کاشت نهال بلوبری، قدم به قدم + عکس

کاشت نهال بلوبری، قدم به قدم + عکس

کاشت نهال بلوبری

اولین گام در احداث باغ کاشت موفقیت آمیز نهال است، کاشت نهال بلوبری مانند کاشت دیگر نهال‌های میوه مستلزم رعایت نکات ریز و مهم و البته در نظر گرفتن برخی پیش زمینه‌ها قبل از کاشت نهال است، در این مقاله شما را با روش اصولی کاشت موفقیت آمیز نهال بلوبری آشنا خواهیم کرد.

 

کاشت نهال بلوبری

پیش نیازهای کاشت موفقیت آمیز نهال بلوبری:

برای اینکه کاشت نهال بلوبری در هر منطقه ای با موفقیت رو به رو شود باید مساعد بودن برخی از فاکتورهای مهم مورد بررسی قرار گیرد، در ادامه شرایط مساعد برای کاشت نهال بلوبری را ذکر می‌کنیم.

 • شرایط اقلیمی مساعد برای کاشت نهال بلوبری:

قطعا و بدون شک اولین و مهمترین فاکتوری که باید در مورد کاشت نهال بلوبری مورد بررسی قرار گیرد مساعد بدن شرایط اقلیمی و آب و هوایی است، نهال بلوبری را می‌توانید در مناطقی که 800 تا 1700 متر از سطح دریا ارتفاع داشته باشند بکارید، می‌دانید که میزان ارتفاع از سطح دریا می‌تواند بر شرایط اقلیمی منطقه تاثیر گذار باشد، میزان بارش و همینطور میزان گرمای تابستان و سرمای زمستان متاثر از ارتفاع از سطح دریا هستند بنابراین به گرمای تابستان و سرمای زمستان هر منطقه دقت داشته و در زمان خرید نهال بلوبری رقمی را انتخاب نمایید که بیشترین سازگاری را با شرایط اقلیمی منطقه ی شما داشته باشد.

 • مساعد بودن خاک زمین مورد نظر برای کاشت نهال بلوبری:

خاک بستری است که نهال بلوبری مواد غذایی و آب مورد نیاز خود را از آن دریافت کرده و استقرار آن در شرایط نامساعد محیطی تضمین می‌شود، بنابراین مساعد بودن شرایط خاک زمین مورد نظر شما مهمترین پیش شرط در موفقیت آمیز بودن کاشت نهال بلوبری خواهد بود.

برای اینکه بدانید آیا شرایط خاک مساعد است یا خیر بهتر است پیش از اقدام به کاشت از خاک زمین مورد نظر خود ازمایش تجزیه گرفته و شرایط مهم از قبیل بافت خاک، اسیدیته ی خاک و میزان عناصر غذایی موجود در خاک را مورد بررسی قرار دهید، مشاوران فروش نهال بلوبری با مشاهده ی نتیجه ی آزمایش شما می‌توانند شما را در زمینه ی بهبود سازی شرایط خاک برای کاشت نهال بلوبری راهنمایی کنند.

بلوبری را باید در خاکی با اسیدیته ی 4 تا 5 و در واقع خاک اسیدی بکارید تا بتواند عناصر غذایی مورد نیاز خود را به خوبی دریافت کند، مناسب‌ترین بافت برای کاشت نهال بلوبری خاک لومی با بافت سبک و زهکشی کافی است چرا که نهال بلوبری در دوران رشد خود نیاز دارد تا همواره خاک اطراف ریشه مرطوب باشد اما ماندگاری آب پای ریشه و طوقه به دلیل سنگین بودن بافت خاک به شدت به بلوبری آسیب خواهد زد.

با توجه به نتیجه ی تجزیه ی خاک اسیدته ی خاک، بافت خاک و عناصر غذایی خاک را متعادل سازی کنید تا پس از کاشت نهال بلوبری با مشکل خشک شدن نهال و یا توقف رشد آن رو به رو نشوید، در صورتی که دو شرط آب و هوای مساعد و خاک مساعد پیش از کاشت نهال مورد توجه قرار گیرد می‌توان با قاطعیت گفت حدود 50 درصد شروط موفقیت در کاشت نهال بلوبری به انجام رسیده است و از این به بعد باید تنها کاشت نهال را به درستی انجام داد، در ادامه اصول کاشت نهال بلوبری را به شما آموزش خواهیم داد.

کاشت نهال بلوبری

اصول کاشت نهال بلوبری:

اصول کاشت موفقیت آمیز به صورت مرحله به مرحله از مبدا نهالستان و از زمان خرید نهال بلو بری به شرح زیر خواهد بود:

 • آماده سازی زمین و حفر چاله:

آماده سازی زمین برای کاشت نهال بلوبری باید پیش از خرید نهال انجام شود، توصیه می‌شود پس از انجام آزمایش تجزیه ی خاک با دریافت مشاوره از مشاوران خاک شناس و یا مشاوران فروش نهال بلوبری راهنماییهای لازم برای آماده سازی بافت و اسیدیته ی خاک و همچنین کودهای مورد نیاز در زمان کاشت نهال را دریافت کرده و پس آماده سازی زمین بر اساس دستورالعمل‌های مشاوران اقدام به حفر چاله کرده و در نهایت در زمان مقرر اقدام به خرید نهال و انتقال آن در زمان مناسب به زمین اصلی کنید.

چاله‌ها با توجه به حجم ریشه ی نهالهای یک تا دوساله معمولا حدود 25 تا 30 سانتی متر حفر می‌شوند و برای کاشت نهال آماده می‌شوند، فاصله ی چاله‌ها نیز برای ارقام پابلند بلوبری یک و نیم در دو نیم متر در نظر گرفته شده و بر این اساس تا 2000 نهال در واحد هکتار می‌تواند کاشت.

 • خرید نهال سالم و مناسب:

با توجه به سازگاری آب و هوایی مناسب‌ترین رقم بلوبری را نسبت به شرایط اقلیمی منطقه ی خود انتخاب کنید، نهال خریداری شده باید دارای گواهی سلامت بوده تا عاری بودن از هر گونه آفت و یا بیماری را تضمین نماید، داشتن گواهی سلامت می‌تواند بر قیمت نهال بلوبری موثر باشد و افزایش جزئی ایجاد کند اما در عوض از بابت کاشت موفقیت آمیز و همچنین وارد نشدن آفت و یا بیمارگر به باغ آسوده خاطر خواهید بود.

 • تعیین تاریخ مناسب برای کاشت:

تاریخ مناسب برای کاشت نهال بلوبری باید با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه تعیین شود به طوری که این تاریخ در مناطقی که دارای زمستانهای سرد و یخبندان است اواخر زمستان و ائایل بهار تعیین شده و در مناطقی که زمستانها دارای روزهای یخبندان و بسیار سرد نباشند در اواخر پاییز تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید : همه چیز در مورد نهال بلوبری

 • انتقال نهال از نهالستان به زمین اصلی:

در تاریخ مشخص شده باید اقدام به انتقال نهالها از نهالستان به زمین اصلی کنید، در صورتی که خرید خود را از راه دور و به صورت ینترنتی انجام داده باشید نهالستان نهالها را در زمان مقرر برای شما به بهترین شکل ممکن ارسال خواهد کرد و در غیر این صورت اگر بخواهید خودتان اقدام به حمل نهال به زمین اصلی کنید توصیه می‌شود وسیله ی نقلیه با ظرفیت مناسب را انتخاب کنید تا از تلنبار شدن و فشرده شدن بار جلوگیری شود.

 • کاشت نهال در چاله:

کاشت نهال در چاله مرحله ای است که در زمان انجام آن باید اقدامات زیر به ترتیب انجام شود:

 • هرس ریشه و شاخه‌های شکسته و آسیب دیده: در زمان بیرون آوردن نهال از گلدان این کار را با دقت تمام انجام دهید و در صورتی که در زمان قرار دادن نهال در چاله متوجه شکسته بودن شاخه و یا ریشه شدید آنها را هرس کنید.
 • پرالیناژ کردن نهال: مخلوطی از خاک رس، آب و قارچ کش را آماده کرده و در زمان قرار دادن نهال در چاله ریشه و طوقه را درون مخلوط فرو برده و سپس نهال را درون چاله قرار دهید.
 • پرکردن چاله: چاله را با خاک‌هایی که در زمان حفر چاله بیرون ریخته اید پر کرده و لایه ی آخر خاک را با ترکیب کود دامی و شیمیایی توصیه شده توسط کارشناسان مخلوط کرده و درون چاله بریزید.
 • فشرده سازی خاک پای نهال: با پا خاک پای نهال را فشرده کنید تا نهال به خوبی مستقر شود.
 • آبیاری نهال پس از کاشت:

پس از کاشت نهال آبیاری پس از کاشت را فراموش کنید چرا که به جایگزینی هرچه سریعتر ریشه در محل جدید کمک کرده و می‌تواند به شاداب شدن نهال پس از انتقال نیز کمک کند، دور آبیاری پس از کاشت را با کمک مشاوران تعیین کرده و توصیه می‌شود معمولا هفته ای دو بار آبیاری را تا زمان استقرار کامل و رسیدن به بلوغ باردهی در برنامه قرار دهید.

کاشت نهال بلوبری

کلام آخر:

چنانچه پیش زمینه‌های ذکر شده پیش از کاشت و مراحل کاشت اصولی به شیوه ای که ذکر شد رعایت شود باغداران می‌توانند از لحاظ کاشت موفقیت آمیز نهال آسوده خاطر باشند و در صورتی که به تعداد محدود نهال پس از کاشت دچار مشکل شد پس از تعیین دلیل این مشکل اقدام به واکاری نمایند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال