هرس درخت خرمالو، 0 تا 100 زمان هرس خرمالو!

هرس درخت خرمالو، 0 تا 100 زمان هرس خرمالو!

همه انسان‌ها به دنبال زیبایی هستند زیرا با دیدن هر چیز زیبایی در پیرامون خود لذت می‌برند و یکی از اهداف کاشت درختان، ایجاد فضایی زیبا در محیط اطرافمان است اما این زیبایی زمانی دو چندان می‌شود که ظاهر درختان آرایش شود و آرایش درختان با کمک هرس انجام می‌شود در صورتی که درختان به طور منظم هرس نشوند نه تنها زیبایی خود را از دست می‌دهند بلکه با شاخه‌های در هم فرورفته و اضافی منظره ناخوشایندی را به وجود می‌آورند.

هرس درخت خرمالو، 0 تا 100 زمان هرس خرمالو!

درخت یا نهال خرمالو نیز، برای داشتن ظاهری زیبا و آراسته باید به طور مرتب هرس شود که هرس این درخت نه تنها کمک به زیبایی ظاهری آن می‌کند بلکه سبب تقویت و افزایش باردهی آن نیز می‌گردد پس اگر درخت خرمالو در اطراف خود دارید هرس آن را جدی بگیرد و آن را به طور علمی و اصولی هرس نمایید برای یادگیری صحیح هرس درخت خرمالو با این مقاله تا انتها همراه باشید.

مفهوم واژه هرس

هرس به معنی قطع کردن بخشی یا قسمتی از گیاه که می‌تواند شاخه، برگ، گل، میوه و یا ریشه باشد این کار با هدف شکل دهی، افزایش باروری، تقویت درخت، کاهش آفات و بیماری‌ها و جوان سازی درخت انجام می‌گیرد.

فواید هرس برای درخت خرمالو

درخت خرمالو را باید به طور منظم سالانه در بهار یا پاییز هرس کرد و شاخه‌های ضعیف، بیمار، شکسته و قدیمی حذف نمود این کار فوایدی زیادی برای درخت دارد از جمله:

 • با انجام هرس سالانه می‌توان درخت را برای رشد رویشی و ایجاد شاخه‌های جوان تحریک کرد.
 • هرس دقیق و اصولی سبب توسعه و گسترش یکنواخت سیستم ریشه‌ای و تاج درخت می‌شود.
 • اگر شاخه‌ها به طور دقیق و متقارن هرس شوند سبب حفظ تعادل و ثبات شاخه‌ها می‌شود و در هنگام باردهی وزن محصول به طور یکسان دربین شاخه‌ها توزیع می‌شود در نتیجه شاخه‌ها در اثر سنگینی بار محصول شکسته نمی‌شوند.
 • با انجام هرس منظم و اصولی از همان سال‌ ابتدایی پس از کاشت، درخت شکلی مناسب پیدا می‌کند.
 • با افزایش سن درخت شاخه‌های قدیمی توان باردهی خود را از دست می‌دهند و از طرفی دچار ضعف می‌شوند و مورد حمله آفات و امراض قرار می‌گیرند که با انجام هرس جوان سازی می‌توان سبب تولید شاخه‌های جوان در درختان مسن شد.
 • با حذف شاخه‌های بیمار ضعیف و مزاحم انرژی درخت صرف رشد زایشی و افزایش میزان باردهی می‌شود.
 • با حذف شاخه‌های مزاحم و سر در هم فرورفته سبب جریان بهتر هوا و عبور نور خورشید در تاج درخت می‌شود در نتیجه باردهی افزایش می‌یابد.

هرس درخت خرمالو، 0 تا 100 زمان هرس خرمالو!

انواع هرس در درخت خرمالو

درخت خرمالو با دو هدف فرم دهی و جوان سازی هرس می‌شود که هر کدام در زمان خاص و به روش مشخص انجام می‌شود که برای انجام هر کدام از این هرس‌ها نیاز به مهارت و تخصص است.

 • هرس فرم دهی درختان

 

هرس درختان جوان در 5 سال‌ اول زندگی با هدف فرم دهی و کنترل ارتفاع مورد نظر درخت انجام می‌شود و همزمان با رشد نهال جوان باید جهت رویش یا شکل ظاهری آن نیز مشخص شود و از طرفی هرس نهال‌های جوان آسان‌تر از درخت مسن است زیرا در درختان جوان دسترسی و تسلط به شاخه‌ها بیشتر از درختان مسن است.

در این هرس شاخه‌های مزاحم، با زاویه تند، ضعیف و بیمار را هرس می‌کنند و تاج درخت به صورتی آرایش می‌کنند که شاخه‌ها به سمت قسمت‌های خارجی درخت رشد کند این نوع هرس در زمستان انجام می‌گیرد.

نحوه انجام این هرس به این ترتیب است که در همان سال اول پس از کاشت، شاخه اصلی و بلندترین شاخه‌ها را به اندازه 80 سانتی متر کوتاه می‌کنند اما بقیه شاخه‌های جانبی کوتاه تر را هرس نمی‌کنند در سال دوم همه شاخه‌هایی که ساختار اسکلتی دارند یا شاخه‌هایی که فرم ظاهری درخت را تشکیل داده‌اند تا ارتفاع 40 سانتی متری هرس می‌شوند.

در سال سوم نیز تاج درخت را هرس می‌کنند و شاخه‌هایی که به سمت مرکز تاج و قسمت‌های داخلی رشد کرده‌اند را حذف می‌‌کنند اما دیگر شاخه‌های با ساختار اسکلتی جوان را جدا نمی‌کنند زیرا به درخت ثبات و استحکام می‌بخشند.

بیشتر بخوانید : میزان باردهی خرمالو در هکتار

 

 • هرس جوان سازی

هرس درخت خرمالو، 0 تا 100 زمان هرس خرمالو!

این هرس برای درختان بالغ و مسن‌تر هر 2 تا 3 سال یک بار انجام می‌شود و زمانی اقدام به این نوع هرس می‌کنند که میزان شاخه‌های مسن زیاد شده است و میوه‌های کمتری تولید می‌کنند.و رشد شاخه‌های جوان کاهش یافته است

برای جوانسازی درخت مسن باید شاخه‌های قدیمی، آسیب دیده، ضعیف و شکسته را هرس ‌کرد در هنگام هرس نباید شاخه‌های مسن به طور کامل هرس شوند و باید بخشی از شاخه به همراه چندین جوانه باقی بماند که از این قسمت باقی مانده شاخه‌های جدید به وجود آید.

 • هرس جوانسازی بهتر است در بهار و در 2 مرحله انجام شود:
 • در مرحله اول شاخه‎‌های مسن وقدیمی که در قسمت‌های پایینی درخت قرار دارند را باید جدا کرد و شاخه‌های جوان را نیز به اندازه یک سوم آن را در نظر گرفت سپس هرس ‌کرد.
 • مرحله دوم هرس بعد از گذشت 2-3 سال انجام می‌شود و مجدد باید شاخه‌های قسمت پایینی حذف‌ شوند و سال بعد همین هرس برای شاخه‌های قسمت بالایی انجام می‌شود.
 • به همین ترتیب تاج درخت به مرور جوان می‌شود و شروع به تولید شاخه‌های جوان و جدید می‌کند و قسمت‌های پایینی درخت مواد مغذی بیشتری را جذب می‌کنند و عملکرد درخت افزایش می‌یابد.

 

زمان مناسب برای هرس درخت خرمالو

به طور کلی هرس خرمالو در بهار قبل از تورم جوانه‌ها و در پاییز قبل از اولین یخبندان انجام می‌گیرد و با توجه به اینکه در کشور ما خرمالو در مناطق جنوبی کاشته می‌شود بهترین زمان هرس اواخر زمستان یا اوایل بهار است.

هرس درخت خرمالو، 0 تا 100 زمان هرس خرمالو!

ابزارها و وسایل مورد نیاز برای هرس

قیچی باغبانی: راحت‌ترین ابزار هرس محسوب می‌شود و در اندازه‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسد و باید تیغه تیزی داشته باشد تا هنگام برش به بافت درخت حداقل آسیب وارد شود.

چاقوی باغبانی: از این وسیله برای بریدن شاخه‌های باریک و نازک و همچنین برای تراز و صاف کردن برش‌های اشتباه استفاده می‌شود که این ابزار نیز برای سهولت کار باید تیز باشد.

مواد ضدعفونی کننده: حتما قبل از هرس باید ابزارهای هرس را ضدعفونی کرد تا از انتقال بیماری از یک درخت به سایر درختان جلوگیری شود برای ضدعفونی از محلول الکل و محلول پرمنگنات سدیم 1 درصد می‌توان استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : 10 گونه از بهترین نهال‌های خرمالو برای کاشت

نکات لازم برای داشتن هرس اصولی در درخت خرمالو

 • هرس درخت خرمالو کار سختی نیست اما نیاز است به طور منظم این کار انجام شود تا درخت در جهت درست رشد کند و شکل و فرم مناسبی پیدا کند در موقع هرس باید چندین شاخه اسکلتی برای توزیع یکسان و یکنواخت بار حفظ کرد.
 • هرس خرمالو از سال اول باید انجام شود تا تاج درخت به صورت متقارن رشد کند زیرا وزن میوه‌های خرمالو بین 150-120 گرم هستند و اگر در زمان هرس، تقارن تاج درخت حفظ نشود بر اثر وزن میوه‌ها شاخه‌ها دچار فشار و در نهایت شکستگی می‌شوند.
 • زاویه شاخه با تنه اصلی باید مناسب باشد اگر این زاویه خیلی کم باشد شاخه‌ها در هم فروررفته و عبور نور به خوبی صورت نمی‌گیرد و اگر این زاویه خیلی زیاد باشد شاخه‌ها بر اثر وزن میوه دچار شکستگی می‌شوند.
 • در هنگام هرس شاخه‌های قدیمی و مسن نباید آن‌ها را به طورکامل حذف کرد و قسمتی از شاخه همراه با حداقل دو جوانه رشدی روی آن حفظ نمود در غیر این صورت شاهد رشد شاخه‌های جدید و جوان نخواهیم بود.
 • پس از انجام هرس، بر روی محل زخم را با سولفات مس، پودر زغال فعال یا زغال چوب بپوشانید تا عفونت یا آلودگی از محل زخم ناشی از هرس به درخت نفوذ پیدا نکند.
 • بعد از انجام عملیات هرس شاخه و برگ‌های جدا شده را از کف باغ باید جمع آوری کرد و سوزاند زیرا محل مناسب برای زمستان گذرانی آفات و بیماری‌ها به حساب می‌آیند.
 • بعد از هرس می‌توان با محلول قارچکش بردو 1 درصد سمپاشی کرد و یا اطراف تنه خاکستر پاشید این کار از نفوذ امراض به درخت از طریق محل زخم ناشی از هرس جلوگیری می‌کند.

کلام آخر

هرس درخت خرمالو یکی از مراحل مهم داشت یا مراقبت از گیاه به حساب می‌آید و در همان سال ابتدایی پس از کاشت به منظور رشد تاج مناسب و متقارن درخت باید انجام گیرد و اگر نهال از همان ابتدا ساختار اسکلتی مناسبی داشته باشد با انجام هرس مناسب می‌توان در سال‌های آتی درختی با ظاهر مناسب داشت بنابراین در هنگام خرید نهال خرمالو به ظاهر درخت دقت کنید و بهتر است نهال‌هایی خریداری شوند که ساختار اسکلتی درستی دارند.

باتوجه به اهمیت هرس درخت خرمالو و تاثیر آن بر میزان باردهی درخت باید این کار به طوراصولی انجام شود و اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید می‌توانید در هنگام خرید نهال از نهالستان‌های معتبر با کارشناسان و مهندسان مجرب کشاورزی که در زمینه فروش نهال فعالیت دارند مشورت کنید تا اطلاعات لازم را کسب کنید.

در نهالستان‌های معتبر نه تنها انواع نهال‌ خرمالو عرضه می‌شود بلکه هر گونه اطلاعاتی مربوط به نهال از زمان کاشت تا برداشت میوه در اختیار باغدار قرار داده خواهد شد همچنین قیمت نهال خرمالو در این نهالستان‌ها بسیار مقرون به صرفه و وسوسه انگیز است و تخفیفات ویژه‌ای برای مشتریان خود قائل هستند.

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال