نهال شلیل✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال شلیل [بهار 1403]

خرید نهال شلیل

یکی از نهال‌های سازگار برای هر محیط و هر اقلیمی نهال شلیل است، امروزه نهال شلیل اصلاح شده و پیوندی به صورت درختچه و پایه کوتاه رشد می‌کند، بنابراین کشاورزانی که به دنبال احداث باغ دو منظوره هستند می‌توانند نهال شلیل را مد نظر خود قرار دهند، برای خرید اینترنتی و غیر حضوری نهال شلیل کافی است به سایت معتبر نهالستان مراجعه کرده و آن را سفارش دهید، ولی قبل از خرید نهال شلیل حتما کیفیت و سازگاری آن را مطالعه کنید، نهالستان‌هایی که از کیفیت محصولات خود مطمئن هستند معمولاً این محصول را با کارت اینترنتی با کارت ضمانت حداقل دو ساله ارائه می‌دهند، همچنین نهالستان قدیمی و با سابقه نهال شلیل را به سراسر نقاط کشور ارسال می‌کنند یعنی کشاورز برای خرید اینترنتی نباید دغدغه بعد مسافت را داشته باشد، چون مسئول فروش نهالستان در زمان تعیین شده نهال میوه را به شهر شما ارسال می کند.

انواع نهال شلیل

اگرچه شلیل خود گونه‌ای جهش یافته از هلو محسوب می‌شود، خود دارای ارقام و انواع گوناگون است. برخی از مشهورترین انواع نهال شلیل، می‌توان به نهال شلیل مغان، نهال شلیل شمس، نهال شلیل انجیری، نهال شلیل کیوتا اشاره کرد، در ادامه به برسی خصوصیات تمام ارقام نهال شلیل خواهیم پرداخت.

نمایش محصولاتسوالات متداول

ارقام مختلف نهال شلیل به واسطه‌ی نیاز سرمایی خاصی که دارند مقاومت بالایی در برابر سرمای زمستان از خود نشان می­دهند بنابراین انتقال نهال شلیل در فصل پاییز و مواجه شدن آنها در زمستان با سرما و یخبندان مشکلی ایجاد نمی­کند، در نهایت هر زمان از فصل خواب درخت شلیل شما می­توانید نهال را به زمین اصلی منتقل کنید. اما در زمان تعیین تاریخ مناسب برای کاشت باید نژاد و شرایط آب و هوایی منطقه‌ی خود را نیز در نظر بگیرید، ارقامی که مقاومت بالا به یخبندان زمستانه ندارند بهتر است در سال اول پس از کاشت نهال با این شرایط مواجه نشوند و بهتر است تاریخ کاشت در اواخر زمستان در نظر گرفته شود و یا اینکه چنانچه در منطقه‌ی شما آب و هوا معتدل بوده و زمستان با یخبندان ندارید انتقال نهال به زمین اصلی می­تواند در پاییز و پس از به خواب رفتن درختان انجام شود. حتی اگر نژاد انتخاب شده به یخبندان مقاومت بالا نداشته باشد، آخرین نکته‌ای که در زمان تعیین تاریخ کاشت باید به آن دقت داشته باشید شرایط آب و هوایی در تاریخ مورد نظر است، بهتر است در تاریخ مورد نظر ناآرامی­های جوی مانند بارندگی و باد وجود نداشته باشد، چنانچه شش ماه قبل اقدام به پیش خرید کرده اید و از شرایط آب و هوایی در تاریخ کاشت مطلع نبودید اگر در زمان فرار سیدن تاریخ کاشت با شرایط نا آرام جوی مواجه شدید توصیه می‌شود با در جریان قرار دادن نهالستان از کارشناسان درخواست کنید تا ارسال نهال را تا آرام شدن شرایط جوی به تاخیر بیندازند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک نهالستان خوب باید داشته باشد این است که باغداران را پس از خرید نهال رها نکرده و راهنمایی‌های لازم را به ایشان در زمینه‌ی نحوه‌ی صحیح نگهداری و پرورش درختان شلیل بدهد، بنابراین باغداران باید بتوانند هر زمان که احساس کردند به دریافت مشاوره نیاز دارند با مشاوران در تماس باشند و از ایشان راهنمایی بگیرند.

زمان ارسال محصولات پیش خرید شده درست در زمان تعیین شده برای کاشت نهال خواهد بود مگر اینکه به درخواست خود باغدار به دلیل شرایط نا آرام جوی برای کاشت نهال مشکل پیش آمده باشد و ارسال با تاخیر روبه رو شود.

نحوه‌ی ارسال نهال بسته به تعداد نهال سفارش داده متفاوت خواهد بود اما شیوه‌ی بسته بندی در ارسال به صورت­های گلدانی و گونی یا نایلون پیچ می­باشد، در شیوه‌ی گلدانی ریشه‌ی نهال در گلدان قرار دارد که این گلدان­ها قابل تجزیه نبوده و بنابراین در زمان کاشت ریشه‌ی نهال همراه با خاک گلدان باید خارج شود و در چاله قرار گیرد. اما در شیوه‌ی نایلون یا گونی پیچ این نایلون و یا گونی قابل تجزیه شدن بوده و نیازی به خارج کردن آن از گونی و نایلون نیست، قطعا شیوه‌ی ارسال نایلون و یا گونی پیچ ساده تر بوده و با مشکل صدمه به ریشه­ها بر خلاف شیوه‌ی گلدانی روبه رو نخواهید بود، اما انتخاب شیوه‌ی ارسال در هر صورت به سلیقه‌ی خود مشتری انجام می­شود.

سفارش نهال شلیل به هر دو شیوه‌ی اینترنتی و حضوری انجام شده و هیچ تفاوتی در مورد کیفیت خرید در نحوه‌ی سفارش اینترنتی و یا حضوری وجود نخواهد داشت، باغداران با خیال آسوده در رابطه با کیفیت خرید می­توانند سفارش خود را به صورت اینترنتی و غیر حضوری به ثبت برسانند، اما باغدارانی که بعد مسافت با محل نهالستان نداشته باشند و دوست داشته باشند به صورت حضوری مراحل قبل از خرید تا خرید نهال را طی کنند می­توانند به نهالستان مراجعه کرده و خرید خود را ثبت کنند.

انتخاب سن نهال برای کاشت بسته به نوع نهال متفاوت است، نهال‌های بذری به واسطه‌ی اینکه دیرتر به باردهی می­رسند بهتر است در سن بالاتر مثلا سه سال خریداری شوند تا فاصله زمای پس از انتقال نهال به زمین اصلی و شروع باردهی زیاد نباشد اما در مورد نهال‌های پیوندی که شروع باردهی زود تر اتفاق می­افتد بهتر است یک سال پس از پیوند زدن و حصول اطمینان از عملکرد خوب پیوند انجام شده به زمین اصلی منتقل شود، در واقع کاشت نهال شلیل دوساله توصیه می‌شود و این نهال‌ها پس از انتقال به زمین اصلی می­توانند طی یک الی دوسال پس از کاشت نهال باردهی خود را آغاز کنند.

همانطور که پیش­تر نیز اشاره شده نحوه‌ی سفارش نهال شلیل به هر دو صورت اینترنتی و حضوری انجام می­شود و کیفیت ارائه‌ی خدمات در این دو شیوه اصلا با هم تفاوتی نداشته و باغداران با خیال آسوده می­توانند از هر دو مسیر برای سفارش نهال شلیل اقدام کنند.

پر فروش‌ترین نهال شلیل قطعا نهالی است که علاوه بر داشتن ویژگی‌های پر بارده بودن و زود بازده بودن مقاوم نیز باشد و هزینه­های باغداری آن کمتر باشد، اما به هر حال توجه داشته باشید که در زمان انتخاب نهال شلیل نباید به دنبال پر فروش‌ترین نهال باشید بلکه باید به دنبال مناسب‌ترین نهال شلیل برای منطقه‌ی خود باشید تا در نهایت با راندمان بالایی که از آن رقم شلیل می­گیرید به سود دهی مطلوب دست پیدا کنید.

هر آنچه که باید درباره نهال شلیل بدانیم

نهال شلیل گونه‌ای جهش یافته از هلوست که جهش در آن سبب شده بدون کرک باشد و رنگ تیره‌تری داشته باشد. در این مقاله جامع به معرفی نهال شلیل، شرایط پرورش، عوامل موثر بر قیمت، نکات خرید و … می‌پردازیم. اگر قصد خرید نهال شلیل و راه‌اندازی باغ آن را دارید، این اطلاعات به شما کمک خواهد کرد.

شلیل از جمله نهال‌های میوه به شمار می‌رود که بومی آسیاست، میوه شلیل نسبت به هلو تیره‌تر و اندازه آن نیز قدری کوچک‌تر است، برگ‌های درخت شلیل نیزه‌ای شکل هستند و ممکن است از ۷ تا ۱۶ سانتی‌متر طول داشته باشند، تنه و شاخه‌های نهال شلیل نسبت به جد خود هلو حساس‌تر و شکننده‌تر هستند. عمر آن نیز چندان طولانی نیست.

نهال شلیل در حالت طبیعی و وحشی می‌تواند به ارتفاع ۹ یا ۱۰ متر برسد اما باغداران معمولا با روش هرس آن را در حد ۴ متر نگه می‌دارند تا برداشت میوه از آن دشوار نباشد. همانند هلو نیاز به فضایی آفتاب‌گیر برای رشد و باردهی خوب دارد. بیشتر بخوانید: عوامل رشد نکردن درخت شلیل

میوه این نهال انواع گوناگونی دارد. در بیشتر ارقام گرد و کروی است؛ رنگ آن سرخ است و طعمی شیرین و مطلوب دارد. از این میوه در کنار تازه‌خوری می‌توان برای تهیه مربا، شربت، کمپوت، میوه خشک، لواشک و … استفاده کرد.

نهال شلیل رو بیشتر بشناسید

شاید برای شما جالب باشد بدانید اصالت این نهال به چند هزار سال پیش به آسیا و چین بر می­گردد، زمانی که جاده‌ی ابریشم احداث و ارتباط بین ملل ساده‌تر شد یکی از محصولاتی که از چین به سایر کشورهای آسیایی و اروپایی ارسال گردید نهال شلیل بود، نهال شلیل در اوایل قرن 17 پس از ورود به اروپا به آمریکا برده و در آنجا به حدی طرفدار پیدا کرد که امروزه یکی از گسترده‌ترین باغات شلیل در آمریکا و در ایالت کالیفرنیا است.

اما این نهال پس از ورود به ایران به شدت طرفدار پیدا کرد و امروزه بهترین ارقام شلیل در ایران کاشته می‌شود و مورد بهره‌برداری قرار می­گیرد، کاشت ارقام بسیار باکیفیت شلیل در ایران سبب شده که این محصول یکی از اقلام صادراتی میوه در ایران را تشکیل داده و سالانه درآمد دلاری زیادی را به کشور سرازیر کند.

برای اینکه باغداری شلیل بتواند اقتصادی و به صرفه باشد باید این درخت میوه به صورت اصولی و علمی کاشته شده و تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت آن به شیوه‌ی مدرن و اصولی انجام شود، باغداری به شیوه‌ی سنتی کمتر موردی است که توانسته باشد سودده باشد، چنانچه قصد احداث باغ شلیل به منظور بهره‌برداری اقتصادی از آن را دارید با ما باشید تا شما را با جزئیات باغداری نوین شلیل آشنا کنیم و به شما بیاموزیم که در چه شرایطی باغداری شلیل می­تواند برای شما سود آور باشد.

قیمت نهال شلیل بر چه اساسی تعیین می‌شود

یکی از نکاتی که شما باغداران عزیز قبل از اقدام به خرید نهال باید در رابطه با آن اطلاع داشته باشید فاکتورهای موثر بر قیمت نهال شلیل است، قیمت نهال شلیل نه همیشه اما در بیشتر مواقع می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب نهال شلیل مناسب و حتی انتخاب نهالستان برای خرید نهال شلیل با کیفیت باشد.

 • اولین فاکتور موثر بر قیمت نهال شلیل و مهمترین عامل، کیفیت نهال است، کیفیت نهال خود تابعی از دو اصل بسیار مهم سلامت نهال و اصالت نهال است.
 • سلامت نهال: نهالی که سلامت آن تایید شده باشد برای دریافت این تاییدیه و یا گواهی هزینه صرف شده و بنابراین این هزینه بر روی قیمت نهایی نهال شلیل موثر خواهد بود.
 • اصالت نهال: قطعا نهالی که اصیل باشد از نهالی که مرجع اصلی آن مشخص نباشد گران قیمت‌تر خواهد بود، این نهال‌ها دارای شناسنامه‌ای هستند که در آن علاوه بر تایید اصالت نهال تمام ویژگی‌های مهم نهال برای کاشت و باردهی اقتصادی بیان شده است.
 • نحوه‌ی تکثیر نهال: شیوه‌ی تولید و تکثیر نهال در نهالستانهای مختلف و با توجه به نوع رقم متفاوت است، شیوه‌ی تکثیر نهال شلیل به شیوه‌های بذری و پیوندی در نهالستان‌ها انجام می­شود و هر کدام از این روش‌ها برای تکثیر قیمت خاص خود را دارند.
 • مورد آخر که از همه مهم‌تر است نوع فروشنده است، برخی از نهالستان‌ها، نهال‌های عرضه شده را خود تولید کرده و به قیمت عمده به مشتریان ارائه می‌دهد، خرده فروش‌ها نهال‌ها را از تولید کننده‌ها خرید کرده و به قیمت بالاتری به دست باغداران می‌رسانند.

چرا باید نهال شلیل کاشت؟ (خرید نهال شلیل)

اگرچه نهال شلیل بسیار حساس است و عمر اقتصادی طولانی هم ندارد، بسیاری از باغداران به کاشت و پرورش آن رغبت نشان می‌دهند.

نخست این‌که میوه شلیل به دلیل داشتن طعم و رنگ خوب، در بازار بسیار پرطرفدار است. حتی نزد بسیاری نسبت به هلو که خود از پرطرفدارترین میوه‌های جهان محسوب می‌شود، محبوب‌تر است؛ زیرا کرک‌های هلو را ندارد، خواص فوق‌العاده در کنار این عطر و طعم لذت‌بخش، از شلیل میوه‌ای بسیار پرفروش ساخته است، این میوه را می‌توان علاوه بر تازه‌خوری برای تولید محصولات گوناگون چون آبمیوه، شربت، کمپوت، لواشک و … استفاده کرد، فروش پررونق میوه شلیل که انواع و ارقام متنوعی هم دارد، سبب می‌شود باغداران به پرورش این میوه راغب شوند.

یک دلیل دیگر توجه به خرید نهال شلیل و پرورش آن توسط باغداران ایرانی این است که مناطق بسیاری از کشورمان برای کشت این میوه مساعد است. خصوصا که نهال شلیل برای رشد و باردهی خوب به نور آفتاب نیاز دارد. البته گرمای زیاد برای آن مناسب نیست.

میوه‌دهی ارقام گوناگون نهال شلیل باهم متفاوت است اما معمولا بیش از ۵۰ تن در هکتار می‌توان از آن‌ها محصول برداشت کرد. در برخی ارقام این میزان به هشتاد تن هم می‌رسد.

دلیل دیگر برای کاشت نهال شلیل این می‌باشد که در سال‌های اخیر باغداران کمتر به سمت احداث باغ شلیل رفته‌اند، و دلیل آن این است که عمر شلیل کوتاه است و همچنین زیاد دچار آفات و بیماری می‌شود، به خاطر همین دلیل، میوه شلیل در بازار با قیمت خوبی به فروش می‌رسد.

مشخصات نهال شلیل استاندارد و سالم

آیا راه‌های تشخیص نهال شلیل سالم را می‌دانید؟ هنگام خرید نهال شلیل به این نشانه‌ها که حاکی از سلامت است توجه کنید:

–       تنه نهال شلیل باید سالم، عاری از زخم و شکاف و یا بیرون ‌زدگی صمغ باشد.

–       قطر مناسب برای نهال شلیل بین یک تا دو سانتی‌متر است.

–       ارتفاع نهال باید حداقل یک متر باشد

–       هنگام خرید نهال شلیل دقت کنید که ریشه آن بین ۲۰ تا ۳۵ سانتی‌متر طول داشته باشد و دارای ۴ یا ۵ ریشه فرعی دست‌کم پنج سانتی‌متری باشد.

–       هم تنه اصلی نهال باید صاف و بدون خمیدگی باشد و هم در ریشه‌ها نباید نشانه گره‌خوردگی ببینید.

–       تنه و ریشه باید هردو باطراوت و بدون خشکیدگی باشند.

نکات خرید نهال شلیل

پیش از اینکه اقدام به خرید نهال شلیل برای احداث باغ خود کنید باید در جریان باشید که خرید نهال شلیل تنها انتخاب یک نوع نهال و خرید آن از نهالستانی که بهترین قیمت را ارائه می‌دهد نیست، مهم‌ترین مرحله در خرید نهال شلیل انتخاب نوع رقم مناسب برای باغ شما است.

شاید برای شما این سوال مطرح شود که انتخاب نوع رقم مناسب به چه معنا است؟ در پاسخ به این پرسش باید به شما بگوییم که همه‌ی ارقام شلیل شرایط رشدی یکسانی ندارند، شرایط بهینه برای رشد و باردهی ارقام مختلف شلیل با یکدیگر متفاوت بوده و یک رقم شلیل که در یک منطقه باردهی مطلوبی دارد ممکن است در منطقه‌ی دیگر اصلا باردهی خوبی نداشته وحتی زیان ده باشد، بنابراین در زمان خرید نهال شلیل باید یکسری فاکتورهای مهم اقلیم شناسی منطقه و تطابق آن با رقم انتخابی مورد بررسی قرار گیرد.

 • ارتفاع از سطح دریا

  یکی از فاکتورهای جغرافیایی مهم و موثر بر انتخاب رقم شلیل ارتفاع محل مورد نظر از سطح دریا است، ارتفاع محل از سطح دریا می‌تواند تاثیر زیادی بر روی رشد درختان شلیل داشته باشد، این فاکتور بزرگترین تاثیر را بر روی شرایط دمایی منطقه می‌گذارد به طوریکه مناطق با ارتفاع بالاتر از سطح دریا معمولا دارای شرایط آب و هوایی سرد تر بوده و در این مناطق باید ارقامی کاشته شوند که مقاومت بالاتری نسبت به یخبندان زمستانه داشته باشند و یا برعکس مناطقی که در سطوح پایین¬تر ارتفاع از سطح دریا قرار گرفته‌اند دارای تابستانهای طولای¬تر وگرم¬تر هستند و بنابراین در این مناطق باید ارقامی کاشته شوند که نیازی به مقاومت در برابر سرما و یخبندان زمستانه نداشته در عوض مقاومت بالایی در برابر گرمای تابستان از خود نشان می¬دهند.

 • نوسانات دمایی

  چنانچه در منطقه‌ای قصد احداث باغ شلیل دارید که در آن منطقه نوسانات دمایی زیادی اتفاق می‌افتد باید به دنبال ارقامی باشید که مقاومت بالا­تری نسبت به نوسانات دمایی از خود نشان دهند، نوسانات دمایی مانند سرمازدگی بهاره که در بهار در بیشتر مناطق اتفاق می‌افتد و هر ساله باغداران زیادی درصد بالایی از محصول خود را به دلیل سرما زدگی بهاره از دست می‌دهند.

  بنابرین به نوسانات دمایی مانند سرما زدگی بهاره در منطقه‌ی خود توجه داشته باشد و چنانچه می­دانید این اتفاق در منطقه‌ی شما به وفور رخ می‌دهد حتما در زمان خرید نهال شلیل به دنبال رقم مقاوم به این شرایط باشید.

 • میزان بارش

  فاکتور محیطی دیگر موثر بر باردهی درختان شلیل میزان بارش در یک منطقه است، میزان بارش تعیین می­کند که یک منطقه به لحاظ میزان توانایی در تامین نیاز آبی درختان در چه وضعیتی قرار دارد، چنانچه میزان بارش در یک منطقه خوب باشد در زمان خرید نهال شلیل نیازی ندارید که ارقام مقاوم به خشکی را انتخاب کرده و برای آن هزینه‌ی بیشتری زا پرداخت کنید اما چنانچه در منطقه‌ی خود با محدودیت منابع آبی و بارش مواجه هستید بهتر است به دنبال ارقام مقاوم به خشکی باشید{ بیشتر بخوانید: درختان مناسب گرم خشک} تا در سالهای باغداری با آبیاری کمتر این درختان دچار افت در باردهی خود نشوند.

 • بافت خاک

  فاکتور محیطی دیگر تعیین کننده در رشد و باردهی درختان شلیل بافت خاک است، بافت خاک به عنوان بستری که درخت بیشترین تاثیر را از آن می­گیرد به دلیل اینکه اکثر نیازهای خود را از آن تامین می­کند به عنوان یک فاکتور محیطی بسیار مهم در پرورش درختان شلیل در نظر گرفته می­شود، در مورد بافت خاک، درختان شلیل بیشتر خاک‌های لومی و انواع خاک با بافت سبک را می‌پسندند و بنابراین چنلانچه بافت خاک منطقه‌ی مورد نظر شما درصد رس بالاتری داشته باشد باید بدانید که کاشت در چنین خاکی با خطر خفگی ریشه درختان شلیل در زمان آبیاری مواجه بوده و باید قبل از احداث باغ اقدام به اصلاح بافت خاک سفت باغ شلیل،با اضافه کردن خاک با بافت سبک و میزان مناسب به آن کنید، اینکه چه میزان از چه نوع بافت خاکی را باید حین خاکورزی به بافت خاک اضافه کنید کاری مهندسی شده و دقیق است که باید حتما تحت نظر مهندسین مجرب و با مشاوره گرفتن از ایشان انجام شود. بیشتر بخوانید: بهترین درخت برای خاک شنی

سود و درآمد هر درخت شلیل چقدر است

نکته‌ی بسیار مهمی که باغداران در زمان احداث باغ شلیل به آن فکر می­کنند سود و درآمد هر درخت شلیل است، در آمد به معنای مبلغی است که از فروش محصول شلیل به دست می­آید و سود مبلغی است که پس از کسر هزینه­های یک درخت از مبلغ درآمد برای باغدار سالانه باقی می‌ماند، بنابراین به جرات می‌توان گفت که هر چه هزینه کمتر باشد و درآمد بالاتر سود بالاتر خواهد بود، در مورد این موضوع باید عنوان کرد که سود ودرآمد هر درخت شلیل یک رقم ثابت نبوده و بستگی به متغیرهای بسیار مهم دارد،در ادامه برخی از این متغیرهای را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در چندین سال اخیر به خاطر مشکلات درختان شلیل، برخی از باغداران سراغ کاشت این رقم میوه نرفتند، بنابراین این میوه آن در بازار با افزایش قیمت مواجه بوده، از این سو می‌توان گفت که کاشت باغات شلیل بسیار پرسود خواهد بود، در صوتی که از نظر کنترل آفات و بیماری‌ها و تقویت درختان به خوبی رسیدگی شود، سودآوری این درخت بسیار عالی خواهد شد.

کاشت، داشت و برداشت نهال شلیل

همانطور که پیش‌تر نیز عنوان شد در باغداری نوین هیچ یک ازمراحل کاشت، داشت و برداشت نهال شلیل بدون مشورت با کارشناسان با تجربه انجام نمی­شود و تمام این مراحل باید با توجه به رقم درخت خریداری شده با اصول منطبق با نیاز درخت پیش برود، در ادامه به بررسی هر کدام از این مراحل می­پردازیم و به شما می‌آموزیم که چگونه می­توانید باغداری نوین را به انجام برسانید.

اصول کاشت نهال شلیل

اولین مرحله در احداث باغاتی که منجر به سودآوری تجاری می‌شود کاشت درختان شلیل است، کاشت درختان شلیل از مهمترین مراحل باغداری بوده و خود شامل زیر مرحله­های بسیار با اهمیتی است در اینجا برخی از مهم­ترین این زیر مرحله­ها را شرح خواهیم داد.

همانطور که پیش­نیز بیان شد درختان شلیل در بستر خاک رشد کرده و بیش‌ترین تاثیر در باردهی را از خاک می­گیرند، بنابراین مناسب بودن شرایط خاک تاثیر زیادی بر میزان باردهی و سودآوری آنها خواهد داشت، شرایط خاک شامل بافت خاک، اسیدیته‌ی خاک، میزان عناصر غذایی موجود در خاک و همینطور خاک شور است، درختان شلیل بافت خاک سبک، شوری کم، اسیدیته‌ی خنثی و میزان عناصر غذایی متناسب را می‌پسندند، اما آیا با نگاه کردن به خاک می‌توان این موارد را بررسی کرد و خاک مناسب کشاورزی را تشخیص داد؟ خیر، برای بررسی این موارد در باغداری اصولی باغداران باید حتی قبل از اقام به خرید و انتخاب رقم آزمایش تجزیه‌ی خاک انجام داده و با توجه به نتیجه‌ی آزمایش مراحل بعدی را انجام دهند.

در بخش آنالیز خاک به اهمینت آزمایش تجزیه‌ی خاک پی بردیم، اولین نشانه‌ی اهمیت تجزیه‌ی خاک خود را در آماده سازی زمین نشان خواهد داد، در زمان آماده سازی زمین مهم­تزین کاری که انجام می­شود انجام اصلاح بافت خاک است، شما باید بدانید بافت خاک شما از چه نوعی است و برای مناسب سازی آن در زمان خاکورزی چه کاری باید انجام دهید، همچنین در زمان خاک ورزی باید خاک را قبل از کاشت نهال تقویت کنید اما بدون داشتن نتیجه‌ی آنالیز خاک نمی­دانید چه کودی و با چه درصد عناصری برای خاک زمین شما نیاز است، کمبود عناصر غذایی و بیش بود آنها هر دو می­تواند به یک اندازه در رشد و باردهی درختان تاثیر منفی داشته باشد، بنابراین در زمان آماده سازی زمین برای کاشت کوددهی بدون توجه به تنیجه تجزیه‌ی خاک انجام نشود، درنهایت قبل از اقدام به آماده سازی زمین و حفر چاله شما باید رقم مورد نظر را انتخاب کرده باشید تا با توجه به نوع رقم و نیازهای خاص آن اقدام به حفر چاله با عمق و فاصله‌ی مناسب کنید.

نهال تازه کاشته شده در ماه‌های اول کاشت دچار تنش و استرس جابه جایی است و در صورتی که ریشه­ها فضای کافی برای جایابی و استقرار نداشته باشند این تنش دو چندان می­شود، بنابراین در زمان حفر چاله دقت داشته باشید که حجم چاله دو برابر حجم ریشه در نظر گرفته شود، در مورد درختان شلیل این رقم با در نظر گرفتن نوع رقم متفاوت است اما به طور معمول این رقم نیم متر در نظر گرفته می­شود.

تعیین فاصله‌ی کاشت مناسب برای درختان شلیل بسیار اهمیت دارد، از آنجایی که درختان میزان نورگرایی متفاوتی با توجه به نوع رقم خود داشته و همینطور با توجه به رقم ارتفاع و حجم تاج پوشش متفاوتی دارند در زمان کاشت نهال شلیل باید فاصله‌ی مناسب برای آنها در نظر گرفته شود، فاصله‌ی مناسب برای نهال‌های شلیل فاصله‌ای است که درختان در سن بلوغ بر روی هم سایه اندازی نکنند و در عین حال عبور و مرور کارگران و ماشن آلات کشاورزی به راحتی امکان پذیر باشد، در نظر داشته باشید برای تامین نیاز نوری این درختان در فصل تابستان به 6 تا 8 ساعت دریافت نور مستقیم نیاز دارند و در زمین‌های شیبدار به دلیل اینکه درختان ساعات آفتابی بیشتری دارند می­توان فاصله را کمتر نیز در نظر گرفت، بنابراین در زمان خرید نهال شلیل فاصله‌ی مناسب برای کاشت درختان با توجه به شیب دار بودن یا نبودن زمین خود تعیین کنید.

نکته‌ی دیگری که در مورد فاصله‌ی مناسب باید در نظر داشته باشید این است که درختان زمانی که خیلی به هم نزدیک باشند به طوری که شاخه‌های آنها با هم در تماس باشند به راحتی آفت و یا بیماری‌ها را به یکدیگر انتقال داده و سرعت همه گیر شدن و اپیدمی در باغ بالا می‌رود، بنابراین فاصله‌ی درختان باید به گونه‌ای باشد که درختان در حداکثر رشد تاج پوش خود در سن بلوغ با هم تماس نداشته باشند و سعی کنید در صورت تماس پیدا کردن آنها با یکدیگر دست کم با هرس جلوی این اتفاق را بگیرید.

فاصله مناسب برای درختان شلیل ۳ در ۳ متر است، در برخی از موارد برای عبور و مرور ماشین‌آلات از هر چند ردیف یکی از ردیف‌ها را فاصله بیشتر گذاشته تا عبور و مرور برای ماشین‌آلات راحت‌تر شود.

نکته‌ی بسیار مهم دیگری که در هنگام خرید نهال شلیل باید به آن توجه داشته باشید خرید ارقام مقاوم است، در زمان خرید بسیاری از باغداران تنها به پر بارده بودن نهال توجه می‌کنند و هر رقمی باردهی بالاتری داشته باشد از نطر آنها بهتر است اما در نظر داشته باشید چنانچه رقم پر بارده به بیماری‌ها و آفات غالب منطقه‌ی شما حساس باشد از ارقام کم بارده نیز باردهی کمتری خواهد داشت و یا اینکه هزینه‌ی کنترل آفات و بیماری‌ها در آن به قدری بالا می‌رود که سودی عاید کشاورز نمی‌شود، بنابراین توجه داشته باشید که ارقام به غیر از تولید محصول با راندمان بالا و با کیفیت مقاوم نیز باشند، به طور معمول نهالستان‌ها این ارقام بازار پسند را روی ارقام مقاوم پیوند زده و تولید ارقام بازار پسند و مقاوم می‌کنند که بسیار بهتر است.

نکات داشت نهال شلیل

داشت نهال شلیل شامل تمام مراحل و اقداماتی است که پس از کاشت نهال تا برداشت محصول باید در باغ شلیل انجام دهید، انجام درست و اصولی مراحل داشت به باغداران کمک می­کند تا زود تر به محصول اقتصادی دست پیدا کرده و با کاهش هزینه‌های نگهداری باغ به افزایش سود دهی نیز کمک می­کند.

کوددهی نهال شلیل

کوددهی به نهال شلیل شامل مراحل زیر است:

 • کود دهی قبل از کاشت نهال: این مرحله از کود دهی همراه با خاکورزی و دست کم 6 ماه قبل از کاشت نهال انجام می­شود، برای انجام این مرحله قبل از هر چیز باغداران باید آزمون تجزیه خاک را انجام داده و سپس بر اساس نتیجه‌ی آزمون کود مورد نیاز با درصد عناصر مورد نیاز را جهت تقویت درختان به خاک اضافه کنند، باغداران در این مرحله معمولا از کود کاملا پوسیده‌ی دامی به میزان 5 تن در هکتار استفاده می­کنند.

استفاده از کود دامی در این مرحله ایرادی ندارد به شرط اینکه از کاملا پوسیده بودن آن اطمینان داشته باشید، کودهای کاملا نپوسیده علاوه بر اینکه در چند سال اول استفاده باعث تضعیف درختان و تاخیر در باردهی آن‌ٰها می­شوند بلکه راخی برای ورود آفات و بیماری‌های گیاهی به خاک باغ هستند که ممکن است منجر به نابودی نهال‌های تازه کاشته شده شوند، علاوه بر آن با توجه به کمبودهای تغذیه‌ای خاک می­توان از عناصری که کمبود بیشتری دارند به شکل شیمیایی همراه با کود دامی استفاده کرد.

 • کود دهی پس از کاشت نهال: در یک الی دو سال ابتدایی پس از کاشت نهال توصیه می­شود هیچ گونه کود دهی در آب آبیاری و یا محلول پاشی صورت نگیرد و تنها همان کود دهی قبل از کاشت برای نهال کفایت می‌کند، پس از یک الی دو سال باید نسبت به فصل و سن درخت و همینطور وجود علائم کمبود نسبت به کود دهی اقدام کرد.
 • کود دهی پس از شروع باردهی در فصل خواب: پس از شروع باردهی در فصل خواب درختان شلیل می­توانید از کودهای کاملا پوسیده‌ی دامی به همراه کودهای سریع الاثر به شکل چالکود استفاده کنید، استفاده از اسید هیومیک در آب آبیاری باعث افزایش مواد آلی خاک شده و در فصل رویشه به افزایش قدرت درختان در باردهی نیز کمک می­کند.
 • کوددهی به درختان شلیل پس از شروع باردهی در فصل رویش: در فصل رویش و زمانیکه درختان باردهی خود را آغاز کرده‌اند توجه به کود دهی اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که تاثیر مستقیم بر میزان باردهی درختان دارد، در این زمان می­توانید هر چند سال یکبار اقدام به انجام آنالیز خاک و برگ کرده و کمبودهای غذایی را تشخیص دهید و در نهایت بر اساس نتیجه آزمایش کودهای مورد نیاز درختان را به میزان نیاز استفاده کنید.

استفاده از نتیجه آزمایش از استفاده‌ی بیش از اندازه‌ی عناصر و خسارت بیش بود عناصر در درختان کمک کرده و علاوه بر آن در میزان هزینه­های باغداری نیز صرفه جویی خواهد کرد، علاوه بر این موارد در برخی شرایط برخی عناصر در خاک وجود دارند که به دلیل شرایط نامناسب خاک از دسترس گیاه خارج شده و ممکن است علائم کمبود در برگ نشان دهند.

با تطابق نتیجه آزمون خاک شلیل و برگ متوجه می­شوید چه عناصری وجود دارند اما جذب نشده‌اند و بنابراین از صرف هزینه‌ی اضافی برای خرید آن کود جلوگیری کرده در عوض با یک عمل اصلاحی عنصر را برای گیاه قابل جذب خواهید کرد، استفاده از آمینو اسیدها را علاوه بر عناصر غذایی در فصل باردهی به برنامه‌ی غذایی درختان اضافه کنید چرا که سبب افزایش باردهی و کیفیت محصول می­شود. در مورد کود پتاسیم بیشتر بخوانید. اگر به دنبال آشنایی با انواع کودهای دیگر هستید، مقاله مزایای استفاده از کود فسفر را نیز بخوانید.

 

سمپاشی نهال شلیل

در بخش آفات و بیماری‌های شایع بر روی شلیل متوجه شدید که آفات و بیماری‌های شلیل زیادی هستند که می­توانند میزان باردهی درختان شلیل را تحت تاثیر قرار داده و باعث افت عملکرد شوند، در این شرایط نیاز به سمپاشی احساس می­شود، در این زمان است که ابتدا باید با مشورت گرفتن از کارشناسان متخصص نسبت به نیاز اقدام به سمپاشی اطمینان حاصل کنید و در درجه‌ی دوم با استفاده از سموم با کیفیت و لایمن برای دیگر موجودات و همینطور سمومی با دوره‌ی کارنس پایین سم پاشی نهال شلیل را انجام دهید، در زمینه‌ی کنترل آفات و بیماری‌های گیاهی در باغات شلیل توجه به چند نکته‌ی زیر ضروری است.

 • اقدامات پیشگیرانه:

در رابطه با کنترل بیماری‌ها و آفات گیاهی نیز مانند بیماری‌های انسان پیشگیری بسیار بهتر از درمان است، پیشگیری از ابتلا به آفت شامل تمام اقداماتی می­شود که جلوی ورود عامل بیماری یا آفت به باغ را می­گیرد و همچنین اقداماتی که به افزایش مقاومت درختان کمک می­کند است، به عنوان مثال باغداران با خرید نهال سالم و گواهی شده می­توانند جلوی ورود بسیاری از عوامل بیمارگر و یا آفات به باغ را بگیرند.

خرید کود حیوانی کاملا پوسیده و یا کنترل ورود ابزارآلات کشاورزی از باغ آلوده به باغ سالم نیز می­تواند جلوی ورود بیماری و آفت به باغ را بگیرد، اقداماتی که می‌تواند سبب افزایش مقاومت درختان در مواجهه با این عوامل شوند نیز شامل خرید ارقام مقاوم و همینطور تغذیه‌ی مناسب درختان با کودهای مورد نیاز است که هر دو این اقدامات سبب می­شود درختان در مواجهه با آفت یا بیماری حساس نباشند و جمعیت آنها به حد خسارت اقتصادی نرسد.

نکته‌ی دیگری که در رابطه با سم‌پاشی باید به آن توجه داشت سلامت محصول است، شلیل میوه‌ای است که بیشتر مصرف تازه خوری دارد بنابراین میزان باقی مانده‌ی سم روی محصول برای سلامت افراد مصرف کننده بسیار اهمیت دارد، از طرفی سمپاشی بی رویه نه تنها باعث هدر رفت منابع مالی شما و کاهش سود می­شود بلکه باعث آلوده سازی خاک و آب‌های زیر زمینی شده و میکرو ارگانیسم­های غیر هدف و دشمنان طبیعی آفات را از بین می­برد، بنابراین تمام تلاش خود را برای جلوگیری از سم پای بی رویه به کار ببندید.

آبیاری نهال شلیل

اصول باغبانی دیگری که درنگهداری و پرورش نهال شلیل اهمیت بسیار بالایی دارد آبیاری این درختان است، درمورد آبیاری نهال شلیل همیشه دو نکته بسیار مهم باید در نظر گرفته شود، اول میزان آبیاری و دوم دور یا فاصله‌ی دو زمان آبیاری است.

در مورد میزان آبیاری باید بدانید که ارقام مختلف شلیل در میزان آب مورد نیاز تقریبا یکسان هستند اما برای اطلاع دقیق از نیاز هر رقم به میزان آبیاری می‌توانید از کارشناسان فروش در رابطه با هر رقم اطلاعات دقیق را دریافت کنید، در رابطه با دور آبیاری عواملی بر روی آن موثر هستند، در واقع دور آبیاری در مورد درختان شلیل همیشه یکسان نیست، این فاصله می‌تواند موثر از فصل، سن درخت و یا حتی نوع بافت خاک باشد.

تاثیر بافت خاک بر دور آبیاری: بافت خاک سبک پس از آبیاری به دلیل زهکشی مناسب به سرعت آب را به درون خود جذب می­کند، در نتیجه آب به درون لایه‌های زیرین نفوذ کرده و به تدریج در دسترس ریشه‌ی گیاه قرار یگیرد، درست است که بافت خاک سبک ممکن است سطح خاک زودتر خشک شود و شما گمان کنید که درخت نیاز به آبیاری دارد اما در واقع کل آب استفاده شده به سرعت در محدوده‌ی ریشه قرار رفته است و در چنین بافت­هایی می‌توان دور آبیاری را طولانی تر در نظر گرفت، در صورتی که در بافت خاک سنگین آب آبیاری به سرعت به درون خاک نفوذ نمی‌کند، به ویژه در سیستم آبیاری غرقابی مقدار زیادی از آب آبیاری ممکن است به وسیله‌ی تبخیر تا زمان جذب درون خاک از دست برود، ضمن اینکه آب به عمق نفوذ نکرده و آبی که در سطوح رویی خاک باشد زود خشک می­شود و بنابراین دور آبیاری را باید کوتاهتر در نظر گرفت.

تاثیر سن درخت بر دور آبیاری: درختانی با سن کم ریشه­های عمیق نداشته و به ویژه در فصل تابستان به سرعت تحت تاثیر گرما و خشکی هوا قرار می­گیرند، برعکس ریشه‌ی درختان مسن عمیق شده و حتی در فصل گرم به سرعت تحت تاثیر گرما و خشکی هوا قرار نمی­گیرند، بنابراین دور آبیاری در درختان مسن می­تواند طولانی­تر از درختان جوان باشد.

تاثیر فصل بر دور آبیاری: در فصول گرم و زمانی که میوه­ها در حال وزن گیری هستند درختان به میزان آب بیشتری نیاز داشته و بهتر است درختان در فواصل کوتاه‌تر آبیاری شوند، در فصل زمستان به دلیل خنک بودن هوا و کمتر بودن تبخیر و تعرق از یک سو و خواب بودن درختان از سوی دیگر نیاز آنها به آبیاری کمتر است به حدی که اگر بارندگی به میزان مناسب وجود داشته باشد شاید حتی نیاز به آبیاری نباشد.

در رابطه با دور و میزان آبیاری در مورد ارقام مختلف شلیل بسته به شرایط آب و هوایی منطقه‌ی خود مشاوره دریافت کرده و این کار را به صورت دقیق و اصولی انجام دهید، لازم به ذکر است بهترین شیوه‌ی آبیاری درختان شلیل استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای است، استفاده از این سیستم علاوه بر صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و جلوگیری از تبخیر و هدر رفت آب از انتشار بیماری‌های خاکزاد به وسیله حرکت آب در سیستم غرقابی نیز جلوگیری می‌کند.

هرس کردن نهال شلیل

هرس درختان شلیل می‌تواند شامل سه نوع هرس باشد، هرس فرم‌دهی که معمولا در اواخر تابستان به منظور کنترل رشد تاج پوش و افزایش تهویه بین شاخه‌ها و نور رسانی به همه‌ی شاخه‌ها انجام می­شود، هرس باردهی که در اواخر زمستان و با هدف تولید شاخه‌های زایا انجام می‌شود و هرسی که با هدف کنترل آفات و بیماری‌ها در اواخر فصل تابستان انجام می‌شود، در اواخر تابستان باغداران با پرسه زدن در باغ و تشخیص و شناسایی سرشاخه­های آلوده آنها را هرس می­کنند و پس از انتقال آنها به بیرون باغ آنها را می­سوزانند.

در نظر داشته باشید که نهال تازه کاشته شده را از ارتفاع ۴۰ الی ۵۰ سانتی‌متر از بالای پیوند انجام شود، بهتر است چسب باغبانی هم زده شود.

 

مشخصات یک نهال خوب شلیل

زمانی که به دنبال نهال خوب شلیل برای کاشت در باغ خود هستید باید به فاکتورهای زیر توجه کنید:

 • نهال خوب باید متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی شما باشد، چنانچه یک رقم پربارده و با کیفیت را انتخاب کنید اما آن نهال نتواند قابلیت خود را در شرایط اقلیمی منطقه‌ی شما نشان دهد آن نهال خوب نیست.
 • نهال خوب باید سالم و عاری از آفت و بیماری باشد.
 • نهال خوب باید ظاهر مقبول و شاداب داشته باشد، وجود شاخه­های شکسته و خمیده و پوست زخمی نمی­تواند از نشانه­های نهال خوب باشد.
 • نهال خوب باید باردهی مطلوب و میوه‌های با بازار پسندی بالا داشته باشد.

نکات برداشت نهال شلیل

برداشت میوه­های شلیل مانند هر درخت میوه‌ی دیگری نکات خاص خود را دارد، میوه‌ی شلیل بیشتر مصرف تازه خوری داشته و علاوه بر آن در تولید کمپوت از آن استفاده می‌شود، با توجه به عمده مصرف که به صورت تازه خوری است باید قبل از زمان برداشت اقدامات لازم برای انبارداری و بازار رسانی انجام شده باشد تا میوه‌ها در گرما و بیرون از شرایط مناسب از دست نروند.

انبار مانی شلیل در انبار خشک و خنک متوسط بوده و زمان کافی برای فروش در اختیار باغداران وجود دارد، این تنها به یک شرط است و آن اینکه از وارد کردن میوه‌های لک زده، ضربه خورده و دارای علائم لهیدگی پوسیدگی هر چند جزئی به درون انبار جلوگیری شود، در صورت امکان بهتر است میوه‌ها کمی قبل از رسیدگی کامل برداشت شوند تا مدت انبارداری افزایش پیدا کند.

در زمان برداشت دقت داشته باشید که به شاخه­های درختان صدمه نزنید و در صورت شکسته شدن شاخه حتما آن را هرس کرده و حذف کنید، پس از انجام برداشت از آنجایی که ممکن است بارندگی رخ دهد بهتر است برای جلوگری از انتشار عوامل بیمارگر به واسطه‌ی وجود شاخه‌های شکسته یک سمپاشی با قارچ کش و یا سموم با پایه‌ی مسی نیز انجام شود.

زمان باردهی درختان شلیل پس از کاشت نهال بسته به پایه و نوع رقم شلیل دارد، ارقامی که پایه‌ی بذری باشند معمولا دیر تر باردهی خود را آغاز می­کنند اما ارقام پیوندی باردهی سریعتری دارند، ارقام اصلاح شده و پیوندی معمولا در سال اول تا دوم پس از کاشت نهال به باردهی می‌رسند.

به ارقامی از شلیل که باردهی خود را از سال اول تا سوم پس از کاشت نهال آغاز می­کنند ارقام زود بازده و ارقامی که شروع باردهی در آنها بیشتر از سه سال طول بکشد ارقام دیر بازده می‌گویند، باغداران معمولا به دنبال ارقام زود بازده هستند اما باید به این باغداران اهمیت تغذیه و رسیدگی در زمان باردهی را متذکر شد، در صورتی که هزینه‌ی زیادی بابت خرید نهال زود بازده متحمل شوید اما به درختان رسیدگی مناسب نکنید و از اهمیت تقویت خاک قبل از کاشت نهال غافل شوید درختان در زمان مورد نظر باردهی نخواهند داشت.

عمر اقتصادی نهال شلیل از زمان شروع باردهی اقتصادی آن شروع می‌شود و تا زمانی‌که باردهی صرفه‌ی اقتصادی داشته باشد ادامه دارد، عمر اقتصادی در ارقام مختلف شلیل متفاوت است، در برخی 15 و در برخی دیگر تا 20 سال ادامه دارد، سن باردهی اقتصادی درختان شلیل نیز مانند سن شروع باردهی شلیل می­تواند تحت تاثیر عوامل مختلف ملانند شرایط آب و هوایی، میزان رسیدگی و میزان خسارت آفات و بیماری‌های گیاهی قرار گیرد، زمانی که در شناسنانه‌ی نهال قید می­شود که سن باردهی اقتصادی این نهال 10 الی 20 سال است منظور سن باردهی اقتصادی در شرایط بهینه بوده و بنابراین در شرایط نامساعد و یا ممتد بودن شرایط نامساعد در طی چند سال می­تواند سبب کاهش عمر اقتصادی نهال شلیل شود.

میزان باردهی درختان شلیل تابع عوامل مختلفی است در این قسمت عواملی را که میزان باردهی درختان شلیل را تحت تاثیر قرار می­دهند بررسی می­کنیم:

 • شرایط آب و هوایی: شرایط نامساعد آب و هوایی مانند گرمای زیاد هوا و یا سرما زدگی بهاره می­تواند روی باردهی درختان شلیل تاثیر بگذارد، علاوه بر آن عدم توجه به نیاز درختان شلیل و کاشت آنها در شرایط نامساعد آب و هوایی ممکن است باعث کاهش باردهی و یا حتی عدم باردهی درختان شود.
 • زمینه‌ی ژنتیکی و رقم شلیل: ارقام مختلف شلیل به لحاظ ژنتیکی باردهی متفاوتی دارند، میزان باردهی ارقام مختلف شلیل از 60 تن در برخی ارقام مانند شلیل شب رنگ تا 80 تن در برخی ارقام مانند شلیل رد گلد می­تواند متغیر باشد.
 • کود دهی و آبیاری درختان شلیل: کود دهی وآبیاری در صورتی که میزان مورد نیاز درختان صورت بگیرد می­توان منجر به باردهی تا حداکثر میزان باردهی ژنتیکی درختان شلیل شود و در غیر این صورت باردهی درختی که به صورت ژنتیکی 100 تن است ممکن است حتی به کمتر از 50 تن هم کاهش پیدا کند.
 • خسارت آفات و بیماری‌های گیاهی: این مورد نیز تاثیر مستقیم بر روی میزان باردهی درختان شلیل داشته و در صورت نداشتن مدیریت صحیح را ندمان درختان به طور چشمگیری کاهش می­یابد.

همانطور که دیدید راندمان اسمی که در شناسنامه‌ی نهال عنوان می‌شود تنها مربوط به شرایط مساعد بوده و هر یک از شرایط عنوان شده می­تواند بر روی راندمان اسمی نهال شلیل تاثیر منفی بگذارد.

بهترین نهالستان شلیل چه ویژگی‌هایی دارد

اولین گام در زمان احداث باغ شلیل قطعا انتخاب بهترین نهالستان برای خرید نهال شلیل است، بسیاری از باغداران در زمان خرید نهال تنها به قیمت نهال توجه کرده و حتی به دنبل نهالستانی هستند که نهال ارزانتر در اختیار آنها قرار دهد، در اینجا اشاره به یک نکته بسیار ضروری است و آن این است که خرید نهال ارزان قیمت شاید در قدم اول برای شما مناسب به نظر برسد چرا که در هزینه‌های احداث صرفه جویی می­شود اما در مراحل بعدی باغداری با انتقال آفات و بیماری‌های متعدد به باغ سبب افزایش هزینه‌ها می­شود و یا اینکه با خرید نهال ارزان­تر اما حساس هزینه‌های گزاف کنترل آفات و بیماری‌ها را بر دوش خود می­گذارید، پس هیچ گاه در زمان احداث باغ به دنبال نهال ارزان قیمت نباشید بلکه به دنبال نهال با کیفیت و مرغوب باشید و مطمئین باشید که هزینه‌ی خرید نهال با کیفیت و گران قیمت در سالهای بعدی با باردهی مطلوب و سود حاصل از آن پوشانده خواهد شد.

خرید نهال شلیل برای چه استان‌هایی پرسود است

درختان شلیل درختانی با نیاز سرمایی هستند و این به معنای این است که این درختان معتدله و خزان پذیر هستند و پس از خزان کردن برای شکوفایی در بهار نیار به گذراندن تعداد ساعات سرمای بین صفر تا هفت درجه سانتی گراد دارند، بنابراین کاشت این درختان در مناطق گرمسیری که نیاز سرمایی این درختان را تامین نکند مناسب نیست و در مقابل کاشت این درختان در مناطقی که سردسیری و یا معتدل بوده و نیاز سرمایی درختان را به خوبی برآورده کند می­تواند بسیار سودآور باشد.

شایع‌ترین بیماری و آفات نهال شلیل

از آنجایی که شلیل نوعی هلو است بنابراین آفات و بیماری‌هایی مشابه با هلو شلیل را نیز درگیر می­کند. شایع‌ترین بیماری و آفات نهال شلیل شامل موارد زیر است:

 

این بیماری در اثر حمله‌ی قارچ Taphrina deformans رخ داده و علائم بیماری به صورت پیچیدگی شدید در برگ‌ها، قرمز شدن و تاولی شدن برگ‌ها بروز می­کند.

کنترل این بیماری به طور عمده با هدف از بین بردن منبع زمستان‌گذران قارچ انجام می­شود، این بیماری در سرشاخه­های آلوده و در برگ‌های آلوده کف باغ زمستان گذرانی می­کنند و بنابراین موثرترین راه کنترل هرس سرشاخه­های آلوده و از بین بردن و سوزاندن برگ‌های ریخته کف باغ است، پس از هرس سرشاخه و در زمستان و یک بار در اوایل بهار به ویژه پس از هر بارندگی سم پاشی با قارچ‌کش‌های با پایه‌ی مسی موثر است، در کنترل این بیماری استفاده از ارقام مقام، خرید نهال سالم و کنترل بیماری با تکیه بر بهداشت زراعی بسیار موثر است.

این بیماری در اثر حمله‌ی قارچ بیمارگر Stigmina carpophila رخ داده و با حمله به برگ‌ها سبب سوراخ شدن برگ‌ها می‌شود، در واقع سوراخ شدن برگ‌ها پاسخ ایمنی برگ در برابر حمله قارچ بوده و با نکروز کردن محدوده‌ی بیمار و افتادن آن سعی در کنترل بیماری دارد، بنابراین مهمترین منبع بقای قارچ بیمارگر در برگ‌های آلوده کف باغ بوده و روش‌های پیشگیری و کنترل دقیقا مانند بیماری لب شتری هلو است.

این بیماری در اثر حمله‌ی قارچ سیتوسپورا و یا حمله‌ی باکتری سودوموناس رخ می‌دهد اما باید در نظر داشته باشید که این عوامل به خودی خود نمی‌توانند وارد بافت ضخیم پوست تنه‌ی درختان شوند، ایجاد صدمه و زخم در اثر حرکت ماشین­های کشاورزی و یا زخم روی تنه بر اثر اصابت بیل راه ورود این عوانل که ممکن است در خاک باشند بازدشده و با بارندگی و یا آبیاری خود را به زخم می‌رسانند و ایجاد بیماری می‌کنند، از نشانه‌های این بیماری ترشح صمغ در محل زخم تنه‌ی درختان بوده و در ادامه ضعف و ریزش و سوختگی برگ و گلها مشاهده می­شود.

برای کنترل این بیماری رعایت بهداشت در باغ با از بین بردن برگ‌ها و میوه­های ریخته کف باغ بسیار اهمیت دارد، سمپاشی با سم اکسی کلرور مس به ویژه پس از هر بار بارندگی بسیار ضروری است، در صورت سمپاشی نکردن پس از بارندگی ممکن است شدت بیماری به حد مرگ درخت پیش برود، در نهایت استفاده از ارقام مقاوم، کاشت نهال گواهی شده و سالم و تقویت درختان با کودهای مورد نیاز بسیار اهمیت دارد.

آفات مهم شلیل:

این آفت دارای دامنه‌ی میزبانی وسیع بوده و با تغذیه از بافت پارانشیم برگ درختان شلیل مانع از انجام فتوسنتز می­شوند، کاهش سبزینه و فتوسنتز سبب ضعف درخت و از دست دادن محصول می­شود.

برای کنترل این آفت از بین بردن جمعیت زمستانگذران در علف‌های هرز و برگ‌های ریخته کف باغ با کنترل علفهای هرز و از بین بردن برگ‌های ریخته کف باغ صورت می­گیرد، در طول فصل رویش از آغاز بهار دو یا چند مرتبه بسته به شدت طغیانه آفت سم پاشی با سموم مجاز صورت می­گیرد اما کاشت ارقام مقاوم سبب کاهش خسارت این آفت شده و هزینه­ها را کاهش خواهد داد، برای جلوگیری از ورود آفت به باغ حتما نهال سالم وگوای شده در باغ بکارید.

این آفات دسته‌ی بزرگی از انواع سوس‌کها مانند سوسک شاخک بلند رزاسه و یا سوسک پوستخوار را شامل می­شود، این آفات با تغذیه از بافت پوست و یا آوندهای درون شاخه سبب سرخشکیدگی و ضعف درختان می‌شوند، علائم در سوسک شاخک بلند به طور عمده به صورت سرخشکیدگی پیش رونده از راس شاخه به سمت بن شاخه است.

در باب کنترل این آفات خوب است بدانید این آفات فرصت طلب بوده و درختان ضعیف را شناسایی کرده و به آنها حمله می­کنند، بنابراین در درجه اول با کاشت رقم مقاوم و در درجه دوم با تقویت درختان مانع از حمله‌ی آفت به درختان شوید، در نهایت با هرس سرشاخه­های آلوده و تله فرمونی این آفت را در باغ کنترل کنید، دقت داشته باشید سر شاخه­های خشکیده باید حتما سوزانده شوند.

این کنه نیز مانند شته سبز هلو از دسته آفات مکنده بوده و با دامنه‌ی میزبانی وسیع بر روی علف‌های هرز  و دیگر میزبان‌ها و یا برگ‌های کف باغ زمستان‌گذرانی می­کند، در شرایط مساعد به روی شلیل مهاجرت کرده و سپس با تغذیه از شیره‌ی گیاهی سبب ضعف درختان می­شود، این آفت به طور عمده با نهال آلوده وارد باغ می­شود بنابراین با خرید نهال سالم اولین گام را در کنترل آفت بردارید، در درجه دوم با ازبین بردن علف­های هرز باغ منبع زمستان گذران آفت را از بین برده و در طول فصل از سم پاشی و آب پاشی برگ درختان غافل نشوید، البته تعداد دفعات سم پاشی باید بسته به جمعیت و پراکنش انجام شود، توصیه می­شود در اوایل فصل سم پاشی به صورت لکه‌ای انجام شود تا از پدید آمدن جمعیت مقاوم به سم جلوگیری شود. بیشتر بخوانید: آشنایی با کنه خاکی

بهترین زمان خرید نهال شلیل چه زمانی است

در باغداری سنتی کسانی که قصد احداث باغ را داشتند ابتدا زمین را آماده می­کردند، کود­دهی می­کردند و سپس در اواخر زمستان معمولا به نهالستان مراجعه کرده و یا از نهال فروش‌های دوره گرد اقدام به خرید نهال می­کردند.

اما در باغداری نوین و علمی تمام این مراحل وارونه است، شاید برای شما جالب باشد بدانید که هیچ یک از این مراحل که در باغداری سنتی انجام می­شده است اصولی و علمی نبوده و باغداران را به سود مورد نظر نمی­رساند، در باغداری نوین دیگر تاریخ خرید نهال کمی قبل از کاشت آن نیست بلکه شاید حتی شش ماه یا یکسال قبل از کاشت نهال است.

در باغداری نوین و اصولی باغدار قبل از هرچیز با انتخاب نهالستان معتبر نسبت به خرید نهال اقدام کرده و قبل از خرید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه خود رقم مناسب را انتخاب می­کند، سپس با در دست داشتن نتیجه آنالیز خاک منطقه با دریافت مشاوره اقدام به آماده‌سازی زمین می­کند و درنهایت در تاریخ مشخص شده برای کاشت نهال، نهال پیش خرید شده را دریافت و اقدام به کاشت نهال می­کند، در باغداری نوین هیچ یک از مراحل کاشت، داشت و برداشت درختان شلیل بدون مشورت با کارشناسان انجام نخواهد شد.

علت قیمت‌های متفاوت نهال شلیل در بین نهالستان‌ها چیست

زمانی که به دنبال نهالستان معتبر برای خرید نهال شلیل هستید و قیمت نهال‌ها را با هم مقایسه می­کنید متوجه اختلاف قیمت نهال شلیل در نهالستانهای مختلف می­شوید، اینجا این سوال پیش می­آید که دلیل این اختلاف قیمت چیست؟

اولین دلیل اختلاف قیمت نهال شلیل در نهالستانهای مختلف به رقم شلیل بر می­گردد، ارقام مختلف شلیل با توجه به ویژگی‌هایی که دارند دارای قیمت متفاوتی هستند، فاکتور دوم موثر بر قیمت نهال شلیل نحوه‌ی تولید آن است، قیمت ارقام با پایه‌ی بذری با پیوندی متفاوت است، در نهایت قیمت ارقام شلیل در نهالستان‌های مختلف به خود نهالستان بر می­گردد، نهالستان‌های مجوز دار سالانه هزینه­های زیادی را صرف دریافت مجوزهای لازم و همینطور انجام امور تولید نهال بر طبق قواعد اصولی و علمی کرده و نهال‌های با کیفیت­تری را نیز تولید می­کنند بنابراین قیمت نهال در این نهالستان­ها بالاتر از نهالستان­هایی است که بدون مجوز و نظارت ناظران فعالیت کرده و هیچ تضمینی برای کیفیت، سلامت و اصالت نهال ندارند، البته در این راستا در نهالستان‌های مجوز دار هزینه‌ی زیادی صرف دریافت گواهی سلامت و شناسنانه‌ی نهال می‌شود که این هزینه‌ها نیز بر روی هزینه‌ی نهایی نهال موثر خواهد بود.

برخی از باغداران نسبت به اهمیت گواهی‌های سلامت و اصالت بی توجه بوده و گمان می‌کنند سلامت نهال را می­توان از روی ظاهر تشخیص داد،باید به طور قطع به این باغدران گفت بیشتر از 80 درصد آلودگی­های نهال را چشم قابل تشخیص نبوده و باید آزمایش شوند، در صورت خرید نهال نامعتبر خطر زیان اقتصادی بالا طی سالیان سال باغداری را به جان خریده و سود مورد نظرشان حاصل نمی­شود.

کاشت نهال شلیل بر اساس مناطق مختلف کشور

همانطور که می­دانید نهال شلیل بسته به رقم نیاز سرمایی متفاوتی داشته و قابلیت رشد در متاطق مختلف کشور به لحاظ آب و هوایی را دارد، اما باید دقت داشت، در این قسمت قابلیت کاشت نهال در شرایط مختلف آب و هوایی در مناطق مختلف ایران را بررسی می‌کنیم.

 • نهال شلیل گرمسیری

  نهال شلیل انجیری و نهال شلیل مغان برای کاشت در مناطق گرمسیر مناسب هستند.

  بیشتر بخوانید: آشنایی با نهال شلیل گرمسیری

 • نهال شلیل معتدل

  در مناطق معتدل خطر سرمای دیر رس بهاره وجود دارد اما نیاز سرمایی درختان برطرف خواهد شد، در این مناطق احتمال وجود گرمای تابستان نیز وجود دارد در این شرایط نهال شلیل مغان، نهال شلیل شمس، سان گلد مناسب هستند. بیشتربخوانید: نهال شلیل در مناطق معتدل

 • نهال شلیل سردسیری

  در مناطق سردسیر خطر سرمای بهاره و یخبندان زمستانه وجود دارد، بیشتر ارقام شلیل برای این مناطق مناسب هستند و مقاومت خوبی در برابر یخبندان زمستانه دارند، ارقام نهال شلیل مغان، نهال شلیل انجیری، نهال شلیل شمس، نهال شلیل کیوتا، نهال شلیل ایفری.  معرفی بیشتر نهال شلیل مناطق سردسیری

نهال شلیل زود بازده کدام اند؟

نهال‌های شلیل که در سالیان قبل در باغات ایران کاشته می­شده‌اند اکثرا پایه بذری بوده و پس از کاشت نهال بیشتر از سه سال طول می­کشید تا به باردهی برسند اما امروزه نهال‌های شلیل با روش اصلاحی پیوند تولید شده‌اند که پس از یک الی دو سال از کاشت نهال به باردهی می‌رسند و پس از آن خیلی زود می­توانند به باردهی اقتصادی و یا بلوغ باردهی برسند.

 

نهال شلیل دیربازده کدام اند؟

انواع ارقام نهال شلیل که به صورت بذری تکثیر می­شوند بیشتر از سه سال طول می­کشد تا به باردهی برسند به این ارقام دیر بازده می­گویند، نهالستان­های معتبر سعی دارند تمرکز خود را بر تولید نهال‌های شلیل زود بازده و در عین حال پر بازده و مقاوم می­کنند و در صورت خرید از نهالستان­های معتبر می­توانید از بابت کیفیت خرید خود اطمینان داشته باشید.

آشنایی بیشتر با ارقام زودبازده ودیر بازده شلیل

آیا نهال شلیل رو می‌توان در باغچه کاشت

از مهم‌ترین ویژگی‌های نهال شلیل خود بارور بودن آنها است، خود بارور بودن شلیل سبب می‌شود شما بتوانید نهال این درختان را در حیاط منزل بکارید و از باردهی آن لذت ببرید حتی اگر در فاصله‌ی دور یا نزدیک حیاط منزل شما رقم دیگری از شلیل کاشته نشده باشد، این درختان نیازی به گرده افشانی از ارقام دیگر نداشته و در احداث باغات شلیل این یک مزیت بزرگ به حساب می­آید چرا که دیگر نیازی به صرف هزینه برای خرید نهال غیر هدف صرفا برای تامین گرده نخواهید داشت و به جای آن می­توانید درخت بارده مورد نظر را کاشته و باردهی در هکتار را افزایش دهید.

پرسودترین درخت شلیل

همانطور که پیش­تر نیز در بحث سود درخت شلیل مطرح شد، سود حاصل تفرق هزینه از درآمد است، در واقع پر سود‌ترین درخت شلیل رقمی است که درآمد بالا و هزینه‌ی پایین داشته باشد، درآمد زمانی بالا است که راندمان تولید بالا باشد، به عنوان مثال نهال شلیل مغان چنانچه در شریط مناسب کاشته و از رسیدگی مطلوب برخوردار باشد می­تواند 100 تن محصول در هر هکتار تولید کند.

بنابراین به عنوان پر درآمد‌ترین نهال شناخته می­شود، اما هزینه‌ها شامل هزینه‌ی آبیاری، کود دهی و سم پاشی است، هزینه‌های آبیاری و هرس ثابت است اما هزینه‌ی کود دهی و سم پاشی متغیر است، کود دهی در صورتیکه با انجام آزمایش صورت بگیرد قطعا در کمترین حالت ممکن قرار می­گیرد.

اما در صورتی که بدون حساب و کتاب باشد هزینه‌ی زیادی خواهد داشت، در مورد سم پاشی هم همین نکته صدق می­کند، در صورتی که سمپاشی بی رویه و بدون حساب و کتاب باشد هزینه­ها افزایش پیدا می­کند، در مورد هزینه‌ی سم پاشی فاکتور موثر دیگری نیز وجود دارد و آن میزان مقاومت درختان است، درختان مقاوم در برابر آفات و بیماری‌ها کمتر خسارت می­بینند و کمتر نیاز به سم پاشی خواهند داشت بنابراین هزینه‌ی کمتری دارند، بنابراین در یک جمله نهالی پرسود است که پر بارده و مقاوم باشد.

نحوه‌ی پیوند زدن نهال شلیل و درخت شلیل

بسیاری از باغداران زمانی که یک رقم شلیل مرغوب را در همسایگی خود می­بینند سعی می‌کنند از آن درخت برای خود یک پیوند گرفته تا ایشان نیز از مزیت داشتن یک درخت شلیل با کیفیت بهره‌مند شوند در این شرایط باغداران بدون اطلاع از مناسب بودن پایه‌ی انتخاب شده و یا حتی سلامت درختی که از آن می­خواهند پیوند بگیرند این کار را انجام داده و نه تنها نتیجه‌ی خوبی نمی­گیرند بلکه تاثیرمنفی نیز دارد.

توصیه می­شود در صورت علاقه به کاشت رقم خاص در باغ خود نهال پیوند خورده و آماده را از نهالستان تهیه کنید، نهالستان­ها در درجه‌ی اول پایه و پیوند سالم و گواهی شده را انتخاب می‌کنند، در درجه‌ی دوم با استفاده از افراد متخصص پیوند را به گونه‌ای انجام می­دهند که صد در صد موفقیت آمیز باشد، اما به هر حال در زمینه‌ی پیوند زدن انتخاب نهال پایه و پیوند مناسب، سالم و گواهی شده و انجام پیوند در زمان مناسب بسیار اهمیت دارد.

برای پیوند شلیل ابتدا پایه مقاوم را انتخاب می‌کنیم، برای پایه که در اکثر نهالستان‌ها استفاده می‌شود، بذر شفتالو کاشت شده و سپس بعد از یکسال رشد نهال یکساله به عنوان پایه آماده می‌شود، سپس در فصل تابستان برج ۵ یا ۶ اقدام به پیوند نهال شلیل می‌کنیم، برای پیوند باید پیوند سالم از درخت مادر تهیه شده و سپس بر روی پایه نهال پیوند زده شود.

بهترین زمان خرید نهال شلیل چه زمانی است

در باغداری سنتی کسانی که قصد احداث باغ را داشتند ابتدا زمین را آماده می­کردند، کود­دهی می­کردند و سپس در اواخر زمستان معمولا به نهالستان مراجعه کرده و یا از نهال فروش‌های دوره گرد اقدام به خرید نهال می­کردند.

اما در باغداری نوین و علمی تمام این مراحل وارونه است، شاید برای شما جالب باشد بدانید که هیچ یک از این مراحل که در باغداری سنتی انجام می­شده است اصولی و علمی نبوده و باغداران را به سود مورد نظر نمی­رساند، در باغداری نوین دیگر تاریخ خرید نهال کمی قبل از کاشت آن نیست بلکه شاید حتی شش ماه یا یکسال قبل از کاشت نهال است.

در باغداری نوین و اصولی باغدار قبل از هرچیز با انتخاب نهالستان معتبر نسبت به خرید نهال اقدام کرده و قبل از خرید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه خود رقم مناسب را انتخاب می­کند، سپس با در دست داشتن نتیجه آنالیز خاک منطقه با دریافت مشاوره اقدام به آماده‌سازی زمین می­کند و درنهایت در تاریخ مشخص شده برای کاشت نهال، نهال پیش خرید شده را دریافت و اقدام به کاشت نهال می­کند، در باغداری نوین هیچ یک از مراحل کاشت، داشت و برداشت درختان شلیل بدون مشورت با کارشناسان انجام نخواهد شد.

خواص و ویتامین‌های موجود در شلیل

همانطور که می‌دانید خواص میوه شلیل بسیار زیاد است و هر شخصی ، فیبر موجود در شلیل سبب حفظ رطوبت در روده، درمان مشکلات گوارشی مانند یبوست با تنظیم حرکات دودی روده و بسیاری مشکلات دیگر می­شود، مصرف شلیل به وسیله‌ی ورزشکاران و افرادی که رژیم لاغری دارند با ایجاد احساس سیری از اشتهای کاذب و تمایل به خوردن شیرینجات کم کرده و با داشتن ویتامینها و املاح معدنی به تقویت بدن کمک می‌کند.

رنگ نارنجی شلیل نشان دهنده‌ی وجود ماده‌ای به نام بتا کاروتن در آن است، همان ماده‌ای که در هویج وجود داشته و علاوه بر تامین مقادیر بالای ویتامین A در بدن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز به واسطه داشتن مقادیر بالای ویتامین C می‌شود، رنگ قرمز این میوه نشانه‌ای بر دارا بودن انواع آنتی اکسیدان بوده که با دفع رادیکال­های آزاد به بدن کمک می­کند تا در برابر سموم موجود در بدن از خود دفاع کرده و آنها را دفع کند و همینطور باعث جلوگیری از ابتلا به سرطان می­‌شود.

شلیل دارای مواد مدر بوده و برای افرادی که کلیه سنگ ساز داشته یا سابقه‌ی فشار خون دارند بسیار مفید است، لازم به ذکر است قند و نشاسته‌ی موجود در شلیل به راحتی در معده هضم شده و مصرف به اندازه‌ی آن برای افراد دیابتی مشکلی ندارد.

روش‌های تکثیر نهال شلیل (تفاوت شلیل بذری و شلیل پیوندی)

روش‌های تکثیر نهال شلیل نیز مانند سایر ارقام میوه به شیوه‌های بذری و رویشی انجام می‌شود، در روش بذری نهال مدت زمان بیشتری طول می­کشد تا به باردهی برسد اما دارای مقاومت بیشتری نسبت به ارقام رویشی است، در روش‌های رویشی از قلمه و پیوند برای تکثیر استفاده می­شود با این تفاوت که ارقام پیوندی با برخورداری از پایه­های مقاوم از مقاومت بیشتری نسب به ارقام قلمه‌ای برخوردار بوده و بنابراین رقم پیوندی مناسب تر است.

امروزه در اکثر نهالستانها از شیوه‌ی تکثیر پیوندی برای تولید نهال شلیل استفاده می­شود چرا که هم مقاومت ارقام بذری را دارد و هم کیفیت نهاهای پر بارو و با کیفیت و بنابراین بهترین شیوه است، علاوه بر موارد ذکر شده فاصله زمانی کاشت نهال تا به باردهی رسیدن در ارقام پیوندی بسیار کوتاه‌تر بوده و اکثر آنها در یک الی دوسال پس از کاشت نهال به باردهی می‌رسند.

دیر گل بودن نژاد شلیل چه مزیتی دارد

از آنجایی که درختان شلیل بیشتر در مناطق با آب و هوای سرد و یا معتدل کاشته می­شوند در این مناطق خطر سرمای دیر رس بهاره وجود دارد، باغداران در این مناطق همیشه با خطر سرمازدگی شکوفه‌ها در بهار مواجه هستند و یکی از دغدغه­های همیشگی باغداران این موضوع است، یک راه حل بسیار ساده برای این موضوع وجود دارد، راه حلی که همیشگی و بدون عیب و نقص است و آن انتخاب رقم دیر گل است، ارقام دیر گل به واسطه‌ی گلدهی در نیمه‌ی دوم فروردین درست پس از خطر سرمای دیر رس بهاره شکوفه داده و شکوفه­ها از این خطر در امان هستند.

شلیل اصلاح شده به چه معناست

اصلاح کردن به معنای انتقال ویژگی‌های خوب از یک گیاه به گیاهی که آن ویژگی خوب را کم دارد است، در مورد اصلاح رقم شلیل اصلاح بیشتر با هدف انتقال ویژگی مقاومت در براب آفات، بیماری‌ها و شرایط نامساعد محیطی به ارقامی است که این ویژگی‌ها را نداشته اما به لحاظ بادهی بسیار با کیفیت­تر از ارقام مقاوم هستند.

بنابراین برای این کار از عمل پیوند زدن استفاده می­کنند، در واقع عمل پیوند زدن تنها یک راه در میان چندین راه اصلاح ژنتیکی است که بسیار ساده­تر و در دسترس­تر است، در این مسیر از رقم مقاوم به عنوان پایه و از رقم پربارده و باردهی با کیفیت به عوان پیوند استفاده می­کنند.

بنابراین ویژگی مقاومت به پیوند منتقل شده و در نهایت درختی خواهید داشت که هم پر بارده، زودبازده و با باردهی بسیار بازار پسند و با کیفیت باشد و هم نسبت به شرایط نامشاعد محیطی وزیستی از خود مقاومت نشان می­دهد، راه‌های دیگری نیز برای انجام اصلاح وجود داشته که به صورت آزمایشگاهی و با روش‌های علمی پیچیده انجام می­شود، در این روش‌ها نیز ارقام با کیفیت و مقاوم تولید شده و تمام هدف پژوهشگران تولید ارقامی است که عیوب ارقام پیشین را حذف کرده یا بهبود ببخشد.

کدام شلیل‌ها نیاز به گرده افشانی دارند

تمام ارقام شلیل موجود در بازر خود گرده افشان بوده و نیازی به کاشت گرده افشان نهال شلیل ندارند. کدام  شلیل

پربارترین نژادهای شلیل کدام هستند

اگر عوامل موثر بر باردهی که می­تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و تنها زمینه‌ی ژنتیکی درختان شلیل را مبنای پر بارده بودن آنها در نظر بگیریم ارقام پربارده از قرار زیر هستند:

نام رقم میزان باردهی در هکتار در شرایط مساعد
نهال شلیل سفید 40 تن در هکتار
نهال شلیل سان گلد 50 تا 70 تن در هکتار
نهال شلیل رد گلد 100 تن در هکتار
نهال شلیل شبرنگ 50 تن در هکتار
نهال شلیل شمس 60 تا 75 تن در هکتار
نهال شلیل مغان 70 تا 100 تن در هکتار
نهال شلیل قرمز بهاره 70 تن در هکتار

مزایای احداث باغ شلیل

چرا باید در بین بسیاری از ارقام میوه شلیل را برای کاشت انتخاب کنیم؟ مزیت احداث باغ شلیل چیست؟ در این قسمت به پاسخ این سوالات می­پردازیم:

 • شلیل با داشتن ظاهر و اندازه‌ی خوبی که دارد به عنوان یک میوه‌ی مجلسی به شمار رفته و در بازار با قیمت بسیار مناسب­تری به فروش می­رسد.
 • انبارمانی این میوه­ها متوسط بوده و برای رساندن به بازار عجله‌ای وجود نداردو بنابراین می­توان محصول را در زمان نیاز بازار با قیمت مناسب عرضه کرد بدون اینکه نگرانی از بابت خراب شدن محصول در انبار وجود داشته باشد.
 • ایران از بهترین تولید کننده­های شلیل با کیفیت در منطقه بوده و این محصول قابلیت صادرات دارد و بنابراین در صورت تولید محصول با کیفیت و دارای باقیمانده‌ی سم کمتر می‌توانید محصول خود را در بازار خارجی با قیمت متناسب­تر به فروش برسانید.

شرایط پرورش این نهال در بسیاری از مناطق کشور وجود داشته و بنابراین از این بابت نگرانی وجود ندارد

بیشتر بخوانید: آموزش جامع نگهداری از باغ

بهترین شلیل جهان

بهترین شلیل جهان قطعا دارای میوه‌هایی با بازا پسندی بالا است، میوه‌هایی درشت، بافت میوه نرم و آبدار و همینطور پوست نازک و شفاف از خصوصیات بهترین شلیل جهان است، اما از نظر باغداران که به سود خود می­اندیشند علاوه بر بازار پسندی بالای میوه شرایطی مانند باردهی بالا و مقاومت در برابر شرایط نامساعد محیطی نیز در راس شرایط بهترین شلیل جهان قرار دارد.

زیر درخت شلیل چه بکاریم

بسیاری از باغداران علاقه دارن از فاصله‌ی بین درختان شلیل برای کاشت انواع سبزیجات و صیفی جات استفاده کنند، این کار در صورت شرایط زیر ایرادی نخواهد داشت:

 • وجود سبزیجات و صیفی جات مانعی برای حرکت کارگران و ابزارآلات کشاورزی در باغداری شلیل نباشد.
 • نورکافی برای رشد سبزیجات و صیفی جات بین درختان با توجه به سایه اندازی آنها وجود داشته باشد.
 • منبعی برای تجمع آفات و بیماری‌ها در باغ نشوند، در صورتی که آفاتی مانند شته،کرم سفید ریشه و کنه­های آفت گیاهی می‌توانند با دامنه‌ی میزبانی وسیعی که دارند هم به گیاهان زراعی و هم به درختان حمله کرده و بنابراین می­توانند سبب تشدید خسارت این آفات در باغ شوند.
 • دور آبیاری گیاهان کاشته شده متناسب با دور آبیاری درختان باشد، چنانچه بخواهید به منظور آبیاری گیاهان کاشته شده دور آبیاری درختان را کوتاهتر کنید احتمال افزایش بیماری‌های طوقه و ریشه افزایش پیدا کرده و همینطور ریشه درختان در معرض خطر خفه شدگی قرار می­گیرد

بنابراین در صورت سالم بودن باغ و عاری از بیماری یا آفت بودن کاشت گیاهان زراعی ایرادی ندشته اما در باغداری تجاری این مورد توصیه نمی­شود.

بهترین نژادهای شلیل کدام اند؟

به جرات می­توان گفت که بهترین نژادهای شلیل مقاوم‌ترین آن‌ها هستند، چرا که هر چقدر در رابطه با ویژگی‌های مثبت و مفید نژادهای مختلف صحبت کنیم اما آن نژادها مقاومت نسبت به شرایط آب و هوایی، آفات و بیماری‌ها نداشته باشند تمام آن ویژگی‌های مثبت تحت تاثیر این شرایط نامساعد از بین خواهند رفت.

نکته‌ی دیگری که در رابطه با بهترین نژاد شلیل باید به آن اشاره کرد این است که بهترین نژاد شلیل قطعا متناسب‌ترین نژاد با شرایط خاص آب و هوایی منطقه‌ی شما خواهد بود، یک نژاد با ویژگی‌های برتر چنانچه با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی شما سازگاری نداشته باشد را نمی­توان به عنوان بهترین نژاد شلیل به شما معرفی کرد.

در نهایت بررسی این فاکتورها ممکن است برای باغداران دشوار باشد و یا اینکه باغدارام اطلاعاتی در رابطه با اینکه کدام نژاد مقاوم تر خواهد بود نداشته باشند در نتیجه بهتر است در هنگام انتخاب نژاد شلیل این کار را با مشورت گرفتن از افراد متخصص و توانمند و با تجربه انجام دهید تا از صحت انتخاب خود اطمینان کامل داشته باشید.

احداث باغ شلیل | مشاوره رایگان

با توجه به مطالب عنوان شده تا به اینجا متوجه شدید که احداث باغ شلیل برای کسانی که قصد بهره‌برداری اقتصادی از این باغات را دارند کار ساده‌ای نبوده و برای بهره‌برداری اقتصادی باید کاری کنید که هزینه­ها کمتر و درآمد بیشتر شود، در این راستا انتخاب رقم مناسب، آماده سازی زمین و بسیاری فاکتورهای دیگر موثر وجود دارند که توجه به هر کدام از آنها می‌تواند شما را به سود و درآمد بیشتر از باغدارای شلیل هدایت کند.

اما اطلاعات کافی در زمینه­های مختلف احداث باغ چیزی نیست که همه باغداران در رابطه با آن مطلع باشند و یا تجربه‌ی کافی داشته باشند، چه بسا باغدارانی هستند که هیچ تجربه‌ای حتی در زمینه‌ی باغداری نداشته و صرفا به واسطه‌ی در اختیار داشتن امکانات اقدام به احداث باغ می‌کنند.

بنابراین دریافت مشاوره برای برداشت تجاری از باغ شلیل از زمان احداث باغ تا زمان بهره‌برداری از آن کار بسیار مهم و ضروری است، برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه می‌توانید با مشاوران توانمند ما تماس حاصل کنید، همچنین شما می‌توانید تمام مراحل کاشت و داشت را در اختیار نهالستان برتر نهال قرار دهید و نیروهای متخصص نهالستان در تمام ضمینه‌های کاشت و داشت شما را همراهی خواهند کرد.

برای احداث باغ ابتدا باید زمین را آماده کنید، برای قدم اول باید آزمایش خاک بدین، بر اساس آزمایش خاک کمبود مواد غذایی خاک، نماتد خاک و بیسار اطلاعات دیگر خاک اعم از شوری وخاک آهکی مشخص شده و سپس اقدام به اصلاح خاک نمایید. ذر مورد اصلاح خاک آهکی و قلیایی بیشتر بدانید.

چند ماه قبل از کاشت نهال زمین را شخم عمیق بزنید و سپس چاله‌ها را کنده و خاک چاله را روی زمین پخش نمایید تا خاک داخل چاله آفتاب بخورد و پخته شود، چاله‌ها را هر چقدر عمیق‌تر بکنید بهتر است، چون بعدها نهال راحت‌تر ریشه خواهد انداخت، در صورتی که خاک چاله‌ها مناسب نباشد با تعویض خاک یا اصلاح خاک نسبت به تقویت آن اقدام نمایید.

در بحث کاشت نهال باید بسیار محتاط عمل کرد، اگر در کاشت نهال تخصصی ندارید بهتر است مرحله کاشت نهال را به نیروهای متخصص در این ضمینه بسپارید و یا از راهنمایی‌های مشاوران برتر نهال در این ضمینه استفاده کنید، در بحث‌های بعدی به اصول صحیح کاشت و داشت نهال خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال شلیل

بستر خرید و فروش اینترنتی نهال امروزه بیشتر از سال‌های قبل در بین مردم جا افتاده است، سادگی مسیرهای انتخاب و سفارش نهال وحتی خرید نهال و پرداخت وجه در بستر اینترنت باعث افزایش روز افزون معاملات در این بستر شده است، اما باغداران عزیز در هنگام خرید از وبسایت‌ها و خرید اینترنتی باید هوشیار بوده و در زمان انتخاب نهالستان و خرید اینترنتی نهایت دقت را داشته باشند، در این قسمت به نکاتی اشاره می‌کنیم که باغداران در زمان خرید اینترنتی نهال باید به آن توجه داشته باشند تا خرید امن و با اطمینان خاطر داشته باشند.

 • مجوز دار بودن نهالستان: این روزها حتی نهالستانهای بدون مجوز نیز ممکن است اقدام به تاسیس سایت کرده و در آن بستر اقدام به فروش نهال کنند، حتی در صورتی که این نهالستانها به طور واقعی فعایت هم بکنند و به شما نهال بفروشند احتمال اینکه نهال با کیفیت به مشتریان عرضه کنند کم است، از آنجایی که در بستر خرید اینترنتی مراجعه حضوری انجام نمی‌شود ممکن است شما پس از دریافت نهال متوجه سالم نبودن آن شوید و بعد از آن برای شما دردسر و یا هدر رفت سرمایه رخ بدهد، بنابراین به سایتی اطمینان کنید که مجوزهای مربوطه را با کد رهگیری معتبر به معرض نمایش گذاشته باشد.
 • نهالستان باید گواهی سلامت و شناسنامه‌ی نهال را در همان فضای اینترنت و یا مشاوره‌ی تلفنی به شما ارائه کند تا از سلامت و اصالت نهالی که می­خرید اطمینان داشته باشید.
 • پس از اطمینان کامل از نهالستان انتخاب شده حتما از راهنمایی و مشاوره برای انتخاب نهال و همینطور نحوه‌ی آماده سازی زمین از کارشناسان مربوطه استفاده کرده و پس از انتخاب نهال مناسب اقدام به پیش خرید کنید.
 • توصیه می‌شود دریافت مشاوره و انجام پیش خرید را قبل از زمان مورد نظر برای کاشت نهال در نظر بگیرید تا فرصت کافی برای آماده سازی زمین مطابق با نیارهای خاص رقم انتخاب شده داشته باشید.

برتر نهال مرکز فروش نهال شلیل

یکی از نهالستان­های معتبر در زمینه‌ی تولید و فروش نهال شلیل برتر نهال است، برتر نهال با داشتن سالها تجربه و تخصص در زمینه‌ی تولید انواع نهال و نژادهای مختلف شلیل توانسته این نژادها را با کیفیت بالا و تحت نظارت ناظرین جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشوری تولید کند، برتر نهال از تکنیکهای روز دنیا برای تولید نهال‌های با نژادهای جدید استفاده کرده و از این رو نهال‌های جدید با بیشترین راندمان تولید محصول مطابق با شرایط آب و هوایی مختلف کشور تولید کرده است که می­تواند نسبت به شرایط مختلف آب و هوایی و همچنین حمله‌ی آفات و بیماری‌ها از خود مقاومت نشان بدهد، باغدارانی که با توجه به منطقه‌ی خود نگرانی از بابت سرما زدگی بهاره داشته باشند می­توانند به راحتی از نژادهای مقاوم در برابر سرمازدگی بهاره که دیر گل هستند استفاده کنند.

از مزیت­های خرید از برتر نهال برخورداری از مشاوره‌ی مشاوران و متخصصان کشاورزی در این زمینه است، مشاوران و کارشناسان کشاورزی در زمینه‌های مختلف احداث نهال شلیل از زمان آماده سازی زمین و انتخاب نهال گرفته تا پس از کاشت نهال و اصول پرورش و نگهداری آنها و رسیدن به سود اقتصادی باغداران عزیز را راهنمایی کرده و آماده‌ی پاسخگویی به پرسش‌های شما عزیزان هستند، این مشاوران تمام تلاش خود را می­کنند تا از بابت انتخاب درست نهال اطمینان داشته باشید و با انجام اصولی مراحل احداث باغ شلیل بتوانید از آن بهره‌برداری اقتصادی داشته باشید. در مورد طراحی  احداث باغ شلیل بیشتر بدانید.

یکی دیگر از مزیت­های خرید از برتر نهال برخورداری از مزیت خرید اینترنتی و همینطور دریافت مشاوره غیر حضوری، تلفنی و اینترنتی است، بسیاری از باغداران به واسطه‌ی مشکل بعد مسافت تا نهالستان نمی­توانند برای انجام خرید و دریافت مشاوره به نهالستان مراجعه کنند بنابراین برای این باغداران بستر امن خرید به صورت اینترنتی فراهم شده و باغداران می­توانند قبل از خرید تمام مشاوره­ها را نیز به صورت اینترنتی و یا تلفنی دریافت کنند و پس از انتخاب نهال مناسب خرید را نیز به صورت اینترنتی انجام دهند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال