آشنایی با 5+1 ارقام شلیل مخصوص مناطق معتدل

آشنایی با 5+1 ارقام شلیل مخصوص مناطق معتدل

کشت شلیل در دنیا قدمتی بسیار طولانی دارد می توان گفت که 2000 سال پیش در کشت نهال شلیل در چین آغاز شده است و از این رو از درختان بسیار با قدمت در جهان و البته ایران است این درخت با نام علمی Prunus persican که به معنی آلوی ایرانی است معروف است دارای میوه هایی تقریبا شبیه هلو البته بدون وجود کرک و سطحی صاف که برای مصرف نیازی به پوست گرفتن ندارد و گوشت این میوه به رنگ های مختلف زرد، صورتی و سفید دیده می شود و طعمی شیرین مانند دارد.

شلیل برای مناطق معتدل

امروزه کشت این درخت پر سود و پر بار در مناطق مختلف کشور رواج دارد اما دقت نمایید شلیل در مناطقی که دارای زمستان های سرد هستند دارای رشد بهتر و باردهی بیشتری هستند از این رو یکی از نکات مهم کشت نهال شلیل در مناطق مختلف انتخاب نهال مناسب و سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه است که بهتر است این امر مهم را با خرید نهال از نهالستان های با تجربه برای خود تسهیل نمایید.

کشت نهال شلیل در مناطق مختلف

درخت شلیل ذاتا و اصالتا درختی سرما دوست است و برای کشت در مناطق سردسیر مناسب است اما این بدین معنی نیست که کشت آن در مناطق دیگر امکان پذیر و سود ده نخواهد بود خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی و با روش های مختلف تولید نهال از جمله به نژادی نهال های مختلف با ویژگی های مختلف از جمله سازگاری با انواع مختلف شرایط آب و هوایی تولید می کنند و به باغ داران عزیز ارائه می کنند تا بتوانند در هر منطقه با شرایط آب و هوایی که هستند نهال ویژه خویش را خریداری نموده و کشت نمایند و از سود آن لذت ببرند

از این رو مناطق معتدل کشور یکی از مناطقی است که برای کشت نهال شلیل مناسب به شمار می رود و باغداران می توانند با خرید نهال شلیل مناسب خود یک باغ تجاری و اقتصادی شلیل احداث نموده و از باردهی ارقام خریداری شده ی خویش بهره مند گردند

نهال‌های شلیل مناسب کشت در مناطق معتدل

برای کشت هر درختی در هر منطقه ای بایستی آیتم ها و فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرید که یکی از این فاکتورها که تاثیر بسیار زیادی در موفقیت کشت یک نهال نیز دارد بحث سازگاری رقم با شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه شماست که عدم توجه به این امر ممکن است سبب عدم سود دهی و حتی نابودی باغ شما شود و با وجود مهیا بودن سایر شرایط کشت و نگه داری درخت.باغ شما سود دهی چندانی در پی نداشته باشد پس برای احداث باغ، انتخاب و خرید نهال مناسب گامی بسیار تاثیر گذار و حیاتی است از این رو در این مقاله برخی از ارقام نهال شلیل ویژه کشت در مناطق معتدل را معرفی خواهیم نمود.

1)نهال شلیل پیش رس

یکی از ارقام مناسب کشت در مناطق معتدل و تا حدودی نیمه سردسیر نهال شلیل پیش رس است که دارای میوه هایی بسیار خوش طعم ومزه و خوش عطر است که بافت گوشتی این میوه بسیار نرم و لذیذ است جالب است بدانید که این نهال بومی کشور چین است و سپس از آنجا به بقیه مناطق دنیا برده شده و امروزه در کشور ما نیز به وسعت زیاد کشت می گردد.

خاک مناسب برای کشت ارقام مختلف شلیل به ویژه نهال شلیل رقم پیش رس خاک رسی است که با خاک برگ غنی شده باشد. برای شکست خواب جوانه به دمای منفی هفت درجه سانتی گراد به میزان حدودا 1000 ساعت زمان نیاز دارد. این نهال در ارتفاعی بین 1500 تا 2200 متر از سطح دریا به خوبی رشد خواهد نمود.

شلیل برای مناطق معتد

 

2)نهال شلیل رفعتی

یکی از نهال های شلیل مناسب برای احداث یک باغ تجاری پر سود نهال شلیل رفعتی است زیرا این نهال جزو نهال های پر بازده محسوب می شود و همچنین به دلیل اینکه روی پایه های پیوندی کوتاه پیوند زده می شود ارتفاع چندانی ندارد و چیدن میوه آن نیز به سهولت انجام می شود بنابراین با توجه به این ویژگی یک رقم مطلوب برای احداث باغ های وسیع تجاری به شمار می رود که دارای میوه هایی تقریبا درشت پر آب و شیرین است که به رنگ های قرمز و گاهی زرد دیده می شود.

میوه های این رقم تقریبا زود رس است و تقریبا می توان گفت جزو اولین میوه های تابستانه ای است که به بازار عرضه می شود و از این حیث نیز سود زیادی به دلیل قیمت نوبرانه داشتن نصیب باغدار خواهد شد.این نهال نیز مانند بسیاری از ارقام دیگر شلیل بومی کشور چین بوده و از آنجا به ایران آمده و امروزه یکی از ارقام تجاری کشت شده در ایران است که نقشی بسیار پر رنگ در صادرات میوه شلیل دارا است.

این نهال در برابر گرما حساس است اما تقریبا سرما دوست است و یکی مناطق مناسب برای کشت این نهال مناطق معتدل است البته در مناطق سردسیر نیز دارای باردهی قابل توجهی خواهد بود.

3)نهال شلیل قرمز بهاره

این نهال به دلیل حساسیت به دماهای پایین و سرمای دیر رس بهاره، در شرایط آب و هوایی معتدل گرمسیری و البته شرایط مرطوب مناسب ترین رشد و باردهی را بروز خواهد داد، پس توصیه می شود از کشت این نهال در مناطق سردسیر خود داری کنید، نهال شلیل قرمز بهاره دارای میوه هایی درشت و پر آب است که سبب افزایش کمیت میزان باردهی آن خواهد شد و یکی از ویژگی های بارز این رقم زود بازده بودن آن است که ارقام اصلاح شده آن حتی پس از گذشت یک سال از زمان کشت باردهی خواهند داشت.

توصیه می شود که این نهال در خاک های سبک با زهکشی مناسب کشت نمایید تا بتوانند به خوبی رشد یابند و باردهی مناسبی داشته باشند، نیاز سرمایی این درخت در دمای منفی هفت درجه سانتی گراد به مدت 100 تا 700 ساعت است که به راحتی در مناطق معتدل این میزان سرما برای شکست خواب جوانه آن در بهار فراهم می شود.

4)نهال شلیل بیگ تاپ

یکی از ارقامی که به سرمای زمستان حساس است رقم بیگ تاپ است از این رو برای کشت این نهال بهتر است مناطق معتدل را انتخاب کنید تا بتوانید شاهد بهترین باردهی این رقم باشید، بارزترین ویژگی این رقم میزان باردهی بسیار فوق العاده آن است که آن را در بین باغداران محبوب ساخته و یکی از انتخاب های اصلی سرمایه گذران برای احداث باغ تجاری شلیل به ویژه در مناطق معتدل است.

نهال شلیل بیگ تاپ یکی از ارقام بومی کشور ایران است که به همین دلیل بخش بزرگی از بازار نهال شلیل ایران را به خود اختصاص داده است البته این نهال از ایران به سایر نقاط جهان برده شده و امروزه سهم عظیمی در قسمت صادرات به خود اختصاص داده است.

علاوه بر پر بازده بودن ویژگی های مانند مقاومت در برابر آفات و بیماری های مختلف شلیل، قابلیت انبار داری فوق العاده میوه آن، زود بازده بودن، سازگاری با اقلیم مختلف ایران و در نهایت میوه های بسیار خوش مزه و با کیفیت، نهال شلیل بیگ تاپ را به یکی از ارقام منحصر به فرد و محبوب شلیل بدل نموده که خواهان بسیاری دارد حتی بازار فروش نهال این رقم نیز مانند میوه آن پر فروش و پر طرفدار است.

5)نهال شلیل انجیری

نهال شلیل انجیری یکی از ارقام مناسب برای کشت در مناطق معتدل است چرا که این رقم به دماهای بسیار پایین و زمستان های سرد حساس است و نخواهد توانست باردهی مناسبی در این مناطق داشته باشد.این نهال بومی کشور چشم بادامی ها یعنی چین است و سپس به دلیل ویژگی های منحصر به فردی همچون طعم و مزه ای بی نظیر و باردهی چشم گیر و مقاومت در برابر آفات و بیماری های مختلف و نیز سازگاری با اقلیم های متنوع از آنجا به سایر نقاط جهان گسترش یافته است.

امروزه این نهال به دلیل داشتن میوه هایی بسیار خوشمزه و با طعمی بی نظیر و عالی جایگاه ویژه ای در بین سایر ارقام نهال شلیل در بین باغداران و نیز مصرف کنندگان دارد و دارای طرفداران زیادی است برای کشت این نهال مانند سایر ارقام شلیل از خاک های سبک با زهکشی مناسب استفاده کنید چرا این نهال توان رشد مناسب در خاک های سنگین و با اسیدیته بالا ندارد.

آشنایی با 5+1 ارقام شلیل مخصوص مناطق معتدل

6)نهال شلیل سبز

جالب است بدانید خاستگاه نهال شلیل سبز کشور کره جنوبی است و پس از آن کشت این نهال در سایر کشورهای دنیا از جمله ایران رواج یافت و امروزه جایگاه ویژه ای در بین مصرف کنندگان ایرانی دارد میوه های این رقم در ابتدا سبز رنگ هستند که پس از بلوغ و به اصطلاح مرحله رسیدگی میوه تغییر رنگ می دهند و قرمز رنگ می شوند این میوه های در ابتدا سبز و سپس قرمز دارای طعمی شیرین و لذیذ و اندازه ای بزرگ هستند و بسیار پر خاصیت هستند که بافت گوشتی آن تقریبا زرد رنگ است.

مناسب ترین و بهترین اقلیم برای کشت این نهال مناطق معتدل است چرا که این نهال به گرماهای طولانی و سرمای زیاد فصل زمستان حساس بوده و در این شرایط توانایی رشد و باردهی ماسب نخواهد داشت.

 

نتیجه گیری

برای کشت هر نهال در هر منطقه بایستی ابتدا مقدمات کشت آن فراهم شود تا کشت نهال و احداث باغ با موفقیت همراه شود یکی از اقدامات اولیه خرید نهال مناسب است و فاکتورهایی که برای انتخاب یک نهال مناسب باید در نظر بگیرید بسیار متفاوت است اما مهم ترین فاکتور و پارامتر در انتخاب یک نهال سازگاری آن با اقلیم و شرایط آب و هوایی شما است و برای این امر بهتر است از افراد متخصص و آگاه در این زمینه کمک و راهنمایی دریافت کنید

از این رو توصیه می شود که یک نهالستان معتبر و با سابقه در زمینه تولید و فروش نهال شلیل را انتخاب نمایید تا کارشناسان مجرب آن نهالستان بتوانند با دریافت اطلاعات محیط شما و اقلیم منطقه بهترین وسازگارترین نهال را به شما ارائه نمایند و لازم است دقت کنید که قیمت نهال شلیل تولید شده در این نهالستان ها در برابر کیفیت نهال های آنها بسیار ناچیز و البته مقرون به صرفه است.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال