نهال درختان زینتی ( صنوبر، پالونیا )✔️ خرید + لیست قیمت

خرید نهال درخت زینتی

وقتی صحبت از درختان زینتی می‌شود منظور درختان غیر مثمر است و اکثر کشاورزان برای فروش چوب آن به دنبال کاشت این درختان هستند، از جمله آنها درخت پالونیا و درخت سرو را می توان نام برد، میزان چوب تولیدی این درختان به اندازه زیاد است که می‌تواند نیاز بازار داخلی را تامین کند، متاسفانه در حق درختان زینتی اجحاف زیادی شده است چون با آشنایی بیشتر باغدا آن و کاشت درخت غیر مثمر میزان واردات چوب به کشور کاهش می‌یابد.
باغداران عزیز بهتر است با خرید نهال درخت زینتی آشنایی بیشتری داشته باشند تا بتوانند حداقل با کاشت یک یا دو ردیف نهال زینتی در باغ خود بعد از چند سال با فروش چوب آن سرمایه مناسبی را به دست بیاورند، نهال‌های اصلاح شده زینتی خیلی سریع تر به اندازه و قطری می‌رسند که باغدار بتواند چوب آن را به فروش برساند.

انواع نهال درخت زینتی

انواع نهال‌های درختان زینتی شامل: نهال صنور نقرا، نهال کبوده تبریزی، نهال پالونیا شن تونگ، نهال پالونیا فورتونی، نهال بید مجنون و … است. در بخش بعدی به توضیح هر کدام به صورت کامل خواهیم پرداخت، برای مطالعه بیش‌تر در باره هر کدام از این ارقام روی لینک آن کلیک کنید.


سوالات متداول

بهترین زمان و فصل کاشت درختان زینتی را شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی منطقه ملک و باغ شما باغداران عزیز مشخص خواهد نمود و در واقع به بیان بهتر اگر شهر شما عزیزان همواره شاهد فصل‌های یخبندان‌های شدید و سخت است و یا دارای فصل‌های زمستانی سرد و بسیار طولانی است بهترین فصل برای کاشت درختان زینتی نام برده شده در این مناطق اواسط فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار خواهد بود و تنها نکته قابل توجه این است که باید توجه داشته باشید که قبل از بیدار شدن نهال‌های زینتی از خواب زمستانی اقدام به کاشت نهال‌های مورد نظر نمایید. اگر در شهر و مناطق باغ شما خبری از زمستان‌های طولانی و دراز مدت و یا سرمای شدید و سخت نیست به طور قطع بهترین زمان برای کاشت درختان زینتی روزهای پایانی فصل پاییز خواهد بود و البته شایان ذکر خواهد بود که کاشت در اواخر فصل پاییز سبب می‌شود تا نهال‌های تزئینی زمان بیشتری برای ریشه گسترانی و سازگاری بهتر با شرایط محیطی جدید داشته باشند.

به طور قطع در هر زمان و لحظه‌ای که شما عزیزان خواستار کمک و راهنمایی باشید کارشناسان ماهر و کارآزموده برتر نهال همراه شما عزیزان خواهد بود و بهترین و مناسب‌ترین پاسخ را برای سوالات خود دریافت خواهید نمود. کارشناسان برتر نهال با دانش به روز خود در زمینه کشاورزی گام به گام با شما کشاورزان عزیز همراه خواهند بود و در هر زمانی که نیاز به کمک داشته باشید بهترین راهنمایی را به شما عزیزان ارائه خواهند نمود و تنها کافی است که شما عزیزان از طریق شماره‌های تماس نهالستان برتر نهال با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کاملا رایگان برتر نهال بهره مند شوید.

نهال‌های خریداری شده از برتر نهال به هر شیوه‌ای که از جانب شما کشاورزان عزیز و علاقه مندان به باغبانی گرامی صورت گرفته باشد در زمان و موعد مشخص شده از سمت شما ارسال خواهد شد و هیچ تفاوتی در زمان ارسال برای نهال‌های زینتی پیش خریداری شده نیز وجود نخواهد داشت و نهالستان برتر نهال تضمین می‌نماید که در زمان مقرر شده و هماهنگ شده ارسال خواهد شد.

ارسال درختان زینتی از سمت نهالستان برتر نهال در زمان مقرر شده برای شما باغداران عزیز صورت خواهد گرفت و البته شایان توجه خواهد بود که نهالستان برتر نهال برای ارسال نهال‌های خریداری شده برای شما کشاورزان عزیز از طریق و روش‌های مختلف و گوناگونی بهره می‌برد که از جمله این روش‌ها برای ارسال محصولات پیش خرید شده و یا خریداری شده به شیوه رایج می‌توان به استفاده از شرکت‌های کالا رسان اشاره نمود. البته شایان توجه خواهد بود که نهالستان برتر نهال در صورت ارسال محصولات خود برای شهرهایی با فاصله بسیار زیاد از ماشین‌های دربستی استفاده می‌نمایند و اگر عبور و مرور به شهر بسیار باشد نهالستان برتر نهال از اتوبوس نیز برای ارسال محصولات بسته بندی شده با دستگاه‌های به روز و رایج در سراسر جهان استفاده می‌نماید.

نهالستان برتر نهال با هدف آرامش و راحتی شما عزیزان شرایطی را مهیا نموده تا کشاورزان گرامی بتوانند با کمترین تلاش و زحمت ممکنه و تنها با یک سرچ در گوگل به وب سایت برتر نهال مراجعه نمایند و با ورود به صفحه نخست شاهد نهال‌های تولید شده و پرورش یافته در این مجموعه باشند و در صورت تمایل از بین نهال‌های مختلف اقدام به خرید نهال‌های زینتی مورد نظر خود نمایند و البته شایان توجه است که برتر نهال علاوه بر مهیا نمودن امکان خرید اینترنتی شرایط خرید حضوری را نیز برای کشاورزان عزیز فراهم نموده است. همچنین شما باغداران گرامی می‌توانید از طریق شماره‌های تماس نهالستان برتر نهال با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایید و بعد از مشاوره‌های لازم با کارشناسان برتر نهال در زمینه خرید نهال‌های زینتی و چگونگی نگهداری و کاشت این نهال و همچنین میزان قیمت نهال‌های مختلف صنوبر نهال دیگر زینتی مورد نظر و مناسب با شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی منطقه خود را انتخاب نمایید و دست به خرید آنها بزنید و همچنین خوب است بدانید که نهال‌های تولید و ارائه شده از سمت برتر نهال همگی دارای ضمانت نامه کیفی دو ساله هستند پس با خیالی راحت و آسوده اقدام به خرید نهال‌های زینتی مورد علاقه خود نمایید.

برای این که بتوان به بهترین و مرغوب‌ترین درختان زینتی دست پیدا کرد لازم است تا در زمان‌های بین یک تا دو سال به کاشت نهال‌های تزئینی شده اقدام نمود و در واقع به بیان بهتر در نهالستان‌های باتجربه و ماهری چون نهالستان برتر نهال که خود تولید کننده نهال‌های مختلف چون نهال‌های میوه و نهال‌های زینتی چون نهال صنوبر زیبا و خیره کننده است هنگامی که نهال‌های تزئینی به سال دوم می‌رسند پیوند یک ساله را انجام می‌دهند از این رو پیوند یک ساله و پایه نهال دو ساله است به همین سبب بهترین زمان کاشت در این زمان خواهد بود. نکته قابل توجه در هنگام خرید نهال‌های پیوند شده صنوبر و دیگر نهال‌های زینتی از نهالستان‌ها این است که می‌بایست محل پیوندک به طور کامل التیام و بهبود یافته باشد و هیچ گونه زخمی بر روی پایه نهال وجود نداشته باشد.

همان طور که می‌دانید درختان زینتی علاوه بر جنبه تزئینی به سبب چوب ارزشمند نیز بسیار مورد استقبال کشاورزان و باغداران عزیز قرار می‌گیرد اما برخی از درختان زینتی چون نهال صنوبر و نهال پالونیا که به سبب بهره مندی از زیبایی بیشتر و خیره کننده تر توانسته خود را در زمره پرفروش‌ترین نهال صنوبر قرار دهد و همچنین خوب است بدانید که از جمله پرفروش‌ترین نهال‌های زینتی می‌توان به نهال‌هایی چون نهال صنوبر تبریزی، نهال صنوبر شیرازی، نهال صنوبر سپیدار و نهال پالونیا شن تونگ اشاره نمود.

نهال درختان زینتی (صنوبر، پالونیا) رو بیشتر بشناسید

اگر می‌خواهید با احداث باغ به اصطلاح با یک تیر دو نشان بزنید و هم از کاشت درختان پرسود و درآمد بهره ببرید و هم به زیبایی باغ خود بیافزایید و با تماشای محیط اطراف نهایت لذت را ببرید ما به شما عزیزان کاشت درختان زینتی را توصیه می‌کنیم چرا که با کاشت درختان زینتی می‌توانید علاوه بر طراحی محیط اطراف از سود حاصله از فروش چوب‌های با ارزش این درختان نیز بهره‌مند شوید.

البته باید خاطر نشان کرد که منظور ما از درختان زینتی در این مقاله نهال صنوبر، نهال کبوده و نهال پالونیا است که در ادامه به طور مفصل در مورد هر کدام صحبت خواهیم نمود و تمامی موارد و موضعاتی که برای کاشت می‌بایست به آن‌ها توجه نمود را برای شما عزیزان بازگو خواهیم کرد.

اولین نهالی که در دسته درختان زینتی قرار می‌گیرد نهال صنوبر نام دارد این نهال به سبب تولید الوارهای پرسود و بسیار بازار پسند و کارآمد توانسته خود را به یکی از محبوب‌ترین نهال‌های زینتی در بین کشاورزان علاقه‌مند تبدیل نماید.

نهال‌های صنوبر درختان زینتی محبوب باغبانی هستند که به دلیل عادت رشد همیشه سبز و متقارن باریک و مخروطی خود مورد تحسین قرار می‌گیرند و البته شایان توجه است که از چوب صنوبر نیز برای ساخت مجسمه استفاده می‌شود.

نهال‌های صنوبر در کشور سوئد تقریبا از زمانی که انسان کشاورزی را اختراع کرد وجود داشته است و همچنین خوب است بدانید که قدیمی‌ترین صنوبر جهان شانزده فوت ارتفاع و 9550 سال سن دارد.

بیشتر بخوانید : صنوبر، کاج و پالوینا سه درخت در صنایع چوب

درختان زینتی

نهال‌های صنوبر سفید، نهال صنوبر آبی و نهال صنوبر سیاه در اکثر مناطق شمال آمریکای شمالی و از دریاچه‌های بزرگ تا خط درختان قطب شمال یافت می‌شود و هر دو برای پالپ استفاده می‌شوند صنوبر سفید چوب خوبی تولید می‌کند و نهال صنوبر سیاه منبع صمغ صنوبر است و همچنین خوب است بدانید که صنوبر سفید معمولا 18 تا 21 متر بلندی دارد و می‌توان گفت که این نهال یک رقم مقاوم به خشکی است که در محوطه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ضمن از نهال صنوبر سفید برای بادشکن نیز استفاده می‌کنند و البته شایان ذکر خواهد بود که مخروط‌های صنوبر سیاه بنفش و مخروط‌های صنوبر سفید قهوه‌ای هستند.

صنوبر درختی مخروطی از جنس سرده‌ای است که حدود 35 گونه از درختان همیشه سبز است که در مناطق معتدل شمالی و شمالی تایگا یافت می‌شود و همچنین خوب است بدانید که صنوبرها درختان بزرگی هستند که در زمان بلوغ بین 20 تا 60 متر قد دارند و دارای شاخه‌های پیچ و تابدار هستند و البته شایان ذکر خواهد بود که می‌توان فرم مخروطی آنها را از سایر اعضای خانواده کاج با سوزن‌ها یا همان برگ‌ها که چهار طرفه هستند و به صورت مجزا و مشخص به ساختارهای کوچک میخ مانند روی شاخه‌ها متصل می‌شوند توسط مخروط هایشان متمایز کرد.

در واقع می‌توان گفت که برگ‌های سوزنی شکل نهال‌های صنوبر بدون هیچ گونه براکت‌های بیرون زده هستند که بعد از گرده افشانی به سمت پایین آویزان می‌شوند و همچنین خوب است بدانید که این برگ‌های سوزنی شکل در سن 4 تا 10 سالگی ریخته می‌شوند و شاخه‌ها را با گیره‌های نگه دارنده ناهموار می‌کنند اما جالب است بدانید که در سایر نهال‌ها با جنس‌های مشابه، شاخه‌ها نسبتا صاف هستند.

چرا باید نهال درختان زینتی کاشت (صنوبر، پالونیا)

از آنجا که درختان زینتی چون نهال صنوبر، نهال کبوده و نهال پالونیا در زمره بهترین و مرغوب‌ترین چوب‌های موجود در سراسر جهان به حساب می‌آیند از این رو است که در صنایع چوبی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند چرایی کاشت درختان زینتی تنها به این مورد معطوف نمی‌باشد و ملزم بر این می‌توان به کاربرد درختان زینتی نام برده در طراحی محیط و باغ‌ها که به سبب زیبایی خیره کننده و چشم نواز این نهال‌ها است، اشاره نمود و از این رو است که می‌توان گفت که درختان زینتی سهم بزرگی چه در تجارت خارجی و چه تجارت داخلی را به خود از آن خود نموده اند.

قیمت نهال درختان زینتی (صنوبر، پالونیا) بر چه اساسی تعیین می‌شود

ابتدایی‌ترین و تعیین کننده‌ترین نکته و عامل در میزان قیمت نهال صنوبر مشخص کردن یکی از انواع نهال صنوبر خواهد بود زیرا همان طور که می‌دانید نهال صنوبر نیز همانند سایر نهال‌های زینتی دیگر دارای واریته‌ها و رقم‌های بسیار گوناگون و مختلف است که هر کدام از این رقم‌ها در میان نهالستان‌ها و مراکز فروش نهال صنوبر با یک نوع نرخ و یا قیمت متفاوت به خریداران گرامی و علاقه مندان ارائه خواهد شد.

یکی دیگر از عوامل تعیین قیمت و نرخ این نهال نهالستان‌هایی است که برای خرید نهال صنوبر به آنها مراجعه می‌نمایید، برخی از نهالستان‌ها همانند برتر نهال تولید کننده انواع ارقام نهال‌ها صنوبر، نهال‌های کبوده و پالونیا هستند، برخی از نهالستان‌ها نیز فقط نقش واسطه بین تولید کننده اصلی و خریداری را ایفا می‌کنند پس به تبع در این نهالستان‌ها نمی‌توان شاهد قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی برای نهال صنوبر یا هر گونه نهال زینتی دیگر بود.

نکات خرید نهال درختان زینتی

علاوه بر دقت در هنگام کاشت درختان زینتی ضروری است که در هنگام خرید این نهال بسیار دقت نمایید و برخی نکات را رعایت فرمایید تا در نهایت نهال‌هایی پربار و با کیفیت بالا به دست آورید و خریداری نمایید.
یکی از نخستین و مهم‌ترین نکاتی که می‌بایست در هنگام خرید درختان زینتی بسیار به آن توجه داشته باشید سالم و عاری بودن نهال‌ها از هر گونه بیماری و یا آفت خواهد بود چرا که در این صورت است که می‌توانید مرغوبیت و کیفیت نهال‌های خریداری شده خود را تضمین نمایید.
توجه داشته باشید که خرید نهال‌های سالم و با کیفیت بالا تنها در بهترین نهالستان‌ها تولید می‌شود و پرورش می‌یابد اگر نهالستان دارای محیطی سالم و ضدعفونی شده باشد به طور قطع نمی‌تواند با موفقیت به تولید نهال‌های سالم بپردازد پس از این رو توصیه می‌کنیم که در هنگام خرید نهال‌های صنوبر خود در انتخاب نهالستان برای خرید نهال نیز بسیار توجه داشته باشید .
به طور قطع سرسبز بودن نهال‌های زینتی و یا زرد نبودن برگ‌های سوزنی نهال کاج و همچنین همراه نبودن نهال با علف‌های هرز یکی دیگر از نکاتی است که باید در هنگام خرید به آن بسیار توجه داشته باشید و البته خوب است یاد آور شویم که شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به نهالستان برتر نهال از خرید نهال زینتی با ضمانت کیفی دو ساله بهره مند شوید و از این طریق با خیالی آسوده دست به انتخاب و خرید بزنید و از نهال‌های پربار و بسیار باکیفیت برتر نهال بهره ببرید.درختان زینتی

 

پربارترین نژاد درخت زینتی کدام است

اگر عوامل موثر بر رشد درختان زینتی که می تواند منجر به افت کیفیت درختان شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان زینتی را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام با کیفیت درختان زینتی از قرار زیر است:

 

نهال صنوبر  1500 تا 2000 تن در هکتار سن شش سالگی
نهال کبوده 22000 تن در هکتار در سن شش سالگی
نهال پالونیا 2500  تن در هکتار سن شش سالگی

 

 • ارتفاع از سطح دریا

   

  اگر در جستجوی درختان زینتی تنومند و بسیار مرغوب هستید بهتر است در هنگام خرید از بین رقم‌های مختلف و گوناکون نهال‌های صنوبر، نهال پالونیا و کبوده نهالی را برای کاشت و احداث باغ‌های وسیع و پهناور انتخاب نمایید که ارتفاع از سطح دریای مناسب برای کاشت نهال با میزان ارتفاع منطقه باغ شما کشاورزان عزیز سازگاری و تناسب داشته باشد.

  همان طور که می‌دانید ارتفاع از سطح دریا تاثیر مستقیمی بر نوع شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی و همچنین میزان نوسانات دمایی و میزان رطوبت هوا و خاک خواهد داشت و تمامی این عوامل می‌تواند میزان موفقیت شما عزیزان در کاشت نهال‌های زینتی و همچنین دستیابی به نهال‌های تنومند و بسیار باکیفیت را تضمین نمایید.

  پس از این رو لازم است تا در هنگام خرید نهال‌های محصور کننده و چشم نواز زینتی به عامل ارتفاع از سطح دریای مناسب برای کاشت این نهال‌ها و میزان ارتفاع از سطح دریا منطقه خود توجه نمایید و از بین نهال‌های مختلف تزئینی سازگارترین و بهترین نهال را انتخاب نمایید و البته شایان ذکر خواهد بود که ارتفاع از سطح دریای مناسب برای کاشت نهال صنوبر ارتفاعی در حدود 1500 متر خواهد بود.

 • نوسانات دمایی

  نهال صنوبر، نهال پالونیا و کبوده به نور کامل تا نیمه سایه نیاز دارد پس از این رو بهتر است به دنبال موقعیتی باشید که درختان زینتی حداقل شش ساعت در روز آفتاب دریافت کند و همچنین خوب است بدانید که نهال‌های زینتی سایه کامل را نمی‌توانند تحمل کنند.

  نهال صنوبر و رقم‌ها و انواع مختلف درختان زینتی نام برده شده در برابر سرما و برودت هوا بسیار مقاوم هستند و حتی می‌توانند سرمایی در حدود 7 درجه منفی سانتی گراد را تاب بیاورند این در حالی است که درختان زینتی نمی‌توانند در هوای گرم به خوبی عمل کنند و به رشد و نمو خود ادامه دهند و همچنین لازم به ذکر است که شاخه‌های نازک نهال‌های زینتی نام برده شده در دمای در حدود 30 درجه منفی آسیب می‌بینند.

 • میزان بارش

  هنگامی که درختان زینتی شما عزیزان مستقر شدند نیازی به آبیاری منظم خواهد داشت و همچنین لازم به ذکر است که برای سال اول می‌بایست مطمئن شوید که نهال‌های زینتی کاشته شده به خوبی آبیاری شده‌اند و البته توجه داشته باشید که آبیاری عمیق و طولانی مدت مفیدتر از آبیاری‌های کوتاه مدت و مکرر هستند و در ضمن خالی از لطف نیست که بدانید نهال‌های زینتی به خوبی تثبیت شده می‌توانند خود را در خاک‌های خشک تر نیز نگه دارند اما باید توجه داشته باشید که این گونه به هیچ وجه مقاوم به خشکی طولانی مدت نیست.

 • بافت خاک

  شما کشاورزان عزیز می‌بایست درختان زینتی خود را در خاک مرطوب و با زهکشی خوب و کمی اسیدی بکارید چرا که نهال‌های تزئینی در خاک‌های غنی و شنی رشد می‌کنند و همچنین لازم به ذکر است که شما عزیزان نیازی به به کود دادن به نهال‌های صنوبر و دیگر درختان زینتی نام برده شده خود ندارید اما در کاشت اولیه ممکن است بخواهید خاک خود را آزمایش کنید تا ببینید آیا برای کمک به اسیدیته نیاز به افزودن اصلاحیه وجود دارد یا خیر به غیر از این هر گونه کوددهی می‌بایست بر اساس شرایط خاک انجام شود.

بهترین نهالستان درختان زینتی چه ویژگی‌هایی دارد

خرید از بهترین نهالستان یکی از نکاتی است که سبب می‌شود تا دست یابی به نهال‌های زینتی تنومند و با کیفیت بالا و قابل توجه حاصل شود اما همان طور که می‌دانید نمی‌توان از هر نهالستانی برای خرید نهال‌های زیبا و ارزشمند و از همه مهم تر پرسود بهره برد و در واقع می‌توان گفت که خرید درختان زینتی از بهترین و معروف‌ترین نهالستان‌های سراسر کشور یکی از مواردی است که تمامی کشاورزان خواستار آن هستند.

اما همیشه این سوال برای کشاورزان عزیزمان ایجاد می‌شود که بهترین نهالستان درختان زینتی چه ویژگی‌هایی دارد و یا اصلا می‌توان به چه نهالستانی گفت بهترین نهالستان؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهترین نهالستان‌ها دارای ویژگی‌ها و مشخصاتی هستند که همین ویژگی‌ها وجه تمایز این نهالستان‌ها با دیگر نهالستان‌ها در سطح کشور خواهد بود.

اولین ویژگی که می‌تواند یک نهالستان را به بهترین نهالستان تبدیل نماید سالم بودن و عاری بودن از محیط پیرامون نهالستان از هر گونه عوامل بیماری‌زا و یا آفت‌های مختلف و گوناگون خواهد بود چرا که در این صورت است که نهالستان‌ها می‌توانند نهال‌های زینتی سالم و تنومند را تولید کنند و پرورش دهند و در واقع می‌توان گفت که تا وقتی که یک نهالستان خود سالم و ضد عفونی نباشد چگونه می‌تواند به تولید نهال‌های سالم و با کیفیت بالا بپردازد.

فراهم نمودن امکانات بی‌شمار توسط نهالستان‌ها برای آرامش و راحتی کشاورزان عزیز نیز یکی دیگر از ویژگی‌هایی که بهترین نهالستان‌ها همواره آن را رعایت می‌کنند و البته از جمله این امکانات می‌توان به خرید اینترنتی، ارسال محصولات در زمان مشخص و معیین شده از سمت کشاورزان، ضمانت نامه کیفی نهال‌های تزئینی ارائه شده، مشاوره کاملا رایگان، امکان پیش خرید نهال‌های صنوبر و یا هر گونه نهال زینتی دیگر و خیلی از موارد دیگر اشاره نمود.

البته لازم به یادآوری است که تمامی این ویژگی‌ها و امکانات و بیشتر از این‌ها را می‌توان در نهالستان برتر نهال مشاهده نمایید در واقع برتر نهال با هدف آرامش و آسایش کشاورزان عزیزمان در هر گوشه‌ای از کشورمان ایران توانسته امکانات بی شماری را فراهم آورد تا دست یابی آسان و راحت  به نهال‌های زینتی سودآور و تنومند و از همه مهم تر سالم و با کیفیت بالا بسیار راحت و آسان باشد.

بهترین زمان خرید نهال درختان زینتی چه زمانی است

یکی از دغدغه‌های اصلی و همیشگی کشاورزان و باغداران عزیزمان در سراسر کشور این است که مناسب‌ترین و بهترین زمان خرید نهال‌های چشم‌نواز و زیبا زینتی چه زمانی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهترین زمان خرید هر نوع از نهال‌های صنوبر، پالونیا، کبوده را شرایط آب و هوایی و وضعیت اقلیمی منطقه باغ شما عزیزان مشخص خواهد نمود.

به بیان بهتر شدت و نوسانات دمایی و همچنیین میزان برودت و سرمای هوا در فصل‌های پاییز و زمستان مشخص کننده بهترین زمان برای خرید و کاشت درختان زینتی خواهد بود و در واقع می‌توان گفت که بهترین زمان خرید نهال‌های مختلف تزئینی هنگامی خواهد بود که شما عزیزان بتوانید به کاشت نهال‌های صنوبر و دیگر نهال‌های زیبا نام برده شده خود اقدام نمایید و از این رو می‌توان گفت که مناسب‌ترین و مطلوب‌ترین زمان کاشت درختان زینتی مشخص کننده بهترین زمان خرید این نهال خواهد بود.

البته می‌بایست یادآور شویم که بهترین زمان کاشت درختان زینتی را هم شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی مناطق باغ و ملک کشاورزان گرامی مشخص خواهد نمود چرا که همان طور که می‌دانید نمی‌توانید در فصل‌های خیلی سرد مانند زمستان‌هایی که با یخبندان‌های شدید و سرمای بسیار سخت و دشوار پیوند خورده‌اند به کاشت نهال‌ها به خصوص درختان زینتی اقدام نمایید چرا که در این صورت نمی‌توانید رشد و نمو نهال‌های تزئینی خود را مشاهده نمایید.

از این رو می‌توان گفت که اگر شرایط آب و هوایی شما عزیزان به گونه‌ای است که در مناطق خود همواره با فصل‌های زمستانی سرد و شدید با یخبندان‌های همیشگی روبرو هستید می‌توان بهترین زمان کاشت درختان زینتی را اواخر فصل زمستان و یا روزهای اول فصل بهار معرفی نمود اما اگر شرایط اقلیمی مناطق شما کشاورزان عزیز به گونه‌ای است که با فصل‌های زمستان سخت و دشوار هیچ گونه تناسبی ندارد می‌توانید برای کاشت و خرید نهال‌های صنوبر و دیگر نهال‌های چشم نواز نام برده شده اواخر فصل پاییز اقدام نمایید.

درختان زینتی

علت قیمت‌های متفاوت نهال درختان زینتی در بین نهالستان‌ها چیست

به طور قطع برای خرید درختان زینتی تا به امروز به نهالستان‌ها و مراکز فروش بی شماری مراجعه نمودید و یا به صورت اینترنتی به وب سایت آنها آشنا شدیه اید و به تماشای نهال‌های مختلف آنها پرداخته اید اما در هر کدام از این نهالستان‌ها با یک قیمت و نرخ برای درختان زینتی روبرو شده‌اید و چرایی این امر نیز برای شما عزیزان هم سوال برانگیز بوده است.

در پاسخ به چرایی این امر باید بگوییم که نهالستان‌ها در سطح کشور عزیزمان ایران به دو دسته تولید کننده و واسطه‌گر تقسیم می‌شوند که البته شایان ذکر خواهد بود که نهالستان برتر نهال در زمره نهالستان‌های تولید کننده با تجربه و ماهر قرار دارد.

نهالستان‌هایی که تنها توانسته‌اند نقش میانجی و واسطه را بین تولید کننده و کشاورزان گرامی ایفا کنند برای بهره‌مندی از سود بیشتر و جبران هزینه خرید نهال‌ها از نهالستان‌های تولید کننده قیمت بیشتری برای نهال‌های خود در نظر می‌گیرند اما نهالستان‌های تولید کننده مانند برتر نهال برای ارتقای کشاورزی علاوه بر ارائه قیمت مناسب تر و بهتر برای نهال صنوبر و یا هر نهال زینتی دیگر نهال‌هایی پربار تر و پر بازده را تولید نموده و به کشاورزان عزیز ارائه می‌دهند.

خرید نهال درختان زینتی برای چه استان‌هایی پرسود است

نهال صنوبر و دیگر درختان زینتی نام برده شده یکی از نهال‌های همیشه سبز است که در هر شرایط آب و هوایی و مناطق اقلیمی می‌تواند به راحتی به رشد و نمو خود ادامه دهد اما اگر به دنبال سودآوری و درآمد زایی از این نهال‌های زیبا و چشم نواز هستید می‌بایست به شرایط رشد و نیازهای این نهال‌ها بیشتر توجه داشته باشید.

به بیان بهتر اگر شرایط رشد و نمو مناسب و مطلوب نهال زیبا و چشم نواز درختان زینتی را فراهم آورید می‌توانید انتظار سودآوری و درآمد زایی از این نهال‌های همیشه سبز و بسیار زیبا داشته باشید پس از این رو برتر نهال توصیه می‌کند که از بین واریته‌ها و انواع مختلف و گوناگون درختان زینتی  نهالی را برای کاشت در باغ و منطقه خود انتخاب نمایید که با شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی منطقه شما عزیزان سازگاری و تناسب داشته باشد تا بتوانید شاهد سودآوری و درآمد زایی درختان زینتی  تنومند و بسیار مرغوب خود باشید.

کاشت، داشت و برداشت نهال درختان زینتی

می‌توان گفت که تمامی کشاورزان با تجربه و ماهر اطلاع دارند که سه مرحله اساسی و اصلی کاشت، داشت و برداشت یکی از حائز اهمیت‌ترین و ضروری‌ترین مراحل برای رسیدن به موفقیت در زمینه بهره مندی از یک نهال با کیفیت بالا و بسیار مرغوب صنوبر و یا هر گونه نهال زینتی دیگر خواهد بود پس از این رو بهتر است که قبل از خرید نهال‌های متنوع و مختلف تزئینی نام برده شده اطلاعات کافی و جامعی نسبت به این سه مرحله حیاتی برای رسیدن به یک باغ درختان زینتی سرسبز و با کیفیت بسیار بالا به دست آورید.

پس نهالستان برتر نهال به شما کشاورزان گرامی و علاقه‌مندان به باغبانی توصیه می‌کند که برای اطلاع بیشتر و بهتر از این سه مرحله حیاتی و طلایی در ادامه این مطلب با همراه باشید تا بتوانید اطلاعاتی مفید و موثری درباره این سه مرحله به دست آورید و در نهایت برای احداث باغ درختان صنوبر وسیع و پهناور آماده شوید و البته لازم به ذکر است که شما عزیزان می‌توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و مفید تر از مشاوره کاملا رایگان با کارشناسان برتر نهال بهره ببرید.

درختان زینتی

اصول کاشت نهال درختان زینتی

اولین مرحله از سه مرحله طلایی و حیاتی برای دست یابی به موفقیت و همچنین رسیدن به نهال‌های زینتی مرغوب و بسیار باکیفیت مرحله کاشت خواهد بود از این رو به نظر می‌رسد که رعایت نکات و اصول کاشت توسط باغداران عزیز بسیار لازم و ضروری خواهد بود پس توصیه می‌کنیم که در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در این مطلب با اصول و نکات کاشت چون آنالیز خاک بیشتر آشنا شوید و اطلاعات مفید و موثری در این زمینه به دست آورید.

تنها راه قطعی برای دانستن کیفیت خاک باغچه و یا باغ آزامش و آنالیز آن خواهد بود در صورت آنالیز خاک گزارش خاکی که دریافت می‌کنید اطلاعات بی‌شماری در مورد بافت ترکیب غذایی خاک به شما می‌دهد حتی توصیه‌هایی در مورد این که چه اصلاحیه‌هایی می‌بایست استفاده شود و در چه مقداری باید اصلاح هر گونه کاستی انجام شود نیز ارائه می‌شود.

اولین مرحله برای دست‌یابی به یک باغ وسیع و بسیار پهناور درختان زینتی آماده‌سازی باغ برای کاشت خواهد بود و البته لازم به ذکر است که منظور از آماده سازی باغ برای کاشت نهال‌های زینتی نام برده شده حفر گودال‌هایی برای کاشت نهال صنوبر و دیگر نهال‌هایی معرفی شده و دیگر مراحل خواهد بود اما شاید در نگاه اول این یک امر بسیار ساده و راحت جلوه کند اما حفر چاله‌هایی با عمق معین و مشخص کار ساده و آسانی بدون اطلاع از میزان عمق این حفره‌ها نخواهد بود.

آماده سازی باغ برای کاشت درختان زینتی مهم‌ترین مرحله است که می‌تواند میزان درصد بالایی از رسیدن به موفقیت را تضمین نماید و خود این مرحله نیز دارای مراحل بسیار زیادی در زیر مجموعه خود است از این رو به نظر می‌رسد که اطلاع از این مرحله بسیار لازم و ضروری خواهد بود پس از این رو ما توصیه می‌کنیم که در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل مختلف برای آماده سازی باغ برای کاشت درختان زینتی بیشتر آشنا شوید و اطلاعات مفید و موثری در این زمینه به دست آورید.

همان طور که گفته شد شاید در نگاه اول حفر گودالی برای کاشت درختان زینتی و نهال‌های مختلف صنوبر و یا پالونیا و دیگر نهال‌های معرفی شده یک امر بسیار ساده و آسان جلوه کند اما خوب است بدانید که این امر دارای نکات و مواردی است که در صورت رعایت نکردن آنها می‌توانید شاهد از بین رفتن و یا پایین آمدن میزان قدرت رشد پذیری نهال‌های تزئینی خود باشید که یکی از مهم‌ترین نکات میزان عمق این حفره‌ها برای کاشت درختان زینتی خواهد بود از این رو به نظر می‌رسد که لازم به ذکر است که بهترین و مناسب‌ترین عمق برای حفر چاله‌های درختان زینتی در حدود 2 برابر عمق ریشه یا ظرفی که در آن قرار دارد، خواهد بود.

همچنین شایان ذکر خواهد بود که این میزان عمق بهترین فرصت را برای درختان زینتی فراهم می‌کند تا این نهال بتواند به راحتی به گسترش و بسط ریشه‌های خود بپردازد بدون این که دچار مشکل کمبود فضا شود و به تبع قدرت رشد آن نیز با مشکل و معضل روبرو شود.

یکی دیگر از از مراحل آماده سازی باغ برای کاشت درختان زینتی ایجاد فاصله مشخص و معین شده در بین نهال‌های زینتی و زیبا از یکدیگر خواهد بود و البته لازم به ذکر است که این مرحله نیز همانند مرحله حفر گودال بسیار مهم و حائز اهمیت خواهد بود و در صورت عدم رعایت آن توسط کشاورزان نهال‌های تزئینی کاشته شده برای به دست آوردن مواد غذایی و آب دچار مشکل می‌شوند و در یک رقابیت شدید با دیگر نهال‌های زینتی قرار می‌گیرند.

همچنین خوب است بدانید که در صورت عدم رعایت فاصله تعیین شده در بین نهال‌های تزئینی این نهال‌ها دچار عدم اکسیژن و هوای وافی و کافی می‌شوند و به تبع رشد آنها نیز با مشکل و خلل روبرو خواهد شد و البته شایان ذکر خواهد بود که بهترین و مناسب‌ترین فاصله در بین نهال‌های زینتی به خصوص نهال صنوبر و نهال کبوده در حدود 1 در 1 متر و پالونیا در حدود ۲ متر در ۲ متر خواهد بود چرا که در این صورت نهال صنوبر و دیگر نهال‌های نام برده شده برای رسیدن به مواد غذایی برای رشد بهتر و بیشتر در رقابت با نهال‌های تزئینی دیگر قرار نمی‌گیرد و مواد مغذی به راحتی به دست نهال‌های زینتی خواهد رسید.

نکات داشت نهال درختان زینتی

دومین مرحله برای رسیدن به یک باغ وسیع و پهناور درختان زینتی که بتواند سود قابل توجه و چشم گیر را برای شما باغداران عزیز فراهم آورد مرحله داشت خواهد بود که این مرحله نیز همانند سایر مراحل سه گانه و طلایی دارای زیر مجموعه و نکاتی است که رعایت آنها می‌تواند باغداران گرامی را به موفقیت در زمینه احداث باغ برساند در واقع می‌توان گفت که رسیدن به موفقیت و نهال‌های با کیفیت بالا و مرغوب تزئینی مستلزم رعایت نکات داشت چون هرس کردن به موقع و اصولی نهال‌های زینتی که البته کار اصلا سخت و دشواری نیست و یا سمپاشی این نهال و بی شمار موارد دیگر خواهد بود از این رو برتر نهال توصیه می‌کند که علاقه مندان به این نهال همیشه سبز در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا بتوانید با نکات داشت درختان زینتی بیشتر آشنا شوید و اطلاعات مفید و موثری را در این زمینه به دست آورید پس با ما همراه باشید.

 

سم پاشی نهال درختان زینتی

درختان زینتی نهال‌هایی بسیار مقاوم است که نگرانی کمی در مورد بیماری‌ها دارند و در بیشتر موارد بیمار بر روی شاخه‌های آنها مستقر نمی‌شوند مگر این که نهال‌ها قبلا تحت فشار و استرس شدید خشکسالی قرار گرفته باشند و اگر این اتفاق رخ دهد برخی از بیماری‌های رایج در این نهال شانکر و یا سوختگی هستند از این رو بهتر است که شاخه‌های آسیب دیده را هرس کنید و همچنین نهال‌های زینتی ممکن است در برابر کنه‌های عنکبوتی نیز آسیب پذیر شوند.

کنه‌ها را می‌بایست با صابون‌ها و یا روغن‌های حشره کش درمان کنید و همچنین خوب است بدانید که نهال‌های صنوبر و دیگر نهال‌های تزنیتی نام برده شده مستعد ابتلا به بسیاری از انواع سوسک‌هایی هستند که در تنه فرو می‌روند و باعث پوسیدگی درختان زینتی معرفی شده، می‌شوند که البته این آفت‌ها را نیز می‌توان از طریق سموم رایج از بین برد.

صابون‌های حشره کش که برای کشتن حشرات و سایر آفات ساخته شده اند اغلب در برابر کنه‌های عنکبوتی کاملا موثر هستند و درمان نیز باید به طور مکرر تکرار شود تا زمانی که مشکل کنه کنترل شود.

محصولات روغنی باغبانی ساخته شده از روغن‌های گیاهی بسیار تصفیه شده مانند مرکبات نیز در برابر کنه‌های عنکبوتی بسیار موثر هستند زیرا آفت را خفه می‌کنند و اما لازم به ذکر است که روغن‌های باغبانی کمتر از آفت کش‌های شیمیایی حشرات مفید را از بین می‌برند.

درختان زینتی - برتر نهال

نکات برداشت نهال درختان زینتی

بعد از به پایان رسیدن مرحله داشت و معرفی و بررسی نکات و موارد مرحله‌های آن نوبت به معرفی و بررسی نکات و ویژگی‌های مرحله برداشت درختان زینتی خواهد رسید و البته لازم به ذکر است که این مرحله نیز از اهمیت بالا و بسزایی برخوردار است و عدم رعایت آن می‌تواند به ازای پیروزی و موفقیت شکست را نصیب کشاورزان گرامی کند و در ضمن شایان ذکر خواهد بود که برتر نهال برای دستیابی قطعی کشاورزان گرامی به موفقیت تمامی نکات و موارد برداشت درختان زینتی را در ادامه این مطلب بیان نموده پس از این رو توصیه می‌کنیم که مانند همیشه با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیق و جامعی در مورد مرحله برداشت درختان زینتی و نهال‌های مختلف و زیبا آن به دست آورید.

کاشت نهال درختان زینتی بر اساس مناطق مختلف کشور

همان طور که گفته شد راز موفقیت در بهره مندی و دستیابی به یک نهال مرغوب و با کیفیت بالا انتخاب و کاشت درختان زینتی بر اساس موقعیت آب و هوایی و شرایط اقلیمی مناطق شما عزیزان خواهند بود چرا که در این صورت است که درختان زینتی انتخاب شده می‌توانند از قدرت رشد پیذیری بالا و مطلوبی برخوردار شوند و مطلوب‌ترین و بهترین عملکرد خود را به معرض نمایش بگذارند.

اما شاید این سوال نیز برای شما عزیزان ایجاد شده باشد که چگونه می‌توان درختان زینتی مخصوص منطقه خود را به دست آورد و کاشت؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که نهال صنوبر نیز همانند سایر نهال‌های زینتی نام برده دیگر دارای رقم‌ها و واریته‌های بسیار گوناگون و مختلف است که هر کدام از این رقم‌های صنوبر برای یک شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی مناسب خواهند بود و از این رو می‌توان گفت که تنها کافی است تا کشاورزان گرامی به شرایط و مشخصات درختان زینتی در هنگام خرید بیشتر توجه داشته باشند و یا از اطلاعات کارشناسان برتر نهال در زمینه کاشت نهال‌های زینتی و مشخصات رشد و کاشت آنها بهره ببرند

 • نهال درختان زینتی گرمسیری

  به طور کلی می‌توان گفت که درختان زینتی از استحکام و مقاومت بسیار بالایی در برابر نوسانات دمایی و یا شرایط موجود در مناطق گرمسیری برخوردار هستند و می‌توانند در برابر هر گونه شرایط آب و هوایی به راحتی دوام بیاورند و به رشد و نمو خود ادامه دهند و البته شایان ذکر خواهد بود که از جمله نهال‌های زینتی مناسب برای مناطق گرمسیری به نهال صنوبر نقرا و نهال پالونیا فورتونی اشاره نمود.

 • نهال درختان زینتی معتدل

  در مناطق معتدل یعنی مناطقی که دیگر خبری از نوسانات دائمی هوا نیست و کمی رطوبت در هوا و بافت خاک موجود است اما به اندازه‌ای نیست که ریشه‌های نهال‌های زینتی را دچار بیماری‌هایی چون پوسیدگی ریشه کند و همچنین خوب است بدانید که در مناطق معتدل می‌توان به کاشت نهال‌های صنوبری چون نهال صنوبر تبریزی، نهال صنوبر شیرازی و نهال پالونیا شن تونگ اقدام نمود.

مشخصات نهال درختان زینتی استاندارد و سالم

همان طور که می‌دانید دستیابی و کاشت درختان زینتی سالم و استاندارد یکی از اهداف اصلی و همیشگی باغداران و کشاورزان گرامی است اما شاید این سوال نیز برای شما عزیزان ایجاد شده باشد که به چه نهال صنوبری و یا دیگر نهال‌های زینتی می‌توان گفت نهال سالم و استاندارد و یا به بیان بهتر مشخصات درختان زینتی استاندارد و سالم چیست؟

از نخستین و ابتدایی‌ترین ویژگی‌ها که می‌توان از طریق آن یک نهال زینتی را در زمره نهال‌های سالم و استاندارد قرار داد عاری بودن نهال مذکور از هر گونه عوامل بیماری زا و یا آفت دانست و البته شایان ذکر خواهد بود که علاوه بر این ویژگی می‌بایست یک نهال سالم و استاندارد زینتی دارای برگ‌های همیشه سبز و عاری از هر گونه علف هرزی در کنار و اطراف خود باشد.

از دیگر ویژگی‌های یک نهال سالم و استاندارد تزئینی می‌توان به سالم بودن ریشه‌ها و عاری بودن از هر گونه زخم اشاره نمود و همچنین لازم به ذکر است که پایه درختان زینتی نیز می‌بایست عاری از هر گونه زخمی باشد و همچنین باید یادآور شویم که محل پیوندک نهال‌های تزئینی نام برده شده نیز می‌بایست کاملا التیام و بهبود یافته باشد تا عوامل بیماری زا و آفت‌های گوناگون نتوانند به نهال‌های ذکر شده سرایت پیدا کنند.

درختان زینتی- برتر نهال

شایع‌ترین بیماری و آفات نهال درختان زینتی

درختان زینتی یکی از مقاوم‌ترین نهال‌های موجود در سراسر جهان هستند که می‌توانند در هر شرایط اقلیمی و آب و هوایی به رشد و نمو خود ادامه دهند اما گاهی اوقات نحوه نگهداری نامناسب و بی اطلاع از شرایط مناسب برای رشد آنها سبب می‌شود تا نهال‌های زینتی میزبان برخی از عوامل بیماری زا و آفات گوناگون و مختلف شوند و همچنین خوب است بدانید که اگر درختان زینتی تحت فشار شدید خشکسالی و یا سایر عوامل محیطی قرار بگیرند نیز ممکن است که دچار بیماری و یا آفت شوند که از جمله این آفات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود و همچنین خوب است بدانید که در متن زیر راه‌های کنترل این آفات نیز ذکر شده است پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

کرم جوانه صنوبر شرقی

آفت اصلی نهال‌های صنوبر در جنگل‌ها و باغ‌ها کرم جوانه صنوبر شرقی است و دوتا از نهال‌های صنوبر میزبان اصلی صنوبر سیاه و صنوبر سفید هستند و همچنین باید بدانید که سطوح جمعیت در نوسان است و گاهی اوقات ممکن است به سطوح شیوع شدید برسد که این امر می‌تواند باعث کنده شدن شدید برگ‌ها و آسیب به نهال‌های صنوبر شود اما برای کاهش تخریب روش‌های متعددی برای کنترل وجود دارد که از جمله این روش‌ها می‌توان به آفت کش‌های مختلف اشاره نمود.

شانکر شاخه و ساقه

شانکر شاخه و ساقه مرتبط با قارچ روی صنوبرهای سفید و نروژی گزارش شده است تنها درختان صنوبر با قدرت کم تحت تاثیر قرار گرفته اند اما در در برخی موارد نیز درختان زینتی تنومند نیز آلوده شده اند.

سوختگی سیروکوکی

گونه‌های صنوبر و کاج و کبوده نزدیک به هم باعث سوختگی شاخسارها و مرگ و میر گیاهچه‌های مخروطیان در آمریکای شمالی و اروپا و همچنین شمال آفریقا می‌شوند آسیب سوختگی سرشاخه‌ها به نهال‌های صنوبر سفید و قرمز در یک نهالستان در نزدیکی کارولینای شمالی گزارش شده است و همچنین خوب است بدانید که نهال‌هایی چون نهال صنوبر سفید، نهال صنوبر سیاه، نهال صنوبر انگلمان، نهال صنوبر نروژ و نهال صنوبر قرمز میزبان‌های خوب و مناسبی برای سوختگی شاخسارها هستند.

سوختگی بلایت سیروکوکی صنوبر و کاج در نهالستان‌ها و یا باغ‌ها به طور تصادفی در نهال‌های صنوبر و کاج ظاهر می‌شوند که قارچ در بذر آلوده به نهال منتقل می‌شود نهال‌های سال اول اغلب کشته می‌شوند و از بین می‌روند و این در حالی است که نهال‌های صنوبر و نهال‌های کاج بزرگ تر ممکن است برای کاشت بیش از حد تغییر شکل دهند.

درختان زینتی- برتر نهال

شیوع کمتر از 30 درصد از نهال‌های صنوبر و نهال‌های کاج در بستر بذر در توده‌های بذری که تنها 0.1 تا 3 درصد از بذرهای آلوده بودند، ردیابی شده اند هجوم بذر به نوبه خود به استعمار مخروط‌های صنوبر و کاج و کبوده در حنگل‌های داخلی غربی رد یابی شده اند و همچنین خوب است بدانید که اگر کونیدی‌ها روی قسمت‌های گیاهی آبدار که حداقل به مدت 24 ساعت در دمای 10 تا 22 درجه سانتی گراد مرطوب می‌مانند، به راحتی ایجاد می‌شود و این دوره‌های طولانی تر خیسی و رطوبت به نفع بیماری است و باعث شدید تر شدن بیماری می‌شود.

دم شاخی

دم شاخی و یا همان زنبورهای چوبی از نهال‌های زینتی برای تخمگذاری استفاده می‌کنند و لاروها در ایچ بیرونی درخت زیر پوست زندگی می‌کنند و این سوسک‌های  نهال‌های صنوبر و دیگر نهال‌های زینتی نام برده شده نیز می‌توانند بخش بزرگی از نهال‌های تزئینی را نابود کنند و یا به آنها آسیب جدی وارد کنند و همچنین خوب است بدانید که این بیماری از طریق آفت‌های کش رایج از بین خواهند رفت.

سود و درآمد هر درخت زینتی چقدر است

دست یابی به نهال‌های زینتی مرغوب و با کیفیت بالا یکی از هدف‌هایی است که تمامی کشاورزان در سراسر کشور خواستار دستیابی به آن هستند اما خوب است بدانید که سود و درآمد حاصله از نهال‌های صنوبر و دیگر نهال‌های زینتی کاملا بستگی به شرایط نگهداری و میزان رسیدگی شما عزیزان از این نهال‌ها و همچنین میزان سازگاری و تناسب این نهال‌های زینتی با شرایط آب و هوایی منطقه خود دارد.

اگر انتخاب درختان زینتی با توجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی شهر و منطقه خود صورت نگیرد نمی‌توان انتظار سوددهی و قدرت رشدپذیری بالایی از نهال‌های تزئینی انتخاب شده خود داشته باشید پس از این رو در وهله اول نیاز است تا با مشخصات و نیازهای انواع و اقسام گوناگون درختان زینتی آشنا شوید و بدانید که هر نهال برای رشد نیاز به چه نوع از آب و هوایی دارد تا در این صورت بتوانید انتظار سودآوری و رشد بهتر و بیشتر از درختان زینتی نام برده شده انتخاب و کاشته شده داشت.

نهال درختان زینتی زود بازده کدام اند؟

شاید تا به حال این سوال برای شما عزیزان ایجاد شده باشد که نهال‌های صنوبر و دیگر نهال‌های زینتی زودبازده چه تفاوتی با سایر نهال‌های دیگر دارد و آیا خرید درختان زینتی زودبازده به نفع خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نهال‌های زودبازده تزئینی همان طور که از نامشان پیدا است زودتر به رشد حداکثری خود می‌رسند و قابل برداشت هستند و از جمله درختان زینتی زودبازده می‌توان به نهال صنوبر نقرا ترکیه و نهال صنوبر کبوده تبریزی یا همان سپیدار و از میان نهال‌های پالونیا به نهال پالونیا شن تونگ و نهال پالونیا فورتونی اشاره نمود.

 

نهال درختان زینتی دیر بازده کدام اند؟

همان طور که می‌دانید نهال‌های زینتی دیربازده برخلاف نهال‌های زودبازده خواهند بود به این معنا که نهال‌های تزئینی دیربازده برای جوانه زنی و رشد و همچنین برای بازدهی به مدت زمان بیشتری از نهال‌های دیگر نیاز دارند و اغلب قریب به اتفاق کشاورزان از این نهال‌های دیربازده زیبا و منحصر به فرد برای مناطق سردسیر با نوسانات شدید دمایی بهره می‌برند تا از این طریق احتمال آسیب به جوانه‌ها و محصولات درختان زینتی را میزان قابل توجهی کاهش دهند و همچنین خوب است بدانید که از جمله نهال‌های دیربازده زینتی می‌توان به معرفی نهال‌هایی چون، نهال کاج سفید غربی و نهال پالونیا کاتالیفولا اقدام نمود.

احداث باغ درختان زینتی

احداث باغ درختان زینتی یکی از هدف‌هایی است که افراد و کشاورزان علاقه‌مند به پرورش نهال صنوبر و یا دیگر نهال‌های زینتی نام برده شده خواستار دست‌یابی و تحقق بخشیدن به آن هستند اما برای دست یابی به این هدف نیاز است تا اطلاعات کافی را به دست آورید و از تمامی جوانب و نیازهای احداث یک باغ با درختان زینتی درجه یک و بسیار مرغوب مطلع شوید و در واقع می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری برای احداث باغ صنوبر و باغ کبوده و پالونیا مستلزم بهره‌مندی از برخی اطلاعات مفید و ارزشمند خواهد بود که البته برای دست‌یابی به این اطلاعات مفید می‌توان از مشاوره برتر نهال بهره ببرید و بهترین پاسخ را برای سوالات خود به دست آورید.

از آنجا که اغلب قریب به اتفاق کشاورزان و باغداران سراسر کشور با تمامی رقم‌ها و واریته‌های مختلف و گوناگون درختان زینتی نام برده شده آشنایی ندارند و از نیازها و مشخصات این نهال‌های همیشه سبز اطلاعات کافی و وافی ندارند توصیه می‌شود که از دانش افراد مطلع استفاده کنند و با افراد باتجربه مشورت کنند تا بتوانند به بهترین نهال صنوبر و یا دیگر نهال‌های زینتی خود دست پیدا کنند اما خوب است بدانید که نهالستان برتر نهال با هدف ارتقای سطح کشاورزی ایران عزیزمان و همچنین با هدف آسایش و آرامش بیشتر شما عزیزان شرایطی را فراهم نموده تا شما عزیزان بتوانید به صورت کاملا رایگان اطلاعات جامع و کافی نسبت به نیازها و مشخصات درختان زینتی به دست آورید.

تمامی کشاورزان در سطح ایران عزیزمان می‌توانند با استفاده از شماره‌های تماس ارائه شده از سمت نهالستان برتر نهال با مشاوران خبره و با تجربه این مجموعه تماس بگیرند و از مشاوره رایگان با یان افراد مطلع و ماهر بهره ببرند و بهترین پاسخ را برای سوالات خود به دست آورند.

آیا درختان زینتی را می توان در باغچه کاشت؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه‌مند و دوست‌دار کاشت درختان زینتی در باغچه خانه‌های خود هستید ما یک خبر خوش برای شما عزیزان خواهیم داشت و آن هم امکان کاشت درختان زینتی در باغچه خانه‌ها خواهد بود اما باید یادآور شویم که کاشت درختان زینتی در باغچه خانه‌ها نیز می‌بایست با توجه به نکات سه مرحله حیاتی و طلایی یعنی کاشت، داشت و برداشت و تمامی نکات آن‌ها صورت بگیرد.

با کاشت درختان زینتی در باغچه خانه‌هایتان می‌توانید بر زیبایی محیط پیرامون خود بیافزاید و از تماشای هر روز نهال‌های تزئینی و زیبایی‌های روز افزون آن‌ها و همچنین نحوه رشد نهال‌های خود بسیار لذت ببرید و غرق در شعف و شادی شوید و البته لازم به ذکر است که در هنگام خرید نهال زینتی مورد نظر خود بهتر است شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی شهر خود را در نظر بگیرید و متناسب با این نکته دست به انتخاب درختان زینتی از میان رقم‌ها و واریته‌های مختلف آنها بزنید.

درختان زینتی- برتر نهال

بهترین نژاد های درختان زینتی جهان

دست‌یابی به بهترین درختان زینتی جهان یکی از اهدافی است که می‌توان گفت تمامی کشاورزان در سراسر دنیا خواستار تحقق آن هستند اما همان‌طور که می‌دانید بهترین درختان زینتی جهان از نظر هر فردی دارای یک معنای متفاوت خواهد بود در واقع می‌توان گفت که به تعداد انسان‌ها بر روی کره زمین می‌توان یک نوع تعریف از بهترین درختان زینتی جهان به دست آورد.

اما می‌توان گفت که همگی ما نهال زینتی با مقاومت و استحکام بسیار زیاد در برابر شرایط آب و هوایی سخت و دشوار و یا کم آبی و همچنین ابتلا به بیماری‌ها و آفت‌های گوناگون مختلف و پربار بودن و سودآوری قابل توجه و چشم گیر را در زمره بهترین درختان زینتی جهان قرار می‌دهیم از این رو می‌توان گفت که برای معرفی بهترین درختان زینتی جهان می‌توان به نهال صنوبر نقرا، نهال صنوبر تبریزی و نهال پالونیا فورتونی و نهال پالونیا شن تونگ اشاره نمود.

پر سود‌ترین درختان زینتی

پس از اطلاع از مشخصات و ویژگی‌های درختان زینتی منحصر به فرد و سحر انگیز شاید این سوال نیز برای شما باغداران عزیز ایجاد شده باشد که پرسودترین درختان زینتی چه ویژگی‌هایی دارد و یا اصلا می‌توان به چه درختان زینتی لقب پرسود‌ترین را اطلاق نمود؟

در واقع می‌توان گفت که اطلاع از پرسود‌ترین درختان زینتی برای کاشت در باغ‌ها و یا حتی باغچه خانه‌ها یکی از اهدافی است که اغلب قریب به اتفاق کشاورزان خواستار آن هستند اما باید دانست که چه ویژگی‌های سبب می‌شود تا یک نهال زینتی به پرسود‌ترین تبدیل شود.

همان طور که می‌دانید چوب نهال‌های زینتی یکی از چوب‌های ارزشمند برای صنایع چوب و به خصوص برای تهیه مبلمان و یا کف پوش ساختمان‌ها و همچنین ساخت ابزار موسیقی خواهد بود که البته این امر نیز سبب شده تا افراد بی‌شماری برای بهره‌مندی از این سود و زیبایی خیره کننده درختان زینتی به کاشت این نهال اقدام نمایند اما برخی از درختان زینتی علاوه بر برخورداری از تمامی ویژگی‌های ذکر شده باردهی نیز خواهند داشت مانند نهال صنوبر و نهال پالونیا که این امر نیز سبب شده تا بتوان این دو نهال را در زمره نهال‌های پرسود صنوبر تبریزی و همچنین نهال پالونیا شن تونگ و نهال پالونیا فورتونی قرار داد.

نحوه تکثیر درختان زینتی

جای تعجب نیست که باغبان‌ها دوست دارند درختان زینتی را تکثیر کنند اما متقاعد کردن قلمه‌ها برای ریشه دار شدن می‌تواند یک چالش باشد با استفاده از تکنیک‌ها و مواد مناسب می‌توانید شانس خود را برای ریشه زنی موفق قلمه‌های این نهال زیبا و همیشه سبز افزایش دهید.

تکثیر درختان زینتی از طریق قلمه

مطالبی که برای تکثیر درختان زینتی از قلمه نیاز دارید در متن‌های زیر به طور کامل توضیح داده شده است اما شایان ذکر خواهد بود که برداشتن قلمه از یک شاخه جوان و انعطاف پذیر بهترین راه برای تکثیر نهال‌های زینتی خواهد بود.

(1 یک نهال زینتی زنده را انتخاب کنید که از آن قلمه بگیرید، درختی سالم با سوزن‌های و برگ‌های معطر، متراکم، شکل متقارن و بدون بیماری یا آفت انتخاب نمایید هرگز از نهالی زینتی که قبلا بریده و قطع شده است نمی‌توان برای قلمه گرفتن استفاده نمود.

(2 یک قلمه 15 سانتی‌متری از رشد فصل جاری بردارید و یک شاخه جانبی را در نزدیکی پایه نهال‌های زینتی، در واخر فصل بهار تا اوایل فصل تابستان انتخاب کنید و همچنین در صورت امکان برای قلمه صنوبر ساقه را به صورت دستی بکشید چرا که این امر معمولا سبب می‌شود یک خار کوچک از بافت به نام پاشنه روی قلمه باقی بماند و اگر ساقه نهال صنوبر را با قیچی و یا چاقو جدا نموده اید، سعی نمایید که مطمئن شوید که یک پاشنه از پوست در پایه قلمه قرار دارد تا رشد ریشه را تقویت کند.

(3 قلمه را با ایجاد یک بریدگی به شکل v مانند در انتهای پایه قلمه برای تحریک جذب مواد شیمیایی تقویت کننده ریشه زخک و ایجاد نمایید و همچنین لازم است تا هر سوزنی را که با محیط رشد تماس پیدا می‌کند را جدا نمایید.

(4 قلمه را با استفاده از پودر هورمون ریشه زایی خشک در غلظتی که برای قلمه‌های ساقه چوبی سخت ریشه دار می‌شود، آماده کنید و همچنین لازم به ذکر است پودر کافی برای یک بار مصرف بریزد و در ضمن خوب است بدانید که بهتر خواهد بود که انتهای برش را یک اینچ به پودر نیز آغشته نمایید تا پودر در یک لایه یکنواخت به ضخامتی در حدود 3 سانتی روی پایه قلمه پخش شود برای جذب بهتر آب و مواد مغذی رشد یکنواخت مطمئن شوید که پودر در اطراف پایه قلمه قرار دارد و همچنین اجازه ندهید پودر هورمون ریشه‌زایی سوزن‌ها و یا هر قسمت دیگری از قلمه را لمس کند و در ضمن باید بدانید که می‌بایست هر پودر استفاده نشده‌ای را که از ظرف بیرون ریخته‌اید دور بریزید.

(5 روی قلمه را به آرامی ضربه بزنید تا پودر اضافی آن گرفته شود و بلافاصله آن را در یک ظرف 5 سانتی‌متری، ماسه مرطوب که با حرارت دادن در فر با دمای 140 درجه به مدت 30 دقیقه استریل کرده اید، قرار دهید و سپس بگذارید خنک شود و یک سوراخ در ماسه ایجاد کنید تا پودر خراشیده نشود سپس به اندازه کافی آب بمالید تا ماسه در اطراف قلمه بنشیند.

(6 برای حفظ رطوبت یک کیسه پلاستیکی شفاف روی قلمه قرار دهید.

(7 قلمه را در نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید و آن را در دمایی در حدود 80 درجه نگه دارید و همچنین می‌بایست ماسه را نیز مرطوب نگه دارید و در ضمن شایان ذکر خواهد بود که ریشه زایی می‌تواند تا چندین ماه طول بکشد.

(8 هنگامی که قلمه‌ها دو یا سه ریشه به طول حدود یک سانتی‌متر دارند و آنها را به گلدان‌های 10 سانتی‌متر با خاک گلدان با کیفیت و با زهکشی خوب پیوند بزنید و همچنین بهتر خواهد بود که صنوبرهای جوان را برای چندین هفته در معرض نور مستقیم خورشید یا دمای شدید قرار ندهید و هنگامی که نهال‌های صنوبر به ارتفاعی در حدود 15 سانتی‌متری دست پیدا کردند می‌توانید آنها را در باغ و یا باغچه خود بکارید.

مزایای احداث باغ درختان زینتی

همه ما می‌دانیم که سودآوری و درآمد قابل توجه و چشم گیر درختان زینتی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکات و ویژگی‌هایی است که سبب شده تا این نهال زیبا و چشم نواز به یکی از محبوب‌ترین نهال‌های زینتی در بین کشاورزان گرامی برای احداث باغ‌های وسیع تبدیل شود اما تنها مزیت کاشت نهال تزئینی و احداث باغ‌های پهناور تنها به باردهی فوق العاده این نهال‌های سحر انگیز و رویایی ختم نمی‌شود و از دیگر مزیت‌های احداث باغ درختان زینتی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

تولید کاغذ از چوب درختان زینتی

در قرن بیستم میلادی فرآوری‌های تجاری درخت صنوبر و پالونیا برای پاسخگویی به تقاضای صنعت روزنامه به تولید کاغذ روی آوردند و در نتیجه دسترسی به این نهال‌های زیبا برای اهداف دیگر از جمله تولید صمغ را کاهش داد و امروزه در دسته‌های کوچک ساخته شده در خانه به جای تجاری موجود است.

چوب درختان زینتی  

صنوبر به عنوان یک چوب ساختمانی مفید است که معمولا با نام‌های مختلفی از جمله چوب آمریکای شمالی و وایت وود که نام جمعی چوب صنوبر است، شناخته می‌شود و همچنین می‌توان گفت که چوب صنوبر برای اهداف بسیاری استفاده می‌شود از کارهای ساختمانی عمومی و جعبه‌ها گرفته تا استفاده‌های بسیار تخصصی در هواپیماهای فلیر چوبی چون اولین هواپیمای برداران رایت از صنوبر ساخته شده است.

از آنجایی که این گونه پس از قطع درختان زینتی هیچ ویژگی مقاومت در برابر حشرات یا پوسیدگی ندارد و به طور کلی برای مقاصد ساخت و ساز فقط برای استفاده در داخل ساختمان توصیه می‌شود به عنوان مثال قاب بندی دیوارهای خشک داخلی و همچنین لازم به ذکر است که چوب درختان زینتی نام برده شده زمانی که بیرون بماند نمی‌توان انتظار داشت که بسته به نوع آب و هوایی که در معرض آن قرار دارد بیش از 12 تا 18 ماه دوام بیاورد.

چوب خمیر

صنوبر یکی از مهم‌ترین چوب‌ها برای استفاده از کاغذ است چرا که دارای الیاف چوبی بلندی است که به یکدیگر متصل می‌شوند و کاغذ قوی می‌سازند و الیاف دیواره نازکی دارند و پس از خشک شدن به نوارهای نازکی فرو می‌ریزند و همچنین صنوبرها و دیگر نهال‌های زینتی نام برده شده معمولا در خمیر سازی مکانیکی استفاده می‌شوند زیرا به راحتی سفید می‌شوند و البته شایان توجه است که صنوبرها در مناطق وسیعی به عنوان خمیر چوب کشت می‌شوند.

مشخصات یک  نهال خوب درختان زینتی

همه ما دوست داریم تا بهترین‌ها را به دست آوریم و این امری است که در سرشت ما انسان‌ها نهادینه شده است از این رو به نظر می‌رسد که دستیابی به بهترین نهال صنوبر و کاشت آن یک امر طبیعی است که می‌توان گفت تمامی کشاورزان و باغداران عزیز تمایل به آن دارند اما همان طور که می‌دانید برای این که بتوان یک نهال زینتی را در ردیف و زمره نهال‌های خوب قرار داد نیاز به مشخصات و ویژگی‌هایی است که از مهم‌ترین این ویژگی‌ها برای درختان زینتی می‌توان به زیبایی بیشتر و فراوان‌تر از سایر نهال‌های دیگر اشاره نمود.

همان طور که می‌دانید نهال‌های تزئینی دارای رقم‌های گوناگون و متنوعی هستند که هر کدام از این نهال‌ها دارای شکل ظاهری و مشخصات و ویژگی‌های مخصوص به خود هستند مثلا برخی از این نهال‌های زینتی مانند نهال صنوبر سپیدار از زیبایی خیره‌کننده‌تر و چشم‌نوازتری برخوردار هستند و برخی دیگر از مقاومت بالاتری بهره‌مند شده‌اند.

به بیان بهتر می‌توان گفت که معیار سنجش یک نهال خوب زینتی بسیار متغییر است و از نظر هر فردی مشخصات یک نهال زینتی خوب موارد و نکات متفاوت و مختلفی است اما به طور قطع می‌توان گفت که همه‌ی ما با این نکته که یک نهال خوب زینتی دارای زیبای خیره کننده و دلنشین، مقاومت بالا در برابر نوسانات دمایی و یا استحکام در برابر موقعیت‌های اقلیمی متفاوت، مقاومت مناسب در برابر ابتلا به بیماری‌ها و آفت‌های گوناگون و همچنین استحکام بالا در برابر شرایط آبی و یا کم آبی هست، موافق خواهیم بود و در واقع می‌توان گفت که ویژگی‌ها و نکات ذکر شده جزو مواردی هستند که همه کشاورزان و علاقه‌مندان به کاشت درختان زینتی بر سر آن توافق نظر دارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های که می‌توان به یک نهال خوب زینتی اطلاق داد میزان اقتصادی و مقرون به صرفه بودن قیمت و نرخ درختان زینتی خواهد بود اما به طور قطع می‌توان گفت که شما باغداران و کشاورزان عزیز می‌توانید یک نهال خوب تزئینی با بهترین قیمت و نرخ را در نهالستان برتر نهال مشاهده نمایید و به دست آورید.

راهنمای خرید اینترنتی انواع درختان زینتی

خرید اینترنتی یکی دیگر از امکاناتی است که نهالستان برتر نهال برای راحتی و آسایش بیشتر کشاورزان عزیز و خریداران گرامی خود در نظر گرفته است چرا که همان طور که می‌دانید نهالستان برتر نهال یکی از بزرگ‌ترین نهالستان‌های موجود در غرب کشور است و از این رو شاید برخی از کشاورزان عزیزمان توانایی مراجعه حضوری به برتر نهال را نداشته باشند.

بدین سبب برتر نهال برای آسایش بیشتر شما عزیزان خرید اینترنتی را فراهم نموده تا با کمترین تلاش ممکنه و تنها با یک سرچ کوچک در گوگل به وب سایت یا همان صفحه اینترنتی نهالستان برتر نهال مراجعه نمایید و با ورود به صفحه نخست سایت برتر نهال به تماشای نهال‌های مختلف تولید شده در این نهالستان از جمله نهالی‌های مختلف میوه و درختان زینتی چون نهال صنوبر، نهال پالونیا و نهال کبوده بپردازید.

و در صورت انتخاب نهال مورد نظر خود از وب سایت برتر نهال می‌توانید خرید خود را به پایان برسانید و برای هماهنگی‌های لازم جهت ارسال نهال‌های خریداری شده با کارشناسان برتر نهال تماس حاصل فرمایید و همچنین خوب است بدانید که در صورت صورت تمایل می‌توانید به پیش خرید نهال‌های صنوبر نیز اقدام فرمایید.

برتر نهال مرکز فروش نهال درختان زینتی

در سال 1310 خورشیدی در قسمت غربی کشورمان ایران نهالستانی با نام برتر نهال با هدف ارتقای سطح کشاورزی و همچنین افزایش سطح اطلاعات کشاورزان عزیزمان تاسیس شد که به تدریج با همراهی مهندسین برتر در زمینه کشاورزی و همچنین بهره مندی از تجارب افراد خبره و ماهر توانست به تولید نهال‌های مرغوب با بازدهی بیشتر و بهتر دست پیدا کند و بهترین نهال‌های مثمر و بی ثمر را تولید نماید و پرورش دهد و از این طریق به تدریج به یکی از بزرگ‌ترین و بهترین نهالستان‌های موجود در غرب کشور تبدیل شود.

تا به امروز در حدود یک قرن است که نهالستان برتر نهال توانسته با تولید و ارائه مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین نهال‌ها به کشاورزان و باغداران گرامی به یکی از معروف‌ترین و با سابقه‌ترین نهالستان‌های موجود در سطح کشور تبدیل شود و همچنین خوب است بدانید که برتر نهال با فراهم نمودن امکانات بی‌شماری چون ضمانت نامه کیفی دو ساله، مشاوره کاملا رایگان، تولید و پرورش نهال‌های شناسنامه‌دار با تاییدیه وزارت بهداشت و سازمان جهاد کشاورزی و خرید اینترنتی و یا پیش خرید محصولات توانسته به یک یار همیشگی و پر قدرت برای کشاورزان گرامی تبدیل شود.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

2 پاسخ به “نهال درختان زینتی ( صنوبر، پالونیا )✔️ خرید + لیست قیمت”

 1. عارف محمدی‌زاده گفت:

  سلام وقتتون بخیر، بنده از این مرکز پرورش نهال تعدادی نهال صنوبر سفارش دادم که با قیمت به صرفه و سلامت کامل محصول را ظرف ۳ روز به دستم رسوندند، از خانم سلیمی هم کامل تشکر رو دارم بابت راهنمایی هاشون

  • برتر نهال گفت:

   خیلی ممنونم خوشحالیم که باعث جلب رضایتتون شدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال