نهال ازگیل✔️ خرید + لیست قیمت انواع نهال ازگیل [بهار 1403]

خرید نهال ازگیل

متاسفانه در کشور ایران خرید نهال ازگیل کمتر از حد مجاز است و آن هم به خاطر آگاهی کم کشاورزان است، کشاورزانی با نهال ازگیل آشنایی پیدا کرده‌اند از خرید نهال ازگیل و احداث باغات آن رضایت کامل را دارند، نهالستان‌های معدود و انگشت شمار در کشور ایران وجود دارد که به فروش نهال ازگیل می‌پردازد، انواع نژاد نهال ازگیل به صورت اصلاح شده به کشاورزان عرضه می‌شود که باعث شده میزان سازگاری این نهال را با اکوسیستم منطقه افزایش دهد.
بنابراین کشاورزان نباید نسبت به سازگاری این نهال دچار شک و دودلی شوند، باغداران بهتر است با کارشناس فروش نهالستان عرضه کننده در تماس باشند تا آنها اطلاعات لازم و کافی در مورد کاشت و نگهداری درخت ازگیل در اختیار باغداران قرار دهند، ازگیل مطمئنا یکی از میوه های پرفروش در بازار داخلی و برون مرزی است و باغداران عزیز برای کسب سود بیشتر بهتر است با این میوه آشنایی بیشتری داشته باشند.

انواع نهال ازگیل

ارقام مختلف نهال ازگیل در ایران کاشت می‌شود، از معروفترین نژادهای کاشت شده می‌توان به نهال ازگیل فومینا، نهال ازگیل قرمز، نهال ازگیل جنگلی و نهال ازگیل ژاپنی اشاره کرد، در ادامه انواع نژاد نهال ازگیل آورده شده است با کلیک روی هر کدام به اطلاعات کامل آن دست پیدا خواهید کرد.

 


سوالات متداول

یکی از دغدغه‌های اصلی قریب به اتفاق کشاورزان این است که بهترین زمان برای کاشت نهال ازگیل چه فصل و زمانی است؟ و اگر این سوال شما هم است بهتر است بدانید که بهترین زمان برای کاشت نهال ازگیل را شرایط آب و هوایی منطقه باغ و شهر شما عزیزان مشخص خواهد نمود و این بدین معنا است که اگر شهر شما دارای فصل زمستانی سرد و یخبندان‌های شدید است می‌توانیم بگوییم که بهترین زمان کاشت برای نهال ازگیل اواسط فصل زمستان و یا حتی اوایل فصل بهار خواهد بود. اما اگر شهر شما دوستان تا به اکنون شاهد زمستان‌های سرد و یخبندان‌های طولانی نبوده است بهترین زمان برای کاشت را می‌توان اواخر فصل پاییز دانست چرا که در این زمان نهال ازگیل زمان بیشتری برای سازگاری با محیط جدید خواهد داشت.

در هر زمان و لحظه‌ای که کشاورزان گرامی نیاز به کمک و راهنمایی داشته باشند می‌توانند حساب ویژه‌ای بر روی کارشناسان مجرب و کار آزموده نهالستان برتر نهال باز کنند و از اطلاعات و دانش به روز آنها برای رفع مشکل و سوالات خود بهره ببرند و همچنین خوب است بدانید که برای رفع سوالات خود و استفاده از راهنمایی کارشناسان برتر نهال نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی نخواهد بود چرا که برتر نهال برای آرامش خاطر شما عزیزان امکان مشاوره رایگان را برای کشاورزان گرامی فراهم نموده.

به طور حتم نهال‌های خریداری شده چه به صورت خریداری روز و یا پیش خرید در موعد مقرر شده از سمت خریداران نهال از سمت نهالستان برتر نهال برای شما مشتریان گرامی ارسال خواهد شد و اصلا جای هیچ‌گونه نگرانی نخواهد بود چرا که محصولات پیش خرید شده از برتر نهال در زمانی که شما عزیزان مقرر کرده باشید به طور حتم ارسال خواهد شد چرا که هدف برتر نهال راحتی و آرامش شما دوستان عزیز برای خریدی سهل و آسان خواهد بود.

هنگامی که نهال ازگیل مورد نظر خود را از نهالستان برتر نهال انتخاب و خریداری نمایید هماهنگی‌های لازم از طریق نهالستان با شما کشاورزان گرامی انجام خواهد شد تا زمان مورد نظر برای ارسال نهال‌های انتخاب و خریداری شده را مشخص کنید تا در زمان و موعد مقرر شده از سمت شما دوستان نهال‌های مذکور از سال شود. نحوه ارسال نهال‌های ازگیل از سمت نهالستان برتر نهال به طور حتم در زمان مقرر از طرق مختلف انجام خواهد شد و از جمله این راه‌های گوناگون برای ارسال نهال ازگیل می‌توان به ارسال از طریق شرکت‌های کالا رسان و یا استفاده از ماشین‌های دربستی برای مسیرهای دورتر که شرایط لازم برای ارسال نهال‌های ازگیل از طریق شرکت‌های کالا رسان را ندارند اشاره نمود.

نهالستان برتر نهال با هدف آرمش و راحتی شما عزیزان امکان مراجعه به وب سایت برتر نهال و خرید اینترنتی را فراهم نموده تا عزیزانی که امکان مراجعه حضوری به قسمت غرب کشور را ندارند بتوانند بدون هیچگونه دردسر و دغدغه‌ای از همان منزل تنها با یک کلیک کوچک به صفحه اینترنتی برتر نهال وارد شوند و مستقیما وارد صفحه نخست سایت برتر نهال گردند و از میان نهال‌های مختلف ارائه شده از سمت برتر نهال نهال مورد نظر را انتخاب نمایند. البته خوب است بدانید که با ورود به بخش مقالات می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد نهال‌های مختلف ازگیل و شرایط سازگار با کاشت و نگهداری این نهال‌ها به دست آورید و بیشتر با نهال‌های مختلف ازگیل آشنا شوید و همچنین باید یادآور شویم که می‌توانید از طریق شماره‌های تماس درج شده در صفحه اینترنتی برتر نهال با کارشناسان مجرب و خبره این مجموعه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره کاملا رایگان نیز بهره ببرید و در نهایت با اطلاعات کامل دست به انتخاب و خرید نهال ازگیل مورد نظر خود بزنید.

پربار‌ترین و بهترین نهال ازگیل را می‌توانید از نهالستان برتر نهال خریداری نمایید اما شاید این سوال نیز با شما ایجاد شده باشد که بهترین نهال برای کاشت چند سال خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به طور قطع بهترین نهال ازگیل برای کاشت نهال‌های یک تا دو ساله خواهند بود. اما باید بدانید که منظور از نهال‌های دو ساله ازگیل نهالی است که قسمت پیوند شده  آن یک ساله باشد و هیچگونه زخمی بر روی نهال وجود نداشته باشد و محل پیوندک آن به طور کامل التیام یافته باشد و همچنین باید گفت که منظور از نهال‌های یک ساله نهالی است که یک سال است که پیوند خورده است و بدین رو پایه نهال دو ساله و پیوند آن یک ساله است.

نهال ازگیل نیز مانند هر نهال دیگری دارای واریته‌ها و ارقام بسیار متنوعی است که از میان این ارقام برخی پرطرفدار تر و به تبع پرفروش تر هستند که البته این امر به سبب باردهی بسیار بالای آنها است در واقع به بیان بهتر هرچه که یک نهال باردهی بیشتری داشته باشد و از استحکام و مقاومت بالاتری برخوردار باشد می‌توان آن را در دسته پرفروش‌ترین نهال‌های ازگیل قرار داد که از جمله آنها می‌توان به نهال‌هایی چون نهال ازگیل پیوندی که بومی کشور فرانسه است و مقاومت بسیار بالایی در برابر ابتلا به عوامل بیماری زا و آفت‌های گوناگون دارد و یا نهال ازگیل ژاپنی که جزو رقم‌های بسیار تجاری و بازار پسند ازگیل به شمار می‌رود و به سبب باردهی فوق العاده برای احداث باغ‌های جدید و یا توسعه باغ‌ها بسیار مناسب هستند و در راه رسیدن به صادرات ازگیل نقش فوق العاده‌ای را ایفا می‌کند، اشاره نمود.

نهال ازگیل رو بیشتر بشناسید

نهال ازگیل که با نام مدلار شناخته می‌شود درختی کوچک از خانواده گل سرخ است و همچنین خوب است بدانید که میوه این نهال که به آن میدل نیز می‌گویند از زمان رومیان باستان کشت می‌شده است و معمولا این میوه در اوایل زمستان در دسترس است و در صورت بلغور کردن مصرف می‌شود و یا ممکن است به صورت خام و در طیف وسیعی از غذاهای پخته مصرف شود.

ارتفاع این درخت به سبب شرایط آب و هوایی و اقلیمی متفاوت بسیار متغییر است اما تا به امروز دیده نشده که این نهال بتواند به ارتفاعی بیشتر از 8 متر دست پیدا کند و در ضمن لازم به ذکر است که قطر در ارتفاع سینه نهال ازگیل معمولا بین 20 تا 25 سانتی متر است اما در موارد استثنایی می‌تواند تا 50 سانتی متر نیز دست پیدا کند.

ریشه‌های نهال ازگیل به شدت منشعب و دراز خواهند بود و دارای سیستم ریشه‌ای تا حدودی فیبری هستند و البته شایان ذکر خواهد بود که سیستم ریشه فیبری بر عکس سیستم ریشه است و معمولا توسط ریشه‌های نازک و نسبتا منشعب که از ساقه رشد می‌کنند تشکیل می‌شود و همچنین خوب است بدانید که سیستم ریشه فیبری در گیاهان تک لپه‌ای و سرخس‌ها جهانی است و هنگامی که درخت به بلوغ کامل رسیده است سیستم ریشه‌های فیبری مانند یک حصیر ساخته شده از ریشه به نظر می‌رسند.

رشته‌های فیبری نسبتا نزدیک به سطح زمین رشد می‌کنند و همچنین جالب است بدانید که برگ‌هایی با رگه‌های موازی دارای ریشه‌های فیبری هستند به طور مثال علوفه‌ها دارای سیستم ریشه‌ای فیبری هستند که با با چسباندن گیاهان به لایه بالایی خاک و پوشاندن کل مزرعه به مبارزه با فرسایش کمک می‌کند و در ضمن باید گفت که در سیستم ریشه فیبری ریشه به سمت پایین خاک رشد می‌کنند و همچنین در سراسر خاک به طرفین منشعب می‌شوند.

هر آنچه که باید درباره نهال ازگیل بدانید

چوب ازگیل بافت ظریفی دارد اما در عین حال بسیار سخت است این نهال چوبی به رنگ سفید و صورتی کم رنگ دارد و هسته داخلی آن مایل به قهوه‌ای است و حلقه‌های آن به وضوح قابل مشاهده خواهد بود

گل‌های نهال ازگیل قطر 2 تا 5 سانتی‌متر است و همچنین این گل‌ها دارای ساقه کوتاه و انتهایی و منفرد روی شاخه‌های جانبی کوتاه هستند آنها دارای پنج کاسبرگ دراز و باریک و پنج گلبرگ آزاد، سفید و یا صورتی کم رنگ نیز دارند و در مقایسه با سایر درختان میوه در عرض‌های جغرافیایی اروپا، درختان نیز بسیار دیر گل می‌دهند.

تا همین اواخر تنها گونه شناخته شده از نهال ازگیل، مدلار آلمانی بود با این حال در سال 1990 میلادی گونه جدیدی در آمریکای شمالی کشف شد که هنوز هم گاهی اوقات مسلار چینی یا مسلح چینی یا همان مدلار نامیده می‌شود و همچنین خوب است بدانید که چندین نوع و رقم مختلف و گوناگون از ازگیل در سرتاسر جهان شناخته شده است که در میان این رقم‌های متفاوت ازگیل‌هایی با اشکال وحشی و یا نیمه وحشی و زینتی با منشاء مختلف نیز دیده می‌شوند.

بسیاری از رقم‌های مختلف ازگیل که برای میوه هایشان رشد می‌کنند عبارتند از هندلیا، ناتینگهام و روسی و همچنین گونه میوه دار بزرگ هلندی که با نام‌های غول پیکر و یا هیولا نیز شناخته می‌شود این ارقام بسیار زودرس با عملکرد بالا و قابل توجه با میوه‌های زودرس و با کیفیت بالا هستند و همچنین شایان ذکر است که رقم ازگیل ناتینگهام توانسته جایزه شایستگی باغ را از سوی انجمن سلطنتی باغبانی دریافت نماید.

برای مدتی فرض بر این بود که این گونه دارای منابع ژنتیکی محدود است و بنابراین در معرض خطرات بالای قرسایش ژنتیکی قرار می‌گیرد به طوری که تکامل محدود تنوع به عدم توجه اقتصادی برای این گونه میوه در قرن‌های گذشته نسبت داده شد با این حال یافته‌های کنونی نشان می‌دهند که جمعیت‌های طبیعی مدلار یا همان نهال ازگیل با پتانسیل ژنتیکی بالا هستند که می‌توان از آن برای بهبود تولید با استفاده از ژنوتیپ‌های خاص استفاده کرد.

از مطالعه گسترده ادبیات و نمونه‌های گیاهی کازیمرز برویچ به این نتیجه رسید که موطن واقعی نهال ازگیل تنها در قسمت جنوب شرقی شبه جزیره بالکان در آسیای صغیر در قفقاز، کریمه و شمال ایران است و همچنین این نهال احتمالا در کشور ترکمنستان همچنین در جنوب شرقی اروپا به ویژه سواحل دریایی سیاه و کشور بلغارستان و کشور ترکیه یافت می‌شود.

این گونه ممکن است تا 3000 سال کشت شده باشد استرایون جغرافی دان یونانی باستان به یک کتاب 16 فصلی در فصل 4 اشاره می‌کند که نهال ازگیل زیبا و محسور کننده یک گیاه مهم در دوران روم و قرون وسطی بود ولی با این حال در قرن هفدهم و هجدهم میلادی نهال میوه‌های دیگر جایگزین این نهال پربار شدند و جالب است بدانید که نهال ازگیل امروزه کمتر کشت می‌شود.

نهال‌های ازگیل یکی از معدود میوه‌هایی است که در زمستان خوراکی می‌شود و آن را به درخت مهمی برای باغبانانی تبدیل می‌کند مایلند میوه در تمام طول سال در دسترس داشته باشند.

قیمت نهال ازگیل بر چه اساسی تعیین می‌شود

شاید تا به الان شما عزیزان نیز این سوال نیز برایتان ایجاد شده باشد که قیمت نهال ازگیل بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ و در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که عوامل بسیار زیادی در میزان قیمت نهال ازگیل تاثیر گذار خواهند بود که از مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین آنها می‌توان به واریته‌ها و زقم‌های مختلف نهال ازگیل اشاره نمود.

در واقع می‌توان گفت که برای به دست آوردن قیمت اصلی و نهایی نهال ازگیل بهتر از میان انوع و اقسام گوناگون این نهال محبوب و پرطرفدار یکی از بهترین‌ها و پربارترین‌ها را که با شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه باغ شما عزیزان سازگاری و تناسب دارد، انتخاب نمایید چرا که هر نوع از ارقام مختلف نهال ازگیل از قیمتی بسیار متفاوت از دیگر رقم‌های این نهال برخوردار هستند.

بنابراین برای بهره مندی و اطلاع از قیمت نهال ازگیل بهتر است نخست نوع نهال ازگیل خود را از میان ارقام مختلف این نهال برگزینید تا بتوانید بهترین نهال ازگیل با منصفانه‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین قیمت انتخاب و خریداری نمایید که البته برای این انتخاب نهال ازگیل می‌توانید بر روی راهنمایی و اطلاعات به روز کارشناسان نهالستان برتر نهال حساب ویژه‌ای باز نمایید.

چرا باید نهال ازگیل کاشت کرد

مزیت و کاربردهای گوناگون و متفاوت نهال ازگیل و میزان تولید محصولات پربار و بازار پسند از مهم‌ترین و عمده‌ترین دلایلی است که سبب می‌شود تا باغداران بی شماری برای خرید و کاشت نهال ازگیل تمایل و رغبت فراوانی از خود نشان دهند اما اگر هنوز هم در سر دو راهی کاشت نهال ازگیل قرار دارید و پاسخ مناسبی برای پاسخ به این چرایی کاشت نهال ازگیل پیدا نکرده‌اید بهتر است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا مزیت‌ها و کاربردهای گوناگون این نهال و مزیت‌های بی شمار نهال ازگیل را به شما عزیزان معرفی نماییم.

نکات خرید نهال ازگیل

به طور حتم هر موضوع و آغاز مرحله‌ای دارای ویژگی‌ها و نکاتی است که رعایت آن‌ها می‌تواند راه میانبری باشد برای رسیدن به موفقیت و سود بیشتر و یک خرید ایده آل اولین نکته که باید رعایت شود انتخاب نهالستانی درجه یک و عالی برای خرید نهال‌های ازگیل یا هر نهال دیگری خواهد بود چرا که شما دوستان عزیز می‌توانید پربارترین نهال را در بهترین نهالستان موجود در سرتاسر کشور به دست آورید و خریداری کنید.

اما بعد از انتخاب بهترین نهالستان نوبت به انتخاب نهال ازگیل مناسب با شرایط اقلیمی و موقعیت آب و هوایی منطقه باغ خود خواهد رسید چرا که در این صورت است که می‌توانید شاهد بالاترین میزان باردهی و عملکرد حداکثری نهال ازگیل خود باشید و از این امر برای به دست آوردن سود چشم گیر و قابل توجه بهره ببرید.

در انتخاب و خرید هر نهالی که مد نظر شما عزیزان باشد کارشناسان برتر نهال می‌توانند اطلاعات لازم درباره نکات خرید و شرایط کاشت آن نهال را برای شما عزیزان بازگو نمایند و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

 • ارتفاع از دریا

  می‌توانید از کاشت نهال ازگیل در هر ارتفاع از سطح دریایی بهره ببرید چرا که این نهال در ارتفاعات 0 تا 1100 متری قابلیت کاشت و رشد نمو خوب و مطلوب را دارد که این خود مهم‌ترین ویژگی مثبت و مزیت نهال ازگیل به شمار می‌رود چرا که باغداران دیگر نیازی نیست به سبب ارتفاع بیش از حد بالا و یا پایین منطقه باغ خود از خرید نهال مورد نظر خود صرف نظر کنند و یا دست به انتخاب نهال‌های دیگری جز نهال ازگیل بزنند و می‌توانند با خیالی راحت و آسوده دست به انتخاب نهال ازگیل بزنند و از میوه‌های قرمز رنگ خوش رنگ و لعاب آنها بهره ببرند.

 • نوسانات دمایی

  نهال‌های ازگیل به شرایط آب و هوایی معتدل و نیمه مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل نیاز دارد تا بتواند بهترین و موفق‌ترین عملکرد را از خود به معرض نمایش بگذارد و همچنین خوب است بدانید که دمای هوا از 18 تا 20 درجه سانتی‌گراد به عنوان دمای مطلوب و مناسب برای رشد نهال ازگیل ذکر شده است و البته لازم به ذکر است که نهال ازگیل می‌تواند سرمایی در حدود 20 درجه منفی سانتی‌گراد را به راحتی تاب بیاورد.

  شاید خوب باشد که بدانید یخبندان‌های دیررس به سختی می‌تواند باعث آسیب به نهال ازگیل و رقم‌های مختلف آن شود چرا که نهال ازگیل بسیار مقاوم است و می‌تواند سرمای شدید و یخبندان‌های طولانی تاب بیاورد و همچنین شایان ذکر خواهد بود که نیاز سرمایی این نهال زیبا و محسور کننده 300 تا 800 ساعت درجه سرمادهی 5 درجه سانتی گراد است.

 • میزان بارش

  رطوبت یکی دیگر از نیازهای اقلیمی نهال ازگیل برای رشد و نمو است و همچنین خوب است بدانید که این نهال‌ها برای رشد مناسب و مطلوب نیاز به رطوبت کافی خواهند داشت که البته لازم به ذکر است وجود مه و یا ابری بودن هوا باعث بالا رفتن میزان رطوبت موجود در هوا می‌شود و این به خودی خود می‌تواند بر میزان رشد و نمو نهال‌های ازگیل تاثیر به سزایی داشته باشد.

  خوب است بدانید که نهال ازگیل برای رشد نیاز به بارش سالانه 700 میلی‌لیتر یا به عبارت دیگر 28 اینچ دارد و وجود رطوبت نسبی تا حدود 30 تا 50 درصد باعث رویش مناسب آن می‌گردد و همچنین شایان ذکر خواهد بود که نهال‌های زغال اخته نیاز به 6 تا 8 ساعت نور خورشید دارد و از قرار گرفتن در معرض سایه نیز مقاوم است و به راحتی می‌تواند در سایه به رشد و نمو خود ادامه دهد.

  اکثر نهال‌های ازگیل زندگی خود را با یک ریشه آغاز می‌کنند اما پس از یک تا چند سال به یک سیستم ریشه فیبری گسترده با ریشه‌های سطحی عمدتا افقی و تنها چند ریشه عمودی و عمیق تغییر می‌کنند و همچنین خوب است بدانید که یک نهال ازگیل بالغ معمولی با ارتفاع 30 تا 50 متری دارای سیستم ریشه‌ای است که به صورت افقی در تمام جهات تا جایی که درخت بلند یا بیشتر است امتداد می‌یابد و اما جالب است بدانید که بیش از 95 درصد ریشه‌ها در عمق 50 سانتی متری خاک قرار دارند.

 • بافت خاک

  نهال ازگیل و گونه‌ها و رقم‌های مختلف و متفاوت آن می‌توانند در طیف بسیار وسیعی از انواع خاک رشد کند و همچنین خوب است بدانید که خاک‌های لومی تازه و با میزان PH بین 6 تا 8 را ترجیح می‌دهد و در ضمن لازم به ذکر خواهد بود که بدانید نهال‌های ازگیل برای باردهی بیشتر و بهتر نیاز به خاک‌هایی با زهکشی خوب و عمیق نیاز دارند.

  البته باید گفت که عدم زهکشی خاک برای کاشت نهال ازگیل به این معنا نخواهد بود که نهال مذکور نمی‌تواند به رشد و نمو خود ادامه دهد و در واقع می‌توان گفت که کاشت نهال ازگیل در طیف وسیعی از انواع خاک و با هر نوع بافتی امکان پذیر خواهد بود و به همین سبب است که نهال ازگیل در سراسر جنوب اروپا و همچنین بیشتر مناطق جهان یافت می‌شود.

  بافت خاک با توزیع اندازه ذرات خاک تعیین می‌شود که شن بزرگ‌ترین ذره و خاک رس کوچکترین ذره به حساب می‌آید و همچنین شایان ذکر است که آزمایش بافت خاک می‌تواند تخمینی از درصد هر اندازه ذرات ارائه دهد و در ضمن لازم به ذکر است که بافت می‌تواند پایداری، استحکام و زهکشی خاک را نشان دهد و این‌ها ویژگی‌های مهم و حائز اهمیت در هنگام کاشت نهال ازگیل میوه هستند.

بهترین نهالستان ازگیل چه ویژگی‌هایی دارد

دست یابی به برترین‌ها و بهترین‌ها در سرشت و ذات انسان‌ها نهادینه شده است و انسان‌ها به ذات خواهان کمال و برتری هستند و این عامل در بسیاری از موارد و مراحل زندگی نمود پیدا می‌کند و از این رو است که اغلب قریب به اتفاق کشاورزان عزیزمان تمایل به خرید نهال از برترین و بهترین نهالستان‌ها دارند و یا خواهان اطلاع از ویژگی‌های بهترین نهالستان هستند.

به طور حتم پربار‌ترین نهال‌های ازگیل را می‌توان از بهترین نهالستان‌ها تهیه نمود پس از این رو به نظر می‌رسد که انتخاب بهترین نهالستان جزو اولین گام‌ها برای رسیدن به موفقیت خواهد بود از آنجا که بهترین نهالستان‌ها به سبب بهره مندی از تجارب بالا تولید و پرورش نهال‌های پربار مبادرت می‌ورزند بهتر است به معرفی و بررسی ویژگی‌ها و مشخصات بهترین نهالستان‌ها بپردازیم.

اولین ویژگی بهترین نهالستان‌ها سالم و ضد عفونی بودن تمامی محیط نهالستان است چرا که در غیر این صورت نمی‌توان توقع داشت که از این مجموعه بتوان نهالی سالم و عاری از هر گونه بیماری خریداری نمود و از دیگر مشخصات یک نهالستان خوب این است که نهالستان مورد نظر دارای سابقه کاری و تجارب طولانی و بسیار درخشان باشد.

علت قیمت‌های متفاوت نهال ازگیل در بین نهالستان‌ها چیست

اگر تا به اکنون برای خرید نهال به نهالستان‌های مختلف مراجعه کرده‌اید به طور حتم تا به الان با قیمت‌های بسیار متفاوتی برای نهال‌های ازگیل روبرو شده‌اید و این سوال نیز برای شما عزیزان پیش آمده است که علت قیمت‌های متفاوت نهال ازگیل در بین نهالستان‌ها چیست؟ در پاسخ به این سوال می‌بایست گفت که علت این تفاوت فاحش قیمت نهال نهال ازگیل انتخاب شما دوستان عزیز خواهد بود.

به بیان دیگر انتخاب شما عزیزان در زمینه‌های مختلف چون انتخاب نهالستان برای تهیه نهال ازگیل و یا انتخاب نهال ازگیل در بین رقم‌های مختلف آن سبب این تفاوت قیمت خواهد شد و شاید اکنون این سوال برایتان ایجاد شده باشد که چگونه انتخاب شما عزیزان موجب تفاوت قیمت نهال می‌شود از این رو خوب است بدانید که انتخاب نهالستان‌هایی که تولید کننده نهال‌های ازگیل یا هر نوع نهال دیگری هستند می‌توانند نهال‌های ازگیل را با قیمت بسیار مناسب‌تر و اقتصادی‌تر ارائه نمایند.

اما اگر نهالستانی را انتخاب نمایید که در زمینه تولید نهال و پرورش آنها هیچگونه تجربه و مهارتی نداشته باشند و در نتیجه خود به تولید نهال‌های ازگیل مبادرت نمی‌ورزند پس می‌توانند تنها نقش واسطه بین تولید کننده و مصرف کننده یا خریداران گرامی نهال‌ها را ایفا نمایند پس به تبع نهال‌ها را با قمیتی بالاتر به بازار عرضه خواهند کرد تا سودی بیشتری بهره مند شوند زیرا خود نیز خریداری نهال هستند نه تولید کننده.

نهالستان برتر نهال با بهره‌مندی از تجربه یک قرن توانسته به تولید نهال‌هایی بسیار پربار و بازار پسند و فوق العاده تجاری بپردازد و از این رو به طور حتم می‌توانید در برتر نهال شاهد بهترین و اقتصادی‌ترین قیمت برای انواع و اقسام نهال‌های ازگیل باشید.

خرید نهال ازگیل برای چه استان‌هایی پر سود است

همان طور که گفته شد نهال ازگیل به سبب مقاومت بسیار بالایی که دارد می‌تواند در هر نوع شرایط آب و هوایی و اقلیمی به رشد و نمو خود ادامه دهد و میوه‌های قرمز و خوش رنگ و لعاب خود را نمایان سازد اما بیشترین باردهی و نمایان‌سازی بهترین و بالاترین عملکرد نهال‌های ازگیل در شرایط آب و هوایی نیمه مرطوب و معتدل و یا آب و هوای مدیترانه‌ای خواهد بود و از آنجا که بیشترین باردهی به معنا پرسود‌ترین خواهد بود نهال ازگیل برای مناطقی با شرایط آب و هوایی معتدل و مدیترانه‌ای پر سود خواهد بود.

پربارترین نژاد ازگیل کدام است

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان ازگیل را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال ازگیل قرمز  20 تن در هکتار
نهال ازگیل ژاپنی 40 تن در هکتار
نهال ازگیل جنگلی ۴۰ تن در هکتار
نهال ازگیل ایتالیایی ۵۰ تن در هکتار

بهترین زمان خرید نهال ازگیل چه زمانی است

یکی از سوالاتی که ذهن بیشتر کشاورزان و باغداران عزیز را به خود مشغول کرده این است که بهترین زمان خرید نهال ازگیل چه زمانی است؟ و در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بهترین زمان خرید نهال‌های ازگیل زمانی است که قصد کاشت این نهال را در باغ و یا حتی باغچه خود داشته باشید و البته یک استثنا نیز وجود دارد و آن هم پیش خرید نهال‌های ازگیل خواهد بود که می‌توانید در هر زمانی به آن اقدام نمایید.

اما به طور حتم بهترین زمان خرید وابسته به زمان کاشت نهال ازگیل خواهد داشت و این امر نیز به خودی خود وابسته به شرایط آب و هوایی منطقه و یا محل کاشت نهال ازگیل دارد و اگر از زمستان‌های طولانی در شهر شما عزیزان خبری نیست بهتر است در اواخر فصل پاییز اقدام به خرید و کاشت نمایید اما اگر شهر شما دوستان گرامی همراه با زمستان‌های سخت و دشوار است بهتر است زمان خرید و یا کاشت نهال ازگیل را به اواخر فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار و قبل از بیدار شدن نهال‌ها از خواب زمستانی انتقال دهید.

کاشت، داشت و برداشت نهال ازگیل

هر سه مراحل کاشت، داشت و برداشت نهال ازگیل همگی دارای نکات و اصولی بسیار مهم و اساسی هستند که رعایت آنها می‌تواند برای شما عزیزان یک باغ بسیار وسیع و پهناور پربار و پرمحصول با سودآوری بسیار چشم گیر و قابل توجه را فراهم آورد و اگر شما باغداران گرامی نیز خواستار این امر هستید به شما دوستان عزیز توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا این نکات و اصول را معرفی و بررسی نماییم و به صورت جامع و کامل به آنها بپردازیم.

اصول کاشت نهال ازگیل

همان طور که گفته شد سه مرحله اساسی برای به دست آوردن سود و درآمد بالاتر و بیشتر از کاشت نهال ازگیل وجود دارد و در واقع می‌توان گفت که در صورت رعایت اصول کاشت نهال ازگیل می‌توانید سودآوری و موفقیت خود را تضمین نمایید که در ادامه به طور کامل و جامع به بررسی و توضیح آنها خواهیم پرداخت پس با ما بمانید.

تجزیه و تحلیل شیمیایی خاک یا آزمایش خاک یک فرآیند سریع و ارزان برای به دست آوردن اطلاعات در مورد در دسترس بودن مواد مغذی در خاک به عنوان مبنایی برای توصیه کاربرد کود است و در واقع به بیان بهتر تجزیه و تحلیل خاک اغلب برای تعیین این که آیا عرضه یک ماده غذایی خاص ممکن است رشد نهال ازگیل را محدود کند یا خیر استفاده می‌شود.

با این حال تجزیه و تحلیل خاک برای پیش‌بینی کمبود آهن در نهال ازگیل نمی‌تواند توصیه شود تجزیه و تحلیل خاک برای تعیین دسترسی محتوای پی اچ و یا آهن توسط عوامل محیطی خاک مانند رطوبت، دما و غلظت بی کربنات و تنوع ژنتیکی درون و بین گونه‌های گیاهی با توجه به جذب آهن مخدوش می‌شود.

چندین روش برای استخراج آهن از خاک ابداع شده است که رایج‌ترین آنها روش استخراج دی اتیلن است و حتی اگر خاک به مقدار کافی آهن باشد این بدان معنا نیست که گیاه دچار کلروز آهن نمی‌شود و همچنین خوب است بدانید که جذب آهن توسط نهال‌های ازگیل علاوه بر آهن قابل استخراج در خاک به عوامل بسیاری دیگر نیز بستگی دارد.

آماده سازی باغ برای کاشت نهال ازگیل یکی از موارد مهمی است که هر باغداری از میزان اهمیت و ارزش آن در امر رسیدن و دست یابی به نهال‌های پربار و پرمحصول مطلع است چرا که این امر که شامل مواردی چون عمق چاله نهال ازگیل برای کاشت و فاصله مناسب برای کاشت این نهال و خیلی از موارد دیگر می‌شود می‌تواند میزان قابل توجهی از دست یابی به موفقیت در امر پرورش نهال‌های ازگیل و تولید میوه‌های درشت و آبدار را برای باغداران گرامی فراهم نماید پس توصیه می‌کنیم در ادامه مطلب با ما بمانید تا با هم به بررسی بیشتر و بهتر نکات لازم جهت آماده سازی باغ برای کاشت نهال ازگیل بپردازیم.

برای کاشت نهال‌های ازگیل خریداری شده از برترین نهالستان‌ها چون برتر نهال ابتدا می‌بایست به حفر چاله‌هایی برای کاشت این نهال‌ها اقدام نمایید و برای این امر می‌بایست به حفر یک گودال بزرگ و بسیار عمیق در خاک مبادرت ورزید و در ضمن لازم به ذکر است که عمق این چاله برای کاشت نهال ازگیل می‌بایست حداقل دو برابر عمق ظرفی که نهال در ابتدا در آن قرار دارد، باشد.

تا از این طریق رطوبت کافی تا زمانی که نهال جدید ریشه دار شود و ریشه در خاک بگستراند حفظ گردد و مرحله بعدی باید خاک نهال ازگیل را با مقداری کمپوست خوب پوسیده شده و یا آفتاب خورده مخلوط نمایید و همچنین باید بدانید که اگر خاکی با زهکشی ضعیف دارید می‌توانید کمی ماسه با خاک نهال نیز ترکیب کنید.

سپس چاله نهال ازگیل مورد نظر خود را تا نیمه با خاک مناسب پر نمایید و سپس روی آن آب بپاشید تا خاک موجود در چاله ته نشین شود و حفره‌های هوای موجود در خاک نهال ازگیل به طور کامل از بین برود و سپس نهال ازگیل تهیه و خریداری شده را درون چاله قرار دهید و روی ریشه‌ها را خاک سالم و عاری از هر گونه بیماری قرار دهید و سپس دوبار آبیاری نماید.

فواصل کاشت نهال ازگیل یکی از مهم‌ترین نکات برای دست یابی به موفقیت در مرحله کاشت این نهال پربار و بازار پسند است چرا که این عامل می‌تواند تاثیر بسزایی در میزان باردهی نهال ازگیل داشته باشد زیرا فاصله کاشت تعیین کننده میزان دست یابی نهال ازگیل به مواد مغذی و آلی موجود در بستر خاکی نهال خواهد بود.

از این رو می‌توان گفت اگر فاصله نهال ازگیل طبق میزان تعیین شده نباشد نهال‌ها بیش از اندازه نزدیک به هم باشند این نهال‌ها برای دست یابی به مواد غذایی در یک رقابت سخت و دشوار قرار می‌گیرند و همچنین به سبب نزدیکی بیش احد و عدم جریان کافی هوا در بین شاخ و برگ‌های نهال ممکن است نهال دچار بیماری‌های قارچی و خطرناک شود و از میزان باردهی آن کاسته شود و یا حتی ممکن است در اثر ابتلا شدید به بیماری نهال از بین برود.

پس بنابراین بهتر است قبل از کاشت نهال ازگیل نخست از میزان اندازه مشخص شده برای کاشت نهال‌های ازگیل مطلع شوید و سپس به حفر چاله برای کاشت نهال مذکور اقدام نمایید و همچنین خوب است بدانید که مناسب‌ترین و مطلوب‌ترین فاصله برای کاشت نهال ازگیل در حدود ۴ در ۴ متر خواهد بود.

نکات داشت نهال ازگیل

دومین مرحله برای رسیدن به موفقیت و دست‌یابی به سود قابل توجه و چشم گیر از خرید و انتخاب نهال‌های ازگیل مرحله داشت این نهال مرغوب و بسیار باکیفیت خواهد بود و همچنین لازم به ذکر است که مرحله داشت نیز مانند مرحله کاشت بسیار مهم و دارای نکات و مشخصاتی خواهد بود که اطلاع و رعایت آن‌ها می‌تواند بر میزان موفقیت کشاورزان به صورت مستقیم تاثیر بگذارد که در ادامه به طور جامع و کامل به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

هرس کردن نهال ازگیل

هرس به بهترین وجه می‌تواند برای تشویق درختان و نهال ازگیل به ایجاد یک ساختار قوی و کاهش احتمال آسیب در طول آب و هوای شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین خوب است بدانید که هرس برای فرم دادن می‌تواند به ویژه  در نهال‌های باز رشد کرده که خود هرس بسیار کمی انجام می‌دهند مهم باشد.

شاخه‌هایی از نهال ازگیل که به خوبی چسبیده‌اند ممکن است در اثر باد و تجمع برف و یخ شکسته شوند شاخه‌ها برداشته شده توسط چنین نیروهای طبیعی اغلب منجر به زخم‌های بزرگ و ناهموار می‌شوند که به ندرت مهر و موم می‌شوند در نهایت می‌توان گفت که هرس به عنوان یک عمل فرهنگی می‌تواند برای تکمیل یا جایگزینی این فرآیند‌های طبیعی و افزایش قدرت و طول عمر نهال‌های ازگیل استفاده شود.

برش‌های هرس می‌بایست طوری انجام شود که فقط بافت شاخه برداشته شود و بافت ساقه آسیب نبیند و در نقطه‌ای که شاخه به ساقه می‌چسبد و همچنین می‌توان گفت که ساخه و بافت ساقه جدا می‌مانند اما به هم پیوسته هستند و در ضمن اگر هنگام هرس فقط بافت‌های شاخه بریده شود احتمالا بافت‌های ساقه نهال ازگیل پوسیده نمی‌شود و زخم به طور موثرتری می‌بندد.

یک برش مناسب درست از بالای پشته پوست شاخه شروع می‌شود و از طریق ساقه‌های موازی با پشته پوست شاخه گسترش می‌یابد و معمولا ساقه در حال برداشتن آن قدر بزرگ است که نمی‌توان آن را با یک دست نگه داشت و بنابراین می‌بایست از روش سه برش استفاده نمود.

(1 با اولین برش یک بریدگی در سمت ساقه به دور از شاخه‌ای که باید نگه دارید و درست بالای فاق شاخه ایجاد کنید.

(2 برش دوم را از داخل فاق شاخه شروه کنید و به خوبی بالای برآمدگی پوست شاخه بمانید و از طریق ساقه بالای شکاف برش دهید.

(3 قسمت خرد باقی مانده را درست در داخل پشته پوست شاخه از طریق ساقه موازی با پشته پوست شاخه ببرید.

سمپاشی نهال ازگیل

عفونت‌ها و عوامل بیماری‌زا می‌توانند در هر زمانی بین فصل‌های پاییز و بهار رخ می‌دهند اما معمولا در زمستان‌های مرطوب شدیدتر هستند و همچنین خوب است بدانید که باران‌های طولانی مدت بهاری نیز می‌توانند این بیماری را تشویق کنند چرا که هاگ‌ها از باران پاشیده می‌شوند و در ضمن باید توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد نیز به گسترش بیماری کمک می‌کند.

بهداشت خوب برای درمان بیماری به طور طبیعی کلید اصلی خواهد بود و این مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از عود و گسترش بیماری است و همچنین شایان ذکر خواهد بود که همه جوانه ها، شکوفه ها، میوه‌ها و شاخه‌های آلوده می‌بایست به سرعت حذف و از بین بروند و در ضمن به خاطر داشته باشید که باید برگ‌های آلوده اطراف و زیر نهال ازگیل نیز حذف شوند و از بین بروند.

استفاده از سموم و سمپاشی نهال ازگیل در اواخر فصل پاییز توصیه می‌شود و می‌بایست دستورالعمل‌های برچسب سم خریداری شده را به دقت دنبال نمایید و همچنین خوب است بدانید که سمپاشی نهال ازگیل نباید در فصل بهار به محض ظهور رشد جدید استفاده نمود اما ممکن است در هوای مرطوب کاربردهای اضافی لازم باشد.

نکات برداشت نهال ازگیل

رعایت نکات برداشت نهال ازگیل توسط باغداران گرامی یکی از مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین مواردی است که می‌تواند میزان موفقیت در دست یابی یا عدم دستیابی به سودآوری را تضمین نماید پس از این رو ما توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا نکات برداشت نهال ازگیل را برای شما دوستان عزیز معرفی نماییم و به بررسی بیشتر و بهتر آنها بپردازیم.

فرم‌های کشت شده از طریق تلقیح و پیوند روی بستر‌های خاکستر مختلف مانند گونه‌های کوهی گلابی یا نهال به برای بهبود عملکرد در خاک‌های مختلف تکثیر می‌شود ارقام 6 تا 7 سال پس از پیوند به میوه کامل می‌رسند و آن را برای 20 تا 25 سال نگه می‌دارند.

به دلیل کندی رشت پیوند‌ها پیوند بر روی نهال‌های مدلار توصیه نمی‌شود آبیاری و کوددهی می‌تواند رشد در مضارع را تحریک کند اگر شاخه‌های میوه پس از برداشت قطع شوند تشکیل شاخه‌های کوتاه با روند جدید تشویق می‌شود .

میوه‌ها حتی در زمان رسیدن نیز سخت و اسیدی هستند اما پس از نرم شدن یخ زدگی یا به طور طبیعی در انبار در صورتی که زمان کافی داده شود با کاهش محتوای تانن و اسید‌های میوه افزایش محتوای قند و تغییر در محتوای آن خوراکی می‌شوند مواد معدنی هنگامی که نرم شدند شروع می‌شود پوست به سرعت بافتی چروک شده به خود می‌گیرد و قهوه‌ای تیره می‌شود و داخل آن به قوام و طعمی شبیه سس سیب کاهش می‌یابد.

این فرایند می‌تواند آن باغدارانی را که تازه به کاشت نهال مدلار یا همان نهال ازگیل پرداخته‌اند کمی گیج کند چرا که میوه نرم شده آن به نظر می‌رسد که فاسد شده است و همچنین خوب خواهد بود که بدانید پس از قرمز شدن میوه ازگیل را می‌توان به صورت خام مصرف کرد و گاهی اوقات با شکر و خامه که به عنوان یک طعم اکتسابی توصیف شده است یا برای تهیه ژله مدلار استفاده شود.

عمر اقتصادی یکی از عوامل بسیار مهم و حائز اهمیتی است که کشاورزان در هنگام خرید بسیار به آن توجه می‌کنند و حتی می‌توان گفت که یکی از دلایل خرید نهال‌های ازگیل میزان عمر اقتصادی آنها است چرا که این امر می‌تواند میزان سودآوری و درآمد حاصله از کاشت نهال‌های ازگیل را نشان دهند و همچنین خوب است بدانید که میزان عمر اقتصادی نهال ازگیل در صورت وجود شرایط مناسب و ایده آل برای نگهداری و رشد نهال ازگیل در حدود 40 تا 50 سال خواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است که نهال‌های ازگیل از سال 5 بعد از کاشت و در صورت مناسب نبودن شرایط آب و هوایی و موقعیت محیطی و یا استفاده از بذر برای کاشت نهال از سال 6 بعد از کاشت به باردهی می‌رسند و بعد از مدتی بالغ می‌شوند و به باردهی و عملکرد حداکثری خود دست پیدا می‌کنند.

میوه‌های ازگیل مایل به سبز هستند و در زمان رسیدن قهوه‌ای روشن می‌شوند و همچنین آن‌ها تقریبا کروی با قطر 25 تا 35 میلی‌متر هستند و همچنین خوب است بدانید که نهال‌های ازگیل می‌توانند در زمان بالغ شدن در حدود 30 تا 70 کیلو گرم که معادل 70 تا 150  پوند باردهی داشته باشند و در ضمن باید یاد آور شویم که این میزان تولید میوه نسبت به هر درخت و نهال ازگیل که از چه نوع و رقمی است و یا هر سن و سال نهال ازگیل متغیر خواهد بود.

کاشت نهال ازگیل بر اساس مناطق مختلف کشور

کاشت نهال‌ها با مناطق مناسب آنها برای کاشت بهترین شرایط ممکن را برای هر نهالی چه نهال‌های مثمر و چه نهال‌های بی ثمر فراهم می‌کند و همان طور که می‌دانید ایجاد شرایط مناسب برای رشد می‌تواند بر میزان باردهی بسیار تاثیر بگذارد و این امر نیز یک ارتباط دوجانبه با سوددهی خواهد داشت به این معنا که هر چه که میزان باردهی بیشتر باشد به همان اندازه نیز سودآوری نهال‌ها بالاتر خواهد رفت.

پس برای سودآوری بیشتر اولین قدم کاشت نهال‌های ازگیل در مناطق مناسب با شرایط کاشت آنها خواهد بود از این رو ما بر آنیم که در ادامه این مقاله به توضیح کامل و جامع شرایط آب و هوایی و منطقه و اقلیم مطلوب و نهال‌های ازگیل مناسب و سازگار با آن اقلیم بپردازیم تا بتوانیم کمک هرچند کوچکی باشیم در راه انتخاب نهال‌های ازگیل مناسب با هر اقلیم و موقعیت جغرافیایی پس بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

 • نهال ازگیل گرمسیری

  نهال ازگیل مناسب برای کاشت در مناطق گرمسیری نهال‌هایی است که می‌توانند به میزان قابل توجهی خود را با شرایط آب و هوایی گرم و خشک به راحتی هماهنگ نمایند و با این شرایط سازگار شوند و در برابر دمای گرم تاب بیاورند و به راحتی به رشد و نمو خود ادامه دهند بدون این که این شرایط بر میزان باردهی و تولید و پرورش محصولات مرغوب و با کیفیت تاثیر بگذارد.

  همچنین شایان ذکر خواهد بود که نهال‌های ازگیل مناسب برای مناطق گرمسیری می‌توانند در برابر کم آبی ناشی از شرایط اقلیمی این مناطق مقاومت بالایی از خود نشان دهند و از این رو می‌توان گفت که این نهال‌ها به آبیاری زیادی نیاز نخواهند داشت و همچنین خوب است بدانید که نهال‌های مناسب برای مناطق گرمسیری به دلیل وجود کم آبی این مناطق بیشتر مستعد ابتلا به آفات و عوامل بیماری زا هستند.

  از این رو بهتر است که در هنگام خرید نهال و انتخاب آنها برای مناطق گرمسیری از نهال‌های ازگیل مقاوم تر و مستحکم تر در برابر آفات بهره ببرید و البته لازم به ذکر است که از جمله نهال ازگیل گرمسیری می‌توان به نهال‌هایی چون نهال ازگیل پیوندی اشاره نمود.

 • نهال ازگیل معتدل

  اگر در جستجوی یک سرمایه‌گذاری بلند مدت و مادام العمر با سوددهی چشم گیر و قابل توجه هستید بهتر است به شرایط کاشت نهال‌های ازگیل در محیط و موقعیت مناسب بسیار دقت نمایید چرا که این امر به طور مستقیم با میزان باردهی و به تبع به اندازه سود دهی نهال‌های ازگیل ارتباط خواهد داشت از این رو همان طور که گفته شد بهترین شرایط برای پرورش و احداث باغ‌های ازگیل پربار و پرمحصول مناطق معتدل و مدیترانه‌ای است.

  پس بهتر است برای سودآوری بیشتر در مناطق معتدل یعنی مناطقی که رطوبت هوا نه بیش از اندازه است که نهال ازگیل را دچار مشکل نماید و ریشه‌های این نهال مقاوم را دچار عوامل بیماری زا چون پوسیدگی ریشه نماید، و نه شدت سرما و یا گرمای هوا به اندازه‌ای است که باردهی نهال ازگیل را تحت تاثیر خود قرار دهد برای احداث باغ و کاشت از نهال‌های ازگیل مناسب برای این مناطق یعنی نهال ازگیل ژاپنی و نهال ازگیل پیوندی و یا نهال ازگیل محلی بهره ببرید.

مشخصات نهال ازگیل استاندارد و سالم

کشاورزان با تجربه همگی مطلع هستند که برای دست‌یابی به سود و درآمد بیشتر می‌بایست نهال‌های ازگیلی را برای کاشت انتخاب نمایند که کاملا سالم و استاندارد باشند تا بتوانند میوه‌هایی بسیار مرغوب و درجه یک را به دست آورند تا بتوانند به بازار صادرات راه پیدا کنند و در نهایت به تبع به سودآوری چشم گیر و قابل توجه دست پیدا نمایند.

از این رو به نظر می‌رسد که در زمان خرید توجه و دقت انتخاب بهترین نهالستان‌ها و همچنین خرید نهال‌های ازگیل استاندارد و سالم یک امر ضروری و حائز اهمیت خواهد بود پس بهتر است تا در ادامه به معرفی و توضیح مشخصات نهال ازگیل استاندارد و سالم بپردازیم.

اولین مشخصه یک نهال ازگیل سالم و استاندارد این است که ریشه‌های نهال ازگیل انتخاب شده کاملا سالم و به دور از هرگونه زخم و یا آسیبی باشد چرا که در این صورت نهال به راحتی مستعد ابتلا به بیماری‌ها خواهد بود و ممکن است بر اثر این عامل خیلی سریع از بین برود و نه تنها سودآوری نداشته باشد که حتی موجب ضررو زیان نیز شود از این رو بهتر است در هنگام خرید به سالم بودن نهال ازگیل توجه داشته باشید و در صورت وجود هرگونه زخم و خراشیدگی چه در پایه نهال و چه در ریشه آن اطمینان کامل حاصل نمایید.

بعد از اطمینان از سالم بدون ریشه بهتر است نهال‌هایی را برای کاشت و خرید انتخاب نمایید که ریشه‌ها انشعابات زیادی ندارد و همچنین می‌بایست به التیام یافتن محل پیوندک نهال ازگیل بسیار دقت فرمایید و اما از دیگر ویژگی‌های یک نهال ازگیل سالم می‌توان به برخورداری از برگ‌های سالم و بسیار سبز رنگ اشاره نمود و در ضمن لازم به ذکر است که در هنگام خرید از عدم ابتلا نهال ازگیل به بیماری و آفت‌های گوناگون اطمینان حاصل نمایید.

برای انتخاب و خرید نهال ازگیل می‌توانید از راهنمایی و دانش به روز کارشناسان نهالستان برتر نهال بهره ببرید و با خیالی راحت دست به انتخاب و خرید بزنید چرا که تمامی نهال‌های تولید شده از سمت برتر نهال دارای ضمانت نامه کیفی دو ساله هستند.

شایع‌ترین بیماری و آفات نهال ازگیل

شاید جالب باشد که بدانید نهال‌های ازگیل فقط به ندرت توسط بیماری‌ها مورد حمله قرار می‌گیرند و یا توسط حشرات آسیب می‌بینند و اما باید یاد آور شویم که در مزارع ازگیل لاترو که گونه‌ای از پروانه است می‌تواند باعث آسیب به نهال‌های ازگیل شود.

علاوه بر این به ویژه در سال‌هایی که بارندگی زیاد است قارچ‌های مختلف می‌تواند مشکل ساز باشد که از جمله این آسیب‌های جدی می‌توان به ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی میوه اشاره نمود و این لکه‌ها آن قدر ادامه پیدا خواهند نمود تا میوه کاملا پوسیده شود پس از این رو بهتر است در زمان‌های بارندگی میزان آبیاری نهال‌های ازگیل را کاهش دهید.

نهال ازگیل می‌تواند توسط پاتوژن سفیدک پودری که می‌تواند منجر به پژمرده شدن برگ‌ها و جوانه‌ها و همچنین ایجاد لکه‌های روی برگ شود مورد هجوم آسیب‌های جدی گردد و همچنین این نهال زیبا و خیره کننده می‌تواند مانند دیگر خانواده روزاسه که برای تکثیر استفاده می‌شوند مستعد ابتلا به عامل انگلی بیماری آتشک گردند و البته خوب است بدانید که از جمله بیماری‌های رایج در بین نهال‌های ازگیل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود .

کپک پودری یا همان سفیدک پودری یک بیماری قارچی است که طیف وسیعی از نهال‌های ازگیل و گیاهان بی شماری را درگیر می‌کند و همچنین خوب است بدانید که بیماری‌های سفیدک پودری توسط گونه‌های مختلفی از قارچ‌های آسکومیست در راسته اریسیفال ایجاد می‌شوند و البته می‌توان گفت که کپک پودری یکی از بیماری‌های گیاهی است که به راحتی قابل شناسایی است چرا که علائم آن کاملا مشخص است.

نهال‌های ازگیل و یا گیاهان آلوده به لکه‌های سفید پودری روی برگ‌ها و ساقه‌ها نشان می‌دهند برگ‌های پایینی بیشترین اسیب را می‌بینند اما کپک می‌تواند در هر قسمت بالای زمینی گیاه ظاهر شود با پیشرفت بیماری با  تشکیل تعداد زیادی اسپور غیر جنسی لکه‌ها بزرگتر و متراکم تر می‌شوند و کپک ممکن است در طول گیاه به بالا و پایین گسترش یابد.

کپک پودری در محیط‌های با رطوبت بالا و دمای متوسط به خوبی رشد می‌کند گلخانه‌ها محیط مرطوب و معتدل ایده آلی را برای گسترش بیماری فراهم می‌کنند این باعث آسیب به فعالیت‌های کشاورزی و باغبانی می‌شود که در آن کپک پودری ممکن است در محیط گلخانه رشد کند.

در یک محیط کشاورزی یا باغبانی پاتوژن را می‌توان با استفاده از روش‌های شیمیایی روش‌های زیست آلی و مقاومت ژنتیکی کنترل کرد و همچنین خوب است بدانید که آگاهی از سفیدک پودری و مدیریت آن بسیار مهم است زیرا بیماری ناشی از آن می‌تواند به میزان قابل توجهی عمل کرد محصول مهم را کاهش دهد.

نهال ازگیل زودبازده کدام اند؟

نهال ازگیل زودبازده برای مناطقی که تا به حال شاهد دچار سرمای ناگهانی بهاری نبوده است بسیار مناسب و مطلوب خواهد بود از جمله نهال‌های ازگیل زودبازده می‌توان به معرفی نهال ازگیل پیوندی و نهال ازگیل ژاپنی پرداخت.

نهال ازگیل دیربازده کدام اند؟

اگر در مناطق سردسیر با زمستان‌های طولانی مدت قصد احداث باغ‌های پرتراکم و پهناور را دارید بهتر است برای کاشت از نهال‌های ازگیل دیربازده برای این امر بهره ببرید و همچنین خوب است بدانید که از جمله نهال‌های ازگیل دیربازده می‌توان به نهال ازگیل محلی و ازگیل جنگلی اشاره نمود.

آیا نهال ازگیل را می‌توان در باغچه کاشت

اگر در مناطق سردسیر با زمستان‌های طولانی مدت قصد احداث باغ‌های پرتراکم و پهناور را دارید بهتر است برای کاشت از نهال‌های ازگیل دیربازده برای این امر بهره ببرید و همچنین خوب است بدانید که از جمله نهال‌های ازگیل دیربازده می‌توان به نهال ازگیل محلی و ازگیل جنگلی اشاره نمود.

احداث باغ ازگیل

احداث باغ اغلب به دو جنبه تفریحی و یا سود آوری و سرمایه گذاری تقسیم می‌شود ولی با این حال نیز می‌توان گفت که هدف شما دوستان عزیز از احداث باغ چه جنبه تفریحی داشته باشد چه جنبه سرمایه گذاری بلند مدت همگی در جستجوی نهال‌هایی پربار و پرمحصول که سود آوری بالا و قابل توجه داشته باشند، خواهید بود چرا که هدف تمامی افراد به دست آوردن نهال‌های پربار و پرمحصول است.

اما می‌بایست توجه داشته باشید که باغ باید با توجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت اقلیمی احداث شود تا بتوان نهال‌های پربار پرورش داد و در نهایت به سود آوری مناسب و چشم گیر دست پیدا کرد پس بهتر است قبل از سرمایه گذاری از افراد آگاه و خبره جهت احداث باغ مشورت بگیرید.

خواص و ویتامین‌های موجود در ازگیل

به طور کلی میوه‌های ازگیل سرشار از عناصر آلی و مواد مغذی چون پتاسیم، کلسیم، فسفر، منیزیم و آهن هستند و همچنین خوب است بدانید که میوه‌های ازگیل حاوی مواد شیمیایی گیاهی مختلفی است که بین ژنوتیپ ها، رسیدن میوه ، زمان برداشت و شرایط نگهداری متفاوت است و در ضمن لازم به ذکر است که میوه‌های ازگیل مملو از خواص و ویتامین‌های گوناگون به ویژه غنی از مونوترین‌ها و اسیدهای آلی هستند.

میوه‌های ازگیل دارای اسیدهای آمینه، قندها و اسیدهای آلی هستند که این مواد می‌توانند بر طعم میوه به طور مستقیم تاثیر می‌گذارند و همچنین شایان ذکر خواهد بود که این میوه‌ها به دلیل اثرات تسهیل کننده در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته اند.

محتوای فروکتوز در طول رشد میوه به طور پیوسته افزایش می‌یابد در حالی که محتوای ساکارز به مدت 4 ماه افزایش می‌یابد و پس از آن کاهش می‌یابد و محتوای تانن و محتوای اسید میوه به ویژه اسید اسکوربید، در طول رشد میوه کاهش می‌یابد و در ضمن خوب است بدانید که در میوه رسیده ازگیل گلوتامات و آسپارتات ترکیبات آمینه اصلی بودند و اما همچنین ترکیب اسید آمینه کل در طول رشد میوه تغییر کرده است.

بهترین ازگیل جهان

معیارهای بسیار بی‌شماری وجود دارند تا بتوان یک نهال ازگیل را در زمره معروف‌ترین و بهترین ازگیل جهان قرار داد و به طور قطع اولین ویژگی که به ذهن قریب به اتفاق افراد علاقه‌مند به باغبانی و یا احداث باغ‌های ازگیل در سرتاسر جهان خواهد آمد پربار بودن نهال‌های ازگیل است و اما به طور قطع می‌توان از بهترین ازگیل جهان به نهال اشاره نمود چرا که این نهال بسیار پربار است و توانسته با تولید محصولاتی بسیار درشت و بازار پسند توجه هر کشاورز و یا باغداری را به خود جلب نماید.

در واقع می‌توان گفت که تولید میوه‌های ازگیل درشت و آبدار آن هم در میزان و اندازه بسیار چشم گیر و قابل توجه توانسته نهال ازگیل را به یکی از بهترین نهال‌های ازگیل سرتاسر جهان تبدیل کند و هر کشاورزی را راغب به خرید و کاشت نماید و اگر شما عزیزان نیز علاقه‌مند به خرید بهترین نهال ازگیل جهان شده اید می‌توانید از راهنمایی کارشناسان برتر نهال بهره ببرید و اما اگر به دنبال پربار‌ترین نهال‌های ازگیل هستید ما به شما کاشت نهال ازگیل ژاپنی و یا نهال ازگیل پیوندی را پیشنهاد می‌دهیم.

پرسود‌ترین درخت ازگیل

خرید نهال ازگیل پرسود یکی از هدف‌هایی است که همه کشاورزان در پی تحقق آن هستند و در واقع می‌بایست این سوال را مطرح نمود که منظور از پرسود‌ترین نهال‌های ازگیل چیست؟ چرا که از نظر برخی از کشاورزان نهال‌های ازگیلی پرسود هستند که پربار و پرمحصول باشند و از نظر برخی دیگر نهال‌هایی پرسود خواهند بود که از مقاومت و استحکام بالاتر و بیشتری برخوردار باشند و از این رو می‌توان گفت که اگر در جستجوی نهال‌های بسیار پربار با مقاومت مناسب و مطلوب هستید می‌توانید از نهال‌های ازگیل ژاپنی برای احداث باغ‌های خود بهره ببرید.

کدام ازگیل نیاز به گرده افشانی دارند

نهال‌های ازگیل برای باردهی بالاتر و بهتر نیاز به کاشت نهال‌های ازگیل متفاوت در اطراف خود هستند و در واقع به بیان بهتر نهال‌های ازگیل برای گرده افشانی موفق به ازای هر 15 اصله نهال ازگیل نیاز به یک رقم دیگر و متفاوت از نهال ازگیل خواهد داشت و همچنین خوب است بدانید که نهال‌های ازگیل به کمک باد و حشرات چون زنبور عسل گرده افشانی خود را به خوبی و درستی آغاز می‌کنند و به پایان می‌رسانند.

پر بار‌ترین نژاد‌های ازگیل کدام هستند

همه‌ی کشاورزان در جستجوی نهال‌های ازگیل پربار و پرمحصول هستند تا از این طریق بتوانند سود بیشتری را به دست آورند و از این رو ما بر آن شدیم تا پربارترین نژادهای ازگیل را به شما عزیزان معرفی نماییم و از جمله نهال‌های ازگیل پربار می‌توان به مواردی چون نهال ازگیل ژاپنی و نهال ازگیل محلی اشاره نمود.

روش‌های تکثیر نهال ازگیل

روش‌های تکثیر نهال ازگیل

نهال ازگیل را می‌توان از راه‌های بی‌شماری چون استفاده از قلمه زدن، بذر و یا پیوند زدن تکثیر نمود و انتخاب هر کدام از این روش‌ها بستگی به میزان سرمایه و صبر و حوصله شما عزیزان خواهد داشت چرا که استفاده از بذر به عنوان راهی برای تکثیر و انتشار نهال ازگیل یک راه بسیار طولانی است که نیاز به مراقبت و رسیدگی بیشتری خواهد داشت.

به طور قطع ساده‌ترین راه و روش برای احداث باغ خرید نهال از نهالستان‌های برتر و معروف سطح کشورمان ایران خواهد بود به صورت کلی می‌توان تکثیر نهال ازگیل را به چندین روش که به شرح زیر می‌باشد انجام داد پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این روش‌ها و ویژگی‌های انتشار و تکثیر این نهال آشنا شویم.

تکثیر نهال ازگیل از بذر

خوب است بدانید که تکثیر نهال ازگیل از دانه یا همان بذر می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد و در صورت نگهداری مناسب از بذرها و تبدیل این دانه‌ها به نهال باز هم این نهال‌های به وجود آمده از دانه‌های جمع آوری شده به طور حتم رشد و میزان باردهی مانند درختان ازگیل والد خود ندارند یعنی رشد و باردهی آن‌ها کمتر از نهال‌های ازگیل اولیه خواهد بود.

برای تهیه بذر و دانه نهال‌های ازگیل می‌توانید از دو روش خرید بذر از فروشگاه‌های فروش محصولات کشاورزی سطح کشور و یا تهیه بذر از میوه‌های دانه دار ازگیل تهیه نمود ولی باید توجه داشته باشید که بعد از تهیه بذر از میوه‌های ازگیل می‌بایست تمامی گوشت میوه را از دانه‌ها جدا نمایید چرا که گوشت باقی مانده از میوه بر روی دانه‌ها بازدارنده رشد بذرها خواهد شد.

بعد از مرحله جمع آوری دانه‌ها از میوه‌های ازگیل می‌بایست این بذرها را بر روی یک پارچه حوله‌ای تمیز و کمی مرطوب به مدت 15 تا 40 روز در یخچال قرار دهید و از قرار دادن بذرها در این مدت در فریز به شدت خودداری نمایید و همچنین توجه داشته باشید که در تمامی این مدت باید بذرها را بر روی یک دستمال حوله‌ای مرطوب قرار دهید و از خشک شدن دستمال جلوگیری نمایید و در ضمن در تمامی این مدت بذرها و دستمال حوله‌ای را درون یک پلاستیک زیپی قرار دهید.

و به تدریج با گذر زمان جوانه‌ها از بذرها نمایان می‌شوند و در تمامی مدت می‌بایست از جوانه‌ها مراقبت و نگهداری نمود تا به اواسط  فصل زمستان و یا اوایل فصل بهار نزدیک شویم تا زمان کاشت بذرها در بستر خاک نهایی کاشته شوند و انها را به صورت کامل آبیاری نمود.

انتشار از طریق قلمه زدن

برای انتشار نهال ازگیل از طریق قلمه زدن می‌بایست شاخه‌ای را انتخاب نمایید که در حدود ده اینچ قطر دارد و از رشد مناسب و خوبی برخوردار است و بعد از انتخاب شاخه برای قلمه زدن نوبت به این می‌رسد که باید تمام برگ‌ها را از نیمه پایینی قلمه جدا نمایید و همچنین باید حداقل دو برگ در نیمه بالایی باقی بگذارید و در خاک که آفتاب مناسبی دارد بکارید و آبیاری مناسبی نمایید.

و به این عمل را تا زمانی مبادرت ورزید که این شاخه‌ها ریشه دار شوند اما حتما توجه داشته باشید که سطح خاک از رطوبت کافی بهره مند شود چرا که اگر خاک مرطوب نباشد و خشک شود قلمه‌ها نیز ممکن است بمیرند و از بین بروند و البته شایان ذکر است که پس از این مرحله می‌بایست شاخه‌ها را هر روز آبیاری نمایید تا شاخه‌ها رطوبت کافی را دریافت نمایند و از این نظر دچار استرس نشوند.

و بعد از گذشت 4 هفته نوبت به این می‌رسد که خیلی آروم شاخه‌های کاشته شده در خاک را بکشید تا ببینید در برابر این فشار مقاومت می‌کنند و در خاک باقی می‌مانند و یا خیر چرا که اگر در برابر فشار وارده مقاومت کرد یعنی برای پیوند زدن آماده است.

انتشار نهال ازگیل از طریق پیوند

یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین راه‌های تکثیر نهال ازگیل پیوند زدن آن‌ها است چرا که برای تهیه این نهال‌های پیوندی می‌توانید به نهالستان‌های ماهر و خبره چون برتر نهال مراجعه نمایید و به خرید نهال ازگیل بپردازید و برای کاشت نیز مانند تمامی موارد گفته شده چون حفر چاله و آبیاری و موارد دیگر اقدام نمایید.

مزایای احداث باغ ازگیل

اگر هدف شما کشاورزان عزیزان از احداث باغ ازگیل فقط جنبه تفریحی دارد خوب است بدانید که این نهال می‌تواند علاوه بر تفریح می‌تواند برای شما دوستان سودآوری بالاتر و بیشتر را فراهم آورد و همچنین خوب است بدانید که از جمله مزایای احداث باغ ازگیل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

میوه‌های نارس نهال ازگیل دارای تانن نسبتا بالایی در حدود 2.6 درصد هستند و بنابراین برای دباغی استفاده می‌شوند چرا که تانن باعث لخته شدن پروتئین‌ها خواهد شد و در این صورت استفاده از آن را برای کاهش کدورت نوشیدنی‌ها نیز ممکن می‌سازد و همچنین گاهی اوقات از میوه ازگیل به عنوان چای نیز بهره می‌برند.

استفاده از روغن هسته ازگیل

برای اولین بار از روغن دانه‌های میوه ازگیل برای تولید بیودیزل استفاده می‌شود که در آن اسید لینولئیک با حدود 40 درصد ترکیبات اصلی روغن استخراج شده هستند و همچنین خوب است بدانید که خواص فیزیکی بیودیزل تولید شده امکان جایگزینی برای سوخت دیزل را بدون هیچ گونه تغییری در موتورهای معمولی فراهم می‌کند.

استفاده از برگ‌های ازگیل

از برگ‌های میوه‌ی ازگیل برای تولید کربن فعال برای حذف فلزات سنگین استفاده می‌شود و همچنین خوب است بدانید که نانو ذرات نقره فیتوسنتز شده را می‌توان از عصاره ساخت و فعالیت ضد باکتریایی و آنتی بیوفیلمی را در برابر مقاومت چند دارویی سویه‌های بالینی کلبسیلا پنومونیه نشان داد.

این میوه‌ها توسط مردم محلی به ویژه در زمان کمبود غذا  به عنوان ویتامین C استفاده می‌شود و دارای اسید اسکورییک نسبتا بالایی است و همچنین مغز دانه‌ها به عنوان آجیل مصرف می‌شود و سرشار از پروتئین است و به نظر می‌رسد پتانسیل موه ازگیل در فرآوری باشد زیرا می‌توان تعدادی از محصولات از این میوه تهیه نمود.

بهترین نژاد‌های ازگیل کدامند؟

در سرتاسر جهان را هم که جستجو کنید به طور قطع نمی‌توانید کشاورزی را بیابید که برای احداث باغ خود به دنبال بهترین نژادهای نهال ازگیل نباشند چرا که دست یابی به این امر یعنی رسیدن به سود و درآمدی بالاتر و بیشتر و البته خوب است بدانید که از جمله بهترین نژاد‌های ازگیل می‌توان به نهال ازگیل ژاپنی و نهال ازگیل پیوندی اشاره نمود.

ازگیل اصلاح شده به چه معناست

بسیاری از کشاورزان برای بهره‌مندی از نهال‌های پربار که بتواند به راحتی در برابر شرایط آب و هوایی سخت و دشوار تاب بیاورد و به رشد و نمو خود ادامه دهد خرید نهال ازگیل اصلاح شده را در برنامه خود قرار می‌دهند اما خوب است بدانید که تنها مزیت نهال‌های ازگیل اصلاح شده همین نیست و از دیگر مزیت‌های این نهال می‌توان به کم توقع بودن و نیاز به رسیدگی بسیار اندک نهال‌های ازگیل اصلاح شده اشاره نمود.

خوب است بدانید که نهال‌های ازگیل اصلاح‌شده در برابر ابتلا به عوامل بیماری زا و آفت‌های رایج در بین درختان ازگیل بسیار مقاوم هستند و همچنین لازم به ذکر است که نهال‌های اصلاح شده نسبت به نوسانات دمایی و بستر خاکی نامناسب و نامطلوب از استحکام بالایی برخوردار هستند و این امر نمی‌تواند بر میزان باردهی آنها تاثیر بگذارد به طور کلی می‌توان گفت که نهال‌های اصلاح شده بسیار پربار و مقاوم هستند و می‌توانند با هر شرایطی خود را سازگار کنند.

دیرگل بودن نژاد ازگیل چه مزیتی دارد

اگر در مناطق سردسیر قصد احداث باغ ازگیل را دارید بهتر است که برای کاشت از نهال‌های ازگیل دیرگل بهره ببرید چرا که این امر می‌تواند به طور مستقیم در میزان باردهی و به تبع میزان درآمد و سود آوری نهال‌های ازگیل تاثیر بگذارد به عبارت دیگر اگر در مناطق سردسیر از نهال‌های دیرگل ازگیل بهره ببرید می‌توانید این نهال‌ها را در برابر سرمای ناگهانی بهاری مصون نگه دارید و از آن‌ها محافظت نمایید.

محافظت از شکوفه‌های نهال‌های ازگیل در برابر سرمای بهاری یعنی محافظت از باردهی و محصولات نهال‌ها و در نهایت به معنای بهره مندی از سودی بیشتر و قابل توجه خواهد بود و در ضمن لازم به ذکر است که از جمله نهال‌های دیرگل ازگیل می‌توان از نهال ازگیل محلی و ازگیل جنگلی نام برد.

مشخصات یک نهال خوب ازگیل

دغدغه‌های اصلی باغداران گرامی خرید و کاشت نهال‌های خوب ازگیل است چرا که این امر می‌تواند در میزان باردهی و سودآوری این نهال‌ها به صورت کاملا مستقیم تاثیر بگذارد اما در این جا این سوال پیش می‌آید که هدف و مقصود از بیان نهال خوب چیست و به چه نهال ازگیلی می‌توان گفت نهال خوب ازگیل؟ و در پاسخ به این سوال نیز به گونه‌های بسیار متفاوت و گوناگونی پاسخ داد.

اولین پاسخ این خواهد بود که مقصود از نهال خوب ازگیل نهالی است که علاوه بر این که بسیار پر بار و پرمحصول است بتواند محصولاتی بسیار درشت و بازار پسند را تولید نماید و پرورش دهد اما پاسخ دیگر این خواهد بود که نهالی خوب است که علاوه بر این موارد سالم و استاندارد باشد و از این طریق بتواند در برابر هر عامل خارجی و محیطی مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

اما یک پاسخ سومی نیز برای این سوال وجود خواهد داشت و آن هم شامل تمامی این پاسخ‌ها می‌شود پس از این رو می‌توان گفت اگر شما عزیزان نیز هم نظر با پاسخ سوم هستید بهتر است بدانید که به دنبال نهال ازگیلی هستید که علاوه بر پربار بودن و تولید و پرورش محصولات درشت و بازار پسند در جستجوی نهال‌های سالم و استاندارد نیز هستید تا از این طریق بتوانید موفقیت و سودآوری هر چه بیشتر خود را تضمین نمایید پس ما می‌توانیم از جمله نهال‌های خوب و پربار ازگیل به شما عزیزان نهال ازگیل پیوندی و ازگیل ژاپنی معرفی نماییم.

نهال ازگیل دیررس

در مناطق سردسیر برای حفظ جوانه‌ها و شکوفه‌های نهال ازگیل در برابر سرمای ناگهانی فصل بهار بهتر است از نهال ازگیل دیررس برای کاشت بهره ببرید چرا که در این صورت می‌توانید باردهی نهال ازگیل را تضمین نمایید و از نهال در برابر آسیب‌های ناشی از تغییرات و نوسانات شدید دمایی به خوبی مراقبت نمایید و در ضمن خوب است بدانید که از جمله نهال‌های ازگیل دیررس می‌توان از نهال‌هایی چون نهال ازگیل محلی نام برد.

مشاوره رایگان

کارشناسان خبره و ماهر برتر نهال با بهره مندی از دانش روز دنیا در زمینه کشاورزی در هر زمان و لحظه‌ای آماده پاسخ گویی به سوالات شما دوستان و کشاورزان گرامی هستند و شما عزیزان می‌توانید در تمام طول شبانه روز در هر زمانی از 24 ساعت جویای پاسخ، سوالات خود از کارشناسان برتر نهال باشید و همچنین خوب است بدانید که این امکان یعنی مشورت با کارشناسان برتر نهال به صورت کاملا رایگان خواهد و شما عزیزان می‌توانید با خیالی آسوده از مشاوره رایگان این مجموعه بهره ببرید.
برتر نهال با هدف ارتقای سطح کشاورزی جامعه و کشورمان ایران تلاش نموده تا برترین و کار آزموده‌ترین مشاورزان و کارشناسان در زمینه علوم به روز کشاورزی را در نهالستان برتر نهال گرد آورد تا این مشاوران ماهر و خبره بتوانند راهنمای خوب و شایسته‌ای برای کشاورزان گرامی و افراد علاقه مند باشند.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال ازگیل

نهالستان برتر نهال با هدف راحتی و آرامش شما عزیزان امکاناتی چون خرید اینترنتی را فراهم نموده تا کشاورزانی که نمی‌توانند از مراجعه حضوری برای خرید نهال ازگیل بهره ببرند و مسافت لازم برای رسیدن به غرب کشور و نهالستان برتر نهال را طی نمایند بتوانند بدون هیچ گونه دغدغه‌ای و با خیالی راحت و با کم‌ترین تلاش ممکنه و تنها با یک سرچ کوچک به وب سایت برتر نهال مراجعه کنند و به صفحه نخست این نهالستان وارد شوید.
با مراجعه به صفحه نخست برتر نهال می‌توانید به تماشای نهال‌های تولید شده و پرورش یافته در بهترین نهالستان سراسر کشور یعنی نهالستان برتر نهال بنشینید و از بین نهال‌های مختلف دست به انتخاب و خرید نهال‌های مختلف و گوناگون به خصوص نهال ازگیل بزنید.

نحوه‌ی پیوند زدن نهال ازگیل و درخت ازگیل

یکی از ساده‌ترین و رایج‌ترین شکل‌های پیوند است و همچنین باید بدانید که پیوند شکاف روشی است که هم درختان گل دار و هم درختان میوه دهنده چون ازگیل، هلو و یا گیلاس و غیره را به منظور تغییر واریته و تکثیر نهال استفاده می‌شود و در ضمن شایان ذکر است که پیوند شکاف برای تکثیر واریته‌هایی از نهال‌هایی که ریشه‌دار شدن آنها دشوار است استفاده می‌شود.
این نوع پیوند معمولا در فصل زمستان و اوایل فصل بهار درحالی که پیوندک و پایه هنوز در خواب هستند انجام می‌شود و البته لازم به ذکر است که پیوند شکاف ممکن است روی ساقه‌های اصلی و یا روی شاخه‌های جانبی یا داربستی انجام شود.
پایه مورد استفاده برای پیوند شماف باید بین 1 تا 4 اینچ قطر داشته باشد و باید مستقیم و صاف و آنقدر بلند باشد که حداقل سه جوانه داشته باشد و همچنین پیوندک‌هایی که بین 6 تا 8 اینچ طول دارند معمولا راحت تر استفاده می‌شوند.
آماده سازی پایه نهال ازگیل برای پیوند زدن یکی از مراحل بسیار مهم و حائز اهمیتی است که می‌بایست به آن دقت شود و همچنین خوب است بدانید که باید با یک برش تمیز و صاف عمود بر محور اصلی ساقه پیوند زده شود و با استفاده از یک ابزار شکاف و یک چکش یک شکاف از وسط تا 2 تا 3 اینچ به پایین ایجاد نمایید و سپس ابزار شکاف را بردارید و انتهای ابزار را به وسط شکاف تازه ساخته شده برانید تا در حین قرار دادن پیوندک بتوان آن را باز نگه داشت.
مرحله مهم دیگر آماده سازی پیوندک خواهد بود در این مرحله شکاف معمولا یک پیوندک در هر انتهای شکاف وارد می‌شود بنابراین برای هر پیوند دو پیوندک آماده کنید و همچنین به خاطر داشته باشید که پیوندک‌هایی را انتخاب کنید که سه یا چهار جوانه خوب داشته باشند و با استفاده از یک چاقوی پیوند تیز و تمیز که ضد عفونی شده باشد از نزدیکی پایه و پایین‌ترین جوانه شروع کنید و دو برش صاف مخروطی متصاد به طول یک تا دو اینچ به سمت انتهای پایه پیوندک ایجاد نمایید.
یک پیوند را در هر انتهای شکاف وارد کنید به طوری که طرف پهن‌تر به بیرون باشد چرا که کامبیوم هر پیوندک باید با کامبیوم پایه تماس داشته باشد و سپس ابزار شکاف را از شکاف خارج کنید تا پایه بسته شود و فشار ناشی از پایه، پیوندک‌ها را در جای خود نگه می‌دارد.

برتر نهال مرکز فروش نهال ازگیل

در غرب کشور بزرگ‌ترین نهالستان و تولید کننده نهال‌های پربار در سراسر کشور یعنی برتر نهال آماده پاسخگویی و ارائه نهال‌های مثمر و بی ثمر مستحکم و بسیار مقاوم به کشاورزان گرامی و افراد علاقه مند به باغبانی خواهد بود.
نهالستان برتر نهال با به کارگیری جدید‌ترین متد‌های روز دنیا و با تکیه بر علم و دانش به روز خود توانسته به یکی از بهترین نهالستان‌های موجود در سراسر کشور تبدیل شود که در زمینه تولید نهال‌های پربار و سالم و استاندارد توانسته به کارنامه کاری بسیار درخشان دست پیدا نماید و البته نهالستان برتر نهال این موفقیت روز افزون خود را مدیون بهره مندی از تجربه‌ای در حدود یک قرن خواهد بود چرا که برتر نهال در سال 1300 خورشیدی برای نخستین بار فعالیت خود را آغاز نموده است.
تجربه این زمان که در حدود یک قرن است توانسته به یک پشتوانه بسیار عالی برای تولید و ارائه نهال‌های پربار و مقاوم و از همه مهم تر بازار پسند و تجاری تبدیل شود که این خود یعنی تضمین دست یابی به موفقیت‌های روز افزون.
خوب است بدانید که برتر نهال به سبب بهره مندی از این تجربه ارزشمند و حائز اهمیت و استفاده از دانش به روز دنیا توانسته به صادرات نهال‌های گوناگون و مختلف خود به کشورهای همسایه چون ترکیه و آذربایجان و سایر کشورها حاشیه خلیج فارس دست پیدا کند و این امر خود نمایان گر میزان کیفیت نهال‌های تولید شده و پرورش یافته در نهالستان برتر نهال خواهد بود.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال