آشنایی با 4 نهال انگور مناطق گرمسیری

آشنایی با 4 نهال انگور مناطق گرمسیری

در گذشته درخت انگور فقط در مناطق سردسیری و معتدل راه‌اندازی می‌شد، چون این درخت به صورت ژنتیکی سرمادوست است، ولی امروزه برخی از نژادهای درخت انگور شناسایی شده‌اند که به راحتی می‌توان در مناطق گرمسیری باغات مدرن و حرفه ای این درخت را احداث کرد، نهالستان‌های تولید کننده در چند سال گذشته با واردات نهال انگور غیر بومی و تکثیر آن با روش‌های نوین گیاهپزشکی توانستند میزان حساسیت درخت انگور را نسبت به شرایط اکوسیستمی اطراف کاهش دهند، همین امر باعث شده تا درخت انگور سیستم دفاعی قوی در برابر خشکی و کم آبی از خود داشته باشد.

سازگاری نهال انگور گرمسیری با شرایط محیط زیستی باغات اطراف

زمان خرید نهال انگور گرمسیری حتما توجه داشته باشید که این نهال سازگاری مناسبی با محیط اطراف داشته باشد، همچنین ذخایر آبی منطقه را مورد بررسی قرار دهید تا نسبت به آبیاری باغات انگور گرمسیری دغدغه ‌ای نداشته باشید، همان طور که می‌دانید میوه انگور یک میوه آبدار است و برای رشد بهتر احتیاج به آبیاری با فواصل منظم دارد، خوشبختانه در چند دهه گذشته تنوع نژادی ارقام نهال گرمسیری به اندازه‌ای افزایش یافته که کشاورزان در این مناطق می‌توانند بر حسب نیاز منطقه باغ انگور لوکس و صادراتی را راه اندازی کنند، در ادامه به چند نکته مهم برای احداث واحدهای تجاری انگور در مناطق گرمسیری اشاره می کنیم:

 1. کشاورزان بهتر است نهال انگور را بر پایه قلمه از نهالستان‌های معتبر به همراه کارت سلامت و کارت تضمین کیفیت خریداری کنند، سیستم دفاعی این نهال ها قوی است.
 2. 4 نهال درخت انگور مناطق گرمسیری
 3. نهال انگور گرمسیری که خریداری می کنید حتما به یک تا دو سال سن داشته باشد به هیچ عنوان نهال پیر خریداری نکنید.
 4. نهال گرمسیری انگور به همان اندازه که نسبت به خشکسالی و کم آبی مقاوم است، در برابر سرمای بهاره و سرمای زمستان حساس است، در صورت برودت هوا در فصل زمستان و یخبندان کشاورزان باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند، از جمله آن‌ها می‌توان به آتش زدن کاه و کشیدن کیسه بر روی نهال جوان و تازه کاشته شده اشاره کرد.
 5. درختان انگور گرمسیری نسبت به ورزش پر سرعت باد نیز حساس هستند، بهتر است دوره باغ از درختان سرو یا پالونیا به عنوان بادشکن استفاده کنید.
 6. درخت انگور گرمسیری نسبت به خاکی که باغ آنرا احداث می‌کنند بسیار حساس هستند، خاک باغچه باید علوم شیبا زهکشی حداقل عمر باشد جهت سبک کردن خاک می توانید از کود برگ یا کود دامی پوسیده استفاده کنید.
 7. از آنجایی که علف‌های هرز در مناطق گرمسیری رشد بیشتری دارند، بنابراین علف هرز اطراف درختان را هرس کنید، چون این علف‌ها درصد زیادی از رطوبت و عناصر مغذی خاک را جذب می‌کنند.
 8. یکی از مهمترین مشکلات باغداران در مناطق گرمسیری ترک خوردن حبه های انگور است،  کشاورزان با رعایت کردن فواصل منظم آبیاری می‌توانند از این مشکل از جلوگیری کنند.
 9. حتماً از کودهای حاوی پتاسیم، فسفر، نیتروژن، روی و آهن برای مغذی کردن میوه های نهال انگور گرمسیری استفاده کنید.4 نهال درخت انگور مناطق گرمسیری

انواع نهال انگور گرمسیری

با توجه به موارد گفته شده مطمئناً کشاورزان زیاد مشتاق آشنایی با نهال انگور گرمسیری هستند، در نهالستان ‌های تولید کننده مانند برتر. نهال بیش از ده نوع نهال انگور گرمسیری عرضه می‌شود، ما در این مقاله تنها چند مورد را معرفی می‌کنیم:

1)نهال انگور یاقوتی

کشاورزان مناطق گرمسیری به هیچ‌عنوان از شناختن نهال انگور یاقوتی غافل نشوند به قیمت نهال انگور یاقوتی در نهالستانهای معتبر در سال ۱۴۰۲ فقط ۴۵.۰۰۰ تومان است، ولی درآمد آن در یک هکتار زمین به اندازه‌ای کلان وسوسه انگیز است که باغداران در مناطق گرمسیری مطالعات و بررسی‌های لازم را بر روی آن انجام دهند، این درخت رشد سریع و قدرتمندی دارد، زود بازده است و با آغاز فصل بهار خوشه‌دهی آن آغاز می‌شود، میوه انگور یاقوتی حبه های ریز، پرتراکم و به رنگ یاقوت تولید می‌کنند، برای کاشت انگور یاقوتی باید کمی از خاک رسی استفاده کرد، همچنین به ph خاک نیز توجه داشته باشید چون انگور یاقوتی در خاک اسیدی رشد مناسبی نخواهد داشت.

2)نهال انگور فلیم سیدلس

نهال انگور فیلم سیدلس در مناطق گرمسیری و مرطوب رشد بهتری دارد، برای ایجاد رطوبت کافی می‌توانید از آبیاری بارانی استفاده کنید، از دیگر ویژگی‌های مهم این درخت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خوشه انگور فلیم سیدلس سایز متوسطی دارد، هر خوشه این انگور ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم وزن دارد.
 2. میوه انگور فلیم سیدلس طعم بسیار شیرینی دارد و بافت آن ترد است.
 3. نهال انگور فلیم سیدلس یک نهال غیر بومی بوده و کشور آمریکا رتبه اول در تولید آن را دارد.
 4. سیستم دفاعی نهال انگور فلیم سیدلس قوی تر از نژادهای دیگر است، این درخت در برابر انواع آفاتی مانند شته و کنه مقاوم است.
 5. انبار داری خوشه انگور بسیار راحت است و می‌تواند مدت زمان طولانی در شرایط مناسب نگهداری کرد.4 نهال درخت انگور مناطق گرمسیری

3)نهال انگور بیدانه قرمز

یکی از ارقام پر مصرف و پر فروش نهال انگور می‌توان به نهال انگور بی‌دانه قرمز اشاره کرد، این نژاد انگور علاوه بر اینکه برای تازه خوری استفاده می‌شود، فرآورده‌های گوناگونی مخصوصاً شیره انگور و سرکه انگور از آن تولید می‌کنند، البته بسیاری از کارخانه‌های تولیدی آبمیوه برای تولید آبمیوه دلستر نیز از انگور بیدانه قرمز استفاده می‌کنند، چون طعم آن کاملاً شیرین و رایحه مناسبی دارد، به خاطر قرمز رنگ بودن باعث محبوبیت در بین مصرف کنندگان شده است.

 1. هر خوشه انگور قرمز بیدانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ گرم وزن دارد.
 2. عمر اقتصادی نهال انگور قرمز بیدانه در شرایط مناسب حداقل ۱۰۰ سال است.
 3. باغ انگور قرمز بیدانه در یک هکتار می‌تواند ۱۱۰ تا ۱۳۰ تن میوه باکیفیت تولید کند.
 4. نهال انگور قرمز بیدانه سیستم دفاعی بسیار قوی و قدرتمندی دارد.
 5. نیاز آبی نهال گرمز انگور دید آن بسیار کم بوده و در ماه دوبار آبیاری می شود.

4)نهال انگور پرلت

خالی از لطف نیست در این مقاله نهال انگور پرلت را برای شما معرفی کنیم، میوه تولیدی این نژاد بدون هسته بوده با طعم شیرین و بافت منسجم است، همین ویژگی باعث شده تا جزو ارقام لوکس و صادراتی شناخته شود، اکثر کشاورزان از خرید نهال انگور پردل راضی هستند این نهال قدرت رشد سریع دارد و در سال پنجم با وری اقتصادی آن شروع می‌شود، نباید فراموش کنیم نهال انگور پرلت غیر بومی است و توسط معدود نهالستان ‌های مجوز دار بومی سازی شده، خاستگاه اولیه این درخت مربوط به کشور فرانسه اس

کلام آخر

کاملاً مشخص است کشاورزان مناطق گرمسیری با احداث باغ تجاری و مدرن انگور می توانند به یک درآمد مناسب برسند، آنها با شناسایی کردن نهالستان تولید کننده و خرید مستقیم و بدون واسطه از این نهالستان‌ها می‌توانند هزینه کمتری برای تهیه انواع نهال انگور با کیفیت صرف کنند، هواداران عزیز زمان خرید نهال انگور توجه داشته باشد حتما نهال خریداری شده حتمالیبل دار و دارای کارت سلامت و کارت گارانتی باشد، بله تضمینی بودن نهال انگور نشانگر با کیفیت بودن محصول است.

مقالات مرتبط
نظرات کابران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال