نهال انگور زود بازده بخریم یا نهال انگور دیربازده؟

نهال انگور زود بازده بخریم یا نهال انگور دیربازده؟

آیا زود بازده یا دیر بازده بودن نهال انگور به عنوان یک فاکتور برای کشاورزان محسوب می‌شود؟ مسلما کشاورزان به دنبال خرید نهال زودبازده انگور هستند تا بلافاصله بعد از کاشت باردهی اقتصادی خود را آغاز کرده و باغدار بتواند سرمایه اولیه خود را سریع تر به دست بیاورد، ولی به این موضوع هم توجه داشته باشید فاکتورهای زیادی برای خرید نهال انگور وجود دارد و یک کشاورز باید آنها را مورد بررسی قرار داده سپس تصمیم خود را بگیرد.

نهال انگور زودبازده یا دیر بازده؟

فاکتورهای مهم برای خرید نهال انگور

در ادامه چند فاکتور مهم برای فرو نهال انگور معرفی می‌کنیم، بر اساس آن کشاورزان تصمیم می‌گیرند نهال زود بازده را خریداری کنند یا نهال دیربازده!

سازگاری نهال انگور با محیط 

قبل از خرید نهال انگور زود بازده حتما میزان سازگاری آن را با منطقه مورد بررسی قرار دهید، هر درخت انگور با منطقه باید بالای ۸۰ درصد سازگاری داشته باشد، شما به عنوان یک باغدار نمی‌توانید ارقام زود گل انگور را برای مناطق سردسیری خریداری کنید، چون شوک هوایی فروردین ماه باعث بروز مشکلاتی خواهد شد.

ذخایر آبی و نیاز آبی درخت مو

البته تناسب بین آب و هوا و اقلیم منطقه تنها یک قسمت از سازگاری نهال انگور است، باغدار باید میزان ذخایر آبی منطقه را با نیاز آبی درخت انگور مورد بررسی‌ قرار دهد، بعضی از درختان انگور را می‌توان به صورت دیمی کاشت کرد، مهمترین المان برای مناطقی که ذخایر آبی کمتری دارند، نیاز آبی کمتر درخت انگور است و کاراکتر بعدی برای باغداران زودبازده بودن میوه انگور در نظر می‌گیرند.

تناژ و کیفیت میوه تولیدی

اصل و سیاست راه اندازی باغات تجاری و مدرن انگور تولید میوه مرغوب و صادراتی انگور در تناژ بالا است بنابراین باغدار باید نژادهایی را انتخاب کنند که تناژ تولیدی آنها بالای ۵۰ تن در هکتار بوده و کیفیت بالایی داشته باشد.

زودبازده و دیر بازده بودن

اگر نهال انگور شرایط ایده‌آل برای کاشت در باغات مدرن و تجاری را داشت، نهال انگور زود بازده را انتخاب کنید، در این صورت شما ۲ الی ۳ سال زودتر می‌توانید باروری اقتصادی باغ انگور را مشاهده کنید، در ادامه بیشتر به شناسایی نهال انگور زود بازده خواهیم پرداخت.

انگور زودبازده یا دیر بازده؟

در خرید نهال انگور زود بازده چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اکثر نهال انگور که بر پایه قلمه و به روش اصلاح شده در نهالستان‌های مجوز دار تولید می‌شوند زود بازده هستند و در سال اول و دوم خوشه دهی خود را آغاز می‌کنند، با این وجود هنگام فروش نهال انگور زود بازده حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. نهال انگور زودبازده در سال اول یک یا دو خوشه تولید می‌کند و توصیه شده خوشه‌ها را همان سال جدا کنید چون باعث می‌شود درخت تمامی انرژی خود را صرف رشد و نگهداری آنها کرده و انرژی برای رشد شاخه و بوته باقی نمی‌ماند.
  2. بررسی انجام شده نشان می‌دهد چون نهال زودبازده به صورت اصلاح شده و قلمه تولید می‌شود بنابراین سیستم دفاعی قوی در برابر انواع آفات و بیماری دارد.
  3. کیفیت میوه  نهال اصلاح شده و زود بازده بالا بوده و اکثراً میوه های یکدست، درشت و آبدار تولید می‌کند.
  4. چون ارقام نهال زودبازده به صورت اصلاحی تکثیر می‌شوند بنابراین میزان مقاومت آن ها نسبت به سرما نیز بالا بوده و به صورت دیرگل تکثیر می‌شود.

 

انواع نهال انگور زود بازده کدام است؟

در ادامه چند نژاد نهال انگور زود بازده را برای شما معرفی می‌کنیم:

نهال انگور سیاه سردشت: نهال انگور سیاه سردشت بومی کشور ایران بوده و اولین بار در منطقه سردشت آن را شناسایی کردند، جزو ارقام دیر گل و سردسیری قرار گرفته است، اولین سال کاشت باردهی خود را آغاز کرده و بهترین فصل برای کاشت نهال انگور سیاه سردشت اواسط فصل پاییز است، چون باعث می‌شود باروری آن سریع‌تر اتفاق بیفتد، از سال پنجم کشاورز می‌تواند بازدهی اقتصادی آن را تجربه کرده و با فروش میوه انگور سیاه سردشت درآمد مناسبی کسب کند.

نهال انگور بی دانه قرمز:  میوه انگور بیردانه قرمز برای تازه خوری و تولید فراورده های مختلف استفاده می‌شود، سرکه انگور قرمز و شیره انگور قرمز در بازار تقاضای زیادی دارد، این درخت اول سال کاشت باردهی خود را آغاز می‌کند، در هر هکتار  ۲۵۰۰ اصله نهال انگور بیدانه قرمز جای می گیرد و همین امر باعث می‌شود تا تولید به این درخت در هکتار بالای ۸۰ تن باشد.

نهال انگور مویز ترکمن ۴: خشک شده انگور مویز ترکمن ۴ یک داروی گیاهی برای درمان کم خونی شناخته شده است، آنتی اکسیدان های فراوانی که میوه مویز دارد باعث  پیشگیری از شیوع بیماری آلزایمر و سرطان شده است، عمر اقتصادی نهال انگور مویز ترکمن حداقل ۸۰ سال تخمین زده اند، درخت در سال اول کاشت باروری خود را آغاز می‌کند.

انگور زودبازده یا دیر بازده؟

انواع نهال انگور دیربازده کدام است؟

در واقع نهال انگور اصلاح شده بر پایه قلمه دیر بازده نیست و اکثرا در سال دوم و نهایتا سال سوم باردهی خود را آغاز می کند:

نهال انگور پرلت: این نهال بومی کشور فرانسه است و در سال دوم یا سوم باروری خود را آغاز می‌کند، سیستم دفاعی آن بسیار قوی بوده و با اکثر مناطق کشور سازگاری دارد، برای رشد بهتر احتیاج به حداقل ۶ ساعت نور آفتاب داشته و  دوره گلدهی آن بسیار حساس است، کشاورزان باید در زمان شکوفه دهی مراقب شاخه ‌های آن باشند.

نهال انگور ویکتوریا: نهال انگور ویکتوریا یک نهال غیر بومی بوده و اصالتا مربوط به کشور آلمان است رشد مناسبی دارد، هر خوشه میوه آن ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم وزن داشته و دانه های درشت آن به رنگ سبز و کاملاً آبدار است.

کلام آخر

همانطور که مشخص شد ارقام اصلاح شده نهال انگور که در مراکز معتبر تولید کننده مانند برتر نهال به فروش می‌رسد چندان هم دیربازده نیستند و در سال دوم و سوم باروری آنها آغاز می‌شود، شما با اطمینان خاطر می‌توانید با کیفیت ترین نهال انگور را از این مراکز بخواهید، هنگام تهیه نهال انگور به موارد زیر توجه کنید:

  1. نهال انگور شناسه و لیبل داشته باشد، بر روی  شناسه نهال تمامی اطلاعات مربوط به آن مخصوصاً سن نهال درج  شده است.
  2. نهال انگور ذا حتماً با گارانتی تهیه کنید، گارانتی دار بودن نهال باعث می‌شود تا شما حداقل دو سال فرصت داشته باشید کیفیت نهال خریداری شده را مورد بررسی قرار دهید.
  3. نهالستانی که از آن خرید می کنید مجوز رسمی و پروانه کسب از وزارت جهاد کشاورزی داشته باشد.

البته این موضوع نیز توجه کنید که می‌توانید از کارشناسان برترنهال قیمت نهال انگور را بپرسید. کارشناسان نهالستان همیشه در دسترس هستند تا شما بتوانید از مشاوره تخصصی و رایگان نهالستان بهره ببرید.

 

مقالات مرتبط
نظرات کابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال