نکات ضروری برای کاشت زردآلو در مناطق معتدل

نکات ضروری برای کاشت زردآلو در مناطق معتدل

سازگار ترین نهال زرد آلو برای مناطق معتدل کدام هستند

درختان زردآلو در زیر مجموعه درختان پایه کوتاه قرار گرفتند و برگ‌های بیضی و تقریبا پهن دارد، طبق بررسی‌های انجام شده نهال زردآلو می‌تواند نسبت خشکسالی و کم آبی دوام بیشتری داشته باشد بهترین مناطق برای احداث باغ زردآلو مناطقی با آب و هوای معتدل است، اکثر نقاط کشور دارای اقلیم معتدل و نیمه گرمسیری هستند، پس می توان گفت که بیشتر اراضی کشاورزی در کشور ایران مربوط به باغ زردآلو است.

خصوصیات نهال زردآلو معتدل چیست؟

یکی از دلایل تاثیر گذار در کیفیت و کمیت میوه تولیدی همچنین شکل ظاهری درخت زردآلو، علاوه بر ژنتیکی بوده نوع اکوسیستم و آب و هوایی است که درخت زردآلو در آن کاشته می‌شود، از خصوصیات بارز نهال زردآلو برای مناطق معتدل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. حداقل عمر درختان زردآلو معتدل ۸۰ سال است.
 2. میوه های درختان زردآلو در ظاهر شبیه میوه هلو است، ولی کوچکتر از آن بوده و وزن این میوه ها بین ۱۵ تا ۳۰ گرم است.
 3. میوه درخت زردآلو معتدل خاصیت دارویی داشته، تازه خوری و خشک آن برای درمان بسیاری از بیماری‌های نزمنغ مخصوصاً کم خونی موثر است.
 4. برخی از درختان میان گل هستند و آنها را نمی‌توان در مناطق سردسیری کشت کرد، بهترین مکان برای کاشت درختان زردآلو میان گل مناطق معتدل است.
 5. آستانه تحمل دمایی درختان زردآلو معتدل دمای منفی ۱۰ درجه در زمستان و دمای مثبت ۳۵ درجه در فصل تابستان است.
 6. باغداران به هنگام احداث باغ تجاری نهال زردآلو توجه داشته باشند که ارقام زردآلوی معتدل نسبت به بارش باران حساسیت بالایی از خود نشان می‌دهند چون باعث لک شدگی و ترک پوست میوه زردآلو معتدل می‌شود.
 7. بهترین روش برای تکثیر نهال زردآلو معتدل روش پیوندی بر پایه زردآلوی تلخ است تا میزان مقاومت این درخت را در برابر سرما و گرما و بیماری افزایش دهد.
 8. اکثر نهال زردآلو متعادل دوستدار خاک سبک و با زهکشی بالا هستند، آنها در خاک سنگین و محدودکننده رشد چندان اقتصادی نداشته و عمر اقتصادی آنها کاهش خواهد یافت.

 

 1. کشت زردآلو در مناطق معتدل

آشنایی با انواع نهال برای مناطق معتدل

به خاطر ایده آل بودن شرایط اقلیمی مناطق معتدل دامنه نژاد درختان زردآلو که در این مناطق کاشته می‌شود بیشتر از ۳۰ نوع است، ما در اینجا فقط سه رقم از بهترین نهال زردآلو را برای شما معرفی می‌کنیم، در صورتی که مناطق زمستان کوتاه مدت داشته باشند، کشاورز می تواند نهال زود گل و نهال دیرگل زردآلو را کاشت کرده و هیچ مشکلی برای او پیش نمی آید

1.نهال زردآلو نصیری

کشاورزانی که هدف آنها از احداث باغ زردآلو، فروش آن در میادین میوه و تره بار است و می‌خواهند آن را به صورت تازه خوری به فروش برسانند، بهتر است با رقم نهال زردآلو نصیری را آشنا شوند، در واقع بهترین نژاد برای تازه خوری زردآلو نصیری است، زردآلو نصیری پرگوشت، نرم، شیرین، بدون پرز و درشت بوده و به عنوان یک رقم تجاری و پرفروش بکار می‌رود، نهال زردآلو نصیری در هر هکتار ۷۵ تا ۸۰ تومن میوه صادراتی تولید کرده و ارتفاع آنها تنها پنجره ۶ متر است.

 

2.نهال‌ زردآلو عسگرآبادی

درخت زردآلو عسگرآبادی میان گل است گلدهی آن از هفته اول فروردین ماه شروع می‌شود، میوه هایی درشت و به رنگ زرد تیره تولید می‌کند از میوه زردآلو عسگرآبادی برای تولید انواع فراورده ها استفاده می‌کنند و مهمترین آن جهت تولید قیسی است، البته تازه خوری آن نیز رواج زیادی دارد به طوری که درصد بیشتر زردآلوهای صادر شده مربوط به میوه زردآلو عسگرآبادی است.

کشت زردآلو در مناطق معتدل

درخت زردآلو عسگرآبادی نیاز آبی متوسط دارد و هر هفته یکبار آبیاری آن را انجام می‌دهند، برای رشد مناسب روزانه باید ۶ تا ۸ ساعت نور خورشید دریافت کند، ارتفاعی که برای کاشت آن در نظر گرفتند ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا است، کشاورزان با هرس مناسب و اصولی می‌توانند حداقل ۸۰ سال پیاپی از باردهی اقتصادی آن نهایت استفاده را ببرند.

 

3.نهال زردآلو نادری

از دیگر ارقام میان گل درخت زردآلو می‌توان به نهال زردآلو نادری اشاره کرد، از هفته دوم فروردین ماه گلدهی آن آغاز شده و چون در مناطق معتدل، زمستان سریعتر به پایان می‌رسد معمولاً از سرمای بهاری این مناطق در امان هستند، از ویژگی‌های مهم و عامه‌ پسند نهال زردآلو نادری که باعث افزایش خرید نهال زردآلو و احداث باغ آن در میان کشاورزان شده است می‌توان به زودبازده بودن آن اشاره کرد، قدرت رشد بسیار قوی دارد و از سال دوم باروری آن آغاز می‌شود.

با اینکه درخت زردالو نادری میان گل است ولی جزو درختان زودرس  قرار گرفته و کشاورز در با آغاز فصل تابستان می‌تواند عملیات برداشت میوه زردآلو را آغاز کند، درخت زردآلو نادری می‌تواند ۷۰ سال باردهی مناسبی داشته باشد، البته طول عمر آن نزدیک به ۱۰۰ سال است ولی بعد از گذراندن ۷۰ سال کیفیت میوه تولیدی کاهش پیدا می‌یابد.

4.نهال زردآلو شکر پاره

از دیگه ارقام میان گل نهال زردآلو که مناسب برای کاشت در مناطق معتدل محسوب می‌شود، می‌توان به نهال زردآلو شکر پاره اشاره کرد، به خاطر طعم بسیار شیرین این میوه آن را با نام شکر پاره می‌شناسند، بومی کشور ایران بوده و رنگ سطحی آن زرد با لکه های قرمز رنگ است، به صورت ژنتیکی قدرت رشد بسیار سریع و قدرتمندی دارد مخصوصا اگر این میوه را به صورت اصلاح شده و پیوندی خریداری کنند.

از سال دوم باروری آن آغاز می‌شود، از دلایل پر فروش نهال زردآلو شکر پاره می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر سرما و گرما اشاره کرد، از این رو علاوه بر مناطق معتدل در مناطق مدیترانه‌ای نیز می‌توان باغ آن را راه اندازی کرد، نهال زردآلو شکر پاره زودرس است و در تیر ماه برداشت میوه های آن به اتمام می‌رسد، درخت زردآلو شکر پاره در هر هکتار ۷۰ تا ۷۵ تن میوه صادراتی تولید می‌کند.

کشت زردآلو در مناطق معتدل

کلام آخر

از فاکتورهای مهمی که با دارم به هنگام تهیه نهال زردآلو باید به آن توجه داشته باشند عبارتند از:

 1. کیفیت نهال
 2. پایه آن
 3. تناژ میوه تولیدی
 4. زود بازده بودن
 5. سازگاری با محیط
 6. قیمت نهال زردآلو

علاوه بر موارد بالا کشاورزان باید سعی کنند نهال شناسه دار را از نهالستان معتبر که مجوز رسمی خود را از وزارت جهاد کشاورزی دریافت کرده اند خریداری کنند، در این مراکز نهال فروخته شده با تضمین کیفیت و تضمین قیمت ارائه شده و با دار در صورت بروز مشکلی میتواند با مسعود نهالستان تماس گرفته و آن مشکل را به راحتی رفع کند، نهالستان‌های مجوز دار و شناخته شده مانند برتر نهال مشاوره تخصصی خود را به صورت رایگان و بدون هزینه انجام می‌دهند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال