5+1 ارقام شلیل مناطق گرمسیری که قبل کاشت باید بشناسید

5+1 ارقام شلیل مناطق گرمسیری که قبل کاشت باید بشناسید

زمانی کاشت یک محصول با موفقیت همراه است که از همان ابتدا به تمام نیازهای لازم برای رشد آن توجه گردد یکی از این نیاز‌ها سازگاری آن با شرایط اقلیمی منطقه است زیرا سطح مقاومت و حساسیت درختان مختلف در برابر سرما و گرما متفاوت است این موضوع به خصوص در مورد درختان میوه بسیار مهم‌ تلقی می ‌شود زیرا تنش‌ های دمایی تاثیر مستقیم و غیر مستقیمی بر روی عملکرد و باردهی این درختان دارد.

درخت شلیل نیز ذاتا آب و هوای معتدل و نیمه سردسیری را برای رشدو نمو ترجیح می ‌دهد و در این مناطق بهترین عملکرد را از خود نشان می‌ دهد اما به دلیل اینکه ارقام مختلفی دارد که هر کدام از این ارقام سطح مقاومت و حساسیت متفاوتی نسبت به تنش‌ های دمایی دارند پس می ‌توان آن را در اقلیم ‌های متفاوت پرورش داد، بنابراین اگر قصد کاشت شلیل در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دارید نگران نباشید زیرا ارقام متناسب با این اقلیم در بین درختان شلیل یافت می‌ شود.

ارقام متناسب با اقلیم گرمسیری درخت شلیل چه ویژگی ‌هایی دارند

همانطور که گفته شد درخت شلیل در مناطق معتدل و نیمه سردسیری عملکرد بهتری را از خود نشان می ‌دهد اما برخی از ارقام آن به دلیل زود گل بودن، تحمل گرما و کم آبی می‌ توانند به خوبی در مناطق نیمه گرمسیری رشد کنند درست است که ارقام گرمسیری مقاوم به گرما هستند اما برای اینکه میزان تنش را در این گیاهان حداقل باشد باید به طور مرتب آن‌ها را آبیاری کرد.

مهمترین نکته‌ ای که باید به آن دقت کرد این است که نیاز سرمایی درخت شلیل در این مناطق برطرف شود و این نیاز در ارقام مختلف شلیل در حدود 400 الی 1000 ساعت در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد است و معمولا ارقام گرمسیری نیاز سرمایی کمتری دارند اما اگر این نیاز برای شلیل در این مناطق فراهم نمی‌ شود نباید اقدام به کاشت نهال آن در این مناطق کرد.

ارقام گرمسیری

ارقام گرمسیری درخت شلیل را بشناسید

1-نهال شلیل قرمز نکارد 9

یکی از نهال‌ها یی که در مناطق نیمه گرمسیری یا گرم معتدل رشد می‌کند نهال پیوندی و تجاری شلیل قرمز نکارد 9 است و مناطقی که تابستان نسبتا گرم و زمستان خنک و معتدل دارند و شرایط دمایی مطلوب برای رفع نیاز سرمایی این نهال یعنی دمای منفی 7 درجه سانتی گراد به مدت 300 تا 1000 ساعت را دارند برای کاشت این نهال مناسب هستند.

این نهال متعلق به کشور چین است و دارای دو نژاد زودرس و دیررس است که وجه تمایز این دو با یکدیگر در زمان برداشت میوه است به نحوه‌ ی که نهال زودرس در سال اول بعد از کاشت و نهال دیررس در سال چهارم بعد از کاشت شروع به میوه‌ دهی می‌ کنند که از 600 اصله نهال کاشته شده آن در هکتار، 60 تن میوه ‌های شیرین، آبدار و درشت قابل برداشت است.

2-نهال شلیل قرمز بهاره

این نهال بومی کشور چین است اما به خوبی خود را با اقلیم ایران سازگاری پیدا کرده است و آن را بر روی پایه شفتالو تکثیر می ‌کنند تا برای کاشت در مناطق معتدل گرمسیری محیا شود.

این نهال مقاومت کمی در برابر سرما در فصل زمستان و آغاز بهار دارد و نیاز سرمایی آن در دمای 7- درجه سانتی گراد به مدت حداقل 100 و حداکثر 700 ساعت برطرف می ‌شود و مناطق شمالی کشور که آب و هوای گرم و مرطوب دارند برای رشد و نمواین نهال بسیار مطلوب و مناسب هستند.

این نهال بسته به مدیریت صحیح باغدار می‌ تواند بعد از گذشت دو سال از زمان کاشت باردهی را شروع کند و با رسیدن به سن بلوغ 70 تن میوه به ازای 1100 اصله نهال کاشته شده در هر هکتار به باغدار عرضه کند از طرفی به دلیل داشتن میوه‌ ای درشت به وزن 10 گرم، خوش عطر و طعم سودی قابل توجه نصیب باغدار نماید.

شلیل ارقام گرمسیری

3-نهال شلیل سفید شیشه ‌ای

این نهال پرفروش و محبوب از کشور چین وارد ایران شده است و مهندسان کشاورزی این نهال را با هدف سازگاری بیشتر با اقلیم کشور بر روی شفتالو و آلو وحشی پیوند می ‌زنند از دلایل محبوبیت این نهال در بین باغداران می ‌توان شروع باردهی آن از سال دوم بعد از کاشت، تولید 40 تن میوه در هکتار و تولید میوه‌ های خوش طعم با رنگ زرد روشن با قابلیت انبارداری بالا اشاره کرد.

این نهال خیلی زود یعنی اواخر زمستان شروع به گلدهی می‌ کند بنابراین به سرمای بهاره حساس است و به طور کلی این نهال مقاومت کمی در برابر سرما دارد پس از کاشت آن در مناطق سردسیری و کوهستانی باید برحذر بود و آب و هوای گرم مناسب ‌ترین گزینه برای کاشت آن محسوب می‌ شود البته نباید از تامین نیاز سرمایی آن غافل بود

4-نهال شلیل بیگ تاپ

این نهال بومی با داشتن قابلیت‌ های بسیار نه تنها در بازارهای داخلی بلکه در بازارهای خارجی نیز سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است که این قابلیت‌ ها شامل زود بازده بودن، پر بار بودن، داشتن میوه شیرین با طعم فوق العاده، مقاومت بالا به آفات و بیماری، سازگاری با درصد بیشتری از خاک‌ های کشور و قابلیت نگهداری طولانی مدت در سردخانه است.

این نهال به دلیل اینکه بومی کشورمان است در اکثر نواحی کشور سازگار است اما با آب و هوای گرم و معتدل یا نیمه گرمسیری سازگار‌تر است این نهال همانند دیگر ارقام شلیل برای شکستن فاز خواب در زمستان به سرمای منفی 7 درجه سانتی گراد در زمستان نیاز دارد.

5-نهال شلیل فانتازیا

محققان دانشگاه کمبریج انگلستان بر روی این نهال تحقیق و بررسی کردند و برای اولین بارآن را به دنیا عرضه کردند و پایه اصلی آن از نوع شلیل رویشی است و این نهال پیوندی در سال اول شروع به تولید گل و میوه می ‌کند که بعد از مدت کوتاهی با رسیدن به سن بلوغ قادر است 45 تن در هکتار باردهی داشته باشد.

یکی از دلایل محبوبیت این نهال در بین باغداران کشور، سازگاری آن با هوای نیمه خشک است و دمای 15 تا 35 درجه سانتی گراد برای رشد آن ایده آل است که می ‌توان گفت اکثر نواحی نیمه گرمسیری کشور که در ارتفاع 100 تا 200 متراز سطح دریا قرار گرفته‌ اند دارای چنین آب و هوایی هستند.

6-نهال شلیل شبرنگ

این نهال بومی کشورمان است که به دلیل داشتن ویژگی‌ های بسیار مطلوب توانسته به بازارهای جهانی نیز راه پیدا کند میوه این نهال به دلیل داشتن میوه‌ ای با پوست قرمز خوش رنگ از دیگر ارقام شلیل قابل شناسایی است.

از دلایل تجاری بودن این نهال به زود بازده بودن یعنی شروع باردهی از سال دوم بعد از کاشت، پربار بودن به میزان 50 تن، قابلیت انبار داری بالا، مقاومت بالا به آفات و بیماری‌ ها و سازگاری با بخش اعظمی از خاک‌ های کشور اشاره کرد.

این نهال به دلیل اینکه بومی ایران است با آب و هوای گرم سازگارتر است از همین رو نیاز سرمایی کمتری به مدت حداقل 100 ساعت و حداکثر 500 ساعت دارد و بعد از گذراندن این نیاز سرمایی، برای رشد در بهار آماده می‌ شود.

ارقام گرمسیری

جمع بندی

سازگاری نهال با شرایط آب و هوایی محل کاشت مهمترین نکته ‌ای است که در زمان خرید نهال باید به آن توجه کرد به خصوص زمانی که قصد کاشت نهالی دارید که بومی منطقه شما نیست و ذاتا اقلیم دیگری را می‌پسندد این موضوع در مورد کاشت نهال شلیل در مناطق گرمسیری نیز صدق می‌کند زیرا درخت شلیل ذاتا آب و هوای معتدل و نیمه سردسیری را برای رشد ترجیح می ‌دهد اما می ‌توان در بین ارقام شلیل رقم سازگار با مناطق نیمه گرمسیری را پیدا کرد.

برای آشنایی و انتخاب صحیح ارقام گرمسیری شلیل می‌ توانید مستقیما به سراغ نهالستان‌ های معتبر بروید و با کارشناسان فروش نهال در این نهالستان ‌ها مشورت کنید و یا می ‌توانید از سایت رسمی این نهالستان‌ ها دیدن کنید و تمام اطلاعات لازم درباره ارقام مختلف نهال شلیل و قیمت نهال‌ های مختلف آن را به صورت آنلاین بدست آورید.

همچنین در سایت رسمی این نهالستان‌ ها می ‌توانید تمام مدارک و مجوزهای لازم از سوی سازمان‌ های مربوطه همچون سازمان جهاد کشاورزی و حفظ نباتات که در جهت تایید کار این نهالستان‌ ها است مشاهده کنید.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال