افزایش باردهی بلوبری: عوامل موثر در باردهی نهال بلوبری

افزایش باردهی بلوبری: عوامل موثر در باردهی نهال بلوبری

افزایش باردهی بلوبری به عنوان یکی از مسائل اساسی در کشاورزی، همواره مورد توجه کشاورزان و متخصصان حوزه زراعت قرار گرفته است. بلوبری یکی از محصولات مهم و محبوب در بازارهای جهانی است که به دلیل ویژگی‌های غذایی بالا و طعم خوشایند، به عنوان یک منبع ارزشمند تغذیه‌ای مورد توجه قرار گرفته است. با افزایش تقاضا برای این محصول، ارتقاء باردهی در واحد هکتار به عنوان یک راهکار موثر برای تأمین نیازهای بازار و افزایش درآمد کشاورزان مطرح می‌شود.

افزایش باردهی نهال بلوبری

شرایط مساعد برای افزایش باردهی بلوبری در واحد هکتار

عوامل مختلفی می‌توانند بر باردهی بلوبری در واحد هکتار تأثیرگذار باشند که شامل شرایط آب و هوایی، خاک، مدیریت کشت، و استفاده از تکنولوژی‌های نوین می‌شوند. برخی از این عوامل را در این قسمت برسی می کنیم.

  • اهمیت خاک در افزایش باردهی

شرایط مساعد خاک تاثیر بسزایی در میزان باردهی نهال بلوبری در سال های باردهی خواهد داشت، بلوبری به خاک اسیدی با بافت سبک تا لومی نیاز دارد و هر گونه اختلاف با این شرایط می تواند منجر به کاهش باردهی در واحد هکتار شود، ایده آل ترین حالت این است که باغداران قبل از احداث باغ شرایط بهینه ی خاک را برای کاشت نهال آماده کنند و در واقع قبل از خرید نهال بلوبری با انجام آزمایش تجزیه ی خاک و با علم به شرایط خاص خاک زمین مورد نظر خود ایرادات آن را اصلاح نمایند.

توجه داشته باشید که خاک محلی است که ریشه ی نهال در آن مستقر شده و نهال از طریق ریشه مواد غذایی و آب مورد نیاز خود را دریافت کرده و در صورتی که شرایط خاک مساعد نباشد دریافت آب و مواد غذایی به خوبی صورت نمی گیرد.

توجه کنید که نهال بلوبری نیاز دارد تا به صورت مستمر خاک اطراف ریشه ی آن مرطوب باشد اما در برابر ماندگاری آب پای ریشه واکنش منفی نشان می دهد بنابراین در این مورد ظرفیت اشباع آب خاکباید با دقت مورد بررسی قرار گرفته و سعی کنید ظرفیت نگهداری آب را با مواد آلی و ارگانیک افزایش دهید اما در این راستا زهکشی کافی باید لحاظ شود.

  • اهمیت عناصر غذایی در افزایش باردهی

زمانی که صحبت از افزایش باردهی به میان می آید قطعا اولین گزینه ای که به ذهن باغداران خطور می کند کود دهی است اما توجه داشته باشید که کود دهی بیش از اندازه و برنامه ریزی نشده می تواند نتیجه ی عکس داشته باشد، کود دهی به درختان بلوبری باید بر اساس نیاز و با توجه به نتیجه ی آزمایش تجزیه ی خاک و برگ صورت بگیرد.

بر اساس نیاز بلوبری به کود باید برنامه ی کود دهی به بلوبری به صورت سالیانه تنظیم شود، در این زمینه می توانید از کارشناسان تغذیه و یا کارشناسان فروش نهال بلوبری راهنماییهای لازم را بخواهید و یا اینکه مقالات مرتبط با کود دهی به بلوبری را مطالعه نمایید، عناصر پر مصرف، عناصر ریز مغذی و کودهای آلی مانند کود دامی، اسیدهای آلی و هیومیک اسید همگی در افزایش باردهی بلوبری موثر خواهند بود.

  • اهمیت آبیاری در افزایش باردهی

همانطور که پیش تر نیز عنوان شد چنانچه نهال بلوبری را در خاکی با ظرفیت بالای نگهداری آب بکارید نیاز آبی نهال بلوبری در فواصل آبیاری به خوبی تامین شده و از طرفی از خشک شدن سریع خاک و یا ماندگاری آب پای نهال نیز جلوگیری خواهد شد و در این صورت باردهی نهال بلوبری افزایش پیدا خواهد کرد، بنابراین اولین نکته ی مهم در مورد آبیاری بلوبری کاشت نهال در خاک با بافت لومی شنی است، بافت خاکی که هم سبک باشد و آب را برای مدت زمان طولانی پای ریشه و طوقه نگه ندارد و هم ظرفیت مناسب برای نگهداری آب داشته باشد و درختچه زود به زود تشنه نشود.

افزایش باردهی نهال

  • اهمیت فاصله ی مناسب برای افزایش باردهی

با توجه به قد و قامت درختچه های بلوبری باید توجه داشته باشید که فاصله ی مناسب بین نهال در زمان کاشت حتما رعایت شود، درختچه های بلوبری در زمان رشد کامل در صورتی که دو تا دو و نیم متر از هم فاصله داشته باشند نور کافی را دریافت می کنند، رنگ میوه ی بلوبری بنفش است برای رنگ گیری این میوه ها نیاز به دریافت نور خورشید دارند بنابراین نه تنها میزان باردهی بلکه کیفیت باردهی در بلوبری به دریافت نور خورشید و البته به رعایت فاصله ی مناسب بستگی دارد.

کلام آخر

برای اینکه بتوانید باردهی بالا در باغ بلوبری خود داشته باشید قطعا اولین راهکار استفاده از ارقام پربار خواهد بود و همین تفاوت در میزان باردهی اولین دلیل تفاوت در قیمت نهال بلوبری در نهالستانهای مختلف است، اما این نکته را در نظر داشته باشید که حتی با خرید ارقام پربار در صورتی که اصول باغبانی در مورد کاشت، داشت و برداشت میوه ی بلوبری به درستی انجام نشود باردهی قابل انتظار حاصل نمی شود، در صورتی که اطلاعات کامل و کافی در این زمینه ندارید توصیه می شود با دریافت مشاوره و راهنمایی از کارشناسان خبره در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال