صفر تا 100 آبیاری نهال بلوبری

صفر تا 100 آبیاری نهال بلوبری

بسیاری از باغداران این روزها اقدام به احداث باغ بلوبری کرده‌اند چرا که این میوه‌ی شیک و مجلسی در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده و در سبد میوه‌ی بسیاری جا خشک کرده است، محوببیت این میوه سبب شده بسیاری حتی علاقه به کاشت این میوه در حیاط منزل خود داشته باشند، صرف نظر از ملاحظات هوا شناسی یکی از مهمترین اصول باغبانی در پرورش این میوه آبیاری اصولی است، در این مقاله ضمن بررسی میزان نیاز آبی بلوبری آبیاری اصولی آن را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

میزان نیاز آبی نهال بلوبری

به طور کلی برای تعیین نیاز آبی یک درخت میوه می‌توان به اقلیم و آب و هوایی که آن درخت میوه می‌پسندد مراجعه کرد، در مورد بلوبری باید بدانید که این میوه به آب باران بیشتر از آبیاری نیاز دارد چرا که ماهیت قلیایی آب باران می‌توان تاثیر بسیار مطلوبی برای رشد بلوبری داشته باشد، بنابراین فروش نهال بلوبری معمولا به مناطقی بیشتر صورت می‌پذیرد که متوسط بارندگی سالانه‌ی بالایی داشته به طوری که هر نهال بتواند میزان 40 اینچ آب را دریافت نماید.

بلوبری نلسون

با توجه به مطالب عنوان شده و فارغ از اهمیت آب باران برای رشد نهال بلوبری می‌توان دریافت که بلوبری به آبیاری منظم نیاز زیادی داشته و در صورت برخورد با تنش آبی رشد آن دچار خلل می‌شود، با توجه به میزان نیاز آبی نهال بلوبری برنامه‌ی آبیاری نهال بلوبری را می‌توانید بر اساس مراتب ذکر شده در ادامه تعیین کنید.

مراتب و نظم آبیاری نهال بلوبری از زمان کاشت نهال

به منظور برخورداری از رشد و باردهی بهینه‌ی بلوبری بهتر است برنامه‌ی آبیاری بلوبری به صورت زیر تنظیم شود.

  • کاشت بذر و یا کاشت نهال

کاشت بلوبری می‌تواند به دو صورت کاشت بذر و یا کاشت نهال انجام شود، در صورتی که برای تکثیر بلوبری از بذر بلوبری استفاده کرده اید توصیه می‌شود بذر را درون گلدان با خاکی که ظرفیت نگهداری آب مطلوبی دارد و البته مرطوب است بکارید و روی آن را برای حفظ رطوبت خاک با پلاستیک بپوشانید.

تا زمان جوانه زدن بذر نیازی به آبیاری گلدان ندارید مگر اینکه شاهد خشک شدن خاک باشید که در این صورت آبیاری لازم نیست و کافی است آب را روی خاک گلدان اسپری پاشی کنید، اما در صورتی که به منظور کاشت بلوبری اقدام به خرید نهال بلوبری کرده اید باید بلافاصله پس از کاشت نهال آن را آبیاری نمایید، چرا که نهال بلوبری نیاز فوری به آب دارد تا بتواند به خوبی در محل جدید مستقر شود.

 

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد نهال بلوبری

  • یکی دو ماه اول پس از کاشت بلوبری

در صورتی که از بذر برای تکثیر استفاده کرده اید پس از جوانه زنی باید گلدان را آبیاری کنید اما در نظر داشته باشید که میزان آبیاری نیاید به هیچ عنوان زیاد و در حد غرقابی باشد، بهترین حالت تنها مرطوب بودن خاک گلدان خواهد بود.

آبیاری نهال بلوبری

در صورتی که از نهال برای کاشت بلوبری استفاده کرده اید نیز توصیه می‌شود پس از کاشت نهال تا زمانی که نهال به رشد مطلوب می‌رسد در هفته دو بار آبیاری صورت بگیرد، آبیاری نهال تازه کاشته شده نیز مانند بذر تازه جوانه زده باید در حد مرطوب شدن خاک و نه در حد غرقابی و اشباع از آب باشد چرا که ریشه‌های ظریف نهال و یا بذر تازه جوانه زده در شرایط غرقابی خفه شده و از بین می‌روند.

  • رسیدن به بلوغ باردهی نهال

زمانی که نهال بلوبری به رشد مطلوب دست پیدا کند آبیاری نهال را می‌توانید تا هفته ای یک مرتبه و حتی ده روز یک مرتبه نیز کاهش دهید، با توجه به اقلیمی که نهال بلوبری بیشتر در آن کاشته می‌شود باغداران و کسانی که این میوه را در حیاط منزل خود می‌کارند تنها باید به زمان خشک شدن خاک باغ و یا باغچه‌ی خود دقت کنند و در صورت خشک شدن خاک اقدام به آبیاری کنند.

تاثیر فصل بر آبیاری بلوبری

قطعا میزان نیاز آبی بلوبری در فصول مختلف سال به واسطه‌ی تفاوت در میزان بارندگی یکسان نخواهد بود، نکته‌ی دیگری که در میزان نیاز آبی درختان اثر گذار است خواب یا بیدار بودن آنها خواهد بود و درختان در فصل زمستان به دلیل پایین تر بودن سوخت و ساز نیاز آبی کمتری خواهند داشت، در زمستان نیز باید در صورت خشک ماندن پای درختان اقدام به آبیاری نمایید و در غیر این صورت آب باران قادر به تامین نیاز آبی آنها خواهد بود.

شیوه‌ی صحیح آبیاری بلوبری

شیوه‌ی آبیاری بلوبری نیز می‌تواند بر رشد و باردهی آن در زمان بلوغ موثر باشد، استفاده از سیستمهای آبیاری قطره ای و تحت فشار از بهترین و موثرترین سیستمهای آبیاری بر رشد و بادهی بلوبری است، با استفاده از این سیستمها می‌تواند تنظیم دقیق تری بر زمان آبیاری اعمال کرده و از غرقاب شدن خاک که تاثیر منفی بر رشد بلوبری دارد و قبلا هم به آن شاره کردیم جلوگیری می‌شود.

ارقام مختلف بلوبری در شرکت پالیزنهال

نکته ای که در مورد شیوه‌ی صحیح آبیاری باید به آن توجه داشته باشید میزان شیوع و گسترش بیماریهای خاکزاد در باغ بلوبری است، با توجه به اینکه بلوبری به مرطوب بودن مداوم خاک نیاز دارد اما غرقاب شدن خاک و خیس خوردن طوقه و ریشه می‌تواند منجر به شیوع بیماریهای خاکزاد مانند نماتدها و یا پوسیدگی طوقه و ریشه شود و از این رو استفاده از سیستم آبیاری قطره ای با جلوگیری از گسترش این بیمارگرها می‌تواند در افزایش عملکرد بلوبری موثر باشد.

کلام آخر

دانستید که استفاده از برنامه‌ی آبیاری درست و اصولی و همینطور استفاده از سیستم آبیاری صحیح می‌تواند تاثیر زیادی در سلامت نهال بلوبری و همینطور باردهی و رشد آن در آینده داشته باشد، برای اینکه بتوانید برنامه‌ی آبیاری را مطابق با بافت خاک و شرایط اقلیمی منطقه‌ی خود تنظیم نمایید توصیه می‌شود، برای دریافت مشاوره آبیاری و قیمت نهال بلوبری می‌توانید از طریق لینک تماس با ما با مشاوران ما در تماس باشید.

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال