اصول و زمان کاشت نهال زردآلو، آلو و شلیل + زمان برداشت

اصول و زمان کاشت نهال زردآلو، آلو و شلیل + زمان برداشت

میوه­های تابستانی زردآلو، آلو و شلیل از دسته میوه­های بسیار محبوب در بین مردم هستند و به همین دلیل بسیاری از باغداران به دنبال کاشت این درختان میوه در باغ و یا باغچه ی خود هستند، هر چند کاشت تجاری و در سطح وسیع این درختان میوه می­تواند سود بسیار بالایی برای باغداران داشته باشد اما به هر حال ما در این مقاله قصد داریم نکات بسیار مهی در مورد کاشت این درختان میوه و همینطور برداشت میوه از آنها را به شما بیاموزیم.

اصول و زمان کاشت نهال زردآلو، الو، شلیل

انتخاب نوع روش تکثیر برای تولید نهال زردآلو، آلو و شلیل

اولین نکته­ای که در مورد کاشت نهال آلو، زردآلو و شلیل باید به آن توجه کنید روشی است که در نهالستان با استفاده از آن نهال این درختان میوه تولید شده است، خوب است بدانید که روش­های مختلفی برای تکثیر این نهال این درختان میوه وجود دارد و شما باید نهالی را انتخاب کنید که از بهترین روش تکثیر برای تولید آن استفاده شده باشد.

به طور معمول در نهالستان­ها برای تکثیر نهال زردآلو از روش پیوند زدن استفاده می­شود اما برای تکثیر نهال آلو و شلیل از روش بذر و یا پیوند زدن استفاده می­شود، از آنجایی که در سال­های اخیر ارقام غیر بومی، تجاری و پر بار طرفداران بسیاری پیدا کرده اند باید بدانید بهترین روش برای تکثیر این ارقام روش پیوند زدن است.

بنابراین برای خرید نهال زردآلو، آلو و شلیل به روش تکثیر دقت کرده و برای خرید ارقام مختلف نهال زردآلو نهال پیوندی و برای خرید ارقام تجاری و غیر بومی شلیل و آلو از نهال پیوند زده شده بر پایه های بومی و مقاوم استفاده کنید.

سن مناسب نهال زردآلو، آلو و شلیل برای کاشت

با توجه به اینکه روش تکثیر در مورد ارقام مختلف آلو، نهال شلیل و زردآلو متفاوت است بنابراین سن مناسب برای کاشت نهال این ارقام نیز متفاوت است، برای ارقام پیوندی زردآلو، آلو و شلیل بهترین سن برای کاشت نهال دوسالگی است.

نهالی که در شرایط قلمه بودن و یا پیوندی بودن بیشتر از یک و دو سال سن داشته باشد ممکن است در نهالستان به آفات و بیماری­های مختلف مبتلا شده باشد و حتی اگر این اتفاق برای آنها نیوفتاده باشد گسترده شدن سیستم ریشه­ای در زمان جابجایی اجازه­ی استقرار سریع و بی دردسر را به نهال نمی­دهد.

برای اینکه از سن مناسب نهال در زمان کاشت مطمئن باشید به شما توصیه می­شود به مراکز فروش نهال زردآلو، آلو و شلیل که سطح فروش بالایی دارند مراجعه کنید، در این نهالستان­ها احتمال جا ماندن نهال آماده­ی فروش از سال قبل به سال بعد نبوده و فروشنده نهال با سن بالا را به شما نمی­فروشد.

زمان درست کاشت نهال زردآلو، آلو و شلیل

نکته­ی طلایی و بسیار مهم در مورد کاشت نهال­های زردآلو، آلو و شلیل انتخاب زمان مناسب برای کاشت آنها است، زمان مناسب برای کاشت نهال­هایی که به صورت ریشه لخت تهیه می­شوند کمی قبل از باز شدن جوانه­ها و در انتهای فصل زمستان است اما در مورد نهال‌های گلدانی شما می­توانید نهال را در فصل بهار بکارید.

نکته ی دیگر در مورد انتخاب زمان مناسب برای کاشت شرایط آب و هوایی منطقه است، با توجه به اینکه نهال زردآلو اغلب در مناطق معتدل گرمسیری کاشته می­شود بنابراین در صورتی که در منطقه ی مورد نظر زمستان سرد و یخبندان شدید وجود نداشته باشد می‌توانید نهال زردآلو را در پاییز به زمین اصلی منتقل کنید.

 

به طور کلی در صورت نبود یخبندان شدید و یا وجود مقاومت بالای نهال به سرما و یخبندان زمستانه مجازید که فصل پاییز را برای کاشت نهال انتخاب کنید، در نظر داشته باشید که در زمان کاشت نهال و یا کمی بعد از کاشت نهال بارندگی شدید و یا وزش باد شدید نباید وجود داشته باشد، بنابراین پس از چک کردن شرایط آب و هوایی تاریخ نهایی ارسال نهال را با نهالستان هماهنگ کنید.

اصول و زمان کاشت نهال زردآلو، آلو، شلیل

اصول کاشت نهال زردآلو، آلو و شلیل

در مورد کاشت نهال زردآلو، آلو و شلیل موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • شرایط خاک زمین مورد نظر از نظر بافت، شوری و اسیدیته چک کنید و شرایط را مطابق با نیاز درخت خود تنظیم کنید.
  • کود مورد نیاز برای شد درخت در سال اول پس از کاشت را به گودال کاشت در هنگام پر کردن چاله اضافه کنید، توصیه می­شود نوع و میزان کود مصرفی را با دریافت مشاوره از مشاورین تنظیم کرده و برای زمان کاشت آماده کنید.
  • قیم گذاری در مورد نهال‌های یک ساله ضروری است و در صورتی که در منطقه‌ای باد خیز نهال را می­کارید قیم گذاری برای آنها را نیز فراموش نکنید.
  • آبیاری پس از اشت نهال باید فورا انجام شود تا ریشه ی نهال بتواند به خوبی در محل جدید مستقر شود.
  • هرس سربرداری برای فرم دهی پس از کاشت نهال باید انجام شود.

زمان برداشت میوه زردآلو، آلو و شلیل

زمان برداشت میوه در درختان زردآلو، آلو و شلیل بسته به رقم و همینطور شرایط آب و هوایی متفاوت خواهد بود، معمولا دوره­ی سه ماهه از زمان گلدهی تا زمان برداشت میوه زمان لازم است، بنابراین بسته به تاریخ گلدهی و یا شرایط آب و هوایی منطقه می­تواند تاریخ برداشت متفاوت باشد.

یکی از دلایل تفاوت در قیمت نهال زردآلو، آلو و شلیل همین تفاوت در زمان برداشت میوه است، اما به هر حال باغداران باید در زمان انتخاب رقم و با توجه به شرایط و امکانات موجود خود رقمی را انتخاب کنند که بتوانند امکانات برداشت را در تاریخ مقرر فراهم کنند و میوه را به بازار برسانند.

با توجه به اینکه عمر انبار مانی میوه‌های زردآلو، آلو کمتر از شلیل است توصیه می‌­شود برداشت این دو میوه کمی زودتر از رسیدگی کامل میوه انجام شود و در صورتی که می­توانید میوه را فورا به فروش برسانید می­توانید میوه­ها را در زمان رسیدگی کامل برداشت کنید.

کلام آخر

داشتن اطلاعات کامل در مورد تمام ارقام درختان میوه مانند زردآلو، آلو و شلیل این روزها کار دشواری نیست، شما می­توانید با مراجعه به بخش مطالب و مقالات مربوط به هر میوه و ارقام آن اطلاعات کامل را به دست آورید و یا اینکه می­توانید با مشاوران سایت ما در تماس باشید و این اطلاعات را در قالب سوالاتی که مطرح می­کنید به صورت مختصر و مفید از ایشان دریافت کنید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال