بهترین نژاد نهال انگور | روش های کاشت

بهترین نژاد نهال انگور | روش های کاشت

یکی از باغات پرطرفدار و پرسود در کشور ایران باغ انگور است، میوه انگور نه تنها به صورت تازه خوری بلکه تمامی فرآورده‌های آن در بازار داخلی و خارجی طرفدار خیلی زیادی دارد، کاشت نهال انگور جزو آسان‌ترین بخش صنعت کشاورزی هست، این درخت مقاومت زیادی در برابر تنش‌های محیطی داشته حتی باغدار ۳ الی ۴ سال به باغ خود سر نزند، این درختان به صورت خودرو و کاملاً جنگلی رشد می‌کنند، همچنین خرید نهال انگور کاملا اقتصادی هست،  در ادامه مقاله انواع روش‌های کاشت نهال انگور و پربارترین نهال‌های انگور را به شما معرفی خواهیم کرد.

روش کاشت نهال انگور ریشه دار

کشاورزانی که تصمیم گرفتند در صنعت کشاورزی و احداث باغ انگور سرمایه‌گذاری کنند در مرحله اول باید با روش کاشت نهال انگور ریشه‌دار آشنا شوند، از نظر تخصصی و علمی به سه روش سنتی گوبله و داربستی می‌توان نهال انگور را کاشت، از لحاظ اقتصادی با اینکه سرمایه اولیه برای راه‌اندازی باغ انگور داربستی زیاد است ولی عملکرد بهتری داشته و سوددهی آن نیز بالا است، در ادامه بیشتر با احداث باغ داربستی، سنتی یا گوبله آشنا شوید.

بهترین نزاد درخت انگور

 1. کاشت نهال انگور ریشه‌دار به روش داربستی

روش داربستی یکی از روش‌های پرورش انگور است که شامل پیچاندن شاخه‌ها و سیم‌های حامی بوده و کشاورز باید مراحل زیر را برای کاشت نهال انگور ریشه‌دار طی کند:

 • پاکسازی محیط: در باغ انگور، قبل از شروع فعالیت‌های داربستی، چمن و علف‌های هرز بین ردیف‌ها و ستون‌ها از بین ببرید، این کار از رشد علف‌های هرز و تجمع عوامل بیماری‌زا و آفات جلوگیری می‌‌کند.
 • اگر کشاورزان خرید نهال انگور اصلاح شده را به خوبی انجام دهند فاصله‌ای که برای کاشت آن در نظر گرفته‌اند ۲ متر از یکدیگر است، یعنی در یک هکتار زمین ۲۵۰۰ اصله نهال با کیفیت جای می‌گیرد، بنابراین در باغ انگور شیارهایی را با فاصله ۲ متر از یکدیگر آماده سازی کنید، در این شیارها به فاصله ۳ الی ۴ متر تیرچه‌های سیمانی فرو کرده و مستحکم کنید، سیم‌های فلزی با قطر ۱.۰ تا ۱.۵ میلی‌متر به این تیرچه‌ها ببندید فاصله سیم‌ها از یکدیگر ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر است، به مرور زمان بر روی این سبم‌ها شبکه‌ای شکل می‌گیرند که تنه و شاخه‌های انگور را حمایت می‌کند.
 • با رشد انگورها، شاخه‌ها احتمالا به طور ناخواسته در جهات دیگری نیز رشد می‌کنند، در این صورت، شاخه‌های اضافی بریده و پیچیده می‌شوند تا به شاخه‌های اصلی متصل شوند و رشد آنها را کنترل کنند.
 • به منظور بهبود کیفیت محصولات، بعضی از میوه‌ها قبل از رسیدن کامل و در مرحله غوره چیده می‌شوند، این کار باعث می‌شود تا میوه‌های باقیمانده بتوانند بهتر و با اندازه مناسب رشد کنند، البته گوره‌ها نیز در بازار تقاضای زیادی داشته و به فروش می‌رود.

کاشت نهال انگور ریشه‌دار به روش داربستی علاوه بر ایجاد تفکیک موثر بین شاخه‌ها و کاهش ریسک آلودگی میوه‌ها به خاک، امکان هوای تمیز بین شاخه‌ها و میوه‌ها را فراهم می‌کند. این روش بهره‌وری در تولید انگور را نیز افزایش می‌دهد.

 1. کاشت نهال انگور ریشه‌دار به روش سنتی و خزانده

در روش سنتی و خزنده، زمین باغ انگور باید آفتاب گیر بوده و  دارای خاکی حاصلخیز و زهکشی مناسب باشد، برای باغ انگور سنتی می توان از انواع مختلفی از انگور مانند قهوه‌ای، سفید، سیاه و … استفاده کرد. انتخاب نوع مناسب با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه صورت می‌گیرد.

مرحله اصلی در احداث باغ انگور به روش سنتی، رسیدگی به زیرساخت‌های باغ است، ابتدا زیرساخت‌های لازم برای باغ انگور مانند راه‌های دسترسی، سیستم‌های آبیاری و زهکشی، سیستم‌های حفاظتی و… را برای باغ آماده کرده سپس خرید نهال انگور را با مشاوره گرفتن از کارشناسان نهالستان انجام دهید.

در احداث باغ انگور سنتی فاصله بین نهال‌ها را کمی دورتر در نظر می‌گیرند معمولاً فاصله ۲*۳ گزینه مناسبی است تا باغ انگور رشد بهتری داشته باشند؛ فراهم کردن شرایط رشد مناسب که شامل آبیاری، مراقبت از خاک، کنترل آفات و بیماری‌ها و… نباید فراموش شود؛ سرمایه اولیه که برای احداث باغ سنتی لازم است بسیار کمتر از باغ داربستی است.

 1. کاشت نهال انگور ریشه‌دار به روش گوبله

در روش گوبله، احداث باغ انگور ابتدا با انتخاب زمین مناسب شروع می‌شود، پس از انتخاب زمین، مرحله بعدی پیش‌ تیمار خاک است، برای این کار معمولاً 8-10 تن کود حیوانی پوسیده و به مقدار لازم کود شیمیایی‌ معدنی نظیر سوپر فسفات، سولفات پتاس و کلرید پتاسیم به خاک اضافه می‌شود؛ سپس با ضدعفونی کردن زمین را پاکسازی و آماده کشت می‌کنند.

روش گوبله یا متد گوبله یکی از روش‌های کاشت و نگهداری انگور است که در آن درختان در سطح زمین کاشته می‌شوند و پس از رشد انگورها، امتداد شاخه ‌ها بر روی زمین قرار دارد در این روس شاخه‌ها و میوه‌ها بالای سطح زمین قرار دارند و دسترسی به آنها آسان‌تر است، استفاده از روش گوبله به دلیل تأثیر مثبت آن بر کاهش بیماری‌ها، رطوبتی بالاتر در گل‌ها و میوه‌ها و کیفیت بهتر محصول توصیه می‌شود، به عبارت دیگر، در این روش ساقه‌ها توسط سیستم پشتیبانی نشده و برای کاشت انگورهای شیرازی و ربیعی مناسب است که ساقه‌های خاردار دارند.

بهترین نزاد درخت انگور

بهترین نژاد انگور را بشناسید

میوه انگور یکی از درختان قدیمی و باستانی است که فواید زیادی برای بدن دارد میوه انگور در رنگ‌های متفاوت زرد قرمز تولید می‌شوم برخی از آنها هسته‌دار و برخی بدون هسته است، بهتر است قبل از خرید نهال گردو حتماً اکوسیستم منطقه خود را مورد بررسی قرار دهید تا نهال‌های زودگل را برای مناطق گرمسیری و نهال دیرگل را برای مناطق سردسیری و کوهستانی خریداری کنید، انواع درخت انگور پربار. عبارتند از:

 1. نهال انگور سیاه سردشت شرابی  بومی قسمت شمال غربی کشور ایران است، رنگ حبه‌های آن بنفش پررنگ بوده و پوست حبه ها کلفت است، این نهال زود بازده است و در صورت کاشت پاییزه یک سال پس از کاشت باردهی آن شروع می‌شود، میزان باردهی نهال انگور سیاه سردشت در یک هکتار ۴۰ الی ۵۰ تن است، خوشه‌های آن سنگین وزن بوده و هر خوشه آن ۴۰۰ الی ۶۰۰ گرم وزن دارد.
 2. نهال انگور ردکلوپ فرانسوی حبه‌های بزرگتر داشته و جزو انگورهای دانه‌دار است، عمر اقتصادی این نهال نزدیک به ۱۰۰ سال بوده و فاصله‌ای که برای کاشت درختان در نظر گرفته‌اند تنها ۲ متر است یعنی در یک هکتار زمین ۲۵۰۰ اصل نهال انگور ردکلوب فرانسوی جای می‌گیرد، رنگ هفته‌های آن یاسمینی بوده و طعم بسیار شیرینی دارد بیشتر برای تازه‌خوری از این انگور استفاده می‌شود.
 3. نهال انگور بیدانه قرمز حبه‌های ریز ولی پر تراکم دارد خوشه‌های آن بزرگ بوده و وزن هر خوشه آن ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم وزن دارد، این نهال بومی کشور ایران است و دو سال برای باردهی اولیه زمان احتیاج دارد عمر اقتصادی نهال انگور بیدانه قرمز ۸۰ سال است.
 4. نهال انگور شامپاین شرابی بومی کشور فرانسه است از این از میوه‌های این نهال برای تولید آبمیوه استفاده می‌شود و بیشتر واحدهای تولیدی خواستار خرید آن هستند چون طعم و عطر دلپذیری دارد، نزدیک به ۹۰ سال عمر اقتصادی داشته و بر پایه قلمه تکثیر می‌شود.
 5. از انواع درخت انگور محبوب در بین کشاورزان می‌توان به انگور لعل ایرانی اشاره کرد، حبه‌های کروی و زرد رنگ این میوه بسیار شیرین بوده و از آن برای تهیه دوشاب و شیره استفاده می‌کنند نه تنها میوه این انگور خوراکی است از برگ‌های آن برای تهیه انواع غذاهای سنتی مانند دلمه استفاده می‌شود عمر اقتصادی درخت انگور لن حداقل ۱۰۰ سال بوده و به خاطر سیستم دفاعی قوی که دارد، میزان استفاده از کود و سموم کاهش می‌یابد.
 6. از انواع درخت انگور برای مناطق گرمسیری باید به نهال انگور یاقوتی اشاره کرد، این درخت در برابر تنش‌های آبی و خشکسالی مقاوم  بوده و می‌توان آن را به صورت دیم کاشت، میزان باردهی درخت انگور یاقوتی در یک هکتار زمین ۳۵ تا ۴۵ تن تخمین زده‌اند، طول ارتفاع این درخت از ۳ تا ۱۵ متر متغیر بوده و بر اساس سلیقه و نوع هرس باغدار ارتفاع آن مشخص می‌شود.
 7. از دیگر نهال های بومی کشور بهتر است به نهال انگور فخری اشاره کنیم، خرید و فروش نهال انگور فخری در میادین میوه و تره بار پررونق بوده و صادرات آن نیز برای کشاورزان سودآور است، زود واضح بوده و در دومین سال کاشت خوشه‌های زرد رنگ آن به چشم می‌خورد، سنگین بودن خوشه‌های این درخت باعث شده تا در یک هکتار زمین ۴۵ تا ۵۵ تن میوه با کیفیت تولید شود، چون هر خوشه انگور فخری نزدیک به ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم وزن دارد.

بهترین نزاد درخت انگور

از انگور چه استفاده هایی میشود

از میوه انگور فرآورده‌های گوناگونی تهیه می‌شود، در جواب به سوال« از انگور چه استفاده هایی می شود؟» باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • انگور به صورت تازه مصرف می شود و طعم مطبوعی دارد، از تازه‌کاری انگور برای درمان بیماری‌های گوارشی و درد معده استفاده می‌کنند.
 • انگور یکی از مهمترین محصولات در تولید سرکه است، انواع مختلفی از سرکه مانند سرکه سفید و سرکه قرمز از انگور تهیه می شود.
 • تهیه آبمیوه و شیره انگور: از انگورها آبمیوه طبیعی و شیره انگور تهیه کرد که مورد استفاده قرار می گیرد.
 • برای تهیه انواع شیرینی‌ها و مارمالات‌ها از میوه انگور استفاده می‌شود.
 • روغن انگور از تخم و برگ انگور استخراج می‌شود. در تهیه محصولات نانو راحت تر از انگور استفاده می شود.
 • پوست در صورت استفاده از ماسک انگور ، شاداب تر و موثرتر خواهد بود، پاکسازی الکلی و مقابله با افتادگی ، پیری و لک پوست از مدت های دراز انگور به پوست کمک می کند.
 • موضوعی که شاید نکته شناسی و یا انگور مهمترین ویژگی های آن است. انواع اختلالات قلبی مانند فشار خون بالا، آتوسترول سبب ورود مقدار کافئین بالا به خون می شود، این مواد به خوبی رادیکال های آزاد شده خصیصه های مهم را که می توانند باعث نواقص قلبی شوند را تضعیف کند.
 • آنتی اکسیدان های موجود در انگور می توانند به عنوان ضد قارچ و ضد ویروس عمل کند.
 • از انگور و اجرای تهیه شیره و دوشاب استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین انگور دیم

بهترین زمان کاشت نهال انگور

برای خرید نهال انگور دو بازه زمانی در نظر گرفته‌اند، شما بر اساس اکوسیستم منطقه و طولانی بودن زمستان منطقه خود بهترین زمان کاشت نهال انگور را تعیین خواهید کرد، اواسط فصل پاییز نیمه دوم آذر ماه قبل از اینکه ریشه‌ها به خواب فرو روند و دوره یخبندان شروع شود شما می‌توانید نهال انگور را در باغات خود کاشت کنید؛ در صورت موفق نشدن می‌توانید هفته آخر اسفند ماه و نیمه اول فروردین ماه قبل از اینکه ریشه درختان از خواب بیدار شوند، این فرایند را به پایان برسانید، برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است از کارشناسان نهالستان کمک خواسته تا آنها به صورت علمی شما را راهنمایی کرده و بهترین زمان کاشت نهال انگور در منطقه شما را تعیین کنند.

بهترین نزاد درخت انگور

خواص میوه انگور چیست

انگور یک میوه بسیار مفید و مغذی است که به شکل تازه یا فرآورده‌های آن مانند آبغوره، شیره انگور و شیره انگور استفاده می‌شود، خواص میوه انگور عبارتند از:

 1.  انگور حاوی ویتامین A، ویتامین C و ویتامین K است که منابع عالی برای حفظ سلامتی است.
 2.  انگور دارای مقدار زیادی پتاسیم است که برای تنظیم فشار خون کمک کرده و فشار خون را نرمال کند.
 3.  مواد موجود در انگور، از جمله فلاونوئیدها و رزوراترول، فعالیت ضد التهابی دارند و می‌توانند در کاهش التهاب‌های مرتبط با بیماری‌ها کمک کنند.
 4.  فلاونوئیدهای موجود در انگور به حفظ سلامت قلب و عروق کمک کرده و از اختلالات قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند.
 5.  انگور حاوی مقادیر بالایی از آنتوسیانین‌ها و رزوراترول است که به عنوان آنتی اکسیدان‌های قوی شناخته می‌شوند و می‌توانند در جلوگیری از آسیب سلولی و روند پیری زودرس کمک کنند.
 6.  از دیگر خواص میوه انگور باید به جوان سازی پوست اشاره کرد، مصرف انگور می‌تواند به منظور حفظ سلامت پوست کمک کند؛ به عنوان مثال، رزوراترول ترک‌ها و چین‌وچروک‌های پوست را کاهش می‌دهد.
 7.  آنتی‌اکسیدان‌ها و پلی‌فنل‌های موجود در انگور برای بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه و تمرکز اهمیتی داشته باشند.

کلام آخر

ما در این نوشته سعی کردیم توضیحات کاملی در مورد انواع روش‌ها برای احداث باغ انگور و توضیحات کاملی در مورد فصل خرید نهال انگور و زمان مناسب کاشت آن ارائه دهیم، بهتر است کشاورزان قبل از خرید نهال گردو، مطالعات لازم را انجام داده و بر اساس اکوسیستم منطقه بهترین نژاد نهال انگور را انتخاب کنند، جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت تخصصی و علمی زیر مراجعه کنید.

خرید نهال: http://www.bartarnahal.ir

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال