اصول کود دهی به نهال بلوبری + شیوه و زمان کود دهی مناسب

اصول کود دهی به نهال بلوبری + شیوه و زمان کود دهی مناسب

کود دهی به هر درخت و یا درختچه قوانین و قواعد خاص خود را دارد چرا که هر نوع درخت و درختچه نیازهای خاص و منحصر به فرد خود را می طلبد، فارغ از نوع کود مناسب باید زمان مناسب برای کود دهی و شیوه ی صحیح استفاده از کود را نیز در نظر داشته باشید تا از کود دهی خود بیشترین نتیجه را به دست آورید، در این مقاله شما را با اصول صحیح کود دهی به بلوبری آشنا خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

اصول کود دهی به نهال بلوبری

در این بخش شما را با جزئیات اصول سه گانه ی کود دهی به بلوبری یعنی نوع کود مناسب، زمان مناسب برای کود دهی و شیوه ی صحیح کود دهی آشنا می کنیم.

  • نوع کود مناسب برای بلوبری

درختان میوه و گیاهان درصد اعظم عناصر غذایی مورد نیاز خود را از طریق خاک و به کمک ریشه ها دریافت می کنند و بنابراین بیشترین تمرکز باغداران برای تغذیه ی درختان خود باید بر جذب عناصر غذایی از طریق خاک وریشه ها باشد، از این رو برای تعیین نوع کود مناسب برای رشد بلوبری اولین نکته ای را که باید در نظر داشته باشید اسیدیته ی مناسب خاک و کود با توجه به نیاز خاص درخت مورد نظر شما است.

نهال بلوبری

بلوبری خاک با اسیدیته ی پایین و در واقع خاک اسیدی را می پسندد و بنابراین چناچه در برنامه ی غذایی بلوبری از کودهایی استفاده شد که اسیدیته ی خاک را به سمت قلیایی شدن پیش ببرد آن نوع کود نمی تواند مناسب باشد و اتفاقا بالعکس هر ترکیب کودی که بتواند اسیدیته ی خاک را به سمت اسیدی شدن پیش ببرد می تواند در رشد بهینه ی بلوبری موثر واقع شود.

به عنوان مثال ترکیبات کودی نیتروژن دار مانند نیترات آمونیوم و یا سولفات آمونیوم به دلیل داشتن سر آمونیومی با 4 هیدروژن یک بار مثبت اسیدیته ی خاک را به سمت اسیدی شدن پیش برده و نیتروژن بیشتری را جذب بلوبری می کند و یا استفاده از گوگرد در خاک به دلیل اینکه در زمان تجزیه و جذب شدن، اسیدیته ی خاک را به سمت اسیدی شدن پیش می برد سبب جذب عناصر دیگر موجود در خاک توسط ریشه های بلوبری خواهد شد.

 

نقطه ی مقابل کودهای ذکر شده کودهایی مانند نیترات کلسیم و یا کلرید کلسیم قرار دارند که به دلیل بار منفی خود اسیدیته ی خاک را به سمت قلیایی شدن پیش برده و نه تنها نمی توانند نیتروژن کافی جذب گیاه کنند بلکه با قلیایی کردن خاک مانع از جذب عناصر غذایی دیگر خواهند شد.

کودهای ترکیبی مانند N/P/K و سایر ترکیبات کودی شیمیایی که می توان آنها را به صورت پاشیدن روی خاک و یا محلول در آب آبیاری مورد استفاده قرار داد و اسیدیته ی خاک را قلیایی نمی کنند می توانند برای رشد بلوبری بسیار موثر واقع شوند.

بیشتر بخوانید: آبیاری نهال بلوبری

علاوه بر ترکیبات تجاری و شیمیایی ترکیبات کودی طبیعی مانند استخوانهای حیوانات و یا کمپوست ماهی نیز به دلیل داشتن مقادیر بالای فسفر و پتاسیم تاثیر شگفت انگیزی در رشد بلوبری دارند، پودر جلبک دریایی و پودر اسفانگتوم و همچنین کمپوستهای گیاهی کاملا پوسیده نیز تاثیر زیادی بر رشد بلوبری دارند که می توان این ترکیبات را در چالکود بلوبری مورد استفاده قرار داد.

نکته ای که باید در مورد کودهای ارگانیک و طبیعی در نظر داشته باشید این است که این قبیل کودها باید حتما به صورت فرآوری شده و کاملا پوسیده مورد استفاده قرار گیرد در غیر این صورت فرآیند پوسیده شدن آنها درون خاک می تواند انرژی زیادی را از گیاه بگیرد و باعث ضعف در بلوبری و کاهش عملکرد آن شود.

کود برای بلوبری

 

بنابراین ترکیبات کودی مختلفی با اسیدیته های مختلف در بازار وجود دارد که باغداران باید متناسب با اسیدیته ی خاک باغ خود ازنوع مناسب آن استفاده کنند، باغداران می توانند از مشاوران فروش نهال بلوبری در زمان احداث باغ و یا از مشاوران فروش ترکیبات کودی پس از احداث باغ با کمک آزمایش تجزیه ی خاک باغ خود مشاوره گرفته و ترکیب کودی مناسب را انتخاب کنند.

استفاده از نتیجه ی آزمایش تجزیه ی خاک  برگ به باغداران کمک می کند تا بتوانند بهترین و مناسبترین ترکیب کودی را برای تغذه ی درختان خود انتخاب کنند تا دچار مشکل قلیایی شدن خاک و یا بیش بود و کمبود عناصر در خاک باغ خود نشوند.

  • زمان صحیح اسفاده از کود در رشد بلوبری

مورد دومی که باغداران بلوبری باید در زمان استفاده از کود در نظر داشته باشند زمان صحیح کود دهی است، چنانچه بلوبری های خود را در اوایل بهار و اواخر بهار کود دهی کنید می توانید بیشترین اثر بخشی را از کودهای مورد استفاده شاهد باشید.

کودپاشی روی خاک در زمستان نیز می تواند برای رشد و باردهی بلوبری در سال آینده موثر واقع شود، علاوه بر کود دهی در اوایل و اواخر بهار و همچنین کودپاشی روی خاک در زمستان استفاده از محلول پاشی با عناصر غذایی ضروری که کمبود آنها بیشتر احساس می شود در طول فصل رشد نیز بسیار موثر خواهد بود.

 

  • شیوه ی صحیح استفاده از کود

شیوه های مختلفی برای استفاده از کود وجود دارد و هر نوع کود با توجه به فرمولاسیون خاص خود طریقه ی استفاده ی مخصوص به خود را دارد، اما یکی از مواردی را که باید باغداران در مورد شیوه ی مصرف کود مورد توجه قرار دهند این است که آیا فرصت کافی برای جذب عنصر غذایی مورد نظر از طریق ریشه وجود دارد یا خیر؟ چنانچه زمان کافی برای جذب از طریق ریشه ئجود داشته و گیاه نیاز فوری و ضروری به یک عنصر نداشته باشد بهترین شیوه ی مصرف کود نوع خاکی و یا استفاده از طریق آب آبیاری خواهد بود.

بلوبری نلسون

نکته ی دیگر اینکه آیا اسیدیته ی خاک برای جذب عنصر مورد نظر مساعد است یا خیر؟ به عنوان مثال در مورد بلوبری اسیدیته ی خاک باید اسیدی باشد و یا در مورد جذب عنصر آهن باید بدانید که در خاک قلیایی بلوکه می شود و قابل جذب نخواهد بود، حال چنانچه نیاز فوری و ضروری به یک عنصر وجود داشته باشد و زمان کافی برای اصلاح اسیدیته ی خاک نباشد بهترین شیوه ی استفاد از آن عنصر استفاده به صورت محلول پاشی خواهد بود.

با توجه به اهمیتی که مناسب بودن اسیدیته و بافت خاک در جذب عناصر توسط نهال بلوبری دارد توصیه می شود پیش از خرید نهال بلوبری از شرایط و وضعیت اسیدیته ی خاک زمین مورد نظر خود اطلاعات لازم را به دست آورده و چنانچه نیاز به اصلاح داشته باشد پیش از کاشت نهال اصلاحات لازم را انجام دهید تا در زمان باغداری با مشکل جذب عناصر غذایی مواجه نشوید.

کلام آخر

با توجه به مطالب عنوان شده دانستید که کود دهی به نهال بلوبری از سه اصل بسیار مهم پیروی می کند و آن نوع کود مناسب، زمان کود دهی و شیوه ی مناسب کود دهی است که باغداران می توانند از همان زمان خرید نهال بلوبری اطلاعات لازم را در رابطه با این سه اصل مهم در کود دهی نهال بلوبری دریافت نمایند، باغداران می توانند اطلاعات لازم در زمینه ی کود دهی و قیمت نهال بلوبری در ارقام مختلف را با مشاوره گرفتن از کارشناسان ما دریافت کنند.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال