معرفی 1+2 نوع نهال زردآلو مناطق گرمسیری

معرفی 1+2 نوع نهال زردآلو مناطق گرمسیری

درختان زردآلوی گرمسیری جزوه درختان زود گل قرار گرفته است، این درختان معمولا اواخر اسفندماه شکوفه دهی خود را آغاز می‌کنند، چون دوره سرمایی آنها کوتاه است اواخر زمستان از خواب زمستانی بیدار می‌شوند، این درختان تاج‌ پراکنده و ارتفاع کوتاهی دارند، نهایت ارتفاع آنها ۳ الی۶ متر است، البته در ادامه سعی می‌کنیم از مهمترین و بارزترین ویژگی نهال زردآلو گرمسیری نکات مهمی را بیان کنیم.

مهمترین نیاز درختان گرمسیری

درختان گرمسیری برای اینکه رشد بهتری داشته باشد و باردهی آنها اقتصادی و پرفروش باشد باید نیازهای اکوسیستم و محیط زیستی آنها تامین شود از مهم‌ترین نیاز درختان گرمسیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. میزان نور مورد نیاز درختان زردآلو گرمسیری بیشتر است، این درختان حداقل ۶ تا ۸ ساعت باید نور آفتاب را دریافت کنند تا میوه تولید شده کیفیت مناسب داشته باشد.
  2. درختان زردآلوی گرمسیری نسبت به رطوبت حساس هستند بنابراین باردار باید میزان رطوبت هوا و رطوبت خاک را مورد بررسی قرار دهد تا از ۵۰ درصد بیشتر نباشد.
  3. بستر خاک باغ درختان زردآلو گرمسیری باید زهکشی عمیقی داشته باشد.
  4. بیشترین خطری که درختان گرمسیری را مورد تهدید قرار می‌دهد خطر آفت زدگی است، بنابراین باغداران باید توجه کافی داشته باشند تا با مشاهده اولین علائم آفات زدگی باید اقدامات پیشگیرانه را داشته باشند.
  5. درختان پیوندی و اصلاح شده زردآلو به صورت تک پایه و با گل‌های نر و ماده تکثیر می‌شوند البته برخی از نژادهای آن نیز به صورت دو پایه بودن و کشاورزان برای راه‌اندازی باغ تجاری حتما از ارقام گرده افشان استفاده کنند.زردآلو مناطق گرمسیری
  6. میزان مقاومت این درختان در برابر سرمای بهاره بسیار پایین است، قبل از شکوفه دهی می‌توانند دمای منفی ۵ درجه را تحمل کرده ولی بعد از شکوفه دهی آستانه تحمل آنها تنها منفی ۲ درجه سانتیگراد است، از ز اینرو از کاشت نهال گرمسیری در مناطق سردسیری و حتی معتدل به طور کامل اجتناب کنید، چون باعث تلف شدن نهال خریداری خواهد شد.
  7. خوشبختانه نهالستان‌های معتبر با فروش نهال زردآلو اصلاح شده و پیوندی بر پایه زردآلو تلخ مشکل محدودیت ارتفاعی را از بین برده‌اند، اگر دمای محیط برای کاشت درختان گرمسیری مناسب باشد و زمستان های کوتاهی داشته باشد از ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر از سطح دریا می‌توان باغات زردآلو گرمسیری را احداث کرد.
  8. همانطور که درختان زردآلو گرمسیری به نور آفتاب احتیاج دارند باید نسبت به آبیاری این درختان نیز توجه کافی شود، برای تاثیر بهتر قبل از کاشتن نهال زردآلو حتماً محوطه باغ را به تاسیسات نوین آبیاری مجهز کنید.
  9. عناصر موجود در بستر خاک باغ را در آزمایشگاه‌های معتبر بررسی کنید، چون درخت زردآلو گرمسیری نسبت به نمک، کلراید و بور بسیار حساس بوده و تحمل زیادی از خود نشان نمی‌دهد.
  10. معمولاً برای درختان گرمسیری که در مناطق گرمسیری قرار گرفته است هرس تابستانه را توصیه می‌کنند تا از انباشته شدن بیش از حد شاخه ها در تاج درخت جلوگیری شود.

 

انواع نهال زردآلو گرمسیری

در نهالستان‌های کشور بیشتر از ۱۵ نژاد متفاوت نهال زردآلو گرمسیری تکثیر و توزیع می‌شود، باغدارن برای اینکه بتوانند نهال گرمسیری سازگار با مناطق خود را شناسایی کنند، بهتر است قبل از خرید نهال زردآلو گرمسیری با کارشناسان نهالستان در ارتباط باشند، ما در این مقاله فقط دو نمونه نهال زردآلو گرمسیری با کیفیت را به شما معرفی می کنیم

1.نهال زردآلو شاهرودی:

از خصوصیات مهم نهال زردآلو شاهرودی می‌توان به بومی بودن آن اشاره کرد، همین امر باعث شده تا سازگاری بیشتری با اکثر نقاط کشور داشته باشد، البته نباید زود بازده بودن این درخت را فراموش کنید، به طور معمول در شرایط ایده آل درخت گرمسیری شاهرودی از سال دوم باروری خود را آغاز می‌کند.

به همون اندازه که مقاومت درخت شاهرودی نسبت به هوای گرم و خشک بالا است و می‌تواند خاک آهکی را به راحتی تحمل کند، نسبت به رطوبت حساس بوده و باعث بروز بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه می‌شود، بازی در مایک نهال زردآلو شاهرودی در آن باردهی بهتری از خود نشان می دهد از دمای منفی ۱۵ تا مثبت ۳۸ درجه سانتی گراد است.

میوه درخت زردآلو شاهرودی بافت منسجمی دارد، معمولاً در حمل و نقل طولانی صدمه نمی‌بیند، کشاورزانی که هدف اصلی آنها صادرات میوه زردآلو است، حتما این ویژگی زردآلو شاهرودی را در نظر داشته باشند، میوه شاهرودی به شکل تخم مرغی بوده رنگ پوسته آن زرد و باحال گل قرمز رنگ است درخت در هر هکتار حداقل حداقل ۷۵۸۰ میوه صادراتی تولید می‌کند.

2.نهال زردآلو قیسی

یکی از ارقام نهال زردآلو برای تولید خشکبار از آن استفاده می‌شود،میوه زردآلو قیسی است، مطمئناً اکثر مصرف کنندگان ایرانی با قیسی آشنایی خاصی دارد، در طب سنتی از آن عنوان داروی گیاهی برای درمان کم خونی استفاده می‌کنند، میوه قیسی به رنگ زرد و نارنجی بوده و بافت آن کاملاً نرم با طعم شیرین است، چون درخت قیسی ارتفاع چندان زیادی ندارد، بهترین فاصله برای کاشت آن فاصله ۴ متر از یکدیگر است.

در واقع در یک هکتار زمین می‌توان ۶۰۰ اصله نهال زردآلو قیسب را کاشت و با توجه به تولید درخت زردآلو در هر هکتار حداقل ۸۰ تن میوه قیسی تولید می‌شود، محدودیت ارتفاعی درخت قیسی ۳۰۰ تا ۹۰۰ متر از سطح دریا بوده و تحمل درخت قیسی در برابر سرما نسبت به دیگر درختان گرمسیری بیشتر بوده و می‌تواند تا دمای منفی ۱۰ درجه را تحمل کند، عمر اقتصادی درخت زردآلو گرمسیری قیسی ۸۰ سال است.

مناطق گرمسیری زردآلو

3.نهال زردآلو تبرزه

از دیگر ارقام نهال گرمسیری می توان به نهال زردآلو اشاره کرد، بهترین رقم برای کاشت در مناطق گرمسیری درخت زردآلو تبرزه شناخته شده است، معمولاً در اواخر اسفند ماه شکوفه دهی آن آغاز شده علاوه بر اینکه زودرس است جزو درختان زود بازده قرار گرفته است، میوه با کیفیت آن باعث شده تا درخت زردآلو تبرزه به عنوان درخت تجاری شناخته شود.

درخت زردآلو تولد می تواند تا ۷۰ سال باروری طلایی و اقتصادی را تجربه کند هر یک در یک هکتار ۷۰ تا ۸۰ تا میوه با کیفیت تولید می‌شود همچنین نباید فراموش کنید که درخت زردآلو و توجه به مقاومت بالایی در برابر آفت زدگی از خود نشان می‌دهد، بنابراین کشاورز مجبور نیست هزینه زیادی برای خرید سموم و نهاده‌های مختلف صرف کند.

کلام آخر

به هنگام خرید نهال زردآلو حتما توجه داشته باشید نهال زردآلو پیوندی را بر پایه زردآلو تلخ تهیه کنید، درختان پیوندی و اصلاح شده ژن‌های مثبت بیشتر داشته و آزمایش‌های مختلف نشان داده تناژ تولید درختان پیوندی در یک هکتار نسبت به درختان بذری و سنتی بیشتر است، برای تهیه درخت زردآلو می‌توانید به مرکز تولید کننده با اعتبار و شناخته شده مراجعه کنید.

مراکزی مانند برتر نهال تمامی محصولات خود را با گارانتی و تضمین کیفیت در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند، قیمت نهال زردآلو را در این مراکز کاملاً بر اساس کیفیت آنها تعیین شد، با راه اندازی سایت اینترنتی این مراکز کشاورزان در اقصی نقاط کشور می توانند نهال زردآلو را با کارت گارانتی تهیه کنند.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال