آن بسیار کوچک می‌باشند و نور دهی کامل دارند، شما می‌توانید هر نوع بوته و درختچه‌ای را در آنجا کشت کنید، چون به اندازه کافی نور به آنها رسیده و دچار هیچ گونه مشکلی نخواهید شد. ولی در سال‌های بعدی که درختان زرد آلو به اندازه کافی رشد کرده‌اند و میزان آفتاب و نور باع کاهش پیدا می‌کند بهتر است از سبزیجات و صیفی جاتی که سایه دوست هستند استفاده کنید.

بسیاری از سبزیجات سایه دوست هستند که برای کاشت بین درختان زردآلو بسیار مناسب و ایده آل می‌باشند، از جمله آنها می‌توان به سبزیجات سالادی، کرفس شلغم اسفناج و تربچه اشاره کرد.  از آنجایی که درختان زردآلو باعث می‌شود این سبزیجات از آفتاب سوزان فصل تابستان محافظت شوند، رشد خیلی بهتری خواهند داشت. البته به هنگام کاشتن سبزیجات و گیاهان زیر درخت زردآلو و مخصوصا در سال‌های اولیه باید به آبیاری درخت زردآلو و کوددهی درخت زردآلو داشته باشید.

چون نهال‌های زردآلو در سال اولی بسیار ضعیف هستند، ممکن است این محصولات مانع تغذیه نهال‌های جوان زردآلو شده و رشد آنرا را با اخلال مواجه کند. پس سعی کنید با استاندارد بیشتری این کار را انجام دهید، یا سبزیجات و درختچه‌ها باعث جذب آفت و بیماری به محوطه باغ شوند.

از انواع نهال‌های میوه می‌توان به کاشت نهال شلیل و نهال هلو بین درختان زردآلو مبادرت کرد، این امکان در صورتی فراهم می‌شود که فاصله بین آن‌ها ۶ متر در ۶ متر باشد.

زردآلو اصلاح شده به چه معناست

اصلاح نهال زردآلو در نهالستان‌های کشور ما کاملاً به صورت طبیعی انجام می‌گیرد، هیچ تاثیر منفی برای بار و محصول آن نداشته و مصرف کنندگان با خیال راحت می‌توانند از محصولات درختان اصلاح شده کشور ایران استفاده کنند، چون دارای کارت سلامت می‌باشد. منظور از زردآلوی اصلاح شده این است، این درخت به راحتی می‌تواند مقاومت خود را در برابر آسیب‌های آب و هوایی و اقلیمی افزایش دهد، و از باردهی بالایی برخوردار باشد، و از نظر گلدهی نسبت به ارقام قدیمی دیرتر گلدهی کند و سرمایه بهاره روش اثر نداشته باشد.این مزیت باعث می شود که  ریزش شکوفه درختان زردآلو به وجود نیاید.

نهال اصلاح شده زردآلو دارای چند نکته بسیار مهم و اساسی می‌باشد که در زیر به آنها می‌پردازیم:

 • رشد نهال اصلاح شده نسبت به نهال‌های کلاسیک بسیار سریعتر انجام میشود.
 • باردهی نهال زردآلو اصلاح شده خیلی بیشتر است گاها تا دو برابر هم می‌رسد.
 • تحقیقات انجام شده برای میوه‌های نهال اصلاح شده نشان می‌دهد میزان ارزش غذایی در این میوه‌ها بالا است.
 • مقاومت نهال اصلاح شده زردآلو در برابر آفت‌ها و بیماری قارچی و باکتریایی خیلی بیشتر می‌باشد.

البته منظور ما از نهال‌های اصلاح شده محصولات تراریخته نمی‌باشد، بلکه اصطلاحات طبیعی است که با پیوند چند نهال متفاوت جهان بالا بردن کیفیت نهال انجام شده، هیچ گونه تاثیری بر روی عملکرد و ارزش غذایی میوه حاصل زردآلو ندارد.

دیرگل بودن نژاد زرد آلو چه مزیتی دارد

دیرگل بودن نژاد زردآلو یک مزیت برای کشاورزان است که باغ آنها در مناطق کوهستانی و سردسیر قرار گرفته است. از آنجایی که در این مناطق ماه اول فصل بهار دستخوش تغییرات آب و هوایی و جوی می‌باشد، درخت زردآلو زمان گلدهی بسیار حساس است با کوچکترین تغییری باعث ریزش گلبرگ‌های زردآلو و کاهش باردهی درخت خواهد شد.

از این رو توصیه می‌شود شما عزیزانی که باغ آنها در ارتفاعات بالاتر احداث شده است، جهت پیشگیری از خسارات ناشی از تغییرات اقلیمی و جوی حتما شرایط را برای مسئولین نهالستان توضیح دهید تا آنها بتوانند ارقام نهال دیرگل درخت زردآلو  سازگار با محیط شما را معرفی کنند.

کدام زردآلو‌ها نیاز به گرده افشانی دارند

معمولاً بیشتر ارقام نهال زردآلو به گرده افشانی احتیاج ندارند چون خود باور می‌باشند، از این رو میزان گلدهی آنها افزایش پیدا می‌کند، ولی در باغداری نوین معمولاً توصیه می‌شود از گرده افشان‌ها برای بالا بودن تولید سالانه استفاده شود، تا کیفیت محصولات را افزایش دهد.

مزایای احداث باغ زردآلو

احداث باغ زردآلو چندین مزیت برای باردار دارد که این مزیت‌ها عبارتند از:

 • باردهی بالا زردآلو
 • بازدهی سریع
 • سود بالا
 • فروش حتمی و بدون چون و چرا
 • تقاضای بالا در بازار
 • صادرات بالای آن آن به کشورهای منطقه
 • فروش به صورت خشکبار، تقاضای زیاد به خاطر خواص مفید زردآلو (برگه زردآلو)
 • تولید فرآورده‌های گوناگون زردآلو

نهال زردآلو سردسیری

ارقام مختلف زردآلو برای نواحی متفاوتی از نظر اقلیمی مناسب هستند. به طور کلی  برای کاشت نهال زردآلو در مناطق سردسیری باید این ویژگی‌ها وجود داشته باشد:

قابلیت کاشت در زمینی با ارتفاع بالای ۱۲۰۰ متر از سطح دریا را داشته باشد؛

دیرگل باشد یعنی شکوفه دادن آن دیرتر از ارقام دیگر اتفاق بیفتد ، این باعث می شود که ریزش شکوفه های زردآلو در اثر سرمای دیر هنگام بهاری اتفاق نیفتد؛

در برابر سرما مقاومت خوبی داشته باشد.

بر این اساس برخی نهال‌ها مانند نهال زردآلو عسگرآباد،نهال زردآلو سلطنتی، نهال زردآلو شکرپاره و نهال زردآلو تخم مرغی زعفرانی برای مناطق سردسیر مناسب شمرده می‌شوند.

نهال زردآلو گرمسیری

زردآلو به دلیل اهمیتی که نیاز سرمایی بالای آن در باردهی دارد، مناسب کاشت درخت زردآلو در مناطق گرمسیری که دمای بالای ۵۰ درجه می‌رسد (مانند شهر اهواز، شهر بوشهر، شهر بندرعباس) نیست. با این حال برخی دیگر از ارقام زردآلو برای نواحی گرم مانند شهر یزد مناسب هستند. اگر قصد خرید نهال زردآلو برای منطقه را دارید، به این ویژگی‌ها توجه کنید:

 • نهالی که نیاز سرمایی کمتری نسبت به سایر ارقام دارد؛
 • نهالی که زودگل است

نهال زردآلو معتدل

از آنجایی که بهترین منطقه برای کاشت نهال زردآلو مناطق معتدل با ارتفاع حدود ۸۰۰ متر می‌باشند بنابراین کسانی که اقدام به احداث باغ زردآلو در مناطق معتدل می کنند باید خیالشان از بابت سازگاری این نهال نسبت به شرایط آب و هوایی راحت باشد. چون نهال زردآلو میوه آفتاب دوست است، اگر بتوانید رطوبت مورد نیاز نهال زردآلو‌ای معتدل را تامین کنید مطمئناً با به شما بسیار پربار و اقتصادی خواهد بود.

مهم‌ترین گزینه که در این مناطق باعث می‌شود تا کشاورزان باغ زردآلو را به چالش بکشد، نیاز سرمایی نهال زردآلو است. نهال زردآلو جزو نهال‌هایی می‌باشد که احتیاج به یک نیاز سرمایی طولانی مدت دارد تا بتواند در فصل بهار زندگی خود را دوباره شروع کرده، قوی و مقاوم‌تر از قبل به باردهی بپردازد. باغداران باید مطمئن شوند نیاز سرمایی این درخت در فصل زمستان بطور کامل تامین می‌شود، در غیر این صورت کشاورز مجبور است از مشاورین و متخصصین گیاه پزشکی استفاده کند و از ترکیبات شیمیایی جهت جبران آن استفاده کند. معمولاً نهال های زردآلوی مناطق معتدل زود گل و زودرس هستند چون در آنجا تغییرات آب و هوایی و یخبندان‌های زمستان وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: بهترین نهال زردآلو برای مناطق معتدل

پربارترین نژادهای زردآلو کدام هستند

شناختن نژاد زردآلوی پربار برای کشاورزان بسیار مهم و حیاتی می‌باشد، چون آن‌ها می‌توانند با کاشتن این نژاد‌ها در باغ خود به یک درآمد مناسب و ثابت دسترسی داشته باشند. البته نهال زردآلو بیشتر از ۲۰ رقم  متفاوت دارد که بر اساس خصوصیات محیطی و اقلیمی باغ کشاورزی می‌توانید پربارترین آنها را انتخاب و خریداری کرد. برای خرید پربار‌ترین نژاد زردآلو می‌توانید به نهالستان‌های معتبر مراجعه کرده و از اطلاعات کارشناسان فروش نهال نهایت استفاده را ببرید. به صراحت می‌توان گفت که زردآلو سلطنتی علاوه بر این که میوه‌های بسیار با کیفیت تولید می‌کند، از نظر باردهی نیز خیلی پربار می‌باشد. در ادامه می‌خواهیم سه رقم دیگر از پربارترین نژاد زردآلو را برای شما معرفی کنیم.

 • رقم نهال زردآلو تخم مرغی زعفرانی

این رقم از نهال زردآلو جزو زردآلو‌های میان رس است و معمولاً در تیر ماه کشاورزان می‌توانند برداشت آن را آغاز کنند، از آنجایی که نهال زردآلو پیوندی بر پایه زردآلوی تلخ می‌باشد، دارای ویژگی‌های خاصی است که باعث شده نهال زردآلو تخم مرغ زعفرانی را نسبت به نهال‌های دیگر متمایز کرده است.

از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به مقاومت بالای نهال زردآلو در برابر بیماری‌‌های باکتریایی و قارچی اشاره کرد، همچنین این رقم از زردآلو در برابر رطوبت و سرما از خود مقاومت نشان می‌دهد. بهترین فاصله برای کاشت آن رقم از زردآلو  ۴*۴ بوده و سن اقتصادی درخت زردآلو  آن طبق تحقیقات انجام شده به ۶۰ سال می‌رسد. برای آبیاری درخت زردآلو تخم مرغی سعی کنید در ۱۵ روز یکبار آبیاری آن را به طور کامل انجام دهید، جهت باردهی بالا حتما به کود دهی درخت زردآلو و هرس آن دقت کنید.

 • رقم نهال زردآلو عسگرآبادی

این رقم از نهال زردآلو با نام عسگر آبادی بومی کشور ایران بوده، بخاطر مقاومت بالای آن در برابر نوسانات هوایی در فصل بهار، بیماری‌های قارچی و باکتریایی در بین کشاورزان بسیار محبوب شناخته شده است. نهال زردآلو عسگرآبادی جزو نژاد دیرگل و میان رس شناخته شده و چون نسبت به درخت زرد آلو‌های دیگر میوه آن دیرتر برداشت می‌شود، معمولا در اواسط مردادماه کشاورز می‌تواند میوه‌ها را از درختان بچیند.

در عوض جزو نهال زردآلو زودبازده محسوب می‌شود، چون از سال دوم شما می‌توانید باردهی درخت زردآلو را مشاهده کنید، طول عمر اقتصادی و مفید درخت زردآلو عسگرآبادی بالای هفتاد سال بوده، از این رو بیشتر کشاورزان مشتاق کاشت و احداث باغ تجاری آن می‌باشند. فاصله‌ای که برای درختان در باغ در نظر گرفته‌اند الگوی مربعی ۴ در ۴ می‌باشد. اگر کشاورزان بتوانند به درستی به مراقبت و نگهداری از درختان زردآلو این نهال بپردازند، باردهی خیلی بالایی دارد. بهترین اقلیم برای کاشت آن اقلیم معتدل و معتدل رو به سرد می‌باشد.

 • رقم نهال زردآلو شکرپاره

از دیگر نهال‌های بومی کشور ایران نهال زردآلو شکرپاره می‌باشد، این رقم از نهال زردآلو کاملاً با اقلیم کشور ما سازگار بوده و بیشتر کشاورزی به خاطر مراقبت و نگهداری آسان آن، اقدام به احداث باغ آن کرده اند. فاصله استاندارد برای کاشت رقم نهال زردآلو شکرپاره ۴ متر و به شکل الگوی مربعی می‌باشد. توصیه می‌شود هر ۱۵ روز یکبار آبیاری کامل را انجام دهید تا درخت دچار خشکسالی و بی آبی نشود. عمر اقتصادی و مفید درخت زردآلو شکرپاره حداقل سن ۶۰ سال بوده، معمولا از سال سوم باردهی خود را شروع می‌کند.

 

احداث باغ زردآلو | مشاوره رایگان

اگر بار نخست است که تصمیم به احداث باغ زردآلو گرفته‌اید، کارشناسان نهال برتر می‌توانند در تمام مراحل طراحی و احداث به شما مشاوره دهند. برای احداث باغ خود می‌توانید روی تجربیات چندین نسل که چون گنجی با قدمت حدود یک قرن است، حساب کنید. در صورتی که باغتان را احداث کرده‌اید و دغدغه شما بهبود وضعیت باغ و کیفیت محصول است، بازهم می‌توانید از برتر نهال یاری بگیرید که میراث ارزشمند گذشتگان را با دانش‌های روز و کارآمد آمیخته است. خاطرنشان می‌کنیم که این مشاوره صفر تا صد احداث باغ زردآلو کاملا برای شما رایگان خواهد بود.

مشاوره‌هایی که می‌توانید دریافت کنید در این حوزه‌هاست:

تشخیص اقلیم و شرایط منطقه خود و تناسب آن با نهال زردآلو

انتخاب نوع نهال زردآلو متناسب با شرایط اقلیمی

تعداد نهال بر اساس مقیاس زمین

امکانات نگهداری

باید همچنان تأکید کنیم که نهال زردآلو گونه حساسی است. بنابراین به ویژه اگر برای نخستین بار تصمیم به احداث باغ زردآلو گرفته‌اید این تصمیم را بدون مشورت اجرا نکنید. گاهی رعایت نکردن پاره‌ای از جزئیات می‌تواند باغ شما را به خطر اندازد و سرمایه‌تان را به باد دهد. اما این مژده را نیز بدهیم که در صورتی که نهال زردآلو را به خوبی بشناسید و در مراحل کاشت و داشت و برداشت آن آگاهی‌های ضروری را کسب کرده و به کار ببندید، می‌توانید محصولی فراوان و سودی رضایت‌بخش حاصل کنید.

این دانش‌ها، آگاهی‌ها و تجربیات مهم‌ترین عامل حفظ سرمایه و دریافت بیشترین سود و بهره‌وری از باغ زردآلو است که نهال برتر آن را ذره‌ای از شما عزیزان دریغ نخواهد کرد

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال زردآلو

برتر نهال با استفاده از امکانات کارآمد و به‌روز این فرصتی برای گسترش خدمات خود یافته است. اکنون در هر نقطه‌ای که باشید می‌توانید ارقام مورد نیاز خود را به آسانی و تنها با جست و جو در سایت برترنهال (bartarnahal.ir) مشاهده کنید و سفارش دهید.

نخستین گام شما برای خرید نهال زردآلو مشاهده محصولات موجود در صفحه نخست سایت است. همچنین می‌توانید از طریق لیست نهال‌ها مستقیم وارد بخش نهال زردالو شوید. در این بخش انواع نهال زردآلو را که نهالستان برتر نهال عرضه‌کننده آن‌هاست، خواهید دید. اگر روی هرکدام از آن‌ها کلیک کنید، می‌توانید مشخصات کلی آن نوع نهال را همراه با اطلاعات کامل مشاهده کنید، همچنین برای مشاهده قیمت نهال ها کاتالوگ قیمت نهال زردآلو کلیک کنید.اگر مایلید جزئیات بیشتری را درباره یک نوع نهال خاص بدانید، می‌توانید مشورت کارشناسان برتر نهال را جویا شوید.

یک مزیت خرید اینترنتی نهال زردآلو این است که بدون نیاز به مراجعه حضوری خواهید توانست محصول مورد نظر خود را در هرجا که هستید دریافت کنید. با این امکان نیازی به هزینه برای مراجعه حضوری ندارید. برتر نهال متعهد می‌شود که بهترین و مرغوب‌ترین محصولات را برای شما ارسال کند.

خدمات پس از فروش نهال برتر

طراحی و راه‌ندازی باغ در بسیاری از شهرها و اقلیم‌های گوناگون ایران مانند شهر تهران، شهر شیراز، شهر مشهد، شهر تبریز، ارومیه، شهر اصفهان، شهر یاسوج، شهر شهرکرد، شهر سنندج، نهال کرمانشاه،شهر  گرگان و … از جمله فعالیت‌های کارشناسان نهال برتر بود است.

پس بازهم تأکید می‌کنیم اگر برای نخستین بار قصد راه اندازی باغ را دارید یا می‌خواهید باغ فعلی خود را از نظر فضا و یا کیفیت محصولات بهبود ببخشید، طراحی آن را به دست کارشناسان سایت برتر نهال بسپارید. برتر نهال با بهره‌گیری از دانش روز، مهارت و میراث تجربیات پیشینیان، این کار را به بهترین شیوه ممکن برای شما انجام خواهد داد.

برتر نهال متعهد به خدمات پس از فروش است. بنابراین پس از خرید نهال زردآلو از این نهالستان چنانچه در هر مرحله از کاشت و نگه‌داری آن‌ به مشکلی برخوردید، می‌توانید از تجربه کارشناسان ما بهره‌مند شوید. به هرگونه پرسش شما در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت پاسخ‌های مفید و مؤثر داده خواهد شد.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال زردآلو✔️خرید +لیست قیمت انواع نهال زردآلو [پاییز ۱۴۰۲]”

 1. نگین فرامرزی گفت:

  بهترین نژاد درخت گردو که بالای ۱۰۰ سال عمر کنه کدومه و قیمت محصولات شما رو چجوری میتونم استعلام بگیرم.

  • برتر نهال گفت:

   سلام تمام درختان گردو بالای ۱۰۰ سال عمر داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال