نهال گردو ✔️ خرید + لیست قیمت نهال گردو [بهار 1403]

خرید نهال گردو

اگر شما از تاثیر خرید نهال گردو بر میزان سود دهی سالانه باغ خود خبر داشتید مطمئن باشید مایل‌ها مسافت را برای تهیه نهال گردو با کیفیت و تضمین شده طی خواهید کرد، البته با به روی کار آمدن نهالستان‌های معتبر و مستقل که به تولید ارقام متفاوت اصلاح شده نهال گردو پرداخته‌اند کار را برای کشاورزان ایرانی راحت کرده‌اند.

برای خرید نهال گردو حتماً از نهالستان‌هایی با سابقه طولانی که در مراکز استان‌ها شعبه‌های اینترنتی راه اندازی کرده‌اند اقدام کنید، دسترسی آسان، رضایت مشتری، قیمت مناسب و تضمین کیفیت از مهم‌ترین سیاست‌های نهالستان مجوزدار نهال گردو است، خرید نهال گردو از این مراکز نه تنها ریسک کمتری دارد بلکه مانع از اتلاف هزینه و زمان کشاورز خواهد شد.

انواع نهال گردو

امروزه نژادهای مختلفی از گرود ها در ایران تولید و کاشت می شود، ولی هر نژادی از گرود برای منطقه ی خاصی از کشور باردهی خوبی خواهد داشت. برخی ازگردو مناطق سردسیری بوده،‌ برخی گردو مناطق معتدل خوب جواب میده، و برخی هم گردو مناطق گرمسیری باردهی خوب خواهد داشت، از این رو بر اساس منطقه کاشت باید رقم مناسب انتخاب شود تا باردهی اقتصادی داشته باشد. برخی از ارقام هم خاص هستند، به عنوان مثال ژنوتیپ پالیز، این نژاد برای مناطقی که رطوبت بالایی هم داشته باشد جواب می دهد و یا گردوی پکان برای مناطق بالای ۵۰ درجه گرما هم می توان کاشت کرد. بعضی از نهال های گردو باردهی اقتصادی ندارند و صرفا برای گرده افشانی مناسب می باشند مانند گردو پدرو، گردو فرنت، گردو فرانکت و …

سعی ما در شرکت برتر نهال بر این است که انواع نهال گردو رو بر اساس مناطق مختلف کشور تولید و عرضه کنیم تا باغداران عزیز در هر منطقه ای از کشور باشند بهترین و پربارترین نژاد گردو رو کاشت کرده و از نظر کیفیت میوه و باردهی، اقتصادی باشد.

در زیر فهرستی از ارقام مختلف نهال های تولید شده در برتر نهال ارائه شده است و با کلیک روی هر نهال می توانید به توضیحات کامل هر نهال دست یابید.

نمایش محصولاتسوالات متداول

نهال گردو برای تمام نقاط کشور ارسال می شود، در کمتری زمان ممکن به دست باغداران عزیز میرسد، به طوری که اکثر نقاط کشور ۲۴ ساعت بعد از سفارش نهال های خود را دریافت و کاشت می کنند، و برخی از مناطق که دورتر هستند نهایتا ۴۸ ساعت بعد از سفارش می توانند نهال های خود را دریافت کنند

ارسال محصولات به شهرستان ها توسط باربری و پایانه های باربری بوده و با توجه به این که ارسال با باربری و اتوبوس صورت می گیرد بعد از ارسال نهال ممکن است یک الی دو روز طول بکشد تا نهال به ترمینال محل زندگی شما برسد، لازم به ذکر است که نهال های ارسالی در بسته بندی های مخصوصی قرار داده می شوند و کاملا سالم به دست مشتری می رسد

قیمت نهال گردو به فاکتور و عوامل متعددی بر می گردد اما می توان قیمت نهال های گردو را با توجه به بذری، اصلاح شده و یا پیوندی بودن آن تقسیم نمود. همچنین حداقل قیمت ارقام گردو از ۷۰ هزار تومان در ارقام غیر تجاری نهال گردو آغاز می شود و در ارقام اصلاح شده در حدود ۱۵۰ تومان و پیوندی تا ۳۰۰ هزار را در بر میگیرد. توصیه می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیست قیمت تمامی ارقام نهال گردو و خرید نهال گردو به وب سایت برتر نهال نهال مراجعه نمایید و با کارشناسان مربوطه تماس حاصل فرمایید.

پاسخ به این سوال دشوار است زیرا در هر منطقه از اب و هوا، یک رقم نهال گردو مناسب است، اما به طور کل، پرفروش ترین نهال گردو، نهال گردو چندلر ، نهال گردو فرنور و نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹ می باشد. اما می توانید جهت مشاهده تمامی ارقام نهال گردو با مشاوران برتر نهال تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

بله – کارشناسان برتر نهال، در تمامی زمینه‌ها از مرحله کاشت گرفته، کود دهی و سمپاشی و مراقبت های بعد از کاشت تا سالیان سال مشاوره رایگان می دهند.

بسته به نوع محصولات متفاوت بوده که برای اطلاع دقیق آن قبل از پیش خرید کردن تماس گرفته شود، ولی برای نهال های گردو همیشه می توان کاشت کرد به خصوص زمانی که نهال در خواب است، مناسب تر بوده، به طوری که از اوایل برج نه شروع می شود تا اواخر برج یک بعد از عید ادامه دارد و پس از آن به صورت گلدانی ارسال خواهد شد.

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو با توجه به نوع ریشه آن متفاوت است. نهال گردو به دو روش ریشه لخت و گلدانی عرضه می شود. نهال های گلدانی را از برج دوم بهار تا آخر فصل پاییز مدت زمان کافی برای کاشت دارید، منتهی برج دو و سه بهترین زمان برای کاشت نهال های گلدانی می باشد. ولی برای نهال هایی که ریشه لخت دارند، بهتر است از اواخر فصل پاییز تا آخر فصل زمستان که فصل خواب است کاشته شوند. برخی از مناطق که زمستان های بسیار یخبندان دارند بهتر است که کاشت نهال را به آواخر زمستان در پایان زمان یخبندان موکول شود ولی مناطقی از کشور وجود دارد که زمستان ها بخبندان ندارند و می توان در فصل پاییز اقدام به کاشت کنند، در مورد کاشت نهال در پاییز باید به این نکته اشاره کنیم که کاشت نهال در این فصل باعث می شود که نهال تاز قبل از فصل بهار که از خواب بیدار می شود با محیط اطراف، خودش را تطبیق دهد و همچنین ریشه بیاندازد بعد از فصل بهار رشد بهتری داشته به طوری که نهال یکسال جلو می افتد.

نهال های تولید شده اکثرا اواخر تابستان پیش فروش می شوند، باغداران عزیز می توانند از قبل نهال های خود را با قیمت مناسب تر پیش خرید کرده و در فصل کاشت، نهال خود را دریافت و کاشت کنند، زمان ارسال نهال ها اکثرا اواخر فصل پاییز زمانی که نهال به خواب زمستانی می رود و خزان می کند ارسال می شود، اوایل آذر ماه زمانی است که نهال ها شروع به خزان کردن می کنند، در این زمان نهال ها در بسته بندی های مخصوص نهال برای مشتری ارسال می شود، زمان ارسال نهال ها ریشه لخت تا آخر فروردین ماه تا زمانی که نهال از خواب زمستانی بیدار شوند برگ بدهند، بعد از بیدار شدن نهال ها، ارسال و کاشت نهال به صورت گلدانی شروع می شود و تا آخر فصل پاییز ادامه می یابد ولی همانطور که قبلا اشاره شد بهترین زماین برای کاشت نهال های گلدانی اردیبهشت ماه و خرداد ماه خواهد بود.

نهالستان برتر نهال برای ارسال نهال گردو از بسته بندی های معتبر استفاده می کند تا به هنگام ارسال به هیچ عنوان نهال شما آسیب نبیند به طوری که بسته بندی بسیار محکم بوده و بسته تا زمانی که به مقصد نرسیده به هیچ عنوان پاره نمی شود و بسته بندی طوری است که به هیچ عنوان هوا داخل آن نفوذ نمی کند و ریشه نهال ها کاملا سالم می رسد و همچنین بار ارسالی دارای بیمه نامه هستند، تا صورت برور کوچکترین صدمه ای طرفین هیچ گونه خسارتی را متحمل نشوند. در واقع مدیریت نهالستان این سیاست را دارد تا نهال گردوی خریداری شده توسط شما را با بهترین شرایط ممکنه به دست تان برساند. نحوه ارسال نهال گردو نیز با توجه به میزان نهال خریداری شده متفاوت است.

شما برای سفارش گردو می توانید هم به صورت حضوری به نهالستان تشریف بیاورید. اگر امکان خرید حضوری ندارید می توانید به سایت معتبر نهالستان برتر نهال مراجعه کرده و در آنجا به صورت آنلاین سفارش خود را انجام دهید. شما برای سفارش نهال در این سایت می توانید با شماره تماس های موجود در سایت تماس گرفته مستقیماً با مشاوران فروش ارتباط باشید. بعد از کسب اطلاعات لازم و استعلام آخرین قیمت نژاد مختلف نهال می توانید نهال گردوی مد نظر را خریداری کنید

معرفی نهال گردو

خرید نهال گردو با کیفیت و اصلاح شده پایه و اساس احداث باغ مدرن گردو و تجاری محسوب می‌شود به طوری که شما برای مشورت و رایزنی به هر کارشناس و مهندس کشاورزی رجوع کنید در مرحله اول به شما توصیه خواهد کرد نهال گردو با کیفیت را شناسایی و از یک نهالستان معتبر و شناخته شده به خرید نهال گردو بپردازید، وقتی صحبت از نهال می‌شود منظور یک درخت جوان تازه است که بعد از انتقال به باغ رشد و تکامل خود را کامل می‌کند.

برای رشد یک نهال در باغ باید تمامی شرایط مساعد و ایده آل در نظر گرفته شود تا بتواند پروسه رشد خود را به طور کامل انجام دهد، نهال گردو از این مورد مستثنا نیست یک درخت جوان ۲ ساله توسط باغدار خریداری شده و به محوطه باغ ارجاع داده می‌شود با مدیریت صحیح باغدار در یک مدت زمان خیلی کوتاه بین ۳ الی ۴ سال می‌تواند به باردهی اقتصادی دست پیدا کند.

از مهم‌ترین ویژگی های درخت گردو می توان به برگ ریز بودن آن اشاره کرد، میوه درخت گردو یک دانه بزرگ خوراکی است و بیشتر ما نام محلی میوه گردو را با نام جوز و گردکان می‌شناسیم، دانه گردو درون غلاف چوبی قرار داشته و اطراف آن را پوسته سبز رنگی در بر می‌گیرد و برای صنعت رنگرزی بسیار مهم است.

میوه گردو خشک سرشار از ریز مغذی‌ها و املاح معدنی فراوانی بوده، از مهم‌ترین آنها می‌توان به فیبر پروتئین ویتامین و آنتی اکسیدان ها اشاره کرد، گردوهای درجه یک و باکیفیت را به صورت خام و به عنوان یک ماده غذایی لوکس استفاده می‌کنند، بیشتر افراد از گردو برای غذای طبخ شده نیز مصرف می‌کنند و مهم‌ترین آنها می‌توان به فسنجان و شیرینی باقلوا اشاره کرد، البته خالی از لطف نیست به روغن دانه گردو نیز اشاره داشته باشیم که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به کار می‌رود.

مهم‌ترین ویژگی که باعث شده نهال گردو ممتاز از نهال های دیگر باشد استقامت و بازدهی گردو است، بیشتر سرمایه گذاران و کشاورزان به نهال گردو به عنوان یک رکن اساسی سرمایه گذاری و تضمین سرمایه خود نگاه می‌کنند، به طوری که امروزه بیشتر افر

در ایران انواع ارقام نهال گردو وجود دارد که به دو روش سنتی و علمی آن را تولید می‌کنند، تولید گردو به روش بذر افشانی به صورت ژنوتیپ بوده و همچنین و همچنین به روش گردو پایه پیوندی تولید می شود، به دو دسته نهال دیرگل و زود گل نیز تقسیم بندی می شود، نهال‌های گرمسیری درخت گردو و نهال‌های سردسیری درخت گردو برای نواحی مختلف کشور ایران تولید و به بازار عرضه می‌شود.

با خرید نهال اصلاح شده و مدرن دیگر کشاورزان مانند گذشته دغدغه آفات درخت گردو، برودت هوا در زمان گلدهی و شکوفه دهی درخت، یخبندان، خشکسالی و گذراندن نیاز سرمایی را ندارند، ازین رو توصیه می‌‌شود قبل از خرید نهال اطلاعات و خود را در این زمینه افزایش داده و از نهالستان گردوی معتبر و شناخته شده مانند برتر نهال درخت گردوی گارانتی دار را تهیه کنید، فروش نهال گردو در این نهالستان زیر نظر جهاد کشاورزی است به طوری که قیمت نهال گردو را به صورت عمده در اختیار باغداران قرار می‌دهد.

اد برای سرمایه خود به جای خرید بورس، طلا ، دلار و سکه به دنبال احداث باغستان گردو و برقراری سرمایه گذاری منفعل هستند‌.

خرید بهترین نهال گردو (نهال گردو پیوندی و نهال گردو بذری)

برای شناخت و خرید بهترین نژاد نهال گردو باید ابتدا دو گروه نهال پیوندی و بذری را از هم جدا کنیم. در کشاورزی امروز هم در ایران و هم در جهان بیشتر به نهال پیوندی توجه می‌شود. مهم‌ترین مزیت آن عدم تغییر جنسیت است. هنگام خرید نهال گردو پیوندی می‌توانید از ثمردهی آن اطمینان حاصل کنید. همچنین بهتر است با کاشت نهال گردو پیوندی نیز آشنایی داشته باشید.

این در حالی است که خرید نهال گردو از نوع پیوندی می‌تواند خیال باغدار را از بابت عمر بیشتر، مقدار باردهی و ثباتی که در شاخص باردهی دارد، راحت کند. تفاوت دیگر نهال گردوی بذری و پیوندی در زمان باردهی است. نهال بذری معمولا در سال سوم و گاه پنج سال بعد از کاشت به باردهی می‌رسد درحالی‌که نهال پیوندی معمولا در همان سال نخست یا نهایتا یک سال بعد به بار می‌نشیند. از خصوصیات گردوی پیوندی میتوان به پربار بودن و یک دست بودن میوه آن اشاره کرد و همچنین گردوی پیوندی زود به باردهی اقتصادی خود می رسد ولی بهتر است که بدانید گردو ییوندی را برای هر منطقه ای نمیتوان کاشت کرد.بهترین مناطق برای گردو پیوندی می باشد.

نهال گردو پیوندی بهتر است یا اصلاح شده؟

گفته می‌شود که هزینه خرید نهال گردو از نوع بذری پایین‌تر از نوع پیوندی است. با این حال باغداران خرید نهال گردو پیوندی را به دلیل بازدهی زودهنگام آن ترجیح می‌دهند و آن را سرمایه‌گذاری ثمربخش‌تری می‌دانند. زیرا زمان در حفظ سرمایه نقشی مهم و کلیدی ایفا می‌کند.لازم به ذکر است که نهال های پیوندی برای مناطق معتدل جواب دهی خوبی دارند و برای مناطق خشک و گرم یا مناطق سردسیری بهتر است نهال های اصلاح شده کاشت شود. نهال گردو ارقام نهال گردو قابل توجهی دارد که در ادامه مطلب به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اگر باغدار هستید و تصمیمتان برای داشتن یک باغ گردو جدی است، مطالبی که در ادامه می‌آید می‌تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد. لازم است نهال گردو، انواع آن، قیمت و هزینه‌های جانبی پرورش و شرایط کاشت مناسب هر نوع نهال را به خوبی بشناسید و همچنین شرایط مناسب خاکی برای کاشت گردو . این یک راهنمای جامع برای علاقه‌مندان به پرورش گردو است.

چرا باید نهال گردو کاشت؟

سرزمین پهناور ما دارای تنوع اقلیمی است. در برخی از اقلیم‌های آن که هوای معتدل یا خنک دارد، می‌توان به پرورش گردو پرداخت. گردو به دلیل طعم خوشایند، خاصیت‌های فراوان و مصارف متعددی که دارد، در بازار داخلی مورد تقاضاست.

بخصوص این که در سال های اخیر نژاد های برتر گردو در ایران تولید می شوند که باردهی بالایی در هکتار داشته به طوری که با کاشت یک هکتار گردو می توان به درآمد میلیاردی از باغ گردو دست یافت و کشاورزان زیادی در چند سال اخیر به کاشت نهال گردو ترغیب شده اند و لازم به ذکر است که گردو چون جزء خشکبار محصوب می شود همیشه بازار پر رونقی داشته و قیمت گردو در بازار با افزایش تولید کاهش پیدا نمی کند، دلیل آن هم این است که می توان نسبت به انبارداری گردو اقدام کرد، همچنین درصد بیسار بالایی از گردو ها به کشورهای دیگر صادر می شوند و فروش بسیار عالی دارند.

علاوه بر این در بسیاری از کشورها خصوصا برخی کشورهای همسایه جنوبی که آب و هوای گرمسیری و شرجی دارند و امکان پرورش گردو در آنان فراهم نیست، تقاضا برای واردات گردو از ایران زیاد است.

در نتیجه کاشت و پرورش نهال گردو به صورت اصولی می‌تواند سودآوری قابل توجهی داشته باشد خصوصا اگر باغداران بتوانند این کار را با هدف صادرات انجام دهند. یعنی کیفیت و مرغوبیت محصول خود را به حدی برسانند که درخور صادرات به کشورهای دیگر باشد.

نکته دیگری که باغداران را به خرید نهال گردو و سرمایه‌گذاری بر پرورش آن تشویق می‌کند، عمر این گونه گیاهی است. درختان گردو عمری صدساله و بیشتر دارند که بازه عمر مفید آنان را نیز نسبتا طولانی می‌کند. از سویی دیگر بازدهی این نهال بسیار زود اتفاق می‌افتد.

به ‌طوری که برخی از انواع نهال گردو در همان سال نخست بار می‌دهند. بنابراین خرید نهال گردو در عین این‌که یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است، خیلی زود به بازدهی می‌رسد و به کشاورز و باغدار انگیزه می‌بخشد.

اصول کاشت نهال گردو

کاشت نهال گردو برای خود اصول و قواعدی دارد که کشاورزان قبل از احداث باغ گردو باید توجه کافی به آن داشته باشد. همه موارد را فهرست وار برای شما بیان می کنیم:

قابل ذکر است که قبل از کاشت نهال عمل ضدعفونی یا پرالیناژ‌ نهال انجام شود

معمولاً بیشتر خاک ها آلوده هستند و یا مواد معدنی آنها بسیار کم می باشد. شما با آنالیز کردن خاک باغ می‌توانید اطلاعات مفیدی از عناصر موجود در خاک برای باغ گردو دریافت کنید. اگر آلوده است نسبت به پاکسازی ضدعفونی و کوددهی درخت گردو اقدام کنید. در صورت عدم مغذی بودن خاک معمولا توصیه می شود به هنگام پاییز و شخم زدن خاک از کودهای ارگانیک برای بهبود عناصر خاک استفاده کنید.

آماده سازی باغ جهت احداث گردو شامل شخم زدن، آماده سازی لوله کشی جهت آبیاری مناسب، هرس کردن علف های هرز

قبل از این که اقدام به کاشت نهال کنید بهتر است یکی دوماه قبل اقدام به کندن گودال ها شود، مزیت این کار در این است که خاک داخل گودال کنده شده در معرض افتاب و هوا قرار می گیره و به اصطلاح پخته می شودو بهترین خاک برای باغ گردو  خواهد بود، در صورتی که درصد رس خاک زیاد باشد مقداری ماسه بادی به خاک اضافه می شود و تخلخل و نفذ پذیری خاک جهت عبور بهتر آب و رسیدن آن به ریشه ها بیشتر شود.

مهمترین قسمت کاشت نهال گردو تهیه ارقام مقاوم نهال می باشد که با محیط اطراف سازگاری بیشتری داشته باشد.

پربارترین گردو در ایران

آیا پربارترین و بهترین گردوی ایران را می شناسید؟ ارقام پربار گردو در ایران بیسار زیاد هستند، ایران به یکی از کشورهای بزرگ در تولید گردو در ایران می باشد و خیلی از ارقام گردوها در ایران تولید می شود، همانطور که قبلا هم اشاره کردیم هر نژادی از گردو برای هر منطقه ای جواب نمی دهد و یا پربار نمی شود پس بهتر است بر اساس منطقتون نژاد گردو رو انتخاب کنید.

رقم های گردوی ایرانی مانند نهال گردو تویسرکان یا نهال گردو دماوند از ارقام قدیمی گردو می باشند این نژادها با رشد ارتفاعی بالای بیست الی سی متر از جمله درختان گردوی بلند می باشند شما با دیدن این درختان و باری که می دهد به راحتی پی می برید که هر درخت خیلی پربار می باشد این درختان می توانند تا ۱۵۰ کیلو بار بدهند ولی نکته ی جالب در باره ی این درختان این است که فضای زیادی را اشغال می کنند و در هکتار باردهی کم تری دارند. شما اگر بخواهید در یک هکتار باغ گردو از رقم های قدیمی کاشت کنید زیر صد عدد گردو می توانید بکارید و همچنین وقتی که در هکتار تعداد زیادی درخت کاشت می شود چون آفتاب به همه درختان به اندازه کافی نمی رسد و تهویه مناسبی نخواهند داشت، و تمام درختان به حداکثر باردهی خود نخواهند رسید، ولی به صورت میانگین ارقام قدیمی گردو نهایتان در هکتار در حدود ۲ الی ۳ تن باردهی خواهند داشت.

از نژاد های اصلاح شده گردو ارقام نهال گردو چندلر و نهال گردو فرنور وجود دارند[مطالعه کنید : مقایسه نهال گردو چندلر و نهال گردو فرنور ] که باردهی خوبی دارند و در هکتار در حدود چهار الی پنج تن بار میدهند از خصوصیات این نژادها این می باشد که اولا مثل درختان قدیمی خیلی ارتفاع نمی گیرند در حد چهار الی پنج متر ارتفاع خواهند گرفت و فضای زیادی را اشغان نمی کنند و در حدود ۲۸۰ عدد گردو در هکتار می توان کاشت و همچنین زود بازده می باشند و در سال اول کاشت به باردهی میرسند، از نژادهای برتر گردو و شاید بتوان گفت بهترین نژاد گردو در ایران در حال حاضر گردو ژنوتیپ پالیز است، این نژاد بر اساس مناطق مختلف کشور تیپ های مختلفی دارد و برای تمام نقاط کشور که دمای منطقه آن ها تا ۴۵ درجه گرما برسد می توان کاشت کرد و باردهی عالی دارند به طوری که در هر هکتار در حدود هشت الی ده تن بار می دهند، از خصوصیات این نژاد می توان به زوزبازده بودن، پربار بودن، دیرگل بودن، کیفیت بالای میوه و … اشاره کرد.

راهنمای انتخاب نهال گردو

گاهی باغداران گمان می‌کنند همین که بهترین نهال گردو را انتخاب کنند، ثمردهی و برداشت محصول مرغوب و فراوان برای آنان تضمین می‌شود. این در حالی است که انتخاب نهال گردو به شیوه صحیح به موارد گوناگونی بستگی دارد که نباید از آن‌ها غافل بود. قطعا با خرید نهال گردو از هر نوع و نژادی که به خوبی و مرغوبیت مشهور شده است، لزوما نمی‌توان به نتیجه رسید.

مهم‌ترین دلیلی که برای این گفته داریم تنوع نهال‌ها و سازگاری هرکدام با اقلیمی خاص است. در واقع هر نهال، خاک مناسب باغ گردو و شرایط آب و هوایی خاص خود را می‌طلبد و به بیان دقیق‌تر ابر و باد و مه و خورشید و فلک باید در شرایط خاصی گرد هم آیند تا یک نوع نهال خاص به کمال و ثمردهی مطلوب برسد. پس انتخاب بهترین نهال گردو به این بستگی دارد که خریدار قصد داشته باشد آن را در کجا بکارد و در چه شرایطی پرروش دهد.

این موارد باید پیش از انتخاب نهال گردو بررسی شوند:

 • ارتفاع از سطح دریا

  یکی از مواردی که باید در بررسی مکان کاشت انجام داد، میزان ارتفاع از سطح دریاست. درخت گردو در صورتی که در خاکی کاشته شود که رطوبت آن از سطح استاندارد مورد نیاز برای گردو بیشتر است، محصول مرغوبی نمی‌دهد. ارتفاع از سطح دریا برای کاشت گردو بستگی به رقم نژاد گردو دارد به طوری که برای ارقام اصلاح شده مانند گردو ژنوتیپ پالیز این عدد بین صفر تا ۳۰۰۰ متر از سطح دریا می باشد، برای ارقامی مثل نهال گردو چندلر بین ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ بوده (بهترین عملکرد در ارتفاع حدود ۸۰۰ متر است) و رقم گردو فرنور از ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ خواهد بود (بهترین عملکرد فرنور در ارتفاع ۱۸۰۰ می باشد).

 • نوسانات دمایی

  گفتیم که گردو مناسب مناطق گرمسیری نیست ولی برخی از نژادها برای مناطق گرمسیری نیز جواب میدهد به طوری که رقم گردو پکان برای مناطقی که بالای ۵۰ درجه گرما داشته باشد نیز می توان کاشت کرد. اما این نکته را نیز باید یادآور شویم که اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در آن سرد شدن ناگهانی هوا یک رخداد معمول است، بهتر است از نژادهای دیرگل گردو مانند چندلر، فرنور و ژنوتیپ پالیز استفاده کنید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران برتر نهال تماس حاصل فرمایید.

 • میزان بارش

  رطوبت زیاد هوا نیز همانند رطوبت زیاد خاک به مذاق نهال گردو خوش نمی‌آید. در واقع رطوبت بالا برای نهال گردو بیماری‌ زاست و آن را دچار آفت‌های قارچی می‌کند، از بین ارقام مختلف گردو، برای مناطقی که با رطوبت بالایی برخوردار هتسند حتی بالای پنجاه درصد رطوبت هوا دارند، می توان نژاد گردو ژنوتیپ پالیز را کاشت کرد.

 • بافت خاک

  منظور از بافت خاک اندازه دانه‌ها و ترکیبات آن است که در سفتی و نرمی آن نیز تأثیر دارد. در ترکیب خاک نباید مقدار خاک رس زیاد باشد.خاک نباید سفت و سنگلاخی باشد در صورتی که خاک سفت باشد باید اقدام به اصلاح بافت خاک سفت کنیم و همینطور برای خاک‌های شورزار باید اصلاح بافت خاک شور انجام شود می‌توانید با نمونه ‌برداری از خاک وضعیت آن را از کارشناس جویا شوید، برای خاک ها خاک هایی که درصد رس بالایی دارند می توان با اضافه کردن ماسه بادی درصد نفوذپذری آن را بیشتر و شرایط را برای نهال گردو مناسب تر کرد و همچنین برای خاک هایی که درصد شوری یا آهکی بالایی دارند می توان اصلاح خاک آهکی را انجام داد و در قسمتی که نهال کاشت می شود خاک آن قسمت را با خاک مناسبتر جایگزین نمود.

  در کل می‌توان گفت که در زمین‌هایی که حالت ماسه‌زار یا شن‌زار باشد گردو رشد خوبی خواهد داشت به شرطی که خاک فقیر نباشد و مواد غذایی مورد نیاز درخت تامین شود.

‌قیمت نهال گردو بر چه اساسی تعیین می‌گردد؟

در این قسمت نکاتی که در رابطه با قیمت تمام شده گردو تاثیری دارد را بازگو خواهیم کرد، ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که ارقام نهال های گردو بسیار متنوع هستند، برخی از ارقام مانند گردو توسرخ به خاطر کمیاب بودن قیمت بالاتری دارند و ممکن است که چندان میوه های با کیفیت و اقتصادی هم نداشته باشد، ولی برخی از ارقام مانند ممکن است به خاطر داشتن خواهان زیاد، تولید بیشتری هم داشته باشد و قیمت تمام شده آن نسبت به ارقام کمیاب پایین تر هم باشد، به عنوان مثال درخواست گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۹ به خاطر خواهان زیاد تولید بیشتری داشته و نسبت به کیفیت و باردهی بالایی که دارد قیمت بسیار مناسبی هم داشته است.

نکته بعدی در تعیین قیمت نهال گردو پیوندی یا بذری بودن گردو است، گردوهای پیوندی با توجه به اینکه هزینه تولید زیادی دارند قیمت بالاتری هم نسبت به ارقام بذری داشته با این که گردوهای پیوندی فقط در مناطق معتدل خوب جواب می دهد و خیلی از مناطق بخصوص مناطق سردسیر اصلا گیرایی خوبی ندارند، از سوی دیگر نهال های بذری به خاطر باردهی کم، با این که قیمت پایین تری دارند باز هم ارزش خرید چندان زیادی ندارند، در سال های اخیر گردوهای اصلاح شده به بازار وارد شده اند که نیاز به پیوند ندارند و مانند ارقام پیوندی باردهی عالی دارند، نسبت به ارقام پیوندی قیمت پایین تر داشته و همچنین برای تمام مناطق قابلیت کاشت را دارند.

نکته سوم این است که شما اگر از خود تولید کننده نهال را خریداری کنید قطعاً نسبت به خرده فروش ها نهال های خریداری شده، قیمت پایین تر خواهند داشت، شما با حذف واسطه ها مستقیم از خود تولید کننده خریداری می کنید.

برای آخرین نکته مهم است بدانید که برتر نهال همانند بسیار دیگر از تولید کننده ها هر ساله محصولات خود را پیش فروش کرده و شما می توانید با پیش خرید کردن نهال با قیمت مناسب نهال های خود را خریداری کرده و در موقع کاشت نها خود را دریافت کنید، با پیش خرید کردن اولاً قیمت محصول به قیمت همان زمان ثبت خواهد شد و همچنین این که در زمان کاشت اگر محصول نایاب شد، تولید کننده، محصول شما را نگه داشته و در موقع کاشت به شما تحویل خواهد داد.

نکاتی درباره داشت درخت گردو

بعد از کاشت نهال گردو باید به مراقبت های بعد از آن به نحو احسن توجه کرد، از نکات مهم داشت و نگهداری باغ گردو، آبیاری مناسب گردو، هرس درخت گردو، کوددهی مناسب گردو و سمپاشی گردو در صورت لزوم می باشد. در این مبحث به تفکیک به توضیح کامل مراحل داشت درخت گردو خواهیم پرداخت.

آبیاری نهال گردو

از دیگر نکات مهمی به هنگام احداث باغ تجاری گردو باید به آن دقت زیادی داشته باشید، آبیاری نهال گردو است. شما برای آبیاری نهال گردو احتیاج به ارقام و یا عدد های ثبت شده و استاندارد ندارید. برای آبیاری نهال گردو ابتدا شرایط وابسته به منطقه خود را مورد بررسی قرار داده، مانند میزان بارش سالیانه آن منطقه و همچنین ارتفاع آن از سطح دریا که میزان رطوبت هوا را نشان می دهد، مهمترین گزینه های تاثیر گذار در آبیاری درخت گردو است.

یک از مهم ترین موارد در مورد آبیاری این است که از روش های سنتی برای آبیاری درخت گردو یعنی غرقابی کردن آن استفاده نکنید، از شیوه های نوین آبیاری مانند روش قطره‌ای استفاده کنید. غرقابی کردن درخت گردو تاثیر خیلی زیادی در افزایش بیماری های باکتری مخصوصاً بیماری های قارچی دارد. یک نکته علمی دیگر در مورد نوع آب که برای درخت گردو استفاده می شود، وجود دارد. میزان غلظت آب و میزان عناصر موجود در آب می باشد، در برخی از مناطق به اصطلاح غلیظ تر می باشد و یا شوری خاک دارد. به هنگام احداث باغ در این مناطق حتماً مشورت لازم را با مسئول نهالستان داشته باشید.

از موارد مهم دیگر که در آبیاری درخت گردو وجود دارد این است که نهال گردو هایی که بر پایه بذری می باشد، میزان آبیاری آنها متفاوت از نهال گردو هایی می باشد که بر پایه پیوند و ژنوتیپ تهیه می شود. همچنین دقت کافی داشته باشید، آبیاری درخت گردو به همراه کود دهی انجام ندهید. چون با این عمل باعث شسته شدن کودها شده و مانع تغذیه صحیح درخت می شود.

هرس کردن نهال گردو

هرس نهال گردو چندین مزیت برای این نوع درخت دارد، مهمترین مزیت این است، از شیوع بیماری آکنه در نهال گردو جلوگیری می کند. در واقع شما با هرس کردن نهال سلامت درخت خود را بیمه می کنید. منتها باید دقت داشته باشید که هرس گردو یک کار کاملا تجربی و خواستار علم گیاه پزشکی می باشد، نکته دیگر در مورد هرس این است که هرس گردو خیلی سبک باد انجام شود.

شما با هرس کردن یک شاخه اشتباه باعث می شوید تا باردهی درخت گردو تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا کند. بنابراین مجبور هستید چند سالی منتظر بمانید تا باردهی را آغاز کند. صرفاً شما شاخه هایی را باید هرس کنید، هیچ نقشی در رساندن تغذیه و رطوبت خاک به شاخه‌ های دیگر نداشته باشد. ولی دلیل اصلی اینکه درخت گردو را هرس می کنند به خاطر رسیدن نور خورشید به تمامی قسمت های آن است.

متاسفانه افرادی هستند که احساس می کند اگر درخت را هرس کامل نکنند، پربارتر می شود در حالی که تراکم زیاد این درخت باعث بروز انواع بیماری های باکتری عفونتی و همچنین قارچی شده، و از نفوذ نور خورشید و جریان هوا در بین شاخه و برگ ها جلوگیری می کند. علاوه بر آن هرس باعث می شود تا عمل فتوسنتز در آنها به خوبی انجام شود. چون تمامی برگ های درخت گردو به یک اندازه از اشعه نور خورشید استفاده می کنند.

مهمترین نکته که در هرس نهال های ۱ الی ۲ ساله وجود دارد، این است بیشتر کشاورزان احتیاج نمی بینند این درختان را هرس کنند. موضوع اصلی این است که نباید درخت گردو بعد از سه یا چهار سال یکباره دست خوش تحولات شود. پس از همان سال اول هرس نهال گردو را حتی به اندازه دو شاخه انجام دهید تا نهال گردو آمادگی داشته باشد.

کود دهی نهال گردو

اگر بخواهید باغتون پربار باشد و گردوهای پربار داشته باشید باید به فکر غنی کردن خاک باشید

در مورد کود دهی یه سری از نکاتی هستند که بهتر است بدانید

نکته اول: در سال اول کاشت نهال نیازی به کود دهی نهال گردو نیست چرا؟ چون که مسئله مهم در اولین سال کاشت این است که نهال کاشت شده گیرایی داشه و خطا نداشته باشد، همچنین ریشه نهال در سال اول کاشت حساس بوده و ممکن است که شما هنگام کود دادن به نهال مقدار زیادی کود بدین و یا کود تازه حیوانی بدین و این باعث خشک شدن نهالاتون شود

نکته دوم: برای تقویت خاک باغ بهترین راه حل این است که شما قبل از کود دهی آزمایش خاک درخت گردو انجام دهید و بر اساس نیاز خاکتون اقدام به تقویت خاک کنید، ممکن است زمین شما از برخی عناصر به اندازه کافی داشته باشد و شما با اضافه کردن آن به خاک به جای اینکه باعث تقویت درخت شود بیشتر درخت ضرر ببیند، بهتر است بدانید درخت یک موجود زنده است مثل یک انسان همانطور که یک انسان نیاز دارد که به طور کافی و به اندازه مناسب به مواد مغذی دست یابد، درخت هم همینطور باید باشد، برای مثال اگر شما به عنوان یک انسان بخواهید آب مورد نیاز بدنتون رو به اندازه کافی تامیین نکنید با مشکلاتی روبرو خواهید بود و همچنین اگر بیش تر از اندازه هم آب به بدنتون برسد باز هم با مشکل روبرو خواهید بود، درخت هم مثل انسان اگر از یک مواد به اندازه کم یا بیش تر استفاده کند با مشکلاتی روبرو خواهد شد

نکته سوم: زمان کود دهی گردو و روش کود دهی گردو مهم است؛ یکی از روش های مناسب و عالی برای کود دهی روش چال کود می باشد، در اوایل پاییز می توانید از این روش استفاده کنید، در این شیوه از کود دهی چاله هایی به عمق مناسب در فاصله یک سوم از سایه اندازه درخت در مکانی که آب از آن نقطه عبور می کند، حفر می کنیم، در لایه اول کود کاملا پوسیده حیوانی (کود پوسیده چندساله) و در لایه بعدی کود شیمیای (مانند : کود کامل یا همان کود سه بیست،کود کامل یا سه بیست از سه عنصر اصلی مودر نیاز مانند پتاس، فسفر و نیتروژی تشکیل شده و همچنین بسیاری از ریز مغذی‌های دیگر را نیز داراست) و در لایه سوم کود حیوانی کاملا پوسیده میریزیم. می توانید در بهار نیز از کود های مایع نیز استفاده کنید به طوری که بعد از عید در آبیاری سوم به بعد کود مایع را با مقدار معین شده آب (در بسته بندی کود مقدار دقیق آن بر اساس شرکت سازنده مشخص می شود) قاطی کرده و داخل مخزن های مخصوص خود ریخته و هنگام آبیاری شیر مخزن را باز کنید و کود را به درختان برسانید. لازم به ذکر است که اگر به روش چال کود بخواهید کود دهی کنید تا چند سال درخت شما نیاز به کود نخواهد داشت.

نکته چهارم: برای تشخیص برخی از کمبود های خاک می توانید با مشاهده برگ درخت پی به کمبود خاک ببرید و اقدام به تقویت خاک کنید، برای مثال اگر برگ ها سیاه شود اکثرا به خاطر کمبود پتاس خواهد بود یا برگ ها به رنگ زد دربیایند اکثرا به خاطر کمبود آهن خواهد بود.

سمپاشی نهال گردو

آیا شما به عنوان باغدار با بیماری ها و  آفات گردو آشنایی دارید؟ تا چه حد بیماری ها و آفات درختان و سمپاشی درخت گردو را می شناسید؟ برای شروع باید بدانید که هر درختی که کاشته می شود به احتمال بسیار زیاد دچار بیماری و افات شود، درخت هم مثل انسان بیمار می شود و باید معالجه شود، در ابتدا باید بدانید که بیماری های رایجی که درختان و نهال ها می تونن بگیرند کدام ها هستند و برای پیشگیری و یا درمان آن ها چه اقداماتی باید انجام داد در این بحث ما یه سری از نکات مهم آفات و بیماری ها را به شما عزیزان خواهیم گفت با ما همراه باشید.

نکته اول: بیماری های شایع و مهم در هر منطقه کدام ها هستند؟، در اکثر باغات کشور بیماری هایی نظیر سفیدک، کنه خاکی گردو، شته درخت گردو یا شیره وجود دارد بهتر است که هر ساله سه تا از سم هایی که کارساز هستند و به راحتی به آن ها دسترسی است رو به نهال ها و درختان بزنید و از بروز بیماری های شایع جلوگیری کنید که عبارتند از آبامکتین، کاپیتان و استامی پراید. بهترین زمان برای سمپاشی آن ها در برج سوم و چهارم قبل از این که میوه ها برسند خواهد بود.

نکته دوم: از روی برگ ها شما می توانید به بیشتر افات و بیماری های درخت پی ببرید، برای مثال شما با دیدن تارهای سفید می توانید تشخصی بدهید که به احتمال زیاد درختتون به بیماری سفیدک گردو مبتلا شده است، یا با دیدن شته ها یا کنه خاکی روی برگ ها به راحتی این آفات را تشخیص دهید و یا این که موقعی که برگ درختانتان سوراخ سوراخ شده است احتمال زیادی دارد که برگ ها رو مورچه یا موجودات ریز می خورند و برای از بین بردن این حشرات می توانید از حشره کش استفاده کنید مانند ایمودوکلروپراید؛ همچنین برخی از کرم های درخت گردو رو می توان با سم دیازون از بین برد (سم دیازیون رو هنگام آبیاری می توانید استفاده کنید).

نکته سوم: بهتر است که قبل از این که درخت شما به بیماری و آفات مبتلا شود اقدامات پیشگیرایانه را انجام بدهید، برای مثال بیماری هایی که در منطقه شایع هستند را تشخصیص دهید و قبل از این که به باغ شما سرایت کند اقدامات لازم را برای سمپاشی درخت گردو یا راه حل های دیگر انجام دهد. و همینطور باید خاک منطقتون رو به نحو احسن با کود دهی درخت گردو تقویت کنید و درختان سالم و قوی داشته باشید تا به راحتی در برابر آفات و بیماری ها مقاومت داشته باشد و همچنین باید ابیاری رو بر اساس نوع درختان به خوبی انجام دهید و درخت را مقاوم سازید تا در برابر بیماری ها و افات مقاومت خوبی داشته باشد. بهتر است که برخی از کارهایی که باعث می شود بیماری ها و آفات به باغات دیگر سرایت کند را بشناسید و انجام ندهید مثلا موقع هرس کردن قبل از این که دوباره از آن تجهیزات استفاده کنید، تجهیزات را ضدعفونی کنید و باعث سرایت آفات و بیماری ها نشوید.

نکات خرید نهال گردو

قبل از خرید نهال گردو، کشاورزان عزیز باید عوامل متعددی را بررسی کنند و سپس اقدام به خرید نهال کنند، در ادامه به چند نکته مهم اشاره خواهیم کرد.

شرایط اقلیمی، آب‌وهوا و خاک منطقه

نخستین نکته‌ای که باید خیلی خوب درباره آن تحقیق کنید، ویژگی‌های منطقه‌ای است که قصدکاشت نهال گردو و پرورش نهال‌های گردو را در آن دارید. نیازهای هر نوع از انواع نهال گردو در این مورد تا حدی متفاوت است. البته همه تقریبا می‌دانیم که مناطق گرمسیری محیط مناسبی برای رشد گردو نیستند. با این حال برخی از انواع گردو درنواحی معتدل و کمی خنک و برخی دیگر در مناطقی که تاحدی سردتر هستند، رشد می‌کنند. همچنین میزان رطوبت خاک که معمولا با ارتفاع زمین از سطح دریا مشخص می‌شود، فاکتوری تأثیرگذار است.

نوع نهال گردو

هر یک از دو نوع نهال اصلاح شده یا پیوندی مزایا و محدودیت‌هایی دارند. البته مزایای بیشتر نهال اصلاح شده سبب شده است که نسبت به نهال پیوندی فروش بیشتری داشته باشد. همچنین نوع نهال گردو در میزان باردهی، زمان باردهی، عمر اقتصادی و سایر موارد تأثیر دارد.

میزان بودجه برای خرید نهال گردو

علاوه بر قیمت نهال گردوباید به هزینه‌های جانبی پرورش آن توجه کنید و بر اساس بودجه خود تصمیم بگیرید.

علت قیمت های متفاوت نهال گردو در بین نهالستان ها چیست

اگر شما به یک نهالستان مراجعه کنید با تفاوت قیمت نهال گردو رو به رو می شوید. ولی دلیل اصلی این تفاوت قیمت چیست؟ مهمترین علت آن نوع تولید نهال گردو در نهالستان می‌باشد. مطمئناً  قیمت نهالی که با روش های سنتی تولید می شود، با قیمت نهال ژنتیک و اصلاح شده بسیار متفاوت است. همچنین در نظر داشته باشید بیش از چهل نژاد درخت گردو وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های خاصی می باشد، از این رو بر حسب کیفیت نهال تولید شده قیمت آنها نیز متفاوت است.

مسئله بعدی که برای قیمت نهال گردو در نظر می گیرند سنین نهال است. البته تفاوت نهال های پیوندی و نهال های اصلاح شده نیز متفاوت بوده و شما بر حسب سلیقه و میزان سرمایه خود می توانید نهال مورد نظر را خریداری کنید. مطمئن باشید تمامی قیمت هایی که نهالستان برتر نهال برای نژاد های گوناگون نهال گردوی خود در نظر گرفتند، همگی اقتصادی و برای کشاورزان بسیار با صرفه خواهد بود.

البته دلیل دیگری که قیمت نهال های عرضه شده در این نهالستان مناسب و اقتصادی است، چون مستقیماً خود نهالستان نهال ها را تولید و به بازار عرضه می کند. در واقع شما با خرید غیر حضوری و اینترنتی نقش دلال‌ها و هزینه مربوط به واسطه ها را حذف کرده و نهال گردو را با قیمت مناسب خریداری می کنید.

عمر و باردهی اقتصادی نهال گردو

درخت گردو جزو درختانی می باشد که طول عمر بسیار طولانی دارد و معمولاً تا صد سال و بالاتر نیز عمر می کند. طول عمر درخت گردو با توجه به نژاد و طریقه کاشت ۱۰۰ الی ۱۵۰ سال تخمین زده می شود که بر حسب میزان مراقبت کشاورز متفاوت است.

هر چقدر مراقبت کشاورز نسبت به درختان باغستان گردوی خود بیشتر باشد، به همان اندازه باعث می‌ شود تا طول عمر اقتصادی و مفید درخت گردو افزایش پیدا کند. معمولاً شرایط اقلیمی و جوی، تغییر آب و هوایی تاثیر بسزایی در عمر درخت گردو می گذارد.کشاورزان سنتی برای اینکه عمر باردهی درختان گردو را افزایش دهند برخی از روش‌های سنتی را انجام می‌داند مانند ریختن نمک پای درخت گردو یا این که برای رفع کمبود آهن به درخت گردو میخ می‌زدند

از همه مهمتر بروز و شیوع بیماری های قارچی، باکتریایی و انواع آفت ها باعث می شود تا طول عمر اقتصادی درخت گردو کاهش چشمگیری پیدا کند. گاهی اتفاق می افتد که یک بیماری در عرض سه سال باعث مرگ سریع درخت گردو می شود.

یا اینکه برخی از درخت ها به مرگ تدریجی و ساکت دچار می شوند، و بدون اینکه صاحب باغ بداند و بعد از ۷ الی۸ سال دیگر میوه دهی نداشته و کلا خشک می شود. در کل می توان گفت به خاطر طولانی بودن طول عمر اقتصادی درخت گردو به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن و بدون ریسک برای کشاورزان و باغداران محسوب می شود.

مشخصات نهال گردوی استاندارد و سالم

شما به عنوان یک کشاورز و باغدار باید با خصوصیات نهال استاندار و سالم گردو آشنایی کامل داشته باشید. نهالی خریداری شده توسط شما زمانی استاندار است، که کاملا سازگار با محیط زندگی شما باشد. خرید نهال دیر گل برای مناطق گرم و خشک مناسب و استاندارد نیست، زود بازده بودن نهال های درخت بسیار مفید و ضروری است.

مقاومت بالای درخت نسبت به تغییرات جوی، آفات و انواع بیماری های باکتریایی و ویروسی جزو استاندارد های درخت گردو محسوب می شود. یکدست بودن محصول گردو و عاری از هر گونه آفت مهمترین گزینه انتخاب می باشد. البته قیمت اقتصادی و ارزان نهال گردوی با کیفیت نیز جزو موارد مهم محسوب می شود. نهال استاندارد،نهال شناسنامه دار و دارای گواهی بهداشت و قرنطینه باشد.

این یک قانون است، نهال سالم از نظر ظاهر باید سالم و شاداب باشد، همچنین ریشه نهال باید ریز و مویی بوده تا گیرایی بالایی داشته باشد.

کاشت نهال گردو بر اساس مناطق مختلف کشور

در گذشته کاشت نهال گردو مختص مناطق معتدل کشور بود و کاشت نهال گردو در مناطق سردسیر نیز صورت می‌گرفت ولی به دلیل سرمای بهاره باردهی اقتصادی نداشت. با پیشرفت عمل گیاهپزشکی و تولید ارقام مختلف گردو و توصعه آن باعث شده که امروزه کاشت نهال گردو در مناطق مختلف کشور صورت پذیرد به‌طوری‌که کاشت نهال گردو در گرم‌ترین و سردترین نقاط کشور امکان پذیر شده است.

 • نهال گردو سردسیری

  شما زمانی می توانید از کاشت نهال گردو به کسب در آمد برسید که نهال سازگار با محیط اطراف خود تهیه و آنرا کشت کنید. بطور مثال ارقام نهال گردو برای مناطق کوهستانی و سردسیر شرایط و ویژگی های کاملا متفاوت دارد. همانطور که می دانید در این مناطق معمولا شوک آب و هوایی بسیار اتفاق می افتد، همین شوک هوایی باعث ریزش گل و شکوفه درخت گردو شده و کاهش بار سالانه را به دنبال دارد.

  بخاطر همین محدودیت باید نژاد هایی را انتخاب کرد تا حدودی سازگار با جو کوهستان و سردسیر باشد. به این نوع نهال ها، نژاد سردسیر می گویند که شرایط ویژه ای دارد. مهم ترین ویژگی نهال سردسیر گلدهی دیر وقت آن است. معمولا نژاد سردسیر درخت گردو ۲۰ تا ۲۵ روز دیر تر از ارقام دیگر گل دهی دارند. علاوه بر آن این نوع ارقام در برابر رطوبت بالای خاک، آب و هوا مقاومت بالایی از خود نشان می دهند، و در برابر بیماری هایی که بخاطر رطوبت هوا شیوع پیدا می کند استقامت زیادی دارند.

  البته مهم ترین ویژگی باعث می شود تا ارقام سردسیر نهال گردو متفاوت تر عمل کنند، مقاومت در برابر سرمازدگی می باشد. معمولا این نژاد ها تا دمای منفی ۳۰ را تحمل می کنند. از نژاد های معروف نهال های سردسیری می توان به نهال گردو فرنور( تشخیص نهال گردو فرنور) و نهال گردو کانادایی، گردو ژنوتیپ پالیز اشاره کرد. از ویژگی های ظاهری این نژاد گردو پالیز می توان به پایه کوتاه بودن درخت گردو و یک دست بودن کردو ها اشاره کرد به طوری که نژاد گردو پالیز ۴ الی ۵ متر رشد داشته، و اوایل برج دو شروع به باردهی می کند از این رو دیرگل ترین رقم گردو در ایران است، همچنین بهتر است بدانید این رقم های فرنور، ژنوتیپ و کانادایی زود بازده هستند به طوری که همان سال اول کاشت به صورت نوبرانه باردهی دارند، بیش ترین باردهی گردو در ایران برای مناطق گردو سردسیری برتر نهال به خود اختصاص داده به طوری که در هر هتکتار بالای ده تن باردهی دارد.

 • نهال گردو معتدل

  اگر محل احداث باغ گردو در مناطق معتدل می‌ باشد که آب و هوای آن نه چندان گرم و نه چندان سرد است، شوک های آب و هوایی در آنجا خبری نیست. کار را برای احداث کننده باغ گردو بسیار راحت کرده است. تعداد نژاد های نهال گردو که می‌ توان در این مناطق کشت کرد، بیشتر از تعداد نهال هایی است که در مناطق سردسیری و مناطق گرمسیری می توان آنها را کاشت.

  در اینجا می خواهیم با ویژگی های مهم نهال گردو برای مناطق معتدل آشنا شده، همچنین معروفترین آنها را نام ببریم. نهال های منطقه معتدل پر بازده بوده و به عنوان درخت سودمند و تجاری معروف هستند، نگهداری از آنها راحت بوده و روتین خاص آبیاری و کوددهی دارند. در نتیجه کشاورز هم با قوانین کشاورزی آشنا نباشد به‌ راحتی می‌توانند از این درخت ها نگهداری و مراقبت کند. مهمترین این نژاد ها عبارتند: از نژاد اسرائیلی، نژاد گردوی چندلر، گردوی نژاد خوشه ای، گردو کانادایی

  نژاد فلسطینی یا اسرائیلی:

  نهال گردوی اسرائیلی جزو نهال های ژنتیکی می‌ باشد که به عنوان نهال اصلاح شده نیز شناخته می‌ شود و از آنجایی که سازگار با آب و هوای مدیترانه ای است، سازگار با مناطق معتدل ایران نیز است.

  ارقام نهال خوشه ای:

  نهال خوشه ای مورد توجه بسیاری از کشاورزان قرار گرفته است. دارای کیفیت بالایی بوده، سازگار با محیط معتدل بوده و باردهی بیشتری نیز دارند.

  نژاد گردوی چندلر:

  چندلر در واقع یک نهال گردوی وارداتی می باشد که اولین بار در دانشگاه کالیفرنیای آمریکا به صورت ژنوتیپ تهیه و توسعه پیدا کرد. نهال گردو چندلر جزو محبوب ترین نژاد گردو است که بیشتر تاجران مشتاق خرید و فروش آن می باشند.

  گردو کانادایی:

  گردو کانادایی از ارقام گرودی اصلاح شده است که تو سال های اخیر در ایران رواج پیدا کرده است، این رقم از گردو پربار و خوشه ای می باشد و و به صورت خوشه ای بار میدهد.

 • نهال گردو گرمسیری

  برخلاف نواحی سردسیر، نواحی گرمسیری که با خشکی آب و هوا رو به رو می باشند باید در آنها ارقام نهال گردو کاشته شود که بتواند دمای بالا و خشکی هوا را تحمل کند. میزان استقامت این نهال ها باید به گونه ای باشد که در برابر انواع قارچ ها و آفت زدگی ها که به خاطر خشکی هوا افزایش داشته باشد، همانطور که میدانید معمولا در مناطق گرم و خشک درصد آفت زدگی و بیماری قارچی خیلی بیشتر است.
  از ویژگی های نهال گردو گرمسیری می توان به زود گل بودن آنها اشاره کرد. علت زود گل بودن درخت گردو در این مناطق این است که قبل از گرمای بیش از حد درخت باردهی خود را انجام دهد. معمولاً نژادهای گرمسیری بسیار پر بارده می باشند، از این رو به کشاورزان توصیه می شود تا بار سالانه آنها را مورد کنترل قرار دهند، تا بعد از چند سال با افت باردهی مواجه نشوند.
  البته باید دقت کنیم با اینکه ارقام گرمسیری نهال گردو در برابر خشکی هوا مقاوم هستند نسبت به آبیاری آن باید دقت بیشتری شود. همچنین باغستان‌ های گردو در مناطقی احداث شود که میزان سایه در آن مناطق بیشتر باشد، چون تابش اشعه های مستقیم و بدون سایه باعث صدمات زیادی به نهال درختان می شود. از نژاد های مهم و شناخته شده گرمسیری می توان به نژاد پکان گرمسیری اشاره کرد.

سود و درآمد هر درخت گردو چقدر است؟

با وجود انواع نهال زودبازده امید به سود‌دهی پرورش نهال گردو بیشتر شده است. همچنین در حال حاضر با پیشرفت دانش کشاورزی و با یافته‌های حاصل از تحقیقات تازه برداشتن گام‌هایی در راستای افزایش باردهی، مقاومت و عمر اقتصادی نهال‌های گردو آسان‌تر صورت گرفته است.

امروزه باغداران با احداث باغ گردو به سود کلانی دست می‌یابند در کنار گردو ارقام نهال‌هایی مانند بادام نیز سوددهی خوبی را دارد.

نکاتی که در تخمین سود‌دهی نهال گردو باید به آن توجه داشت، وضعیت عرضه و تقاضا، میزان هزینه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری و میزان ریسک آن است.

عرضه و تقاضا

گردو حاوی خاصیت‌های فراوان است. از ایام قدیم در فرهنگ تغذیه‌ای ایران از این دانه هم به عنوان تنقلات و هم به عنوان ماده اولیه در طبخ برخی غذاهای سنتی استفاده می‌شده است و هنوز هم می‌شود. گردو همچنین در تهیه انواع دسر و شیرینی کاربرد دارد. بنابراین مغز گردو از خشکبار بسیار پرمصرف به شمار می‌رود و تقاضای آن در بازار زیاد و همیشگی است. بنابراین می‌توانید بر سود‌دهی پرورش گردو حساب کنید.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری بر خرید نهال گردو از انواع مرغوب و پرمحصول آن مانند چندلر، خوشه‌ای ترکیه، خوشه‌ای فرانسه و… می‌تواند بیشترین سود و سریع‌ترین بازدهی را برای شما به ارمغان آورد.

در صورتی که روی انواع مرغوب نهال سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید از هر درخت بالغ تا حدود ۷۰ کیلوگرم گردوی خشک انتظار داشته باشید. اگر ۱۰۰ درخت گردو داشته باشید، مجموع محصول باغ شما در یک برداشت به ۷ تن می‌رسد. به این ترتیب اگر قیمت هر کیلوگرم گردو را بسته به کیفیتی که دارد، ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان در نظر بگیرید، مجموع فروش شما هفتصد تا حدود هشتصدو‌پنجاه میلیون تومان خواهد بود.

ریسک سرمایه‌گذاری

عوامل مختلفی می‌توانند سبب شوند که محصول مورد انتظار را از باغ خود برداشت نکنید. مثلا آفات گوناگون، عدم رعایت نیاز سرمایی درختان گردو ، عدم توجه به شرایط اقلیمی، آبیاری منظم و… همه و همه می‌توانند میزان محصول و کیفیت آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. با این حال کنترل بیشتر این موارد در دست خود شماست.

نکته مهم دیگر این است که سن باردهی در سال‌های اخیر تحت تأثیر تغییر در نژاد گردوها نسبت به چند دهه اخیر به شکل قابل توجهی پایین آمده است. یعنی در دهه‌های پیش باغداران باید برای رسیدن به محصول‌دهی حتی بیشتر از ده سال صبر می‌کردند. این در حالی است که اکنون نهال‌هایی موجودند که از سال نخست آغاز به باردهی می‌کنند.

آیا از احداث باغ گردو چیزی می‌دانید؟

هر باغداری که تصمیم به احداث باغ گردو دارد باید پیش از هر اقدام اطلاعاتی را کسب کند. این‌ها و موارد دیگر پرسش‌هایی است که برای احداث باغ گردو باید به دنبال پاسخ آن‌ها باشید.

 • بهترین و مناسب‌ترین نهال برای اقلیم و منطقه مورد نظر شما کدام نوع است؟
 • زمین و فضای کاشت باید چه شرایطی داشته باشد؟
 • نیاز نهال‌ها (خاک، سرما، آبیاری، تقویت، دفع آفات و…) چگونه است و آیا می‌توانید این شرایط را فراهم کنید؟
 • مناسب‌ترین زمان کاشت نهال گردو چه زمانی است؟
 • آماده‌سازی زمین برای کاشت نهال به چه صورت است و از چه زمانی باید انجام شود؟

با این حال احداث باغ گردو با مشکلاتی نیز روبرو است، هر باغداری باید تمام مشکلات باغداری را بداند و پیش‌بینی‌های لازمه را انجام دهد

بهترین نهالستان گردو چه ویژگی‌هایی دارد؟

افرادی که در زمینه پرورش نهال گردو به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند، باید بتوانند با رعایت برخی موارد اعتبار کافی را برای کار خود به دست آورند.

یک باغدار باتجربه کیفیت نهال‌های خوب را می‌شناسد. مرغوبیت بدون بها به دست نمی‌آید. در هر نهالستان معتبر گردو نیز باید هزینه‌هایی هم از نظر مواد اولیه و هم از نظر زمان و نیروی انسانی صرف شود تا محصول نهایی مورد قبول واقع شود.

باغداران باتجربه و همه کسانی که در کار خود حرفه‌ای هستند نهال‌ها را از نهالستان‌هایی تهیه می‌کنند که به آنان شناسنامه و کارت سلامت محصول را ارائه دهند.

 

شایع ترین بیماری و آفات نهال گردو

از شایع ترین بیماری های گردو می توان به بیماری گال گردو اشاره کرد، این بیماری یک نوع بیماری عفونی می باشد که ریشه درخت گردو را تحت تاثیر قرار داده و مانع رشد کلی درخت می شودالبته از دیگر بیماری هایی که ریشه درخت گردو را تحت تاثیر قرار می دهد، کرم های ریشه خوار استکرم ها در سطح زیر زمین فعالیت خود را انجام داده و باعث نابودی درخت گردو می شودهمچنین می توان آفت‌ هایی مانند کرم خراط گردو، مگس سفید، شته و شپشک را نام برد.

 هرکدام از این آفات به گونه ‌ای در باردهی و کیفیت آنها تاثیر منفی می‌ گذاردالبته نباید بیماری قارچی، ویروسی و باکتریایی را نیز فراموش کنیمشانکر های عمیق درخت گردو و شانکر های سطحی عمیق درخت گردو، سوراخ شدن تنه درخت، شانکر های عمودی، قارچ بلایت گردو جزو معروف ترین بیماری درخت گردو است که بسیار خطرناک شناخته شده استیک باغدار قبل از احداث باغ خود باید اطلاعات کافی در این زمینه کسب کند.

میزان باردهی هر درخت گردو

میزان باردهی درخت گردو به عوامل متعددی بستگی دارد. اولین عامل تاثیر گذار بر باردهی درخت گردو نژاد آن می باشد، همچنین نحوه پیوند و تولید نهال نیز تاثیر بسزایی دارد. معمولاً نهال های اصلاح شده و ژنوتیپ به نهال های تجاری معروف می باشد، میزان باردهی خیلی بالایی دارند. افرادی که به دنبال احداث باغ های تجاری هستند سعی کنند از این نهال ها خریداری کنند.

از نکات دیگر که تاثیر بسزایی در باردهی درخت گردو دارد، میزان رسیدگی و مراقبت یک کشاورز می باشد. اگر آبیاری، کوددهی و سمپاشی درخت گردو اصولی انجام شود، مطمئناً یک درخت پربار را خواهید داشت. ولی یک نکته را نباید فراموش کنید، معمولاً درختان سالم بار خیلی زیادی می دهند.

همچنین سن درخت گردو نیز تاثیر خیلی زیادی در این تناژ دارد‌. معمولاً باردهی در سال های سوم چهارم که نهال جوانتر است خیلی کم می باشد. همچنین بعد از گذشت طول عمر مفید درخت گردو میزان باردهی کاهش چشمگیری پیدا می کند. البته تولید گردو در مناطق مختلف و بر اساس نژادهای گوناگون متفاوت است.

در کل اگر بخواهیم تخمینی بگوییم معمولاً یک درخت پربار گردو با مراقبت خوب و اصولی سالانه بین ۴۰ تا ۸۰ کیلوگرم گردوی درجه یک و با کیفیت تولید می کند. شما قبل از خرید نهال گردو باید از افراد متخصص و کارشناس مربوطه اطلاعات لازم و مفید را کسب کرده و هدف اصلی خود را از خرید این نهال ها بیان کنید، تا کارشناسان بتواند به طور دقیق شما را راهنمایی کند که کدام نژاد نهال گردو را خریداری کنید.

خرید نهال گردو برای چه استان‌هایی پرسود است؟

هر یک از استان‌ها و اقلیم‌ها در ایران بر اساس شرایط آب و هوایی و خاکی که دارند می‌توانند برای انواعی از نهال گردو مناسب‌تر باشند. بنابراین به صورت کلی نمی‌توان گفت که کاشت گردو در کدام استان‌ها می‌تواند سود بیشتری به ارمغان آورد.

برای مثال علی‌رغم این‌که تصور می‌شود شهر اهواز گرمسیر و دارای رطوبت بالاست و شرایط کلی پرورش گردو را ندارد، برخی از انواع نهال گردو مانند پکان امریکایی و لارا در این منطقه قابل کشت و پرورش هستند. بخش‌های شمالی این استان که در جوار کوهستان زاگرس هستند، برای کاشت گردو مناسب‌ترند.

در نواحی سردسیر کاشت نهال گردوی فرنور، چندلر و نهال‌های مقاوم به سرما توصیه می‌شود. این نهال‌ها غالبا مقاومت بالا در برابر سرما، باردهی فراوان و زودهنگام دارند. نهال چندلر را برای نواحی شمال ایران نیز می‌توان مناسب دانست. نهال گردوی کانادایی و ژنوتیپ نیز انواع دیگری هستند که به باغداران این نواحی پیشنهاد می‌شوند.

بهترین زمان خرید نهال گردو چه زمانی است؟

در پاسخ به این پرسش بازهم پای اقلیم آب و هوایی منطقه به میان می‌آید. یعنی آنچه زمان دقیق را برای شما تعیین می‌کند، منطقه و آب و هوای آن است. پاییز و زمستان در حالت کلی فصولی هستند که برای کاشت نهال گردو توصیه می‌شوند. از سویی در سرمای این فصول ریشه نهال‌ها فرصت رشد پیدا می‌کنند و از سوی دیگر بارندگی‌های طبیعی از نیاز به آبیاری می‌کاهد.

با این حال در نواحی سردسیر توصیه نمی‌شود که نهال در فصول سرد کاشته شود زیرا دچار یخ‌زدگی خواهد شد. در چنین مناطقی اواخر فصل زمستان یا اوایل بهار بهترین زمان برای کاشت نهال محسوب می‌شود. عمده خرید نهال در فصل پاییز انجام می‌شود. برخی نیز آن‌ها را از فصل تابستان پیش‌خرید می‌کنند.

پربارترین نژاد گردو در ایران کدام است؟

اگر عوامل موثر بر باردهی که می تواند منجر به کاهش باردهی شود را نادیده بگیریم و زمینه ژنتیکی درختان گردو را مبنای پربارده بودن آن در نظر بگیریم ارقام پربار از قرار زیر است:

نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ نه  ۸ الی ۱۰ تن در هکتار
نهال گردو ژنوتیپ برتر نهال ۸ تن در هکتار
نهال گردو چندلر ۴ تن در هکتار
نهال گردو فرنور ۴ تا ۴.۵ تن در هکتار
نهال گردو پدرو ۳ تن در هکتار
نهال گردو اسرائیلی ۳ تا ۳.۵۷ تن در هکتار
نهال گردو تویسرکان ۳ تن در هکتار

تفاوت بین گردو زودبازده و دیربازده

نژادهای زودبازده جزو نژاد های اصلاحی و ژنتیک می باشند که معمولاً  مورد توجه کشاورزان قرار می‌ گیرد، در حال حاضر از بهترین نژادهای گردو که زود بازده می باشد و از نژادهای برتر نهال در کشور هستند می توان به رقم چندلر، فرنور و ژنوتیپ اشاره کرد که هر کدام برای مناطقی از کشور جواب میده، اگر شما به دنبال خرید نژاد زودبازده در مناطق خود هستید، می توانید با مشاوران نهالستان برتر نهال تماس گرفته و تمامی شرایط مناطق خود را به این کارشناسان گفته و سپس درخواست نهال های زودبازده را داشته باشید. مطمئنا آنها با کمال میل راهنمایی‌های لازم را برای شما خواهند داشت.

آیا نهال گردو رو می توان در باغچه کاشت

مطمئنا نهال هایی از گردو وجود دارد که به راحتی می توانید آن را در باغچه خانه خودتان بکارید. باید دقت داشته باشید که نوردهی کافی داشته و همچنین به آبیاری آن نیز رسیدگی کنید. برای این منظور به هنگام خرید نهال گردو از نهالستان برتر نهال حتماً به کارشناس فروش بگویید که نهال گردو را برای باغچه خانه تان می خواهید. مطمئنا ارقام نهالی را به شما پیشنهاد می دهند که در همان متراژ کوچک رشد کرده و میوه دهی خوبی نیز خواهد داشت.

عمق چاله نهال گردو

برای اینکه بتوانیم درختان پربار گردو را کشت کنید باید به بعضی از موارد و نکات دقت کافی داشته باشید، یکی از مهمترین نکات برای احداث نهال گردو عمق چاله ای است که برای کاشت درخت گردو در نظر گرفته اید. معمولا عمق چاله نهال گردو به عمق ۵۰ سانتی متر تا یک مترو حتی بیشتر نیز کنده می شود، باید به این نکته اشاره شود که چاله ای که کنده می شود محل زندگی درخت تا آخر عمرش هست، بهتره که هر چه بتوانیم عمق چاله ها رو بیش تر بکنیم چون این کار باعث می شود که خاک زیر نهال پوک شده و درخت راحتر ریشه انداخته و همچنین خاک های زیرین که نور خورشید بهشون نخورده و ناپخته هستند با خاک های رویی که آفتاب خورده و پخته تر هستن جابجا شود.

برای کاشتن نهال گردو باید ابتدا خاک سطحی را تفکیک کنید و مقداری کود حیوانی کاملا پوسیده و ماسه بادی را با همین خاک سطحی تفکیک شده مخلوط کنید تا یک خاک یک دست به دست بیاید به تهیه گودال بریزید.

به هنگام کاشت نهال گردو دقت داشته باشید که ناحیه طوقه نهال بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. سپس مابقی حاصل در گودال ریخته و آن را کاملاً پایکوبی کنید تا محکم شود. بلافاصله نهال کاشته شده را آبیاری کنید، مطمئن باشید اگر تمامی نکات گفته شده را رعایت کنید یک کشت عالی درخت گردو خواهید داشت

عکس نهال گردو

لازم به ذکر است که تمام نهال هایی که در شرکت برتر نهال تولید و عرضه می شود زیر نظر جهاد کشاورزی بوده و عاری از بیماری و آفات می باشد، باغدارن عزیز با دیدن عکس نهال گردو می توانند به کیفیت نهال های تولید شده در این شرکت پی ببرند.

 

باردهی نهال گردو در سال اول کاشت

در قدیم باغداران بعد از کاشت نهال گردو باید ۸ الی ۱۰ سال صبر می کردند که نهال های کاشت شده به باردهی برسند، امروزه نهال های اصلاح شده خیلی زود بازده هستند به طوری که بعد از کاشت در همان سال یا سال بعد شروع به بار دادن می کنند.

راهنمای خرید اینترنتی انواع نهال گردو

برای خرید اینترنتی نهال گردو می توانید به سایت معتبر و شناخته شده مراجعه کنید، افرادی که در دورترین نقاط کشور ایران هستند و در شهرشان نهالستان معتبری وجود ندارد تا بتواند نهال گردوی تضمینی با کارت گارانتی تهیه کنند، می توانند به صورت اینترنتی از نهالستان برتر نهال انواع نژادهای نهال گردو را خریداری کنند. همچنین تمامی نهال ها با گارانتی پنج ساله عرضه می شود.

البته نباید فراموش کنیم، تمامی صفر تا صد مراحل تولید نهال های گردو در این نهالستان زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی و موسسات پژوهشی علمی گیاه پزشکی انجام می شود. نهال های گردو دارای کارت گارانتی، کارت سلامت، کارت قرنطینه و شناسه دار است.

در صورت بروز کوچکترین مشکل و سوالی این امکان وجود دارد با کارشناسان برتر نهال تماس گرفته و تمامی سوالات باغداری را بپرسید.  البته چون در خرید اینترنتی نهال گردو از نهالستان برتر نهال آن را با تضمین کیفیت خریداری می‌ کنید، در صورت وجود کوچکترین مشکلی که درصد آن بسیار کم می باشد می توانید، خسارت آن را دریافت کنید.

بهترین گردوی جهان

نسل جدید نهال گردو های تولید شده که به عنوان گردوی ژنوتیپ و اصلاح شده معروف می باشد، به عنوان بهترین گردوی جهان شناخته شده است. میزان مقاومت این نوع گردو ها در برابر خشکسالی، رطوبت و عوامل بیماری زا بسیار بالا می باشد، زود بازده بوده و بسیار پربار هستند، به خاطر ریشه های مقاومی که دارند، مواد مفید و رطوبت خاک را جذب کرده و به نسبت دیگر چه نژاد گردوها به کوددهی کمتری نیازمندند، همچنین این نژاد از گردو برای اکثر مناطق کشور می توان کاشت کرد و باردهی کاملا اقتصادی دارد.

جالب است بدانیم نسل جدید گردو ها که جزو بهترین گردوی جهان می باشد به مراقبت کمتری احتیاج دارد، در واقع کار کشاورزی را تا حد زیادی آسان کرده است. شما برای خرید بهترین گردوی جهان لازم نیست به سایت های برتر خارجی مراجعه کنید، به راحتی می توانید به سایت برتر نهال مراجعه کرده و این گردو با ویژگی های خاص را به صورت اینترنتی از این سایت سفارش دهید.

مشخصات یک نهال خوب گردو

شما زمانی می‌ توانید یک نهال گردو را به عنوان نهال خوب و استاندارد بشناسید که این نهال عاری از هرگونه بیماری و آفت باشد. وقتی نهال را در باغ کاشتید، بلافاصله رشد خود را آغاز کرده و نه تنها بیمار نشود بلکه آغازگر بیماری در باغستان گردو هم نشود. از لحاظ ظاهری هیچگونه مشکلی نداشته باشد و سازگار با محیط کشت باشد. شما اگر نهال با کیفیت و مرغوب خریداری کنید و در منطقه سازگار کشت نکنید، به عنوان نهال خوب گردو شناخته نمی شود.

همچنین نهال خوب باید مقاومت بالایی در برابر انواع آفت ها داشته باشد. آفت ها یکی از موثرترین عواملی است که باعث می‌ شود تا نهال بعد از کاشته شدن بلافاصله خشک شود. البته استقامت نهال خوب گردو در برابر بیماری‌ های قارچی تنه درخت گردو را فراموش نکنیم. معمولاً از نظر کشاورزان نهال عالی و خوب، نهالی است که زود بازده بوده و پربار باشد.

نحوه ی تکثیر و پیوند زدن نهال گردو و درخت گردو

روشهای متفاوتی برای پیوند زدن نهال گردو و درخت گردو وجود دارد که ما می‌خواهیم جدیدترین روش پیوند را برای شما بگوییم.  در این روش شما باید قسمتی از درخت را انتخاب کنید که کاملاً سالم، تمیز و بدون شیره باشد. دقت کنید هیچ گونه آفتی در آن نفوذ نکرده باشد، سپس بر روی پیوندک که کاملاً سرد است، شیارهایی ایجاد کنید. وجود شیارها ضروری است، چون باعث می شود به طور کامل با بدنه درخت جوش بخورد.

در این روش فقط باید به یک نکته دقت کنید برش هایی که بر روی درخت پایه ایجاد می کنید، باید به اندازه شیارهای پیوندک باشد، تا کاملاً با یکدیگر چفت شوند، در اینصورت سریعتر جوش می خورند. در طی مراحل مراقب پوست درخت پایه باشید. چون بعد از اتمام پیوند زدن به این پوسته احتیاج خواهید داشت و به کمک آن درخت را پانسمان می‌ کنید.

دقت، ظرافت و سرعت عمل در این نوع پیوند بسیار مهم می باشد، مرحله نهایی که پانسمان کردن درخت است باید با دقت بیشتری انجام شود، تا از نفوذ هر گونه عامل بیماری قارچی و باکتریایی جلوگیری شود. به هنگام پیوند درخت گردو به موارد زیر دقت زیادی داشته باشید.

 • حتماً پایه مناسب برای پیوند انتخاب کنید.
 • حتماً از درخت مناسب با شرایط اقلیمی خود پیوندک بچینید.
 • نوع پیوند شما با توجه به منطقه زندگی تان و نژاد درخت گردو متفاوت می باشد.
 • پیوند درخت گردو را در فصل مناسب که معمولاً در اواخر  زمستان یا اوایل فصل بهار است انجام دهید.

خواص و ویتامین های موجود در گردو

گردو جزو خشکبار می باشد که غنی از انواع مواد معدنی و ویتامین های فراوانی می‌ باشد. مهمترین ویتامین موجود در گردو ویتامین e و ویتامین a است. از این رو از گردو عنوان یک داروی ضد پیری استفاده می‌ کنند، معمولاً برای جوانسازی پوست تاثیر خیلی زیادی دارد.

از دیگر مواد معدنی که بزرگی که در گردو وجود دارد اسید آمینه‌های مفید است. اسید آمینه های موجود در گردو باعث می شود تا اسید چرب های اشباع شده و مضر را از بدن دفع کرده و سطح کلسترول خون را تا حد زیادی تنظیم کند.

در طب سنتی توصیه می شود افرادی که از کلسترول خون رنج می برند، برای تنظیم چربی خون خود حتما روزانه یکی الی دو عدد گردوی با کیفیت و ارگانیک استفاده کند. از دیگر ویژگی‌ های گردوی تازه این است که حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان می باشد. آنتی اکسیدانها ریز مغذی هایی هستند، که مانع بیماری آلزایمر و فراموشی دوره ای می شود.

همچنین آنتی اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد بدن مبارزه کرده و به سموم مضر را از بین می برد. جهت جلوگیری کردن از بیماری های سخت و مزمن مخصوص سرطان خود و سرطان سینه تاثیر مثبتی دارد. اشاره می شود که مادران باردار برای رشد جنین خود حتماً به میزان مناسب از گردوی تازه استفاده کنند.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان از بیماری کم خونی رنج می برید، می توانید از میوه گردو استفاده کنید. چون باعث جذب بهتر اسید فولیک و آهن در خون شده، همچنین به جذب بیشتر کلسیم کمک زیادی می‌ کند. مانع بیماری پوکی استخوان شده و ریشه دندان را محکم می کنم.

پرسودترین درخت گردو

مطمئنا برای کشاورزانی که به دنبال احداث باغستان گردوی تجاری هستند، به دنبال پرسودترین درخت گردو می باشند. باغداران بخاطر هزینه ای که صرف کرده اند بدنبال خرید نژاد گردو هستند تا بلافاصله بعد از کاشت بتوانند سرمایه اولیه را تامین و به کسب درآمد بالا برسند. برای این منظور پنج نهال پرسود را به شما معرفی می‌ کنیم که دارای خصوصیات و ویژگی های خاصی می باشد.

مهمترین ویژگی این نژاد ها این است که خیلی سریعتر به باردهی می رسند. معمولا بین ۲ تا ۳ سال شروع به باردهی کرده و بعد از پنج یا شش سال می توانند به اندازه ۵۰ یا۶۰ کیلوگرم بار تحویل کشاورز بدهند. میزان استحکام و مقاومت آنها در برابر انواع بیماریها و آفت ها بالا می باشد. همچنین نژاد این پنج گردو پر تقاضا بوده و خواهان خیلی زیادی در بازار خرید و فروش خشکبار دارد.

۱. نهال چندلر
۲. نهال فرنور
۳. نهال ژنوتیپ
۴. نهال خوشه ای
۵. نهال اسرائیلی

زیر درخت گردو چه بکاریم

یک اشتباه رایج در میان کشاورزان وجود دارد اینکه زیر درخت گردو هیچ محصولی رشد نمی کند!! از آنجایی که فاصله بین درخت گردو زیاد می باشد و حداقل ۶ متر است، پس مطمئن باشید به اندازه کافی نور خورشید به سطح زمین می تابد  منتها دقت کنید، درختچه‌ ها و گیاهانی را زیر این درخت بکارید که نسبت به خشکی آب و همچنین ژوگلون تحمل زیادی داشته باشد.

ژوگلون  ماده است که توسط درخت گردو ترشح می شود. و هر نوع گیاهی نمی‌تواند آن را تحمل کند بنابراین باید گیاهانی را انتخاب کنید که تحمل این سمت را داشته باشد. چون گردو آب خیلی زیادی جذب می کند، باعث خشکی خاک می شود. اگر بتوانید نژادهایی از درختچه و سبزیجات را انتخاب کنید که نسبت به خشکی آب هم مقاوم باشد می توانید در زیر درخت گردو یک مزرعه کوچک از سبزیجات را نیز تولید کنید.

ولی مناسب ترین درخت ها برای کاشت زیر این درخت عبارتند از آلو، هلو و از گیاهان و سبزیجات می توان هویج، لوبیا، پیاز و کدو را اشاره کرد، از نظر تجربی از بین درختان، درخت هلو و شلیل را بین گردوها کاشت می کنند چون فاصله گردوها حداقل شش متر بوده، بنابراین فضای مناسبی را برای درخت هلو و شلیل داراست، و چون این دختان عمر کوتاهی دارند تا زمانی که عمرشون تموم شود درخت گردو هنوز به رشد کامل خود نرسیده و تا پایان عمر اقتصادی هلو و شلیل که معمولا ده سال می باشد می توان از این درختان به عنوان یک رقم اقتصادی بهره برد.

 • کدام گردو ها نیاز به گرده افشانی دارند

  از آنجایی که درخت گردو یک درخت خود افشانی می باشد، احتیاج به گرده افشانی ندارد. چون گل های نر و ماده بر روی این درخت وجود دارد. منتها باغستان هایی که از گرده افشانی گردو استفاده می کنند، به دلایل دیگر است. گاهی باز شدن گل های نر، باز شدن گل های ماده و گرده افشانی آنها با یکدیگر مطابقت ندارد. همین امر باعث می شود تا میزان باردهی درخت گردو در باغستان ها کاهش پیدا کند.

  البته گاهی استفاده از گونه گرده افشانی باغ گردو به دلایل دیگر می باشد. با این که به درخت گردو از دو قسمت نروماده تشکیل می شود، ولی کلاله های گل ماده گرده افشانی هایی که توسط گل نر درخت انجام می شود را قبول نمی‌ کند، از این رو این گرده ها از بین میرود، برخی از ارقام گردو هم مانند چندلر پیوندی و فرنور پیوندی بهتر است برای هر ده عدد نهال یک نهال گرده افشان نیز استفاده شود تا پربار شوند، از رقم های گرده افشان می توان به نژاد Z63، فرانکت، فرنت، پدرو اشاره کرد.

 • فواصل کاشت نهال گردو

  از آنجایی که درختان گردو پربار و تنومند هستند و طول عمر خیلی بالایی دارند، بنابراین با گذشت زمان بسیار بزرگتر شده و فضای بیشتری نیز اشغال می کند. از این رو باید فواصل کاشت درخت گردو کاملاً رعایت شود. اگر فواصل استاندارد کاشت بین نهال گردو رعایت نشود بعد از گذشت ده، یازده سال شما مجبور خواهید شد بعضی از درختان گردو را ریشه کن کنید، تا فضای مناسب را برای رشد درخت گردو ایجاد کنید.

  این یک اشتباه رایج است که با کم کردن فاصله بین نهال ها می توانید تعداد بیشتری نهال گردو را بکارید. به این فکر کنید که با رعایت فاصله استاندارد برای کاشت نهال گردو باعث می شود

  میزان باردهی آنها افزایش پیدا کرده و کیفیت محصولات به دست آمده نیز بیشتر می‌شود. رعایت نکردن فاصله کاشت نهال گردو عواقب بدی به همراه دارد.

  اینکه تراکم بین شاخه ها و درختان زیاد است مخصوصاً در مناطق کوهستانی و سرد که رطوبت هوا زیاد است، درخت گردو را مستعد پذیرش انواع بیماری می کند. دومین دلیل اینکه به خاطر نرسیدن نور خورشید عمل فتوسنتز به خوبی انجام نمی شود، همچنین فاصله تا مناسب مانع جریان هوا در میان شاخه و برگ های درخت می شود، در نتیجه شما با مشکل تنفسی درخت گردو همراه خواهید بود.

  معمولاً فاصله استاندارد برای نژاد های گردوی اصلاح شده و پا کوتاه ۶ در ۶ متر و برای نژادهای قدیمی که فضای زیادی اشغال می کنند ۱۰ متر در ۱۰ متر یا ۱۲ متر در ۱۲ متر در نظر می گیرند.

دیرگل بودن نژاد گردو چه مزیتی دارد

دیرگل بودن نژاد گردو زمانی مزیت حساب می شود که در مناطق سردسیری یا مناطق معتدل رو به سرما کاشت بشود. چون در این مناطق امکان شوک آب و هوایی وجود دارد. سرما و تگرگ بهاری باعث خسارات فراوانی درخت گردو در زمان گل دهی شده، ریزش گل درخت گردو را به همراه دارد، در نتیجه میزان باردهی درخت را کاهش می دهد. دیرگل بودن درخت گردو از بروز چنین مشکلاتی برای کشاورزان جلوگیری می کند. از این رو بسیاری از کشاورزان و احداث کنندگان باغستان گردو که در مناطق سرد و کوهستانی زندگی می کنند و یا در مناطق معتدل رو به سرد می‌خواهند باغستان گردو را احداث کنند، به دنبال خرید نژادهای دیر گل هستند. چون این نژادها دمای سرمای پایین سی درجه منفی را نیز تحمل می‌ کند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

79 پاسخ به “نهال گردو ✔️ خرید + لیست قیمت نهال گردو [بهار 1403]”

 1. شمس گفت:

  سلام روز بخیر
  بهترین ارقام نهال گردو چیا هستن؟ و میخواستم بدونم بهترین نهال گردو چنده؟
  ممنون

  • zahra hashemi گفت:

   سلام و وقت بخیر
   بهترین ارقام نهال به منطقه شما بستگی داره و اینکه در چه ارتفاعی هستید و چه اب و هوایی اونجا هستش بهترین رقم نهال گردو رو باید انتخاب کنید.

 2. رضا عطار گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون. برای شمال (مازندران) چه نهالی پیشنهاد می کنید

  • zahra hashemi گفت:

   سلام و عرض ادب اقای عطار
   بهترین نهال گردو در مازندران با توجه به شرایط گرما و رطوبت و .. در این منطقه، نهال گردوی پکان رو پیشنهاد میکنیم.

 3. اکبر اقاجانی گفت:

  سلام برای خرید نهال گردو چگونه اقدام کنم؟
  میخوام با کارشناسان صحبت کنم تا قبل از خرید مشاوره بگیرم

  • zahra hashemi گفت:

   سلام و درود خدمت شما
   برای خرید بهترین نهال گردو از برترنهال با شماره ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳ تماس بگیرید.

 4. شهین گفت:

  سلام
  من یه نهال گردو میخواستم برای پیوند زدن به درختای گردوی قدیمی.. میشه راهنماییم کنید.

  • zahra hashemi گفت:

   سلام و وقت بخیر به شما
   با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

 5. نازنین گفت:

  سلام برای منطقه زنجان و قیدار چه نوع نهال گردو میتونم بکارم؟

  • zahra hashemi گفت:

   سلام و وقت بخیر خدمت شما
   با توجه به موقعیت جغرافیایی شما. نهال گردو فونور رو به شما پیشنهاد میکنیم.

 6. سپهر گفت:

  سلام خسته نباشید .میشه بگید بهترین نهال گردو از نطر خودتون برای شهر قم چه نهالی هست؟

  • zahra hashemi گفت:

   سلام سپهر عزیز وقتتون بخیر
   منطقه ی قم حدودا ارتفاع از سطح دریاش 900 متر است ،به همین دلیل پیشنهاد ما بهتون برای خرید بهترین نهال گردو در این منطقه گردوی ژنوتیپ هست .

 7. سعید گفت:

  سلام خوبید؟ خسته نباشید
  میخواستم یه گردو بهم معرفی کنید که باردهی خوبی داشته باشه

  • zahra hashemi گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   اگر به فکر برداشت محصول فراوان هستید، می‌توانید به خرید نهال گردو چندلر فکر کنید زیرا بازدهی آن در هر هکتار می‌تواند به 7 تن برسد. با این حال باید حدود 5 سال برای به بار نشستن آن صبر کنید.

 8. رضا گفت:

  سلام.
  نهال گردویی که زود میوه بده چی معرفی میکنید؟

  • zahra hashemi گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   نهال گردو خوشه ای فرانسه یک از بهترین نهال گردو در سال اول شروع به میوه‌دهی می‌کند و محصول آن در هر هکتار می‌تواند به 7 تن برسه.

 9. حسینی گفت:

  خسته نباشید
  نهال گردویی که چربیش کم باشه چه نوع گردوییه؟

  • zahra hashemi گفت:

   سلام اقای حسینی وقتتون بخیر
   میزان چربی نهال گردو دماوند نسبت به انواع دیگر نهال گردو خیلی کمتر است و جزء نهال گردو مرغوب و باکیفیت به حساب میاد و نسبتا آمار متقاضیان این نوع نهال گردو در بازار بالاست.

 10. محمدی گفت:

  سلام
  ببخشید میزان باردهی گردو پکان چجوریه؟

  • zahra hashemi گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   میزان باردهی نهال گردو پکان آمریکایی خوب است و می‌توان در هر هکتار تا حدود 5 تن از آن محصول برداشت کرد. با این حال لازم است از زمان کاشت آن پنج سالی بگذرد تا به باردهی برسد. ضمن آن‌که در ابتدا باردهی این نهال گردو زیاد نیست.

 11. زینلی گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت مجموعه برترنهال
  نهال فرانکت دیرگل محسوب میشه یا نه؟

  • zahra hashemi گفت:

   سلام و وقت بخیر به شما کشاورز نمونه
   نهال گردو فرانکت از جمله نهال‌های دیرگل محسوب می‌شود که در مناطق سردسیری مقاومت خوبی دارد.
   در واقع عملکرد این نهال گردو در شرایط سردسیر از سایر انواع نهال گردو بهتر است. همچنین در شرایط خشکی آستانه تحمل بالایی دارد.

 12. علی دشت آبادی گفت:

  سلام. من دنبال یه نهالی میگردم که مغز روشنی داشته باشه. به نظرتون کدوم نهال بهتره؟

  • zahra hashemi گفت:

   سلام اقای دشت آبادی وقت شما بخیر
   رنگ مغز گردوی تویسرکان روشن است و از این نظر نزد خریداران، با کیفیت محسوب می‌شود.

 13. علی نظری گفت:

  با سلام لطفا بفرمایید در منطقه خرم اباد چه نوع گردویی جواب میدهد

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   با سلام و وقت بخیر
   با توجه به ارتفاع منطقه خرم آباد رقم چندلر و ژنوتیپ می‌توان کاشت کرد

 14. علی زاهدی گفت:

  سلام در منطقه شهرکرد چه نوع گردویی خوب جواب میدهد

  • مدیر گفت:

   سلام ارتفاع از سطح دریا شهرکرد تقریبا ۲۱۰۰ هستش گردو فرنور و رقم اختصاصی نهالستان پالیز تیپ ۹ کانادایی جواب میده

 15. امیرحسین ترابی گفت:

  سلام
  من برای یاسوج نهال گردو و بادام می خوام کاشت کنم بهترین نژاد برای منطقه ما چیه
  برای یک هکتار چند گردو و چند عدد بادام میتونم بکارم

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   با سلام
   برای منطقه شما گردو ژنوتیپ پالیز و بادام آذر خوشه ای بهترین انتخاب می تواند باشد
   در هر هکتار 280 عدد گردو و 625 بادام هم میتوانید بکارید

 16. محمدامین رحیمی با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما زحمت کشان نهالستان برتر نهال
  بنده ۳ هکتار زمین در دماوند دارم می‌خوام گردو بکارم چه نهالی با چه نژادی رو پیشنهاد میکنید ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام عرض ادب برای منطقه دماوند که ارتفاع از سطح دریا ۲۳۰۰ هستش گردو فرنور و رقم گردو زنوتیپ پالیز تیپ ۹ کانادایی جواب میده

 17. اسلام روشنی گفت:

  با سلام لطفاً میشه بفرمایید برا م که نهال چندلر برای منطقه خراسان مناسبه یا نه

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله برای منطقه شما جواب میده همچنین رقم ژنوتیپ نیز می‌توانید کاشت کنید
   در برخی موارد قسمت‌هایی از خراسان در ارتفاعات بالا قرار گرفته که برای ارتفاعات بالای ۱۵۰۰ متر فرنور و همچنین ژنوتیپ میشه کاشت کرد

 18. خلیل ارشدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  نهالستان شما بهترین نهالستانه خدا بده برکت
  من خرید کردم خیلی راضیم لطفاً میشه برام نحوه هرس کردنشو بفرستید
  خدا ازت راضی باشه مهندس ممنون میشم راهنمایی کنی

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام وقت بخیر
   در سال‌های اول کاشت نهال نیاز به هرس نیست، فقط قسمت‌های از نهال‌ که خشک شده باشه در پاییز هرس کنید و چسب باغبانی بزنید
   برای هرس درختان بزرگ نیز تماس بگیرید مشاوره میدیم و در صورت نیاز نیروهای متخصص در زمینه هرس داریم که برای انجام هرس به تمام نقاط کشور می‌فرستیم

 19. وحید گفت:

  با سلام خسته نباشید برای زمین با ارتفاع از سطح دریا ۱۴۰۰ متر چه گردو هایی مناسبه

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام گردو چندلر و گردو ژنوتیپ پالیزجواب میده

 20. محمد علی جوادیان گفت:

  سلام وقت بخیر بهترین کود برای تامین مواد مورد نیاز نهال گردو که کامل باشه و درخت و کامل بکنه چیه

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   برای گردو کود پتاس توصیه می‌شود
   بهترین روش برای کود دهی باغات این است که آزمایش خاک انجام بدین و بر اساس آزمایش خاک، کود بدین، از نیاز‌های اصلی گردو کود پتاس می‌باشد ولی در صورتی که پتاس در خاک شما مناسب باشد و شما با اضاف کردن پتاس به خاک بیش‌تر به درخت صدمه می‌زنید، عناصر غذایی درخت باید بر اساس نیاز‌های درختتون تامین بشه

 21. نوید دانایی گفت:

  سلام من نهال بادام و گردو می خوام برای ارتفاع ۲۲۰۰ که مقاوم به سرما باشه چرا گرمی رو پیشنهاد میکنید ممنون

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام وقت بخیر منظورتون در مورد پیوند زدن گردو هست؟
   برای مشاوره تماس بگیرید 09144501003
   برای منطقه شما با ارتفاع ۱۲۰۰ متر از سطح دریا گردو فرنور جواب نمیده
   چندلر و ژنوتیپ می‌تونید کاشت کنید

 22. مارال مهدی زاده گفت:

  با سلام و خسته نباشید برای دشت مغان نزدیک ارس چه گردو هایی را پیشنهاد می کنید

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   برای منطقه شما گردو چندلر و ژنوتیپ بهتر جواب میده

 23. شریف زاده گفت:

  با سلام و خسته نباشید برای مناطق میاندشت اصفهان به غیر از چنده و فرنور چه رقمی دارید که برای ارتفاع ۲۶۰۰ جواب بده منطقه ما خیلی سر سیر لطفاً درختی را پیشنهاد بدین که این جا بگیره

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام وقت بخیر
   جناب گردو چندلر تا ارتفاع ۱۵۰۰ متر خوب جواب میده
   برای منطقه شما فرنور جواب میده
   رقم ژنوتیپ نیز تا ارتفاع ۳۰۰ متر نیز می‌توان کاشت کرد، رقم ژنوتیپ باردهیش هم از ارقام دیگر نستبا بیش‌تره

 24. محمدرضا گفت:

  باسلام و تشکر از کارشناسان وزحمتکشان این مجموعه بند نظر به کاشت نهال گردو در منطقه روستاهای خنداب از استان مرکزی است دارم می خواستم کارشناسان عزیز چه نژادی وچه زمانی را برای کشت نهال توصیه میکنند البته من چند درخت گردو سنتی دارم که اگر سرما بهار گل‌های نزنه خوب بار میگیرند ولی اکثرا میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   با سلام
   نهال های قدیمی اکثرا زود گل هستند و سرمای بهاری گل هایشان را می ریزد، با توجه به ارتفاع و منطقه شما از سطح دریا گردو ژنوتیپ پالیز گزینه مناسبی برای منطقه شما می باشد و دیر گل و بار دهیش بین 8 تا 10 تن در هکتار می باشد
   برای اطلاعات بیشتر با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید

  • صادق گفت:

   سلام
   منطقه ما هم مشکل سرمای بهاره هست، الان گردو ۶۰ ساله داریم وقتی سرمای بهاره نباشه خیلی بار میده ولی سالی که سرمای بهاره باشه همه گلاشو میریزه در حد چند کیلو بار میده

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   این مشکلی هست که تمام ارقام قدیمی و زودگل دارند، بخصوص برای گردو این یک مشکل اساسی هست، اگر پایه درختان قوی باشند، بهتره که تمام درختان رو با ارقام اصلاح شده و ژنوتیپ پیوند بزنین، در این روش پیوند شاخه‌های اصلی درختان برش داده شده و برای هر شاخه سه الی چهار پیوند زده می‌شود. در صورتی که درختان ضعیف باشند و پایه خوبی برای پیوند زدن نباشند بهتره که با ارقام اصلاح شده و ژنوتیپ جایگزین شوند، ارقام جدید دیرگل هستند به طوری که بیست الی سی روز بعد از ارقام قدیمی گلدهی می‌کنند و همچنین از سال اول شروع به باردهی کرده و سریع به حد اقتصادی می‌رسند

 25. فرهاد گفت:

  سلام
  لطفا برای شهرستان پاوه در استان کرمانشاه چه نوع نهال گردویی رو پیشنهاد می فرمایید.

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   با سلام
   با توجه به ارتفاع 1485 از سطح دریا برای منطقه شما نهال گردو ژنوتیپ و چندلر بهترین گزینه ها هستند.

 26. ارمین الهی گفت:

  سلام به شما…درخت گردو مناسب برای منطقه خراسان رضوی چی پیشنهاد میکنید؟

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   با سلام
   برای منطقه شما با توجه به ارتفاع 1300 از سطح دریا ، گردوی چندلر و گردو ژنوتیپ بهترین ارقام هستند.

 27. ناشناس گفت:

  با سلام وعرض ادب من باقری هستم از شیراز میخاستم تشکر کنم از مطالب مفید دقیق و زیباتون .من رو علاقه مند کردین که یه باغ زیبا داشته باشم باهمکاری شما دوست عزیزم من یه باغ دارم منطقه سپیدان اب و هوای سرد وخنکی داره میخاستم بدونم از چه نژاد گردویی میتونم استفاده کنم باتشکر

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   با سلام
   ارتفاع سپیدان بالای 2000 متر از سطح دریا ارتفاع دارد ، برای منطقه شما گردوی ژنوتیپ و فرنور جواب می دهد
   این ارقام دیرگل بوده و همچین زودبازده هستند به طوری که از سال اول بار می دهند و همچنین پا کوتاه هم هستند و 5 الی 6 متر ارتفاع می گیرند.

 28. علی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید حیدری هستم برای تاکستان که باد منجیل هم در این منطقه اکثرا هوا رو سرد میکنه چه گردو و بادامی رو سفارش میکنین؟ و برای کاشتن و سفارش برای امسال چه زمانی اقدام کنیم؟ پیش خرید کی انجام میشه برای یک هکتار از هر کدوم گردو و بادم ان شاءالله قصد کشت دارم

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   با سلام و وقت بخیر خدمت اقای حیدری
   بهترین نژاد گردو که میتوان معرفی کرد گردو ژنوتیپ پالیز است ، بادام ارقام مناسب و خوب پربار میشود به بادام آذرخوشه ای، تونو، مامایی و فرانیس اشاره کرد، گردو در هر هکتار 280 عدد به فاصله 6*6 میتوان کاشت کرد، بادام در هر هکتار 625 عدد به فاصله 4*4 می توان کاشت کرد، برای سفارش نهال هر زمان که خواستید با کاشناسان فروش اقدام به پپیش خرید نهال کنید.

 29. حیدر علی گفت:

  با سلام خدمت جناب سعیدی عزیز برای خرید نهال گردو برای خراسان شمالی می خواستم لطفاً کمکم کنی یه راهکاری بدین باتشکر

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای خرید نهال و مشاوره با کارشناسان پالیز نهال تماس بگیرید
   09141832393

 30. عبداله داودی پور گفت:

  با سلام و احترام
  سایت بسیار خوبی از جهات گوناگون کاشت انواع درختان میوه و غیره می باشد که اطلاعات کافی در اختیار افراد قرار می دهد.
  لطفا به این سوال هم پاسخ دهید.
  در خراسان رضوی منطقه احمدآباد بین جاده فریمان مشهد نزدیک کوهستان جه نوع ارقام گردو بهتر می باشد.

  • مهندس سعید قاسمی گفت:

   سلام وقت بخیر
   گردو ژنوتیپ اولین پیشنهاد ماست از ارتفاع صفر تا 3000 هزار رو تحمل می‌کنه
   از منفی 30 درجه تا مثبت 45 درجه رو هم تحمل می‌کنه
   ارتفاع رشدش تا 6 متر
   باردهیش تو هکتار تا 8 الی 10 تن
   گلدهیش برج دوم به بعد
   از سال اول هم شروع به باردهی می‌کنه

 31. mohammadi گفت:

  سلام
  بله تمام ارقام نهال انجیر موجود هست
  برای خرید نهال انجیر با شماره های زیر در تماس باشید
  09141832393
  09144501003

 32. فخرابادی گفت:

  سلام و درود ، برای منطقه ی سمت شهریار به آدران چه نوع نهالی مناسب‌تر است ؟

  • mohammadi گفت:

   با عرض سلام
   با توجه به خشکسالی‌های اخیر بیشتر کارشناسان ارقام خشکبار مانند گردو و بادام رو پیشنهاد می‌کنند
   برای مشاوره بهتر و شفات تر با مشاوران برتر نهال تماس بگیرید تا بر اساس شرایط منطقتون و خاکتون بهتون پیشنهاد بهتری بدهند

 33. زهرا جهانشاهی گفت:

  سلام وقت بخیر برای شهریار تهران چه رقمی گردو پیشنهاد میکنید؟

  • mohammadi گفت:

   سلام
   منطقه شما از سطح دریا در حدود ۱۴۵۰ متر ارتفاع دارد برای منطقه شما گردو چندلرو و گردو ژنوتیپ جواب میده این دو رقم از ارقام پربار و اقتصادی گردو هستند

 34. وحیده زندگان گفت:

  با سلام
  نهال پیشنهادی شما برای کاشت در تبریز کدام رقم است؟

  • mohammadi گفت:

   سلام وقت شما بخیر، برای منطقه تبریز پیشنهاد اولم نهال ژنوتیپ پالیز هست و پیشنهاد بعدی نهال گردو چندلر هست

 35. نگین فرامرزی گفت:

  ممنون از نهالستان برتر نهال که این‌چنین کامل و جامع در رابطه با محصولات توضیحات درج کرده‌اند.

  • mohammadi گفت:

   سلام
   خیلی ممنون لطف دارید در صورتی که قصد خرید نهال داشتید با کارشناسان پالیز نهال تماس بگیرید

 36. موسویان از دهگلان گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  مجموعه پالیز نهال مهندس قاسمی واقعا عالی و مجرب هستند ممنون از اطلاعات دقیقی که با صبر و حوصله در اختیار ما گذاشتید
  نهال هایی که ازتون خرید کردیم فوق العاده هستند ممنون از زحمات شما

  • برتر نهال گفت:

   سلام
   خیلی ممنونم از حسن نظرتون، خوشحالیم که باعث رضایتتون شدیم
   ان‌شاءالله باعتون پر برکت باشه

 37. رضا گفت:

  سلام من ۱هکتار زمین دارم ولی مشکل آبیاری دارم میخوام به صورت دیمی بکارم آیا میتونم همچین کاریو انجام بدم ؟جواب میده؟

  • برتر نهال گفت:

   سلام وقت بخیر
   گردو به صورت دیمی کاشت نمیشه باید حداقل ماهی دو بار آبیاری کنید
   برای دیم نهال بادام آذرخوشه‌ای و نهال انگور سیاه سردشت شرابی و نهال انجیر استهبان خوب جواب میده

 38. Nader گفت:

  برتر نهال نهالای با کیفیت و درجه یک داره و دارای لیبل هستن

 39. قلی پور گفت:

  سلام خسته نباشید
  گردومیخواستم برای شهرستان بابل مازندران چه نوع گردویی پیشنهادی ید.تشکر

  • برتر نهال گفت:

   سلام دوست عزیز با توجه به آب هوای منطقه و موقعیت جغرافیایی شهرتون رقم گردو ژنوتیپ پالیز جواب میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال