نهال انگور✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال انگور [بهار 1403]

خرید نهال انگور

باغات انگور مخصوصاً در شمال غربی کشور بسیار پر رونق هستند، امروزه با احداث باغ داربستی انگور و خرید نهال انگور اصلاح شده تناژ تولیدی باغات انگور تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است، بررسی‌های انجام شده ثابت کرده است، کشاورزانی که نسل جدید انگور را از نهالستان های معتبر خریداری کرده‌اند از عملکرد با خود بسیار راضی هستند، پس افرادی که سابقه طولانی در کشاورزی ندارند و یا برای بار اول می‌خواهند در احداث باغ انگور سرمایه گذاری کنند، بهترین فرصت است تا نهالستان مجوزدار و با اعتبار را شناسایی کرده و نهال خود را از آنجا بخرند، چون این مراکز وظایف خاصی برعهده دارند.
قبل از خرید نهال زردآلو باید به چند نکته توجه کرد، خریدار باید هنگام ثبت سفارش خود کتباً مشخص کند که چه نوع نژادی را می‌خواهد، در صورت پیش خرید حتما فاکتور را تحویل بگیرد، موارد مربوط به خرید اینترنتی و مجازی عبارتند از:
● صورتحساب
● الزامات بهداشت نهال زردآلو
● مجوز ها
● تضمین قیمت و کیفیت نهال

انواع نهال انگور

همان طور که گفتیم گونه‌های انگور بسیار متنوع هستند و تمام ۶۰۰ رقم آن در ایران وجود ندارد. از مهم‌ترین و پرفروش‌ترین انواع نهال انگور در بازار ایران می‌توان به نهال انگور سیاه سردشت شرابی، نهال انگور ترکمن ۴، بیدانه سفید، نهال انگور بیدانه قرمز، نهال انگور شامپاین، مویز بی‌دانه، نهال انگور لعل حسینی، خلیلی، کندری، نهال انگور عسگری، قزل اوزوم، فیلیم سیدلس بی‌دانه، صاحبی سیاه، نهال انگور ریش بابا، نهال انگور شاهانی، نهال انگور زرد کشمشی، پرلت، بلک سیدلس، یاقوتی، شصت عروس، فخری، شامپاین، شمشیری و نهال انگور بلک ویلیام اشاره کرد.

نهال انگور کشمش زرد، هسته ندارد. همین امر موجب طعم بهتر آن شده است و بسیاری از افراد تنها برای تبدیل کردن میوه به خشکبار و کشمش از آن استفاده می‌نمایند. لازم به ذکر است که در تولید و برداشت میوه‌های این نژاد نیز از کود شیمیایی استفاده نمی‌شود که همین امر موجب ارگانیک و طبیعی بودن هرچه بیشتر محصولات می‌شود و خاصیت بیشتری به آن می‌بخشد

نمایش محصولاتسوالات متداول

از دیگر سوالاتی که معمولاً کشاورزان از ما می‌پرسند این است که زمان دقیق کاشت نهال انگور کدام فصل است؟ از آنجا که بیشتر از ۶۰۰ نوع انگور در جهان وجود دارد، حداقل بیش از ۴۰ نوع انگور بومی کشور ایران است، پس شما در نظر داشته باشید امکان دارد برخی از نژادهای انگور را در فصل زمستان و برخی دیگر در فصل پاییز کشت شود. از این رو ما توصیه می‌کنیم به هنگام خرید نهال انگور از نهالستان حتما زمان کشت دقیق آن را بپرسید. به طور معمول بهترین زمان برای کاشت نهال انگور در محوطه باغ اواخر زمستان یا اوایل فصل بهار قبل از اینکه جوانه دهی درختان شروع به شود، زمانی که درختان در خواب هستند انجام می‌شود. در این هنگام نهال انگور خود را کاملاً با شرایط آب و خاک وقف داده در فصل بهار با گرمای ملایم آن از خواب بیدار می‌شود و در فصل تابستان ریشه هایش به اندازه کافی قوی می‌شود که بتواند زمستان‌ گذرانی را به خوبی انجام دهد، ولی کسانی که می‌خواهند تکثیر نهال انگور به روش خوابانیدن انجام دهند باید در همان اواخر فصل پاییز و زمانی که درخت در خواب است این کار را انجام دهند.

مطمئنا اگر شما نهال خود را از مراکزی که شرایط ویژه برای فروش در نظر گرفتند خریداری کنید، می‌توانید از مشاوره و راهنمایی ، بعد از خرید نهال نهایت استفاده را ببرید، نهالستان‌های معتبر که سابقه‌ای طولانی در تولید و عرضه نهال با کیفیت میوه دارند برای رفتن حال مشتریان خود و باغداران عزیز خدمات ویژه‌ای از جمله مشاوره و راهنمایی، قبل و بعد از خرید نهال در نظر می‌گیرند. این مسئولین کاملاً دلسوزانه کنار شما بوده و برای راهنمایی و مشاوره هیچ هزینه دریافت نمیکنند. شما می‌توانید تا سالیان سال هرگونه سوال و یا مشکلی داشتید با کارشناسان مربوطه در تماس بوده، سوالات و مشکلات خود را بپرسید و راهنمایی لازم را کسب کنید، یا در سایت نهالستان کامنت گذاری کنید تا کارشناسان مربوطه بلافاصله شما را راهنمایی کنند

اگر شما جزو کسانی هستید که نهال انگور را به‌صورت پیش خرید تهیه می‌کنید و می‌خواهید درست زمانی که آن را کاشت می‌کنید به دستتان برسد، می‌توانید با مسئول فروش نهالستان در تماس بوده و تاریخ دقیق دریافت نهال انگور را برای او را مشخص کنید، حتما در همان تاریخ مورد نظر شما نهال‌های انگور به‌دست شما خواهد رسید.

از آنجایی که نهالستان‌های بزرگ و قدیمی نهال‌ها را به نقاط مختلف کشور ایران و حتی خارج از کشور صادر می‌کنند با نحوه ارسال نهال آشنایی کامل دارند، و شما می‌توانید با خیال راحت نهال انگور خود را از نهالستان‌های معتبر که بعد مسافت خیلی زیادی با باغ شما دارند سفارش داده و و خریداری کنید. مطمئن باشید این نهالستان نهال‌های خریداری شده را با بسته بندی معتبر و وسایل حمل و نقل مخصوص به‌دست خریدار می‌رسانند، هسته هنگام خرید نهال میوه از سن به فکر بعد مسافت نباشید بلکه به فکر کیفیت نهال خریداری شده باشید.

شما برای سفارش نهال انگور می‌توانید به‌صورت حضوری به نهالستان‌ها بروید و این را مطمئن باشید خرید حضوری نهال انگور و میوه مشکلات خیلی زیادی برای شما خواهد داشت. اول اینکه باید به چند نهالستان بروید تا نهال مد نظر خود را پیدا کرده و آن را بخرید، اینکه مقایسه کردن نهال‌ها به‌صورت حضوری در چند نهالستان کار بسیار سخت و طاقت فرسایی برای شما خواهد بود، علاوه بر سخت بودن بسیار زمان بر نیز خواهد بود، از ابنرو معمولا توصیه می‌شود برای خرید نهال انگور سایت‌های اینترنتی معتبر را شناسایی کنید، سپس با کارشناسان فروش سایت‌ها در ارتباط بوده و اطلاعات لازم در مورد قیمت نحوه خریداری و سفارش و از آنها کسب کنید

نهال انگور جزو نهال‌هایی است که بسیار زود بازده می‌باشد، بنابراین نهال آن را در همان سنین جوانی بین یک الی دو سالگی در محوطه کاشت کنید، در این زمان بهترین سن برای کاشت نهال انگور معمولاً در سال بعد باردهی خود را آغاز می‌کند.

همانطور که در مطالب تعبیر اشاره کردیم بهترین روش برای سفارش نهال انگور خرید اینترنتی و غیر حضوری می‌باشد چون شما مزیت‌های خیلی زیادی در خرید اینترنتی را تجربه خواهید کرد. اول اینکه می‌توانید نهال چندین نهالستان‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید، نهالی که کیفیت بیشتری داشته باشد و یا خدمات ویژه برای خریداران در نظر گرفته را انتخاب کنید.

نهال انگور را بیشتر بشناسیم

کسانی که می‌خواهند باغ انگور را احداث کنند باید نسبت به آن اطلاعات لازم و کافی را کسب کنند تا بتوانند با پیش زمینه کافی این کار را انجام دهند ما در اینجا سعی می‌کنیم در ابتدا یک بیوگرافی کامل در مورد نهال انگور برای شما ارائه دهیم، سپس هر چیزی که برای کاشت نهال انگور احتیاج دارید را به طور کامل توضیح داده و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که ادعا دارند درخت انگور را به طور کامل می‌شناسید، باید بگوییم درخت انگور دارای گونه‌های مختلف می‌باشد و فکر نکنم به غیر از متخصصین این رشته کسی بتواند تمامی ارقام انگور را به طور کامل بشناسد. در مرحله اول باید بگوییم نهال انگور جزو خانواده انگورسانان به حساب می‌آید. در یک دسته بندی بزرگ این نهال را به دو دسته

 • انگور دانه دار
 • انگور بی دانه

تقسیم بندی می‌کنند.

درخت انگور جزو مهم‌ترین میوه‌‌هایی است که در کل جهان به کاشت آن مشغول می‌باشند. میوه‌های آن کاملا آبدار و کوچک بوده پوست نازک دارد. مهمتر از خود میوه فراورده‌هایی است که از انگور به‌دست می‌آید، البته در سال‌‌های اخیر روغن هسته انگور تقاضای خیلی زیادی پیدا کرده است از این رو احداث باغ انگور برای کشاورزان یک محصول پر سود محسوب می‌شود.

هر آنچه باید درباره نهال انگور بدانیم 

نهال انگور یکی از قدیمی‌ترین درختان موجود در تاریخ است که در تاریخ اساطیری به صورت مکتوب نام آن آورده شده و دارای ۶۰۰ گونه متفاوت می‌باشد. این درخت بسته به نژاد خود دارای میوه‌ای هسته‌دار یا بی‌هسته با طعمی ترش تا شیرین است. میوه انگور پوست نازکی دارد، بافتش نرم است و به رنگ سبز، زرد و سیاه وجود دارد.

از بخش‌های مختلف نهال انگور در موارد متفاوتی استفاده‌ می‌شود به صورتی که میوه آن در ساخت کشمش، مویز، آبغوره، شیره انگور، ژله، مربا و سرکه کاربرد دارد. روغن هسته انگور نیز در صنایع بهداشتی و خوراکی استفاده می‌شود و برگ درختش برای پختن و آماده سازی دلمه مورد نیاز است. تمامی این موارد باعث شده تا خرید نهال انگور و کاشت آن بسیار پرمنفعت باشد و سود خوبی را عاید باغدار سازد.

البته باید گفت که کاشت این نهال تنها جهت باغداری نیست و بسیاری از افراد تقدام به کاشت نهال انگور در باغچه می کنند و از میوه و برگ‌های آن استفاده می‌کنند. میوه این درخت سرشار از نیاسین، تیامین، ریبوفلاوین، پانتوتنیک اسید و اسید فولیک است. تمامی ویتامین‌های  B، C، K و آهن به وفور در انگور وجود دارد و با خوردن آن انواع مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، منگنز، پتاسیم، سدیم و روی جذب بدن شما خواهد شد.

چرا باید نهال انگور کاشت ( خرید نهال انگور )

کاشت نهال انگور فکری اقتصادی و پر سود است چرا که از میوه آن به شیوه‌های مختلفی در آشپزی، شیرینی پزی، تازه خوری، کشمش و غیره استفاده می‌شود. به همین دلیل به راحتی می‌توانید محصولات خود را در بازار ایرانی و خارجی به فروش برسانید. در حال حاضر ایران در رده دهمین کشور تولید کننده انگور شناخته می‌شود و رتبه اول متعلق به کشور چین است.

خاک‌های حاصلخیز کشور ایران و آب و هوای چهارفصلش باعث شده تا انواع مختلفی از گونه‌های نهال انگور قابل کاشتن در کشور باشد. این درخت مقاومت بسیار خوبی در برابر سرما و گرما دارد و نیاز زیادی به آبیاری مکرر در حجم بالا ندارد. انگور در بهبود بیماری‌هایی چون آسم، یبوست، سوء هاضمه، دیابت، میگرن، آب مروارید و اختلالات کلیوی موثر است و فواید آن باعث محبوبیت و فروش بیشترش در بازارهای داخلی و خارجی می‌شود.

راهنای انتخاب نهال انگور

در هنگام انتخاب نهال انگور باید بسته به اقلیم آب و هوای محل مورد نظر خود بهترین نژاد را انتخاب کنید. اگر در منطقه‌ای سردسیر زندگی می‌کنید نهال انگور فرانسوی، لعل حسینی، فخری، وایت کارنت و سیاه سردشت بهترین انتخاب برای شماست. اما اگر برای مناطق گرمسیر به دنبال خرید نهال انگور هستید بهترین ارقام برای شما نژاد  نهال انگور یاقوتی و نهال انگور  عسگری هستند. لازم به ذکر است که بهترین اقلیم جهت بالاترین بهره وری از درخت انگور مناطقی با آب و هوای معتدل رو به سرد است که تابستانی ملایم دارد و زمستان‌هایش معتدل و نسبتا سرد می‌باشد.

بهترین روش جهت آبیاری تاکستان‌ها روش غرق آبی، آبیاری قطره‌ای است. البته بهترین روش آبیاری درخت انگور بر اساس منطقه شما مشخص می‌شود چرا که در برخی از قسمت‌ها باران کمی می‌بارد و یا امکان آبیاری به روش غرقابی وجود ندارد.برای مطالعه در مورد آبیاری درختان در مناطق کم آب کلیک کنید. به طور کلی جهت آبیاری نهال انگور بسته به دمای هوای چیزی در حدود سی الی چهل لیتر آب در هر نوبت برای هر بوته از انگور مورد نیاز است تا کاملا سیراب شود. البته تعداد دفعات آبیاری در ماه‌های گرم سال یعنی خرداد تا اوایل مهرماه بیشتر می‌شود و بهتر است هر هفته مورد آبیاری قرار بگیرد.

نکات خرید نهال انگور

شما برای خرید نهال انگور باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید یک خرید کاملاً امن را تجربه کنید. اولین نکته مهم برای خرید نهال انگور با کیفیت این است که حتما این محصول را از نهالستان‌های معتبر و شناخته شده تهیه کنید تا مطمئن باشید که نهالستان نهال انگور را با تضمین قیمت و تضمین کیفیت به شما ارائه می‌دهد.

اگر شما نهال انگور را با برگه گارانتی خریداری کنید، در صورت بروز اشکال می‌توانید با مسئول و مدیر نهالستان تماس گرفته و این مشکل را حل کنید، از دیگر نکات مهمی که برای خرید یک نهال انگور باید به آن دقت کافی داشته باشید؛

 • ارتفاع از سطح دریا
 • تغییرات دمایی
 • بارش سالانه
 • بافت خاک

اگر در ادامه مطالب با ما همراه باشید ما سعی می‌کنیم تمامی مطالب را به طور کاملا به شما توضیح دهیم تا در این مورد پیش زمینه کافی داشته باشید.

 • ارتفاع از سطح دریا

  نهال انگور معمولاً در ارتفاعات ۸۰۰ الی ۱۴۰۰ متر از سطح دریا، رشد بسیار مناسبی دارد. البته امروزه نژادهای نهال انگور به اندازه‌ای زیاد می‌باشد که شما می‌توانید آن را در شهرهای ساحلی با سطح ارتفاع کمتر از ۸۰۰ متر از دریا هم کشت کنید، همچنین در ارتفاعات کوهستانی ارتفاعات خیلی بلند‌تر از ۱۴۰۰ متر دارند به راحتی میتوان نهال انگور را کشت و باردهی خوبی را تجربه کرد. در واقع این امکان برای شما وجود دارد که نهال انگور را در نژاد‌های مختلف را از ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه به راحتی کشت کنید.

 • نوسانات دمایی

  نوسانات دمایی برای رشد نهال انگور بسیار مهم می‌باشد، نهال انگور جزو نهال‌هایی است که برای رشد دوباره احتیاج به نیاز سرمایی دارد. چه نژاد انگور برای خود نژاد سرمایه مخصوصی دارد به هنگام خرید نهال انگور از مسئول مربوطه میزان نیاز سرمایی نهال انگور مورد بررسی قرار دهیم.

  البته از دیگر مواردی که توصیه می‌شود تا کشاورزان از نوسانات دمایی اطلاع پیدا کنند این است که با وجود مقاومت زیاد درخت انگور در برابر سرمای زیاد، ولی در شب‌های سرد زمستان که امکان یخ زدگی آن وجود دارد، توصیه می‌شود از محافظ‌هایی برای نگهداری نهال انگور استفاده کنید تا باعث محافظت از یخ زدگی نهال انگور شود.

  از دیگر علل مهم نوسانات دمایی برای رشد درخت انگور، تنش جوی در زمان گلدهی درخت می‌باشد، درخت انگور در زمان گلدهی به بیشترین میزان حساسیت خود می‌رسد و با کوچکترین تنشی شکوفه‌های بهاری خود را از دست می‌دهد.

 • میزان بارش

  میانگین میزان بارش در منطقه شما نشان دهنده ذخایر آبی است که می‌توانید بر روی آن حساب باز کنید، چون هر چقدر که درخت انگور در برابر  خشکسالی مقاومت داشته باشد، برای بازدهی بهتر باید روتین آب آن به خوبی انجام شود. همچنین میزان بارش یک منطقه برای اندازه گیری میزان رطوبت آن منطقه نیز مورد مطالعه قرار می‌گیرد.جهت اطلاعات بیشتر درباره نهال های مقاوم در برابر خشگسالی مقاله زیر رامطالعه کنید :

  محافظت از درختان میوه در برابر سرما زدگی

 • بافت خاک

  درخت انگور جزو معدود درختانی می‌باشد که بافت خاک برای رشد آن چندان مهم نیست، ریشه‌های این گیاه به اندازه‌ای قوی بوده و مقاومت خوبی دارد که می‌تواند در هر نوع بافت خاک به راحتی رشد کند. بنابراین اگر کشاورز به بافت خاک باغ خود رسیدگی کند میزان باردهی درخت انگور تا حد خیلی زیادی افزایش پیدا می‌کند، خاک‌های سبک شنی و یا رسی بهترین گزینه برای رشد درخت انگور محسوب می‌شود، هر چه میزان زهکشی بافت خاک بالا باشد به همان اندازه کارایی درخت انگور نیز ارتقا پیدا می‌کند.

  از دیگر نکاتی که توصیه می‌شود تا کشاورز به آن توجه کند حاصلخیزی خاک است! معمولا خاک‌های تیره نور خورشید را بیشتر از خاک‌های روشن جذب می‌کند و این خود به عنوان یک مزیت شناخته می‌شود و مانع بروز بیماری‌های قارچی و باکتریایی می‌شود، درخت انگور معمولا در خاک‌های قلیایی بهتر رشد کرده تا خاک اسیدی، از این رو قبل از کاشت درخت انگور حتماً Ph خاک باغ را مورد بررسی قرار دهید.برای این منظور انالیز خاک باغ انگور انجام شود.

بهترین و پرفروش ترین ارقام نهال انگور

پرفروش‌ترین نژادهای نهال انگور بر اساس اقلیم متفاوت است. به عنوان مثال برخی از ارقام در مناطق سردسیر بیشتر از مناطق معتدل فروش می‌روند. چرا که میزان کیفیت و کمیت میوه‌های تولید شده بسیار بالاتر است. مقاومت نهال انگور در مناطق گرم و خشک، مناطق سردسیر انواع آفات و بیماری از دیگر دلایل فروش بالایی برخی نژادهاست.

نهال انگور سیاه سردشت شرابی، به دلیل باردهی بالا و کیفیت محصول عالی که دارد از محبوبت بالایی برخوردار است، لازم به ذکر است که این رقم از نهال انگور در زمین‌های دیمی نیز قابل کاشت است.

بیشتربخوانید: آشنایی با شرایط ضروری برای احداث باغ دیم

پربارترین ارقام نهال انور کدام اند؟

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان انگور را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال انگور صاحبی  ۳۰ الی ۴۰ تن در هکتار
نهال انگور سیاه سردشت شرابی ۵۰ تا ۶۰ تن در هکتار
نهال انگور ترکمن ۴ ۴۰ تن در هکتار
نهال انگور تبرزه ۳۰ تا ۳۵ تن در هکتار
نهال انگور یاقوتی ۳۰ تن در هکتار
نهال انگور بیدانه قرمز ۴۰  تن در هکتار

سود و درآمد هر درخت انگور چقدر است؟

برای یک کشاورز مهم است که سود و درآمد هر درخت انگور چقدر می‌باشد تا بداند برای احداث باغ انگور هزینه کافی را صرف کند یا بیخیال احداث باغ انگور شود، ما در ادامه در مورد مزیت‌های احداث باغ انگور برای شما به طور کامل صحبت خواهیم کرد. درخت انگور جزو مقاوم‌ترین نهال‌های میوه محسوب می‌شود، بنابراین میزان هزینه‌ای که یک باغدار برای نگهداری و مراقبت از آن صرف می‌کند بسیار پایین بوده در عوض تمامی میوه‌های به‌دست آمده از درخت انگور سود محسوب می‌شود، پس مطمئن باشید شما با احداث باغ انگور به اندازه کافی به سود و درآمد خواهید رسید که به هیچ عنوان به فکر تغییر ساختار باغ خود نخواهید افتاد.

قیمت نهال انگور بر چه اساسی تعیین می شود؟

اینکه قیمت نهال انگور بر چه اساسی تعیین می‌شود به موارد مختلفی بستگی دارد، مهم‌ترین آن کیفیت نهال انگور خریداری شده می‌باشد، مطمئناً نهال انگور با کیفیت و اصلاح‌شده که مقاومت بالایی در برابر انواع بیماری ها، خشکسالی و سرما دارد بالاتر از نهال‌های انگور کلاسیک و بی کیفیت می‌باشد. البته نهالستان‌های معتبر به هیچ عنوان به خاطر هزینه‌ی کمتر نهال‌های بی‌کیفیت را به فروش نمی‌رسانند.

اگر در نهالستان قیمت یک نهال کمتر از نهالستان دیگر می‌باشد همیشه هم دلیل بر بی‌کیفیت بودن نهال انگور نیست، بلکه علت اصلی این است که بعضی از نهالستان‌های مجوز دار و قدیمی خود تولید کننده نهال هستند. از این رو به عنوان یک مشاور به شما توصیه می‌کنم، مستقیم از نهالستان تولید کننده نهال انگور را خریداری کنید که برای یک نهال با کیفیت و اصلاح شده هزینه پرداخت شده پایین‌‌تر از مراکز دیگر خواهد بود. حتی اگر در نهالستان مورد نظر در شهر دیگری می‌باشد، می‌توانید به سایت این نهالستان‌ها مراجعه کرده و به‌صورت اینترنتی و غیر حضوری محصول خود را سفارش دهید

کاشت، داشت و برداشت نهال انگور

اگر شما جزو کسانی هستید که به دنبال احداث باغ انگور است، می‌خواهد باغ خود را تازه سازی کند یا می‌خواهد تغییر رویه داده و باغ خود را از یک میوه دیگر به باغ درخت انگور تبدیل کند، باید اطلاعات کافی از تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت نهال انگور را کسب کند.

هرچه میزان اطلاعات کشاورز و باغدار درباره مراحل کاشت، داشت باغ انگور و برداشت نهال انگور بیشتر باشد به همان اندازه در برابر انواع رویداد‌ها و پیامدهای کشاورزی آمادگی خواهد داشت می‌تواند نسبت به آنها راهکارها و راه حل‌های مناسبی از خود نشان دهد. همچنین باید کردن قوانین مربوط به هر کدام از این مراحل باعث می‌شود تا درخت انگور باثبات بیشتری مراحل رشد خود را طی کند.

کاملاً مشخص است باغ کشاورزی که با نحوه آبیاری، کوددهی و روتین سموم و آفت کش‌‌ها آشنا می‌باشد، بسیار متفاوت‌تر از فردی است که هیچ کدام از آن را رعایت نمی‌کند، یا کشاورزی که بیماری درخت انگور را در همان مراحل اولیه می‌تواند تشخیص دهد باعث می‌شود تا هزینه خیلی کمتری برای درمان آن صرف کند. این را مطمئن باشید کشاورزی که به‌صورت اصولی هر سه مرحله را طی می‌کند نه تنها باردهی درخت انگور خود را ارتقا می‌بخشد بلکه برای رسیدن به نتیجه مطلوب هزینه خیلی کمتری خواهد پرداخت.

اصول کاشت نهال انگور

یکی از مراحل مهم احداث باغ آشنایی با اصول کاشت نهال انگور می‌باشد، ما در این قسمت می‌خواهیم اصول کاشت را بطور کامل برای شما توضیح دهیم کار چندان سختی نیست. اگر شما بتوانید با حوصله و دقت زیاد این مراحل را طی کنید، یک باغ تجاری و اقتصادی را احداث خواهید کرد.

یکی از مهم‌ترین مراحلی که در کاشت نهال انگور حتماً باید آن را رعایت کنید آنالیز خاک درخت انگور می‌باشد. این مرحله برای بسیاری از کشاورزان و باغداران سنتی اصلا مهم نمی‌باشد، ولی آمار نشان داده کشاورزانی که قبل از احداث باغ انگور به آنالیز خاک باغ خود پرداخته اند، میزان موفقیت شان در احداث باغ بیشتر از باغداران دیگر می‌باشد. چون این مرحله باعث شده که آنها اطلاعات پیش زمینه لازم در مورد خاک باغ خود را به‌دست بیاورند. مهم‌ترین اطلاعاتی که در آنالیز خاک به آن می‌پردازند عبارتند از:

میزان Ph خاک: میزان Ph خاک برای هر باغداری مهم است، بعضی از درختان در خاک خنثی رشد بهتری دارند، بعضی از درختان و گیاهان نیز در خاک قلیایی و برخی دیگر نیز در خاک اسیدی بهتر رشد می‌کنند، تجربه نشان داده است درختان انگور برای رشد بهتر احتیاج به خاک خنثی کمی رو قلیایی دارند، در این خاک میزان باردهی آن افزایش پیدا می‌کند.

تشخیص وجود دارد قارچ‌ها و باکتری یا آفت ها: با با آنالیز خاک کشاورز می‌تواند عوامل بیماری زای موجود در خاک باغ خود را بشناسد و نسبت به ضدعفونی کردن خاک مراحل لازم را انجام دهد.

میزان رطوبت خاک: از مهم‌ترین عواملی که برای کاشت یک درخت انگور باید آن را بدانید میزان رطوبت خاک باغ است، بر اساس میزان رطوبت آن می‌توانید روتین آبدهی آن را مشخص کنید، همچنین نژاد انگور که برای این خاک مناسب می‌باشد را انتخاب کنید.

مغذی بودن خاک باغ: گاهی اتفاق می‌افتد خاک باغ به اندازه‌ای مغذی می‌باشد و حاوی عناصر مختلف است که کشاورز برای کاشت نهال انگور احتیاج به استفاده از کودهای شیمیایی ندارد و به هنگام شخم زدن خاک، مخلوط کردن کودهای طبیعی برای کاشت درخت تاک جوابگو خواهد بود. ولی گاها خاک هیچ مواد مغذی در خود ندارد، این نوع باغ‌ها معمولاً باغ‌هایی هستند که صاحب آن تغییر رویه انجام داده است.مطالعه بیشتر در مورد خاک مناسب کشاورزی

یعنی چندین سال قبل باغ میوه دیگری بوده ولی باغدار می‌خواهد آن را تغییر رویه داده و به باغ انگور تبدیل کند. به خاطر همین تمامی عناصر و مواد مغذی خاک قبلا توسط درختان از بین رفته است، برای این نوع خاک نه تنها کودهای طبیعی حیوانی بلکه کشاورز مجبور است از کودهای شیمیایی نیز استفاده کند، تا قبل از کاشت نهال انگور بتواند خود را مرمت و بازسازی کند.

یک کشاورز بعد از اینکه اطلاعات لازم برای کاشت نهال انگور را جمع آوری کرد باید به مرحله بعدی احداث باغ وارد شود و آن هم آماده سازی باغ برای کاشت نهال انگور می‌باشد. اولین قدم برای آماده سازی باغ جهت کاشت نهال انگور پاکسازی آن است.

معمولاً باغ‌هایی که چندین سال به‌صورت بایر باقی می‌مانند یا باغ‌هایی که درختان آن را حذف کرده اند و می‌خواهند نهال‌های جدید انگور را در آن کاشت کنند مقدار خیلی زیادی علف‌های هرز وجود دارد بنابراین توصیه می‌شود قبل از هرکاری به هرس علف‌های هرز بپردازند. ( مطالعه درباره بهداشت باغ )

هر آنچه که باید در مورد بهداشت باغ بدانید!

در مرحله بعدی به شخم زدن عمیق خاک باغ بپردازند اگر در برگه آنالیز آنها وجود عوامل بیماری زا وجود دارد با استفاده از مواد ضدعفونی کننده خاک باغ را استریل و ضد عفونی کنند تا این عوامل از بین برود. همچنین با توجه به کمبود عناصر با استفاده از کودهای حیوانی و کودهای شیمیایی به مغذی کردن خاک بپردازند. زمانیکه بافت خاک برای کاشت نهال انگور آماده شد به مراحل بعدی یعنی کندن چاله برای کاشت نهال انگور اقدام کنند. قبل حفر چاله‌ها حتما نسبت به تاسیس چهار چوب‌های فلزی آن اقدامات لازم را انجام دهید.

معمولاً عمق گودال نیم متر برای کاشتن نهال انگور کافی می‌باشد، ولی بیشتر توصیه می‌شود که تا عمق ۱ الی۲ متر از زمین را بکنید، خاک را بیرون آورده و آن را با استفاده از کود برگ ها، کود حیوانی، خاک برگ، شن و ماسه میزان زهکشی خاک را استاندارد کرده ته گودال را پر کنید، تا فقط نیم متر از آن باقی بماند. اگر عمق چاله نهال انگور را به این گونه آماده کنید به هنگامی که نهال انگور را در آنجا کشت می‌کنید ریشه‌ها به راحتی در خاک زهکشی شده رشد کرده و به تغذیه می‌پردازند.

یکی از نکاتی که در اصول کاشت نهال انگور حتماً باید به آن دقت خیلی زیادی داشته باشید، فواصل کاشت نهال انگور می‌باشد. درست است که امروزه باغ انگور به‌صورت ایستاده احداث می‌شود، با این وجود شما باید فاصله آن را به طور کامل رعایت کنید، تا بتوانید باردهی مناسبی از کاشت انگور را تجربه کنید. پس از آماده سازی زمین فاصله نهال‌ها رابین ۱۵۰ سانتی متر تا ۲۵۰ سانتی متر در نظر بگیرید، بعد از کاشتن نوک نهال‌ها را روی سیم افقی که تعبیه شده است، می‌بندند تا رشد نهال انگور به‌صورت طولی به سمت این سیم‌ها کشیده شود.

مرحله آخر از کاشت نهال انگور تهیه ارقام مقاوم نهال می‌باشد سعی کنید از نهالستان‌های معتبر و مجوز دار که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی نهال انگور را تولید و به بازار عرضه می‌کنند، خرید خود را به‌صورت مستقیم و بدون واسطه انجام دهید. اگر بتوانید نهال را به‌صورت پیش خرید خریداری کنید، از کارشناس فروش درخواست کنید زمانی که می‌خواهید نهال را در باغ کشت کنید به‌دست شما برسانند بهترین گزینه می‌باشد.

احتمال دارد شما شرایط نگهداری نهال انگور را به مدت طولانی نداشته و با نهال افت کیفیت و تنش محیطی مواجه می‌شود، بهترین روش خرید نهال‌های گلدانی می‌باشد که آسیب و تنش خیلی کمتری به هنگام خارج کردن نهال از گلدان و وارد کردن آن به سطح زمین به درخت انگور وارد می‌شود، نهال‌های جوان را انتخاب کنید تا به راحتی در خاک به رشد خود ادامه دهند.

اصول داشت نهال انگور

کشاورز مرحله کاشت را تمام کرده است، او توانسته است ۴۰ درصد کار را بخوبی انجام دهد، اگر ۴۰ درصد بعدی کار و نیز کاملا درست و اصولی انجام دهد در پایان سال می‌تواند یک باغ کاملا اقتصادی که باردهی بالا و سودآوری خوبی دارد را احداث کند. برای فهمیدن نکات داشت نهال انگور همراه ما باشید تا تمامی نکات مربوط به این مرحله را یکی یکی و به‌صورت کامل به شما توضیح دهیم.

هرس کردن نهال انگور

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای نگهداری از نهال انگور حتما به آن دقت داشته باشید، یادگیری هرس درخت انگور می‌باشد. معمولاً هرس درخت انگور به دو علت انجام می‌شود، یکی اینکه از لحاظ ظاهری بتوانید یک جهت دهی مناسبی برای درخت انگور داشته باشید تا این درخت در مسیر صحیح رشد کند. دومین علت آن به خاطر باردهی بالای درخت انگور است.

اگر شما شاخه‌های اضافی که باردهی چندان مطلوبی ندارند از درخت حذف کنید، باعث می‌شود تا میزان باردهی درخت شما تا حد خیلی زیادی افزایش پیدا کند. منتها به هنگام هرس کردن نهال انگور به چند نکته دقت کافی داشته باشید.

درخت انگور را معمولاً از سه سالگی هرس می‌کنند، بر خلاف نهال‌های دیگر که توصیه می‌شود از همان سال اول کاشت هرس آن را آغاز کنید، ولی درخت انگور از سال سوم به بعد با هرس کوچکترین شاخه‌ها شروع می‌شود.
بهترین زمان برای هرس درخت انگور اواخر فصل زمستان می‌باشد، ولی به دمای آن دقت کنید حتما بالا‌تر از ۵ درجه سانتیگراد باشد، تا شاخه‌های هرس شده دچار آسیب دیدگی نشوند. البته برخی از باغداران در فصل بهار نیز به هرس درخت انگور می‌پردازند، ولی دقت داشته باشید قبل از بیدار شدن و جوانه زدن درخت انگور هرس آن را به اتمام برسانید.

آبیاری نهال انگور

در هنگام آبیاری کردن درخت انگور باید به یک گزینه دقت کافی داشته باشید، ریشه انگور به طور کامل سیراب شود، معمولاً ریشه انگور از ۱ تا ۲ متر در عمق خاک نفوذ می‌کند، از اینرو بهترین نوع آبیاری برای درخت انگور آبیاری تا شعاع یک و نیم متری درخت است که به‌صورت متمرکز آب به سمت داخل خاک نفوذ می‌کند. ولی از خیس شدن بیش از حد خاک اطراف نهال پرهیز کنید.

درست است که نهال انگور در برابر خشکسالی مقاوم می‌باشد و می‌تواند کم آبی را تا حد زیادی تحمل کند، ولی انجام ندادن روتین مناسب آبیاری باعث می‌شود با باردهی درخت انگور با اختلال روبرو شده، همچنین سیستم دفاعی و ایمنی نهال را در برابر انواع بیماری‌ها کاهش دهد، پس همیشه به رطوبت خاک توجه کنید. بهترین مقدار آبی که در مناطق سردسیر برای درختان انگور در نظر گرفتن روزانه نیم لیتر، در مناطق گرمسیری که هوا گرم‌تر است روزانه یک و نیم لیتر می‌باشد.

سمپاشی نهال انگور

باغداران عزیز برای هر مورد کوچکی لازم نیست از سمپاشی استفاده کنند، همان سمپاشی‌های روتین را سالانه انجام دهند از بروز بیماری‌ها و حمله آفت‌ها جلوگیری خواهد شد. در صورتی که برخی از آفت‌ها و بیماری‌ها یک درخت را بطور غیر معمول مورد حمله قرار دادند، در آن زمان با مشورت متخصصین مربوطه سمپاشی خود را آغاز کنند.

هر کدام از بیماری‌های درخت انگور سمپاشی و آفت کشی مخصوص به خود را دارد، یک باغدار نباید خودسرانه مراحل سمپاشی را انجام دهد، نه تنها آفت‌ها و باکتری‌های بیماری زا را از بین می‌برد، بلکه حشرات مفید مانند مورچه‌ها و یا کرم‌هایی که برای باغ مفید هستند را نیز نابود می‌کند و این خود به ضرر درخت انگور می‌باشد.

روتین سمپاشی در تمامی مناطق یکسان نمی‌باشد چون هر منطقه بیماری و آفت خاص خود را دارد و برای مناطق گرمسیری نمی‌توان روتین سمپاشی مناطق سردسیری را انجام دهند. بیشتر سمپاشی درخت انگور در فصل زمستان آخر اسفند ماه که هنوز درختان جوان نزده باشد انجام می‌شود. آفت کش‌های مانند روغن ولک، توپاس، بنومیل، دیازینون برای درخت تاک استفاده می‌شود. مرحله بعدی سمپاشی دو هفته بعد از گلدهی انجام می‌شود

کوددهی نهال انگور

از آنجایی که ریشه‌های نهال انگور تا عمق خاک نفوذ پیدا می‌کند، بنابراین برای تغذیه خود می‌تواند از عناصری که در عمق خاک وجود دارد استفاده کند، با این وجود بهتر است کشاورزان برای تغذیه بهتر و باردهی بالا از کودهای شیمیایی و طبیعی استفاده کنند. یکی از مهم‌ترین کودهای طبیعی کود حیوانی می‌باشد که تاثیر خیلی زیادی در بالانس کردن مواد مورد نیاز درخت انگور دارد.

بیشتر بخوانید: سمپاشی باغ درخت انگور

هزینه کود حیوانی کم بوده و کشاورزان به‌صورت سنتی و تجربی از این نوع کود برای مغذی کردن خاک اطراف درخت انگور استفاده می‌کنند. طبق توصیه متخصصین برای کوددهی نهال انگور بهتر است از اوره استفاده شود، اوره ترکیبی است که نه تنها برای مغذی کردن درخت انگور به کار می‌رود بلکه برای از بین بردن آفات برگی درخت نیز تاثیر خیلی زیادی دارد. البته کود‌هایی که حاوی پتاسیم، کلسیم و منیزیم هستند نیز برای باردهی بالای درخت انگور تاثیر خیلی زیادی دارند.

در رابطه با کود دهی باید متذکر شویم که روش استاندارد این است که شما آزمایش خاک انجام دهید و بر اساس نیاز خاک خود اقدام به کود دهی کنید، در صورت نبود آزمایش خاک از کود‌های کامل استفاده نمایید، و اگر کود حیوانی استفاده کردین از کود حیوانی کاملا پوسیده استفاده کنید.همچنین رعایت نحوه و زمان کوددهی نهال انگور بسیار الزامی است.

نکات برداشت نهال انگور

در مطالب بالا توضیح دادیم که ۸۰ درصد یک باغ اقتصادی و تجاری مربوط به مراحل کاشت و برداشت می‌باشد. آخرین مرحله که بیشتر کشاورزان نیز منتظر رسیدن آن می‌باشند، مرحله برداشت نهال انگور می‌باشد، اگر کشاورز بتواند این مرحله را به خوبی انجام دهد، می‌تواند زحمت یک ساله خود را به راحتی در بازار فروخته و درآمد مناسبی را کسب کند.

از این رو ما توصیه می‌کنیم که قبل از برداشت نهال انگور حتماً به چند نکته مهم و اساسی دقت داشته باشید. اول اینکه به هنگام برداشت مراقب باشید درخت انگور به هیچ عنوان زخمی نشود، زخمی شدن درختان شما در مرحله برداشت یعنی بیماری سال آینده آنها، از شکستن شاخه‌ها و کشیدن شاخه‌ها تا حد خیلی زیادی امتناع کنید.

دوم، مشخص کنید، این محصولات را برای چه هدفی برداشت می‌کنید اگر برای تازه خوری در بازار داخلی و فروش در میدان تره بار می‌باشد در زمان معین که رسیده است انگورها را بچینید، اگر برای صادرات خارج از کشور می‌باشد از آنجایی که این پروسه طولانی می‌باشد زمانی را برای چیدن در نظر بگیرید، حداقل ۴۵ روز الی دو ماه بتوانید انبار کردن خوشه انگور را انجام داد. خوشه‌هایی که جهت تولید شیره و کشمش به کار می‌رود باید کامل شیرین و رسیده باشند. تشخیص این مرحله کار افراد با تجربه می‌باشد شما با کمی پرس و جو می‌توانید زمان دقیق برداشت میوه انگور خود را بدانید.

درخت انگور جزو درختان زود بازده محسوب می‌شود، در سال‌های اولیه باردهی خود را آغاز کرده، در سن سه سالگی به تکامل رشد رسیده و باردهی اقتصادی و تجاری آن شروع می‌شود. از آنجایی که نژاد‌های متفاوت درخت انگور وجود دارد به طور دقیق نمی‌توان گفت در کدام ماه می‌توان برداشت میوه درخت انگور را شروع کرد، ولی با توجه به میانگین برداشت میوه‌های زودرس و میوه‌های دیررس از اواسط فصل تابستان یعنی ماه مرداد تا اوایل فصل پاییز مهرماه کشاورز می‌تواند به برداشت میوه انگور بپردازید. فقط مراقب باشید برداشت میوه انگور با بارش‌های پاییزی تداخل نداشته باشد که باعث افت کیفیت آن‌ها خواهد شد.

جالب است بدانیم عمر اقتصادی و باردهی مفید نهال انگور بیشتر از درختان دیگر تخمین زده اند، حداقل ۱۰۰ سال می‌باشد. اگر کشاورزان بتوانند به خوبی از نهال انگور خود مراقبت کنند عمر مفید نهال انگور بیشتر از ۱۰۰ سال خواهد بود. هرس سالیانه، آبیاری درخت انگور، کود دهی از مهم‌ترین مواردی است که طول عمر درخت تاک را افزایش می‌دهد.

اگر شما بتوانید یک شما بتوانید اقدام به احداث باغ انگور تجاری کنید داده‌های آن را به‌صورت کاملا حرفه انجام بدهید و مطمئن باشید سالانه بالای ۳۰ الی ۵۰ تن انگور حتی بیشتر در هر هکتار می‌توانید برداشت کنید.

کاشت نهال انگور بر اساس مناطق مختلف کشور

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا کشاورز با کاشت نهال انگور به موفقیت برسد این است که تمامی جوانب را قبلاً مورد مطالعه قرار داده است و نهال‌ هایی را خریداری و کشت می‌کند که ویژگی‌های آن کاملاً سازگار با منطقه احداث باغ انگور می‌باشد. کاشت نهال درست در شرایط اقلیمی درست باعث می‌شود تا کشاورز در کار خود موفق شده و نتیجه مطلوبی به‌دست بیاورد.

متاسفانه بیشتر کشاورزان به این نکته توجه نمی‌کنند و صرفا به خاطر معروف بودن نژاد مختلف انگور آن را خریداری و کشت می‌کنند. بدون اینکه بدانند نژاد خریداری شده با شرایط و اقلیم باغ او سازگاری دارد یا نه؟؟ به خاطر همین بعد از چند سال بازدهی پایین، سود کمتر و مشکلات زیاد مجبور به تغییر درختان باغ خود می‌شود.

 • نهال انگور گرمسیری

  مناطق گرمسیری ارتفاع آنها از سطح دریا خیلی کمتر بوده به همین خاطر دارای شرایط آب و هوایی خاصی می‌باشند، جزو نهال‌های انگوری هستند که در مناطق گرمسیری به خوبی رشد کرده و باردهی بالایی نیز دارند ولی تعداد آنها محدود می‌باشد، کشاورز تنها می‌تواند نژادهای خاصی را انتخاب کند، چون ذاتا نهال انگور سرما دوست است.

  درخت انگور گرمسیری جزو نژاد زودگل بوده، مهم‌ترین نکته‌ای که در این مناطق باید رعایت کرد، آبیاری درخت انگور می‌باشد. چون در این مناطق هوا گرم است به طور متوسط روزانه یک و نیم لیتر باید به درخت انگور آب برسد تا رطوبت آن کاهش پیدا نکند. بیشترین بیماری که در مناطق گرمسیری رواج دارد حمله آفتها است، مانند کرم برگخوار و کرم ریشه خوار ولی نهال‌های انگور گرمسیری در برابر آفتاب از خود مقاومت نشان می‌دهند.

 • نهال انگور معتدل

  بیشترین نژادی که مربوط به نهال انگور می‌باشد در مناطق معتدل کشت می‌شود، نهال‌های زودگل و دیرگل در این مناطق کشت شده و جوابگو هستند، باردهی و کیفیت نهال انگور معتدل بیشتر از نهال‌های دیگر است.

 • نهال انگور سردسیری

  نهال انگور سردسیری معمولاً در ارتفاعات بالا رشد و بازدهی خیلی خوبی از خود نشان می‌دهد، دارای ویژگی‌هایی می‌باشد که باعث شده از نهال‌های دیگر متمایز شود از جمله این ویژگی‌ها عبارتند از:

  تحمل دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتی گراد همین امر باعث می‌شود تا نهال انگور سردسیری یخبندان فصل زمستان را تحمل کرده و باعث مقاومت درخت انگور در برابر یخ زدگی شود.

  دیرگل بودن از دیگر خصوصیات مهم نهال انگور سردسیری است، معمولاً از اواخر فروردین ماه گلدهی خود را شروع می‌کند به همین خاطر نوسانات آب و هوایی بر روی کیفیت گلدهی این نژاد انگور تاثیری ندارد.

  مقاومت در برابر بیماری‌های باکتریایی و قارچی معمولا در مناطق کوهستانی به خاطر رطوبت زیاد و سردی هوا بیماری‌های قارچی و باکتریایی شیوع بیشتری دارند به خاطر همین این نوع درخت انگور در برابر بیماری‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهد.

مشخصات یک نهال خوب انگور

مشخصات یک نهال خوب انگور زمانی مشخص می‌شود که از کاشت آن مدتی گذشته باشد، اگر مدتی پس از کشت انگور جوانه دهی خود را شروع کند و ریشه‌های آن با خاک سازگار باشد جزو نهال‌های خوب انگور محسوب می‌شود و بر اساس آن شما می‌توانید میزان باردهی نهال را مورد بررسی قرار دهید. معمولاً نهال‌های انگور خوب بدون بیماری هستند و در طی دوران رشد خود هیچ گونه علائم بیماری از خود نشان نمی‌دهد. مقاومت آنها نسبت به بیماری و تغییرات جوی و خشکسالی بسیار بالا می‌باشد برای مطالعه بیشتر درباره نهال هایی که در مناطق خشک جواب می دهند مقاله زیر را مطالعه کنید.

لیست درختان مناسب مناطق گرم و خشک

علت قیمت های متفاوت نهال انگور در بین نهالستان ها چیست؟

نوسانات قیمت در بین نهالستان‌ها به خاطر کیفیت نهال‌های عرضه شده می‌باشد. معمولاً نهال‌های اصلاح شده و با کیفیت گرانتر از نهال‌های فصلی و کلاسیک فروخته می‌شود، همچنین دقت داشته باشید نهالستان‌ معتبر که خود تولید کننده نهال هستند، سعی می‌کنند محصولات شان را با قیمت مناسب و ارزان در اختیار کشاورزان و باغداران قرار دهند.

آیا نهال انگور را می توان در باغچه کاشت؟

این سوالی است که جواب آن کاملاً مشخص است انگور جزو نهال و درخت‌های خود سازگار می‌باشد، به گونه‌ای که اگر شما به شمال غرب کشور مراجعه کنید، از هر ۵ خانه یک نفر در حیاط منزل خود درخت انگور را کشت کرده است. چون نگهداری باغ انگور بسیار آسان می‌باشد، به خاطر مقاومت بالایی که دارد که هر کسی که کوچکترین اطلاعاتی در مورد کشاورزی دارد به راحتی می‌تواند از آن مراقبت کند.

از آنجایی که فاصله کاشت انگور‌ها کمتر از دو متر می‌باشد در متراژ باغچه شما می‌توانید تعداد زیادی نهال انگور را کاشت کنید، حتی در محیط کوچک نیز با کاشت درخت انگور به درآمد مناسبی داشته باشید. مخصوصا اگر توانایی این را داشته باشید که از انگور محصولات و فرآورده‌های متفاوتی را تهیه و به بازار ارائه کنید، درآمد شما قابل قبول خواهد بود.

نهال انگور زود بازده کدام اند؟

بیشتر نهال‌های انگور زودبازده هستند معمولا در همان سال‌های اولیه باردهی خود را شروع می‌کنند و بعد از چند سال به رشد کامل می‌رسند، به همین خاطر است که باغ انگور جزوه‌های باغ‌های اقتصادی و تجاری محسوب می‌شود، چون کشاورز بلافاصله بعد از چند سال می‌تواند هزینه‌ای که صرفه احداث باغ انگور کرده است را به‌دست بیاورد.

بیشتربخوانید: نهال انگور زود بازده بخریم یا نهال انگور دیربازده؟

نهال انگور دیر بازده کدام اند؟

نهال انگور دیر بازده جزو نهال‌هایی هستند که معمولاً ۲ الی ۴ سال طول می‌کشد تا آنها اولین باردهی خود را شروع کنند، البته با تولید نهال‌های پیوندی اصلاح شده خیلی کم اتفاق می‌افتد، شما نهالی را خریداری کنید که دیر بازده باشد. چون امروزه بیشتر نهال‌های انگور به‌صورت اقتصادی و تجاری تولید شده و معمولاً در سال آغازین و ماههای اولیه باردهی خود را شروع می‌کند.

نحوه پیوند زدن نهال انگور و درخت انگور

اگر شما با اصول پیوند زدن درخت انگور آشنایی ندارید توصیه می‌کنیم تا این کار را به فرد متخصص و با تجربه در این زمینه بسپارید. قبل از پیوند زدن حتماً به چند نقطه مهم و اساسی فکرت داشته باشید:

 • مطمئن باشید پایه انتخاب شده برای پیوند کاملاً قوی و مقاوم می‌باشد.
 • بررسی کنید تا پایه‌ای که برای پیوند انتخاب کردید با پیوندک سازگاری داشته باشد.
 • فصل مناسب برای پیوند را انتخاب کنید.
 • روز مناسب برای پیوند را انتخاب کنید روزهای بارانی برای پیوند زدن اصلا مناسب نیستند.
 • محل پیوند را بررسی کنید تا هیچ گونه آلودگی نداشته باشد.
 • لوازم پیوند را بررسی کنید تا کاملا استریل شده باشند.
 • مراقبت‌های لازم بعد از پیوند انجام بدهید تا درخت بلافاصله التیام پیدا کند.

خرید نهال انگور برای چه استان هایی پرسود است؟

نژاد های محتلف نهال انگور به صورت زود رس و دیر رس می باشد  در واقع در تمامی استان‌ها، همانند آذربایجان شرقی، همدان، اصفهان،شیراز، البرز، خراسان رضوی میتوان نهال انگور کاشت کرد.  می‌توان نهال انگور را کاشت کرد، همچنین مقاومت بالای نهال انگور نسبت به بافت خاک باعث شده تا در هر نوع خاکی رشد خود را داشته باشد. ولی آمار نشان داده است نهال انگور مناطق معتدل رو به سردسیر رشد بیشتر و بازدهی بهتری داشته است.

ولی پتانسیل زمین‌های زراعی در استان‌های مختلف برای کاشت نهال انگور بالا است، کشاورزان عزیز که زمین بایر دارند یا قسمتی از باغ آنها خالی می‌باشد، می‌توانند در آن قسمت به کاشت نهال انگور مشغول شوند. مطمئنا به خاطر نگهداری آسان باغ انگور ، کم هزینه بودن، باردهی بالا، سود دهی بالا سال‌های بعدی در تلاش خواهند بود که این قسمت از باغ خود را توسعه داده، نهال‌های بیشتری از انگور را کاشت کرده و کسب در آمد بالاتری خواهند داشت.

مشخصات نهال انگور استاندارد و سالم

 • مهم‌ترین مشخصات نهال انگور استاندارد و سالم این است که شما این نهال را از نهالستان معتبر و مجوز دار خریداری کنید.
 • نهال انگور استاندارد و سالم دارای لیبل و شناسه از وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد.
 • نهال استاندارد دوره قرنطینه خود را گذرانده است.
 • نهال انگور درجه یک و باکیفیت نیاز سرمایه خود را کسب کرده است.
 • نهال خوب و درجه یک دارای کارت سلامت می‌باشد.
 • نهالستان‌های معتبر نهال انگور استاندارد و سالم را با کارت گارانتی به فروش می‌رساند.
 • نهال انگور استاندارد و سالم جوان بوده و بلافاصله بعد از کاشت جوانه دهی خود را شروع می‌کند.

پرسود ترین درخت انگور

مطمئنا تمامی نهال‌های درخت انگور پرسود می‌باشند ولی نهال میوه انگوری که در بخش صنعتی از آن استفاده می‌شود، پرسود‌تر از میوه‌های دیگر می‌باشد، چون کارخانه‌ها و بخش‌های تولیدی به دنبال خرید آن هستند. از جمله این نژاد انگور می‌توان به نهال انگور شرابی اشاره کرد.

انگور شرابی در بین کشاورزان و شرکتهای تولیدی به عنوان یک انگور درجه یک شناخته شده است، خاستگاه آن کشور ایران شهرستان سردشت می‌باشد. انگور شرابی جزو نژادهای بارده محسوب می‌شود که به هنگام کاشت در سطح بالایی از آن را می‌توان میوه برداشت کرد.

علاوه بر باردهی بالا به خاطر سود زیادی که دارد بیشتر باغداران مخصوصاً در مناطق کوهستانی و سردسیری به دنبال کاشت انگور شرابی در مزرعه خود هستند. از دیگر ویژگی‌های مثبت این انگور می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر بیماری‌ها و همچنین یخبندان فصل زمستان اشاره کرد و جزوه نهال‌های دیرگل محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: قیمت نهال انگور شرابی

چیزی که باعث شده است تا انگور شرابی را به یک انگور اقتصادی و تجاری تبدیل کند که سود خیلی زیادی با کاشت آن عاید کشاورز می‌شود، تولید فرآورده‌های آن می‌باشد. معمولاً بهترین دلستر ها، نوشابه‌های میوه‌ای گازدار و آب انگور از انگور شرابی به‌دست می‌آید. به خاطر همین بیشتر کارخانه‌های تولیدی به دنبال خرید این محصول هستند.

بهترین انگور جهان

بهترین انگور جهان زمانی مشخص می‌شود که یک کشاورز می‌تواند انگوری را خریداری کند که کاملاً با محیط باغ و اقلیم آن سازگار باشد، اگر شما بهترین انگور جهان را خریداری کنید و آن را در محیطی که اصلاً سازگاری ندارد کاشت کنید، نه تنها باردهی مثبتی از نهال انگور نخواهید داشت، بلکه برای حفظ کردن آن مجبور خواهی شد هزینه خیلی زیادی صرف کنید.

بهترین انگوری جهان انگوری می‌باشد که سازگار با محیط باغ خود باشد، در اینجا می‌خواهیم دو تا از بهترین نژاد انگور جهان را به شما معرفی کنیم، در صورتی که در محیط مناسب کاشت شوند ، دارای میوه‌های پربار و بسیار خوشمزه‌ای خواهند بود.

 • نهال انگور صاحبی:

انگور صاحبی انگورهای دانه درشت محسوب می‌شود، بیشتر به‌صورت تازه خوری مصرف می‌شود، شما هیچ ایرانی را نمی‌شناسید که انگور صاحبی را نشناسد، به اندازه‌ای معروف می‌باشد که حتی بیشتر افراد از روی برگ آن به راحتی می‌توانند نهال انگور صاحبی را بشناسند. سود حاصل از فروش نهال انگور صاحبی بسیار بالا بوده، فقط دقت داشته باشید که این انگور را نمی‌توانید در مناطق خیلی کوهستانی کاشت کنید، چون تحمل دمای منفی ۲۰ درجه را ندارد، عمر اقتصادی انگور صاحبی صد سال است.

 • نهال انگور عسگری:

اگر به دنبال شناختن محبوب‌ترین نهال انگور در کشور ایران هستید باید نهال انگور عسگری را به شما معرفی کنیم. نهال عسگری جزو نهال‌های پربار محسوب می‌شود که برای تولید کشمش و شیره انگور از آن استفاده می‌کنند، ولی به خاطر لوکس بودن این میوه معمولا در مهمانی‌ها و پذیرایی‌ها از انگور عسگری استفاده می‌کنند. انگور عسگری دانه درشت سفید و پوست خیلی نازکی دارد، به هنگام کاشت نهال عسگری به دو نکته دقت داشته باشید، حتماً به‌صورت سالانه به طور منظم هرس شود زهکشی خاک نهال عسگری بسیار مهم است.

شایع ترین بیماری و آفات نهال انگور

بهتر است در این قسمت همراه ما باشید تا با شایع‌ترین بیماری و آفات نهال انگور آشنایی کامل داشته باشید، علت بیشتر بیماری‌ها در درخت انگور قارچ‌ها می‌باشد، البته آفت‌هایی نیز به این درخت حمله می‌کنند ولی درصد بیشتر بیماری‌ها به خاطر وجود انواع قارچ است. ما سعی می‌کنیم به طور کامل تمامی این بیماری‌ها را برای شما توضیح دهیم:

 • سفیدک کرکی ( Plasmopara viticola ):

بیماری سفیدک درخت انگور کرکی معمولاً از اواسط اردیبهشت تا اواخر پاییز خود را نشان می‌دهد، بیماری سفیدک کرکی خطرناک‌ترین بیماری‌های درخت انگور محسوب می‌شود چون بعد از آلوده شدن باعث مرگ درخت انگور می‌شود، دلیل اصلی بروز این بیماری رطوبت زیاد می‌باشد.

 • کپک پودری ( Uncinula necator ):

عامل اصلی کپک پودری قارچ سفیدک می‌باشد، این بیماری معمولا در تمامی فصول دیده می‌شود، شرایط ایده‌آل برای بروز بیماری کپک سفید پودری فصل بهار و فصل پاییز است که میزان رطوبت هوا افزایش پیدا می‌کند.

 • کپک خاکستری (Botrytis cinerea Pers.):

معمولاً نهال‌هایی که بیش از حد بارور شده اند سیستم دفاعی آنها بسیار ضعیف می‌شود، از این رو بیماری کپک خاکستری این نهال‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد. البته مانند دیگر بیماری‌های قارچی رطوبت زیاد باعث بروز و شیوع این بیماری در بین در باغستان درخت انگور می‌شود. معمولاً قارچ کپک خاکستری به برگ‌‌های جوان و سرشاخه‌هایی که خشکیده می‌باشد حمله کرده و در مراحل بعدی شاخه‌های اصلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • پوسیدگی سیاه (Guignardia bidwellii):

عامل پوسیدگی سیاه قارچی می‌باشد در مراحل اولیه برگ‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد، به همین خاطر عمل فتوسنتز در درخت انگور را با مشکل ایجاد می‌کند، زمانی که سیستم دفاعی درخت انگور کاهش پیدا کرد به شاخه‌های مقاوم نیز حمله می‌برد.

 • بیماری اسکا

عامل بیماری اسکا قارچی می‌باشد که مستقیماً به چوب و تنه درخت حمله می‌کند. مهم‌ترین عامل بروز بیماری اسکا هرس غیر اصولی و یخهبندان‌های طولانی مدت می‌باشد، مشکل اصلی در بروز بیماری اسکا این است که ظاهر چندان خطرناکی نداشته بنابراین باغدار به وجود آن شک نمی‌کند، معمولاً به بیماری اسکار مرگ خاموش نیز می‌گویند.

 • کرم ریشه خوار

یکی از آفت‌های خطرناک است که مستقیما به ریشه‌های جوان حمله کرده و به آن صدمه می‌زند. بعد از مدتی به ریشه‌های اصلی نفوذ کرده و مانع تغذیه و رشد درخت انگور می‌شود.

بهترین زمان خرید نهال انگور چه زمانی ست؟

شما هر زمان اقدام به خرید نهال انگور کنید بهترین زمان ممکن می‌باشد، می‌توانید نهال انگور را پیش خرید کرده و از مسئول فروش نهالستان بخواهید که در زمان مقرر یعنی زمان کاشت آنها را به‌دست شما برسانند. از انجایی که اواخر زمستان تعداد سفارش دهنده نهال انگور افزایش می‌یابد شما می‌توانید اوایل پاییز نهال انگور را پیش خرید کنید.

زیر درخت انگور چه بکاریم؟

از آنجا که درخت انگور درخت کاملاً سازگار می‌باشد، شما می‌توانید زیر آن هر نوع محصول و گیاهی را کشت کنید، ولی به یک نکته مهم حتما دقت داشته باشید، چون فاصله کاشت درختان انگور بسیار کم می‌باشد در واقع شما از تمام محیط باغ خود نهایت استفاده مفید را برده اید، دیگر لازم به کشت محصول دیگر نمی‌باشد. معمولاً انگور جزو نهال‌های زود بازده می‌باشد، پس کشاورز برای سود بیشتر احتیاج ندارد در باغ درخت انگور محصول دیگری کاشت کند‌. البته کشاورز می‌تواند تمامی مایحتاج خود را مانند صیفی جات، حبوبات، سبزیجات و دیگر محصولاتی که سالانه به آن نیاز دارد را در باغ انگور کشت کند.

 

بهترین نهالستان انگور چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین نهالستانی که به فروش نهال انگور می‌پردازد باید چند ویژگی خاص داشته باشد تا کشاورزی که می‌خواهد نهال انگور را خریداری کند توجه او را به خود جلب کند.

خدمات ویژه و مشاوره رایگان:

اولین نیازی که یک باغدار به هنگام خرید نهال میوه و انگور در خود احتیاج می‌بیند مشاوره رایگان کاملاً علمی و اصولی برای خرید ارقام نهال انگور می‌باشد. یک کشاورز باید بداند به نسبت منطقه خود چه نهالی را خریداری کند و کدام نهال‌ها زود بازده و کدام دیر بازده هستند، یا چه نهالی می‌تواند سود بیشتری داشته باشد و چه رقم نهال‌هایی برای تازه خوری بهتر است و کدام نوع انگور مناسب برای بازار داخلی و صادرات می‌باشد!! نهالستانی که به فروش ارقام نهال انگور می‌پردازد باید تمامی اطلاعات بالا را در اختیار کشاورزان قرار دهد.

 • تضمین کیفیت:

نهالستان‌های معتبر نهال‌های با کیفیتی عرضه می‌کنند به همین خاطر مدیر نهالستان جهت تضمین کیفیت نهال خود این محصولات را با گارانتی پنج ساله به فروش می‌رساند.

 • قیمت مناسب

با توجه به فشارهای اقتصادی و گران شدن تمامی لوازم مربوط به باغداری، برای کشاورزان میزان قیمت و هزینه‌ای که جهت خرید نهال‌های انگور صرف می‌کنند مهم می‌باشد، از این رو نهالستان‌های معتبر جهت رفاه حال کشاورزان عزیز قیمت مناسبی برای فروش نهال انگور با کیفیت بر نظر می‌گیرند.

 • دسترسی آسان

یکی از مهم‌ترین مشکلات کشاورزان برای خرید نهال انگور دسترسی نداشتن به نهالستان‌های معتبر می‌باشد. از این رو نهالستان‌های قدیمی و شناخته شده جهت دسترسی آسان به کشاورزانی که حتی در دورترین نقاط کشور باغ خود را اداره می‌کنند، سایت‌های اینترنتی را راه اندازی کرده است تا باغدار به راحتی با یک گوشی وارد سایت شده و نهال مورد دلخواه خود را سفارش دهد، از وظایف نهالستان انگور می‌توان به ارسال نهال انگور به تمامی نقاط کشور اشاره کرد که با این کار بسیاری از مشکلات مربوط به خرید نهال انگور در کشاورزان حل می‌شود.

خواص و ویتامین های موجود در انگور

انگور جزو میوه‌هایی است که خواص و ویتامین‌های خیلی زیادی در خود نگه داشته است. از جمله این ویتامین‌ها می‌توان به ویتامین e ویتامین a و ویتامین c اشاره کرد. به خاطر ویتامین‌های گفته شده از مهم‌ترین خواص میوه انگور می‌توان به خاصیت خونساز بودن آن اشاره کرده کسانی که از بیماری کم‌خونی رنج می‌برند، می‌توانند از انگور تازه یا کشمش استفاده کنند. مصرف انگور برای بانوان باردار بسیار توصیه می‌کنند، چون نه تنها باعث تامین انرژی مادر شده بلکه در رشد جنین نیز تاثیر بسزایی دارد.

مصرف انگور باعث جوانسازی پوست شده و به خاطر کالری که دارد مانع از افت انرژی در فرد مصرف کننده می‌شود. از دیگر خصوصیات انگور حجیم سازی ماهیچه می‌باشد، به همین خاطر بیشتر ورزشکاران بعد از ورزش بدنسازی از انگور یا فرآورده‌های آن مانند شیره انگور استفاده می‌کنند.

ترکیبات شیمیایی مفید و ریز مغذی‌هایی که در انگور وجود دارد با رادیکال‌های آزاد بدن مبارزه کرده و سموم را از بدن دفع می‌کند، از این رو مانع رشد سلول‌های بیمار شده و به رشد سلول‌های تازه و جوان کمک زیادی می‌کند. به خاطر همین از انگور تازه و یا فرآورده‌های آن به عنوان یک محصول ضد سرطانی یاد می‌کنند.

اگر می‌خواهید میزان یادگیری فرزندان تان را افزایش دهید و تمرکز آنها را ارتقاء دهید، مصرف انگور و فرآورده‌های آن را فراموش نکنید. به گونه‌ای که در طب سنتی توصیه شده است، برای جلوگیری از بیماری آلزایمر در کهنسالی حتماً در سن جوانی از انگور استفاده کنید.

دیرگل بودن نژاد انگور چه مزیتی دارد؟

دیرگل بودن نژاد انگور در مناطق کوهستانی و مناطقی که نوسانات آب و هوایی دارند، بهترین گزینه می‌باشد. نهال انگور مانند هر نهال دیگری برای اینکه به رشد کامل برسد و میوه دهی خوبی داشته باشد احتیاج به یک ثبات جوی و اقلیمی دارد تا بتواند دوره گلدهی و شکوفه دهی خود را به خوبی بگذراند. تمامی نهال‌های میوه در دوران گلدهی خود بسیار حساس می‌باشند، با کوچکترین تغییرات آب و هوایی دچار تنش‌های فراوان شده و در تولید محصولات سالانه آنها تاثیر خواهد داشت.

مزیت دیرگل بودن نژاد انگور این است که معمولا در اواخر فروردین شروع به گلدهی می‌کند یعنی درست زمانی که دیگر سرمای بهاری تمام شده و شرایط جوی کاملاً ثابت شده است، همین امر باعث می‌شود که سرمازدگی درخت انگور اتفاق نیفتد.

انگور اصلاح شده به چه معناست؟

درست است که تکثیر انگور کار بسیار آسان می‌باشد و هر کشاورز در باغ خود به راحتی می‌تواند انگور را با روش قلمه زنی، خوابانیدن و یا پیوند زنی تکثیر دهد، ولی اگر به دنبال احداث باغ تجاری انگور هستید، تا با فروش محصولات آن به درآمد بالا و کلانی برسید، بهترین روش برای شما خرید انگور اصلاح شده می‌باشد. انگور اصلاح شده در نهالستان‌های مجوز دار تولید و به بازار عرضه می‌شود.

دارای ویژگی‌هایی می‌باشد که نهال‌های کلاسیک آن ویژگی‌ها را ندارند، از جمله این ویژگی‌‌ها می‌توان گفت، مقاومت این نوع انگور‌ها در برابر عوامل بیماری زا بسیار زیاد است، در نتیجه کشاورز برای نگهداری و مراقبت از آن احتیاج به صرف هزینه کمتر جهت خرید سموم و آفت کش‌ها دارد، میزان باردهی آن بسیار بالاتر از نهال‌های سنتی و کلاسیک می‌باشد، علاوه بر آن طول عمر نهال انگور اصلاح شده نیز بالاتر است.

یعنی کشاورزی که باغ خود را احداث می‌کند بعد از چند سال مجبور به تازه سازی درختان خود نیست، چون طول عمر نهال‌های اصلاح شده حداقل دو برابر نهال‌های کلاسیک و معمولی می‌باشد. اگر با یک زبان ساده‌تر توضیح دهیم نهال‌های اصلاح شده نهال‌هایی هستند که ویژگی‌های منفی و عیب‌های نهال‌های کلاسیک و سنتی را نداشته، کیفیت میوه آنها چند برابر می‌باشد.

کدام انگور ها نیاز به گرده افشانی دارند؟

از آن‌جایی که امروزه بیشتر نژاد‌های انگور به‌صورت تجاری تولید و به بازار عرضه می‌شوند بنابراین گل‌های نر و ماده با هم تولید شده از این رو درخت انگور جزو درخت‌هایی است که به گرده افشانی متقابل نیازی ندارد، ولی جهت باردهی بهتر و قوی‌ترین درخت انگور بهتر است ارقام گرده افشان در مکان‌هایی که شدت ورزش باد در آنجا بیشترمی باشد، کشت شود یا اینکه از زنبور عسل برای گرده افشانی استفاده کنند.

فقط در این قسمت به یک مورد دقت داشته باشید برخی از گونه‌های انگور صرفاً گل‌های نر تولید می‌کنند مانند vitis Reparia ، این نژاد‌ها به هیچ عنوان میوه دهی ندارند یعنی اگر شاخه‌های پر گل هم وجود داشته باشد هیچ نوع میوه‌ای در این مردم از نژاد انگور پیدا نمی‌شود در واقع به عنوان یک درخت تزیینی انگور محسوب می‌شود.

پربارترین نژاد انگور کدام هستند؟

بیشترین نژاد‌های انگور پربار هستند ما در اینجا دو نوع انگور را به عنوان نمونه اشاره می‌کنیم:

 • نهال انگور شامپاین

نهال انگور شامپاین در میان باغداران طرفدار خیلی زیادی پیدا کرده است، چون پربار بوده و میوه‌های آن دارای حبه‌های درشت و شیرین می‌باشد. این انگور جزو نهال‌های وارداتی از می‌باشد، کشاورزان ایرانی توانستند با روش‌های پیوندی این نهال را سازگار با محیط کشور ایران تکثیر کنند.، تقاضای این انگور در بازار داخلی و خارجی برای تازه خوری بسیار زیاد است.

 • انگور لعل

مهم‌ترین فرآورده‌های انگور لعل تهیه کشمش و آب غوره است، این انگور برای تازه خوری مناسب می‌باشد. جزو درختان میان گل محسوب می‌شود و بیشتر در آب و هوای معتدل بازدهی بالایی از خود نشان می‌دهد، باردهی بالای آن باعث محبوب شدن نهال انگور لعل میان کشاورزان شده است.

 • انگور یاقوتی

انگور یاقوتی جزو انگور‌های بومی کشور ایران می‌باشد، معمولاً برای تهیه شیره انگور از نهال انگور یاقوتی استفاده می‌کنند، حبه‌های ریز متراکم دارد و مزه آن کاملا شیرین است. معمولاً در وعده صبحانه از انگور یاقوتی استفاده می‌کنند، جزو نهال‌های زودرس و پربار محسوب می‌شود، این انگور نه تنها در کشور ایران بلکه در بازارهای خارجی طرفدار زیادی پیدا کرده است.

 

بهترین نژاد انگور کدام هستند؟

بیشتر نژاد‌های انگوری که در کشور ما کشت می‌شود همگی بومی هستند و جزو بهترین نژادها محسوب می‌شود، البته نژاد‌های وارداتی نیز وارد کشور شدند که خواهان خیلی زیادی دارند. ما در این قسمت می‌خواهیم چند نژاد معروف نام ببریم که تقاضای خیلی زیادی در بازار دارد:

درخت انگور بلک ویلیام:

حتماً شما جزو مصرف کنندگان کشمش مویز هستید،نهال  انگور بلک ویلیام را می‌توان خشک کردو کشکش آن را تولید نمود ، جزوه نژاد میان گل محسوب می‌شود، در مناطق گرمسیری و سردسیری قابل کشت است.

نهال انگور شاهانی

حبه‌های نهال انگور شاهانی سیاه رنگ می‌باشد جزو نهال انگور زودرس و زودبازده شناخته شده، در سال‌های اول کاشت باردهی خیلی بالایی از خود نشان می‌دهد. تکثیر نهال انگور بر پایه پیوندی و قلمه بوده، به خاطر مقاومت بالایی که از خود نشان می‌دهد در بین کشاورزان مخصوصاً در مناطق کوهستانی و سرد خاستگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. این انگور معمولاً در ارتفاعات رشد می‌کند از این رو جزو درختان دیرگل محسوب می‌شود. انگور شاهانه به همان اندازه که در مناطق سردسیری بازدهی بالایی دارد در مناطق گرمسیری هیچ بازدهی و کیفیتی از خود نشان نمی‌دهد.

مزایای احداث باغ انگور

مزیت‌های احداث باغ انگور به اندازه زیاد می‌باشد که اصلاً لازم به گفتن آن نیست، همانطور که می‌بینید میوه انگور به اندازه‌ای خواهان دارد، حتی در حیاط خانه‌ها نیز بیشتر افراد به کاشت آن اقدام می‌کنند، چون میوه انگور در کشور ما جایگاه و اعتبار خاصی دارد، مخصوصا در قسمت شمال غربی کشور ایران  همچون اذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان، اذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان بسیاری از کشاورزان به کاشت نژادهای گوناگون انگور مشغول هستند.

تنوع و کیفیت انگور ایران در کل جهان زبانزد بوده از این رو صادرات میوه تازه انگور و فرآورده‌های آن باعث ارزآوری خیلی زیادی برای کشور شده است. از مهم‌ترین مزیت‌های احداث باغ انگور می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • مقاومت بالای درخت انگور:

مقاومت درخت انگور در برابر خشکسالی، انواع بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و حمله آفت‌ها بالاتر از نهال‌های دیگر می‌باشد. همچنین این درخت به مراقبت خیلی زیاد احتیاج ندارد، گاهی اتفاق می‌افتد به باغدار بنا به مسائلی نمی‌تواند یک سال کامل به نگهداری و مراقبت از باغ انگور خود بپردازد یک سال بعد زمان میوه دهی انگور همان کیفیت خود را حفظ کرده است.

 • هرس آسان:

درخت انگور جزو معدود درخت‌هایی می‌باشد که هرس آن بسیار آسان می‌باشد و کشاورز برای هرس آن دچار هیچ گونه مشکلی نمی‌شود، ارتفاع آن خیلی کوتاه بوده و باغدار بدون صرف هزینه می‌تواند به هرس باغ انگور خود بپردازد.

 • تنوع زیاد:

تنوعی که برای کاشت درخت انگور وجود دارد بسیار زیاد است یعنی در کشور ما بیش از ۴۰ نوع انگور بومی وجود دارد و باغدار می‌تواند نوع انگوری را انتخاب کند که سازگار با محیط زندگی او باشد.

 • فاصله کم بین نهال انگور

فاصله کاشت نهال انگور که در نظر می گیرند کمتر از یک و نیم متر می‌باشد، شما در نظر بگیرید می‌توانید تعداد زیادی درخت انگور را در باغ خود کاشت کنید در نتیجه میزان تولید محصول در باغ شما بسیار بالا خواهد بود.

 • تکثیر آسان

وقتی نتوانستید نژاد محبوب درخت انگور را برای باغ خود خریداری کنید به راحتی می‌توانید با روش‌های مختلف از جمله خوابانیدن خودتان آن را تکثیر کنید، یعنی تکثیر درخت انگور برای باغدار کار آسانی می‌باشد.

 • فروش تمامی محصولات تولید شده

به عنوان یک باغدار مطمئن باشید تمامی محصولات تولید شده در باغ شما به طور کامل فروش خواهد رفت، کشور ایران یکی از صادرکنندگان برتر انگور و فرآورده‌های آن می‌باشد.

 • تولید فرآورده‌های متنوع از انگور

انگور تنها میوه‌ای است که می‌توان انواع فرآورده‌های متفاوت و متنوع از آن تولید کرد، از مهم‌ترین فرآورده‌های آن می‌توان کشمش را نام برد. کشمش‌های درجه یک و لوکس که خود نیز تنوع خیلی زیادی دارد، در بازار خارجی مخصوصاً در اروپا و خاورمیانه خاستگاه ویژه‌ای دارد.

همچنین می‌توان به شیره انگور اشاره کرد، شیره انگور حاوی ریزمغذی‌های فراوانی است که خرید و فروش آن در بازار داخلی ما بسیار پر رونق می‌باشد، سرکه انگور از دیگر فراورده‌های مهم و اساسی انگور است، محال است شما یک ایرانی باشید و یک ظرف سرکه انگور در منزل خود نگهداری نکنید. از دیگر فرآورده‌های آن می‌توان به آب انگور، عصاره انگور، ژله انگور، مربا و دیگر موارد اشاره کرد.

روش های تکثیر نهال انگور ( تفاوت انگور بذری و انگور پیوندی )

روش‌های تکثیر نهال انگور که به‌صورت بذری می‌باشد کاملاً مشخص است طی فرآیندی هسته انگور را کاشته و نهال به‌دست آمده را در محوطه باغ کاشت می‌کنند، برای انگور پیوندی بهترین راه خرید از نهالستان‌های معتبر است که انگور‌های پیوندی با کیفیت و درجه یک را به فروش می‌رساند.

معمولاً انگور پیوندی با کیفیت‌تر و بهتر از انگورهای بذری جواب می‌دهد، کاشت انگور پیوندی میزان بازدهی بالایی دارد، همچنین کاشت نهال‌های پیوندی راحت‌تر بوده و کشاورز برای کاشت آنها احتیاج ندارد چند سال صبر کند تا هسته انگور جوانه زده و سپس به نهال تبدیل شود در واقع مانع از اتلاف وقت و انرژی کشاورز می‌شود.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال انگور

با توجه به پیشرفت دنیای مجازی و صنعت ارتباطات دیگر لازم نیست برای خرید نهال میوه انگور از خانه خود خارج شده، زمان و انرژی خود را تلف کنید، به نهالستان رفته نهال‌ها را مشاهده کرده اگر آن را پسند نکردید بار دیگر به یک نهالستان دیگر رفته و وقت خود را از تلف کنید! شما می‌توانید به‌صورت اینترنتی وارد گالری سایت‌های فروش نهال شده چندین سایت نهال را با یکدیگر مقایسه کنید. بهترین نوع نهال را با قیمت مناسب  ( کاتالوگ قیمت ) و خدمات ویژه انتخاب کرده و آن را خریداری کنید به نگام خرید کارت گارنتی و مجوز رسمی سازمان را جویا شوید.

احداث باغ انگور | مشاوره رایگان

احداث باغ انگور کار چندان سختی نمی‌باشد ولی کسانی که از کشاورزی سررشته نداشته یا تجربه کافی درباره احداث باغ انگور ندارد و برای بار اول این تجربه را کسب می‌کنند، احتیاج به مشاوره و راهنمایی اصولی در این باره احساس خواهند کرد. البته کسانی‌که در تمام طول گذشته خود باغ انگور را به‌صورت سنتی اداره می‌کردند و می‌خواهد تغییر رویه داده و باغ کاملا اقتصادی و تجاری را احداث کنند بهتر است آنها هم از مشاوره و راهنمایی متخصصین این زمینه استفاده کنند.

معمولاً مهندسین کشاورزی که در مراکز گوناگون مشغول هستند برای مشاوره جهت احداث باغ تجاری درخت انگور درخواست هزینه‌های گزاف دارند، به خاطر همین بسیاری از کشاورزان منصرف می‌شوند!! اگر شما به دنبال مشاوره و راهنمای کاملا اصولی و رایگان هستید می‌توانید به مراکز معتبر مانند برتر نهال مراجعه کنید، تمامی متخصصین و کارشناسان این مرکز آماده ارائه هرگونه خدمات و مشاوره به‌صورت رایگان هستند. حتی اگر باغ شما در شهرهای دیگر می‌باشد به‌صورت تلفنی و یا تماس تصویری آماده راهنمایی کمک به شما کشاورزان عزیز می‌باشند.

برتر نهال مرکز فروش نهال انگور

اگر شما به دنبال مراکز معتبری جهت خرید نهال انگور هستید، می‌توانید به‌صورت حضوری به نهالستان یا غیرحضوری به سایت برتر نهال مراجعه کنید. نهالستان برتر نهال جزو بزرگترین مراکز تولید و عرضه نهال در شمال غربی کشور می‌باشد، مهم‌ترین سیاست و هدف این نهالستان جلب رضایت کشاورزان و باغداران عزیز است، بر این اساس تمامی محصولات خود را با شرایط ویژه به فروش می‌رساند که عبارتند از:

 • فروش نهال‌های لیبل دار و شناسه دار که تحت نظر وزارت کشاورزی می‌باشد.
 • تمام نهال‌های فروخته شده نیاز سرمایی خود را گذرانده‌اند.
 • نهال‌های فروخته شده کاملاً سالم و عاری از هرگونه بیماری و آفتی می‌باشد.
 • داشتن کارت سلامت و کارت قرنطینه نهال
 • تضمین قیمت
 • تضمین کیفیت برای همین نهال‌های خود را با کارت گارانتی دو ساله به فروش می‌رساند.
 • تنوع در نهال‌های عرضه شده
 • مشاوره و راهنمایی رایگان

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

4 پاسخ به “نهال انگور✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال انگور [بهار 1403]”

 1. محمد گفت:

  سلام کدام رقم انگور برای کاشت در خاک شور یزد مناسب هست؟

  • mohammadi گفت:

   سلام وقت بخیر
   اکثر انگورها تا حدودی برای شوری مقاوم هستند ولی شوری از حدی بگذرد هیچ انگوری نمیشه کاشت کرد، ابتدا یه آزمایش خاک بدین تا معلوم بشه چقدر خاکتون شوری داره، اگر بیش‌از حد استاندارد شوری خاک داشتید می‌تونید اصلاح خاک انجام بدین و سپس اقدام به کاشت نهال کنید
   برای خرید نهال انگور نیز با کارشناسان تماس بگیرید یا از طریق سایت خرید کنید

 2. رضا داوودی گفت:

  برای کاشت نهال انگور تو شهر تهران چه موردی رو رعایت کنیم تا باردهی اقتصادی داشته باشیم؟

  • برتر نهال گفت:

   سلام دوست عزیز قبل از کاشت بهتره با کارشناسان ما تماس بگیردی و با ارائه دقیق از موقعیت زمنیتون و اطلاعات خاک زمینتون بهتون مشاوره بهتری ارائه دهیم، کاشت و نگهداری اصولی انجام بشه باردهی مناسبی خواهید داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال