4+1 رقم شلیل مخصوص مناطق سردسیری + نکات ضروری

4+1 رقم شلیل مخصوص مناطق سردسیری + نکات ضروری

خوشبختانه کشور ما به دلیل داشتن پهنه‌ ای وسیع دارای اقلیمی 4 فصل است که این شرایط اقلیمی به باغداران اکثر نقاط کشور این امکان را می ‌دهد که بتوانند محصولات متنوع باغی را کاشت کنند البته باغداران به خوبی می ‌دانند که اگر بخواهند محصولی با بالاترین کیفیت و راندمان داشته باشند باید به نیازهای اکولوژی آن توجه کنند و محصولی متناسب با اقلیم منطقه خود برای کاشت انتخاب کنند.

ارقام سردسیری

در کشور ما مناطقی که در ارتفاعات بالای 1000 متر از سطح دریا قرار دارند جز مناطق سردسیری و کوهستانی در نظر گرفته می‌ شوند زیرا در این مناطق احتمال وقوع یخبندان در زمستان، سرمای ناگهانی در بهار و سرمای زود هنگام در پاییز بالا است که این میزان از برودت هوا و تغییرات ناگهانی دما منجر به آسیب به درختان و نهال‌ های جوان می‌ شود و در صورتی که این گیاهان با اقلیم منطقه سازگاری لازم را نداشته باشند از بین خواهند رفت.

درخت شلیل نیز جز درختان مناطق معتدل و نیمه سردسیری است بنابراین سرما را تا حد زیادی می‌تواند تحمل کند و برخی از ارقام آن اصلاح شده‌ اند و یا بر روی پایه‌ های مقاوم پیوند خورده اند که به راحتی می ‌توانند سرما و برودت هوا را تحمل کنند در این مقاله قصد داریم تا ارقام سردسیری درخت شلیل را معرفی کنیم.

قابلیت‌های ارقام سردسیری درخت شلیل چیست

دلیل این که یک نهال به عنوان رقم سردسیری معرفی می‌‌شود این است که به خوبی می ‌تواند در دمای‌ های منفی به مدت طولانی تاب بیاورد و دوره خواب یا رکود آن در زمستان طولانی است و برای شکستن هورمون خواب نیاز دارد که مدت زمان مشخص در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد قرار بگیرد که این مدت برای درخت شلیل بین 300 تا 1500 ساعت است.

همچنین ارقام سردسیری شلیل به دلیل دیر گل بودن از سرمای بهاره در مناطق کوهستانی و سردسیری مصون می ماند.و معمولا زودتر سایر ارقام گرمسیری و معتدل در پاییز خزان می‌ کنند تا از آسیب سرمای زودرس پاییزه محفوظ بمانند.

با ارقام سردسیری نهال شلیل آشنا شوید

1.نهال شلیل ایندپندنس

این نهال از ایالات متحده آمریکا به سایر کشورهای دنیا صادر شده است و کاشت آن در مناطق کوهستانی و سردسیری معقول و منطقی است زیرا نیاز سرمایی بالایی در حدود 500 تا 1100 ساعت در دمای زیر 7 درجه سانتی گراد دارد.

از دلایل محبوبیت این رقم در بین باغداران کوتاه بودن قامت آن است که به راحتی می ‌توان میوه های آن را برداشت کرد همچنین قابلیت انبارداری بالا، سازگاری بالا با اقلیم‌ های مختلف، سازگاری با بافت خاکی اکثر نقاط کشور و مقاومت به آفات و بیماری‌ ها از دیگر مزیت ‌های این نهال است.

این نهال اصلاح شده از سال نخست بعد از زمان کاشت شروع به گلدهی و میوه دهی می‌ کند که پس از 3 سال باردهی آن به حداکثر میزان خود یعنی 40 تن در هکتار می‌ رسد و میوه‌ی آن دارای بافت گوشتی، سفت و شیرین است که هسته آن‌ به قسمت گوشتی چسبیده است.

2.نهال شلیل سان کینگ

این نهال بومی کشور انگلستان است و محققان دانشگاه کمبریج با اصلاحات و تغییرات ژنتیکی که بر روی این نهال ایجاد کرده‌ اند آن را به رقمی بی نظیر تبدیل کردند و بعد از ورود به کشور در نهالستان‌ های مجوزدار به صورت پیوندی و بذری به فروش می‌ رسد.

از آن جایی که این نهال بومی انگلستان است به راحتی می‌تواند در مناطق سردسیر و نیمه سردسیری کشور رشد کند و با سپری کردن 700 الی 1000 ساعت سرمای زیر منفی 7 درجه سانتی گراد دوره خواب زمستانه خود را تکمیل کند که این میزان دما در ارتفاعات 100 تا 2500 متری از سطح دریا میسر است.

این نهال وارداتی و اصلاح شده از سال اول بعد از کاشت قابلیت میوه دهی دارد، بعد از گذشت 5 سال و در صورت وجود شرایط مساعد رشدی 35 تا 40 تن میوه تولید می‌ کند و با داشتن میوه ‌ای خوش رنگ و خوشمزه در طی 15 سال عمر اقتصادی خود موردی بسیار مناسب برای کاشت در مناطق سردسیری به حساب می ‌آید.

ارقام سردسیری شلیل

3.نهال شلیل سفید

خاستگاه این نهال کشور ایران است بر اثر تغییرات ژنتیکی که بر روی هلو به وقوع پیوسته است رقم شلیل سفید به وجو آمده است و دلیل نام گذاری آن رنگ سفید میوه آن است که میوه‌ های این نهال خوشمزه، شیرین با پوستی صاف و بیضی شکل با وزنی معادل 100 تا 150 گرم دیده می‌ شوند.

این نهال اگر به صورت پایه بذری تولید شود در سال چهارم تا پنجم و اگر به صورت پیوندی و اصلاح شده تکثیر پیدا کند در سال دوم میوه دهی را آغاز می ‌کند و در طی 10 سال سن مفید خود سالانه 40 تن میوه با کیفیت تولید می کند.

این نهال جز نهال‌های سردسیری شلیل به شمار می ‌آید و در مناطق سردسیری و نیمه سردسیری و معتدل قابلیت کاشت دارد و نیاز سرمایی آن در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد به مدت 3 تا 4 ماه تامین خواهد شد و معمولا تا ارتفاع 2200 متر از سطح دریا قابلیت کاشت دارد.

ارقام سردسیری شلیل

4.نهال شلیل رفعتی

این نهال چینی به خوبی توانسته خود را با اقلیم سردسیری و کوهستانی کشور هماهنگ و سازگار کند و دمای منفی 20 درجه سانتی گراد را به خوبی تحمل کند و می ‌توان این نهال را برای کاشت در مناطقی با اختلاف ارتفاع 400 تا 2000 متر از سطح دریا در نظر داشت.

نهال رفعتی به صورت پیوندی در نهالستان‌ های معتبر کشور تولید می ‌شود و در دو گروه زودرس و دیررس به فروش می‌ رسد که میوه‌ های نهال‌ های زودرس در تیر ماه و نهال ‌های دیررس در ابتدای پاییز قابل برداشت هستند.

میوه‌ های این رقم از سال دوم و یا سوم بعد از کاشت بر روی شاخه‌ های این درخت تشکیل می ‌شوند و بعد از رسیدن به مرحله بلوغ در طی 12 سال عمر مفید خود 65 تن میوه مرغوب و با کیفیت تولید می ‌کند که به دلیل پا کوتاه بودن به راحتی برداشت می‌شوند و میوه‌ های این نهال به خاطر طعم و ظاهری مطلوبی که دارند به کشورهای همسایه نیز صادر می‌شوند.

5.نهال شلیل کیوتا

این نهال اولین بار توسط کشور زادگاه خود یعنی فرانسه به دنیا معرفی شد و این نهال را بر روی دو پایه آلوی وحشی و شفتالو پیوند می ‌زنند و برای فروش در مناطق نیمه سردسیری تکثیر می ‌کنند این نهال در برابر تغییرات ناگهانی دما مقاوم است به این معنی که اگر زمستان خیلی سرد یا تابستان خیلی گرم شود گزندی به آن وارد نمی ‌شود.

این نهال بعد از گذراندن 400 تا 2000 ساعت دمای زیر منفی 7 درجه سانتی گراد آماده برای بیدار شدن از خواب زمستانه و آغاز فعالیت در بهار می‌ شود. این نهال به خاطر دیرگل بودن و زودرس بودن میوه تغییرات اقلیمی ناشی از اختلاف ارتفاع از سطح دریا بر روی عملکرد آن تاثیری ندارد.

نهال‌ های جوان بعد از گذشت 1 تا 2 سال از زمان کاشت آماده باردهی می ‌شوند که بعد از چند سال و با رسیدن به سن بلوغ حداکثر 50 تن میوه در هکتار تولید می‌ کنند. این نهال به دلیل داشتن بنیه قوی، باردهی بالا، رشد و باردهی سریع برای کاشت به باغداران در مناطق سردسیری پیشنهاد می ‌شود.

ارقام سردسیری شلیل

نتیجه گیری

خوشبختانه نهالستان‌ های معتبر کشور به دلیل داشتن کارشناسان و مهندسان زبده کشاورزی ارقام متنوعی از شلیل را به صورت پیوندی و اصلاح شده تولید می ‌کنند که دلیل این تنوع در ارقام تولیدی آن‌ ها، تولید نهال‌ هایی سازگار با شرایط اقلیمی مختلف است تا باغداران در اکثر نقاط کشور هیچ محدودیت اقلیمی برای کاشت نهال شلیل نداشته باشند.

بنابراین به باغداران توصیه می ‌شود اگر قصد کاشت نهال شلیل در مناطق سردسیری دارند حتما از این نهالستان‌ ها اقدام به خرید نهال کنند تا بهترین و متناسب ترین رقم شلیل را انتخاب کنند.

از دیگر مزیت ‌های خرید نهال شلیل از نهالستان‌ های معتبر، این است که به غیر از داشتن ارقام متنوع از یک محصول، فروش نهال را به صورت آنلاین و حضوری انجام می‌ دهند و همچنین در سایت رسمی آن‌ ها به راحتی می ‌توانید قیمت نهال شلیل، ویژگی‎‌ های آن را مشاهده کنید و سفارشات خود را در هر نقطه‌ای از کشور که باشید به صورت آنلاین ثبت کنید و در کوتاه‌ ترین زمان ممکن به صورت سالم همراه با فاکتور خرید و شناسنامه نهال سفارش خود را دریافت کنید.

 

 

 

 

 

 

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال