درخت شلیل: نحوه کاشت و کوددهی نهال شلیل

درخت شلیل: نحوه کاشت و کوددهی نهال شلیل

شلیل یکی از انواع میوه­های سردرختی خوش طعم و بسیار محبوب تابستانه است که به دلیل اندازه و ظاهر بسیار جذاب علاوه بر طعم دلنشین به عنوان یک میوه­ی مجلسی در بازار به عنوان میوه­ی گران و ارزشمند نیز شناخته می­شود.

به دلیل تناژ بالای تولید شلیل در هکتار و باغداری تقریبا ساده این درخت میوه در بین باغداران نیز از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و از این رو قصد داریم تا در این مقاله روش کاشت درخت شلیل چه در خانه و چه در باغات وسیع و هکتاری و همچنین اصول مراقبت از آنها را به شما بیاموزیم پس با ما همراه باشید.

کاشت شلیل در خانه

شلیل درختی با اندازه­ی متوسط است و میوه­ی خوش طعم و جذابی که تولید می­کند ممکن است هر شخصی را به داشتن یک درخت شلیل در حیاط منزل و یا باغچه و ویلای خود وسوسه کند، این درخت میوه­ی پر طرفدار را به راحتی می­توان در خانه و یا ویلا نگهداری کرد و از باردهی آن لذت برد.

روش کاشت شلیل در خانه بسیار ساده بوده و جای نگرانی برای افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند نیست اما به هر حال کاشت شلیل در خانه هم از اصول اولیه­ی مهمی برخوردار است که در صورت رعایت آنها شما می­توانید از باردهی و آن استفاده کرده و هیچ زمان نگران خشک شدن درخت خود نباشید.

برای کاشت شلیل در حیاط منزل خود در درجه­ی اول باید به خاک باغچه توجه داشته باشید، در صورتی که در باغچه مصالح ساختمانی مانند گچ و آهک ریخته شده باید خاک باغچه را تعویض کنید، خاک باید بافتی نیمه سبک داشته باشد به طوری که اگز یک مشت از خاک مرطوب را در دست فشار دهید منسج شود اما با یک ضربه از هم بپاشد.

محل کاشت درخت شلیل در حیاط باید به دور از سایه اندازی دیوار و یا درختان بزرگ باشد، چرا که درخت شلیل در زمان رسیدن میوه به جذب نور خورشید نیاز دارد و در غیر این صورت باردهی مطلوبی نخواهد داشت.

نهال شلیل را از نهالستان­های معتبر تهیه کرده و با توجه به شرایط آب و هوایی در شهر خود در فصل پاییز و یا در فصل زمستان تا اوایل بهار می­توانید نهال شلیل را در حیاط منزل بکارید، آبیاری نهال تازه کاشته شده باید به گونه­ای باشد که خاک پای نهال همواره مرطوب باشد اما از غرقاب کردن نهال باید پرهیز کنید، در صورت وقوع بارندگی نیازی به آبیاری نیست.

روش کاشت نهال شلیل

کاشت شلیل در باغ

باغداران بسیاری هستند که برای احداث باغات هکتاری و وسیع خود در ایران درخت شلیل را انتخاب می­کنند، کاشت شلیل در باغ باید با دقت بیشتری صورت بگیرد چرا که هدف یک باغدار بهره برداری تجاری بوده و بسیاری از نکات ریز وجود دارند که در صورت رعایت کردن آنها باغداران نه تنها به سود دهی نمی­رسند بلکه ممکن است متضرر شده و سرمایه­ی خود را از دست بدهند، بنابراین در ادامه برخی از نکات بسیار مهم در مورد کاشت نهال در باغ را آموزش می­دهیم.

انتخاب رقم مناسب اولین نکته­ای است که باید در نظر بگیرید، رقمی را انتخاب کنید که با ویژگی­های اقلیمی و جغرافیایی منطقه­ی شما سازگاری داشته باشد، این کار را می­توانید با مطالعه­ی ویژگی­های ارقام انجام دهید و یا اینکه از مشاوران فروش نهال شلیل در این زمینه کمک بگیرید.

آماده سازی زمین باید حتما بر اساس نتیجه­ی آزمایش خاک انجام بگیرد و در صورتی که بافت، اسیدیته و یا شوری خاک مناسب نباشد باید مساعد سازی انجام شود، کمبود عناصر در خاک نیز تشخیص داده شده و کود دهی در زمان کاشت نهال بر اساس نتیجه آزمایش انجام شود.

چاله زنی باید با عمق مناسب و فاصله­ی حدود سه تا چهار متر با در نظر گرفتن شیب زمین انجام شود و نهال را باید در اواخر زمستان تا اوایل بهار در شرایطی که شرایط نامساعد جوی مانند باد و باران وجود ندارد انجام دهید.

آبیاری نهال­ها پس از کاشت نیز باید با توجه به میزان بارندگی و شرایط آب و هوایی و همچنین فصل کاشت و از همه مهم­تر شرایط بافت خاک انجام گرفته و دور و میزان آبیاری باید به دقت تنظیم شود.

انواع نهال شلیل

حال که با شیوه­ی کاشت شلیل در خانه و باغ آشنا شدید بد نیست کمی اطلاعات در رابطه با انواع نهال شلیل نیز داشته باشید، در درجه­ی اول باید بدانید که نهال شلیل مرغوب و با کیفیت به صورت پیوندی تولید می­شود به این صورت که پایه­ی بذری، بومی و مقاوم در خزانه تولید شده و زمانی که به سن مناسب رسید رقم پربار  با کیفیت تجاری روی آن پیوند زده می­شود.

با این کار باغداران می­توانند یک رقم تجاری و پر بار شلیل داشته باشند که مانند یک رقم بومی مقاومت بالا نسبت به شرایط آب و هوایی و آفات و بیماری­های گیاهی داشته باشد، در ادامه برخی از محبوب­ترین ارقام تجاری و پیونید شلیل را به شما معرفی خواهیم کرد.

نهال شلیل شمس: این رقم شلیل بومی ایران بوده و به دلیل دیر گل بودن برای کاشت در شرایط آب و هوایی سردسیری که خطر سرمازدگی بهاره وجود دارد بسیار مناسب است، باردهی این رقم شلیل می­تواند در شرایط ایده آل به 75 تن در هکتار برسد، بهترین فاصله برای کاشت این رقم سه متر است و این درختان می­توانند تا 6 متر رشد کنند.

نهال شلیل مغان: نهال شلیل مغان بومی چین است و در ایران به صورت پیوندی تولید می­شود، این رقم نیز دیر گل بوده و از سرمازدگی بهاره در امان است، باردهی این رقم در شرایط ایده آل می­تواند به 95 تن در هکتار برسد و نیازی به کاشت رقم گرده افشان نیز ندارد، بنابراین کاشت آن در حیاط خانه نیز بدون مشکل خواهد بود.

نهل شلیل رد گلد: یکی از رایج­ترین ارقام موجود در بازار شلیل رد گلد است، ان رقم زود گل بوده و پیشنهاد خوبی برای مناطقی که سرمازدگی بهاره دارند نیست اما در مناطق بدون سرمای بهاره و در شرایط ایده آل می­تواند تا 100 تن باردهی در هکتار داشته باشد، نهال رد گلد را باید به فاصله دو تا سه متر از هم بکارید و درخت بالغ را در فصل تابستان هر هفته آبیاری کنید.

اصول باغداری مدرن

یکی از کارهایی که باغداران موفق برای به دست آوردن راندمان و کیفیت بیشتر محصول انجام می­دهند این است که به اصول باغداری مدرن آگاه بوده و به انجام آنها پایبند هستند، در این راستا شما باید برخی از مهم­ترین اصول باغداری مدرن را بدانید و در صورت امکان آنها را اجرا کنید.

اولین اصل مهم باغداری مدرن این است که هیچ کاری را بدون نیاز سنجی در باغ خود انجام نمی­دهید، به این معنا که نه کود دهی، نه سم پاشی و نه هرس در باغ شلیل نباید بدون نیاز سنجی دقیق انجام شود، برای کود دهی در باغداری مدرن تکیه بر نتیجه­ی آزمایش خاک و برگ ضرورت دارد و برای سم پاشی نیز نظارت دقیق کارشناس گیاهپزشک اهمیت دارد.

در مورد هرس باید از متخصصان در این زمینه بهره گرفته شود چرا که تشخیص سن شاخه برای هرس به ویژه هرس باردهی اهمیت دارد، اصل دوم ومهم در باغداری مدرن بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در مدیریت باغداری است، استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار مدرن و استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته در کود دهی و سم پاشی و همچنین استفاده از ماشین چاله زن در حفر چاله در باغ نیز اصل دیگر باغداری مدرن است.

اصل نهایی و بسیار مهم در باغداری مدرن که می­توان در باغ شلیل اجرا کرد و در رساندن باغ به حداکثر راندمان موثر است بهره گیری از تجربه­ی کارشناسان متخصص در تمام مراحل باغداری است، شما می­توانید با این کارشناسان در سایت نهالستان برتر نهال به صورت رایگان در تماس باشید.

روش کاشت نهال شلیل

میزان برداشت شلیل در هکتار

اگر قصد احداث باغ هکتاری شلیل را داشته باشید قطعا میزان برداشت شلیل در هکتار مساله­ی بسیار مهمی است که دوست دارید در رابطه با ان اطلاعات کسب کنید، در بخش معرفی انواع نهال شلیل دانستید که هر رقم شلیل می­تواند در شرایط ایده آل برداشت متفاوتی از رقم دیگر داشته باشد و بنابراین انتخاب رقم اهمیت بسیار زیادی در تعیین میزان بادهی در هکتار دارد.

اما شما باید در زمان انتخاب رقم پیش از توجه به میزان باردهی به تناسب شرایط آب و هوایی توجه داشته باشید، به عنوان مثال اگر نهال شلیل رد گلد را در یک منطقه­ی سردسیری بکارید هیچ گاه نمی­توانید به باردهی 100 تن در هکتار دست پیدا کنید.

نکته­ی بعدی که در میزان باردهی شلیل در هکتار اثر دارد مدیریت باغداری اصولی است، در صورتی که باغداری را با دریافت مشاوره از کارشناسان مشاور انجام دهید قطعا مدیریت بهتری در باغ داشته و با کاهش خسارت آفات و بیماریهای در باغ و یا رعایت اصول کود دهی و آبیاری باردهی در هکتار افزایش پیدا کرده و به حداکثر راندمان مورد انتظار از رقم کاشته شده نزدیک می­شود.

میزان تولید شلیل در ایران

کشورهای مختلفی در تولید میو­ی هلو و شلیل فعالیت دارند از جمله چین که سال­هاست با تولید حدود 15 میلیون تن شلیل در سال رتبه اول تولید این میوه را در دنیا به خود اختصاص داده است اما ایران نیز از این رقابت عقب نمانده و با تلاش کشاورزان و باغداران فعال ایرانی رتبه­ی ایران در تولید شلیل و هلو در دنیا در سال 1401 به رتبه­ی ششم در دنیا ارتقا پیدا کرده است و در واقع میزان تولید شلیل در ایران نیز سال به سال در حال افزایش است.

با توجه به رتبه­ی ایران در جهان در زمینه­ی تولید میوه­ی هلو و شلیل به راحتی می­توان دریافت که یکی از راه­های خوب کسب درآمد از باغداری شلیل صادرات این میوه به کشورهایی است که در تولید این میوه موفق نبوده­اند.

نکته­ی مثبت در مورد تولید میوه­ی شلیل ماندگاری بالای این میوه در سردخانه است، این میوه بر خلاف بسیاری دیگر از میوه­های سردرختی ماندگاری بالایی در سردخانه­های مناسب دارد و از این رو برای انجام امور صادرات و بسته بندی برای باغداران اجبار زمانی زیادی وجود ندارد.

آفات و بیماری­های شلیل

همانطور که در بخش مدیریت نوین باغداری به آناشاره کردیم در صورتی که بخواهید سود زیادی از باغداری خود به دست اورید باید کار سم پاشی و مدیریت آفات و بیماری­های شلیل را برا اساس نیاز سنجی انجام دهید.

خیلی خوب می­شود اگر شما خود آگاهی کامل از آفات و بیماریهای شلیل داشته باشید تا بتوانید در اسرع وقت حضور آنها در باغ خود را شناسایی کنید، اما در صورتی که تشخیص مشکل پیش آمده برای درختان برای شما دشوار است باید حتما با یک کارشناس گیاهپزشک مشورت کرده و بر اساس دستورالعمل علمی کار مدیریت را انجام دهید.

لب شتری برگ هلو، شیره ترش میوه، پوسیدگی قهوه­ای شکوفه و سرشاخه، شته سبز هلو، تریپس غربی گل، چوبخوارها و پوستخوارها از جمله مهم­ترین افات و بیماری­های درخت شلیل هستند که در صورت عدم کنترل به موقع و اصولی می­توانند خسارت زیادی را به درختان شما تحمیل کنند و کیفیت و میزان باردهی را کاهش دهند.

کوددهی به نهال شلیل

کود دهی به درخت شلیل

در رابطه با کود دهی به درخت شلیل نیز پیش از این به اهمیت نیاز سنجی در زمان کود دهی اشاره کردیم، شما باید بر اساس آزمایش تجزیه­ی برگ که در مرداد ماه انجام می­دهید و همچینن نتیجه­ی آزمایش تجزیه­ی خاک که در زمستان انجام می­دهید برنامه­ی کود دهی را برای سال بعد باغی تنظیم کنید، بر اساس نتیجه­ی آزمایش علاوه بر نوع کود و عناصر مورد نیاز حتی می­توانید برنامه ریزی کنید که چه نوع کودی را به صورت محلول پاشی، چه نوع کودی را به صورت چالکود زمستانه و چه نوع کودی را باید در آب آبیار یبرای درختان خود استفاده کنید.

نحوه آبیاری درخت شلیل

در رابطه با نحوه آبیاری درخت شلیل باید گفت بهترین روش آبیاری این درختان به ویژه در باغات هکتاری و وسیع سیستم آبیاری قطره­ای است، اما دور و حجم آبیاری باید با توجه به فصل، بافت خاک و سن درخت تنظیم شود و بنابراین استفاده از یک نوع روش و دور آبیاری نه تنها اقتصادی و مقرون به صرفه نیست بلکه می­تواند به سلامت درختان شما آسیب برساند، توجه داشته باشید که آبیاری درختان شلیل در زمان گلدهی ممنوع بوده و شما باید پس از ریزش گلبرگ­ها اقدام به آبیاری کنید.

کلام آخر

با توجه به مطالب عنوان شده در این مقاله به خوبی در می­یابید که تنها با رعایت اصل استفاده از راهنمایی مشاوران و کارشناسان با تجربه و البته متخصص می­توانید یک باغ شلیل پرسود را احداث و اداره کنید و برای جوانان خود ایجاد اشتغال کنید، استفاده از مشاوره برای کسانی که قصد کاشت یک درخت را حیاط خانه خود دارند نیز توصیه می­شود.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال