درباره کوددهی درختان خرمالو چه می‌دانید؟

درباره کوددهی درختان خرمالو چه می‌دانید؟

خرمالو یکی از میوه­ های جذاب، خوشمزه و لوکس است که طرفداران خاص خود را دارد و در مورد منشا این میوه اختلاف نظر زیادی وجود دارد اما می­توان بیان نمود که اکثرا محققان اعتقاد دارند منشا این میوه زیبا با طعمی متفاوت کشور آسیایی چین است و سپس از کشور چشم بادامی‌ها به سایر نقاط دنیا برده شده و امروزه کشت آن در سراسر دنیا رواج پیدا کرده است.

تغذیه یکی از موارد مهم در ارتباط با درخت این میوه خوشمزه است که بایستی هر باغداری از اصول آن آگاه باشد چرا که از جمله مهم­ترین فاکتورهای تاثیر گذار بر میزان عملکرد درخت خرمالو در نقاط مختلف کشور اصول صحیح تغذیه از طریق کود دهی است برای تغذیه تصحیح خرمالو اصول و شرایطی را باید مد نظر قرار دهید تا کود دهی این درخت حداکثر نتیجه لازم را در عملکرد بروز دهد. بنابراین عوامل تاثیر گذار بر افزایش راندمان کود دهی درختان خرمالو را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کوددهی درخت خرمالو

اهمیت کود دهی درختان خرمالو

خرمالو یکی از درختان مقاوم و کم توقع است که توانایی رشد و باروری را در مناطق مختلف کشور دارد، اما بایستی گفت که این درخت نیز همچون سایر درختان میوه حتی با وجود کم توقع بودن نیازهای غذایی خاص خود را دارد و لازم است که باغداران از آنها اطلاع داشته باشند تا بتوانند با برطرف نمودن این نیازها از طریق کود دهی، باردهی درختان را در باغ خویش افزایش دهند و به دنبال آن به سود شیرین حاصل از افزایش عملکرد دست یابند.

پس هنگام احداث باغ خرمالو بر باغداران لازم است اصول تغذیه و کود دهی این درخت ارزشمند را دانسته و آن را به بهترین صورت ممکن انجام دهند تا به مطلوب­ترین نتیجه ممکن دست یابند.زیرا کود دهی درختان خرمالو بسیار حساس است و این درختان به سرعت به میزان کود واکنش نشان می­دهند

بنابراین توصیه می­شود برای کود دهی درختان خرمالو حتما از متخصصین این حوزه کمک بگیرید و از آنها بخواهید که یک برنامه کود دهی مدون برای درختان خرمالوی شما تدوین کنند تا از مسمومیت درختان خود در اثر استفاده اشتباه کود جلوگیری نموده باشید و در اثر تغذیه غلط متضرر نگردید.

 

کوددهی درخت خرمالو

تعیین زمان کود دهی درختان خرمالو

گرچه خرمالو یکی از درختان کم توقع از نظر نیاز کودی در نظر می­گیرند اما نباید فراموش کنید برای افزایش باردهی این درخت نیز به کود دهی اصولی در زمان مناسب نیاز دارد بدین معنی که درخت خرمالو برای افزایش فتوسنتز و افزایش گلدهی در زمان­های خاصی به عناصر خاص و مختلفی احتیاج دارد.

برای فهمیدن زمان مناسب کود دهی، خود درخت خرمالو بهترین راهنما خواهد بود بدین صورت که از روی رنگ و ظواهر درخت خرمالو باغداران می­توانند تشخیص دهند که باغ و درخت آنها به کود احتیاج دارد یا خیر.چرا که رنگ برگ درخت خرمالو در صورت داشتن تغذیه صحیح سبز تیره است و در صورتی این رنگ به سبز روشن تغییر یابد به این معنی است که درخت خرمالو برای انجام فتوسنتز موثر به عناصر مختلفی احتیاج دارد که بایستی از طریق کود دهی در اختیار درخت قرار بگیرد.

 

یکی دیگر از نشانه­ها برای اینکه متوجه شوید درخت خرمالوی شما به کود دهی احتیاج دارد میزان رشد شاخساره­ی درخت است که برای این منظور بیان شده است که شاخساره هر درخت خرمالو در طول یک سال به صورت طبیعی باید 30 سانتی متر رشد داشته باشد که اگر رشد شاخساره کمتر از این میزان باشد نشان دهنده تغذیه ضعیف درخت است و بایستی از طریق کود دهی درخت تقویت شود تا بتواند به رشد عادی و طبیعی خود ادامه دهد.

تاثیر عناصر مختلف بر رشد درختان خرمالو

درختان خرمالو مانند سایر درختان میوه به عناصر مختلفی نیاز دارند تا باردهی مطلوبی در پی داشته باشند که هریک را به اختصار شرح خواهیم داد

1)نیتروژن

نیتروژن یکی از عناصر پر مصرف و ماکرو برای رشد رویشی گیاهان از جمله درخت خرمالو است که برای رشد برگ­ها و شاخساره به این عنصر احتیاج خواهد داشت اما بایستی در خصوص مصرف عنصر نیتروژن در درختان خرمالو جانب احتیاط را رعایت کنید زیرا این درخت به مصرف بیش از میزان لازم کود ازت بسیار حساس است و ممکن است اثرات منفی زیادی بر رشد درخت خرمالو بر جای بگذارد

از جمله واکنش­هایی که درخت خرمالو ممکن است در برابر افزایش مصرف کود ازت نشان دهد می­توان به افزایش رشد رویشی در مقابل رشد زایشی، کاهش گلدهی در مقابل رشد شاخساره و در نهایت میوه ریزی اشاره نمود، زیرا بیش بود میزان کود ازت این پیام را به درخت خرمالو مخابره می­کند که انرژی بیشتری را باید صرف رشد رویشی نماید و از تولید میوه باز بماند.

2)پتاسیم

یکی دیگر از عناصر مورد نیاز درختان خرمالو پتاسیم است که درخت خرمالو برای بسیاری از مراحل فیزیولوژیک خود به پتاسیم احتیاج دارد که یکی از مهم­ترین آنها مرحله گل دهی است، بنابراین باغداران باید این نکته را در نظر داشته باشند که برای افزایش گلدهی درخت خرمالو بایستی از کودهای با درصد پتاس بالا در هنگام گل دهی استفاده نمایند تا به افزایش باردهی نایل شوند.

توصیه می­شود که برای افزایش باردهی پس از خشک شدن گل­ها، در صورت امکان غنچه­ها از ته بچینند که این امر موجب می­شود که انرژی گل بر روی تولید بذر متمرکز نگشته بلکه به تولید بیشتر میوه بیانجامد.

کوددهی درخت خرمالو

3)گوگرد

از جمله عناصری که بسیاری از باغداران برای افزایش کیفیت باغ خرمالوی خود از آن استفاده می­کنند گوگرد است که بهترین فرمولاسیون آن برای درختان خرمالو گوگرد مایع است، که نقشی بسیار مهم و کلیدی در درختان خرمالو ایفا می­کند بدین صورت که مصرف گوگرد مایع موجب تکمیل نقش سایر عناصر است بدین معنی که در باغ­هایی که گوگرد استفاده نمی­شود با وجود مصرف سایر عناصر، باردهی درختان خرمالو چشم گیر نیست و به نظر می­رسد که گوگرد یک نقش مکمل و تمام کننده در درختان خرمالو برای استفاده از عناصر مختلف ایفا می­کند.

از دیگر سو در مناطق که رطوبت بالا است، شرایط برای فعالیت عوامل بیمارگر قارچی و باکتریایی مختلف فراهم می­شود و می­توان بیان نمود که مصرف گوگرد باعث کاهش بیماری­های قارچی می­شود و عوارض مصرف سموم شیمیایی را نیز ندارد و از این طریق نیز موجب افزایش سلامت درخت و به تبع آن افزایش عملکرد و باردهی درخت می­شود.

همچنین گوگرد موجب افزایش میزان تولید پروتئین گیاهی در درختان خرمالو است و از این رو باعث افزایش میزان عملکرد درخت و افزایش باردهی آن می­شود همچنین موجب بهبود کیفیت میوه­های تولیدی نیز می­گردد.

گورگرد مایع را می­توان هم از طریق آب آبیاری در اختیار درختان خرمالو قرار داد و هم به صورت محلول پاشی روی درختان استفاده نمود.که میزان مصرف گوگرد مایع در آب آبیاری 20 لیتر به ازای 200 اصله درخت خرمالو است و در روش محلول پاشی باید محلولی به نسبت پنج در هزار از گوگرد مایع در آب تهیه نمود و سپس با آن درختان را محلول پاشی نمود.

در خصوص زمان مصرف گوگرد مایع در درختان خرمالو بهتر است که در دو مرحله که یکی قبل از جوانه دهی و مرحله دیگر قبل از گل دهی است انجام شود البته با توجه به شرایط جوی و نیاز درخت این مراحل ممکن است افزایش یابد که این امر نیازمند مشاوره با مهندسین مجرب کشاورزی است.

 

4)اسید هیومیک

 

امروزه به دلیل افزایش بی رویه­ی مصرف کودهای شیمیایی نیاز به ترکیبات آلی بیش از پیش احساس می­شود و یکی از ترکیبات آلی که ضمن تغذیه درختان موجب بهبود ساختمان خاک می­شود، هیومیک اسید است، مصرف این ترکیب آلی در باغ­ها و مزارع موجب بهبود عملکرد درختان و گیاهان زراعی می­شود.

اسید هیومیک دارای عناصری همچون نیتروژن، گوگرد، فسفر با نسبت­های مختلفی است و همچنین دارای درصدهای متفاوتی از کلسیم، منیزیم، مس و روی است و با توجه به وجود این عناصر و فلزات در ترکیب اسید هیومیک موجب افزایش رشد و توان گیاهان مختلف از جمله درختان می­شود همچنین می­توان بیان نمود که مهم­ترین نقشی که هیومیک اسید دارد این است باعث افزایش قدرت جذب در درختان می­شود.

کوددهی درخت خرمالو

به طور کلی می­توان گفت مصرف اسید هیومیک دارای مزیت­های متعددی برای درختان میوه از جمله خرمالو است که برخی از مهم­ترین آنها شامل موارد زیر است

  • افزایش مواد آلی خاک و به دنبال آن بهبود ساختمان خاک
  • افزایش توان ریشه دهی درختان خرمالو و به دنبال آن افزایش قدرت جذب توسط درختان
  • افزایش حاصل خیزی و نیز کیفیت بافت خاک
  • افزایش مقاومت درختان و گیاهان مختلف در برابر آفات و بیماری­های مختلف
  • افزایش میزان عملکرد و باردهی درخت
  • موجب تعادل اسیدیته خاک می­شود و برای کاهش H در خاک­های قلیایی گزینه­ی بسیار مناسبی است.
  • موجب بهبود ظرفیت خاک برای نگه داری رطوبت می­شود و افزایش راندمان آبیاری را در پی خواهد داشت.
  • موجب بهبود و افزایش جمعیت میکروارگانیسم­های مفید خاک می­شود.
  • با افزایش راندمان مصرف کودهای شیمیایی موجب کاهش مصرف این کودها و کاهش سمیت خاک می­شود.

سخن پایانی

کود دهی نقشی بسیار کلیدی و چشم گیر در افزایش میزان باردهی درختان خرمالو بازی می­کند از این رو این امر بسیار حائز اهمیت است و نیازمند اصول و برنامه ریزی صحیح است که باغداران باید برای انجام صحیح کود دهی و تغذیه باغ از متخصصین این حوزه کمک و مشاوره دریافت نمایند.

کوددهی درخت خرمالو

 

بنابراین هنگام خرید نهال آلبالو از نهاستان­های معتبر بهتر است در خصوص برنامه کود دهی درختان خرمالو اصول کلی را از مشاورین فروش نهال خرمالو دریافت نمایید تا دیدی کلی نسبت به این امر کسب نموده باشید و بتوانید در آینده تنها در ارتباط با جزییات کود دهی درختان خرمالوی خویش به کارشناسان مربوطه مراجعه نمایید.

همچنین نهالستان­های معتبر و معروف این امکان را برای باغداران فراهم نموده­اند که بدون نیاز به مراجعه حضوری و به صورت آنلاین تنها با مراجعه به سایت آن نهالستان از قیمت نهال خرمالو آگاه شوند و بتوانند بهترین نهال خرمالو را با توجه به شرایط و اهداف خویش خریداری نمایند.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

 

مقالات مرتبط
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با برترنهال