بسته بندی اصولی و ارسال نهال

بسته بندی اصولی و ارسال نهال

نهالهایی که شما قصد کاشت آنها را دارید می توانند در حساس ترین مرحله ی زندگی خود باشند و عدم توجه و مراقبت کافی در زمان بسته بندی و ارسال نهال می تواند منجر به خشک شدن نهال و پایین آمدن درصد گیرایی نهال شود، بنابراین باغداران در زمان انتخاب نهالستان همیشه به دنبال نهالستان هایی هستند که بهترین شیوه ی ارسال نهال را داشته باشد و خسارت کمتری در این زمینه ببینند، در این مقاله شروط اصلی ارسال اصولی نهال را به شما آموزش می دهیم تا بدانید در زمان انتخاب نهالستان چه نهالستانی با چه شرایط ارسالی را باید انتخاب کنید.

بسته بندی اصولی و ارسال نهال

شروط اصلی مراقبت از نهال در بسته بندی و ارسال:

در زمان بسته بندی و ارسال نهال باید مراقبت از نهال و جلوگیری از صدمه دیدن قسمتهای مختلف نهال در نظر گرفته شود، در ادامه برخی از مهمترین شروط ارسال صحیح نهال را بررسی خواهیم کرد:

 • تعیین زمان دقیق ارسال نهال:

اولین شرط برای انتخاب نهالستان مناسب ای است که در درجه ی اول نهالستان باید بتواند تاریخ ارسال نهال را به طور دقیق با تاریخی که زمین شما برای کاشت نهال آماده باشد هماهنگ کند، در نظر داشته باشید که زمانی که نهال را دریافت می کنید اگر چنانچه نهال در کنار زمین و یا در انبار معطل بماند به آن صدمه وارد شده و گیرایی نهال پایین می آید، بنابراین بسیار اهمیت دارد نهالستانی را انتخاب کنید که بتواند در تاریخ ارسال با زمان مقرر شده شما هماهنگ باشد.

 • نوع ارسال نهال:

نوع ارسال نهال معمولا به دو صورت گلدانی و ریشه لخت خواهد بود، در نحوه ی ارسال گلدانی از ریشه تا دریافت نهال توسط مشتری به خوبی مراقبت خواهد شد و محدودیتی به لحاظ زمان کاشت وجود ندارد به این معنا که باغداری که نهال را به صورت گلدانی خریداری می کند می تواند نهال را در هر زمان از فصل خواب نهال بکارید اما متاسفانه هزینه ی این روش ارسال به دلیل نوع باربری، حجم بالاتر بار و همینطور هزینه ی گلدان ها بیشتر خواهد بود و قیمت نهال در این سیستم بالاتر است.

در روش فروش نهال به صورت ریشه لخت باغداران تنها مجاز به کاشت نهال در محدوده زمانی خاصی هستند، نهال ریشه لخت باید کمی قبل از فصل رویش و در اواخر پاییز، زمانی که نهال به خواب رفته و خزان می‌کند تا اواخر زمستان کاشته شود و باغداران نمی توانند نهال ریشه لخت را در فصل غیر از فصل خواب به زمین اصلی منتقل کنند چراکه گیرایی نهال به شدت پایین می آید، اما از طرفی این سیستم انتقال هزینه ی حمل و نقل کمتری داشته و هزینه ی گلدان ندارد و بنابراین برای باغداران ارزان تر تمام خواهد شد.

بنابراین توصیه می شود با در نظر گرفتن شرایط مهم در تعیین تاریخ کاشت، این تاریخ را از قبل و در زمان پیش خرید نهال با کارشناسان هماهنگ کرده و با توجه به تاریخ کشت نوع گلدانی و یا ریشه لخت را برای ارسال انتخاب نمایید.

 • محافظت از ریشه نهال:

ریشه اولین اندام حیاتی نهال است که می تواند سازگاری نهال در مکان جدید را تضمین نماید، در صورتی که ریشه در زمان حمل و نقل و ارسال آسیب ببیند گیرایی نهال به شدت پایین خواهد آمد، در روش گلدانی نگرانی از بابت آسیب به ریشه در زمان حمل و نقل وجود ندارد اما در زمان کاشت که باید ریشه از گلدان خارج شود خطر آسیب به ریشه وجود دارد.

در مورد نهال ریشه لخت امکان آسیب به ریشه در زمان حمل و نقل وجود دارد اما برعکس سیستم گلدانی نگرانی از بایت آسیب حین خارج کردن نهال از گلدان وجود ندارد، بنابراین اگر قرار بر مقایسه باشد شانس آسیب به ریشه در هر دو روش یکسان است، تنها چیزی که اهمیت دارد این است که نهالستان تمام تلاش خود را برای کاهش آسیب به ریشه در زمان حمل و نقل به کار ببندد.

در زمان ارسال نهال ریشه لخت کارشناسان بسته بندی و ارسال نهال می بایست ریشه نهال را همراه با کمی خاک اطراف ریشه داخل نایلون و یا گونی‌های محافظ دار قرار داده و به خوبی ریشه را با آنها بپوشانند، مقداری خاک اطراف ریشه به حفظ رطوبت ریشه کمک خواهد کرد، خاک اطراف ریشه باید حتما مرطوب باشد تا در زمان ارسال تا زمان رسیدن به مقد ریشه دچار تنش خشکی نشود.

 • محافظت از تنه و شاخه های نهال:

برای محافظت از تنه و شاخه ی نهال با توجه به اینکه نهال در سن یک الی دو سال برای کاشت در زمین اصلی آماده شده و در این سن شاخه ها وتنه بسیار ظریف و حساس هستند باید کارشناسان نهالها را با دقت در کنار هم و یا روی هم قرار دهند طوری که شاخه و یا تنه دچار خم شدگی و یا شکستگی نشود.

نکات مهم در مورد انتخاب نهال و نهالستان:

در زمان انتخاب نهال و نهالستان علاوه بر اینکه باید باید نهالستانی را انتخاب کنید که نحوه ی ارسال صحیح داشته باش باید نکات دیگری را نیز مد نظر داشته باشید در ادامه برای راهنمایی بیشتر شما در انتخاب نهال و نهالستان مناسب نکاتی را به صورت تیتر وار آموزش خواهیم داد.

 • سلامت نهال:

علاوه بر سلامت نهال در زمان ارسال تا زمان تحویل نهالستان باید سلامت نهال از بابت درگیر نبودن با آفات و بیماریها را نیز تضمین نماید، این تضمین از طریق ارائه ی گواهی سلامت به باغداران ارائه می شود و باغداران با روئیت این گواهی از سلامت نهال خریداری شده اطمینان حاصل می کنند، هر چند ممکن است به دلیل هزینه ی ازمایشات تایید سلامت قیمت نهال گواهی دار بالا تر باشد اما دریافت گواهی برای احداث باغ سالم و به دور از آلودگی حیاتی است.

بسته بندی اصولی و ارسال نهال

 • اصالت نهال:

هیچ گاه نهالی را که از اصالت آن اطمینان ندارید از هیچ نهالستانی خریداری نکنید، اصالت نهال را می توانید از روی شناسنامه ای که نهالستانهای معتبر برای نهالهای خود ارائه می کنند تشخیص دهید.

 • سن نهال:

نهالهای پیوندی حداکثر دو ساله و نهالهای قلمه ای را یک ساله خریداری کنید تا از استقرار به موقع و گیرایی آن اطمینان حاصل کنید، هر چه سن نهال بالاتر رود علاوه بر بالا رفتن احتمل درگیر شدن با آفات و بیماریها ریشه ی گسترده تری پیدا کرده و در زمان بست بندی و حمل و نقل و البته انتقال به گودال کاشت آسیب بیشتری می بینند، در ضمن ریشه های گسترده تر شانس کمتری برای استقرار در زمان مناسب را داشته و ممکن است در سال اول پس از کاشت نهال خشک شوند.

 • ضمانت نهال:

سعی کنید نهال را از نهالستانهایی بخرید که برای نهالهای خود ضمانتنامه مرجوعی ارائه می کنند تا در صورت ضرور و در صورت آسیب دیده بودن برخی از نهالها بتوانید آنها را بدون دردسر مرجوع کرده نهال سالم را مجددا تحویل بگیرید.

 • دریافت مشاوره و راهنمایی:

این موضوع که معمولا صاحبان زمین و سرمایه که می توانند اقدام به احداث باغ کنند ممکن است تحصیلات آکادمیک در زمینه ی کشاورزی نداشته باشند بر کسی پوشیده نیست، احداث باغ به شیوه های قدیمی و سنتی نیز قطعا عملکرد بالایی به همراه نخواهد داشت، چنانچه می خواهید از زمان و سرمایه ی خود بیشترین بهره برداری را در عرصه ی باغداری کنید توصیه می شود قبل از هر اقدام برای احداث باغ در رابطه با تمام اقدامات احداث باغ و باغداری با کارشناسان مشاور مشورت کرده و از انتخاب نوع درخت میوه و رقم آن تا نحوه ی باغداری راهنماییهای لازم را دریافت کید.

برخی از نهالستانهای معتبر کارشناسان ماهر در این زمینه دارند که می توانند گام به گام باغداران را تا رسیدن به محصول راهنمایی کنند.

 • مجوز دار بودن نهالستان:

نهالستانهایی که به صورت بدون مجوز فعالیت می کنند اقدام به واردات ارقام درختان مثمر و غیر مثمر کرده و روش تکثیری را برای انها انتخاب کردند که هیچ مقاومت و سازگاری با شرایط ایران کسب نکردند، وارد شدن این گونه ها به طبیعت ایران سبب طغیان برخی از آفات و بیماریها شده و به دلیل سازگار نبودن خیلی زود هم از بین رته اندف بنابراین اهمیت خرید نهال از نهالستانهای مجازی که اقدام به فروش نهال در گونه های مناسب می کنند را دست کم نگیرید.

اقدامات ایمنی و ضروری در زمان کاشت نهال:

فرض را بر این بگیرید که نهالستان معتبر و مجوز داری را انتخاب کرده اید، پس از دریافت مشاوره و راهنمایی اقدامات لازم برای اماده سازی زمین را انجام داده و در تاریخ مشخص شده زمین برای کاشت نهال آماده شده و در نهایت نهالستان نهال شما را در زمان مقرر برای شما با رعایت نکات ایمنی ذکر شده ارسال کرده است، در این مرحله نوبت شما است که با کاشت اصولی نهال موفقیت در کاشت نهال را تضمین کنید، در ادامه برخی از نکات ضروری در زمان کاشت نهال را به شما آموزش خواهیم داد.

 • حفر چاله با سایز مناسب:

سایز چاله کاشت به حجم ریشه بستگی دارد و در این زمینه با توجه به بافت خاک، نوع درخت و سن نهال کارشناسان مشاور به شما خواهند گفت که اندازه ی استاندارد چاله چقدر است، چاله را باید درست با همان ادازه ای که گفته شده حفر کنید نه کوچکتر و نه بزرگتر در این صورت نهال می تواند سریع مستقر شده و در زمان مقرر باردهی خود را آغاز کند.

 • احتیاط در زمان انتقال به چاله:

در زمان انتقال به چاله دقت داشته باشید که ریشه صدمه نبیند، بهتر است در زمان انتقال ریشه را به خوبی بازبینی کرده و چنانچه ریشه از قبل صدمه دیده بود و یا شما باعث صدمه با آن شدید ریشه های صدمه دیده را هرس کرده پرالیناژ را انجام دهید و سپس در چاله قرار دهید.

 • کود دهی در زمان کاشت:

در زمان کاشت با توجه به میزان عناصر غذایی موجود در خاک و با توجه به مشاوره ای که از قبل دریاف کرده اید کودهای مورد نیاز از جمله کود دامی و شیمیایی را در لایه ی آخر در زمان کاشت با خاک مخلوط کرده و درون چاله بریزید، کود دهی در این زمان به نهال کمک می کند که بتواند در زمانمقرر باردهی خود را آغاز کند و پس از شروع باردهی می توانید کود دهی اصولی را به درختان خود مجددا آغاز کنید.

 • آبیاری پس از کاشت نهال:

نهالی که تازه کاشته می شود به آب بیشتری نیاز دارد تا بتواند به سرعت در محل جدید مستقر شده و تنش آبی به ان وارد نشود، با توجه به شرایط آب و هوایی و فصلی که برای کاشت نهال انتخاب می کنید باید دور و میزان آبیاری نهال را به دقت تعیین کنید و در آبیاری نهال پس از کاشت سهل انگاری نکنید.

نکات مهم در مورد تعیین تاریخ کاشت:

در بحث ارسال نهال اولین نکته ای را که در رابطه با ارسال درست نهال به ان اشاره کردین ارسال نهال در تاریخ مقرر بود، برای تعیین تاریخ دقیق کاشت باید نکات مهمی در نظر گرفته شود که به مهمترین آنها در ادامه اشاره خواهیم کرد:

 • اقلیم و شرایط آب و هوایی منطقه:

برای انتخاب فصل و تاریخ کاشت باید شرایط آب و هوایی منطقه را در نظر داشته باشید و بهترین فصل را برای کاشت نهال انتخاب نمایید.

 • نوع و رقم درخت میوه:

نوع و رقم درخت می تواند بر تعیین تاریخ کشت موثر باشد.

 • نوع عرضه ی نهال:

همانطور که پیش تر نیز بیان شد نوع نهال گلدانی و یا ریشه لخت بر تعیین تاریخ کاشت موثر است.

 • شرایط آب و هوایی در تاریخ تعیین شده:

در زمان کاشت نهال نباید شرایط آب و هوایی نامساعد باشد، وزش باد و بارندگی می تواند بر گیرایی نهال موثر باشد و حتی ممکن است سبب خشک شدن نهال شود.

بسته بندی اصولی و ارسال نهال

کلام آخر:

انتخاب نهالستان، دریافت مشاوره، آماده سازی زمین، انتقال صحیح نهال از نهالستان به زمین اصلی و در نهایت کاشت اصولی نهال از مراحل اصلی در موفقیت احداث یک باغ مدرن خواهد بو.د، با مطالعه ی مقالات مربوط به تک تک این موارد و یا اصول احداث باغ مدرن با تمام این نکات به صورت جز به جز آشنا شده و یا اینکه با دریافت مشاوره و راهنمایی در رابطه با تمام این مراحل اطلاعات کامل را دریافت نمایید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال